Stichtsche Hypotheekbank. PANDBRIEVEN. - HYPOTHEKEN. VILLA, Hoofd-Agent NIAISON L'HIROMDELLE, G. G. Ph.L. BOEKELMAN, Winterprovisie. Mii- ADVERTENTIËN. AANBESTEDING. Buiten en Binnen Architectuur. H.H. Bakkers. Bakkersknecht, Horlogerie prima. UURWERKEN. W, F. A. GROENHUIZEN, TRIO CHAIGNEAU. GAIL GARDNER, W. de Groot Sr., HET KLEINE LORD-PAKKET. 3 beroemde Boeken met vele Platen voor slechts één gulden NU VERKOOPEN Noord-fiederlandsche Hypotheekbank te Groningen. Utrecht, Biltstraat 32. De Directie: A. DIKS Rzn., G. J. ELLERMAN. „UNION CASTLE LIJN" naar ZUID-AFRiKA. WEKELIJKSCHE DIENST van LONDEN en SOUTHAMPTON. W. VAM ROSSUM, DAMES- EN MEISJESHOEDEN. SPECIALITEIT IN CAPOTS. - post dier vereeniging met voor f 200, doch voor memorie uit te trekken. De af deeling is het hiermede eens. (Eveneens in de 2e Afd. besproken). Bij behandefing van volgnummer 103 ver zoekt een der leden Burgemeester en Wet houders er bij de militaire autoriteit op aan te dringen, dat bij het uitrijden der huzaren gebruik gemaakt wordt van de Korte Sint Jansstraat in plaats van de St. Andriesstraat, daar het rijden der troepen aldaar hinderlijk is voor de verpleegden in het Ziekenhuis. Bij behandeling van volgnummer 115 vraagt een der leden of het niet mogelijk is, een post uit te trekken voor de verplaatsing van den Wilhelmina-boom, daar deze het licht van de lantaarn op de Varkensmarkt zeer beneemt. De Burgemeester zegt het te betreuren, dat die plaats voor den boom uitgekozen werd. Burgemeester en Wethouders zullen overwegen of het mogelijk is, den boom te verplaatsen of dat door verplaatsing van de lantaarn aan het bezwaar tegemoet gekomen kan worden. Bij de behandeling van volgnummer 217 vraagt een der leden wat de Vereeniging te gen drankmisbruik eigenlijk voor een soort van vereeniging is. De Voorzitter deelt mede, dat het een fede ratie van vereenigingen is, die de bestrij ding van het drankmisbruik beoogt. Geble ken is echter, dat deze federatie slechts werkt met de Gemeente-subsidie en niet te vens met geld, bijeengebracht door de ver eenigingen of hare leden. Een lid meent, dat het in dat geval wen- schelijk is, geen subsidie meer te verleenen. De Voorzitter zegt dat, waar de subsidie verleend is, zonder er de uitdrukkelijke be paling bij te voegen, dat door de leden een bedrag bijeengebracht moet worden, min stens gelijkstaande aan het bedrag der sub sidie, de subsidie niet ineens kan ingetrok ken worden op grond van het niet-voldoen aan die bepaling. Wel kan echter bij het ver leenen van subsidie thans deze voorwaarde gesteld worden en de uitkeering der subsidie afhankelijk worden gesteld van het voldoen aan die voorwaarde. De afdeeling vereenigt zich met de ziens wijze van den Voorzitter. (Iden 2e Afd.) Over de uitgaven worden verder geen op merkingen gemaakt. Inkomsten. Ook de begrooting der inkomsten levert geen aanleiding tot het maken van opmer kingen op. 2e Afdeeling. 2. Voorstel töt het verleenen van een cre- diet, ten einde een toelage te kunnen geven aan den persoon, belast met de invordering der belastingen. Alle leden kunnen zich met het voorstel vereenigen. In verband met dit voorstel vraagt een der leden of het niet mogelijk zou zijn,beter toe zicht te houden op ontduiking der Honden belasting. Hij is er van overtuigd, dat er voor een zeer groot aantal honden geen be lasting betaald wordthij meent, dat de persoon, belast met de inning der belastin gen, tevens hierop toezicht zou kunnen houden. De Voorzitter zegt, dat Burgemeester en Wethouders voornemens zijn, dit toezicht aan den rechercheur Van der Horst op te dra gen, en meent, dat aan een persoon, belast met de inning der belastingen, deze werk zaamheid niet opgedragen kan worden. Ook een ander lid acht het niet gewensclit, dat aan den persoon belast met invordering der belasting, dit toezicht opgedragen wordt. Hij vreest echter, dat wanneer Van der Horst er mede belast wordt, deze geheel aan zijn eigenlijken dienst onttrokken wordt daarom meent hij, dat het beter is, een af zonderlijk ambtenaar te benoemendit zal zeker de kosten loonen. Meerdere leden meenen, dat het toezicht van politiewege gehouden moet worden, daar de menschen voor een politie-agent meer ont zag hebben, indien hij komt informeeren of zij honden hebben, dan voor een gewoon bur gerlijk ambtenaar. Bij niet-voldoening aan de aanmaning tot aangifte kan de politie ter stond proces-verbaal opmaken. Wordt hier eens flink de hand aan gehou den en volgen er eens een aantal veroor- deelingen, dan zal aan het niet-aangeven spoedig een einde gemaakt zijn. Een lid acht het wenschelijk, bij het be schrijvingsbiljet der .inkomstenbelasting ook een biljet voor de hondenbelasting te voe gen en hierop te vermelden, dat terstond tot vervolging zal overgegaan worden, indien dit biljet niet juist ingezonden wordt. De voorzitter deelt mede, dat burgemees ter en wethouders de wenken zullen overwe gen. Hoogere Burgerschool. Een der leden vraagt hoe het staat met de plannen eener nieuwe Hoogere Burger school. Den laatsten tijd hoort men niets meer van plannen dienaangaandeook op de begrooting komt hieromtrent niets voor. Hij acüt het echter zeer wenschelijk, dat hiervan werk gemaakt wordt. Ook zou hij gaarne vernemen wat het voornemen is met de huisjes achter de Hoo gere Burgerschool; wegens hun zeer have- loozen toestand acht hij het wenschelijk, dat zij afgebroken worden. De voorzitter deelt mede, dat de plannen voor een nieuwe Hoogere Burgerschool nog bij B. en W. in bewerking zijn. Wat de huisjes achter de Hoogere Bur gerschool betreft, meent hij, dat door af braak daarvan de toestand aldaar niet vor- beieren zal, daar de toestand der perceelen achter die huisjes even haveloos is als van de huisjes zelf. Een lid spreekt er zijn vreugde over uit, dat de begrooting ook voor 1909 weder slui tend is gemaakt zonder belastingverhoo- gingde gemeente verkeert dus in dit op zicht in gelukkiger omstandigheden dan zoovele andere gemeenten. Dat dit echter ge lukt is, meent spr. te moeten toeschrijven aan verschillende omstandigheden, die zich de laatste jaren voordeden, zooals bijv. de uitkomst der nieuwe schatting voor ge bouwde eigendommen, waardoor ook aan op centen een aanmerkelijk hooger bedrag in de gemeentekas vloeit. Wij moeten echter trachten, dien goeden toestand te bosten- digen, ook zonder dat zich buitongowone om standigheden voordoen. Het is daarom ge- wenscht te bevorderen, dat zich hier ver mogende menschen blijvend vestigen. Vroeger zeide men altijd, dat Amersfoort op zijn goed onderwijs dreefspreker heeft dat nooit zoo kunnen toejuichen, want juist die vermogende menschen, die er om het onderwijs alleen komen, vertrekken weder zoodra zij van dat onderwijs gebruik ge maakt hebben; wij moeten daarom een an der middel vinden om menschen te trekken, jdie hier blijven. Wanneer spreker een vergelijking maakt tusschen de jaren 1902 en 1909, dan ziet hij, dat de inkomsten in die jaren naar evenre digheid een weinig meer gestegen zijn dan het zielentaldit wijt spreker aan het uit stekend gevoerde financieel beheer. In dat zelfde tijdsverloop zijn echter alle tracte- menten flink verhoogd. Gaat men eens na wat bijv. het middel baar onderwijs in 1902 kostte, dan vinden wij een bedrag van ongeveer f 40.000, tegen een bedrag van ruim 48,000 in 1909. Dc ltijks-subsidie in 1909 is slechts 1000 meer dan in 1902. Hetgeen door de leerlin gen wordt bijgedragen, is ongeveer gelijk gebleven, zoodat de school aan de gemeente in 1909 ruim 7000 meer kost dan in 1902. Bovendien geven de tusschenliggende be- grootingen een regelmatige rijzing der on kosten dier inrichting aan. Er is dus geen reden, te vermoeden, dat die rijzing plotse ling tot staan zal komen. Gaat deze rijzing door, dan zal de gemeente de inrichting op den duur niet meer kunnen bekostigen en in verband hiermede wenscht spreker te vragen wat het voornemen van Ben Wis overdracht aan het Rijk, bedinging van een hooger subsidie, of weigering van het aan nemen van buitenleerlingen. In verband met het bouwen eener nieuwe school wenscht hij, dat dit ernstig in overweging genomen wordt; anders vreest hij, dat de gemeente het op den duur niet zal kunnen uithouden. Maakt spreker een vergelijking tusschen de jaren 1902 en 1909 voor het lager on derwijs, dan ziet hij dat dit in 1902 onge veer 43,000 kostte, in 1909 reeds 70,000. De inkomsten hieruit zijn evenmin in evenredigheid gestegen. Dat Amersfoort dus op zijn goed onder wijs zou drijven, acht spreker een illusie hij herhaalt duser moet een ander soort menschen getrokken worden, dan die er voor het onderwijs komener moeten kapi talisten getrokken worden, die er b 1 ij v e n. Voor dat soort menschen moeten wij de stad aanlokkelijk maken, en dit kan, want haar omstreken zijn buitengemeen mooi. Amersfoort was vroeger een vestingdat karakter is nog te veel gebleven, de oude stad ligt te veel afgesloten. Ziet men bijv. het stuk van de Kampstraat tot aan den Koppel, dit gcheele stuk ligt afgesloten men kan er niet uit of in. Spreker is van oordeel, dat de stad open gemaakt moet wor den. De mooie plantsoenen wenscht spreker te behouden, zij mogen echter geen hinderpaal voor do uitbreiding der stad zijnhet bou wen in de Plantsoenen moet bevorderd wor den de stad wordt hierdoor verfraaid en krijgt meer aantrekkelijks. In verband hier mede wenscht spreker te vragen of hot niet mogelijk zou zijn, de oude begraafplaats te sluiten, opdat mettertijd met het opruimen van deze begraafplaats een aanvang gemaakt kan worden. Spreker weet, dat hier bezwa ren aan verbonden zijn in verband met het recht, dat particulieren op sommige graven hebben. Er is echter dezer dagen een von nis door de rechtbank te Utrecht gewezen waarbij, op grond van het publiekrechtelijke karakter eener openbare begraafplaats, de gemeente het recht heeft, deze te sluiten- en alsdan aan particulieren te verbieden aldaar lijken te begraven. De motiveering van het vonnis is aan spr. niet bekendhij deelt het echter slechts mede. Misschien kunnen B. en W. er hun voordeel mede doen. Hij zou het zeer toejuichen, dat de knoop werd doorgehakt, en dat tot sluiting der begraafplaats besloten werd. Aan hen, die nog beschikbare graven op de oude begraaf plaats hadden, zouden dan kosteloos op de nieuwe begraafplaats een of meer graven kunnen worden afgestaan. De voorzitter deelt omtrent dit laatste mede, dat de zaak bij B. en W. in bewer king is, doch dat men met allerlei soorton van recht te doen heeft, die alle eerst goed onderzocht moeten worden. Politie. Een der leden vraagt of het noodig is, voor den rechecheur van der Horst jaar lijks f 65 voor uniform uit te trekken, daar deze ambtenaar slechts zelden in uniform loopt, doch geregeld in burgerkleeding hiervoor is bovendien f 50 uitgetrokken. Volg no. 141. Een der leden merkt op, dat het bedrag, dat voor de kosten "\mn verlof aan onder wijzers te verleenen, olijkens de uitgaven die daarvoor de laatste jaren gedaan zijn, veel te laag geraamd ishij acht het wen schelijk, dat dit op het juiste bedrag ge raamd wordt, opdat het onderwijzende per soneel ook zie, wat ten behoeve van hen uitgegeven wordt. Volgno. 208. Een der leden vraagt hoe het met de con cierge der waterleiding staat; den laatsten tijd heeft de Raad daar niets meer van ver nomen. Medegedeeld wordt, dat een wijziging der concessie in bewerking is en dat thans reeds definitieve voorstellen aan de waterleiding maatschappij gedaan zijn. Haar antwoord kan binnenkort tegemoet gezien worden. Volgn. 217. Bij de behandeling van dit artikel wordt medegedeeld, wat de eerste afdeeling om trent de subsidie, te verleenen, onbillijk acht; men moet de vereeniging tijd laten leden te werven en eigen inkomsten te ver zamelen. In het vooruitzicht moet echter gesteld worden, dat voor het vervolg een dergelijke bepaling aan de subsidie verbon den zal worden. De geheele afdeeling deelt dit gevoelen. Omtrent de uitgaven worden geen andere opmerkingen gemaakt. Omtrent de begrooting der inkomsten heeft geen der leden een opmerking te ma- kon. Met ingang van 1 November is aan den reserve-kapt. van de artillerie der land weer, J. G. van Kooten, van het XVIIIe land weer district, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Door eenige organisatiën is het plan opgevat om onder de katholieken alhier het 50-jarig priesterschap van Paus Pius X in dc volgende maand op later te bepalen da- tumes feestelijk te herdenken. De vereeniging „Geloof en Wetenschap' heeft daartoe de noodige maatregelen getrof fen. Het doel is het feest op twee achter eenvolgende avonden in het gebouw der R. K. Volksbond te houden. O.m. zal door de zangkoren van beide parochiekerken 't Zand en Lange Gracht, de „Pius canta te" worden gezongen, gedirigeerd door den Eerw. lieer J. E. Paardekooper, waaraan ook niet-leden zullen kunnen deelnemen. De tooneelcub van den R. K. Volksbond zal de „Pauselijke Zouaaf" opvoeren, ter wijl op een der beide avonden een bekend spreker de feestrede zal houden. Hedenavond, te half negen, zal in „De Zwaan" de slotvergadering worden gehou den van Garanten voor het gymnastiekfeest van het Middengewest van het Ned. Gym- nastiekverbond, welk feest hier 29 Septem ber 1907 werd gehouden. Het 2e elftal van H. V. C. speelde gisteren op het terrein achter Rustoord te gen „Allen Weerbaar", van Bussum, en verloor met 13. Stand bij de rust 11. Tusschen Quick en P. W., uit En schedé, werd een zeer spannende strijd ge voerd op het veld aan den Leusdenschen weg, voor de compititie van den Ned. Voet balbond. Quick won met 31. Het comité voor „Reisbelasting" is dezen zomer weer zeer nuttig werkzaam ge weest. Het stelde drie patiënten in de gelegen heid om, elk vijf weken, tot herstel van ge zondheid aan zee door te brengen. Door den heer E. Stoffels alhier is een groote uitbreiding gegeven aan zijn fa briek van porcelein- en aardewerk. Eenige serviezen, enz. die wij geëtaleerd zagen zien er aantrekkelijk uit, terwijl ook de tee- keningen er op aangebracht zeer smaakvol zijn. Do fabriek voert het handelsmerk „Eere- prijs". Op de paardenmarkt van Zaterdag waren aangevoerd 330 paarden, 120 hitten en 30 veulens. Luxe paarden golden van 425 tot 550, werkpaarden golden van 175 tot 400 slachtpaarden golden van 70 tot 130, veulens golden van 110 tot 260, hitten golden van 80 tot 190. Bij afwezigheid van buitenlandsche koop lui werd er zeer weinig verhandeld. Iemand uit Utrecht, die gisteren avond om half vijf met den locaaltrein alhier aankwam, viel van het balcon, met het ge volg dab zijn beide beenen werden gebro ken. De ongelukkige werd in de machineloods gedragen waar dr. Horren hem de eerste ge neeskundige hulp verleende, waarna hij per eerstvolgende gelegenheid per spoor naar Utrecht werd teruggebracht. Stoomvaartberichten. Het st. „Koningin Wilhelmina", Maat schappij Nederland, vertrok heden van Am sterdam naar Batavia. V Heden overleed plotseling, totmjjne diepe droefheidin den ouderdom van 36 jaar, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer JOHAN VAK DEODEKOM. Gepens. Mr. Geweermaker 6e R. I. mjj nalatende één kind, te jong om zijn verlies te beseffen. Wed. C. VAN DEüDKKOM de roo. Amersfoort, 17 October 1908. Op Woensdag 28 October 1908, voor middags ten ll'/s ure, zal door den ondorgo- teekende te Benschop, in de Christolijko School worden aanbesteed Het bouwen eener school te Benschop. Bestek en teokening verkrijgbaar tegen be taling van f 2.— of postwissel van f 2.10 ten kantore van den Architect E. G. WENTINK Junior, Poortstraat 33, te UTRECHT. Do Notaris EVERT VAN BEUSEKOM Ezn., te Utrecht zal opDonderdag5!Vovem- ber 1908 dos middags ten 12 ure, in hot Café genaamd „do Hollandsche Tuin" to Loosdrecht, publiek verkno pen Do op hot schoonste gedeelte van Niouw- Loosdrocht gelegen genaamd: „Villa Nova", bestaande in een fraaiweldoortimmerd ou sterk Heerenhuiswaarin marmeren gangbe noden 2 grooto kamers en suite, voorkamer on tusschenkamerallen geplafonneerd en van marmoren schoorsteenmantels voorzien, keuken en bijkeuken, kelder en aisanco, voorts grootto fraai betimmerde Zolder, waarop 3 slaapkamers. Vorder afzonderlijk staande steenon schuur, gemakkelijk in te richten tot koetshuis en stalling, groote net aangelegde Tuin mot zware boomonhakhoutfijne vruchtboomen on moestuin. Een en ander een riant uitzicht hebbende op uitgestrekte bouw- en weilandenter groots van 77 Aren, 50 Centiaren. Onbewoond en onverhuurd te aanvaarden op 1 December 1908. Te bezichtigen 's MaandagsWoensdags en Vrijdags van iedere week vóór de veiling, des namiddags van 1 tot 4 uur. Nadere information te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Drift 13, to Utrecht V Notaris A. VOSMAER te Zeist, zal op Donderdag 29 October 1908, dos namiddags één uur. te Zeist in het Hotel „Willcmsen" in het open baar Veilen en Verkoopen: No. 1. Twee Winkelhuizen onder één dak met schuren, erf en grond tp Zeist aan den Voorheuvel, nos. 169 en 171, te zamen groot ongeveer 3 aren 69 cent. No. 169 bevat: winkel, binnenkamer, keu ken, kelder en zolder met slaapkamer en is verhuurd voor f6.— per week. No. 171 bevat: winkel, binnenkamor, keu ken, kelder en zolder met slaapkamer en is verhuurd voor f 5.per week tot 1 Fe bruari 1909. No. 2. Twee Huizen onder één dak, mot schuurtjes, erf en grond, te Zeist nabij en met uitgang naar den Voorheuvel, nos. 165 en 167, groot ongeveer 2 aren 53 cent. Verhuurd ieder voor f 1.60 per week. Do perceelen 1 en 2 worden eorst iedor afzonderlijk en daarna te zamen geveild. No. 2. Drie Huizen onder één dak, mot schuurtjesorl' en grond te Zeist aan dc Dric8tlaan, nos. 15, 17 en 19, te zamen groot 6 aren 25 cent. Verhuurd ieder voor f 1.75 per woelc. No. 4 wordt niet geveild. No. 5. Een porceel Bouwterrein, te Zeist aan den Walhurtweggroot 6 aren, 49 cent. Aanvaarden en betalen 1 Decem ber 1998. Broeder bij billetten en nadere inlichtingen te bekomen ten Kantore van Notaris VOSMAER te Zeist. Leeraar in Piano en Zang. Utrecbtscbestraat hoek Hellingstraat 36. Plannen, Begrootingen voor Bouw en Ver bouwingen, Meubileering, Betimmering enz., in diverse stijlen. Gelegenheid tot plaatsing van eenige Leer lingen voor Vakteekenen en Bouworders. W. Ph. NOË, Bouwkundige, Bergstraat 41. Er biedt zich aan een bekwame v. g. g. v. Fr. br. br. lett. R. boekh W. W. NIJHOLT, Nunspeet. Magazijn van alle soorten gewone onfijnere Grootste keuze. Goedkoopste prijzen, lo klas artikelen. Reparatiën goed en billijk bij Horloger. Langstraat 42. Gebouw voor K. en W. Donderdag 22 October, 8 nur: THÉRÈSE SUZANNE MARCUÉRITE (Piano) (Viool) (Violoncel) en Miss Alt-Zangeres uit New-York. Pleyel-Conceitvleugelver!. ANDR. L. KROM. Entrée: Benedenzaal. Balkon f 1.50, - I.OO. Kaartvorkoop on plaatsbespreking bij de firma .1. A. II. WAGKNAA ICMuziek- en Pianohandcl, Ou<lkerkhof 30. Ondorgoleokonde hoopt deze of volgende week weder zijn goadhte Cliëntéle te bezoeken om to sproken over Appelen en Peren voor winterprovisie, of Prijscourantjes to zonden, dio ook op aanvrage dadelijk worden afgezonden. Fruithandelaar te Jutfaas. Mooie goed gedrukte uitgaven geïllustreerd. In plaats 1 7.25 nu slechts f 1.—. Boeiende, opwekkende, aangename lectuur. Boeken voor het huisgezin! WAT KAN MEN BETER BEDENKEN! No. 1. De Kleine Lord. Mooie op goed papier uitgevoerde uitgave van Burnett. De Kleine Lord, met vele platen en zeer dui- dolykon druk. Over dit beroemde wérk bolioeft niet veel gezegd te worden, Het is voor jong en oud. Het is boeiend en hoeft een rijken inhoud. No. 2. ltobinson Crusoë. Wie liccft daarvan nooit gehoord? Een complete, fraaie, geïllustreerde oditio op goed papier. Al zijn typische lotgevallen en interessante weder waardigheden. Een flink boek, bew. door G. KELLER, met platen. No. 3. Het mcost beroemde boeiende boek voor oud en jong: Hendrik van Eiclieu- lel.s, met vele platen. en mon zorge dat mon or spoedig bij is, want het zal snel uitvorkoclit zijn. Deze 3 beroemde werken samen in plaats van f 7.25 voor slechts één gulden. Op den te zonden postwissel a f 1.— zetto men „Kleine Lord 'akket" on men ontvangt het lranco door geheel Nederland. Bij Gebr. E. A j|[. CöllEN, te Amsterdam, 326 Heerengracht. Echt Victoriawater OBERI.AHNSTEIN D i r e c t e u r e n Mr. A. W. F. H. SllNGER on J. DE WAARD. Geeft nit 41/* Pandbrieven tegen lOO'/j ®/0 en 4 °/4 Pandbrieven 97 °/0. Aflosbaar h, pari door lialfjaarlijksche uitloting. Correspondenten: te Amersfoort de Heeren METHORST on VAN LUTTERVELD. Nadere inlichtingen bi) den agent: B. DE JONG. Amersfoort. Hij zeer aanzienlijke Maatschappijen van Levensverzekering en tegen ongelukken kan tegen vast salaris en belangrijke provisie een INVLOEDRIJK en ZEER BESCHAAFD GEPLAATST WORDEN, die in staat is goede relaties aan te brengen, zeil in de beste kringen verkeerd en genegen is een groot gedeelte van zijn tijd aan «Ie branches te wijden. Br. fr., onder letters B. 270 Adv.-Bur. Noderlandsoho Kiosken-MaatschappijRotterdam. 24 LANGESTRAAT. AMERSFOORT. N.B. OUDE HOEDEN (OOK WELKE NIET IN ONZE ZAAK WERDEN GEKOCHT), WORDEN OPNIEUW GEGAR NEERD, VERVORMD OF GEVERFD.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3