BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. gen op de spoedige behandeling der Kauka- sische quaestie, waarbij tevens het ontwerp tot ondersteuning van de slachtoffers der terreur zal worden behandeld. Petersburg, 24 Oct. Het bericht betreffende een twist of duel tusschen Tscharykoff, den chef van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, en vorst Für- stenberg, raadsheer aan de Oostenrijksche ambassade, is in alle opzichten verzonnen. Petersburg, 24 Oct. Het ge rucht, in het buitenland verspreid, volgens het welke de Russische troepen Perzië bin nendringen en Tabriz zullen bezetten, mist eiken grond. De crisis in het Ooeten. Weencn, 24 Oct. De pers doet uit komen, dat de verantwoordelijkheid voor het afbreken van de onderhandelingen tus schen Turkije en Oostenrijk is toe te schrij- van aan Engeland. 8 o f i a, 2 4 O c t. De bijzondere Bul- gaarsche gedelegeerden zijn heden uit Kon- strntinopel teruggekeerd, zonder dat, naar 't schijnt, een basis gevonden ia voor eene schikking met Turkije. De bevoegde krin gen zijn daardoor pijnlijk getroffen. Intus- schen spreken de officieuse bladen met op timisme van de mogelijkheid van eene latere schikking over als vragen in geschilzij stellen tegelijk den toestand voor als heb bende volstrekt geen verandering- onder gaan. Zij verklaren, dat de regeering in geen enkel geval zal afstand doen van het tot dusver ingenomen standpunt. Zij zal nooit toestemmen in eene compensatie in geld. De diplomatieke kringen beoordeelen den toestand met minder optimisme, zon der echter te gelooven aan de mogelijkheid van een oorlog. De minister van buitenland sche zaken Paprikow legde eveneens besliste verklaringen af, volgens welke er volstrekt geen bezwaar bestaat, dat men den oorlog zal zien uitbreken. Budapest, 24 Oct. De Budapester Correspondenz bevat eene officieuse nota, zeggende dat de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Turkije op goeden weg schij nen te zijn. Volgens de laatste inlichtingen schijnt hbt, dat de moeielijkheden van Tur kije komen. Oostenrijk zal voortgaan naar een accoord met Turkije te zoekenhet hoopt daarin te slagen. Budapest, 24 Oct. Een politieke persoonlijkheid aan het ministerie van bui tenlandsche zaktn verklaarde dat, indien Turkije eenigerlei moeilijkheid in den weg lag, Oostenrijk gereed was het sandjak Novi- bazar opnieuw te bezetten. Philippopel, 24 Oct. De Tur ken blijven met ijver voortgaan met de be wapening aan de grenzen bij Adrianopel, ten einde ondanks alle vredelievende ver zekeringen, op elke eventualiteit voorbereid te zijn. Belgrado, 24 Oct. Hedenavond werd in het koninklijk paleis een diner ge geven ter eere van den specialen gezant van Montenegro, Voekovitsj. De Koning steld een dronk in op den vorst van Montenegro, zijn huisgezin en op Montenegro. Hij deed in warme bewoordin gen uitkomen de geheele overeenstemming tusschen de beide onafhankelijke landen, zoowel als den moeilijken tegenwoordigen toestand en beider werken voor de toekomst. Van de leden van het diplomatieke korps was slechts de gezant van Turkije tegen woordig. Aan Voekovitsj is het grootkruis in do orde van St. Sava geschonken. De kroonprins Georges, vergezeld van een buitengewoon gezantschap, waaronder de president van den ministerraad, Pachitch, zich bevindt, vertrekt Maandag via Oosten rijk naar Petersburg, om den Tsaar een eigenhandig geschreven brief van Koning Peter te overhandigon. Belgrado, 25 Oct. Heden namid dag had een protestmeeting plaats tegen de annexatie van Bosnië en Herzegowina, geor ganiseerd door dames uit Belgrado. Tien duizend personen namen aan de meeting deel. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin het Servische volk uitgenoodigd werd Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Duitsche producten te boycot ten. Aar de vrouwen in Frankrijk, Rusland en Roemenië zal een adres gericht worden, waarin verzocht wordt het Servisch protest tegen het brutale optreden van Oostenrijk te steunen. De manifestanten, ten getale van 20.000, begaven zich naar de Russische, Fransche en Turksche legatie, naar. het paleis van de Koning en naar dat van den kroonprins. Voor de woning van den Woiwode Voeko vitsj hadden geestdriftige ovaties plaats. Konstantinopel, 25 Oct. Bij een interview, door de ,,Yeni Gazetta", ver klaarde Novakowitsj, dat hij hier was met een officieele zending van Servië. Daar Ser vië en Turkije door de tegenwoordige ge beurtenissen vooral getroffen zijn, is het van belang, dat de staatslieden der beide staten bijeen komen om te onderhandelen over de territoriale schadeloosstellingen. Hij zal hier tien dagen blijven. Heden bracht hij met den Servischen gezant een bezoek bij den grootvizier, die daarna een bespre king had met den Montenegrijnschen ver tegenwoordiger. Rome, 25 Oot. De minister van bui- tenlandscho zaken van Montenegro ver klaarde, dat de anti-Oostenrijksche betoo gingen hem ernstig bezig houden, maar die betoogingen worden gerechtvaardigd door de houding van Oostenrijk, dat Montenegro a's met een ijzeren ring heeft omsloten. H«t conf«r«ntieplan. Als nadere toelichting van de door mi nister Grey in het lagerhuis afgelegde ver- klaringon over het conferentieplan kan nog dienen, dat hij Verklaarde, dkt het doel der onderhandelingen, die tegenwoordig tus schen de mogondheden plaats hebben, is overeenstemming te verkrijgen over het pro gramma van conferentie, die, zonder nieu we ongerustheid te verwekken, de moeilijk heden uit den weg moet ruimen, welke door de jongste gebeurtenissen zijn ont staan. Daar Turkijs door die gebeurtenis sen het zwaarst is getroffen, vertrouwt de Engelsche regeering dat het eerste doel der mogendheden zal zijn compensatiën voor Turkije te verzekeren, zijne belangen te steunen en het nieuwe Turksche stelsel te vérsterken, welks invoering zoo'n weldadi- gen invloed voor het bestuur van het Turk sche rijk uitoefent. De goedkeuring van de Turksche regering is eene noodzakelijke voorwaarde voor de aanneming van ieder conferentieplan, en daar de meening in Turkije van de plannen nog niet zijn uit gedrukt, kun eene verdere mededeeling niet worden gedaan. Op de vraag of de door de Engelsche re geering gedane voorstellen in duidelijken vorm konden worden aangegeven, ant woordde Sir Edward Grey, dat het voor barig zou zijn over voorstellen die door een enkelen staat waren gedaan, mededee- lingen te doen. Het doel van de door de mogendheden aan elkaar gedane mededee- lingen was zich voordat eenige mededee ling werd gedaan, vooraf op de hoogte te stellen van de inzichten, die over .de ver schillende voorstellen bestaan. De Vossische Ztg. bericht uit Londen, dat daar bericht is ontvangen, dat de wei gering van Oostenrijk om de inlijving van Bosnië en Herzegowina aan eene conferen tie ter regeling voor te leggen, door Duitschland ondersteund wordt, hetgeen het bijeenkomen van eene conferentie twij felachtig maakt. In Londen veroorzaakt dit weinig teleurstelling, omdat men van rechtstreeksche onderhandelingen tusschen de betrokken staten eene geringe stoornis van den vrede tusschen de volken ver wachtte. De poging van Iswolsky om Duitschland voor eene conferentie te win nen, wordt als hopeloos beschouwd. Marokko. Casablanca, 26 Oct. Volgens een gerucht, waaraan men echter weinig geloof hecht, hebben de kaïds Mtoegi en El Glaoui zich van Moeley Hafid afgescheiden en Ab- del Aziz te Marakesch tot sultan geprocla meerd. Vereenlgde Staten. Uit New-York wordt bericht, dat presi dent Roosevelt zijn geheele ministerie heeft utgezonden om in den loop dezer week re devoeringen te houden ten gunste van de candidatuur-Taft. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat men dezen maatregel als een bewijs van ongerustheid beschouwt. Venezuela. N e w-Y o r k, 2 5 Oct. Een telegram uit St. Vincent meldt, dat de Engelsche schoener „Lady Kensington", welke stillag voor Trinidad, door Venezolaansche ambte naren in beslag is genomen, terwijl de pas-' sagiers en bemanning in de gevangenis gezet werden. De gouverneur van Trinidad heeft aan den Britschen gezant te Caracas ge vraagd een onderzoek in deze zaak in te stellen. Allerlei. vVolgens een bericht uit Berlijn ver- waoht het Duitsche kroonprinselijke paar in het voorjaar een derde spruit. vIn het kamp te Sartory bij Versailles zullen eerlang proeven worden genomen met een vliegtuig, een dr'edekker, van het Fran sche leger, pas klaar gekomen. Lemans, 24 Oct. Wright steeg he denavond vier malen op. De eerste vlucht, die om half vijf aangevangen werd, duurde 3 minuten en 20 sec., de tweede met een passagier 4 minuten, de derde met een offi cier, werkzaam aan het ministerie van ma rine 7 minuten en de vierde met den Duit- schen zaakgelastigde te Parijs 3 minuten. Verscheiden Fransche en Duitsche officie ren woonden de vliegproeven bij. vIn Januari liep de vrouw van een Parijsch werkman met een vriend van haar man weg. Kort daarop zag de echtgenoot ze samen op siraat. Hij doorstak den minnaar met een mes. Vrijdag j.i. stond de moorde naar terecht. Zijne vrouw smeekte de jury haar echtgenoot vrij te sprekenhij had haar vergeven, zeide zij, en zij zou weer met hem gaan leven. En de jury sprak hem vrij Een typisch staaltje van Fransch recht 1 De Staatscourant van Zondag 25 en Maandag 26 October bevat o. m. de vol gende Kon. besluiten: benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw J. R. Planten, con sul-generaal te New-York tot wederopzeggens benoemd tot plaatsver vangend districts-veearts tq Haarlem G. Hannema te Zaandam eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de le luitenant der artillerie bij het In dische leger met verlof G. E. van Lier; bij de zeemacht bevorderd tot officier van administratie 2e klasse de adjunot-admini- strateur C. C. Krieger. erkend en toegelaten als oonsul van België te Rotterdam, voor de arrondLssemenrten, 's-Graven- hage en Rotterdam, de heer A. Vanderstichele benoemd tot vaste-kneoht bij het bureau van den ohef van den generalen staf, E. de juries, huzaar van het 2de regiment huzaren. De Koningin-Moeder heeft het voor nemen Dinsdag 3 November haar paleis te Soestdijk te verlaten, om enkele dagen op het Loo te gaan logeeren en daarna zich te begeven naar de residentie. De Fieer Van Royen, gezant in Japan de vorige week via Amerika daarheen ge reisd, wordt 18 December te Tokio verwacht ter aanvaarding van zijn ambt. De naar Hr. Ms. gezantschap te Lon den verplaatste gezantschapsraad Jhr. mr. Van der Goes is Vrijdag aldaar op zijn post aangekomen. Men deelt aan Het Volk mede, dat de heer K. de Boer, lid der Tweede Kamer, zich bij de Kamerverkiezingen in 1909 niet weer beschikbaar zal stellen. De luitenants ter zee der 2de klasse G H. Poolman, K. Tadema en L. J. van Rossem, uit West-Indië in Nederland terug gekeerd, worden op non-activiteit gesteld. De adelborst der 1ste klasse J. C. Bender, N S. Hartog en de buitengewone adelborst J. J. Best, allen van de Ko ninklijke Marine-Reserve, worden achter eenvolgens met 31 October, 2 November'en 1 December a.s. geplaatst, eerstgenoemde aan boord Hr. Ms. instructieschip „Van Galen", laatstgenoemden aan boord Hr. Ms. instructieschip „Atjeh". De 103e verjaardag. Vrij dag vierde de heer L. Boerhave Keur te Me- demblik zijn 103den verjaardag. Nog steeds is hij goed gezond, rookt druk uit zijn pijp en spreekt nog met gemak over het ver leden. In tegenwoordigheid van onderschei dene vrienden uit het Leger en een deputatie uit het hoofdbestuur door de vereeniging Volksweerbaarheid, o. a. bestaande uit de heeren prof. G. Kalff, voorzitter; oud-mi nister Seyffardt, mr. Pekelharing en overste Geill, werd Zaterdagmiddag op Oud-Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den gepens. majoor van het Ned. Ind. leger D. J. Ruitenbach. Prof. Kalff gewaagde aan de groeve van de droefheid, welke het onverwachte over lijdensbericht bij Volksweerbaarheid had verwekt. Spreker huldigde de diensten van den thans ontslapene, die een half jaar ge leden met lust de functie van secretaris der Vereeniging aanvaardde en deze betrekking met kalme toewijding en ernst heeft vervuld. Spreker schetste majoor Ruitenbach als een ei nstig, eerlijk en eenvoudig man, die zon der ophef zijn land heeft gediend, als een man, dien een volk zoo noode kan missen. Daarom, zeide spreker, rest ons thans slechts zijn voetspoor te volgen. Onder de bloemstukken, waarmede het lijkkleed was gedekt, was een palmtak van V olks weerbaarheid Chr. verzorging van ze nuw 1 ij d e r s. Het bestuur van de Ver eeniging tot Chr. verzorging van Zenuw lijders heeft in de plaats van ds. Notten, die voor het lidmaatschap van het bestuur bedankte, tot voorzitter gekozen prof. dr. H. Visscher te Utrecht. Mej. J. G. Klomp, arts, ontving een definitieve benoeming aan het Sanatorium te Zeist. Huisvlijt-tentoonstel- 1 i n g e n. Een 12 tal afdeelingen van den Volksbond tegen drankmisbruik hebben plannen ontworpen voor een tentoonstelling van Huisvlijt. Het zijn: Almelo, Baarn, Breda, Groningen, Harlingen, Middelburg, Nijmegen, Veendam, Wildervank, Winters wijk, Zeist en Zierikzee. De mailbooten voor de M ij. ,,Z e e 1 a n d." De correspondent te Rotterdam van het Hbld. meldt In Verband met de discussie over de order der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", is het misschien van belang om op te merken dat het in welingelichte kringen alhier reeds lang vaststond, dat de nieuwe schepen voor onze nationale lijn zouden gebouwd worden door de Fairfield Shipbuilding Co. te Govan in de nabijheid van Glasgow en wel om deze reden, dat men het werk niet toever trouwde aan de Nederl. werven, omdat deze van de eischen ,voor den Cross Chan- neldienst gesteld, geen ervaring kunnen hebben. Onder die omstandigheden zou men het van het bestuur van de „Zeeland" ver standiger hebben gevonden, indien het on middellijk voor den dag was gekomen met dit argument, waaromtrent men wel is waar van opinie kan verschillen, doch dat althans een argument is, meer dan de uitvlucht dat de verschillende machinedeelen van alle booten in elkander moeten passen. Immers, dit kan volkomen in Nederland bereikt wor den door aan één werf den bouw der machi nerie van alle booten op te dragen. Inderdaad acht men de uitnoodiging tot de Nederlandsche werven gericht, niet veel meer dan een schijn vertooning, gebaseerd op de bepalingen van het mailcontract, om dat de directie en commissarissen van de „Zeoiaftd" heel goed te voten konden weten, dat geen enkele Nedei-landsche werf in staat zou- zijn om binnen den korten gestelden tijd drie schepen tegelijk af te leveren, een eisch overigens die ook een zeer gewrongen interpretatie toeschijnt van een voorwaarde dat de schepen in Nederland moeten wor den gebouwd. De opzetteugel. In de beide laatste nummers van „De Dierenvriend", een onlangs begonnen goedkoop weekblad, dal de belangstelling van allen die voor werkelijke algemeene beschaving gevoelen zeker verdient, komt een artikel voor over den opzetteugel. Heel duidelijk wordt het gobruik, dat daarvan gemaakt wordt als een even onnoodige als onvergeeflijke dieren kwelling gebrandmerkt. Niet dan in een heel enkel geval van bepaald pathologi- schen aard is het gebruik ook slechts te ver dedigen. Daarvoor ware het attest van een veearts noodig. Naar men zich herinneren zal Reeft de Keizer van Duitschland den opzetteugel in de ban gedaan. Bij een g e d ingerichte brandweer en uitstekend bluschmate- rieel hebben de brandverzekering-maatschap pijen natuurlijk groot belang. Geleid door deze overweging, heeft nu naar de Haarl. Ct. meldt te Assendelft de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij een subsidie van f 800 aan de gemeente verleend voor den aankoop van nog een brandspuit. Ook een methode. Uit Hellen- doorn wordt aan de Zw. Crt. gemeldEen echt soldatenhart heeft ongetwijfeld de 19- jarige A. M., die Vrijdagmiddag bij de lo ting voor de militie zich bij den generaal- militie-commissaris kwam aanmelden en mededeelde, dat hij met opzet zich niet had aangegeven en dus ook niet kon loten, om dat hij absoluut wilde d'enen en zijn ouders hem geen toestemming wilden geven als vrijwilliger in dienst te gaan. Had hij zich aangegeven, dan bestond de kans op vrij-loting en dan kon hij zijn ver langen om den soldatenrok te dragen nog niet bevredigen vandaar dat hij handelde op deze eigenaardige wijze. Het Vredespa.eis en de steenhouwerspatroons. Naar men ons meldt, werd eenigen tijd geleden door het bestuur van den Bond van Steen- houwers-patroonsvereniging in Nederland het volgend schrijven verzonden aan de di rectie van den bouw „Vredespaleis". M. M., Het centraal bestuur van bovengenoemde Bond neemt nogmaals de vrijheid UEds. aandacht te vestigen op het feit, van hoe groot belang het is zoowel voor den bouw zelve als voor de natuursteenindustrie in Nederland, dat zooveel mogelijk getracht worde de benoodigde zand of kalksteen voor het vredespaleis hier te lande te doen ver werken en wel om de volgende redenen 1. Omdat met het oog op de geregelde voortgang van het werk, alsdan beter ge controleerd kan worden of de eerst benoo digde partijen het eerst gemaakt worden. 2. Omdat in doorsnee de prijzen voor be werkte zand- en kalksteen hier te lande niet hooger zijn dan in 't bu'tenland. 3. Omdat het met het oog op de techni sche uitvoering, voor de bouwkundig op zichters met de uitvoering belast gemakke lijker zal zijn do verschillende werkplaatsen te bereiken. 4. Omdr.t door een besluit als door ons gevraagd belangrijk zal worden tegemoet gekomen aan de treurige toestand, die ten gevolge van de malaise in de bouwvakken ook in cnze industrie heerschteen toe stand die .n ('en aanstaanden v-inter oor zaak zal zijn dat vele steenhouwers, trots hun arbeidsvermogen, aan werkeloosheid en dientengevolge aan ellende en armoede zul len ten prooi zijn. Dit alles te zaam genomen meent het be stuur voornoemd slechts zijn plicht te doen UEd. te verzoeken in deze een besluit te nemen dat rekening houdt met de door ons aangevoerde motieven. De werklieden aan de ar tillerie-inrichtingen te Zaan dam hebben de mededeeling ontvangen, dat, voorloopig ais proef voor 5 maanden, de 8- urige arbeidsdag zal worden ingevoerd, in gaande 1 November. De werkdag zal duren van 7.20 tot 3.45 met een pauze omstreeks half twaalf van 25 minuten. Diefstal aan het klee- dingmagazijn te Delft. Na een langdurig en uitgebreid onderzoek door de politie is gebleken dat een werkster aan het kleedingmagazijn te Delft zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van verschillende stukken lakenzij heeft bekend het goed onder hare kleeding te hebben verborgen en het aldus buiten de inrichting heeft we ten te brengen. De generaal-majoor hoofdintendant, als- meHe de kolonel-directeur van het Centraal Magazijn te Amsterdam leidden het onder zoek, dat oemoeilijkt werd doordat de admi nistratie van een der beambten, welke op de zaak betrekking heeft, niet geheel bij bleek te zijn. Doods la g door onvoor zichtigheid. Een 15-jarige knaap was Vrijdagavond te Amsterdam in buurt IJ IJ aan het spelen met een flobertpistool en trof, toen hij dit wapen afschoot, een 8-jarigen jongen die stond toe te kijken aan het hoofd. Na in een apotheek verbonden te zijn, werd de verwonde in bewusteloozen toestand naar het Binnen Gasthuis overgebracht, en over leed al spoedig. De dader, die zelf het voor gevallene aan hei politiebureau in de Fer dinand Bolstraat kwam mededeelen, is in arrest gesteld. Hij is natuurlijk zeer onder den indruk van zijn noodlottige onvoor zichtigheid. Het geneeskuadig onderzoek heeft uitge lezen dat de kogel door den schedel drong en een hersenverwoesting teweegbracht. In deze buurt zijn tal van knapen in het bezit van een kleine flobertrevolver en het mag een wonder heeten dat nog niet eerder iemand het slachtoffer van dit gevaarlijke speelgoed is geworden. Een drama Men meldt uit Arnhem Gisterenmiddag zijn achter Sonsbeek de lijken gevanden van een sergeant uit Does burg en een gehuwde vrouw, een 16 jaren oudere dame, uit Arnhem. Een eikelinde keel. Een vierjarig jongetje uit de Wijnstraat te Arn hem had het ongeluk bij het spelen een eikel in de keel te krijgen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, doch tijdens de behande ling overleed het kind. In brand geraakt. Nabij Nieuwwolda bemerkte Vrijdag de werkman J. L., bij cm aanleg van den Noord-Ooster- Spoorweg, terwijl hij meereed op de loco motief van een zand*rein, dat zijn kleede ren in brand geraakten, terstond sprong hij eraf, doch door den krachtigen wind sloe gen de vlammen in een oogwenk om hem heen, zoodat hij bewusteloos neerviel. Een knaap wist hem in een sloot te rol len, waardoor de vlammen uitdoofden. Toch had hij "reeds zulke hevige brandwonden bekomen, dat hij ter verpleging moest over gebracht irden naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen. Omtrent de botsing van de electrische tramlijn 3 en de tram van de H. IJ. 8. Mij. op het kruispunt van den Kranenburgerweg en Groothertoginnelaan te 's Gravenhage, kan nog worden medegedeeld, dat het weigeren van de electrische rem als de oorzaak van het ongeval moet worden beschouwd. Dientengevolge toch werd de aanhangwagen niet geremd en schoof deze den motorwagen, op de gisterenavond door gevallen vocht toch al gladde rails vooruit. D' wagenbestuurder, die bij de maatschap pij bekend staat als een goed en voorzichtig rijder, remde zoo krachtig mogelijk met de handrem, maar kon daarmede de wagens niet tijdig tot stilstand brengen. Om even over twaalf uren was het tram verkeer weer hersteld. De wagenbestuurder, die naar het ge meente-ziekenhuis werd gebracht, behoefde aldaar niet te blijven, waaruit kan worden afgeleid, dat de man er wonderbaarlijk goed is afgekomen. Schapen onder den trein Op den overweg bij het kasteel Biljoen, Velp, zijn door een goederentrein naar Zuv phen acht schapen overreden en gedoog! van een kudde, welke naar den stal wei. gedreven. De schapen behoorden aan de heer J. H. Lups te Velp. Brand te Amsterdam. Eei korte, doch buitengewoon felle brand heef Zaterdagmiddag te een uur twee van de dri( verdiepingen van het hooge perceel Heeren. gracht 357 totaal verwoest. De brand ontj stond door een onbekende oorzaak in clt gelijkvloers gelegen schilderswerkplaats var Ten Have, op een oogenblik dat zich nie mand in de werkplaats bevond. De inboedë van de twee hoog wonende commensaals wai niet verzekerd. De derde verdieping van het pand beliep zware waterschade. Hethötel Bellevue in Arnhem afgebrand Men meldt uit Arnhem Hedennacht is het hoofdgebouw van het Bellevuehotel afgebrand. Men vreest dat de huisknecht is omgekomen. De assurantie be draagt omstreeks 140.000. School- en Kerknieuws. Door de classis Tholen der Geref. Kerk is aan ds. J. Meulink, pred. bij de Geref. ge meente te Poortvliet, na 36-jarige evangeliebe diening, tegen 1 November a. s. eervol emeri- taat verleend. Openluchtspel. In opdracht van dt laatste algemeene vergadering van het Neder landsche Onderwijzers-genootschap is door het Hoofdbestuur dier vereeniging een commissie be noemd, die tot taak heeft, gegevens te verze" melen betreffende de beoefening van openlucht spel, zoowel iu binnen- als in buitenland en eet rapport samen te stellen, waarin wordt uiteen gezet, of en in hoeverre openluchtspel aan ona scholen waarde heeft voor de schoolopvoediing. In bedoelde oommissie hebben zitting genomen de heeren H. J. Bon, P. F. Matthysen en Dr M. Meijers, allen te Amsterdam. Er worden te Schoonhoven ernstige pogin- gen aangewend om de Geref. Kerken A. en B. aldaar te doen samensmelten. Een oonoept-b» sluit, door beide kerkeraden aangenomen, is mei de maninelijke leden in vergaderingen van elk der beide kerken afzonderlijk reeds besproken. Utrecht. Door het Gemeentebestuur alhier is aanbesteed liet bouwen van een vei- lingloods. Van 22 biljetten was de laagste J. Vermeer te Utrecht, 20,998. Hilversum. Op de voordrachten voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere scholen aan den Jonkerweg en aan de Koningsstraat te Hilversum, ko men resp. voor de volgende heerenTh. Blok, Hilversum, T. Hommes, Boskoop; J. Heierman, Weesp; en T. Hommes, Bos koop; J. Heierman, Weesp; G. H. Kasteel, Weesp. Hilversum. 24 Oct. B. en W. stel len den xvaad voor, den termijn van aan besteding van het gemeente-druwerk van één één jaar te brengen op vijf jaar. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffen- dehetrooienenverkoopenvac b o o m e n. Amersfoort, 17 Oct. 1908. Tot ons leedwezen zijn wij genoopt, op nieuw aan uwe vergadering machtiging te moeten vragen tot het rooien van eenige hoo rnen. Voor den aanleg van de nieuwe Da- vidshofstraat en ter verkrijging van een be hoorlijken toegangsweg tot het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis moeten in die omge ving 8 zware iepenboomen verwijderd wor den. Tegenover de Ambachtsschool staan drie kastanjeboomen, welke vroeger waarschijn lijk deel hebben uitgemaakt van een door- loopende nj boomen. De welstand te dier plaatse eischt eene opruiming dezer boomeh. De leegte, ontsaan door de rooiing zal wei nig in het oog vallen wegens het achter deze boomen aanwezig opgaand hout op de Algemeene begraafplaatsbovendien zal de Ambachtsschool door de verwijdering dezer boomen gebaat worden. Bij de ivleine Koppelpoort staat een zware oude iepenboom, welke helaas door den tand des tijds is aangetast en bij onderzoek is ge bleken voor twee derde gedeelte aan de on derzijde en in den voet verrot te zijn. De vrees is niet uitgesloten, dat hij ons bij een storm ontvalt. Voor de veiligheid van het verkeer is derhalve zijne opruiming nood zakelijk. Voorts staan nog in het Plantsoen enkele doode boomen, die gerooid en door jonge boomen vervangen moeten worden, als2 berkenboomen nabij Monnikendam, 2 iepen boomen vlak bij de brug van de Hendrik van Viandenstraat, 2 iepenboomen en 1 eiken boom tusschen de Hendrik van Vianden straat en de voetbrug bij de Korte Beekstraat. Op „Ma Retraite", achter de puinplaals, staan 8 eikenboomen, welke door de veront reiniging van den bodem, wegens den daarin voortdurend doorsiepelenden gier, de een na den ander doodgaan. Wenschelijk is, deze boomen, terwijl ze nog waarde hebben, thans te verkoopen. Eindelijk staat voor de Directeurswoning op „Ma Retraite" een zware eikenboom, welke noodzakelijk moet worden opgeruimd wegens de schade, welke het gebouw door de hierdoor veroorzaakte vochtigheid ondervindt. Wij hebben de eer uwe vergadering voor te stellen, ons te machtigen, bovenbedoelde boomen, ter onderscheiding met een kruis gemerkt, te doen rooien en in het openbaar te doen verkoopen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Het antwoord van Burgemeester eu Wethouders op de verslagen van de afdee- lingsvergaderingen van 30 September en 6 October 1908 is verschenen. Wij nemen hieruit het volgende over:

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2