ST®. 13§. Tweede blad. 7"e Jaargang. Zaterdag 31 October 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem iranco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers - 0.03. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgen* bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regels f 0.50, 'Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeoligo bepalingen tot het herhaald adverteeron in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. OOST-IND1E. Het Javanencongres te D j o k j a. In de Locomotief vinden wij in drie' punten kortelijks de agenda van het te Djokja gehouden congres vermeld le. Besprekingen omtrent een op te rich ten studiefonds voor Javanen en Madoeree- zen 2e. Besprekingen omtrent de regeling van het gedrag van den Javaan tegenover de maatschappij en tegen over zijn mede-Java- nen, hoog en laag (toto kromo toewin toto tjoro) 3e. Het kiezen van een hoofdbestuur en vaststelling van den zetel van dat bestuur. Het Bat. Nbld. kon hieraan toevoegen dat de afdeeling Batavia ter tafel zou brengen een program van 15 punten, handelende over de verschaffing van lager onderwijs, ook ambachts- en landbouwonderwijs, aan den kleinen manvan lager en meer uitgebreid Europeesch onderwijsover uitbreiding van kweek- en hoofdenscholenover invoering vau onderwijs tot vorming van hoogere tech nici, medici, etc., over opvoering van het onderwijs voor inlandsche officierenover bevordering van het bezoeken der hoogere burgerscholen door Javanen; over de op voeding en het onderwijs van het inlandsche meisje en de inlandsche vrouw; over de ont wikkeling van het lichaamover de ontwen ning aan weelde bij de hoogste klassenover de ontwikkeling yan een kapitaalkrachtigen middenstandover de ontwikkeling der in landsche nijverheid en het verkrijgen van een afzetgebied, ook buiten Java; over ar menzorg, gezien de groote inaar gewoonlijk onoordeelkundig toegepaste liefdadigheid van het Javaansche volk; over kunstonder wijs; over het oprichten van bilbiotheken over het bestudeeren van koloniale toestan den buiten Nederlandsch Indië; over de sa menwerking met de regeering, opdat haar goel bedoelde maatregelen tot hun recht bomen. Vermoedelijk zouden ook nog besprekingen worden ingeleid over de oprichting van een orgaan van den Bond, liefst een dagblad, gedeeltelijk in het Hollandsc-h, gedeeltelijk in de landstaal verschijnende. Gemee ateraad te Amster dam. Nadat de gemeenteraad Woensdagmid dag verschillede onderwerpen had behandeld waaronder de voorstellen van B. en W. tot 't toestaan op de vischmarkt van den ver koop uit de hand van bepaalde soorten van visch, buiten den afslag om werd in een avondvergadering een aanvang gemaakt met de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1909. De heer Onnes begint met zijn hooge tevre denheid te betuigen aangaande den finanti- eelen toestand van Amsterdam. Spr. meent, dat Amsterdam in bloei zal toenemen wan neer men het havengeld afschaft. Laat men die 5 of 6 ton er nu maar aan opofferen. Rotterdam heeft van 18711908 voor zijn I haven uitgegeven 40 millioen, Amsterdam 10 millioen minder. Dit Raadslid ziet in het overdoen van de Amsterdamsche Universi- J teit aan- het Rijk een van de middelen om 1 uit de financieele moeilijkheden te komen. En dau wil spr. dat Amsterdam het Rijks- entrepot, dat een veeleischend kind in het gemeentehuishouden >8. weer aan het Rijk truggeven De heer Vliegen klaagt over den absoluten stilstand van de economische politiek in de gemeente Amsterdam. Dingen die bv. spr.'s partij bijzonder interesseeren', zooals het werkloozenvraagstuk, zijn unaniem door den Raad naar achteren geschoven. Ook het woningvraagstuk staat volkomen stil. Er gebeurt ook in dit opzijcht letterlijk niets. Ook de benoeming van den heer mr. De Vries als wethouder van onderwijs waar mee het openbaar onderwijs een knauw ge kregen heeft brengt spr. in het debat. Het standpunt van den wethouder stelt hem als vanzelf tegenover het openbaar onderwijs. Dat kan niet anders. Langdurig staat spr. bij deze quaestie stil. Als symptomen van een achterwaartsche beweging noemt de heer Vliegen nog de ont- slagquaestie der drie ambtenaren, waardoor, positief onrecht aan alle ambtenaren is aan gedaan. Spr. neemt het speciaal op voor den ambtenaar Gulden, die door het Dagel. Be stuur met zulk een zwarte kool ge teekend is. De heer Zeerhandelaar betoogt, dat de soc.- democraten het ontslag hebben aangegrepen als een propaganda-middel. Thans voelt men, dat de zaak als partijzaak mislukt is, en dat de mensohen in de kou staan. Indien men zich van de hulp van den Raad had willen verzekeren, had men de zaak anders moeten aanpakken. Daarna sprekend over de begroo ting, vraagt spr. wanneer men nu eindelijk de hulp van het Rijk zal inroepen. Overigens bestrijdt hij uitvoerig dc critiek op de ge meentepolitiek door {len heer Vliegen gele verd. Tegen hetgeen door dezen betreffende de wethoudersbenoeming is gezegd, komt hij opde liberalen hebben het openbaar onder wijs niet in den steek gelaten. De zitting wordt hierop geschorst tot gis terenmiddag. Gemeenteraad van 'sGra- venhage. De gemeenteraad kwam Mqan- dag voor de behandeling van de begrooting bijeeD. Vooraf moest nog herstemd worden over de motie van den heer Hoejenbos betref fende het toekennen van een vergoeding voor het bijwonen van afdeelings- en com missie-vergaderingen. De motie werd ver worpen met 19 tegen 17 stemmen. Baai na begon het begrootingsdebat. De heer Deen besprak het onderwerp der werkloosheid. Eer.ige financieele beschouwingen werden door den heer Vas Dias ontwikkeld, ten betooge dat de financieele toestand der ge meente gunstig mag worden genoemd. Ten opzichte van den financieelen toe stand betoogde- de heer Treub, dat overmaat van voorzichtigheid leidt tot onvoorzichtig heid. En dat is geschied door den toestand zwarter voor te stellen dan hij is. In bijzonderheden lichtte Spr. dit laat st toe, ten betooge dat de toestand niet schitterend, doch gunstig is en dat de in voering van sociale maatregelen niet noo- dig zal maken een verontrustende opdrij ving van de belastingen. En nu het voorstel tot heffing vaq^ een inkomstenbelasting er is, moet het uitgevochten worden. Daaren boven zijn er nog andere objecten van be lasting retribuiiën voor het gebruik van gemeentegrondeen belasting op de publie* ke vermakelijkheden; de marktgelden en dergelijke. Bij den aanvang van de gemeenteraads vergadering van 's Gravenhage van Dinsdag heeft de burgemeester een woord gewijd aan het treffend verlies, dat de Raad en de ge meente zoo plotseling heeft getroffen door het overlijden van den heer Van Santen, die Maandag nog aan 's Raads werkzaamheden deelnam. ,,In het harnas van den arbeider" is hij gestorven. De nagedachtenis van man en vader zal in de gemeente blijven in eer biedige herinnering. Namens den Raad zal door B. en W. een brief van rouwbeklag aan de nagelaten betrekkingen worden gezonden. Het begrooting-debat werd herna hervat. De heer Warneke drong aan op de zoo dikwerf gevraagde taxatie van de gemeente-' eigendommen voor de brandverzekering. Voorts waarschuwde hij er tegen, om van het grondbedrijf te veel zaak, een affaire te te maken. De wethouder, de heer Simons, verdedi de daarna het financieel beleid, en betoogde dat de uitgaven voor de minvermogenden een belangrijk deel der algemeens uitgaven vormen, wel een bewijs dat van klasse- I begrooting geen sprake kan wezen. Daarte- I genoverstaat waarlijk geen evenredig aan- j deel van den kleinen man in de belastingen. I Herziening van het belastingstelsel wordt inmiddels voorbereidcok aan een better- mentheffing wordt aandacht geschonken. In i afwachting eener grondige herziening van I het belastingstelsel zouden kleine middelen echter onraadzaam zijn. En bij de regeling j van onze belastingen moge men wel beden ken, dat groote vermogens slechts tot zeer I enkele personen beperkt zijnhet meeren- j deel der ingezetenen moet leven van een vast, beperkt inkomen. De tarieven voor de bedrijven bespreken-, de, deelde de wethouder mede, dat in over- weging is een plan om een tweeledige hef fing voor gasverbruik in te voerenvoor j verlichting en voor verwarming, ten einde daardoor meerder gasverbruik te verkrijgen en dan het tarief te kunnen verlagen. Eene gemeentelijke brandverzekering caht de wethouder onraadzaam voor deze gemeen te, die niet dezelfde risico's kan dragen al: Amsterdam en Rotterdam. Komende tot het financieele beleid, om kende de wethouder te pessimistisch den toestand in te zien. Hij wees hierbij op de jaarlijksche toeneming van de gewone uitga ven. In vier jaren tijds zijn zij met cir.a millioen toegenomen. Sinds 1895 zijn de uitgaven per hoofd der bevolking toegeno men. van 20 tot 34. De uitgaven voor rente en aflossing stegen inmiddels belang rijk in 1909 zal het totaalcijfer ruim 9 ton bedragen. Voor gewone, niet-productieve uitgaven hebben wij 91 millioen geleend. Zonder verdere verhooging van belasting zal het saldo van ongeveer 1 millioen in 't vol gende jaar"geheel noodig zijn; en in afwach ting van het nieuwe stelsel van belasting heffing door den Raad een jaar vertraagd is 't niet raadzaam thans de onder het oude stelsel geheven belasting op de spits te drijven. Tijdens het Zorgvliet-debat had de wethouder op een saldo van slechts 5 ton gerekend. Het hooger overschot is 't gevolg van belasting-accres en lager uitgaven, die niet waren te voorzien. Voor de toekomst kunnen wij daarop niet rekenen. En ware het stelsel-Warneke ten opzichte van de be- drijven-reserves doorgegaan, dan zou het percentage van den hoofdelijken omslag niet 2.3, maar 2.8 hebben moeten worden. In zake de werkloosheid deed, wethouder De Wilde tijdens de raadszitting^vnn Woens dag nader opmerken, dat met het toestaan van geid, zonder meer, het vraagstuk niet wordt opgelost. Wanneer enkel en direct geld werd gegeven, zou de werkloozenverze kering weldra geen reden van bestaan meer hebben. Daarentegen zou een bijdrage aan het werkloozen-comité veel mear steun en prikkel wezen voor de verzekering en voor de valcvereenigingen in hun actie. Het algemeen debat liep hiermede af. De niet-vereenigbaarheid van het wethou dersambt met andere betrekkingen werd daarna o. a. door den heer v. d. Kemp ter sprake gebracht en de noodzakelijkheid daar van door hem betoogd, vooral voor de wet houders wier ambt groote werkzaamheid eischt, zooals dat van den wethouder van onderwijs. De heer Hoejenbos ondersteunde dit betoog, meer bepaaldelijk daarbij het oog hebbende op de wethouders Jansen en Lely. Hij vroeg een bepaalde verklaring daaromtrent van de heeren. De heer Treub wenschte aan 't beginsel vastgehouden te zien, dat in het schriftelijk antwoord van B. en W. het college spreekt en niet de een of andere wethouder. Hij is 't ook eens dat waar de w^t de uitsluitingen kent, een ieder voor zich moet weten of de combinatie mogelijk is. Blijkt de Raad van een andere opinie dan de betreffende wet houder, dan wordt deze mettertijd niet her kozen. T^n Den Haag is echter de absolute onvereenigbaarheid onmogelijk voor een goede keuze en niet wenschelijk; en boven dien behoeven alle wethouders niet den ge- heelen dag op hun bureau te zijn. Zij moe ten met hun eigen hoofdambtenaren zTjti. In dit geval mag de Raad de wettelijke uitslui ting in 't algemeen niet uitbreiden. Hij kan alleen handelen naar gelang de speciale ge vallen er toe aanleiding geven. De heer Vegtel meende, dat bij de be noeming van de wethouders Dely. en Jansen bij den Raad de indruk bestond, dat zij voor het Kamer-lidmaatschap zouden bedanken. Hij acht beide betrekkingen niet vereenig- baar. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. zich geheel refereeren aan het betoog van den heer Treub. De burgemeester zou het eerst hebben te klagen, als de wethouders hem niet genoeg bijstand verleenden. Hij doet dit niet en de Raad heeft ook niet bij de herbenoeming van een afwqkend gevoe len doen blijken. Daarom was nu de klacht Het debat werd tot de avondvergadering verdaagd. Bij hervatting Donderdag van de beraad slaging over de begrooting werden verschil lende wenschen en verlangens door onder scheidene sprekers te berde gebracht. Zoc werd de uitbreiding van de aphaltee- ring gevraagd, waaromtrent de wethouder van financiën den Raad aanbeval tot het volgende jaar te wachten. De speciale lee ning van f 50.000 voor de asphalteering zal dan zijn afgelost en men zal dan een nieuw bedrag over eenige jaren beschikbaar kun nen stellen. Weth. Lely adviseerde in denzelfden zin. Tegen de begrooting van 1910 wordt een nieuw asphalteeringsplan voorbereid. Vooral in het belang der scholen op de drukste gedeelten der stad steunde de heer Ter Laan het, door hem trouwens reeds een paar jaar geleden gedane voorstel; en mèt den heer Vas Dias bleef de heer Deen vol houden, dat thans partieel zou kunnen worden voortgezet het later nog uit te brei den plan. Met de opruiming van hinderlijke stoepen zal worden voortgegaan. Near aanleiding van de bezwaren van B. en W., die opnieuw een afgerond voorstel van breeden omvang wenschten, werd het amendement teruggenomen en vervangen door een motie, uitnoodigend B. en W. in den loop van het volgende jaar een nieuw plan in te dienen. Deze motie werd door liet college overgenomen. Gisterenmiddag werd het begrootingsdebat voortgezet. Kon. Oudheidkundig Ge nootschap. Maandagavond werd in eene vergadering van het Kon. Oudheidkun dig Genootschap te Amsterdam door den vooizitter, den heer E. W. Moes, medege deeld, dat bij de verbouwing van het stad huis te Zwolle, de trouwzaal met 16-eeuw- sche betimmering gevaar loopt te verdwij nen. Dientengevolge heeft het Genootschap een adres aan den gemeenteraad van Zwolle gezonden met verzoek de bouwplannen zoo danig te willen inrichten, dat deze mefk- waaidige zaal behouden blijft. Prof. jhr. dr. Six voegde hier nog aan toe, dat ook van andere zijde geadresseerd wordt, en dat ook de architect daarvoor te vinden zal zijn. Daarna hield de heer Frits Lugt eene kunstbeschouwing over de merkwaardige bladen uit de ornamentenverzameling van den architect J. A. Frederiks, welke verza meling bij de firma Frederik Muller onder den hamer komt. Spr. deelde o.a. mede, dat van dergelijke collecties slechts weinige bestaan en dat deze verzameling in ons land bepaald een unicum isSpreker liet daarna de platen dier collectie circuleefen. Hollandse he Maatschap- pij van Wetenschappen. Naar wij vernemen heeft in de' laatst gehouden vergadering van directeuren van de Holland- sche Maatschappij van Wetenschappen dr.. J. Bosscha, sedert bijna 25 jaar secretaris van de Maatschappij, zijn voornemen te kenüen gegeven om binnenkort ontslag als zoodanig aan te vragen. (0. H. Ct.) Jaarwedden van ambte naren ter secretarie. Het be stuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren heeft aan de gemeen teraden in Zuid-Holland een adres verzon den, waarbij medegedeeld worden de als vrucht van een zoo volledig mogelijke en quête door den Bond aangenomen vormen voor de salarisregeling van ambtenaren ter secretarie. Deze zijn voor een gediplomeerd ambtenaar een minimum-jaarwedde van 600, na periodieke verhoogingen te stij gen tot een maximum, in gemeenten van 6000 tot 10.000 inwoners van- ten minste 1200, in gemeenten van 10.000 tot 50.000 inwoners van ten minste 1700 en in ge meenten met meer dan 50.000 inwoners van ten minste 2000. Aan Gedep. Staten is verzocht bij het onderzoek der gemeentebegrootingen hun in vloed te willen aanwenden, dat de jaarwed den waar noodig verbeterd worden. Al wordt erkend, dat menig budget zwaar belast is, dit kan daarom nog niet als reden aangevoerd worden om aan de secretarie- ambtenaren een behoorlijk bestaan te ont houden. Vereeniging voor tuber- c u 1 o s e-b e s t r ij d n.g. In een alge- meene vergadering, gehouden te 's Graven hage, op Zondag 25 October l.i., is opge richt een Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose bij Post en Telegrafie. Leden der vereeniging» die lijdende zijn aan tuberculose zullen financieel worden ge steundook is het doel, het verspreiden v'an meerdere kennis aangaande tuberculose, haar ontstaan, haar voorkoming en haar ge nezing. Bond van Orde van per soneel H. IJ. S. M. Te Hoorn is Zon dag de jaarvergadering gehouden van boven- genoemden bond. Zoowel door den voorzit ter, den heer G. A. Spit, als in het jaar verslag van den secretaris, den heer P. Krispijn, werd hulde gebracht aan de nage dachtenis van den heer Van Hasselt, aan wien het personeel in velerlei opzicht groo te verplichtingen heeft. Blijkens het verslag telt de bond 1072 le den. Opgeheven werd de afdeeling Amers foort, weder opgericht de afd. Den Haag. Met de ,,Ned. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel" was de verhouding beter ge worden, doch de laatste nummers van het orgaan dier vereeniging volgden wederom meer den vroegeren trant van ophitsing, waaraan de bond niet wil meedoen. De begrooting voor het volgende jaar werd met eenige kleine wijzigingen goedge keurd op 8800, waaronder 120 voor on voorziene uitgaven. Naar aanleiding van een voorstel der af deeling Hoorn werd besloten de volgende bondsvergaderingen zooveel mogelijk te Am sterdam te houden, en daaraan zoo mogelijk eenige festiviteiten te verbinden. Een voor stel om niet meer des Zondags, maar des Zaterdags te vergaderen werd verworpen. Een ander voorstel van diezelfde afdeeling om uit den naam van den bond de woorden „van Orde" te verwijderen (daar dit velen weerhoudt van toetreding) werd ingetrok ken, nadat o.a. was opgemerkt, dat die ver andering onmogelijk zou zijn zonder ontbin ding en wederoprichting. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake de bewering, dat sommige leden wegens hun werken voor den bond verstoken werden van de gebruikelijke geldelijke gratificatie van wege de maatschappij na 25 jaren dienst. Bij onderzoek is echter gebleken, dat dit alleen gebeurd \vas met personen, die had den deelgenomen aan de staking in 1903. aDe Staatsspoor heeft de volgende or der uitgevaardigd Daar de opgaven- van de centrale controle over verkeerd berekende kilometers gesta dig vermeerderen, wordt de aandacht er op gevestigd, dat eene dusdanige fout een na sleep van werkzaamheden voor het perso neel en van ongerief voor het publiek mede brengen. Behalve de navorschingen en de correspondéntie, die terzake voor rekening van het hoofdbureau komen, wordt ook het station, gevestigd ter plaatse waar de eige naar van het boekje woont, met extra werk verzwaard. Hel betrokken personeel wordt mitsdien uitgenoodigd een en ander door meerdere oplettendheid te voorkomen. Door de Vereeniging van IJselsteen- fabrikanten is een schrijven gericht aan on derscheidene gemeentebesturen, waarin er op gewezen wordt, dat'sedert de gemeente lijke bouwverordeningen zijn herzien een oordeel kan worden uitgebracht over de ge volgen welke de veelal voorgeschreven grootere muurdikte heeft gehad en wat daarvan de uitwerking is geweest op het ge bruik van IJselsteen. Het is vrijwel algemeen bekend, dat. dj» afname van deze overigens nog geheel ge waardeerde steensoort voor de nieuwe keu ze, iri bedenkelijke mate is verminderd op vele plaatsen waar voorheen de IJssel- steen gerogeld werd gebruikt is zfj door; den eisch van grootere muurdikte thans uitge sloten en vervangen door materiaal dat meestal duurder is, doch door belangheb benden niet beter wordt geoordeeld. Gewe zen wordt op Gouda, waar het formaat van 16 c.M. is toegelaten voor balkdragende muren van 0.16 M. bij een maximum hoog te van 8 Msluitgevels en andere niet- balkendragende hoofdmuren maximum hoogte 8.5 M. van 0.16 M. dikte. Waar het bouwen van sommige huizen noodeloos duurder werd gemaakt, waar in vele ge meenten het verbruik van Belgische steen ons inlandsch fabrikaat verdrong, zonder dat hier voldoende voordeelen tegenover staan, kan hierin slechts een nadeel worden gezien van het voorschrift om alle muren dikker te maken dan van IJsselsteen moge lijk is. In verband met vorenstaande wor den aan de gemeentebesturen de volgende vragen gesteld le. Staat de keur in uwe gemeente het bouwen toe met muren van 16 c.M.1 2e. Indien in uwe gemeente door de nieu we keurmuren van 16 c.M. wérden verbo den, zoudt u dan bij herziening der veror dening er bezwaar in zien de muurdikte op 16 c.M. voor te schrijven voor muren die een nader aan te geven hoogte niet te bo ven gaan! 3e. Mag uw antwoord gepubliceerd wor den f School- en Kerknieuw*. Een ontslag quaestie. In ver band met de ontslagquaestie te Nederliorst den Berg van het hoofd der Warinschool aldaar, ver neemt „De Tel." nader, dat bij den kerkeraad: der Ned. Herv. Gemeente te Nederkorst den Berg een adres is ingekomen van bijna alle lid maten der Gemeente, met het verzoek, het ont slag te willen bewerken van den predikant A. Veenihuyzen. Ned. Protestantenbond. Te Enschedé is Dinsdag de 38ste algemeene verga dering van den Ned. Protestantenbond aange- Aan liet verslag van deif algemeenen secreta ris, ds. I. M. J. Hoog, is het volgende ontleend: Het aantal afdeelingen heeft zich niet aan merkelijk gewijzigd. Tegnover drie die werden opgeheven, Sexbierum, Sleen, de Rijp, staat er een die werd opgericht, Koppel. Het aantal leden van den bond nam toe. De verslagen der afdee- 1 ingen, die in dit algemeene verslag zijn ver werkt, klinken over het algemeen zeer opgewekt bloeiende Zondagsscholen en cateohisatièn, ver grooting der gebouwen, omdat deze te klein blo ken te zijn, flink bezoek by godsdienstoefenin gen, voldoende belangstelling bij lezingen, enz. Vooral het godsdienstonderwijs en de Zondags scholen geven veel reden tot tevredenheid. .Op vele plaatsen wordt voor vrijzinnig-godsdienstige lectuur gezorgd, op enikele maatschappelijk werk gedaan in den vorm van wijkverpleging, naai scholen, clubjes, enz. Het voornaamste besluit, dat Dinsdag geno men werd, was de aanneming van een voorstel van het Hoofdbestuur om de taak der Indische oommissie uit te breiden, in dien zin dat' de oommissie zoo noodig ook stemming onder niet- christenen mag ter hand nemen. In de Woensdag voortgezette vergadering "kwam een belangrijke quaestie aande orde en wel de statutenwijziging, n.l. van art. 1 en daar bij uit t,e maken of de Prot.-Bond zicfl; eene christelijke vereeniging dan wel een algemeen godsdienstige vereeniging zal noemen, m. a. w. af zij voortaan een party zal zijn dan wel <eene richting blijven. Art. 1 luidde thans: De Ned. Protestantenbond is eene vereceiiging van hen, die willen samenwerken om de vrije ontwikkeling van liet godsdienstig leven te be vorderen, zoo binnen den kring der kerkgenoot schappen als daarbuiten, in Nederland en zijne Koloniën. De verandering van het art. werd met 34 tegen 30 stemmen verworpen, het blijft dus onveran derd. Tot leden van het ltoofdbestuur in de plaats van dè heeren prof. dr. B. D. Eerdmans en H. J. Lambert werden gekozen de heeren S. K. Bakker te Zwolle en A. J. W. Seyffardt te Utrecht. Rotterdam werd aangewezen als de plaats waar de algem. vergadering het volgende jaar zal .worden geho,uden. Te ongeveer half vyf uur werd de algemeene vergadering gesloten. Na een geineensdh appel ijken maaltyd had om half negen in het gebouw van „Evangelie en Vrijheid" eene openbare samenkomst plaats on der voorzitterschap van ds. W. H. Stenfert Kroese, te Rotterdam, die de openingsrede hiekl. In* deze samenkomst spraken prof. dr. H. Y. Groenewegen over „Het vrijzinnig protestantis me in den vreemde" en de heer A. L. W. Seyf- fardit, over „Het gymnasiaal en studiefonds van den Ned. l'rot. Bond." Een talrijke schare belangstellenden woonde deze samenkomst by. Uit Indië kwam de droevige tyding, dat de heer B. A. Voorbaan, zendeling der Utr. Zend. Veroen., te Tosari, waar hij om gezond heidsredenen vertoefde, den <26sU'm October is overleden. Zendeling Voorham werd in 1901 uitgezonden, en arbeidde in het ressort Boo li op Halmaheira. In Indië liet zijn gezondheids toestand voortdurend te wenschen overhet verblijf te Tosari bracht niet de zoo vurig ver langde genezing; het behaagde den Heer, hem reeds op 33-jarigen leef'tyd tot Zioli- te nemen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1