BINNENLAND. Uit den omtrek. Kreta. C a n e a, 3 1 Oct. De Kretensche com missie met de uitvoerende macht belast, overhandigde den ministers van de bescher mende mogendheden het antwoord op de laatste verklaring met betrekking tot de ver- eeniging van Kreta met Griekenland. Het antwoord neemt kennis van de nota der mo gendheden en verklaart, dat de commissie haar plicht zal doen om de orde te handha ven en dat de veiligheid der Muzelmannen niet zal ophouden 't onderwerp harer voort durende zorg te zijn. De commissie voegt er aan toe, dat de Kretenser bevolking bewij zen heeft gegeven van diepe erkentelijkheid er voor, dat de beschermende mogendheden hare zaak ter hand hebben genomen, over tuigd dat de mogendheden zich zullen ver waardigen op dit door hen ondernomen werk der vrijheid de kroon te zetten. Kreta stelt zijn lot in handen der mogendheden, in de zekerheid dat tot zijn vereeniging met Grie kenland definitief zal worden besloten. Marokko. Volgens de Petit Parisien hebben thans alle mogendheden instemming betuigd met de nieuwe Fransch-Spaanseche nota over de erkenning van Moeley Haf id. De lijst der mogendheden, die dit stuk hebben ondertee kend, zal door den deken van het korps di plomatique te Tanger aan den Sultan of aiens plaatsvervanger ter hand worden ge steld. PerzII- De Russische manoeuvres tegenover Per- zië zijn aan de Engelsche politici, welke nog eenigermate aan de politieke tradities van Engeland hechten, klaarblijkelijk niet zeer aangenaam, maar ze houden hunne uitingen over het optreden van Rusland in Perzië achterwege, ten einde de teere, jonge En- gelsch-Russische vriendschap niet in gevaar te brengen. Dit systeem van verheling gaat zoo ver, dat zelfs alle particuliere berichten naar en uit Perzië worden tegengehouden. Zelfs de berichtgever van de „Times" te Tabris, die tot dusver alleen goeds van de Perzische revolutionairen wist te vertellen, is sinds een week, d. i. sedert de Russen Dzoelfa bezet hebben, tot zwijgen veroor deeld. Vermoedelijk ten einde eene bespre king van het optreden van Rusland in het Engelsche lagerhuis te voorkomen, heeft de staatssecretaris van buitenlandsche zaken Sir Edward Grey, naar de Standard mede deelt, den Ierschen afgevaardigde Dillon „ad privatim" medegedeeld, dat hij er niets van vernomen heeft, dat agenten van Rus land zich in den binnenlandschen strijd van Perzië hebben gemengd, ofschoon de verte genwoordigers van Engeland en Rusland van tijd tot tijd den Sjah raad hebben ge geven. De omstandigheden hadden de Brit- sche en de Russische consuls gedwongen met de eene of de andere partij in verbinding te treden, waarbij het de politiek der regee ring is geweest dit zooveel mogelijk te beperken. De voortdurende onlusten aan de Russische grenzen hadden aan den Russi- schen handel groote verliezen toegebracht en in één provincie waren zelfs sinds 5 maan den de 'olrechten niet geheven. Als maat regel van voorzichtigheid had nu Rusland 400 man nabij zijn eigen grenzen opgesteld en Sir Edward Grey vindt geen reden hier over vertoogen tot Rusland te richten, daar de Britsche regeering, naar Sir Edward aanneemt, niet anders zou gehandeld heb ben. En naar hier uit voortvloeit zou de bezetting van Tabris door Russische troepen geen tegenspraak van Engelsche zijde uit lokken. Of echter de steun van Rusland en de lijdelijke houding van Engeland ook den Sjah veel tot nut zullen zijn, is te betwij felen. Hij zelf schijnt voor zijne persoonlijke veiligheid beducht te zijn, want hij heeft, naar een telegram van Reuter uit Teheran geheimzinnig mededeelt, pas een kogelvrij pantserhemd ontvangen, dat voor hem op zijn bevel is vervaardigd. Par ij s, lNovember. Het bestuur bare luchtschip Clément-Bayard heeft he- dennamiddag een nieuwen tocht gemaakt. Op een hoogte van 150 meter vloog de bal lon met groote snelheid over Parijs. L e Mans, 31 Oct. Ten aanschouwe van de legercommissie uit de Kamer van afgevaardigden maakte Wright heden een vlucht van 4 min. 32 sec., op een hoogte van meer dan 50 meter. Na verscheidene andere vluchten, waar onder een van 10 min. 7 sec. met den heer Doumer, brak er een dwarsstuk van het toe stel en sloeg tegon den grond. Chartres, 31 October. Bleriot, wiens vliegtoestel is gerepareerd, vertrok om 2 uur 50 in de richting van Arthenay op 14 K.M. afstand van de loods; het vertrek geschiedde gemakkelijk, waarna de vlieg machine spoedig aan het gezicht werd ont trokken. Tweede telegram. Bleriot vloog tot 1 K.M. voorbij Arthenay en keerde ver volgens terug na twee onbeteekenende onge vallen aan den motor te hebben gehad. Rome, 31 Oct. Het militaire lucht schip ging van Brasciano naar Rome en terug in 1 uur en 50 minuten, bereikte een hoogte van 200 Meter, en een snelheid van ongeveer 50 K.M. per uur. vDe herbouw van het afgebrande tele foonbureau te Parijs wordt op 8,500,000 frs. begroot. De Staatscourant van Zondag 1 en Maandag 2 November bevat o. m. de vol gende Koninklijke besluiten benoemd tot substituut-griffier bij het ge rechtshof te Den Haag mr. J. A. Th. Duijn- stee, griffier bij het kantongerecht te Til burg tot griffier bij het kantongerecht te Helmond mr. E. O. J. baron van Hövel tot Westerflier, advocaat' te 's Hertogen bosch; tot griffier bij het kantongerecht te Breukelen-Nijenrodomr. J. N. v. d. Leij, griffier bij het kantongerecht te Bergum tot ambtenaar van het O. M. bij de kanton gerechten in het arrondissement 's Graven- hage mr. J. Lunsingh Wichers, advocaat te 's Gravenhage, werkzaam ten parkette van den officier van justitie bij de rechtbank aldaytot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Mid delburg, ter standplaats Middelburg, mr. H. W. E. graaf Schimmelpenninck, advo caat te Den Haag, beëedigd klerk ter grif fie bij de rechtbank aldaar; benoemd' tot raadsheer in het gerechts hof to Leeuwarden mr. W. Kolff, vice-pre sident der rechtbank aldaar op verzoek eervol ontslagen met pensioen, wegens volbrachten dienst, de luitenant kolonel der genie van het Ned.-Indische leger J. W. C. van Steeden; H. M. de Koning'n ontving Zaterdag op Het Loo ter conferentie den minister van Financiën, mr. Kolkman. H. M. de Koningin benoemde graaf N. Brevern de la Gardie bij zijn aftreden als len gezantschapssecretaris van Rusland te 's Gravenhage, tengevolge van overplaat sing naar Weenen, tot commandeur der orde van Oranje-Nassau. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdag wederom een bezoek aan H. M. de Koningin op Het Loo. Prins Adolf van Bentheim is Zondag morgen 9 uur van Soestdijk naar Duitsch- land teruggekeerd. De landbou w-o ngevallen- w e t. Het Volk verneemt, dat in Januari 1909 opnieuw door de commissie van voor bereiding zal worden beslist, of de land- bouw-ongevallenwet, lie reeds lang in de secties der Kamer is onderzocht, verder in de commissie behandeld en aan den minister van landbouw zal worden opgezonden. Leerplicht. De Leerplichtwet, die de kinderen verplicht naar school te gaan, is tot heden nog niet van toepassing gebracht op schipperskinderen, waarom de vereeniging Schuttevaer een adres gericht heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken met verzoek, het daarheen te willen leiden, dat ook de schipperskinderen in be doelde wet worden opgenomen. Op zijn verzoek is ingetrokken de resolutie, waarbij D. Pos werd gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned-Indië, om te worden benoemd tot opzichter van den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbare werken daar te lande. Jubileum P. A. Haaxman. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van „Arti" te 's Gravenhage, werd het lid P. A. Haaxman Jr. door den voorzitter ge- lukgewenscht met zijn veertigjarig jubileum als journalist en hem een verguld zilveren plaquette aangeboden, met het opschrift „Aan ons lid van verdienste". De heer Haaxman dankte getroffen. In de familiegrafkelder op Nieuw Eik en Duinen werd Zaterdag nedergelaten het stoffelijke overschot van jhr. Wttwaall van Stoetwegen, oud-Nederlandsch gezant te St. Petersburg. In den stoet reden, als genoodigden der betrekkingen mede, de minister van buitenl. zaken, jhr. mr. de Marees van Swindëten, die, tijdens de nu overledene aan het hoofd stond van de Nederl. delegatie in Rus land, gezantscliaps-secretaris %bij die legatie was, en mr. Roest, oud-burgemeester van Den Haag, laatstelijke commissaris der Ko ningin in Zeeland. Een dertigtal heeren, meerendeels vrien den en tijdgenooten van den ontslapen Ne- derlandschen diplomaat, waren op den doo- denakker te saam gekomen tot het brengen van een laatsten groet. Onder hen merkten wij op den Chineeschen gezant bij ons Hof, Lou-Tseng-Tsiang, die een diplomatieke functie te St. Petersburg bekleedde tijdens jhr. Wttwaall van Stoetwegen onze gezant daar was; voorts den tijdelijken Portugee- schen gezant bij ons Hof, den heer d.Almei da Baron Sirtema van Grovestins, groot meester van Harer Majesteits Huis, de ge zanten ter beschikking Graaf Van Bijlandt, en jhr. Ruyssenaersonzen voormaligen ge zant Ie Peking, jhr. mr. van Citters, baron Michiels van Verduynen, secretaris-generaal van het hof van arbitrage, jhr. mr. W. Röell, le secretaris van het permanente Bu reau van dat Hof en anderen. Toen de door een zestal prachtige bloem stukken gedekte kist ten grave was gedaald, dankte een neef van den ontslapene, na met een kort woord het verlies dat de betrek kingen door dat sterfgeval lijden geschetst te hebben, allen voor de laatste eer den doo- de bewezen, inzonderheid den minister van buitenl. zaken, die, tijdens zijn vroegere diplomatieke loopbaan, in zulk een bijzon dere betrekking tot spreker's oom stond. De Brusselsche tentoon stelling. Blijkens de Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag nopens de Indische begrooting wordt de post voor of- ficieele deelneming van Indië aan de Brus selsche tentoonstelling door den Minister in getrokken, omdat hij geen reden ziet om de koloniën zelfstandig aan die tentoonstelling te doen deelnemen. Hetnutvan concurrentie. Op de Beurs te Amsterdam is Woensdag middag een nis in de Algemeene Koopmans beurs geveild, tot dusver gehuurd door de bankiersfirma Lippman, Rosenthal en Co., welke echter alleen van hare nis op de Ef fectenbeurs gebruik maakt. De opbrengst moest 350 zijn. Maar twee firma's de Incassobank en de firma Dentz, die elkaar de nis betwistten, hebben zoo hard tegen elkander opgeboden, dat de prijs, waarvoor zij eindelijk ter^ deel viel aan de Incasso- bank 1125 bedroeg een ongekend groote som, een aardig voordeeltje voor de gemeen tekas, zegt het N. v. d. D. Slapte. Te Oostzaan, op de scheepsbouwwerf van de gebrs. van Dongen, is al het personeel ontslagen, wegens gebrek aan werk. Te Asten (N.-Br.) is de sigarenfabriek van Gebrs. Verbruggen stop gezet, waarschijn lijk om niet meer in werking te komen. Naar men uit den Haag aan de Tel. meldt, zal door den minister van buiten landsche zaken een strafvervolging tegen dit blad worden ingesteld, naar aanleiding van de publicatie der bescheiden, aangaande Venezuela. Beleedigende krantenar tikels. Naar aanleiding van hét voor eenigen tijd ingesteld onderzoek naar mal versatiën in de administratie der gemeente bedrijven aldaar, die onwaar bleken te zijn, kwam in de Telegraaf een bericht voor, dat krenkend en wantrouwend voor B. en W. van Eindhoven kon worden opgevat, en waarop door den burgemeester in eene open bare zitting is gewezen. De heer A. van Agt, secretaris der vereeniging Gemeentebelang, had nu in de Eindhovensche Courant den heer W. Schippers, redacteur van de Peel- en Kemperbode, beschuldigd, dat bericht te hebben ingezonden. Naar aanleiding hiervan heeft de heer S. thans tegen den heer v. A. een aanklacht bij den officier van justitie ingediend. Kind uit den trein geval len. Zaterdag is uit den sneltrein, die on geveer elf uur van Zwolle vertrekt, nabij As sen een kind van 6 jaar gevallen, met het gevolg dat het een schedelbreuk bekwam. Het kind is naar Groningen naar het Zie kenhuis vervoerd. Ongeluk bij het voetbal spel. Bij een voetbalwedstrijd te Wage- ningen kreeg Zondag de 20-jarige student B. een zoo hevige trap tegen zijn onderbeen, dat dit gebroken werd. Per rijtuig werd hij naar huis gebracht. School- en Kerkoiouwc. De /secretaris der commissie van voorbe reiding voor de opriohting van een opvoedings gesticht van wege de Ned. Hervormde Kerk, Ds. P. S. Meerburg te Soestdijk, mocht de ver blijdende mededeel:ng ontvangen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, voor het op te richten opvoedingjsgesticht vijf honderd! gulden beschikbaar te stellen. 22ste algemeene Ned. Zen dingsconferentie. Vrijdag j.l. werd in het gebouw „Bellevue" te Amsterdam de 22ste algemeente Ned. Zendings- oonferentie gehouden onder presidium van ds. Adriani, die een overzioht gaf van hetgeen door de zending reeds is tot stand gebracht. Hij weeö er op, hoe verschillende der eerste zendelingen door wilde volksstammen vaak werden vermoord en niet zelden opgegeten, terwijl in dezelfde streken thans een aantal bekeerden woonden, die ook in maatschappelijken zin zeer zijn vooruit gegaan. Aan het slot van zijn rede bracht Spr. da nik aan H. M. de Koningin., die voor het natio naal zendingsfeest haar landgoed Raaphorst had afgestaan. Vorder huldigde Spr. de nagedachte nis der drie overledene arbeiders der zending, ds. J. Riemens, te Rotterdam, en ds. H, van Lindonk, te Oosterbeek, die ieder in eigen, kring met groote toewijding voor de zending hebben geijverd, en dr. B. F. Mattihes, die dit jaar op 90-jarigen leeftijd overleed en aan wien de zen ding op het gebied van literatuur veel heeft te danken. Ten slotte herdacht Spr. het dit jaar gevierde 50-jarig jubileum der Ned. Zendimgs- vereeniging. Vervolgens hield ds. J. Henzei, pred. te Box meer, eene lezing over ,,de bevordering van de kennis der zending." Daar de financieele toe stand der zending over het algemeen slecht is en verbetering eischt, is het noodzakelijk dat kennis wordt bijgebracht, teneinde belangstelling op te wekken, omdat daar waar belangstelling is, het geld als vanzelf komt. Een eerste vereischte is dat bij het aanbrengen van deze kennis systematisch wordt te werk ge- gaan. In lioofdzaa'k drong Spr. op dit systema tisch werken aan, en kwam tot de volgende con clusies I. De kennis van de zending is, vooral in on zen tijd, onafwijsbaar. II. De bevordering van de kennis der zending geschiede systematisch. in. Bij de bevordering van de kennis der zen ding riekte men zioh niet alleen tot de gemeente als geheel, maar make men gebruik van de in haar midden bestaande organisaties en houden voor de keuze der stof rekening met de ontwik keling der verschillende groepen van menschen. IV. Zal de kennis der zending blijvend bevor derd worden, dan dient een uitgebreide littera tuur ten dienste te staan en van de beste aan- schouwingsniiddelen gebruik gemaakt te worden. In de namiddagzitting werd door den zende ling A. Kruijt behandeld liet onderwerp: Zijn wij in de zending op Java op den goeden wegP Spr. ontwikkelde de volgende stellingen: I. De zending op Oost-Java is een weg gegaan, blijkbaar door God aangewezen en gezegend. II. Thans echter ondervindt zij op dien weg zooveel moeilijkhedendat zij genoodzaakt wordt naar nieuwe middelen om te zien. in. Zal zij haar taak ten volle vervullen en het doel, de kerstening van Java, bereiken, dan behoort ook aan hoofden en aanzienlijken, des volks het Evangelie gebraoht te worden. IV. De zending moet dus letten op de teeke nen der tijden" (boedi oetama, theosofische stroo ming) en de tijd is gekomen, om tot opriohting van ohristelijke Hollandseke scholen voor de kinderen van hoofden en aanzienlijken over te gaan. Uit den Utrechtschen Raad. De Raad der gemeente Utrecht heeft besloten tot verkoop van terreinen aan het Vossegat aan het Rijk voor den bouw eener nieuwe geniekazerne voor eene som van 66.000. De begrooting voor het trambedrijf heeft aanleiding gegeven tot levendige discussies. De heer Sertoli achtte de raming van de ontvangsten der tram veel te hoog. Het nieuwe tarief acht spreker ook niet gunstig voor de exploitatie. Van 1727 October zijn er 25.000 personen minder vervoerd dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar en dat niettegenstaande er meer lijnen in exploitatie zijn. Tariefsverlaging acht spre ker hoogst wenschelijk. De lieer Van Bolhuis zeide dat, juist omdat aan B. en W. de regeling van de tarieven der tram is opgedragen, deze gemakkelijk gewijzigd kunnen worden, zon der dat uitvoerige besprekingen in den Raad noodig zijn. De heer Werker bepleitte de weder invoering van een goedkoop uniformtarief. De heer Van Andel achtte ook de invoering van de nieuwe tarieven nadeelig voor de tram. Spreker wilde een tarief van 5 cent voor een geheele lijnvan 7$ cent voor een overstapje en boekjes van 20 kaartjes van 0.95. De heer Kettlitz betoogde ook de in voering van tarieven zooals te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In plaats hiervan heeft men het Duitsche stelsel ingevoerd. Met voldoening constateert spr. dat tegen die verduitsching bij het trambedrijf kraeh- tig geprotesteerd is. Het nieuwe tarief heeft fiasco geleden en invoering van het Am- sterdamsche tarief acht spr. wenschelijk. Ook vindt spr. het wenschelijk dat het trambedrijf wordt bestuurd door een eigen directeur. Verschillende sprekers voerden nog het woord om de nadeelen van het nieuwe tarief te betoogen. De heer M e n d e 1 s diende een motie in, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken het tramtarief zoo spoedig mogelijk te doen herzien. De heer Van Dieren B ij voet sprak zijn leedwezen er over uit dat deze motie is ingediend, vóórdat hij de gemaak te opmerkingen heeft kunnen beantwoor den. Wat betreft de opmerking van den heer Van Bolhuis omtrent het in dienst stellen van de nieuwe volgwagens, deelde de wet houder mede dat de wagens te laat waren afgeleverd. Bij wijze van proef hebben ze eenige dagen dienst gedaan. Onderzocht zal worden of de tram op sommige plaatsen te hard rijdt. Blijkt het dat dit zoo is dan zal hieraan paal en perk worden gesteld. Om trent het gebruik van de Duitsche taal bij het electrisch bedrijf, zegt de wethouder dat het waar is dat indertijd een proces-verbaal in het Duitsch is opgemaakt, maar dit ge schiedde omdat de ingenieur die met de uit voering van het werk belast was, slechts de Duitsche taal machtig was. Ook zijn er tal van Duitsche technische benamingen, welke zeer moeilijk in het Nederlandsch overge bracht kunnen worden. Het nieuwe tarief is niet zoo lastig als beweerd wordt en kan spr. ook nog niet inzien dat het zoo ongunstig zal blijven werken Het publiek moet er aan wennen en zoo dra het regenachtige weder komt zal het wel van de tram gebruik gaan maken. De Voorzitter vindt de beweging tegen het nieuwe tarief niet grootsch, maar eenigszins kleinsteedsch. Men moet aan nieuwe tarieven wennen. Ook in andere plaatsen was dit het geval. B. en W. zijn bereid hun aandacht op het tarief gevestigd te houden en zullen gaarne bij gebleken noodzakelijkheid verandering of verbetering doen aanbrengen. De indiening van de motie van den heer Mendels doet spr. leed. De raad moet den uitslag van proefnemingen afwachten. Wil men midden in proeven moties stel len, dan acht spr. die onaannemelijk en spr. zou geen voorzitter van dit college wil len zijn als hij zulk .een motie, door den Raad aangenomen, naast zich zou neerleg gen. Na uitvoerige besprekingen werd op voor stel van den voorzitter besloten de motie in eene vergadering na de begrooting in be handeling te nemen. De begrooting van het trambedrijf werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 424.135. De begrooting van het electrisch bedrijf werd vastgesteld op 254.368, die van het gemeentelijk grondbedrijf op 153.078.77$ en die van het gemeentelijk werkloozen- fonds op 4030. Vervolgens werd de gewone gemeentebe- grooting aan de orde gesteld. De heer Van Andel gaf in overwe ging het presentiegeld van de Raadsleden te verhoogen tot 2 of 2.50 per zitting (thans is het 1.50 per zitting). De vergadering van den Gemeenteraad werd Zaterdag avond voortgezet. De heer Van Hassel drong aan op verbetering van de positie der politie-agenten. De voorzit ter zal aan de quaestie der lotsverbetering van de politie-agenten aandacht schenken. Hoofdstuk 2 (politie, medische politie enz.) werd goedgekeurd tot een bedrag ad 405.580. Bij hoofdstuk 3 (kosten voor openbare werken enz.) bracht de heer Mendels huldo aau B. en W. voor de uitstekende zorg, die besteed wordt aan de plantsoenen. Met de voorgestelde verhooging ad 200 voor den opzichter der plantsoenen kan hij zich zeer goed vereenigen. Hij zou echter gaarne zien dat de arbeiderswijken, wat plantsoen-aan leg aangaat, wat beter bedacht worden. De heer Laseur stelde voor enkele bedragen uitgetrokken voor bestrating enz. te schrap pen, waardoor 5780 zou worden bezuinigd. Dit voorstel werd niettegenstaande wethou der mr. Fockema Andreae aanneming ont raadde, aangenomen. Bij het hoofdstuk Onderwijs werden o.a. de volgende subsidies verleend15.500 aan de Ambachtsschool, 6000 aan de Utrechtsche Industrie- en Huishoudschool, 4000 aan de vakschool voor typographie. Over de verhooging van de subsidie aan de Kleermakerspatroons-vereeniging ter bevor dering van vakonderwijs voor kleermakers te Utrecht van 800 op 1200, ontspon zich eenige discussie. Ten slotte werd de subsidie zonder stemming goedgekeurd. De heer Mendels drong er op aan dat de hand gehouden werd aan het houden vau rustpoozen op de lagere scholen, daar hij vernomen heeft dat op sommige scholen zulks niet altijd het geval is. Ook achite spr. verplichte schoolvergaderingen wen schelijk en diende hij een motie in dien geest in. Op een nader te bepalen dag zal deze motie behandeld worden. De wethouder R a g a y zeide te zullen onderzoeken of geregeld de rustpoozen wor den gehouden. Een voorsctel van den heer Houtzagers over de kosten van het in stand houden van schoollokalen en onderwijzerswoningen met 8000 te verminderen ,werd bestreden door de wethouders Ragay en Fockema Andreae. en daarna door den voorzitter ingetrokken. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat tengevolge van ver schillende bezuinigingen door amendemen ten in de begrooting aangebracht B. en W. hadden besloten hun voorstel terug te ne men tot verhooging der straatbelasting, waaruit eene meerdere opbrengst was be raamd van 27.300. Het eindcijfer van de begrooting Plaat selijke Inkomsten en Uitgaven voor den dienst van 1909 werd daarna bepaald op 5.910.744.21$. De begrooting werd vervolgens zonde* hoofdelijke stemming vastgesteld. Tucht-Unie. Zaterdagmiddag vergaderden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, onder voorzitter schap van den heer Edo Bergsma, burge meester van Enschedé, bij ontstentenis van den voorzitter der voorloopige commissie, den heer dr. H. J. Kiewiet de Jonge, uit Dordrecht, tal van afgevaardigden van ver- eenigingen en particuliere personen, teneinde te geraken tot oprichting der „Tucht-Unie". De voorzitter opende met een inleidend woord deze vergadering, waarin hij nogmaals de aanleiding tot deze vergadering uiteen zette. 34 personen hebben zich in beginsel tot op heden bereid verklaard lid te worden en 27 vereenigingen. Na het voorlezen van een aantal ingezon den stukken ging men over tot de behande ling der statuten. Na eenige discussie werd met alle stemmen op twee na besloten de vereeniging „Tucht- Unie" te noemen. Artikel 1, luidende: „Er bestaat, onder den naam „Tucht-Unie", een bond, die ten doel heeft tuchteloosheid onder het Neder- landsche volk te bestrijden en zijn zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht te verhoo gen, werd aangenomen. De overige artikelen, behoudens enkele wijzigingen, werden eveneens goedgekeurd, waarvan wij artikel 2, 3 en 10 laten volgen, luidende De Unie tracht dit doel te bereiken door met alle geoorloofde en tegen wet of veror dening niet strijdende middelen, zelf-tucht en tucht te bevorderen of in het leven te roepen. Artikel 3 De Unie is gevestigd te Utrecht. Artikel 10De geldmiddelen van de Unie bestaan uit: a. vrijwillige jaarlijksche bijdragen van de vereenigingen en af deelin gen van ten minste tien gulden; b. jaarlijk sche bijdragen van ten minste 1.van de bijzondere personen; c. vrijwillige bijdra gen, giften, erfstellingen, legaten en derge- lijken. De koninklijke goedkeuring zal aange vraagd worden. Op voorstel van den heer J. M. v. Hoog straten, uit Dordrecht, werd de voorzitter van het Alg. Ned. Verbond, de heer dr. H. J. Kiewiet de Jonge, uit Dordrecht, tot eere voorzitter van de Unie benoemd. Besloten werd nog geen bestuur te kiezen, maar naar de vereenigingen en personen, die zich in beginsel bereid hebben verklaard lid te worden, de statuten te zenden en alsnog te vragen of zij hierbij blijven; mochten zij als lid toetreden, dan wordt hun verzocht tevens een candidaat te stellen voor het hoofd bestuur en aan de voorloopige commissie te melden door wien de vereeniging zal verte genwoordigd worden. rHet Hooge Militaire Gerechtshof heeft prof. Heilbronner te Utrecht opgedragen, alsnog een rapport uit te brengen over den geestestoestand van den Amsterdamschen inktwerper. De Zeister moordzaak. De advocaat-generaal in de zitting van Zaterdag repliceerende begon met te ver klaren zich volkomen bewust te zijn van den grooten ernst van deze zaak, waar het gaat om een levenszaak van de beide eerste be klaagden, tegen wie hij een veroordeeling voor levenslang, en waar hij tegen de beide ♦anderen ook gemeend heeft de hoogste straf te moeten eischen die de wet stelt. Wegens de wijze waarop de vier verdedi gers zich van hun taak hebben gekweten, scherpzinnig, ridderlijk, met open vizier, brengt Spr. hun het eeresaluut. Maar opko men moet hij tegen de voorstelling in het begin van de verdediging, dat terwijl oud tijds hysterici naar den brandstapel werden verwezen, de tegenwoordige justitie hen in de gevangenis werpt. Die smaad kan niet zonder protest blijven. De eerste pleiter heeft met zeer veel warmte de bevoegdheid verdedigd van den genees heer, in casu den psychiater, om over de toerekenbaarheid van een verdachte te oor- deelen. Spreker hecht aan de voorlichting hooge waarde, maar niet aan den genees heer, doch aan den rechter zij het laatste woord. Gelijk te verwachten wijdde de advocaat- generaal het voornaamste deel van zijn re pliek aan de psyche van Van Vaalen; zijn hysterisch delire, zijn droomtoestand, de suggestie, het al dan niet simuleeren, de vraag wat als waar of onwaar is aan te ne men, wat een hystericus onder hypnose zegt. Laten we ons niet bewegen, zegt Spr., in een vicieusen cirkel. Tusschen de perio den van den droomtoestand is al te veel ge beurt wat vaststaat, als niet in droomtoe stand geschied. De conclusie van de des kundigen is daaromtrent fout, omdat de praemisse fout is. Na in den breede de reeks van aanwijzin gen, de bekentenissen en de getuigenverkla ringen als bewijsmaterieel te hebben aange nomen, tot staving van het ten laste gelegde, hield Spr. tegen ieder der beklaagden zijn requisitoir vol. Met diep gevoel voor hoe groote moeielijkheden het Hof staat bij de beoordeeling van deze zaak en de zoo zwaar geëischte straffen, eindigde spreker met den wensch en het vertrouwen, dat bij den Hove de hoogste wijsheid moge voorzitten. Nadat de President bekl. Van Vaalen had tot zich geroepen om hem gemoedelijk en kele vragen te stellen, welke niet zoo zeer het hart der zaak raakten vragen welke bekl. gedeeltelijk duidelijk, gedeeltelijk met een „ik weet het niet" of „dat herinner ik me niet" beantwoordde werd drie kwartier gepauzeerd. Daarna dupliek. Mr. Gerlings, het eerBt dupliceerende, be gon met de vergelijking in te trekken, dat vroeger hysterici naar den brandstapel wer den verwezen, terwijl men ze nu naar de gevangenis verwijst. Hij hoopt, dat het rechterlijk college hem van beter zal over tuigen. Omtrent droomtoestand blijft pl. overtuigd, dat het oordeel niet mag berusten bij den jurist, maar bij den psychiater. Wel gaat hij met de meening mee, dat de eindbeslissing aan den rechter moet zijn, maar waar geen ander deskundig gegeven is, houdt pl. vast aan het bestaande en niet kan hij het O. M. toegeven, dat die des- kindigen uitgingen van een verkeerde

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2