KOLONIËN. BINNENLAND. tegenover een vertegenwoordiger van Reuter de volgende verklaringen afgelegd over het standpunt, waarop zich op het oogenblik de Servische regeering plaatst. Er zou geen kwestie meer kunnen zijn van aanvaarding of niet-aanvaarding van de an nexatie von Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk. Ik heb bij mijne bezoeken aan verschillende landen bij de staatslieden kun nen constateer en, dat het in de bedoeling lag de annexatie als een voldongen feit te erkennen. Het vraagstuk der inlijving is daarom niet meer aan de orde gesteld. In dien dat zou gebeuren, zou Servië nooit de annexatie aanvaarden, tegen welke het nooit zou ophouden te protesteeren. In elk geval zal het, nu de annexatie voldongen is, noodig zijn voor de toekomst, dat Servië de noodigo waarborgen krijgt voor zijn bestaan. Men stelt ons garanties voor, die niet be staan. Degene, welke wij vragen, zijn van tweeërlei aard. Allereerst een territoriale strook ten noorden van den sandjak Nowi- bazar ten einde de veiligheid van Servië te verzekeren door een nieuw voortschreden van Oostenrijk tegen te houden en een buffer tot stand te brengen tusschen dit land on Turkije en te verhinderen dat Servië kan worden omgetrokken door mid del van den sandjakom Servië en Monte negro een verdedigingslinie te verschaffen tegen elke nieuwe onrechtmatige toeëigening, waarmede Oostenrijk in de toekomst de twee landen zou kunnen bedreigen, om Servië te veroorloven voort te gaan met de economische ontwikkeling door het over Montenegro een toegang tot de zee te ver schaffen, welke noodig is voor zijn bestaan en zijn onafhankelijkheid. In de tweede plaats verlangen wij een waarborg, met het oog op de bevolking der beide geannexeerde provincies zelf. Vandaar uit dreigt Servië een gevaar, dat onder de oogen dient te worden gezien en dat zeer dreigend is voor de toekomst van Servië. Het Servischo ras onder de bevol king van Bosnië en Herzogowina zal bloot gesteld worden aan terugdrijving naar Servië. Ten einde wanordelijkheden te voorko men en vermoedelijke oorlogen, waarin Servië zou worden medegesleept, zullen wij Oostenrijk verzoeken aan de beide provin cies een zelfbestuur toe te staan, dat het Servische ras zijn bestaan waarborgt en voortaan elke revolutionaire uitbarsting on mogelijk maakt, waarvan wij den tegenslag zouden ondervinden. Belgrado, 3 Nov. De Skoepsjtina is heden middag in geheime zitting bijeenge komen. Belgrado, 3 Nov. De Skoeptschina is, nadat in een geheime zitting de regeer ng een uiteenzetting van den actueeien toestand had gegeven, tot morgen verdaagd. Belgrado, 3 Nov. Allerlei alar- meerende berichten zijn hier gisteren ont vangen, waarbij een dat Oostenrijk van plan zou zijn Belgrado aan te tasten. Ten einde de bevolking gerust te stellen, zijn sterke militaire patrouilles naar het platteland ge zonden om de Donau te bewaken en aan de uitloopers der stad opgesteld. Belgrado, 3 Nov. De troepen uit het garnizoen namen hedenavond buiten Belgrado positie nabij de Oostenrijksche grens De regeering publiceert een nota, waarin wordt uiteengezet dat de maatregel een strekking had van voorzorg ton gevolge van onrust, veroorzaakt door vreemde dag bladen dio een onmiddellijken aanval van Oostenrijk aankondigde. Turkije. P a r ij s, 3 Nov. Uit Konstantinopel wcrdt aan de Temps berichtDe eerste aa menkomst van Turksche en Bulgaarsche ge delegeerden, had hier gisterenavohd plaats in den konak van den grootvizier. De Ot- tomaansche gedelegeerden zijn: Gabriël Ef- fcndi, Loutfi bey en Armenaki effendi. De optimistische stemming zou eenigszins ge temperd zijn naar aanleiding van de eischen, door beide partijen gesteld. Bulgarije vraagt om in beginsel uit te gaan van een matige schadevergoeding. Turkije eischt een zoo groot mogelijke schadevergoeding voor de erkenning der onafhankelijkheid, behalve nog de betaling van het achterstallige der schatting en der vergoeding voor Roemelië, de rente inbegrepen, tot een bedrag van 432 millioen. De ambassadeurs hebben zoowel aan de Porte als aan de Bulgaren den raad gege ven zich redelijk en verzoenlijk te betoonen. De soldatenopstand van de Yildiz-divisie heeft tengevolge gehad, dat de sultan, na een lang en gewichtig onderhoud met den grootvizier en den minister van Oorlog een dagorder aan de troepen gericht heeft, waarin hij de Yildiz-divisie gelast, evenals de andere troepen, onvoorwaardelijk te ge hoorzamen aan de bovelen van den minister van Oorlog. Bovendien zijn er om verdere opspanden der soldaten j voorkomen, uit gebreide maatregelen genomen. De Yildiz- divisie is vrij wol ingosloten door aan de regeering gotrouwe bataljons en op den Bosporus liggen 2 oorlogsschepen, de „Mes- sidich" en do „Fethi Bulend", zoodanig dat hun veertig stukken het geheole Yildiz- kwartier bestrijken kunnen. Zij hebben be vel gekregen om in het kritieke oogenblik vuur te geven. In een hoofdartikel „Londen of Berlijn" bespreekt de Turksche Jeni Gazetta de be wering, die na de omwenteling in Turkije en de gebeurtenissen in Bulgarije en Bosnië vernomen werd, dat het zwaartepunt der Oostersche quaestie te Londen ligt en dat daar over oorlog en vrede beslist wordt. „Maar sinds eenige dagen zoo betoogt het blad is dit zwaartepunt naar Berlijn verplaatst. Men is te Berlijn begonnen met zich vriendschappelijker te betoonen tegen over een vreedzame oplossing dew Ooster sche quaestie en der conferentie. Nu het waarschijnlijk geworden is, dat met Bulga rije een overeenkomst zal worden getroffen, is de politeke houding van Duitschland van belang. Thans blijft over, een grondslag voor een overeenkomst inzake dè annexatie voor te bereiden, wil de conferentie mogelijk zijn". Mag men den Temps gelooven, dan heeft echter de Turksche regeering over die voor bereiding een zonderlinge opvatting. De annexatie van Bosnië zou „ter tafel ge bracht" moeten worden, een uitdrukking waaruit men niet anders lezen kan dan dat zij moet worden besproken Die eisch is, naar men weet, niet voor inwilliging vatbaar. Ook uit Rusland waait thans geen gunsti ge wind. Graaf Bobrinski moet in Doema- kringen verteld hebben dat Rusland, hoe wel bereid aan de conferentie deel te nemen, in een verklaring nadrukkelijk verzet zal aanteekenen tegen de inlijving van Bosnië en Herzegowina een wanklank in het concert der mogendheden, waartoe men het zeker niet zal laten komen. Bovendien zou zulk een optreden lijnrecht in strijd zijn met de politiek van Iswolski en dus een zwenking der Russische buiten- landsche staatkunde beteekenen van niet weinig beteekenis. Een deel der rechterzijde in den Rijksdag moet zich sterk tegen die frontverandering hebben verklaard. In het centrum daarentegen wil men de Zuid-slaven ter wille zijn, opdat Rusland beschermer der Slaven blijve. De Polenclub en de linkerzijde staan geheel aande zijde der Balkenslaven. Aan hun invloed is het vermoedelijk te dan ken, dat de Servische Kroonprins te St. Pe tersburg niet terstond afgewezen werd, en dat men te Belgrado zelfs zijn zending als geslaagd beschouwt. Marokko. Sedert eenige dagen liepen geruchten over den dood van den kaid El Glaoeide Fransche bladen bevestigen thans, dat hij aan een kankerachtige ziekte is overleden. Glaoei heeft vooral in den laatsten tijd een belangrijke rol gespeeld, als verdediger van de zaak van Moeley Hafid in het zui den, waar nog steeds één opperhoofd, Mtoegi, het gezag van den nieuwen sultan niet erkende. Glaoei was de eerste, die tegen Abdel Aziz opstond en het was grootendeels op zijn aanraden, dat Hafid den strijd tegen zijn broeder begon. Krachtig werd hij ge steund door Glaoei, die de stammen in het zuiden als Rehamna, Goendafi en Mtoegi op zijn zijde wist te brengen. Toen op 16 Augus tus 1907 Marakesch Hafid tot sultan uit riep, werd een maghzen gevormd, waarin Glaoei de belangrijkste functie, die van minister van Oorlog, aanvaardde. Met Si Aissa ben Omar begeleidde hij den nieuwen sultan naar Meknes en Fez, doch keerde weldra terug om Mtoegi, die weer afvallig was geworden, in bedwang te houden en Marakesch te verdedigen. Ondanks de her haalde pogingen van Mtoegi, de hoofdstad van het Zuiden binnen te dringen, gelukte hem dit niet. Onlangs liepen geruchten, dat Glaoei met Si Aissa en Mtoegi konkelde om een onaf hankelijk zuidelijk rijk te stichten, doch ze werden niet bevestigd. Melila, 3 Nov. Een gevecht is ont staan tusschen de verbonden stammen en de troepen van den Roghi, welke gisteren 25 gevangenen maakten, die men heden terug kreeg. Egypte. De Wetgevende Raad te Kaïro heeft na een stormachtige zitting een adres tot den Khedive gericht, waarin een grondwet voor Egypte wordt verlangd. Azië. Een zonderling gerucht komt uit Sjanghai. In Tibet zou een opstand zijn uitgebro ken waarbij de keizerlijke Chineesche troe pen klop zouden hebben gekregen. De reegeering gaf bevel meer troepen te zenden en esicbt van den Dalaï Lama, die zich thans te Peking bevindt, dftt hij den opstand zal tegengaan. Doch deze zeide daartoe niet bij machte te wezen. Allicht 1 Vereen Igde Staten. Concord (New-Hampshire), 3 Nov. De voorloopige stand wijst er op dat de republikeinen winnen, vergeleken bij 1904. N e w-Y o r k, 3 Nov. Van het hoogste belang is de verkiezing in de centra van den staat New-York. Bryan's kans op suc ces hangt af van zijn overwinning in dezen staat. N e w-Y o r k, 3 N o v. Berichten uit 471 kiesdistricten van het totaal van 3036 in den staat New-York geven voor Taft 134,986 stemmen tegen Bryan 99,860. In 1904 gaven dezelfde districten Roose velt 131,997 en Parker 84,100 stemmen. Nooit heeft er in de geschiedenis der lands zulk een spannende stemming plaats gehad Om zeven uur bleek overtuigend Taft's ver kiezing. N e w-Y o r k, 3 N o v. Vier van de toon aangevende New-Yorksche couranten, daar onder begrepen de World, die Bryanist is, geven toe, dat Taft gekozen zal worden. Boston, 4 Nov. The Globe, een de mocratisch blad, meldt dat Taft in Massu- chusetts een meerderheid van 100,000 stem men kreeg. N e w-Y o r k, 8.40 's avonds. Er is niet langer meer te twijfelen of Taft is gekozen. Allerlei. vDe Corriere della Sera, het bezadigst blad van Italië (orgaan der rechterzijde), geeft de volgende verklaring van het lang durige uitstel der verloving van den hertog der Abruzzen. Miss Elkins moet verklaard hebben, dat zfj den hertog niet zou huwen, vóór alle leSen der koninklijke familie hun toestemming hadden gegeven. Dit resultaat schijnt bij lange na niet bereikt te zijn; nie mand minder dan koningin Margaretha ver zet er zich tegen. Eenige weken geleden zou zij, cercle houdende in het kasteel van Stu- pinigi, zich plotseling teruggetrokken heb ben toen de hertog de zaal binnenkwam. Deze verzocht toen (altijd volgens de Cor riere) aan graaf Oldofredi, uit zijn naam naar de Koningin-moeder te gaan en haar te vragen of zij om zijnentwil heengegaan was. De koningin antwoordde dat zij werke lijk zijn gedrag afkeurde en voegde daar eenige opmerkingen aan toe over de ver plichtingen van een prins jegens zichzelf en zijn land. De hertog verliet onmiddellijk het kasteel. Miss Elkins zou zich nu bereid verklaard hebben, den hertog te huwen, indien hij af stand doet van zijn rang en Amerikaansch burger wordt. Deze oplossing komt den Italianen echter geheel onmogelijk voor. vVolgens een bericht in buitenlandsche biaden is op Elba de bijbel gevonden, welke door Napoleon tijdens zijn gevangenschap aldaar is gebruikt. De vondst is vooral merk waardig, omdat in den bijbel op tal van plaatsen de teksten zijn onderschrapt, welke op Napoleon indruk hadden gemaakt. Voor de kennis en het juiste begrip van 's keizers gemoedsleven in de dagen zijner korte El- ba'sche gevangenschap is dit boek dus van belang. vSantos-Dumont hoopt in 't laatst van deze week de eerste proeven te nemen met een nieuw vliegtoestel, een monoplan, die naar zijn oordeel veel voordeelen heeft boven een biplan. 't Heele toestel, met inbegrip van een motor van 24 paardekracht, weegt niet meer dan 150 kilo. En Santos-Dumont zelf is een licht kereltjeniet zwaarder dan 50 kilo, zoodat alles bij elkaar, toestel en bestuurder, nauwelijks 200 kilo zal wegen. De kleine Braziliaan is vast van meening, dat binnen weinig jaren de vliegtoestellen een snelheid van een 190 kilometer in 't uur zullen bereiken. vDe Amerikaansche dames zijn niet meer tevreden om als passagier te worden medegenomen op een luchtreis. Ze hebben reeds zoo veel opstijgingen volbracht aan de zijde van mannelijke bestuurders, dat ze nu zelf als bestuursters willen optreden. Te New-York hebben een groot aantal dames uit den eersten stand een club van dames luchtreizigers opgericht. Voorzitster is een dame van Belgische afkomst, de vrouw van den kapitein Leon Stevens. v„Tweehonderd vrouwen te koop!" Ziedaar een zonderling opschrift, dat wij boven een bericht in de Londensclie Daily Telegraph vinden. Men denke echter niet, dat in Engeland opeens de slavernij weder ingevoerd ishet bericht is uit Marokko af komstig. Abdel-Aziz wil twee honderd van zijn vrouwen verkoopen en er slechts onge veer 17 overhouden. Hij onderhandelt met Moeley Hafid over haar koop en voorloopig zijn zij opgeborgen in een huis te Casablan ca. Hij heeft er over gedacht een twintigtal bijzonder mooie vrouwen, die hij gekocht had van een Franschen Israëliet te Tanger* openbaar te verkoopener was veel kans op dat zij zeer veel zouden opbrengen, want Abdel-Aziz was een beter kenner van vrou wen, dan van staatszaken. Aldus de Daily Telegraph, vDe ook in ons land welbekende pro fessor Von Jan, hoogleeraar in de Kunst geschiedenis te Straatsburg, is door een noodlottig ongeluk overleden. Hij is gestor ven op het veld van eer en werd het slacht offer zijner liefhebberij, de fotografie. Hij bezocht namelijk dezer dagen de IJs- landsche eilanden tot het nemen van golven- studies. Verleden week viel hij bij het plaat sen zijner camera van de rotsen van Pen- ninis Head Sint Mary Scelly en verdronk. In ons land is Von Jan bekend, behalve door de reproducties zijner werken, door de origineelen op de Salons 19041908. Hij was ook in Engeland goed bekend 'en lid van de Royal Phot. Society. In Von Jan wordt een ijverig liefhebber der fotografie verloren, die haar met hart en ziel was toegedaan. vEen aannemer uit St.-Louis is er in geslaagd, in minder dan twaalf uur een huis met vijf kamers te bouwen. Hij begon 's mor gens om zeven uur. In een uur waren de fundamenten gelegd. Daarop gingen de tim merlui en de metselaars aan 't werk. Om twaalf uur stonden de muren en was ook het dak bijna gereed. De schoorsteen was toen al lang klaar. Om drie uur waren deuren en ramen voltooidvervolgens verschenen schilders, behangers en electriciens op het tooneel. Om zes uur was het huis kant en klaar, en om zeven uur was het al gemeubi leerd ook. vOp de hoofdwacht aan de brug ovar de Moezel te Diedenhofen is, hoewel er een schildwacht op post stond, een infanterie- geweer van het nieuwste model gestolen. Er is een streng onderzoek ingesteld. Te Erfurt is een onderofficier in hechtenis genomen, die voor verscheidene duizenden marken onderdeelen van geweren aan bui tenlandsche agenten verkocht had. vDonderdagmorgen werd tc Constans een huwelijk ingezegend. Na het gewoon feestmaal trokken de gasten naar de koffie huizen, waar veel gedronken werd, te veel zelfs, op de gezondheid der echtgenooten. Tegen 9 uur 's avonds ontstond er twist, waarbij de gasten in twee kampen verdeeld waren. Ongelukkiglijk stond de bruid in het een en de bruidegom in het ander kamp. Na elkander de liefste benamingen te heb ben toegeslingerd, begonnen de jonge echt genooten te vechten. De bruid had het zoo danig te pakken gekregen, dat men haar naar 't gasthuis moest brengen. De man is aangehouden en wacht nu in het cachot op 't vervolg van dit avontuur. Als dat paartje niet gelukkig wordt 1 vHumor uit het buiten land. Wijsbegoertecollege in Jena: „De mensch onderscheidt zich van de dieren door zijn bewustzijn. Hij weet, dat hij een mensch is, terwijl het dier niet weet, dat het een dier is. Als het zwijn wist, dat het een zwijn was, dan was het een mensch". vEen veearts te Brussel werd dezer dagen opgebeld per telefoon en het volgende gesprek ontspon zich „Allo! spreek ik met den veearts XI" „Jawel mijnheer." „Och mijnheer, mijn paard moet iets mankeeren. Het houdt altijd zijnen eenen voorpoot omhoog, en kan dien niet op den grond zetten. Wat zou dat zijn?" „U begrijpt dat het mij niet mogelijk is, daarop zoo in eens te antwoorden. Ik zou het zelf moeten zien. Zal ik uw paard eens komen onderzoeken?" „U zult me een groot genoegen doen 1" Welk adres?" „Place Royal". „Uitstekend. Welk nummer?" „Geen numer. Ik heb geen nummer". „Dat is vreemd. Met wien heb ik dan het genoegen te spreken?" „Ik ben Godfried van Bouillon". De telefoonjuffrouw begreep niet waarom de eene abonné in eens zoo vloekte en af belde. Ze had te weinig van het gesprek ge hoord om te begrijpen dat het bekende rui terstandbeeld bedoeld werd O OST-1NDIE. Midden-Ceram. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram werd op 21 October j.l. een patrouille in Ahiolo (Midden-Ceram) be schoten, waarbij gewond werden 2 Europee- sclie militairen, waarvan sedert één over leden, en 2 inlandsche militairen, allen be neden den rang van officier, zoomede 1 dwangarbeider. De aanvallers werden terug geslagen. De Staatscourant van Woensdag 4 November bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd bij het 2e regiment huzaren tot luitenant-kolonel de majoor A. W. J. Snouck Hurgronje van het corps; benoemd tot postdirecteur te Onder den Dam II. Gorter, post- en telegraaf commies 3e klasse tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Monnikendam D. J. Huyer, tele graaf commies le klasse. benoemd met ingang 1 December a.s. tot voorzitter van den Raad van Beroep voor da Vermogensbelasting te Arnhem en van dien voor de Personeele belasting aldaar de heer J. J. Wildschut, oud-notaris aldaar. H. M. de Koningin-Moeder verliet gister haar zomerverblijf te Soestdijk. H. M. vertrok per rijtuig naar Amersfoort om van daar per sneltrein van 10.46 sp.tijd naar het Loo te reizen. Z. K. H. de Prins, Maandagavond tegen 11£ uur van Het Loo in de residentie aangekomen, bracht gister voormiddag ten 10-J uur een bezoek aan den minister van Oorlog, luitenant-generaal Sabron, in diens departement op het Plein. Z. K. H. begaf zich daarna naar Raap horst ter bijwoning van het jaarfeest van het St. Hubertgilde. De Prins keert heden avond naar Het Loo terug en zal morgen weer te 's Gra- venhage zijn tot deelneming aan de reeds vermelde jachtpartijen. Nederland en Venezuela. De gouverneur van Curasao heeft 9 October zoo meldt de C. Ct. telegra- phisch bericht ontvangen, dat de op St. Domingo bepaalde quarantaine voor her komsten uit het eiland Curasao is opgeheven. „Deze opheffing is zeer belangrijk voor onze kolonie, merkt De Wekker hierbij op, daar zij opnieuw de havens dier republiek onbelemmert openstelt voor onzen handel en scheepvaart. Wederom kunnen wij overvloed van vruchten hebben en hartelijk lachen om Castro's woede en decreten 1" De heer mr. Snijder van Wissenkerke, raadadviseur van het departement van Jus titie, le gedelegeerde op de nog bijeenzijnde internationale conferentie voor den letter kundigen eigendom te Berlijn, is Maandag uit de Duitsche hoofdstad vertrokken, ten einde met den minister van Buitenlandsche Zaken persoonlijk in overleg te treden over de ontvangst van nadere instructiën voor onze vertegenwoordiging. Dit onderhoud had gistermiddag plaats waarna mr. Snijder gisteravond weer naar Berlijn terugkeert. De sluiting der conferentie wordt tegen a.s. Zaterdag verwacht. De lange werkt ij den in het havenbedrijf. Naar men „Het Volk" meldt, is minister Talma thans een onderzoek begonnen naar de mogelijk heid eener wettelijke verkorting en regeling van den werktijd in het havenbedrijf. Daartoe zijn zoowel te Amsterdam als te Rotterdam inlichtingen van de vakvereeni- gingen ingewonnen. VerkiezingEersteKamer. In de najaarszitting der Provinciale Staten van Gelderland zal aan de orde komen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van mr. P. C. 't Hooft, tot president van het gerechtshof te Arn hem. Het twee ploegenstelsel. -In verband met de door den minister van Oorlog gedane toezegging tot overweging van den wensch om ruiling toe te laten tus schen de lotelingen van het in Maart in te lijven gedeelte, bij de mondelinge behande ling in de Tweede Kamer van het thans aangenomen ontwerp van wet tot. nadere aanvulling en wijziging der Militiewet 1901, heeft de minister thans, naar het Hbld. ver neemt, de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën uitgenoodigd hunne meening te willen te kennen geven omtrent lo. of de ruiling tusschen de lotelingen der Maart- en die der Septemberploeg ook met het oog op mogelijk daarvan te duchten ongewenschte praktijken aanbevelenswaard voorkomt, en 2o. of die ruiling practisch uitvoerbaar schijnt en welke regeling c. q. voor de uit voering ware te stellen. Zegelvrijheid. In verband met een mildere opvatting heeft de Minister van Financiën bepaald, dat vele stukken be treffende de militie nu ongezegeld kunnen worden afgegeven, die vroeger aan recht on derworpen waren of geacht werden daaraan onderworpen te zijn. J ubileum mevr. E. deBoer- Y a n R ij k. Op 22 December a.s. zal mevr. E. de BoerVan Rijk, van de Nederland- sche Tooneelvereeniging, haar 35-jarig jubi leum vieren. Dertig jaar geleden debuteerde zij in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, onder directie van de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels met de rol van Selma in „Moe der en Zoon". Zij was foen negentien jaar oud. Haar zilveren jubileum werd in 1898 op schitterende wijze gevier 1 in den Holland- schen Schouwburg. Ook het 35-jarig jubi leum denkt men in afwijking van het prin cipe der N. T. V. ditmaal door een feest- voorstelling te herdenken. Int. Verbond van diamant- handelvereenigingen. In een Maandag te Amsterdam gehouden vergade ring zijn de statuten goedgekeurd van het Internationaal Verbond van diamanthandel- vereenigingen, waarbij zijn aangesloten een vereeniging te Amsterdam, een te Parijs en twee te Antwerpen. Doel is de bevordering van de belangen van den diamant- en juwee- lcnhandel. Als onderwerpen, waaromtrent door het uitvoerend comité in de volgenue jaarlijksche vergadering rapport zal worden uitgebracht, behooren de vaststelling van een eenheidsgewicht in den diamant- en paarlenhandel, het stichten van een officieel orga&n en het verkrijgen van eene interna tionale telefonische verbinding tusschen Am sterdam en Parijs. Leden van het uitvoerend comité zijn de voorzitters der aangesloten vereenigingen. Penningmeester is de heer Pauwels en secretaris de heer Van Rijswijck, beiden te Antwerpen, waar ook het centraal- bureau zal gevestigd zijr Een telegram van liulde aan de Koningin werd namens Hare Majesteit door den adjudant van dienst met een dankbetuiging beantwoord. Internationale tentoon stelling van muziekinstru menten. Vanwege het comité der inter nationale tentoonstelling van muziekinstru menten, in 1909 te Rotterdam te houden, is thans verzonden het programma voor het groot nationaal concours voor harmonie- en fanfarekorpsen, dat tijdens die tentoonstel ling op 20, 23, 30 en 31 Mei zal gehouden worden. De inschrijving hiervoor is opengesteld tot 1 Februari 1909. De deelnemende korpsen mogen (uitgezonderd de directeur) geen be roepsmusici onder hunne leden tellen. Zij zullen ieder drie nummers hebben uit te voeren, n.l. een verplichten marsch, een verplichte fantaisie en een stuk naar eigen keuze. De verdere bepalingen worden bij het programma voor de inschrijving nader omschreven. Beschikbaar worden gesteld Voor elk der beide afdeelingen van uit nemendheid een gouden, een verguld zilve ren en twee zilveren medailles. Voor elk der gewone afdeelingen een zil veren lauwerkrans, benevens een verguld zil veren, een zilveren en een bronzen medaille. Voor den marsch-wedstrijd een verguld zilveren, een zilveren en twee bronzen' me dailles. Aan deze prijzen kunnen nog meerdere worden toegevoegd. B o ij m a n s. De directeur van Boij- mans bericht aan de N. R. Ct. De Keer L. Nardus, de goede genius van zoovele binnen- en buitenlandsche musea, aan wien Leiden een Rembrandt en Boij- mans reeds een prachtig werk van David Teniers te danken hebben, heeft opnieuw zijn welwillende gezindheid getoond door een der tamelijk zeldzame interieurs van Cornelis Decker, den Haarlemschen land schapsschilder, aan het museum ten geschen ke aan te bieden. De opvatting van dit stuk, hoewel van een geheel verschillende compositie, herinnert levendig aan het beroemde schilderij Le Repos du Tisserand, in het museum te Brus sel. Het is gemerkt met het monogram. Een belangrijke aanwinst voor de fraaie collectie Haarlemsche schilderijen, welke het museum reeds bezit. In de tweede helft van Novem ber zal dit tweede geschenk van den heer Nardus in het museum te zien zijn. Een paar Amsterdamsche kunstvrien den hebben een schilderij van Jac van Looy, voorstellende een boerenmeid met een zwarte kat op haar schouder, aangeboden aan het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar van Looy tot nu toe slechts door één stuk ver tegenwoordigd was. Gedenkteeken Louwera e. De commissie, welke zich heeft gevormd om een gedenkteeken op te richten ter nage dachtenis van den bekenden schrijver P. Louwerse, bestaat uit de heeren A. J. A. Vermeer, Ned. herv. predikant te 's Gra- venhage, president; A. Palte, oud-hoofd eener school, 101 Laan van Nieuw-Oost- Indië te 's Gravenhage, penningmeester P. van Belkum Az., uitgever te Zutphen; N. Brouwer, directeur Gem.-Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te LeidenJohan Gram, letterkundige, 's Gra venhage; L. J. J. Hageraats, pr. en rector, 's GravenhageW. Heiliger, directeur der Rijksnormaallessen, te Nijmegen; dr. J. G. M. Mastboom, le geneesheer van het R.-K. Ziekenhuis, te 's Gravenhage, en G. P. van Peursem, 's Gravenhage, secretaris. Bijdragen worden ingewacht vóór 1 De cember a.s. bij den penningmeester der com missie. Een vrouw als grafrede naarster. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de 84-jarige wed. DonselaarVan Hilten op de Ned. Herv. begraafplaats te Bennebroek, Zater dag j.l., werd door de schoondochter van de overledene bij de groeve een rede gehouden, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte. H. D. Tentoonstelling te Brus sel. Ook de afdeeling Deventer der Maat schappij van Nijverheid zond naar aanleiding der weigering van het subsidie van 400.000 voor de internationale tentoonstelling in 1910 te Brussel te houden, een adres aan de Tweede Kamer, om te kennen te geven, hoe het door de Kamer genomen besluit haar heeft teleurgesteld en het wenschelijke aan te toonen van een door de regeering te ver- leenen subsidie. Middenstandstentoon stelling 190 9. Van verschillende zijden, zoo schrijft de Middenstandsbond werd reeds door vereenigingen ingeschreven in de geldleening ten behoeve van het ten toonstellingsfonds.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2