BINNENLAND. van het gevolg van den keizer en den aarts hertog. Keizer Wilhelm zou zich per automobiel naar Weeneu begeven. De medewerker van de „Neue Freie Pres- se", door dat blad naar Eckartsau gezonden, seint de volgende mededeelingen, in verband met het politieke gewicht dezer samenkomst Sedert het oogenblik, waarop werd over eengekomen, dat keizer Frans Jozef en kei zer Wilhelm, zoo mogelijk, te Eckartsau zou den samen komen, hebben zich politieke ge beurtenissen van groot gewicht voorgedaan. Zij zijn het, welke aan de samenkomst der beide keizers een zekere politieke belang rijkheid verleenen. Aan de eene zijde her innert en versterkt dit samentreffen de idéé van de tusschen beide vorsten bestaande alli antie, aan de andere zijde verschaft zij de gelegenheid tot verklaringen, beoogende een overeenstemming betreffende de voornaam ste punten eener gemeenschappelijke actie inzake de aanstaande politieke gebeurtenis sen." Het officieuse „Fremdenblatt" schrijft naar aanleiding van keizer Wilhelm's bezoek aan Weenen ,,De besprekingen, gemotiveerd door het te Londen gepubliceerd keizer-interview, strekken zich eveneens uit tot een kwestie, waarop de Oostenrijk-Hongaarache monarch in bet bijzonder in staat is, het antwoord to geven. Onze politici kunnen in alle ge rustheid verklaren, dat geen enkel der ver wijten, tegen de Duitsche politiek gericht, minder gerechtvaardigd is dan dat, waar mee te kennen wordt gegeven, dat z»j niet langer vertrouwen verdient. Keizer Wilhelm is voor ons steeds een trouw bondgenoot geweest, en onze trouw aan den geallieerde heeft in Duitschland een onloochenbare wederkeerigheid ontmoet. Jai&t omdat vorst Bülow steeds in dezen geest gearbeid heeft, zijn wij verheugd, dat de jongste incidenten de goede verstand houding tusschen keizer Wilhelm en zijn kanselier niet hebben kunnen verstoren. Be stendigheid in het bestuur der zaken van het Duitsche keizerrijk is bijzonder gewenscht, vooral op dit oogenblik. Weenen, 6 Nov. Tengevolge van den strijd tusschen Duitschers en Tsjechen in Bobemen en de houding van de Christelijk sociale partij, zou minister Beek er aan den ken af te treden. Bienerth wordt als opvol ger genoemd. Boedapest, 6 Nov. De zitting van het parlement zal 11 dezer geopend worden. De kiesreebthervorming, de inlijving van Bosnië en het voorloopig twaalfde zullen dan behandeld worden. De Kroaten beginnen zich te roeren in de Bosnische quaestiehun optreden wordt voornamelijk beheerscht door de vraagof de geannexeerde landen bij Oostenrijk of bij Hongarije zullen worden ingelijfd! Zij ant woordde bij geen van beiden, maar bij Kroatië. Bosuië en Herzegowina, zeggen zij, zijn Kroatische landen, en kunnen met Kroatië een zelfstandig koninkrijk vormen, waarover de keizer van Oostenrijk koning zou kunnen zijn. DU standpunt werd in een te Agram ge houden bijeenkomst uiteengezet. De bijeen komst protesteerde tegen de aanspraken, die Servië en Montenegro doen gelden, en tegon de bendenvorming in Servië, waardoor de rust in Kroatië, Bosnië en Herzegowina wordt bedreigd. Aan die bijeenkomst namen ongeveer 2000 personen uit Kroatië, Bosnë, Herzegowina, Dalmatië en Istrië deel. De secretaris van den bisschop van Mostar bracht een verklaring van de Kroaten in Herzegowina mede, waarin eveneens de an nexatie bij Kroatië wordt verlangd. De vergadering legde een eed af, den ko ning van Kroatië afs heerscher te zullen erkennen. Het besluit werd genomen, een Kroatische legioen te vormen, om vijande lijke invallen af te slaan aan het ministerie van oorlog zal om toevoeging van mililaire instructeurs worden verzocht. Een procla matie, waarin de bevolking werd opgeroe pen tot deelneming aan het legioen, wordt in duizenden exemplaren over het land ver spreid. Na de bijeenkomst hielden de deel nemers, waaronder ook vele Bosnische Mo hammedanen zich bevonden, een optocht door de stad. Servië. Belgrdo, 6 Nov. Een blad vermeldt het gerucht, dat de minister van oorlog aan de Skoepsjsina nog een krediet van 30 mil- lioen francs zal vragen. Belgrado, 6 November. Bur gemeester Voelowitsj deed een beroep op de bevolking van Belgrado, opdat dit zijn vreugde zal te kennen geven over het groote succes door de eerste reis van den kroon prins in het buitenland verkregen en zich morgen bij menigte in de straten zal ver zamelen om de aankomst van den prins te vieren. Uit Uskub komt bericht, dat de meelfa brieken te Belgrado melden, geen meel vol gens contract te kunnen leveren, aangezien de Bervische regeering alle spoorwagens voor militair® transporten noodig heeft. Bulgarljë. Sofia, 6 Nov. Volgens de laatste be richten uit Constantinopel, zouden de Turkscli-Bulgaarsche onderhandelingen zeer langzaam vorderen en weinig resultaat be loven. De correspondent van de Manchester Guardian te Sofia seinde eveneens, dat het met de onderhandelingen slecht ging en men elk oogenblik kon verwachten, dat zij afgebroken worden. Bulgarije was bereid tot een matige schadevergoeding, maar ze zou met de Roemelischc schatting niets te maken hebben. Daartegenover verlangde Bulgarije een reok6 commercieele, politieke en godsdienstige vrijheden en voordeelen voor Bulgaren in Macedonië. Maar Turkije eischtc, dat de schadevergoeding zou staan voor de Roemelische schatting. In antwoord op Bulgarije'® pleiten voor Macedonische Bulgaren eischte Turkije allerlei voorrech ten voor Mohammedanen in Bulgarije, her stel der wakoefs of priesterlijke domeinen, instelling van geestelijke rechtbanken met rechtspraak over de Moslemen onder de Bulgaarsche bevolking. Die voorwaarden werden te Sofia volstrekt onaannemelijk geacht. Philippopoli, 6Nov. Men signa leert verschillende troepenbewegingen aan dc Turksch-Bulgaarsche grens. Montenegro. Belgrado, 5 Nov. Men meldt uit Cettinge dat de Montegrijnsche generaal Voekouitsj, daar bij geen voldoening van de Oostenrijkscbe autoriteiten verkregen heeft voor de hem te Agram aangedane beleedi- gingen, gisteren de Oostenrijksche ridder orden heeft teruggezonden, waarmede hij be giftigd was. Deze decoraties gingen verge zeld van een brief waarin wordt uitgelegd waarom de generaal ze niet langer dragen kan. Het conferentieplan. Weenen, 6 November. In ver band met het conferentieplan verneemt de „Zeit" uit goede bron, dat Oostenrijk-Hon- garije nog niet op de Russische nota zal antwoorden, maai' dat tusschen de Russi sche en de Oostenrijkscbe regeeringen reeds gedachtenwisselingen gaande zijn, welke zich kenmerken door een vriendschappelij- lc^n geest en de hoop veroorloven, dat eene overeenkomst tot stand zal komen. De Wie ner Allgemeine Zcitung verneemt eveneens uit welingelichte bron, dat de gedachten- wisselingen niet alleen een normalen, maar ook bevredigenden loop hadden. De Russi sche nota vormt er den grondslag van. HetCpsablanca-inoident. P a r ij s, 6 Nov. De dagbladen consta- teeren met voldoening, dat cr een ontspan ning tusschen de Kalinelk te Berlijn en te Parijs merkbaar is. Zij blijven bij hunne meening, dat verontschuldigingen onmoge lijk zijn, maar gelooven dat Frankrijk vol komen aannemen kan dat Frankrijk en En geland wederzijds hun leedwezen uitdrukken over een spijtig incident, omdat dit een oogenblik de eventualiteit van den oorlog in het aangezicht deed zien. P a 1* ij s, 6 N o v. Uit Berlijn wordt aan het Journal des Débats geseind: Toongeven de kringen geven de besliste overtuiging te kennen, dat twee groote staten van zoo hooge beschaving als Frankrijk en Duitschland wel een geschikte formule zullen vinden ter beëindiging van het incident, terwijl men het tevens voor onjuist verklaart, dat Von Bülow deze gelegenheid zou hebben aange- gropen om daarin een afleiding te vinden voor de binnenlandsche moeilijkheden. Bij de regeling van het geschil laat de regeering zich leiden door de meest vredelievende be doelingen. P a r ij s, 6 Nov. De groep der veree- nigde socialisten in de Kamer, den inter nationalen toestand besprekende, heeft be sloten van gedachten te wisselen met de Duitsche socialisten, zonder echter officieel een beroep te doen op het internationale so cialistische bureau, noch op de Duitsche af- deeling der internationale arbeiders-vereeni- ging, want een gewapend conflict naar aan leiding van Casablanca zou monsterachtig zijn De groep zal bij de eerste gunstige gele genheid de kwestie der toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland ter sprake bren gen, want het is misdadig de diplomatieke spanning te verlengen. Par ij s, 6 Nov. Hedenavond half ze ven was aan het departement van buiten- landsche zaken nog geen antwoord van Duitschland op het Fransche voorstel ont vangen. De gisteren door Cambon aan von Bchön voorgelegde tekst is, naar verluidt, deze De twee regeeringen, het voorgevallene op den 25. September, dat hun agenten tot ge welddadigheden en feitelijkheden bracht, be treurende, enz. De Fransche regeering wenscht, dat goed begrepen worde, dat in deze formule geener lei blaam opgesloten ligt voor de officieren zij zou er niet in kunnen toestemmen, dat op dezen de verantwoordelijkheid werd af gewenteld. In politieke kringen zegt men; Zoolang Duitschland nog geen instemming heeft be tuigd, is het noodig op onze hoede te zij ff", want wij zijn nog in het tijdperk van af wachting. De volksvertegenwoordigers verwachten een oplossing van het incident met te meer vertrouwen, waar zij thans er van overtuigd zijn, dat de regeering, de nationale waardig heid verdedigende, niet tot de uiterste grens van haar recht zal gaan. Zij hebben zich er van kunnen overtuigen, dat, mocht het niet tot een vergelijk tusschen de twee naties ko men, men het kabinet niet verantwoordelijk zou kunnen stellen. Op het oogenblik is er niets, dat de pessimistische geruchten recht vaardigt. De gedachtenwisselingen duren voort, hetgeen bewijst, dat er nog niets be slissends is bereikt. ,,In de quaestie van Casablanca zegt de Duitsche Qermania hooopt de rijks kanselier een klein succes te bereiken. Op dat dit echter heel groot zal schijnen, wordt Von Bulow halfambtelijk in deze voor de Duitsche diplomatie weinig roemvolle aan gelegenheid als schrikkelijk ontstemd voor gesteld. De toestand heet kritiek, de Fran- schen zeer uittartend, enz. Na een paar da gen zal men te hooren krijgen, dat er een overeenkomst is bereikt en dat de Franschen toegegeven hebben. Met nieuwe lauweren als diplomatieken overwinnaar gekroond, zal dan Von Bülow voor den Rijksdag verschij nen en dat lawaai over zijn groot succes tegenover Frankrijk zal dan de bezwaren over de andere grosse Blamage" overstem- Perzië* De gezanten van Engeland en Rusland te Teheran hebben bij den Bjah van Perzië aangedrongen op inwilliging van het tele grafisch uit Tabris ontvangen verzoek: aan de bevolking van Aserbeidsjan, die zich te gen den Sjah verzet had, vergiffenis te schenken en haar toe te staan, deel te ne men aan de verkiezingen voor de nieuwe Medschlis. Voorts dringen de gezanten aan op spoedige publicatie van het kiesrechtreg lement, opdat de verkiezingen nog bijtijds kunnen plaats hebben en het parlement op 14 November zal kunnen worden geopend, zooals de Sjah beloofd heeft. Allerlei. vDe buitenlandsche bladen brengen al lerlei anecdoten e karakterristika omtrent den nieuw gekozen president der Vereenigde Staten, die men om zijn ontzaglijk gewicht „big Bill" noemt. Toen men hem eens gedurende de verkie zingscampagne vroeg, wat hij er van dacht, dat een fatsoenlijk werkman, die zonder werk was, doen moest, wanneer zijn familie hon ger leed, antwoordde hij, zijn handen aan zijn hoofd brengend, en met een uitdruk king van vertwijfeling God weet hetik niet. Men zegt, vreemd genoeg, dat de arbeider met dit antwoord t.vreden was. Op Cuba werkzaam om de dreigende revo lutie te verhinderen en overal vervolgd door verslaggevers, merkte hij een jongen man op uit Boston „Zorg er voor, dat hij alles weet, wat ik verricht," zeide hij tot zijn omgeving. „Hij schrijft voor het eenige blad, dat mijn moe der leest, en ik zou gaarne hebben, dat zij met juistheid weet, wat ik doe." Ook zijn lichaamsvolume geeft nogal eens tot grappen aanleiding. Daar de staatssecre taris Root vernomen had, lat Taft op zijn reis naar de Philippijnen ongesteld gewor- I den was, vroeg hij telegrafisch, hoe Taft I zijn reis doorstaan had. i „Uitstekend", seinde Taft terug, „giste- ren maakte ik een rit te paard tot een hoog- te van 5000 voet." Root seinde den volgenden dag terug j „Hoe maakt uw paard het dan wel?" Londen, 6Nov. Men verneemt dat de Cullinau-diamant te Londen is aangekomen. Manchester, 6 Nov. Het geschil tusschen de eigenaars van katoenspinnerijen en de arbeiders, dat maandenlang heeft ge duurd en in Lancashire groote ellende heeft teweeg gebracht, is heden bijgelegd. De fa brieken worden Maandag heropend. vDe burgemeester van Harwich vraagt in de Engelsche pers geld tot onderstand van de vrouwen en kinderen van de beman ning van de „Yarmouth", onlangs vergaan. Om aan de weduwen levenslang 4.20 in de week te geven en een toelage voor elk on mondig kind is er 72,000 noodig. De Great Eastern Spoorweg-Maatschappij, waaraan het schip behoorde, heeft, zegt de burgo- meester, „met haar gewone edelmoedigheid" 3000 geschonken. vEen lid van een der aanzienlijkste adellijke geslachten uit het Vorstendom Lip- pe, Von Ohlen, is gearresteerd, als verdacht van brandstichting in zijn eigen kasteel. vMen meldt uit DanzigVrijdagnacht is bij noodgetij nabij het schiereiland Hela het stoomschip Archimedes, uit Stettin af komstig, gestrand en totaal verbrijzeld. Van de 13 opvarenden verdronken er 10. De Staatscourant van Zaterdag 7 No vember bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot kantonrechter te Emmen mr. W. W. van Haersma Barna, griffier bij het kantongerecht aldaar; benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrondisse ment Rotterdam voor de kantons Rotterdam I, II en III, Gouda en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam, mr. C. H. de Kuij- per, advocaat-procureur te Amsterdam, te vens waarnemend griffier bij het le kanton gerecht aldaar. Baron Van Heeckeren van Keil, onze gezant bij de Hoven van Zweden, Denemar ken en Noorwegen, is te 's Gravenhage in het Hotel den Ouden Doelen aangekomen. aVolgens het laatst verschenen Maand bericht no. 11, van het Nederl. Zendeling genootschap hebben de ontvangsten van dat Genootschap aan contributiën, collecten, bij dragen van hulpgenootschappen, giften en legaten, van 1 tot 30 September 1908 be dragen de som van 7699.88|, waaronder is begrepen uit Amsterdam deel P. C. Ned. Herv. gemeente 295.50; een legaat van wijlen den heer Wouter de Bruijn, over leden 1880, 500, een legaat van mej. Clas. de Bruyn van 5000, waarvan de helft be legd blijft, beide te Dordrecht; uit 's Gra venhage, resteerende 25 pet. van het legaat groot 5000 van wijlen jhr. L. M. Schuur- beque Boeye, 1250contributies uit Haar lem 449.90; een legaat van wijlen mej. D. Bodijn te Rotterdam van 100, waar van de helft belegd blijft en van den heer F. Demmenie aldaar aan contributie 200; een legaat van wijlen den heer Johannes Serton te Utrecht van 1000, waarvan de helft belegd blijft; van de afd. Wester kwartier 125 en aan contributie uit Naald wijk 105.01. Het bedrag der vorige opgave was 56652.37i en het totaal bedrag is 64343.26. Het nadeelig saldo over 1907 is 69 en de raming van uitgaven over 1908 is 103731, te zamen f 103800. Daarentegen werd ontvangen tot 30 September 64343, blijft voor 1908 39457. Nederl. Zendingsveree- n i g i n g. Volgens het Orgaan van de Ned. Zendingsvereeniging no. 11, hebben de ont vangsten dier Vereeniging van 16 Septem ber tot 15 October 1908, bedragen de som van f 3754.93; waaronder is begrepen f 1219.o81 van de opbrengst der Stuivers collecte voor de opleiding van jhr. S. D. te Amsterdam f 100van de Maarssensche Zendingsvereenig^ng te Maarssen f 100van mej. Van B. te Rotterdam voor de opleiding f 100 en gecollecteerd in de Zendingskapel aldaar f 200 Voor het tekort, groot f 1075.62 werd slechts f 25 75 ontvangen met de vorige op gave f 4265.304, totaal f 4291 05J, blijft dus nog f 6466.56J tekort. Voor de jubileum-gaven werd wederom f 2542.28^ ontvangen, waaronder van mej. E. te Hilversum f 100, van N. N. te Mid delburg f 100 en van N. N. te Rotterdam f 1000. Het bedrag der vorige opgave was I 1792.10 en totaal is f 4334.38A ontvangen Tegen overdreven Zon dagsrust. Naar wij vernemen heeft-het bestuur van den „Nederlandschen bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer" j aan de leden voorgesteld dezen Bond op te heffen. Dit voorstel komt op een Dinsdag j a.s. te Leeuwarden te houden vergadering in behandeling. Wordt het voorstel aangeno men, dan zal het niet onbelangrijke kassaldo (we hooren van 400) komen ten bate van post- en telegraaf beambten (art. 26 regl.) (L. Ct.) Het sluitingsuur van winkels. Door de laatste bestuurders vergadering te Amscterdam van het Comité ter verkrijging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels en magazijnen, werd de volgende motie aangenomen. ,.De vergadering enz., gezien het feit dat in alle gemeenten, waar de kwestie wettelijke winkelsluiting in den raad werd behandeld, de desbetref fende voorstellen werden verworpen, mede doordat de bevoegdheid der gemeenten, om in deze in te grijpen, ernstig in twijfel werd getrokken, kennis genomen hebbende van de vorderingen, die een rijksregeling der winkelsluiting maakt, spreekt als haar oordeel uit, dat heden het juiste tijdstip is gekomen tot het voeren van een landelijke agitatie, besluit ten slotte, om als plaatselijke or ganisatie de landelijke actie niet in den weg te staan, het comité te ontbinden en draagt het bestuur op, de loopende zaken af te wikkelen". Plaatselijke commissiën Ongevallenwet. De op de laatste jaarvergadering afwezige voorzitters, die tot leden van liet bestuur van de vereeniging van voorzitters, voorzitters-plaatsvervangers en secretarissen van plaatselijke commissiën ingevolge art. 86 der Ongevallenwet 1901 werden gekozen, hebben later de benoeming aangenomen. Het bestuur bestaat nu defini tief uit de heeren jlir. mr. W. Th. Gevers Deynoot, dr. A. C. A. Hoffman, C. van Dorp, mr. E. M. Meyers, dr. A. Pekelha ring, notaris Lammens en J. de Ridder, resp. voorzitter der commissiën te 's Gra venhage, Gouda, Rotterdam II, Amsterdam, Groningen, Heerlen en Zaltbommel. Er zijn nu over de 100 leden toegetreden. Op de ontwerp-slatuten zal de Kon. goedkeuring worden aangevraagd Zuidafrikaansch spoor wegpersoneel. De Haagsche af dee ling van den Bond van N. Z.-A. S. M. per soneel had gisteravond een algemeene ver gadering, hoofdzakelijk belegd ter benoe ming van een afgevaardigde naar de op 16 dezer te 's Gravenhage te houden bondsver gadering, waarin, zooals onlangs reeds werd medegedeeld, onder meer ter sprake zal ko men een voorstel van het bondsbestuur om den bond te ontbinden en tot liquidatie aan te gaan. De afgevaardigde kreeg een vrij mandaat. Op de bondsvergadering zullen ook o. a. ter tafel komen voorstellen van de afdeeling Utrechtle. om zich, nu duidelijk geble ken is, dat het personeel, noch bij de N. Z.-A. S. M., noch van de Engelsche regee ring eenige schadevergoeding te verwachten heeft, voor het verlies von betrekking zich te wenden tot de Regeering van de Trans- vaalsche kolonie, met het eerbiedig verzoek dat personeel op gelijke wijze te willen be handelen als geschied is ten opzichte van de gewezen ambtenaren van het gouvernement van de Z.-A. Republiek; 2e. om alvorens zich tot de laatstgenoemde Regeering te wenden, door het bondsbestuur pogingen in 't werk te doen stellen om de medewerking te verkrijgen van alle vroegere ambtenaren en beambten der N. Z. A. S. M. Op den beschrijvingsbrief komen o. a. ook voor eenige voorstellen van de Amsterdam- sche afdeelingom nogmaals bij de directie der Z. A. 8. M. een poging te wagen voor schadevergoeding naar aanleiding van het officieel antwoord van den minister van Bui tenlandsche Zakenom afgevaardigden te zenden op audiëntie bij de Engelsche regee ring om schadevergoeding te bepleiten en om, ingevolge dit tweeledig voorstel, voor loopig niet over te gaan tot liquidatie van den Bond. Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Door het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen werd besloten op de vergadering van organisaties in 'het trans portbedrijf te land, welke 15 November te Amsterdam in het gebouw van den A. N. D. B. wordt gehouden, de volgende stellin gen te doen verdedigen lo. In één organisatie dienen te zijn ver- eenigd alle commiezen, klerken, assistenten, brievengaarders en bestellers (dus het ge- heele personeel) der posterijen en telegra- phie. 2e. In één organisatie dienen te zijn vereenigd al het personeel in dienst van Spoor- en Tramwegondernemingen met mechanische tractie, hetzij ze intercommu naal of communaal zijn en ongeacht de snel heid, waarmede gereden wordt. 3e In één organisatie dienen te zijn vereenigd al het personeel in dienst van paardetram- en omnibus-ondernemingen, koetsiers, sleepers voerlieden, personeel van Van Gend Sl Loos, loopers, pakhuisknechts, glazenwasschers, sjouwers enz. Ad. 2e. geldt, dat, hieronder in principe alleen zou dienen verstaan te worden het personeel in werkelijken spoorwegdienst, zoodat hieronder personeel aan de werk plaatsen niet zouden begrepen zijn, indien niet de geschiedkundige ontwikkeling hier te lande het noodig maakte ook dit perso neel in eene organisatie van Spoor- en Tram wegpersoneel te vereenigen. Dit klemt te meer, daar niet zelden werk- plaatspersoneel als eigenlijk Spoorwegper soneel dienst moet doen en bui'.endien het instituut der groepsvertegenwoordigipg voor een deel de wijze, waarop de vakactie moet worden gevoerd, bepaald. Deze geschiedkun- dige ontwikkeling maakt het eveneens nood zakelijk voor het personeel, in dienst van gemeentelijke trambedrijven, zich aan te sluiten bij den Gemeentewerkliedenbond, te meer daar door de steeds toenemende in voering van werkliedenreglementen vaste regelen voor hnnne rechtspositie worden ge steld. Ad. 3e. geldt, dat wanneer het in eenig bedrijf regel is, dat sjouwers of loopers op eeaigerlei wijze deelnemen aan de produc tie, deze worden georganiseerd in den bond welke in dat bedrijf bestaat; dit betreft bakkersloopers, sjouwers op metaalfabrie ken, die dikwijls boorwerk e. d. verrichten enz. Organisaties in het transportbedrijf te land, welke den oproepingsbrief voor boven genoemde vergadering niet hebben ontvan gen, krijgen deze op aanvrage bij .het N. V. V., Reguliersgracht 80 te Amsterdam, toegezonden. Nationaal Comité tot be st r ij d i q g van den handel in vrouwen. Bovengenoemde vereeniging zal op Maandag 9 November, des namid dags 2 uur, eene algemeene vergadering be leggen, welke gehouden zal worden in het Ameriean-liotel te Amsterdam, ingang Leid- scheplein. Leden hebben het recht belangstellenden te introduceeren Het agende bevat de volgende punten 1. Openingswoord door den voorzitter. 2. Verslag van den secretaris betreffende de werkzaamheden van het Nationaal Comité en het Informatie-Bureau. 3. Verslag van de penningmeesteresse en van de commissie bedoeld bij art. 11 der statuten. 4. Mededeelingen betreffende het Congres der Abolitionistische Federatie over het ver band tusschen reglementeering en vrouwen handel. 5. Mededeeling betreffende de oprichting van het Rijksbureau. 6. Wenschelijkheid van samenwerking, met Rijksbureau, stationswerk en spoorweg personeel met het oog op de uitvoering van het arrangement van Parijs, bijzonder van art. 2 en 3. 7. Opheffing van het stationswerk aan den Hoek van Holland. 8. Mededeelingen en voorstellen der aai- wezigen. Verbreeding Paleisstraat te Amsterdam. Door het Hbl. wordt bericht, dat het gemeentebstuur thans bij de Regeering de onteigening heeft aange vraagd van het perceel De Groote Club,! Kalverstraat hoek Paleisstraat en de vier in de Groote Paleisstraat aan het clubge bouw aangrenzende perceelen. De onteige ning is noodig om de Paleisstraat te ver- breeden tot 13 meter op het smalste punt, dat is dan tusschen het Koninklijk Paleis en den nieuwen hoek der Kalverstraat. D« nieuwe rooilijn loopt in het verlengde van den voorgevel van het gebouw Zeemanshoop. Het blijft natuurlijk de vraag, merkt het Hbl. op, of de onteigening wordt ze al toegestaan ook werkelijk door de ge meente zal worden uitgevoerd, nu de fusie tusschen de beide sociëteiten is verworpen. Een fusie toch tusschen de Groote Club en Doctrina, waardoor het gebouw van eerst- noemde sociëteit zou zijn geamoveerd, zou onteigening financieel zeer hebben verge makkelijkt. Tot nu zijn er geen nieuwe stap pen gedaan om de fusie-quaestie weer aan hangig te maken. De nieuwe booten van de „Z eeland''. Donderdag wordt een ver gadering van commissarissen van de „Zee land" gehouden, waarin vermoedelijk een beslissing vallen zal omtrent den bouw van de nieuwe mail booten. Automobieldienst op Texel. Voorgelicht door den heer Co- ninck Westenberg, heeft een Belgische Auto mobielmaatschappij het plan opgevat een auvodienst op Texel in het leven te roepen. De dienst zou worden ingericht èn voor pas sagiers- èn voor goederenvervoer. Een paar heeren dier maatschappij bezochten het eiland, om van locale toestanden kennis te nemen en hadden met eenige ingezetenen een conferentie. Het plan is met ingang van 1 Maart den dienst te doen aanvangen en voorloopig op proef te rijden. Voor het eiland zou een dergelijke com municatiemiddel een groote verbetering zijn. j (Vaderland.) I Boring naar steenkolen. Men meldt aan de N. R. Ct. De boring naar steenkolen te Kessel, uit gevoerd door den Rijksopsporingsdienst, heeft nog boven de diepte van 800 M. een zeer rijk gedeelte der steenkoolformatie aan getroffen. Reeds zijn niet minder dan 7 steenkoollagen doorboord, afgezien van de niet ontginbare dunnere lagen De boring te Baarlo is daarentegen begon nen met een gedeelte der koolformatie dat betrekkelijk arm aan kool bleek, doch men verwacht ook hier weldra in de daaronder- volgende rijkere zones te komen. Volkshuisvesting. De ver eeniging „Volkshuisvesting" te Schiedam heeft aan den gemeenteraad verzocht, een nieuw voorschot te mogen ontvangen^ groot 100.000, voor het bouwen van arbeiders woningen. De door haar thans gebouwd wordende woningen zijn bijna gereed, waar om zij verzoekt, ook met het oog op de werkloosheid, spoedig een beslissing te ne men. De pensioenen bij de H. 8. M. zullen met f 2 per jaar worden verhoogd, ter bestrijding van de kosten der uittreksels uit de registers van den Burg. Stand en an dere besoheiden, die voor de toekenning en uitbetaling van pensioen door de directie worden gevorderd, en daarentegen vermin derd met de bedragen, die betrokken perso- sonen mochten ontvangen krachtens een wet ter verzekering tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, ziekte, invaliditeit of ouder dom.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2