Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Kleermakersioonen. Door het landelijk loonactie-comité, waarbij ver schillende vereeaigingen van kleermakers gezellen zijn aangesloten, is een oproep tot de vakgen oo ten verzonden, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat in de maanden De cember 1908 en Januari 1909 door het co mité openbare vergaderingen zullen belegd worden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Arnhem en zoo mogelijk op meerdere plaatsen, tot uiteen zetting van doel en streven. Een gevaarlijke liefheb ber ij. Nog altijd ziet men vaak wielrij ders de onvoorzichtigheid plegen kinderen op het stuur mede te voeren. Door den heer 1). Fockeraa, hoofdconsul van den A. N. D. B. is toegezegd, dat de A. N. W. B. reques- ten zal indienen, waarbij aan gemeentebe sturen wordt verzocht om op een rijwiel niet meer personen te laten vervoeren dan waar voor het rijwiel bestemd is. In navolging van Den Haag en Haarlem hoopt de „N. S." dat ook andere gemeenten ten spoedig ste dit gevaarlijke kinderentransport zullen verbieden. (Zooals onze lezers zullen weten, zijn in Utrecht deze gevaarlijke liefhebberijen bij politieverordening ten strengste verboden.) Hoe rijwielbelasting ont doken wordt! Een mijner vrienden zoo vertelt de Amsterdamsche briefschrijver van de „Prov. Gron. Ct." heeft zich de weelde veroorloofd van een vrij talrijk gezin, flink opgeschoten jongens en meisjes, die, natuurlijk, allen fietsen. Het gezin beschikt wel over meer dan een half dozijn rijwielen, waarvoor in de woning zelfs een speciale fietsenkamer is ingericht. Gisteren kwam de rijwielhersteller voor een of andere repa ratie aan huis en toen hij daar de collectie rijwielen zag, vroeg hij den heer des huizes, of deze die verzameling ook had vermeld op zijn beschrijvingsbiljet der personeele be lasting. Natuurlijk, vriend, dat wil de wet. Maar, mijnheer, neem me niet kwalijk, dat ik u het ronduit zeg, maar dat is toch zonde van het geld? - Hoe dat zoo? Och, u kunt dat toch best wat goed- kooper doen. Stal bij mij eenvoudig de heele collectie. Dan wint u niet alleen een kamer, doch bovendien behoeft u geen rijwielen meer aan te geven. Ik ben dan tegenover de belasting de houder der rijwielen en ver huur in quasie de fietsen, waarvoor ik, vol gens de wet, heel wat minder belasting be hoef te betalen dan u. Dat doen alle men- schen uit de buurt en ze hebben er nog nooit een sikkepitje last door ondervonden, terwijl ik er een zoet winstje uit maak. Nu, vriend, ik ben je dankbaar voor je mededeelingen. Ik lioop er gebruik van te maken, want, ik zal het je maar zeggen, ik ben lid van het college van zetters en ik zal zeer zeker mijn best doen, dat een eind wordt gemaakt aan een dergelijke ontdui king. Tableau Anonieme brieven. In den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, als er een predikantsvacature ontstaat bij een gemeente der Ned. Herv. kerk in Gro ningen, dat een brief van een onbekende ont vangen wordt, waarin wordt gewaarschuwd, een zekeren (altijd denzelfden) predikant niet te beroepen wegens zijne tekortkomin gen, ofschoon deze predikant een onderzoek niet behoeft te vreezen. In Hunsingo, Wes terkwartier, 't Oldambt, Goorecht enz. wer den zulke brieven ontvangen. Men houdt zich overtuigd, dat de brieven van een vrouw afkomstig zijn en schijnt reden te hebben de schrijfster te zoeken in Winsum. Pech. Er verscheen op de Koop mansbeurs te Amslerdam een rijksveldwach ter, die, behalve met een sabel, ook met een portefeuille gewapend was, alzoo vermoede lijk van plan een beursbezoeker een dag vaarding te overhandigen. De dienaar der Justitie had zijn mannetje natuurlijk niet zoo spoedig gevonden in de volte der koop lieden. Als hij geweten had, dat hij op de deftige Amsterdamsche Beurs wel eens voor het lapje gehouden zou kunnen worden, dan zou hij zeker niet aan het navragen gegaan zijn. Toen hij zijn inlichtingen begon in te win nen, was het al dadelijk mis. De arme rijks veldwachter werd van nis tot nis gestuurd, van den makelaar naar. den grossier, van den grossier naar den commissionair en van het kastje naar den muur. Ten slotte tracht ten eenige grappenmakers den man nog naar de Effectenbeurs te lokken, doch dit mis lukte. De veldwacÏÏler zocht een goed heen komen. Hij snelde een trap op en wist over de gaanderijen ongestoord naar buiten te komen. In een Z u i d-A frikaansch blad haalt iemand ,,die versie" aan Ik ben voor de waarheid zegt Janmaat. Dat geloof ik graag, Maar ben je er achter, dat is de vraag. Het Alg. Ned. Verbond mocht wel eens een pak Gedichten van de Génestet naar de stamverwanten zenden. Want zulk een ver handeling van het Leekedichtje gaat wel wat ver. Eenvonnis. De Brusselsche Brief schrijver van de Tel. zegt Gisteren gehoord in het Paleis van Ju stitie. Een boerenjongen, die op de begrafenis van zijn vader was geweest, had een beetje te veel gedronken en den veldwachter uit gescholden en op zij geduwd. Vonniseen maand gevangenis met een paar opschorting (dus voorwaardelijk.) Hij wist zeker niet goed wat dat betee- kent en vroeg een gendarme wat dat zeggen wou. Dat wil zeggen, zei de pandoer, dat ftls ge binnen een jaar weer van uws vaders begrafenis terugkomt en den veldwachter molesteert, gij moet komen zitten anders fcijt ge vrij. Niet te vroeg. Te Houtig- chage (Pr.) hadden hij en zij voor 25 jaar besloten, lief en leed te deelen. Trouwen volgens de wet vonden zij overbodig. Ze zijn nu grootvader en grootmoeder gewor den, en om de kinderen echt te maken zullen ze nu gaen trouwen Merkwaardige herfst. Als oen bijzonderheid wordt gemeld, dat de heer Van de Sandt, in zijn fruitwinkel te Arn hem, een plant met rijpe aardbeien, geteeld op den kouden grond, heeft staan. Nonvlinder. Op de stammen der boomeu staande langs den rijksweg MaastrichtNijmegen komen veelvuldig eitjes voor van den zoo gevreesden non vlinder. Zulks is bepaaldelijk het geval op liet gedeelte weg tusschen kilometerpaal 32 en 40 De nonvlinder. De om de vruchtboomen te Wijdene6 gelegde vangban- den brengen aan het licht, dat deze streek ook niet vrij is van de zoo schadelijke non vlinders. Tientallen vrouwelijke exemplaren heeft men reeds gevangen. De nieuwsbron en der dagbladen. Naar men te Amsterdam weet te vertellen, wordt thans bij verschil lende takken van dienst streng toegezien, om na te gaan, w§lke leden van het perso neel mededeelingen doen aan derden, welke tengevolge hebben, dat nieuwsberichten in de dagbladen verschijnen. Misschien is de controle thans verscherpt, naar aanleiding van het geval met de telefo niste, doch ook daar vóór, en met name, bij de politie, moeten reeds geruimen tijd gele den beambten disciplinair zijn gestraft en verplaatst, omdat zij mededeelingen aan der den hadden gedaan. Daar wel niet altijd om niet uit de school zal worden geklapt, kan een dergelijke con trole, evenmin als zij dat buitendien reeds is voor de betrokken ambtenaren, niet zonder gevaar zijn voor hen Ie dezen voor hun diensten betalen. (L. en V.) Het geheime stuk. De hoofd redacteur van de Telegraaf is tegen Zaterdag ochtend gedagvaard, te verschijnen voor den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken in het arrondissement Am sterdam, den heer mr. L. Offerhaus Jr., „teneinde inlichtingen te geven omtrent de \ermoedens welke tegen hem bestaan, als zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan misdrijf, art. 98 Wetboek van Strafrecht." Bedoeld artikel luidt Hij, die opzettelijk bescheiden, berichten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waar van hij weet, dat geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een buitenland- sche mogendheid mededeelt, of in handen speelt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 jaren. Duurprocedeeren. Drie jaar geleden werd iemand voor de Rotterdamsche rechtbank gedagvaard tot betaling van f 1013.65, verdeeld over een groot aantal posten. Hij ging daarmede niet accoord, daar 22 posten volgens hem te hoog waren, tot een gezamenlijk bedrag van f 87.43^. Uit spraak doende stelde de rechtbank hem voor f 38.80 in het gelijk, maar veroordeelde hem in der proceskosten door den eischer ge maakt, zijnde dat f 257.38, waarbij dan nog zijn proceskosten komen. Een aanvallig vrouwtje. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Donderdag een Friesclie vrouw terecht, die nogal driftig van natuur is. Wegens het toe brengen van een gevoeligen slag met ean deurknop tegen iemands hoofd, had ze al eens 3 jaar gevangenisstraf ondergaan. Nu drijft zij sinds eenigen tijd aan den Zeedijk een zuurhuis en tapt, zonder verlof te heb ben, zij 't dan geen sterken drank. Een paar maal werd zij bekeurd. Nu meende zij dat een bepaalde politieagent 't op haar voor zien had. Toen deze nu weer in haar huis en in haar oog 't haar lastig maakte met de vraag„Hoelang bestaat dat zuurhuis hier?" werd zij warm, voegde hem toe: „Kijk maar naai- die en die aan den over kant. Hier wordt geen kwaad gedaanliet daarop scheldwoorden volgen„Je bent niet eerlijk", enz., werdal driftiger, dreigde met schieten, zeggende: „Ik heb drie jaar onschuldig gezeten, voor jou wil ik zes zit ten", en toen de agen zich niet bang toonde, greep zij een broodmes. Intijds werd haar dit door haar man ontrukt. De man verscheen als getuige, maar kon op de verschillende vragen, die de president hem stelde, zijn woorden niet vinden. De driftige Friesc-he keek haar drogen echtge noot met weinig goeds spellende blikken aan. De ambtenaar van het O. M., mr. Boll, eischte tegen haar 4 maanden gev. straf. Donker Limburg. Te Kerk- rade is wederom iemand gekeeld. Dat is de vijfde moo:d welke in Zuid-Limburg sedert Augustus j.l. is voorgevallen. Ditmaal is het een herbergier Paffen genaamd, die gis teren werd doodgestoken. De vermoedelijke dader, een zekere Borch, i9 voortvluchtig. Douce province 1 Dreigbrieven aan den bur gemeester. In de dagen onmiddellijk volgende op het ontslag van de redactie van „Het Prinsenhof" en de beroering die dien tengevolge ook heerschte onder de gemeente werklieden, zijn loor den burgemeester ver schillende dreigbrieven ontvangen. Hoewel door mr. Van Leeuwen daaraan niet de min ste waarde werd gehecht, is toch door de politie een ijverig onderzoek ingesteld, naar den schrijver of schrijvers van de brieven. Thans is men er in geslaagd de hand te leggen op een gewezen kellner, die, na een streng verhoor, bekend heeft, een of meer brieven aan den burgemeester gezonden te hebben. De schuldige is iemand, die reeds gevan genisstraf onderging en wellicht niet ge heel toerekenbaar is. Uit de bekentenis van den kellner kan worden afgeleid, dat de schrijvers van de brieven niet te zoeken zijn onder ambtena ren of werklieden van de gemeente, die daar van aanvankelijk werden verdacht. (Tel.) Wreed. Een 81-jarige blinde vrouw, die bij een barer kinderen te Ambt- Almelo woonde, maar door deze naar fami lie te Nordhorn getransporteerd was, werd Woensdag door die familie weer terugge bracht. Zij werd daar everv-"1 niet moer ge duld en men trachtte haar de gemeente of een der armbesturen op den hals te schui ven, wat evenwel mislukte Vervolgens ging men naar een café, waar zij werd achter gelaten en door den kastelein op straat ge zet. Nadat een medelijdende vrouw het arme nienoch in huis genomen had, werd zij voor rekening van een particulier in een slaap stee opgenomen. Men denkt hierbij even aan Speenhof's „Opoe". Een Köpernicker streek. Iu Doornenburg, ender de gemeente Bem- mel, is een kapitein van Köpenick ge weest, in den vorm van een dienaar der .stille politie uit Duisburg. De man. de 22-jarige Bernard v. d. Poll, was vroeger te Duisburg schrijver bij de pclitie geweest en nu naar Doornenburg overgewaaid om, naar het heette, een straf zaak te onderzoeken. Met den veldwachter Van Beek, die den man voor „echt" hield was hij al op onderzoek uit geweest en ook de burgemeester van Gent o.a. had niet aan de qualiteit van den Duitscher getwijfeld. De mare van zijn verblijf in Doornenburg drone ook door tot den gemeenteveldwach ter van Angeren, G. Meijer, die tijdelijk in Doornenburg was gestationncerd. Daar zocht hij den Duitscher op, vond hem in een café bezig met een flinken maaltijd naar binnen te werken. De veldwachter wil de wat meer van zijn geheimzinnige per soonlijkheid weten en vroeg wat hij in Door nenburg deed. Het antwoord luidde een stiafzaak onderzoeken. De veldwachter zou de stukken daarover wel eens willen zien, maar die konden niet worden getoond en e\ enmin had de man andere papieren bij zich. Daarop besloot de veldwachter den Duitscher voor den burgemeester van Bem- mel te brengen. Deze ondervroeg den man, dj® p°k nog een fiets in zijn bezit had. Dit rijwiel was volgens zijn verklaring in megen gehuurd, doch een onderzoek, inge steld door den veldwachter Hoenders uit Bemmel leerde dat op 30 October het rij wiel was ontvreemd uit het postkantoor te Nijmegen. Wegens dezen diefstal werd II v. d. Poll heden naar het huis van bewaring over gebracht. De Duitscher was nog in het bezit van een twee-en-halve centstukhij had in Doornenburg ongeveer 6 verteerd. Door uitputting gestor- y e n. Dinsdagavond vond een voorbijganger een zekere Habets, uit Heerlen, onder de ge meente Voerendaal stervende. Men liet den man liggen en was zoo dwaas, eerst naar hem te gaan informeeren. Toen men terug kwam, was t'e man dood. Hij draagt geen sporen van geweld, en daarom neemt men aan, dat de ongelukkige zwerver van uitputting is gestorven. Ongeluk. Toen Vrijdagochtend te gen 9 uur de auto van den heer Jiskoot uit Baarn, welke ook andere heeren naar een jachtpartij op „De Treek" zou brengen, in zeer matigen gang den Leusderweg bij Amersfoort passeerde, kwam zij daar drie dicht achter elkander volgende wagens te gen, die zich naar de stad begaven. Zonder dat de chauffeur of een der inzit tenden er op verdacht kon wezen, sprong opeens een 9-jarig knaapje, een zoontje van Van S. aan den Leusderweg, van den mid delsten wagen en eer de auto kon uitwij ken, had het jongetje een geweldige klap gekregen van een der lantaarns, waarvan het glas brak en het koperwerk geheel werd in gedeukt. De auto bracht het jongetje, dat zeer ern stig aan het hoofd verwond bleek, naar de stad terug, waar twee geneesheeren de eerste hulp verleenden. Zij oordeelden opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk, doch de ouders wilden daarvan niets hooren en na men den knaap mee naar huis. Het knaapje is omstreeks half twaalf over leden. Op het kantje af. In de Ko ningstraat to 's Gravenhage raakte Woens dagmiddag een 4-jarig jongetje onder de tram. De wagenvoerder remde dadelijk, maar toen de tram stilstond lag het kind al achter den baanschuiver. Nadat de tram een eindje opgetild was, kon het kind er onder uit gehaald worden. Het werd bewusteloos naar het Ziekenhuis gebracht, waar echter bleek dat het geen ernstige wonden bekomen had. Veelvuldig door branden geteisterd. Wederom heeft in het dorpje Ingen een brand gewoed. De woning van de wed. C. v. E. werd geheel in de asch gelegd. Dit is de zesde brand binnen één maand, en 30 binnen 3 jaar. Dit is wel wat opvallend in een dorpje van 1500 zielen. Brand te Echt. Het kapitale woonhuis van de wed. Clercx te Echt brand de Woensdag totaal uit. De stallen en schu ren met inhoud werden mede vernield. Het zusterklooster der Ursulinen kon met moeite gespaard blijven. De oorzaak is onbekend Verzekering dekt de schade. Tijd. rOp zijn terugreis van Engeland naar Zwitserland zou de secretaris van het In ternationaal Bureau tegen het Alcoholisme, de heer dr. R. Hercod, alhier oene rede houden over den strijd tegen het absinth in Zwitserland. Ttvee dagen voor het houden van die vergadering ontving de vertegen woordiger voor Nederland in het Interna tionaal Bureau, de heer A. Don, te Rotter dam, een telegrafisch bericht, dat dr. Hercod ie Londen plotseling ongesteld was gewor den. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, die dé leiding van de ver gadering te Utrecht zou hebben, had toen nog gelegenheid mede te deelen, dat zij moest worden uitgesteld. De heer Hercod is inmiddels hersteld, maar moest toen direct naar Zwitserland terugkeeren. De vergade ring te Utrecht is derhalve voor onbepaal- den tijd uitgesteld. Het hoofdbestuur der genoemde vereeniging zal echter pogingen aanwenden in verband met het feit, dat er voor deze vergadering zeer veel belangstel ling bestond, dat dr. Hercod over eenigen tijd de toegezegde spreekbeurt nog houdt. rUit Zeist wordt ons bericht Ten gevolge van het door den gemeente raad genomen besluit, tot overneming door de gemeente, van de commissie van admini stratie van beheer (van den Mac-adamweg van Zeist naar het Huis ter Heide) van den Bergweg, zal den daarop staanden tol, met 1 December e.k., worden opge\even. Aan vele ingezetenen, neringdoenden, die tenge volge van de uitbreiding van „Bosch en Duin", dat gedeelte, hetzij met paard en wagen of honderkar nog al eens bezoeken, zal dat een niet gering voordeel opleveren. rAanstaande Vrijdag 13 November zal het nieuwe Raadhuis alhier door den burge meester plechtig geopend worden, in tegen woordigheid van een aantal genoodigden. Dien dag zullen de verschillende bureaux van het gemeentehuis voor het publiek ge sloten zijn. Zeist, 6 November. Heden te half twaalf had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer H. W. Jansen, in leven kunstschil der, en gehuwd met mej. Grothe, even eens eene zeer bekende kunstschilderes. Maandag overleed hij plotseling tengevolge eener hartverlamming, in den ouderdom van 53 jaren. Hij was een veelzijdig ontwikkeld kunstenaar, die geheel voor en met de kunst leefde. Jaren lang woonde hij te Amster dam, en was totdat hij zijne woonplaats, eenige jaren geleden, te Zeist vestigde, be stuurslid en later voorzitter van Arti et Amicitiae. Van zijne talrijke schilderijen, beslaande uit stads- en zeegezichten, sche pen, bouwwerken, o.a. het inwendige van sluiswerken, bevinden er zich in verschillen de kabinetten, terwijl een tweetal in het Stedelijk MuGeum te Amsterdam is ge plaatst. De lijkwagen gevolgd door een aantal vrienden en kunstbroeders, was met vele kransen bedekt, waaronder van vrienden en leerlingen, familieleden en van Arti, Pulchri Studio en M. A. B., eene Amsterdamsche vereeniging van kunstenaars, waarvan de overledene sedert- vele jaren lid was. Aan het geopende graf werd het aller eerst het woord gevoerd door den heer Mul ler, namens de leden van M. A. B., die er aan herinnerd hoe de vriendschap al van voor meer dan dertig jaren dateerde. Hij herinnerde aan de gouden dagen hunner jeugd, herdacht den krachtigen, sterken man, zijn vroolijke scherts, zijn gullen lach. Wees op het laatste werk van den overledene in „Arti"; groote schepen, groote lucht; hij dacht en zag groot en ruim. De troost der menschen, gaat spreker voort, zich tot den zoon van den overledene wendende, zal u niet veel baten, maar zeg aan uwe moeder dat zijne vrienden hem heden en steeds zul len gedenkep. Hij is nu aangekomen op die plaats, welke zoo treffelijk boven den ingang van het kerkhof staat beschreven: „Aan deze plaats zijn grooten en kleinen gelijk en is de knecht vrij van zijnen heer." Ook hij is nu vrij. Hier boven zal hij vrijer, ruimer denken en zien. „Rust in vrede, en moge God ook ons eens die rust geven", met dezen wensch eindigde spreker zijn toe spraak. De heer Gorter, voorzitter der maat schappij „Arti et Amicitia", sprak ook nog een enkel woord ter nagedachtenis van den ontslapene, hun aller vriend. Hij wijdde zijn geheele leven aan de kunst. Bij het herden ken rijzen ons zijne werken voor den geest, zijne stadsgedeelten, havens, zijne heerlijke landschappen in Gelderland. Bij al zijn leven en streven voor de kunst had Jansen nog een open oog en oor voor het vereeni- gingsleven. Hier bracht spreker in herinne ring wat Jansen voor Arti was geweest als lid en als voorzitter. SteedB zal zijn licht helder voor ons blijven uitstralen. „Rust in Vrede"'. Namens de familie dankte de zoon van den overledene allen voor de laatste eer, zij nen vader bewezen. Eenige uren na de begrafenis van den heer W. H. Jansen werd het lijk ter aarde besteld van eene der oudste bewoonsters onzer gemeente, mevr. douairière baronesse van Lynden, geb. Van Hasselt. Zij had den hoogen leeftijd bereikt van 86 jfiar en was in wijden kring geëerd en bemind. Een breede kring van kinderen, klein- en achterkleinkinderen was om de groeve ge schaard, terwijl eene groote menigte belang stellenden de overledene een laatsten groet wilde brengen. Aan het graf werden harte lijke woorden van vereering en liefde gespro ken door baron T. P. Mackay, lid der Re kenkamer, den oudsten kleinzoon baron Maokay, burgemeester van Putten, en ein delijk door baron van Lynden, oudste zoon van den overledene. Terwijl de kist in het graf werd nedergelaten, zongen de aanwezi gen Evang. Gezang 22 „Rust mijn ziel 1 Uw God is Koning, Heel de wereld Zijn gebied, Alles wisselt op Zijn wenlien, Alleen Hij zelf, verandert niet". Achterkleinkinderen strooiden witte bloe men in het graf. Vele aanwezigen waren on der den indruk van het oogenblik. rOvereenkomstig het op de laatste ver gadering van den Stichtschen Ijsbond te Utrecht vastgestelde plan de campagne wordt de verdere organisatie van dezen Bond thans krachtig ter hand genomen. In het afgeloopen vereenigingsjaar wer den afdeelingen van den Bond gevormd te Utrecht, Montfoort, Harmeien en De Meern. Thans is ook voor Abcoude en omstre ken een afdeeling opgericht, terwijl giste renavond in de algemeene vergadering der Kockengensche IJsclub „Doel Werkver schaffing" na een gehouden bespreking met het bestuur van den Stichtschen IJsbond be sloten werd, zich als afdeeling bij den Bond aan to sluiten. Binnen eenige dagen zal ook door de to Kamerik bestaande IJsvereeniging een al gemeene ledenvergadering worden belegd, aio dc wenschelijkheid van aansluiting aan den Stichtschen Ijsbond zal bespreken en bestaat gegronde hoop, dat ook deze zich als afdeeling bij den Bond zal voegen. Vrijdag vierde te Baarn, onder zeer veel blijken van belangstelling, de lieer jhr. A M. H. C. Bowier, oud-majoor der jagers, beschermheer der afd. Hilversum Baarn van den Kon. Ned. Bond van oud-on derofficieren, zijn 70. verjaardag. Namens het hoofdbestuur werd den jubilaris, die zich op verschillende wijze zeer verdienstelijk je gens den Bond heeft gemaakt, het eere-lid- maatschap aangeboden. Des avonds brachten de leden van het hoofdbestuur, van de Schietvereeniging „Majoor Bowier" en van de afd. HilversumBaarn, den heer Bowier eene serenade met de muziek der plaatselijke muziek-vereeniging „Crescendo". Door alle bewoners der Parkstraat, al waar de heer Bowier woont, werd ter eere van zijn feest gevlagd. Herten. Bij een gehouden drijf jacht te Lage Vuursche werden niet minder dan 5 herten geschoten. Het feestelijk herdenken van 's Pau sen gouden priesterfeest zal plaats hebben in het gebouw van den R. K. Volksbond on Zondag, Maandag en Dinsdag 22, 23 en 24 November a.s. Zondag en Dinsdag avond voor leden en donateurs van den R. K. Volksbond aan wie, zooals wij vernemen, door de tooneel- vereeniging een aangename avond bereid wordt; Maandag avond voor leden, dona teurs en genoodigden der R. K. vereeni ging „Geloof en Wetenschap". Dien avond zal door een bekend spreker de feestrede worden gehouden, terwijl door een circa 50 personen krachtig mannenkoor, (de zangkoren der 3 parochiekerken en eenige gasten) onder leiding van den WelEerw. beer J. J. Paardekooper, zal worden mede gewerkt tot opluistering van den feest avond. Uitgevoerd worden o.m. psalm 150 van Breitenbach voor 4 stemmig mannen koor en de Leo-cantate (gewijzigde tekst) van Amori, eveneens voor 4 stemmig man nenkoor, soli en kwartet. (Eembode). Tot voorzitter van het St. Elisabeth Gast- of Ziekeuhuis alhier, is gekozen de heer J. A. Hamers, ter vervanging van wijlen den heer C. Th. van Beek. Tot administrateur bij de Ned. Herv. Diaconie te Utrecht is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd de heer L. de Groot Jr., boekhouder bij de firma Lamaison Bouwer k Co. alhier. (Eemlander.) Tegen zekeren W. is gisteren mid dag door de politie alhier proces-verhaal opgemaakt wegens ijkwetovertreding. Naar wij vernemen zijn de predik beurten op Zondag 8 Nov. 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur de heer P. Gediking, van Leiden. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10£ uur, ds. Hooykaas. GEREFORM. KERK (Laugegracht.) Voormiddags 10 uur Ds. Donner. 's Avonds uurDs. Donner. GEREFORM. KERK (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Sillevis Smidt, van Rotterdam. 's Avonds 5A uur, ds. Sillevis Smidt. CHR. GEREFORM. GEM. Voorm. 9J uur lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. CHR GEREFORM. GEM. Lokaal „De Zaaier". Voormiddags 9£ uur: Godsdienstoefening. s Avonds 5} uur: Godsdienstoefening. Burgerlijke stand. Van 31 October tot 5 November 1908. Geboren: Hendrik, zoon van Hen drik Bitterling en Maria van Oven. Teu- nis, z. van Johan Mourits van Nimwegen en Margrietha Brandsen. Hendrika Pe tronella, d. v. Steven Kerkhof en Petronella Kuijer. Clara Albertha, d. van Hermanus van Haselen en Joachima Johanna Monte- zaan. Sientje, d. van Fransch Schimmel en Evertje van de Pol. Evert Anton, z. van Jacob Overeem en Lijsje van Ingen. Evert Jacob, z. van Bartus van den Hazel cn Johanna Hermans. Grietje, d. van Pe ter Lambrechts en Petronella Wegen. So phie Johanna Hendrika, d. van Willem En- trop en Gijsberta van Nus. Dirkje, d. van Hendrik van Veenendaal en Johanna Wilhelmina Vrekenhorst. Alida Wilhel- niina Maria, d. van Cornelis Bastiaan Hen drik Hakkert en Trijntje Tuinstra. Ma ria, d. van Simon Vonk en Maria van Loe- vozijn. Maria, d. van Francois Mathieu Marie Kiepe en Elisabeth Geetruida Koop man. Arie, z. van Hubrecht Johannes Fremouw en Johanna Margaretha Jansen. Gerarda Wilhelmina, d. van Gerardus van Zuilen en Johanna van den Ham. Dirkje Aleida, d. van Aalt Doornekamp en Jannetje van Donkelaar. Getrouwd: Jacob Smit en Jansje Adriana van Apeldoorn. Harmen Hem- minga en Catrina Lappain. Cornelis Ver kuil en Anthonia van der Horst. Arie Knoppers en Elisabeth van Ee. Overleden: Leonora Wolf, 68 j„ wed. van Jan Frederik Schutte. Johannes Arie Delforterie, 19 j. Berendina de Kruijff, 9 j. Stoom vaartberichten. 6 November. Opgave agentschap Alex. Mackintosh k Co. Stoomschip „Grotius", van de maatschap pij „Nederland", arriveerde heden te Lis sabon Marktberichten, Amersfoort, G Nov. Op Je lieden gehou den weekmarkt besteedde men voor aard appelen f 1.80 k 2.—, Appelen f 8.a 6. Peren f 6.— k 10.per H.L. Hoondoreieren k 8.— k 8.25 per 100 stuks. Boter f 1.25 k 1.40 per K.G. Kippen f 0.80 k 1.—, Kuikens f 1.— ft 1.20, Piepkuikens f 0.80 k 0.70, Een den 0.80 i f 1.-Hazen f 1.50 k 2,—. Wilde konynen f -,40 k -.50, Tamme konynen f 0.80 h 1.80 per stuk. Duiven f 0.40 k 0.50 per paar Magere Varkens f k Zeugen f k biggen f 7.— k 9.—. Aangevoerd waren250 heet. Appelen. 10 hert. Peren, 200 heel. Zandaardappelen, 9,<»O0 (.tukü lloendereieren, 1100 kilo Grasbotcr stuk» Veo, Vette Varkens, Magere Var kens, 850 Biggen en 0 Zeugen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3