BINNENLAND. schc regeering blijk gaf van inschikkelijke bedoelingen betreffende de regeling van het Casablanca-incident. De Berlijnsche correspondent van de Ma- tin seinde Zaterdag, dat er alle reden is te gelooven, dat Duitschland op zijn antwoord laat wachten, vooreerst omdat het kennis wil nemen van het rapport van Bordé, bijzonder commissaris van politie te Casablanca, en stellig ook omdat de regeering het geval sle pende wil houden, opdat in Duitschland de menschen zich niet met een meer belang wekkende zaak zouden bezig houden, te we ten de persoonlijke politiek van den Keizer en zijn beweringen in de Daily Telegraph. Een telegram van Fournier's nieuwsagent schap uit Tanger weet iets uit Bordé's rap port mede te deolen. Dat rapport toont aan, dat de correspondent van een Duitsch blad eerst te Rabat een agentschap voor deser teurs vestigde. Vervolgens verplaatste hij 't naar Casablanca. Bij den Duitschen con sul geen steun genoeg vindende, beklaagde hij zich in Duitschland. De consul kreeg er het een en ander over te hooren en gaf na dien zijn steun, zij 't zonder veel ijver, waaraan hot mislukken van de eerste poging o»n deserteurs aan boord te brengen is toe te schrijven. Ook de Temps brengt uitvoerige berichten over een bestaande Duitsclie liga tegen het vreemdelingenlegioen, welke in Casablanca een agentschap heeft dat de desertie bevor dert. Met het oog op den overgrooten, ijver, waarmedo een deel der Fransche pers de be- teekenis van het Fransch-Duitsche geschil in zake Casablanca overdrijft, wordt sinds Vrijdag op last van het ministerie van bin- nenlandschc zaken strenge censuur op de perstelegrammen uitgeoefend, in 't bijzon der op de telegrammen naar de provincie steden. Het Parijsche sensatieblad „L'In- transigeant" wreekt zich daarvoor heden op Clemenceau, door in een extra-nummer aan te kondigen, dat de regeering verboden heeft tijdingen over troepenbewegingen te verbrei den. Het publiek neemt deze scherts met de vroolijkheid op die ze verdient. Frankrijk. Het Parijsche Petit Journal" publiceer de Zaterdag een dépêche uit St. Dié, mel dende dat een eskadron Duitsche Uhlanen en het 160e regiment infanterie in de omgeving van Saales in den Elzas naar de grenzen wa ren getrokken. Andere telegrammen wisten te vertellen, dat het 3e en 10e bataillon jagers waren gemobiliseerd. Toen Zaterdag middag dit Tartarenbericht, waarvan niets waar is, niet eens zelfs het regimentsnum mer, in Nancy en Luneville werd gebulle- tineerd, ontstónd daar, naar de Straatsbur ger correspondent van de Frankf. Ztg. ver neemt, eene kolossale opgewondenheid, te meer daar de aan de grenzen liggende 17e en 18e regimenten Chasseurs a cheval bij wijze van proof waren gemobiliseerd. In Luneville werd de paniek zóó groot, dat de bankierskantoren en spaarbanken for meel werden bestormd door eene menigte menschen, die hunne inleggelden terugvroe- gon. De kassiers moesten, nadat de goud voorraad was uitgeput, in zilver gaan uitbe talen. Een .beeld van verstandlooze opwin ding bood Zaterdag Nancy aan, over 't alge meen het geheele departement de l'Est. Eerst toon telegrammen werden verspreid dat de geruchten geheel uit de lucht waren gegre pen, verminderde de opgewondenheid. De mobilisatie der Fransche chausseurs a cheval berust op eene manoouvrebevel. Zooals men weet, zijn enkele dagen gele den een aantal leiders van de Confédération Générale du Travail te Parijs, die betrok ken waren geweest bij de onlusten van de zen zomer te Draveil, uit de hechtenis ont slagen. Daarmede echter is de Confédéra tion nog niet tevreden. Zij heeft nu een manifest uitgevaardigd, waarin er op wordt gewezen, dat onder den druk der openbare meening de regeering was overgegaan tot bovenvermelden maatregel en dat dezelfde openbare meening de regeering thans moet dwingen de 8 nog in hechtenis gehouden beschuldigden, die minder bekend zijn dan de anderen en met wie de regeering dus anders meende te kunnen handelen, even eens ontslagen te krijgen. Oosten rij k-Hongarlj e. NV e e n e n, 7 Nov Baron Beek, de minister-president, heeft heden namiddag bij den Keizer de ontslagaanvrage van het ka binet ingediend, waartoe alle ministers in den ministerraad hadden besloten. De Kei zer heeft de ontslagaanvrage aangenomen en het ministerie tot nader order de leidmg der zaken opgedragen. W e e n e n, 8 Nov. Het ontslag van het ministerie-Beek heeft niets' te maken mot den buitenlandschen toestand, maar staat enkel in verband met binnenlandsche moeielijkheden, veroorzaakt door den strijd tusschen Duitschers en Tsjechen in Bohe- men en door de oppositie der Christelijk- socialistischo partij. Zijn opvolger, baron Bienerth, schijnt verzekerd van den steun van genoemde partij. Daar de onderhandelingen van den mi nister-president baron Beck met de partijen over de vorming van een nieuw ministerie, zonder resultaat verloopen zijn, heeft de minister-president Zaterdag de collectieve aanvrage om ontslag van het kabinet aan den Keizer overhandigd. Met de vorming van een nieuw kabinet zal thans de minister van binnenlandsche zaken, baron dr. Von Bienerth, worden belast. Dit was reeds geruimen tijd te wachten, en het zou reeds veel eer gebeurd zijn, ware het niet, dat bij den minister-president den wensch had bestaan, de crisis te rekken tot na 2 December, den jubileumsdag des Kei zers Het ministerie-Beek is, evenals vele voor gangers, gestruikeld over de moeilijkheden der Boheemsche staatkunde. En zoolang in Bohemen geen radicale genezing komt, geen vrede is gesticht tusschen Duitschers en Tsjechen, zal ieder Oostenrijksch kabinet daaraan te gronde gaan. De kabinetten ko men en gaan, maar de crisis blijft. Df directe oorzaak voor het aftreden van het kabinet-Beek is de sluiting van den Boheemschen Landdag, waar de strijd tus schen Duitschers en Tsjechen niet alleen met woorden, maar ook met daden werd ge voerd. De Tsjechische ministers dr. Fiedler en Praschek namen daarom hun ontslag en de vacatures konden niet worden aange vuld zij veroorzaakten een lek, waardoor het kabinet moest zinken, daar het niet te stoppen bleek Het ministerie-Beek was 2 Juni 1906 aan het bewind gekomen en 2 November 1907 gereorganiseerd. Het zal nu vermoedelijk worden opge volgd door een ambtenaars-kabinet als over- gangs-ministerie, totdat men gelooft weder de grondslagen te hebben gevonden voor de vorming van een parlementair kabinet. \V e e n e n, 8 Nov. De minister van binnenlandsche zaken, baron von Bienerth, werd hedenmorgen te Schönbrunn in audiën tie ontvangen door den keizer, die hem op droeg een nieuw ministerie te vormen. Bij de Donderdag gehouden verkiezingen in Neder-Oostenrijk werden in alle 81 lan delijke districten christelijk-socialen geko zen, In 15 stedelijke districten werden 10 christelijk-socialen, twee compromiscandi- daten en drie Duitsch-nationalen gekozen. Rusland. Dertien Russische admiralen, o. a. Stark, Wirenins, Selonoi en Von Niedermuller, zijn bij besluit van den Czaar uit hun ambt ontslagen. Men heeft hun de bittere pil trachten te vergulden, door hen tegelijker tijd tot een hoogeren rang te bevorderen. Servië. De terugkonmt van den kroonprins in Bel grado heeft .aanleiding gegeven tot eene grootsche manifestatie. De aankomst van prins George van uit Paratsjin, waar hij den nacht had doorgebracht, geschied de om elf uur Zaterdag morgen. De magazijnen, scholen en bureaux waren ge sloten en onafzienbare massa's stroomden naar het station, waar in de ontvangkamer voor het hof bestemd, regeering, raad van state, de afgevaardigden der Skoepschtina met hun president, en op het perron een eere-compagnie, de generale staf enz. de aankomst van den koninklijken trein af wachten. Na de begroeting van den kroon prins aan het station hield de burgemeester van Belgrado Voelowitsj aan den uitgang eene toespraak, waarin hij wees op het groo- te gewicht van de zending van den kroon prins en de hoop uitsprak, dat onder George Karageorgewitsj het groote werk van de be vrijding van den gezamenlijken Servischen stam voleindigd worde. De kroonprins ant woordde ,,Ik dank, mijnheer de burgemeester, u en dc hoofdstad voor deze hartelijke ont vangst. Ik breng groeten over, die van broeder tot broeder komen. In het machtige Russische rijk constateerde ik een jegens ons welwillende houding, zoowel van den Czaar als ook van het geheele Russische volk. Mijn ontvangst daar boezemt mij het vertrouwen en de hoop in, dat de gerecht vaardigde Servische eischen vervuld zullen worden. Wanneer echter toch, tot schande der twintigste eeuw, Europeesche beschaafde mogendheden het toelaten, dat de rechten van een geheel volk met voeten worden ge treden, dan zal de vrede ons moeilijker val len dan de oorlog. Dan is het voor ons be ter eervol te sterven, dan een kommervol bestaan te leiden. Daarom, berei den wij ons voor tot den oor log en vragen wij niet er naar hoe sterk de vijand is, maar waar hij isl Leve Koning Feter, leve het Servische volk, leve de man nen van Belgrado I" De Kroonprins besteeg hierop het hofrij- tuig, hetwelk door het dichte menschenge- drang nauwelijks vooruit kon komen. On der onafgebroken ,,Zivio"-geroep ging men door de rijkversierde straten naar het ko ninklijke paleis. Met wapperende banieren trok de gansche ongeveer 50000 personen tellende, onafzienbare menigte door de stra ten. Voor het Russische gezantschap werd halt gehouden. Hier hield in de Russische taal professor Sawitsj een redevoering, wel ke de aan het venster verschenen Russische gezant Sergejew beantwoordde in dezen geest, dat het goed zou zijn wanneer de hier tot uitdrukking gekomen eensgezindheid met het Russische volk voortdurend zou blijven bestaan. Rusland zou alle krachten inspan nen om de zaak van het Slavendom te be vorderen. Het Russische volkslied zingende zette de stoet zich in beweging, om voor het Engelsche gezantschap stil te houden. Lang aanhoudend „Zivio"-geroep en het Engel sche volkslied weerklonken, doch voor de open vensters verscheen niemand, totdat ze ten slotte als door onzichtbare handen wer den gesloten. De heer Whitehead achtte het niet gelegen bij deze Slavische verbroede- rings-manifestatie een woord in 't midden te brengen; misschien dat hij heden, den geboortedag van zijn souverein, wat aan 't Servische volk te zeggen heeft. Het gaat in Serviè zonderling toel Den eenen dag wordt de dagbladpers gewaar schuwd geen jegens Oostenrijk vijandige ar tikelen te schrijven met bedreiging zelfs van confiscatie, den anderen dag houdt de kroonprins een oorlogszuchtige redel Belgrado, 7 Nov. Heden kwam te Listowak 16 wagons met materieel en schietvoorraad voor de artillerie aan. Mor gen zullen nog 40 wagons uit Saloniki aan komen. Het oorlogsmateriaal dat, nadat Turkije toestemming heeft verleend, van uit Saloniki na- Servië zal worden vervoerd, bestaat uit 180 stukken geschut van Schneider- Creu8ot, benevens munitie. Daar Turkije in 't algemeen tegen eiken doorvoer van wape nen is, mag bovengenoemde toestemming als een duidelijk teeken der politieke toenade ring tusschen Turkije en Servië worden be schouwd. een misdaad begaan, door de koninklijke kroon op het hoofd van vorst Ferdinand te zettenze moet thans den moed hebben tot een tweedeu staatsgreep, door de leiding van de buitenlandsche politiek van Bulgarije in de onverantwoordelijke handen van den koning van Bulgarije te stellen. De regee- ringspartij protesteerde krachtig tegen deze laatste uitlating. Het debat wordt Maandag voortgezet. P a r ij s, 7 Nov. Volgens een telegram uit Sofia aan de Liberté heeft de Bulgaar- sche regeering bij nota de tusschenkomst der gezanten van Frankrijk, Rusland en Enge land ingeroepen om de door hear overdreven geachte geldelijke eischen van de Porte ver minderd te krijgen. Deze stap zou door de Porte goed opge nomen zijn. W e e n e n, 8 N o v. De „Montagsrevue" bericht, dat reeds instructies gezonden zijn naar den afgevaardigde der Orient-spoorwe- gen te Konstantiuopel, waarin hem gelast is geen deel te nemen aan de Turksch-Bul- gaarsche onderhandelingen over den Orient- spoorweg, dan nadat de onafhankelijkheid en gehjKe rechten met de andere leden der couferentie zijn erkend. Britsch-Indië. Calcutta, 8 N o v. De luitenant-gou verneur van Bengalen, is cp wonderbare wijze aan een aanslag ontkomen. Toen hij gisterenavond de Dais-leeszaal binnenstapte, snelde een jonge Bengaal op hem toe, richt te op geen zes duim afstand een revolver op de borst van den heer Fraser en trok twee maal den trekker afmaar beide malen ketste het wapen. De aanvaller werd gearre steerd. Een groep Bengalen verlieten hun zitplaatsen en snelden uit de leeszaal. Men vermoedt, dat zij medeplichtig wa- Bulgarije. Sofia, 8 Nov. Het debat in de So- branja over het adres van antwoord op de troonrede vordt voortgezet. Todorow, leider der nationalistische partij, oefent critiek op de politiek der Bulgaarsche regeering in zake de Orient-spoorwegen en de onafhankelijk heidsverklaring, die volgens hem op een on gelegen oogenblik kwam. De regeering heeft Allerlei. vHet noodlot bracht eenige dagen voordat de verkiezingen voor het president schap der Vereenigde Staten zouden plaats hebben, de beide concurrenten, Bryan en Taft, te zamen in een New-Yorksche tram. De tram was binnen vol, zelfs voor New- York vol. Komt een dame aan. Onmiddellijk rijzen de twee candidaten overeind, begee- ng om hun plaats te offreeren. Maar Bryan, vlugger dan zijn tegenstander, komt als eerste aan de finish en wordt met een aan minnig lachje voor zijn galanterie bedankt. „Een stem naar de maan!" denkt Taft, terwijl hij brommerig weer gaat zitten. Maar nauwelijks drukt zijn zwaarlijvigheid op nieuw de kreunende trambank, of daar ver schijnen twee andere dames in de deurope ning. Taft springt' weer op en staat zijn plaats af aan de twee dames, die er ruimte m overvloed vinden. „Twee stemmen gewonnengnuift „Big BUI". Par ij s, 8 Nov. Victorien Sardou (de bekende tooneelschrijver) is hedenmorgen op 77 jarigen leeftijd overleden. vDe heer Louis Clément, de uitvinder van het freewheel voor rijwielen, is te Sout- j hampton overleden. vIn het Pluimstraatje te Gent heeft I Woensdagnacht een verschrikkelijk drama plaats gehad. I Daar woonde, op een gemeubelde kamer, J zekere Van der H., 32 jaar, leurder, met zijn vrouw en vier kinderen, waaronder een 1 8-jarig zoontje, Frans. Van der H. ging zich veel aan drank te buiten en mishan- delde dan gewoonlijk zijn vrouw. Dien avond was hij weer erg dronken en de vrouw ontvluchtte met haar drie klein ste kinderen het huis, om aan zijn woest heid te ontsnappen, j Tegen half drie des nachts zag de politie vlammen uitslaan uit de kamer, bewoond door Van der H. Zij verwittigde dadelijk de brandweer, die spoedig ter plaatse snelde eu den brand uitdoofde. Toen men eindelijk door den dikken rook kon binnendringen, vond men Van der H. uitgestrekt liggen op een matras, dood, ge- stikt. Waarschijnlijk had hij de matras, door onvoorzichtigheid of door een petroleum- lamp om te werpen, in brand gestoken en de kracht niet meer gehad de kamer te ont vluchten. Nadat men het lijk beneden gebracht hai, dacht men er aan dat ook het oudste zoontje in de kamer moest geweest zijn. Men vond het inderdaad, onder het bed uitgestrekt, insgelijks gestikt. Toulouse, 8 Nov. Het postrijtuig van den sneltrein naar Bordeaux ontspoorde en schoof in een wagen, die vol soldaten zat, tengevolge waarvan tien gedood en een tiental gewond werden. vNiet aUeen in het Voigtland, maar ook in het aangrenzende Oberfranken, in het grootste deel van den Opper-Pfaltz, en in Egerland, zijn Woensdag steeds in kracht toenemende aardschokken waargenomen soms waren de schokken zoo heftig, dat de huizen sidderden en de bewoners angstig d s*raat. opvlogen. In Plauen zijn de aardschokken weder m.t nieuwe kracht begonnen en overtroffen de vorige nog aan hevigheid en duur. Te Bramhach zijn van Woensdagmiddag tot Donderdagochtend meer dan honderd schokken geteld, waaronder er waren van buitengewone kracht. Gedurende den nacht hield het aardrommelen bijna voortdurend aan. Uit Untersachsenburg wordt bericht, dat de inwoners zich voor een deel tot laat in den nacht op straat bleven ophouden. In Zwota zijn een aantal muren en daken ge scheurd. Ook in Greiz en omstreken zijn 7 sterke aardschokken waargenomen, zoo hevig als ze in lange jaren niet voorkwamen. De be woners werden door het onderaardsch ge rommel en het kletteren der vensterruiten verschrikt, en ijlden de straat op. De Staatscourant van Zondag 8 en Maandag 9 November bevat o. m. de vol gende Kon. besluiten: bevorderd tot officier in de Oranje-Nas- sau-orde S. H. Buijtendijk, emeritus-predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te IJssel stein ontslagen D. de Vries, commies der pos terijen en telegrafie 4e klasse; benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen J. P. W. Caland, thans hoofdcommies der posterijen. op hun verzoek, met ingang van 1 Januari 1909, eervol ontslag verleend aan L. Knottnerus en W. Th. J. Wesselingh tot hunne respectieve betrekkingen van com mies en adjunct-commies bij het depart ment van Financiën en is aan L. Knottnerus voornoemd de persoonlijke titel verleend van hoofdcommies. op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1909, eervol ontslag verleend aan H. ten Oever te Assen, als landmeter van het ka daster. verlof verleend tot het aannemen der onder - scheidingsteekenen, achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen jhr. mr. R. E. W. van Weede, te 's-Graven- hage, hofmaarschalk van H. M. de Koningin- Moeder, het Kruis van Verdienste le klasse, hem door Z. D. H. den regeerenden Vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, te 's-Gravenhage, oommiee-griffier van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, de versierselen van oomandeur en van commandeur met de ster in de orde van het Heilige Graf van Jeruzalem, hem namens Z. H. den Paus, door Z. Env. den Patriarch van Jeruzalem, geschonken Th. J. Wijnoldy Daniels, te Santpoort, ge meente Velsenvoorzitter eu secretaris der Witte Kruisafdeeling Velsen, correspondent van het Nederlandsolie Roode Kruis, de versierselen, van de orde van den ltooden Adelaar 4e klasse, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschon ken; op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster, aan H. ten Oever, te Assen; tot wederopzeggens een wachtgeld toegekend, respectievelijk van f 28Ö, van f 225 en van f 225 'sjaars, aan G. A. Lankhorst, J. Baan en R. Pasveer, aan wie wegens opheffing van hunne betrekking met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag is verleend als sohr ijver bij den Pen sioenraad voor burgerlijke ambtenaren en bij den Militairen Pensioenraad; op hun verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ontslag verleend uit hunne respectieve lijke betrekkingen van oommies en adjunct-com mies bij het Departement van Financiën, aan L. Knottnerus en W. Th. J. Wesselingh, en is aan L. Knottnerus, voornoemd, de persoonlijke titel verleend van hoofdcommies. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt a.s. Dinsdag 10 November voor een achttal dagen naar het buitenland, ten einde de gast te zijn van den Vorst van Lippe-Det- mold en daarna van den Vorst van Schaum- burg-Lippe. Z. K. H. zal op die reis vergezeld worden door kapitein jhr. Van Suchtelen van de Haere, Zijn adjudant. Hare Majesteit de Koningin heeft den onder-bibliothecaris aan het koninklijke huisarchief P. F. Jacobse benoemd tot rid der 2e klasse in de Huisorde van Oranje Nederland an Venezuela. Reuter seint uit Willemstad Het verdrag van 1894 tusschen Nederland en Venezuela is door Nederland herroepen. De regeering van Curasao heeft orders ge geven aan de haven-autoriteiten, om den vrijen invoer en uitvoer van wapenen en ammunitie toe te laten. Met oproerige bewe gingen zal de regeering zich niet bemoeien Door het Departement van Oorlog zullen, ingevolge art. 26 der hinderwet, on der koninklijke goedkeuring, in tal van plaatsen van het land, hoofdzakelijk waar maréchaussee zijn gevestigd, bergplaatsen van patronen ten behoeve der Landweer worden opgericht. Het normale getal der in kleine plaatsen op te slaan patronen is 30,000 a 40,000; in grootere plaatsen veel aanzienlijker. Den kleinen man lich ter, of minder zwaar belas ten. Door B. en W. te Leiden wordt voor gesteld, om in de verordening, regelende de heffing van een plaatselijke directe belas ting, te doen vervallen de beide eerste klas sen, omvattende hen, die een inkomen heb ben van f 400 tot f 450 en van f 450 tot f 500 en verder, om daarin de bepaling op te ne men, dat van belastbare inkomens beneden f 50 geen belasting wordt geheven. Daardoor zal het belastbaar inkomen in de gemeente met ongeveer f 80,000 worden verminderd en de opbrengst f 3000 a f 4000 minder worden. Toch zullen de kleine in komens daardoor worden gebaat. De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Almelomrs. F. Haver- schmidt, substituut-griffier bij de rechtbank te Utrecht, J. Lewe van Nijenstein, substi tuut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam en C. W. Stheeman, hoofdcommies ter pro vinciale griffie te Groningen. C. D. Muyderman f. Te Zut- phen is overleden het liberale raadslid C. D. Muyderman, m den ouderdom van 66 jaar. De overledene was oud-tabakshande- laa." en bestuurslid van eenige vereenigin- gen. Studentenfederatie. Het zesde congres der Internationale Studenten federatie „Corta Fratres" zal in September 1909 te 's Gravenliago worden gehouden. Dit congres zal waarschijnlijk van be- slissenden invloed zijn op de entente tus- scht.i de Amerikaansche en Europeesche fe deraties, die voorbereid is door mr. G. Fuik namens de „Intercollegiate Peace Associa tion" en den heer W. N. Abell, jur. docts. namens „Corda Fratres". Muoie vondst. Vrijdag is te Hardinxveld, bij het afbreken van het huis van den heer T. d. B. onder den vloer een groote zak met oude zilveren munten, drie guldensstukken, rijksdaalders en guldens ge vonden, waarvan de oudste het jaartal 1772 en de overige hoofdzakelijk het jaartal 1790 j dragen. De zak bevatte er zooveel, dat een gewone steenmand er i-uim half mede gevuld was. De geheele massa vertegenwoordigt een groote waarde. j De rivier De Aa. Donderdag namiddag had inzake den toestand der rivier de Aa, die telkens buiten de oevers treedt en groote schade aanricht, te Gemert op nieuw een vergadering van belanghebbende gemeentebesturen plaats. Vier Statenleden waren mede aanwezig. Na vrij lange bespre kingen besloot men in te gaan op het aan bod der provincie, om een voorloopig verbe teringsplan te doen opmaken door een des kundige. Nadat de gemeentebesturen zullen gehoord zijn, of zij genegen ziju de kosten van het op te maken plan te dragen, zal op nieuw een vergadering plaats hebben. 's H. Ct. Een mooi huwelijksreis- j e. Sedert 1 November is een rechtstreeksch reizigers- en bagageverkeer met Oost-Azië ingevoerd via den Siberischen landweg. Van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn directe plaatskaarten verkrijgbaar naar Charbin, Wladiwostok, Zuruga, Nagasaki en Sjanghai, zoowel retour als enkele reis. Deze plaatskaarten zijn geldig op D-treinen zonder bijbetaling en geven recht op 50 K.G. vrijdom van bagage voor een volwas sene en 25 K.G. voor een kind. De geldig heidsduur der biljetten bedraagt 3 maanden. Electrise hetram Vlissin- g e nM iddelburg. Wij vernemen, da de minister van Waterstaat gunstig heeft beschikt op het verzoek van de tram maatschappij VlissingenMiddelburg, tot het verkrijgen van concessie voor den aan leg en exploitatie va? een electrische tram tusschen deze gemeenten. Een meevallertje. De heer Jan Broek Ezn., te IJmuiden, verheugt zich in het bezit van een groote menagerie kip pen en eenden. Onlangs nu kwam de gelukkige eigenaar van al deze dieren tot de minder aangename ontdekking, dat een zijner mooiste eenden verdwenen was. Al het zoeken bleek vruch teloos en de heer Broek had de hoop al op gegeven, ooit zijn eendje terug ti zien, toen dezer dagen het vermiste dier eensklaps uit de duinen kwam aanzetten, met... een 14-tal aardige jongen. Wilde varkens. Op de Duitsch- Limburgsche grenzen, in de buurt van Bo- choltz, werd een kudde wilde varkeus ge signaleerd, die uit Duitschland, Nederland met een bezoek kwamen vereeren. Tal van jagers, tot de tanden gewapend, trokken er terstond op uit, en begonnen jacht op de ongenoode gasten te maken. Plots kwam er oen bende van 10 stuks aanstuiventwee vielen door het moordend lood, een werd door bijlslagen van het leven beroofd, ter wijl een vierde everzwijn wel werd getroffen, door talrijke kogels, doch door de vlucht zich een goed heenkomen wist te verzekeren, evenals de niet-getroffen varkens, die in wilden galop naar Duitschland retireerden, steeds achtervolgd door de jagers. De ge schoten dieren waren alle pracht-exempla- ren. Een had het gewicht van circa 100 kilo. Hoe ze zich zoo ver in de dichtbewoon de streken gewaagd hebben, is een raadsel. Toch een kostwinning. Uit Meppel schrijft men aan het. „Nieuws" De vroegere rangeerder Proost, wien in dertijd aan het Staatsspoorstation alhier het ongeluk overkwam, dat hem de beide bee- nen werden afgereden, heeft thans telegra- feeren geleerd en zal binnenkort als tele grafist bij de Staatsspoor worden aangesic,.i. Voor een oogenblik weer geholpen. Naar men verneemt is de 's Gravenhaagsche Machinefabriek, Metaal- en Ijzergieterij Spoor en Wijnvoord, welke in verband met de daaraan verleende sur séance van betaling moest worden stop ge zet, waardoor het talrijke personeel aan die fabriek plotseling tot werkloosheid verviel, thans weder, althans voor een gedeelte in werking gesteld, door de welwillende mede werking van den heer E. Deen, lid van het comité ter bestrijding van de gevolgen der werkloosheid, die den bewindvoerder in staat heeft gesteld, gedurende eenige weken het werk te laten af maken, dat op de fabriek gedeeltelijk gereed was. De werkloosheid. Wij verne men, dat de te Amsterdam gevormde com missie, die "zich bezig houdt te onderzoeken of het mogelijk is werklooze Amsterdammers door landarbeid werk Te verschaffen, thans de uitvoerbaarheid der navolgende plannen overweegt lo. Het in gereedheid brengen van duin- gronden of andere woeste gronden voor cul tuur 2o. het aanleggen van een park voor de gemeente Amsterdam 3o. het in gereedheid brengen van gron den in of nabij Amsterdam voor arbeiders- tuintjes; 4o. het stichten van een doorgangshuis voor arbeiders die naar Amerika willen emi- greeren en van te voren zich eenige bekend heid met den landbouw -willen verschaffen. Het plan van een blijvende landbouw kolonie op de heide of andere onontgonnen gronden +e stichten, is door de commissie opgegeven. Dit is, naar wij vernemen, niet zoozeer geschied omdat de commissie dit plan geheel en al onmogelijk beschouwt, als wel omdat voor een zoodanig plan landarbeiders die in slechte economische positie zijn, vóór stedelingen moeten in aanmerking komen. De commissie heeft bij alle landbouw-autori- teiten, wier adviezen zij inwon, groote bereid willigheid aangetroffen. De afdeeling Land bouw, met haar energieken directeur-gene raal, en de Nederlandsche Heide-Maatschap- pij zijn daarbij voorgegaan van haar belang stelling voor den arbeid der commissie blijk te geven en deze met raad en daad bij te staan. Of de commissie nog plannen zal kunnen voorstellen, welke dezen winter reeds uitge voerd kunnen worden, is nog niet geheel en al zeker. Meer en meer toch blijkt, dat een goed plan van werkverschaffing reeds maanden van te voren moet ontworpen en de uitvoering voorbereid worden. Feitelijk bestaat er behoefte aan een permanente in-! stelling, welke den loop der werkloosheid gade slaat en tijdig goede plannen van werk verschaffing ontwerpen en voorbereiden kan. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de com missie in het door haar aan de Emigratie-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2