BINNENLAND. del en zijn woningen te behoeden voor het gevaar van een met succes uitgevoerden aan val. Hij gaf zijn landslieden de verzekering, dat niets zou worden nagelaten om de vloot ten volle te doen beantwoorden aan de na tionale en algemeene behoeften van het rijk. Italië. Bij gelegenheid van de aanstaande be spreking in de Kamer van de jongste ge beurtenissen in Oost-Europa, zullen ver schillende afgevaardigden de aandacht ves tigen op de minderwaardigheid van leger en vloot. De 83 millioen, in Juni aangenomen en verdeeld over de begrootingen van tien jaar, moeten onvoldoende zij, daar de com missie van enquête minstens 190 millioen gevraagd had, verdeeld over 5 jaar. Wat de vloot betreft, deze is van den der den rang, welke zij in 1893 innam, gedaald tot den 7en rang. Ziy zal weldra door de Oostenrijksche vloot worden op zij gedron gen. De minister van oorlog van zijn kant wenscht, dat de Kamer zijn program zal goedkeuren tot herstel der vroeger bega ne fouten. Oostenrijk-Hongarije. Bij de onderhandelingen tusschen Oosten rijk en Turkije is nog weinig voortgang op te merken. Te Weenen meent men, als re den daarvoor, de houding te moeten aan wijzen van den Engelschen gezant, die groo- ten invloed oefent op Kiamil-pasjadoch ook het verschil van inzicht onder de Turk- sche staatslieden, die voor een deel eerst met Bulgarije willen onderhandelen, en de besprekingen met Oostenrijk willen uitstel len, terwijl anderen eerst met Oostenrijk tot een overstemming willen komen. In de Turksche pers vinden deze laatsten krachti- gen steun. Het blad Schoerai-Uemmet, het orgaan van de Jong-Turksche partij komt krachtig op voor een overeenstemming met Oostenrijkhet blad wijst er op, dat Bosnië en Herzegowina toch al sedert jaren voor Turkije verloren waren, en zet de groote voordeelen voor Turkije uiteen, om met de Monarchie op goeden vriendschappelijken voet te staan. Rusland. De Finsohe Landdag, zoo wordt d.d. 1 November aan de Köln. Ztg. bericht, heeft een kalmer verloop gehad dan men had kunnen verwachten bij de ernstige mee- ningsverschillen, die tusschen Rusland en Finland bestaan ten opzichte van de staats rechtelijke verhouding van het grootvor- s ten dom tot het rijk. Reeds de bij de ope ning voorgelezen troonrede, waarin aan de Finsche bevolking gebrek aan gemeen schapsgevoel werd verweten, beloofde wei- nig goeds en het daarna ingediende voor stel om in een verzoekschrift aan den Tsaar zich te verklaren omtrent het besluit van het Russische mitfist-erïe om alle belangrij ke Finsche aangelegenheden in Petersburg voor te bereiden, werd in Rusland alles be halve vriendelijk opgenomen. Dit verzoek schrift, waarin wordt verzocht de Finsche quaestie op de gewone grondwettelijke wij ze te behandelen, is nog op den laatsten zit tingsdag goedgekeurd. Het is echter hoogst twijfelachtig, of het antwoord gunstig zal uitvailen, alhoewel Finland zijn goeden wil heeft betoond door het toestaan van 2\ mil lioen Rbl voor een verbindingslijn tot Pe tersburg ter aansluiting van het Finsche aan het Russische spoorwegnet. Onder de sociaal-politieke maatregelen, die door den Landdag aaagenomen werden, behooren in de eerste plaats de hervorming van het ge meentelijk bestuur en een pachtwet, die den boeren het verwerven van grondbezit vergemakkelij kt Tusschen den Landdag en den Senaat heerschte de gewenschte eendracht, wat met den vorigen Senaat niet het geval was. Rumenië. Te Boekarest is een monster-bijeenkomst belegd om verzet aan te teekenen tegen de staatkunde van Oostenrijk-Hongarije ten opzichte van de Balkan-Staten. Vooral de handel was op de bijeenkomst vertegen woordigd. Verscheidene sprekers wezen er op, dat een groot aantal in Hongarije wo nende Iloemeniers aan allerhande vervol gingen blootstond, terwijl de Roemeensche regeering daar blind voor was en altijd maar even toegevend was tegenover Oos tenrijk-Hongarije. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin verzet wordt aangeteekend tegen de vervolging der Roemeniers in Hongarije en waarin verklaard wordt, dat Roemenië geen vriend schappelijke houding kon aannemen jegens de vervolgers van Roemeniérs. Ten slotte wordt in die motie een beroep gedaan op de Roemeensche regeering om een onafhan kelijker buitenlandsche staatkunde te vol gen en de voorkeur te geven aan goede be trekkingen met staten, die, evenals Roeme nië, werden bedreigd door de gulzigheid van machtiger buren. S«rvtS. Belgrado, 9 Nov. Bij gelegenheid van den verjaardag van den Koning van Engeland deed Koning Peter zijne geluk- wenschen aan den Engelschen gezant over brengen. De regeering, benevens alle leden van den gemeenteraad begaven zich naar de legatie. Allo dagbladen geven uiting aan hunne sympathie jegens de Engelschen, die in moeilijke oogenblikken de rechtvaardige e schen van Servië ondersteunden. Weenen, 9 Nov. In een telegram uit Semlin aan liet Neue Tageblatt wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche spoor wegen gedurende 12 uren den dienst tus schen Belgrado en Semlin hebben moeten staken, daar 8ervië de Hongaarsche beamb ten het berijden van het Servische gedeelte van de brug, die Semlin en Belgrado ver bindt, had verboden. Het telegram vermeldt verder, dat de rust is teruggekeerd en de anti-Oostenrijksche boycot is opgeheven. Bulgarljë. Sofia, 9 Nov. De Bulgaarsche regee ring heeft teneinde hare vredelievende be doelingen te kennen te geven heden besloten do militairen der oudste lichting van elk wapen naar hunne haardsteden terug te zendon. Turkijt. Constantinopel, 9 Nov. In de 6e vergadering der gedelegeerden bij de Turksch-Bulgaarsche onderhandelingen ver klaarde de directeur van de Orientbank, dat hij ten aanzien van de Ooster-spoorwegen onmiddellijk met Bulgarije wilde onderhan delen en niet door bemiddeling der Porte. Men meldt d.d. 4 Nov. uit Saloniki De sedert gisteren uit den sandjak Nowi- bazar ingekomen officieele berichten doen vermoeden, dat de agitatie onder de Serven en Montenegrijnen zulk een omvang heeft aangenomen dat de houding dezer naburen den Turken grooten vrees inboezemt. De Turksche troepen-commandant in Plewlje heeft aan den Wali van Uskjub gemeld, dat aan de grenzen van Montenegro en Servië bewegingen plaats vinden, welke tot vijan delijke bedoelingen tegen den sandjak Nowi- bazar doen besluiten. Er hebben niet alleen samenscholingen van vrijwilligers, maar ook troepenconcentraties plaats en de betrokken commandant verzoekt dringend om toerèi- kende troepenversterking. Bovendien vraagt de Mohammedaansche bevolking 30.000 ge weren en 2000 kisten minutie teneinde de Albaneesche vrijwilligers daarmede te kun nen bewapenen. De Wali van Uskjub heeft aan de commandanten van het 3e legerkorps in Saloniki bericht, dat naar het zich laat aanzien de gebeurtenissen aan de grenzen een gevaarlijk karakter aannemen en dat men, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, beslist meerdere troepenzendingen naar den sandjak moet dirigeeren, te meer daar ook van de zijde der Oostenrijksche troepen ee nbeweging zuidelijk naar de gren zen van den sandjak waar te nemen is; oogenschijnlijk om de Serven den weg door Bosnisch gebied te versperren. Deze berich ten zijn naar het Turksche ministerie van oorlog doorgezonden, dat onmiddelijk toe stemming tot troepenversterking in den sandjak gaf. Wat de bewapening der Alba neesche vrijwilligers aangaat, werd besloten de noodige wapenen gereed te houdeneen uitdeeling kan eerst volgen wanneer het be vel daartoe uit Constantinopel wordt gege ven. Te Saloniki zijn met een Turksch stoomschip militaire uniformen en 400 kis ten buskrui* aangekomen. Par ij s, 9 Nov. Twee Jong-Turksche gedelegeerden gaven aan de commissie voor de buitenlandsche zaken van de Kamer een schildering van den toestand van Turkije en verzochten om Frankrijk's steun voor den hervormingsarbeid van Jong-Turkije. Drie 8ervische gedelegeerden hebben tot de Europeesche staten het verzoek gericht de Serviërs te beschermen tegen ondernemin gen van een gevaarlijken buurman. Kreta. l'it Kanea wordt bericht, dat de uit 5 kden bestaande bestuursraad, die voorloo- pig de regeering waarneemt, blijkbaar een drachtig samenwerkt, want alles gaat zijn geregelden gang. Er heerscht echter een zekere ongerustheid op het eiland, nu nog steeds het antwoord der groote mogendhe den op de mededeeling van de aansluiting bij Grienkenland uitblijft. En de bevolking zou zoo gaarne zekerheid hebben omtrent liare toekomst, daar zij meent, dat zij juist het gunstige oogenblik heeft gekozen om datgene te bereiken, wat zij zoo dikwijls met de wapens in de vust heeft trachten te verwerven. Vereenlgde Staten. In eene rede die de nieuwe president der Vereenigde Staten in eene vereeniging van kooplieden te Cincinnati heeft gehouden, zette hij uiteen dat iedere zakenman, die aan de wetten des lands gehoorzaamt met alle energie zijn zaken kan behartigen en dat iedere onderneming zich met inachtne ming der bestaande bepalingen kan ontwik kelen, zonder eene inmenging der regee ring behoeven te vreezen. Alle handels ondernemingen die onder de rechtspraak der bondsregeering vallen moeten echter eene strenge toepassing der wetten tegen onbehoorlijke handelsmanieren tegemoet- zien. Tegen al diegenen welke de wetten schenden zal zonder toegevendheid worden opgetreden Payne de voorzitter van de commissie voor de inkomsten uit het Huis van Afge vaardigden, heeft verklaard dat de herzie ning van het tarief niet voor Juli a.s. kan tot stand komen. Sedert den verkiezings dag stellen de Washingtonsche correspon denten van bijna de geheele .Amerikaansche pers de handelswereld ermede gerust, dat de herziening van het tarief slechts onbe tekenend zal zijn en feitelijk geen ingrij pende vermindering zal brengen. Allerlei. vZaterdag ging er een optocht van strijdbare kiesrechtvrouwen doov de straten van Londen. Ze waren gekleed in gevange nisdracht, met de bekende hanepooten op de pijen. Laatst reden er eenigen keurig als amazonen door de straat, strooibiljetten uit- deelende. In reclame-maken zijn deze vrou wen volleerd. vEen bruidspaar te Bösperde in het Sauerland stond voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. Toen bleek, dat de bruid een strafbare daad had gepleegdzij had gepoogd zich in het overgelegde geboor tebewijs uit égards voor haar bruidegom twee jaren jonger te maken. In het Duitsch heet deze euvele daad niet meer of minder dan Urkundenfa'schung, wat heel erg is. Zij kreeg een dag gevangenisstraf, doch de brui gom hield voet bij stuk en huwde de boos doenster toch. vDoor paddestoelen ver giftigd. Het landbouwersgezin G. te Lencouacq, kanton Roquefort, plukte drie dagen geleden paddestoelen, die voor het avondmaal gereed werden gemaakt. Na het gebrnik werden echter allen onwel en thans zijn de landbouwer G., zijne vrouw en een 6-jarig zoontje onder hevige pijnen bezwe ken. Twee andere huisgenooten zijn den dans ontsprongen, doordat zij door een toevallige omstandigheid niet meegegeten hadden. Kameroverzicht Tweede Kamer. In de zitting van Maandag heeft het nieuwbenoemde lid uit Sneek, de heer Pol- lema, na eedsaflegging, zitting genomen. Bij het voortgezet algemeen debat over do Indische begrooting constateerde de heer De Waal Malefijt met genoegen, dat de begiooting hoe langer hoe meer onafhanke lijk wordt gemaakt van de opbrengst der producten. Spreker bepleitte voorts krach tige moreelen steun van de regeering voor den zendingsarbeid en een andere inrich ting van de Staatskerk, opdat zij zich meer zelfstandig kan ontwikkelen. Wat Atjeh betreft, meende spreker, dat het militair beleid van generaal Van Daa- len geen enkele reden oplevert, om dien bekwamen en dapperen officier van wreed heid en ontactvol optreden te beschuldigen. Wel had spreker uit de gewisselde stukken den indruk gekregen, dat generaal Van- Daalen in zijn civiel bestuur ten eenenma- le is tekort geschoten. Het zou misschien wenschelijker geweest zijn dat Van Heutsz eerder naar Atjeh was gegaan; maar daar van mag men hem geen verwijt maken Het zou verkeerd zijn Van Heutsz te doen re- patriëeren. Spreker verdedigde voorts tegenover den heer Van Kol het Regeeringsbeledd en acht ten opzichte van de buitenbezittingen, dank zij ons bestuur, de vroegere toestanden van barbaarschheid en anarchie verbeterd. De heer Van Nispen (Nijmegen), besprak ook de Atjeh-kwestie en critiseerde scherp Wekker's beschuldigingen; spr. laakte het, dat er leden zijn die zoo maar klakkeloos al die beschuldigingen voor even zoovele waarheden aannemen. Spreker noemde Wekker's werk een verachtelijk plamflet. Voorts kwam hij op tegen het betoog van de heeren De Stuers, Thomson en Van Kol, die geen practische critiek deden hooren. Critiseeren en afbreken anders niets. Spr. verdedigde den legercommandant tegen de aanvallen waaraan deze bloot stond. De heer Van Bylandt bepleitte krachti ger bevordering van de zending. De heer IJzerman oordeelde den Atjeh- oorlog onvermijdelijk en huldigde Van Heutsz. Hij achtte een voorzichtiger finan- ciëeele politiek geraden en verdedigde de ingevoerde belastingheffing op Suma ra's Westkust. De onlusten daar waren niets an ders dan uitwassen van den Islam. De minister van Buitenlandsche Zaken legde in den loop der vergadering de vol gende verklaring ,af,,Ik heb de eer aan de Kamer mededeeling te doen, dat van den gouverneur van Curasao bericht is ontvan gen, dat liet decreet, hetwelk de President van Venezuela op 14 Mei heeft uitgevaar digd, op 1 November jl. nog niet was inge trokken en dat mitsdien door den President niet is voldaan aan het verlangen door de Nederlandsche regeering in hare nota van 3 September 11. uitgedrukt, en aan de niet- vervulling waarvan zij had verklaard te moeten verbinden het voorbehoud harer al- geheele vrijheid van handelen. In verband daarmede is aan den gouverneur van Cu rasao, na verkregen machtiging van H. M. de Koningin, telegrafisch medegedeeld, dat de Nederlandsche regeering zich van de ver plichtingen van het protocol van 1894 ont slagen rekent, en is hem tevens opgedragen geworden het verbod van uitvoer van wapens naar Venezuela tijdelijk te schorsen. Aan deze opdracht is door den gouverneur vol daan. Onder deze omstandigheden ziet de regeering geene noodzakelijkheden, de ver dere geheimhouding der met de regeering van Venezuela gewisselde correspondentie aan deze Kamer overgelegd bij schrijven van 15 September jl. te verzoeken eene geheim houding waarvan de noodwendigheid ge grond was op de overweging dat, zoolang de door Harer Majesteits regeering aangegeven datum niet was verstreken, het gevaar dien de vermeden te worden dat door eenige pu blieke bespreking van de gedragslijn door de Nederlandsche regeering gevolgd eenigerlei invloed op de beslissing van den president van Venezuela zou kunnen worden uitge oefend. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 10 November bevat o. m. de volgende Kon. besluiten verleend de persoonlijke titel van refe rendaris aan jhr, J. de Rovere van Breu- gel, hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken voor 3 jaren gedetacheerd bij het 5e regi ment infanterie de le luitenant der infan terie W. H. Warnsink van het Indische leger met verlof. verlof verleend aan: P. H. Kemper, vroeger hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, thans inspecteur-generaal van don Rijkswaterstaat, te 's-G-raveniliaige, tot het aannemen van. ihet orde- teeken van ridder 8de klasse der orde van den rooden adelaar; H. Wortman, vroeger ingenieur van den Rijkswaterstaat te Amsterdam, thans hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de 9de directie, te Haarlem W. F. Druyvesteyn, ingenieur van den Rijks waterstaat vroeger te Vlissingen, thans te Haar lem, tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 3de klasse der orde van de Kroon van Pruissen T. M. F. C: Joriseen, inspecteur van het ver voer der H. IJ. Spoorweg-My., te Apeldoorn; A. van Swieten, ingenieur der tractie bij de H. IJ. Spoor weg-Mij., te Amsterdam; A. M. Gewin, stationschef bij de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen te Vliseingen B. de Brueys Tack, havenmeester van het Noordzeekanaal, te IJmuiden, tot het aanne men van het ordeteeken van ridder 4e klasse der orde van den Rooden Adelaar; J. F. C. Dellevoet, stationschef by de H. IJ. Spoor weg-Mij., te Apeldoorn.; H. M. Langeveld, stationschef bij de H. IJ. Spoorweg-My., vroeger te IJmuiden^ thans te Baarn H. F. Oldendorff, oommies der telegraphic lc klasse, te Vlissingen; P. H. van den Bolok, adjunct-stationschef bij de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwe gen te Vlissingen L. Taat, havenmeester van het kanaal door Walcheren en zijkanalen naar Arnemuiden en. Nieuw land, te Vlissingen. tot het aannemen van het ordeteeken van ridder 4de klasse der orde van de Kroon van Pruissen.; hun door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken; G. J. C. A. Pop, te 's-GTavenliage, directeur- generaal der posterijen en telegraphie, en A. Kruyt, te 's-Gravenhage, hoofdinspecteur der telegraphie, tot het aannemen van het ordetee ken respectievelijk van commandeur der Konink lijke Militaire Orde van Onzen. Heer Jezus Chris tus on van oommandeur der Militaire Orde van de Heilige Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi9osa, nun door Z. M. den Koning van Portu gal en der Algarven geschonken. Z. K. H. de Prins is gisterenochtend 7.51 naar Haarlem vertrokken, ter deelne ming aan een door jhr. Boreel van Hoge- landen te Velzen en omstreken te geven jachtpartij. Z. K. H. vertrok gisterenavond naai' het Loo en van daar heden morgen naar Det- mold. Donderdag 12 November geen audiën tie bij den minister van financiën. Vrijdag 13 November geen audiëntie door de ministers van marine en van koloniën. Nederland en Venezuela. Naar men verneemt, is het antwoord van Castro op de tweede nota van het Ne derlandsche gouvernement aan dat van Venezuela, thans hier te lande ontvangen, maar zal het uit den aard der zaak eerst binnen weinige duigen een punt van over weging bij de Regeering kunnen uitmaken. Nederland, Duitschland en Transvaal. De heer Fred. Rompel publiceert in het Handelsblad een artikel over „het officieele Duitschland en de Boeren". Hij tracht daar in aan te toonen, dat de beide Zuid-Afri- kaansche republieken vóór en tijdens den oorlog met Engeland het recht hebben ge had te verwachten, dat het officieele Duitschland geen hulp zou hebben verleend aan Engeland „bij zijn poging om Zuid- Afrika rood te kleuren." De heer Rompel schrijft o.a. Aan het beroemde Jameson-telegram is herinnerd. Maar vergeten is dat de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken den len Februari 1895 aan den gezant te Londen, graaf Hatzfeldt schreef, dat de belangen van Duitschland het voortbestaan der on afhankelijkheid van Transvaal eischen, in overeenstemming met de conventie van 1884 en het behouden van den status quo in De- lagoobaai. En den 30en December van hetzelfde jaar seinde Von Marschall aan den consul te Pretoria: „Hij, die de onafhankelijkheid van Transvaal bedreigt, begaat een ernsti- gen aanslag tegen de belangen van Duitsch land". Toen kwam het moeilijke jaar 1899. De diplomatieke worsteling met Chamberlain begon. De eenige regeering die president Kruger bij deze onderhandelingen vriend schappelijken raad gaf, was die van Neder land, en zooals het Oranjeboek duidelijk maakt, steeds deed zij dit in overleg met het officieele Duitschland. Den 13en Mei 1899 zond minister De Beaufort aan onzen consul-generaal te Pre toria het volgende cijfertelegram „Mededeelingen uit verschillende hoofd steden geven mij reden te gelooven, dat een dreigend gevaar voor een gewelddadige op lossing in Afrika te vreezen is. Ik verzoek u daarom onmiddellijk mondeling en zeer vertrouwelijk den president mede te deelen, dat ik hem in het wezenlijk belang van de republiek aanraad zoo toegevend mogelijk te zijn. Ik weet uit zekere bron, dat de Duit sche regeering geheel in deze meening deelt. Houdt dezen stap geheim ook voor al uw collega's." En later nog eens, den 15en Augustus telegrafeerde minister De Beaufort in cij ferschrift aan onzen consul-generaal te Pre toria „Wil vertrouwelijk aan den president me- dedeelen, dat de Duitsche regeering volko men deelt in mijn gevoelen, uitgedrukt in mijn telegram van 4 dezer, nl. om het En- gelsche voorstel niet af te wijzen. Het Duit sche gouvernement is, evenals ik, overtuigd dat elke stap bij een der groote mogendhe den in dit zeer kritieke oogenblik zonder eenig resultaat en tevens zeer gevaarlijk zou zijn voor de Republiek." Wat konden president Kruger en Steijn anders uit deze telegrammen opmaken, als dat Nederland en Duitschland de goede vrienden der republieken waren. Mocht Duitschland al laat ik liever zeggen het officieele Duitschland, niet meer zoo kras optreden voor de onafhankelijkheid der T. Z. A. R. als in 1895, zijn vriend schap had het 't land van Kruger tenminste niet ontzegd. Ook later kreeg het dien indruk niet. Toen de beide presidenten, na de neder laag van generaal Cronjé te Paardenberg, zie' tot de Europeesche regeeringen wend de, was de toon van het officieele Duitsch land nog even vriendschappelijkHet ant woordde op de vredesvoorstellen met een te legram, waarin werd verklaard dat de re geering van Keizer Wilhelm gaarne haar medewerking zal verleenen tot een vriend schappelijke bemiddeling, zoodra de hoofd voorwaarden voor zulk een bemiddeling aan wezig zijn, d. w. z. zoodra gebleken is, dat be'de oorlogvoerende partijen bemiddeling wenschen." Keizer Wilhelm had toen zijn veldtocht plan om de Z. A. Republieken te veroveren reeds aan Koningin Victoria gezonden en wellicht reeds de pogingen tot bemiddeling in November 1899 en Februari 1900 door Frankrijk en Rusland gedaan, naar Enge land overgebriefd. Men zou het niet aan den toon van het telegram, evenmin als aan de bewoordingen er van, zeggen, dat het officieele Duitsch land niet meer de vriend, maar de vijand van de Boeren was. Minister Sabron en de Weerbaarheidskorpsen. Het ligt in het voornemen van den minister van Oorlog, den leden der Vrijwillige Weerbaar heidskorpsen gratis een uniform, een geweer model 95 en patronen te verschaffen, mits de leden zich verbinden tot vrijwillige in diensttreding ten tijde van mobilisatie. Melk voorziening in Ne derland. Bij den minister van Binnen- landsche Zaken bestaat het voornemen, om aan zijn departement een onderzoek te doen instellen, in hoeverre het mogelijk zal zijn omtrent den melkverkoop te komen tot een voorstel van wettelijke regeling. Vroeg genoegl Thans reeds wordt jhr. mr. H. Smissaert (oud-lib.) vol gens het „Vad." genoemd als Kamer-candi- daat der vrijzinnigen voor de verkiezingen te Leiden in 1909. De Middenstands-enquê te door Oostenrij k-H o n g a r ij e. E .de der vorige week zijn de heeren J. 8. Meuwsen en dr. J. Nouwens teruggekeerd van hun studiereis, welke zij in opdracht der staatscommissie voor den middenstand doo. Oostenrijk-Hongarije gemaakt hebben over het onderwerp: „Middenstands-coöpe ratie". Beiden zijn vol lof over de ontvangst, die hen van officieele zijde daar te lande is ten deel gevallen. Ook ondervonden zij veel belangstelling en medewerking van.de zijde van onzen gezant, mr. De Weede te Weenen. De heeren Meuwsen en Nouwens werden met de heeren mr. J. Aalberse en Tutein Nolthenius, leden der middenstands-staats commissie, door den gezant en diens echtge noot?, tijdens het middenstandscongres, te dineeren genoodigd. Het aan de regeering uit te brengen rap port over de studiereis, die zes weken ge duurd heeft, belooft, daar het geheel nieuwe gezichtspunten voor de Nederlandsche mid denstandsbeweging zal openen, zeer belang rijk te worden. Nederland en de Brus selse he tentoonstelli ng. De heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse heeft bij de Tweede Kamer een verzoekschrift ingediend om alsnog mogelijk te maken, dat door ons land officieel wordt deelgenomen aan de in 1910 te Brussel ie houden internationale tentoonstelling. Afscheids hulde prof. Van de Sande Bakhuijzen. Zon dag namiddag werd te zijnen woonhuize aan de Sterrewacht, ter gelegenheid van zijne aftreding als hoogleeraar, wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd, aan pro:', dr. H. G. van de Sande namens vrienden, vereerders, ambtgenooten, leerlingen en oud-leerlingen een album aangeboden. Dit album, bevattende letterkundige bijdragen, portretten, aquarellen en teekeningen va a sterrewachten uit binnen- en buitenland, sterrekundige instrumenten, enz. werd ver eerd niet eene boeiende rede, bij monde van prof. dr. H. A. Lorentz, voorzitter der Phi- losofische faculteit, terwijl verder het woord werd gevoerd door den rector-magnificus prof. dr. J. Verdam en der praeses aan het collegium van het Studentencorps, de heer De Vos van Steenwijk, om prof. Bakhuyzen te huldigen. Prof. dr. J. Korteweg sprak namens de Kon. Academie van Wetenschap pen. Een groot aantal vrienden en beken den waren aanwezig om aan de huldebetui ging deel te nemen. Een waardeerend schrijven van verschil lende buitenlandsche geleerden was inge komen, o. a. van prof. dr. Baillaud, direc teur der Parijsche Sterrewacht. Des namiddags was er feestmaaltijd ten huize Levedag aan de Breestraat, door een kleineren kring van vrienden aangeboden aan prof. B. en diens gezin, waar tot den scheidenden hoogleeraar en directeur van de sterrewacht menige hartelijke en van groote waardeering getuigende toespraak werd gericht en een gezellige toon heerschte. Tegen werk oosheid. Men schrijft aan het Hbld. Waar werkeloosheid in deze tijden steeds ter sprake komt en in elk bedrijf overvloed van werkkrachten zijn, is het wel de moeite waard te vermelden, dat er in Nederland nog een bedrijf is waar wel behoefte aan personeel is, n.l. op onze binnenvaartuigen. Op vele schepen is gebrek aan knechten waarom leggen zich de jongeren daarop niet toe. Is het onbekendheid? Schijnbaar wel, want het behoort lang niet tot de slechtste vakken. Aanvankelijk moge het niet zoo ruim betalen (circa 5 a 6 gulden inclusief kost en inwoning) maai' met wat goeden wil, ijver en eerlijkheid kan men er zeker vooruit komen, zelfs in de toekomst een vrij zelfstandige positie verkrijgen. Daarbij komt nog dat het meestal geen zwaar en toch aangenaam en interessant leven is. Voor ouders die aan het verlangen van menigen jongen om naar zee te gaan, niet willen toe geven, zullen zeker overwegen, dat in dit vak slechts de binnenwateren, zoomede Duitschland en België bevaren worden. En de schipper, die met zijn knecHt aan boord feitelijk een gezin uitmaakt, houdt eenig toezicht ook. Het ontslag te Amster dam. Zaterdag 1.1. besloot de Vereeniging van ambtenaren b/d. Gem. Telefoon de sta tuten der vereeniging in dier voege te wij zigen, dat de oud-gemeenteambtenaar Z. Gulden lid der vereeniging kan blijven. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen De vergadering van de vereeniging van Ambtenaren bij de gemeente Telefoon, ge houden op 7 Nov. 1908, gezien het verslag van de jaarvergadering van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlijke Ambtenaren, van oordeel, dat den Bond „De Rechtstoe stand" niet werkt om het verkrijgen van een gcede en spoedige rechtstoestand. Besluitzich af te scheiden van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlijke Ambte naren. Verzoekt: het bestuur van den Amster damschen Bond van Gemeenteambtenaren in samenwerking met den Ned. Bond van Onderwijzers, den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden en andere vereenigin- gen, die niet bij den Bond „De Rechtstoe stand" zijn aangesloten, een comité te stich ten om te ijveren voor eene spoedige tot- I stand-koming eener wettelijke regeling van den rechtstoestand. Het bestuursvoorstel, om den Amsterdamschen Bond van Gem.- j Ambtenaren te verzoeken een bezoldigd bc- stuurder aan te stellen, werd van de agenda

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2