Opticien. JOH. VINGERHOETS, 26- LANGESTRAAT 26. Gevestigd te Amersfoort, Dtreiscie Crediel Bant, Langestraat Dineeren Met Van Kol Opleiding voor Opticien A. DE VRIES, W. F. A. Groenhuizen, STADSNIEUWS. Uit den omtrek. ADVERTENTIÊN. B. J VAN ENST, 1 Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. Oude Schilderijen en Antiquiteiten C. F. ROOS Co., Rokin 7 te Amsterdam. Hakhoot en Teen. HOUT - RHIJNAUWEN. AGENTEN worden gezocht, Op reis Credietbank tegen billijke voorwaarden, Opticien, Langestraat 44. slijpen, faoetteeren en polijsten van gewone en cyl. glazenenz. Magazijn van Goud- au Zilverwerken, Hoilages eu Antiquiteiten. Zilveren Eetlepels en Vorken van af 8." per stel. Dessert 5.75 42. Instrument maker. BRILLEN en PINCE-NEZ BAROMETERS, alle soorten THERMOMETERS Eigen reparatie- en Slüpinrichting. afgevoerd, omdat het Bondsbestuur reeds het voorstel aan de Bondsvergadering had gedaan. Arbeidsconflict. Ter druk kerij van het „Nieuwsblad voor Almelo en Omstreken (firma Wilmes) te Almelo, is een conflict ontstaan tusschen patroon en per soneel. Telkenmale kwamen in den laatsten tijd in het orgaan van den Alg. Ned. Typo grafenbond voor den patroon minder aan gename mededeelingen voor. Herhaalde waarschuwingen daarmede op te houden, werden gevolgd door het algemeen versprei den van een strooibiljet, waarin verschil lende grieven van het personeel werden op gesomd. De patroon heeft zijnerzijds dit stuk beantwoord met het meerendeel zijner gezellen te ontslaan. Nieuw personeel is reeds aangenomen. Het lot der gevangenen. Sedert eenigen tijd is het den gedetineerden in het huis van bewaring te Amsterdam ver oorloofd te rooken gedurende den tijd, dat ze op de binnenplaats worden gelucht. Pijp en tabak moeten ze zich op eigen kosten uit de cantine van het huis van bewaring ver schaffen. "Wij vernemen, dat deze vrijheid in alle huizen van bewaring is ingevoerd, terwijl daarentegen de bewoners van de strafgevan genissen er voorloopig nog van verstoken blijven. Als onderdeel van het streven, het lot der gedetineerden en gevangenen te ver zachten, is de maatregel evenwel van be lang. (Tel.) De Telegraaf en de minis ter van Buitenlandse he Za ken. In het tegen den hoofdredacteur van de Telegraaf ingestelde onderzoek wegens het openbaar maken van een geheim stuk, hebben deze en de directeur van dit blad, die als getuige gehoord is, geweigerd den naam te noemen van dengeen, die het stuk aan dit blad heeft verschaft. Maar wel verklaarde deze laatste, dat de houder van het stuk noch eenig geldelijk voordeel heeft genoten, noch zelfs wist, dat het stuk te ongelegener tijd in ,,De Telegraaf" zou wor den opgenomen. Met deze verklaring acht het blad duidelijk te verstaan gegeven, dat, indien er in dezen eenige onrechtmatige daad gedaan is, de schuld geheel en al bij De Telegraaf berust. In de gevangenis. Onder dit opschrift meldt het Haagsche dagblad „Land en Volk" in zijn nummer van j.l. Zaterdag- avnd Heden werd onze hoofdredacteur verschrikt door het bezoek van een inspecteur van po litie, die proces-verbaal moest opmaken. In ons nummer van 3 November 1.1. komt een berichtje voor uit Lonneker, onder het opschrift: „wat een gekheid". Van twee dames zou te Clanerbrug invoerrecht zijn ge- eischt voor een paar heerlijke plakjes worst op haar boterham. De ontvanger aldaar, de heer Benjamin van Leer, acht zich door het bericht, dat hij onwaar noemt, beleedigd en roept om wraak. De journalistiek is een gevaarlijk bedrijf 1 r Drankwet en burgemees ter. Zondag werd door de rijksveldwaclit geverbaliseerd de burgemeester eener ge meente nabij Roermond, wegenshet verkoopen van bier, zonder verlof. L. K. Ontrouw politi-beamb- t e. Voor de rechtbank te Almelo stond Vrijdag terecht de brigadier-titulair der ge- meente-politie te Enschede, A. M., die sinds I begin September in het huis van bewaring is gedetineerd, verdacht van berooving van een arrestant. Hij zou dezen, toen hij hem den 13en September wegens dronkenschap arresteerde, een portem.mnaie hebben afge- j nomen, en bij het terug geven van de porte- j monnaie bemerkte de man, dat een bankbil jet van 100 mark en een 20 markstuk daar uit verdwenen waren. Het O. M. achtte de schuld van beklaagde bewezen en vroeg veroordeeling lot 1^ jaar gevangenisstraf. Nalatigheid van een baanwachter. De Haagsche recht bank veroordeelde gister H. M., wegwach- ter bij de H. IJ. S. Mij., die door te Sas- 6enheim bij een overweg de sluitboomen te vroeg te openen, een botsing veroorzaakte tusschen een trein en een stoomtram, tot 2 maanden hechtenis. Moordaanslag te Buik- s lo o t. Zaterdag begaf zich de omstreeks 45-jarige grondwerker P., wonende De Wit- tenkade te Amsterdam, naar Buiksloot, met het plan wraak te nemen op een vrouw uit Amsterdam, die zich echter kort geleden te Buiksloot vestigde. P. heeft den ganschen dag in de omgeving van Buiksloot rondge dwaald en begaf zich tegen negen uur in den avond naar de woning van de vrouw. Deze thuis vindend, overstelpte hij haar met verwijten, bewerende dat zij zijn liefde op snoode wijze had versmaad. Ten slotte bracht hij haar met een zakmes een aantal steken toe op het hoofd, waardoor ernstige wonden ontstonden. De vrouw had nog de kracht door luid geschreeuv de buren te waarschuwen. In een oogenblik was heel Buiksloot in rep en roer. De bedrijver van den aanslag maakte van de verwarring gebruik, de vlucht te nemen. Hij snelde door de velden in de richting van Amsterdam. De politie, spoe dig op de hoogte gesteld van het voorval, zette hem na, een klopjacht organiseerend door de velden, die echter geen resultaat had, daar, zooals later bleek, P. zich met een roeibootje over het IJ had laten zetten en zich regelrecht naar zijn woning aan De Willen kade had begeven. Er bleef alzoo niets anders over dan de politie te Amsterdam te waarschuwen. Deze slaagde er reeds tegen elf uur in P. in zijn woning te arresteeren. Dadelijk legde hij een volledige bekente nis af, echter bewerende dat hij in liefdes betrekking heeft gestaan met de vrouw, die ter wille van een anderen man, door haar werd verbroken, wat deze beslist ontkent. Zooals reeds gezegd, bracht P. haar ver schillende messteken toe aan gezicht en hoofd. Haar toestand is echter vrij bevre digend. P. is door de Amsterdamsche politie Za terdagavond overgeleverd aan die van Buik sloot en bracht den Zondag door in het ar restantenlokaal aldaar. Het slachtoffer is werkster van beroep en weduwe. Ze heeft drie kinderen, waaronder een dochter van 17 jaar. P is gehuwd en vader van verscheidene kinderen. De vrouw verhuisde naar Buiksloot om aan de vervolgingen van P. te ontkomen. Deze kwam tot heden nog niet met de justi tie in aanraking. Lieve jeugd. Een jonge Zwit- sersche schilderes dezen zomer in Holland om studies te maken, kreeg toen zij in de warme Octoberdagen oij Enkhuizen buiten zat te schetsen, onder meerdere projectielen een groote harde kool tegen het achterhoofd, die haar, hoewel uiterlijk letsel niet zicht baar was, de hevigste pijnen veroorzaakte. En daarmee was 't niet uit. Deze jonge dame die gewend was van 's morgens vroeg tot den avond hard en geregeld te werken, kon sedert dezen dag tot haar wanhoop niets van beteekenis meer uitvoeren. Dezer dagen ver trok zij naar huis om zich onder behandeling van haar dokter te stellen. Een nieuw slachtoffer dus van de balda digheid onzer straatjeugd. Ongehoord. Aan den Oost- voornschen weg werd door den koetsier van de villa „Elisa" te Oostvoorue een kar van een scharenslijper, waarin 2 kinderen zaten, te water gereden. De kinderen werden met moeite gered, ter wijl de hond, die er voor stond, in den mod der stikte. Of de koetsier schuld had aan de aanrij ding is onzekeronmenschelijk evenwel is het, dat hij doorreed of er niets was gebeurd en zich niet verwaardigde een hand ter red ding uit te steken. Dievenhumor. Te Winterswijk werd een rijwiel gestolen. Eenige dagen daarna ontving de bestolene van den dief een postwissel, groot f 0.10, met het bij schrift„als huur voor het rijwiel". Wat een galgenaas T r e ur 'g ongeval. Gisteren morgen had bij den Amstel en de Halve maansteeg te Amsterdam een droevig onge luk plaats. Een jongetje van twaalf-jarigen leeftijd wrilde voor de electrische tram uit wijken en liep daartoe achteruit met het noodlottig gevolg, dat het terecht kwam on der een automobiel, die juist kwam aanrij den. De knaap werd dxtr het voorwiel over reden en in deerniswekkenden toestand door de auto naar het Binnengasthuis vervoerd. Korten tijd na zijne overbrenging naar het gasthuis overleed dé arme knaap. Tegen den bestuurder der auto, welke toe behoort aan de familie Manus, Plantage Kerklaan 15, is proces-verbaal opgemaakt. De bestuurder moet echter geen schuld aan het gebeurde hebben. Van te hard rij den was geen sprake. De 12-jarige knaap, Jacob Bekker ge naamd en in de Fokke Simonstraat wonen de, was door zijn grootmoeder vóór den schooltijd met een boodschap uitgezonden, doch daar de knaap niet terugkwam, ging ze zelf de boodschap verrichten. Voorbij het politieposthuis aan het Rembrandtplein ko mende, zag zij toen een volksmenigte staan en informeerde wat er gaande was, vernam zij het gebeurde. Op den politiepost vertel de zij, dat haar kleinzoon Jacob hardhoo- rend was, mogelijk mede een oorzaak van het droevige ongeval. Ongelukken. Te Losser is Vrij dag een tweejarig meisje in een pot met ko kend water gevallen. Het kind is overleden. Niet onmogelijk, dat ook dit droevig on geval te wijten is aan de nalatigheid van eene babbelmoeder. Door den trein gedood. De brugwachter E., die gistermorgen nabij het station Grijpskerk door een goederentrein werd aangereden en zwaar verwond, is giste renmiddag overleden. Ongeluk met het r ij wiel. Met het voornemen zich naar de stad te be geven, vertrok Zondagmiddag per rijwiel de 12-jarige knaap J. W. uit Leiderdorp, uit zijne woonplaats. Ter hoogte van de remise van de Leidsche tram, nabij de stad, reed de arme jongen in den Rijn. Slechts een 11 jarig meisje was getuige van het ongeval, zoodat geruime tijd verliep alvorens hulp opdaagde. Toen de knaap eindelijk werd op gehaald, bleken de levensgeesten geweken. Jachtongeluk. Te Noordwolde (Fr.) had Zondag een treurig ongeluk plaats. Toen een jongeman een liaa» had geschoten en met de kolf van een dubbelloops geweer het dier nog een slag toebracht, daar het nog niet dood was, ging het tweede schot af. Het trof hem in de borst. Onmiddellijk stierf hij. School- en Kerknieuws. To D Heurne, gem. Dinxperlo, is Zondag do nieuwgebouwde Hervormde kerk in tegen woordigheid van een talrijk publiek pleolitig in gewijd. Ds. Kautsmann, te Dinxperlo, hield de feestrede, terwijl een zangkoor de pleohtigheid opluisterde. De voormalige Sehotsche zendingskerk aan den Binnen-Amstel te Amsterdam is tihans in handen overgegaan van de Ned. Vereeniging voor zending onder Israël. Deze overgang is ge paard gegaan met eene restauratie van het ge bouw. De opening geschiedde op eenigszins plech tige wijze, waarbij ds. Van Eeghen, ds. Van Noort en ds. Wiersma het woord voerden. Het bedehuis was voor een groot deel met- een aan dachtig auditorium gevuld, dat na afloop hot gebouw bezichtigde. ling van oprichting van een zuivelfabriek. Het voorloopig bestuur is gekozen en bestaat uit de heeren A. Kuijer, D. Reinders en A. van Dijk. Door den directeur der melkfabriek te Soest werd een bespreking gehouden over doel en oprichting van een zoodanige fabriek. N ij k e r k. Volgens de Arnhemsche Crt. zijn voor de betrekking van burgemeester 1 dezer gemeente niet minder dan 53 sollici- j tanten, waaronder 40 burgemeesters. N ij k e r k. De heer D. C. Tiemens, ge meente-architect te Harderwijk, benoemd als j leeraar aan de ambachtsteekenschool alhier, heeft voor die benoeming bedankt, j N ij k e r k. Door de gemeente-politie is jl. Zaterdagmiddag alhier aangehouden en ge vankelijk naar Zwolle overgebracht een ze kere J. J. Meijer, sedert 18 Augustus van dit jaar ontvlucht uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Zeist. De heeren M. Duijs en J. A. Metelerkamp, voorz. en secr. van de ver eeniging t. b. v li. Vreemdelingenverkeer, zullen alsnog zitting nemen in de hoofd commissie voor de in 1909 alhier te houden tuinbouwtentoonstelling. Zij zullen ook optreden als voorz. en secr. van de „sub-commissie voor de attrac ties". Voor inzendingen in den vollen grond is een oppervlakte van 6000 vierk. M. aange vraagd. Treinongeluk. Nabij het sta tion Driebergen is gisterenmorgen de wach- te;- G. L. aangereden en gedood. Hoogland. Alhier werd een vergade ring gehouden om te komen tot verdere rege- De le luit. W. H. Warnsinck van de infanterie O.-I. leger, met verlof hier ter stede, wordt met ingang van 1 Dec. a.s. voor den tijd van 3 jaren gedetacheerd bij het 5e Regiment Infanterie. De vereeniging „Handel en Nijver heid" vergadert Donderdag avond in „De Zwaan". Te zelfder «tijd vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken in een der loka len van het-gemeentehuis. J achtrit. De Amsterdamsche Vereeniging tot bevordering van Jacht- en Terreinrijden trof het met den jachtrit van Zondag j.l. Een heerlijke herfstdag en een opwekkende Noord-Oostenwind, die alle nevels had weggeveegd en het landschap in zonnegloed zette. Een talrijk gezelschap 3 amazones en 20 ruiters verscheen dan ook aan den meet op den Amersfoortschen Berg met jhr. G. E. de Geer als jagermeester. Over de vlasakkers werd in groote bocht op den Stomp'ert aangereden en Noordelijk daarvan de straatweg gekruist. De faire heide door het Kamp leidde in de richting van Wallenburg, waar de lange lanen ge legenheid gaven voor een flinken run. Even voor de Pan werd op den straatweg gedé- boucheerd en den paarden eenige rust ge gund. Verder liep het parcours door het heuvelachtig terrein van Beerschoten om door de Visscherssteeg op den Utrechtschen straatweg te eindigen De jagermeester, die op oordeelkundige wijze talrijke hindernis sen in zijn parcours had gebraoht, mag aanspraak maken op den dank der deelne mers voor zijn vlotte leiding. Hbld. Verbetering. In ons nummer van gisteren staat vermeld, dat Quick II Zondag verloor met 48. Dit moet zijn 34. Voorts kunnen we nog mededeelen, dat H. V. C. te Utrecht won van Hercules met 2—0. Stoomvaar tberichten. Het st. „Rembrandt", Mij. Nederland, arriveerde heden te Suez. ARTS. Spreekuren van 8-9 en van 1-2. Hendrik van Viandenstraat 1. ■rm voorheen Kortegracht 7. ASSURANTIËN CREDIETEN COUPONS DEPOSITO'S EFFECTEN PROLONGATIËN VREEMD GELD, WISSELS. uit de bchuiziug „Zijlstraat 6" te Schiedam", uit de Verzameling ,,C. de H". uit de Nalatenschappen wijlen Mevrouw G. A. LANGE- DIJK—SCHELTINGA WINTERBERG, wijlen W'elEd. Heer I». D. HENDRIKS, enz., waarbij: fraaie Portretten door J. A. Backer, F. O'Connell, J. G. Cuijp, Th. de Keijser, G. Lundens, N. Maes, F. van Mieris, D. D. Santvoort andere belangrijke Schilderijen door: van de Capelle, Collier, D. Hals, de Heem, Hondecoeter, Huchtenburgh, Lelienbergh, D. Maas, van der Meulen, R. Nooms, Ouwater, Pijnacker, Stalbempt, Waltsoapelle enz.kostbaar Chineesch en Japansch Porselein, waaronder: Eetservies met de tent, schotels, kommen en potten met „lijzen" en met de „zes merken", een zeer merkwaardig aantal Etagère-pnllcljes, geëmailleerde kaststellen, flesschen, kapitale schotels, opgelegd Thee-servies, Familie rose en Familie verte, verder Amstel, Berlijnsch, Höchst, Koppenhaagsch, Lowestoft, Saksisch, e. a.zeldzaam en gezocht Oud-Delltsch vanC. de Berg, Dextra, van Duijn, van Eenhoorn, van der Hoeve, Hoppestein, W. Kool, van der Laen, Permis, A. Reijgens, enz.ander Aardewerk, Glaswerk en Kristal merkwaardig oud Zilver als gedreven Muur-Schilden met stadsgezichten, Brandewijnkommen, Kinder speelgoed; zeer fraaie gebeeldhouwde mahoniehouten Trap en marmeren Schoorsteenen, geschilderde Behangsels en Plafonds, Zonnewijzer, staande en andere Klokken, Etnpire Schoorsteenstellen, Kasten en andere smaakvolle Meubelen, Perzische Kleedjes; Kanonnetjes, Bronzen, Cloisonné, Battersea, Waaiers, eenige Violen en Violoncellen, Boeken, oude Gravures en Teekeningen. enz, enz., waarvan Verkooping op Dinsdag 17 en Woensdag 18 November 1908, in de „Militiezaal", Singel 423 te Amsterdam. K Bezichtiging: Zaterdag 14, Zondag 15 en Maandag 16 dezer, van 10—4 uur, in de „Militiezaar', Singel 433 van de Trap, Schoorsteenen en Behangsels in Zijlstraat 6 te Schiedam, van Maandag 9 tot Zaterdag 14 dezer, van 10 tot 4 uur. De bezichtiging is uitsluitend Maandag 16 dezer publiek, overigens tegen vertoon van Entrée-kaart. Catalogus, waarvan de geïllustroerde uitgave met 27 reproducties a f 1.50, verkrijgbaar bij do Veiling-Directie Krommi Kitnwi dracht 46, Utrecht. 1 Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal f 1000,000.—. Verschaft op billijke voorwaarden crediet, xoopt en verkoopt Effecten, Coupons en Bultenlandsch Geld, sluit prolonga tion tegen den koers van den dag en opent rekening - courant met rentevergoeding k 3 pCt. Neemt gelden in depöt met 2 dagen opzegging k 2*/4 pCt. 14 k 3 n voor één maand vast k 3'/4 voor drie maanden vast k 3'/g n n voor zes maanden vast k 3Vs n voor een iaar vast a 4 hare Spaarkas k S Belast zich met het in bewaring nemen van waarden in hare brandvryc in richting. Kantoor geopend eiken werkdag van s mor gens 9 tot s namiddags 3 uur. De Directie, J. J. VAN ASCH VAN WLJCK. G. W. J. HOOFT. De gewone jaarlijksche veiling van Hak hout en Teen, te Jutpliaas, in het logement „de Zwaan", door bemiddeling van Mr. E. C. E. DE B4LB1AN VAN DOORN, zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 3 December 1908, des voor- middags ten 10 ure. Op Dinsdag I December 1908, voormiddags elf uur, zullen op de Riddorhof- stad Rhijnauwen onder Bunnik, publiek worden verkochti Diverse perceelen Eike-, Beuke- en Wilgeboomen, Elzen- eu Esschen- hakhout, Eikenhakhout, Takkenbos sen en Spaanders. Onderricht bij G. FIJTH, Tuinbaas op Rhij nauwen. Breeder bij biljetten. Notaris VAN HEYST. door Effectenfirma te A'dam tot het doorvoeren van het Beperkt Risico Stelsel. Off. onder no. 757 a/h Centr. Adv.-Bureau MAX R. NUNES, A'dam. voor 4 a 5 Heeren. Uitstekende gelegenheid, legen matigen prijs. Adres te bevragen aan het bureau dezer Courant. Twee groote Prachtwerken, voor spotprijs. 1. IL VAN KOL. l it Onze Koloniën, uitvoerig reisverhaal, met een menigte fraaie Platen en een aantal Kaarten, in Pracht band. Prijs f 6.90 voor f 2.75. 2. H. VAN KOL. Naar de Antillen en Venezuela, uitvoerig reisverhaal, mot eon menigte fraaie Platen en een aantal Kaar ten, in Prachtband. Prijs f 4.99 voor f 1.90. ïln O Prachtwerken, groote luxe uitgaven, IIG u keurig gebonden, ineens gekocht, voor den spotprijs van f 4.50, in plaats van f 11.80. To bekomen by D. BOLLEBazaar van Goedkoope Boekon te Rotterdam, en verder alom Franco na ontvangst van Post- wissel waarop molden: Van Kol 1, Van Kol 3 of Van Kol 1 of 2. verstrekt geld voor handel en privé van af f 150, zonder levensverz., wekel. en maandel. aflossing, rent en voorw. bill. Br. No. 37aan Bo«kh. GEEST 5't-Uaft. bij Grondig onderricht in het Intercom. Telephoon 117. Heeft ontvangen eene groote sorteering in de nieuwste modellen van Tafelzilver, als: Soep-, Groente-. Saus-, Bon bon- en Gember-Liepels, Taart-, Vleesch- en Znurvor- ken en verder allerlei Schepwerk. ENZ. ENZ. in Goud, Doublé, Zilver en Nikkel. en meer Optische Geneeskundige, Verband- en Z leken ver plegings-arti kei en. Prima kwaliteit SCHARENHESSEN en bijbehoorende zaken. ALLEN worden geleverd op voorschrift m H.H. Doctoren.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3