BINNENLAND. laatste hoop ontnomen aan vrouwen en kin deren die echtgenooten en vaders nooit le vend weder zouden zien. De 41 overlevenden zijn niet alle gewond, vier zijn heelhuids den dans ontsprongen Een van hen geeft het volgende relaas van zijn wederwaardigheden Bij het waterbeschot van de derde schacht arbeidend, hoorde ik tegen 4 uur 's mor gens een vreeselijke ontploffing. Heete damp sloeg mij in het gezicht en rondom me hoorde ik kraken en barsten. Bij de eerste knal werd mij- de lamp uit de handen geslagen. Ik en mijn kameraden gingen toen al tastende langs de buizen der water leiding de ladder op, de derde schacht door, waar wij de eerste zwaar gewonden zagen liggen. Wij brachten een aantal de zer ongelukkigen voor zoover het oogen- blik zulks toeliet, in de bak en kwamen onder het gedonder van volgende ontplof fingen boven.'' De ramp der Radbod-mijn is de ernstig ste die men zich in het Niederrheinisch- Westfalische bekken herinneren kan. De laatste en ergste rampen hadden plaats in 1898 bij de mijn Karolinenglück en in 1905 bij de mijn Borussia resp. met 119 en 39 dooden. Met waardeering wordt gesproken van de bereidwiH'gheid der reddingsbrigaden van elders, die hun verheven taak om gemelde redenen niet konden uitvoeren. Bij den Rijksdag is door het centrum reeds een interpellatie oVer de ramp aange kondigd. Toen de mijnbouw zich in het Westfaal- sehe bekken steeds meer noordelijk uit breidde en tengevolge van de diepe vertak king der steenkolenlagen de schachten steeds verder den grond ingingen hebben vakmannen wel op de gevaren daarvan ge wezen, niet speciaal met het oog op de Trie- rer Bergbaugesellschaft maar met het oog op diepe mijnbouw in het algemeen. De drie schachten der Radbod-mijn wa ren resp. 717, 777 en 850 meter diepde grens is daarmede nog niet bereiktde naar beneden toenemende warmtegraad staat ex ploitatie toe tot op 1200 meter diepte, maar daar ligt onherroepelijk de limiet. De dagbladen openen inschrijvingen «rooi de achtergeblevenende nood- cn onder- standskassen voorzien wel in de eerste be hoeften, doch kunnen natuurlijk niet bij voortduring in den nood der vele thans broodelooze gezinnen voorzien,«wie een ban ge w'nter wacht. Delbrück, minister van handel en -von Velsen, directeur van i 'jnbouw, zullen in persoon de plaats des onheils bezoeken. De Staatscourant van Zaterdag 14 November bevat o. m. de volgende Kon. hesluiten benoemd H. van Oordt van Lauwenrecht, en J. Barendregt, consuls respectievelijk 'e Coba en Kaapstad, tot consuls resp. te Kaapstad en Coba; benoemd tot notaris in het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Sneek, R. Ger- densma, candidaat aldaar tot adjunct-commies bij den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten mr. A. .3 Hildebrandt te Utrecht. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het ooilege van regenten over liet li-uis van bewaring te Middelburg, aan jhr. C. J. J A. van Teylingen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot lid van het college van regenton over het huis van bewaring te Middelburg, mr. G. J. Sprenger. gemeente-secretaris aldaar. land in zijn territoriale wateren en aan zijn kusten niet gewaarborgd. Voor zoover betreft de koloniën en bezit tingen van het Rijk en ander- werelddeelen fen met name onze Oost-Indische bezittingen maakt de ontwikkeling van de toestanden in Oost-Azië het noodzakelijk tijdig op even- tueele moeilijkheden voorbereid t» zijn. Op Nederland als Aziatische mogendheid rust de onafwijsbare plicht in Azië een scheepsmacht te onderhouden in overeen stemming met de beteekenis van Neder- landsch-Indië. Requestrant vertrouwt, dat de Kamer, de juistheid van deze beschouwingen beamende en van de dreigende noodzakelijkheid «ener afdoende voorziening in 's Lands weermacht ter zee overtuigt, de Regeering krachtig zal steunen in haar pogen om zeemacht en kust verdediging te verheffen uit den staat, waar in zij thans verkeeren. De gemeenteraad van Doesburg be sloot he-den met 6 tegen 4 stemmen, in strijd met liet rapport betreffende de Raadscom missie tot het in eigen beheer nemen van de gasfabriek. Benoemd tot vaandrigs de reserve sergeanten M. Dutilh, P. J. Stigter, K. J v. Nieukerken, G. J. Brants, M. Petter, W. Antheunissen en A. Bikkel, allen van de grenadiers en jagers. Ui betaling van sold ij. Naar wij vernemen, zullen de soldijen van onderofficieren en minderen, met ingang van 1 Januari 1909, eenmaal per week en wel op Zaterdag worden uitbetaald. Hiermede zal dan aan een lang gekoesterde wensch in het leger voldaan en tevens groo- ter regelmatigheid in de uitbetaling en ver eenvoudiging van administratie verkregen worden. (N. A. Ct.) Dr. Kuyper. Uit Groningen schrijft men aan het N. v. d. D. Bij zijn bezoek aan Groningen en aan prof. Wenckebach heeft dr. A. Kuyper zijn hooge ingenomenheid betuigd met de inrich ting van het Academisch Ziekenhuis. Na de opening door hem als minister van binnen- landsche zaken had hij de exploitatie nog niet gezien. In verband met zijn kwaal denkt dr. Kuy per nog eene maand verlof te nemen en naar Berlijn te gaan Voor den Hoogen Raad werd Vrijdag de heer mr. W. Kolff beëedigd als raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. 200 rondreizen. Kapitein H. C. van der Zee, gezagvoerder van het stoomschip „Nieuw Amsterdam*' der Hol- land-Amerika-lijn, heeft na zijn laatste bin nenkomst zijn 200ste rondreis volbracht in het verkeer van de Oude op de Nieuwe Wereld. Gisteren is hem naar aanleiding van dit heugelijk feit aan boord van dien bodem bij monde van den president-directeur, den heer J. V. Wierdsma, den dank der maat schappij gebracht voor de diensten aan haar bewezen, hetgeen vergezeld ging van de aan bieding der gouden herinneringsmedaille, dit. in het bijzonder voor dergelijke doelein den is geslagen. Organisatie van spoor wegpersoneel. Volgens de „N. T. Ct." is pater Weyers, vroeger adviseur van de spoorwegorganisatie „Recht en Plicht", door den. bisschop van Mechelen uitgenoo- digd zich te willen belasten met het organi- seeren van het spoorwegpersoneel in België. Als voorloopige standplaats is hem aangewe zen Lier bij Antwerpen. Zoodra het hof is bijeengekomen, deelen partijen den tekst van het compromis mede, evenals de namen der arbiters. De te volgen procedure is bij de Haagsche conventie vast gesteld, en telt twee phasen de schriftelijke instructie en de pleidooien. Het vonnis moet zijn met redenen om kleed en in openbare zitting worden uitge sproken. Er is geen hooger beroep van. De partijen kunnen echter zich in het compromis voorbehouden, revisie te vragen. De scheidsrechterlijke beslissing heeft slechts bindende kracht voor de gediogvoe- rende partijen. P a r ij s, 13 Nov. De parlementaire groep voor internationale arbitrage heeft een motie aangenomen, waarin zij haar vol doening erover te kennen geeft, dat de nor male toepassing van de Haagsche conventie hoe langer hoe meer gebruikelijk wordt bij de regeeringen en wanne zij tevens het bu reau opdraagt de regeeriug geluk te wen- schen met de oplossing van het Casablanca- geschil. Italië. Rome, 13 Nov. De Oostenrijksche, Pruisische, Spaansche en Portugeesche mis sies. naar Rome gezonden ter gelegenheid van het jubileum van den Paus, zijn door dezen ontvangen. Zij overhandigden hem kostbare geschenken OotUn rijk- H o ngarl Je. De onderhandelingen over de vorming van een kabinet hebben opnieuw tot een botsing geleid, die Bicnerth's geheele plan kan doen mislukken. De leiders der Duitsch- vrijzinnigc partijen waren bij Bienertli ge komen om hom te verzoeken een verklaring af te leggen over den strijd tusschen Duit- schers cn Tsjechen in Bohemen. Bienerth gaf geen afdoende verklaringen, maar deed integendeel tegenvoorstellen, die uiterst wei nig in den smaak vielen der partijleiders en tot heftige uiteenzettingen leidden. De Duitsohe partijleiders onderwierpen die voorstellen van dr. Bienerth aan het par lementaire comité, dat ze eenstemmig ver wierp. De voorzitters werden belast met de zorg om dit besluit aan Von Bienerth mede te deelen. Het bleek bij het onderzoek, dat dj minister een geheel verkeerd begrip had omtrent de waarde en de gevolgen der Duit- sche eischen. De %-oorzitters trachtten die onjuiste begrippen weg te nemen en van Bienerth wijziging zijner voorstellen te ver krijgen. De Tsjechen schijnen bereid zich met Bienerth's opvattingen te vereenigen, zoo zij een derde portefeuille krijgen; zij gronden dien eisch op de wenschelijkheid om evenwicht te brengen tusschen de Duit- sche en de Slavische portefeuilles. De toestand wordt nog moeilijker, daar ook de Polen zich gaan verzetten, die ont stemd zijn omdat de christelijk-socialen over de portefeuille van financiën meenen te kunnen beschikken. Meer en meer open baart zich de noodzakelijkheid een ambte naars-kabinet te vormen, ten einde de noo- digste zaken te regelen, terwijl over de vor ming van een parlementair kabinet de on derhandelingen worden voortgezet. Volgens berichten uit politieke kringen te Boedapest, schijnt men aldaar niet te twij felen aan de aanneming van het dezer da gen ingediende kieswet-ontwerp slechts een kleine groep van een dertig man in het Hon- gaarsche parlement schijnt eenige bezwaren te hebben tegen het stelsel van het meer voudig kiesrecht. De clericale volkspartij bewaart tot dus ver tci. aanzien van het ontwerp eene wei felende houding. Zij vreest van invoering van het meervoudig stemrecht een verzwak king van den invloed der kerk, maar schijnt bereid, de hervorming te steunen, als zij anderzijds, b.v. in den vorm van een an- tonome regeling voor de Roomsch-katholie- ke kerk concession kan bedingen. hntt De Hongaarsche correspondent der N. R. Ct. heeft op oen reis door Servië den indruk gekregen, dat Servië oorlog wil en dat het, gesteund door Montenegro, zich op een ge geven oogenblik op de Donau-monarchie zal werpen, niettegenstaande men vooruit weet dat daarmee geen enkel voordeel te beha len is. Alom trof hij een oorlogzuchtige stemming aan, hoewel hij gelegenheid had, op te mer ken, dat de haat tegen Oostenrijk bij het landvolk niet zoo groot is, als men veelal moent; en vele boeren verzekerden hem, dat zij het zeer betreuren dat deze oorlog onver mijdelijk is, omdat zij veel liever met den grooten buurman, die tegenwoordig weer een deel hunner landbouwproducten koopt, in goede %Tiendschap willen leven. Maar helaas, voegden zij er aan toe, de oorlog is niet te vermijden. Dat deze overtuiging bij het volk bestaat, is uitsluitend het werk der chauvinisten in do steden, die daar en op de dorpen verga deringen beleggen om het volk op te hitsen, alsmede van de pers, die voortdurend den oorlog predikt cn het mogelijke doet om de opwinding te vergrooten. Om dit doel te bereiken, worden do grootste leugens ver spreid, en de bevolking, dio alleen Servische dagbladen leest, wordt zoodoende op een schandelijke wijze misleid. De opgewondenheid, die vooral bij de terugkomst van den Kroonprins uit Rusland voor den dag kwam, deed den schrijver de vraag stellen, wat dezo menschen eigenlijk bezielt, en of zij niot meer in staat zijn hun hersens te gebruiken. Zou het dan voor Servië werkolijk zulk een groot voordeel zijn met Bosnië vereonigd te zijnf Een bevesti gend antwoord kan op deze vraag niet ge geven worden. En de eenige oorzaak, die de schrijver heeft kunnen vinden voor het ver langen naar den oorlog, is de allertreurigste oeconomische toestand van het land, en daar mede gepaard, de benarde financieele toe stand waarin zich de meeste kooplieden daar bevinden. Vandaar dat zoo dringend naar een wetsontwerp verlangd wordt, waarbij een algemeen moratorium voor 6 maanden zal worden afgekondigd geschiedt dit niet, dan zal het grootste gedeelte der handelshuizen in Belgrado in staat van faillissement komen, daar het feitelijk ook nu al zijn betalingen staakte. Juist deze toestand is het grootste gevaar voor den vrede. Os Turkach-Bulgaarsche onderhandelingen. Sofia, 13 Nov. De laatste berichten dei Bulgaarse lie gedelegeerden te Constan- tinopel luiden zoo ongunstig, dat offic'eele kringen reeds gelooven aan een aanstaand afbreken der onderhandelingen. Kreta. Het orgaan van het Jong-Turksche comité bevat een artikel over de oplossing der Kre- tenser quaestie, waarin op vijf punten de aandacht wordt gevest'gd. De militie en de gendarmerie op Kreta wordt geplaatst onder de bevelen van bui- tenlandsche officieren, liefst Italiaansche. De militie en de gendarmerie zullen worden ver sterkt. Geschillen tusschen Mohammedanen en christenen zullen worden onderworpen aan de rechtspraak der consuls. Na het her stel der orde op Kreta zal het eiland volko men autonomie krijgen, onder een Vali, die door de Turksche regeering wordt benoemd. Turkije zal het recht hebben de Turksche vlag op Kreta te voeren, en in de Soedabaai zal een Turksch garnizoen en een Turksch eska der worden gestationneerd. Britsch-lndië. Calcutta, 13 Nov. De Engelsch- Indische pers hecht bijzonder gewicht aan de oproerige betooging op Dinsdag j.l. Bij de begrafenis van Kanai, die opgehangen is wegens moord op den verrader Gossein, be geleidde een ontzaglijke optocht het onbe dekte lijk door de geheele inboorlingenwijk, waar telkens halt moest worden gehouden om het volk in staat te stellen een blik op het lichaam te werpen. Bij de verbrandingsplechtighoid was bij den brandstapel, waar bijzondere offerplech tigheden werden gevierd, een groot deel der achtenswaardige families van Calcutta ver- eenigd. Het standbeeld van Koningin Victoria in de openbare tuinen te Nagpur is verminkt. Het gelaat werd met teer liesmeerd, de neus en vingers werden afgebroken. Perzië* Tabriz, 1 3 N o v 300 kozakken kwa men uit Teheran in het kamp van Ain-ed- Dauleh aan met 6 stukken geschut. China. Peking, 13 Nov. De keizer van China ligt op eterven en is heden middag te twee uur naar de sterfkamer overgebracht. Prins Tsjoen is tot regent geproclameerd. De ziekten waaraan de heerscher van het Hemelsclie Rijk lijdende is zijn chronische nephritis, suikerziekte en ischias, die hem reeds 10 jaar geleden aantastten. Dit voor op stellende schijnt er alle reden te bestaan hem bij voorbaat naar de doodenkamer te transporteeren, hoewel men deze proeve van Chineesche ziekenverpleging toch wel met zekere huivering vernemen zal. Wanneer hij 4ot zijn vaderen in Boedha vergaderd zal zijn zal met hem een onbedui dende figuur van den Chineeschen troon ver dwijnen die geheel overschaduwd werd door de eerzuchtige persoon der Ke:zerin-Weduwe, die indertijd Kwangsoa den troon verzeker de en thans prins Tsjoen haar machtigen steun schijnt toegezegd te hebben. Peking, 13 Nov. Er zijn keizer lijke edicten verschenen, waarbij prins Tsjoen wordt geproclameerd tot regent van het keizerrijk en zijn zoon Puwei tot ver moedelijk troonsopvolger. In een vergade ring van de leden van den Grooten Raad in het paleis viel de keizerin-weduwe in onmacht. Brazilië. Tien torpedobootvernielers voor de Brazi- liaansche regeering zijn in aanbouw bij Yar- rouw Co. te Glasgow. Ze moeten tegen den volgenden zomer gereed zijn. Waartoe deze spoed? AllötaL vDe Pelops, de Amerikaansche schoe ner is te Conception Bay, Newfoundland, op 30 September gearriveerd, komende van Kaap Mugford, Noordelijk Labrador. Kapi tein Chalker van de Pelops meldt, dat hij een eindweegs het binnenland inging; op omtrent mijl van de kust vond hij een eenvoudig houten kruis met den naam An- drée Hij groef onder het kruis en vond er menschelijke overblijfselen en een kist met papieren Chalker is een halve Eskimo, die deel nam aan de landing van de Pcary-expeditie in Groenland. Hij zegt dat hij het kruis weg nam, maar wilde niet zeggen of hij de papie ren had genomen. Hij vroeg aan den Deenschen kapitein der Inga, hoe de naam Andrée geschreven werd. Toen haalde hij een papier uit zijn zak, waarop hij den naam had geschreven, zooals die op het kruis stond. Het luidde Andrée De plaats waar het kruis stond, is zeer verlaten. Zelfs de Eskimo's komen er zelden. Ten slotte moeten wij er melding van maken, dat op ontdekkingsgebied gezagheb bende Zweden als professor Naohorst, kapi tein Nielsen en dr. Ekholm ontkennen dat Andrée op Labrador geland zou kunnen zijn en dat zij het heele verhaal van de vondst van cadaver en papieren ongegrond achten. Mans, 13 Nov. Wright is voor de eerste maal opgestegen zonder gebruik te maken van den valbok (een toestel om vaart te geven.) San Francisco, 13 Nov. Op den districts-procurcur Francis Hency welke den burgemeester Schmitz en anderen wegens omkooperijen vervolgde is een moordaanslag gepleegd. Tweede telegr m. Hency is door een schot levensgevaarlijk gewond. Ilij is nog in leven, maar men gelooft dat hij sterven zal. vDe mijnramp in Westfa- 1 e n. De bijzonderheden over de ramp zijn weinig en de berichten die men er nog van verwachten mag, zullen niet zijn dan een koude en harde opsomming van liet aantal lijken dat naar boven gebracht zal worden wanneer daar in de diepte het vuur zich zelf verdoofd heeft. Toen reddingspogingen onmogelijk ble ken, zijn de schachtopeningon en branddeu ren hermetisch gesloten en daarmede is de Ook H. M. de Koningin-Moeder heeft het beschermvrouwschap aanvaard der nieuwe vereeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid, waarvan de eerste vergadering plaats zal hebben Maandag a s. 16 Novem ber. Ter gelegenheid van het jubileum van den Paus zal mgr. Giovannini, zaakgelas tigde van den Heiligen Stoel te 's Graven- hage, a. s. Maandag 16 November, van af 31 uur 's namiddags in het gebouw der in- (ernunciatuur aan het Bezuidenhout, recep tie verleenen. Reuter seint ons uit Rome Vrijdag is jhr. Van de Poll met zijne dochters bij den Paus in particuliere audiën tie ontvangen. In het Hotel des Indes te 's Graven- hage is afgestapt de Zwitsersche gezant bij ons Hof de heer Carlin Berner-Convin ie. Men seint uit Berlijn aan de N. Ct. De conferentie keurde Vrijdag definitief den nieuwen tekst der Berner Conventie goed. De nederlandsche delegatie dankte, bij monde van mr. Snijder van Wissenkerke, voo.' de welwillendheid waarvan de over gangsbepaling getuigt en verklaarde dat de delegatie, hoewel zonder formeele instructie van de Nederlandsche regeering, niet twij felde of hierdoor werd voor Nederland de weg genoegzaam gebaand voor toetreden, hetzij onverwijld, hetzij na aanvulling zijner binnenlandsche wetgeving. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het geeft daarin als zijn meening te ken nen, dat de middelen ter wering van vreemd geweld en ter beveiliging van ons vaderland in zijne teiritoriale wateren en aari zijne kusten in onvoldoenden toestand verkeeren. De Regeering gaf, door hot instellen van een Raad van Dofensie, zoomede door hare toezeggingen blijk, de verdediging van den vaderlandschen bodem ernstig onder de oogen te willen zien en daarbij zooveel mogelijk stelsel vastheid te willen betrachten. Door vrijwillige medewerking tot de Noordzeo-ver- klaring gaf zij ook tegenover andere Rijken het voornemen te kennen op eigen kuststrook en in de toegangen uit zee de strikste neu traliteit te willen handhaven en heer en meester te willen blijven in eigen wateren. Evenwel, wegons den toestand, waarin zich op den huL'igen dag onze weermiddelen op en aan de zee bevinden, zijn wering van vreemd geweid en beveil'ging van ons vader P li. W ij s m a n. f Te Haarlem is op 71-jarigen leeftijd onverwacht overleden mej. Ph. Wijsman, bekend als uitnemend vertaalster, vooral van Noorsche letterkun de. Legaten. Naar de Post verneemt, heeft wijlen jhr. F. J. R. Tindal, aan ver schillende te Arnhem gevestigde instellin gen en vereenigingen geldsommen gelega teerd, en wel aan het St. Elisabeths-Gast- huis 10.000het gesticht Insula Dei 5000; het R. K. Parochiaal Armbestuur 5000; de Vereeniging van den H. Vincen- sius a Paulo 5000; de diaconie der Ned. Herv. Gemeente 5000de diaconie der Evangelisch Luthersche Gemeente 1000 de Vereeniging tot restauratie der Groote Kerk o^OO; de wijkvereeniging „De Heer is mijn Herder" 2000de kerkelijke wijk vereeniging van wijk E 2000de wijkver eeniging Klarendal 2000het Doorgangs huis 2000het Protestantsch Bestedelin- genhuis 1000, en aan de commissie tot ver strekking van versterkende middelen aan min- en onvermogende zieken te dezer stede 5000, alles vrij van successierechten. De Kon. Nat. Zangschool te 's Gra- venhage heeft het plan opgevat een Nationale Zangwedstrijd te organiseeren voor mannen- kwartetten in 2 afdeelingen en voor dubbel gemengde kwartetten, te houden op 20 en 23 Mei a. s., vaarvoor de uitnoodigingen wel dra zullen worden verzonden. Het Vredespaleis. Naar het Vad. verneemt, wordt de bouw van het Vredespaleis onder leiding van den archi tect-ingenieur v. d. Steur met bekwamen spoed voortgezet en is de fundeering bijna gereed. De hoektoren eischte een speciale voorzie ning zoodat deze fundeering gescheiden is van het vorige gedeelte, een gedachte, die vooral in de Byzantijnsche architectuur veelvuldig toepassing heeft gevonden. Be vatte het oorspronkelijk bekroonde ontwerp van Cordonnier vier torens, met het oog op de groote kosten zijn, zooals bekend, hier van drie vervallen, terwijl getracht is even wicht te maken bij de hoofdfacade door een toren en een topgevel, waarachter zich dan de groote zaal bevindt. Ook de plattegrond onderging eenige wij zigingen, o.a. is de bibliotheek naar achte ren verplaatst en het geheel in details ver eenvoudigd, zoqdat het thans ontworpen plan meer aan de eischen van den dienst be antwoordt. Bij den bouw zijn drie ingenieurs uit Delft werkzaam, waarvan één speciaal met de studie der interieurs is bolast. -- Een tijdschrifte n-f u 8 i e. Met 1 Januari a s. zullen De Nieuwe Gids en XXe Eeuw vereenigd wore;iDe naam Nieuwe Gids blijft gehandhaafd. Zooals men weet, was Willem Kloos "ie etnig overgebleven redacteur van den N. Gids en Van Deyssel van de XXe Eeuw. De redactie van het tijdschrift zal thans worden uitgebieid. Behalve Kloos en Van Deyssel zullen o. a. Frans Netscher en dr. H. J. Boeken i de redactie zitting nemen. Meer namen kunnen nog niet worden ge noemd. O. Haarl. Ct. Kunsta nhetVo'k. De Bouw wereld doet naar aanleiding van de „Kunst aan het Volk"-tentoonstelling het denkbeeld aan de hand, dat bouwvereenigingen, wan neer zij een blok arbeiderswoningen voltooid hebben, enkele dier woningen gemeubeld zul len tentoonstellen, waarbij „Kunst aan het Volk" wellicht zou willen medewerken. - Hoe de „Cullinan" ver voer d w e r d. Men meldt uit Londen Het vervoer van de „Cullinan" heeft plaats gehad Woensdag 28 October. Den vorigen dag was de heer Joseph Asscher, de Parijsche firmant der fabriek, met zijn auto van 80 pk. te Amsterdam aangekomen. Men sloeg hier een grooten voorraad benzine in, benevens wat reserve-banden, om voorbereid te zijn tegen alle eventualiteiten. Om acht uur in den morgen vertrok de heer J. Asscher, alleen vergezeld van zijn chauffeur, uit Amsterdam, om via Maas tricht, naar Parijs te gaan. De reis naar Pa rijs had vrijwel zonder incidenten plaats. Politie begeleidde den' heer Asscher niet op zijn reiswat niet noodig geacht wordt, om dat de „Cullinan" vervoerd werd op dezelfde wijze, waarop kostbare diamanten zoo vaak van de Tolstraat, te Amsterdam, naar Pa rijs en Londen worden overgebracht. Om de zelfde reden mogen enkele bijzondere rege lingen met de douane niet worden bekend gemaakt, omdat dit wellicht tot moeilijkhe den zou leiden bij volgende gelegenheden. Van Parijs is de heer J. Asscher per trein naar Calais gegaan en vandaar naar Dover, om de eventualiteiten, aan een langeren zee reis verbonden, te ontgaan. Zooals men ziet, heeft het vervoer van de kostbare steenen plaats gehad op de meest eenvoudige wijze, wat vooraf reeds in welin gelichte Londensche kringen waarschijnlijk geacht werd, daar de firma Asscher over een zeer groote ervaring op het gebied van trans port van kostbaarheden beschikt. Ond.erzoek naar de werk loosheid te Rotte dam. Ten ein de gevolg te kunnen geven aan de verplich ting, die door de motie, aangenomen in de vergadering van den raad der gemeente Rot terdam van 31 October aan het college van B. en W. is opgelegd, zijn, in opdracht van den burgemeester de Kamers van Arbeid te Rotterdam aangezocht om hunne medewer king te verieene ntol het verkrijgen van op gaven omtrent den omvang der werkloos heid aldaar. Aan de ivamers van Arbeid is nl. verzocht zoo mogelijk wekelijks een kort verslag van den toestand in de bedrijven, die onder elke Kamer ressorteeren, liefst met cijfers ge staafd, te willen uitbrengen. W atergebrek. Als voorbeeld hoe nijpend te Harlingen het gebrek aan regenwater is, diene het volgendeEen in gezetene, eenige gasten ontvangende, had geen water om koffie te zetten, kon het ook nergens krijgen en besloot, ten einde raad, eenige flesschen spuitwater te ledigen, ten einde de koffie te kunnen bereiden. De moord te Beesd. Voor het gerechtshof te Arnhem zal op Donderdag 3 December in hooger beroep worden behan deld de zaak van den arbeider T. Rozen- hoek, die door de rechtbank te Tiel tot 20 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld we gens moord op zijne van hem gescheiden levende vrouw. Moordaanslag te Buik sloot. De toestand van vrouw E. W., te Buiksloot, op wie Zaterdagavor d door V. P., uit Amsterdam, een moordaanslag werd ge pleegd, is bevredigend. De dader heeft be kend, haar te willen dooden. Hij wordt in arrest gehouden. Valsche munter gearres teerd. Vrijdagmiddag is te Amsterdam, onder leiding van den rechtercommissaris en den commissaris van politie uit de Ferdinand Bolstraat een inval ten huize van een 25-jari gen loodgieter, Rague geheeten, gedaan en met deze gelegenheid werden bewijsstukken gevonden van zijn fiauduleus bedrijf. Hij heeft reeds bekend. Ook zijn vrouw is aan gehouden. Weer terecht. Donderdag meld den we reeds, dat de twee bij de firma As scher vermiste brillanten weer tereoht waren. De heer Asscher vond de steenen in een en veloppe in zijn brievenbus. Blijkbaar was de nieuwe eigenaar dus wat ongerust gewor den over zijn onrechtmatig bezit. De zaak, reeds bij de politie aangegeven, zal nu niet verder onderzocht worden. Het r ij w i e 1 van den brie venbesteller. Een brievenbesteller die aan het station te Velp was om de post in ontvangst te nemen, had zijn rijwiel daar even onbeheerd laten staantoen hij terug kwam was zijn rijwiel verdwenen, zoodat hij te voet het dorp door op weg naaf het post kantoor moest. Op eens hoort hij een rijwiel- bel gelijk aan de zijne, en hij ziet het ver miste rijwiel naderen, bereden door een man die onhandige beenbewegingen maakt, als zijnde niet op de hoogte van een freewheel. De postman neemt een kordaat besluit, grijpt den wielrijder en roept„wat doe jij op mijn rijwiel". De man rukt zich los, laat het rij wiel aan den eigenaar, kiest het hazenpad en de besteller verheugt over de wondere spe ling van het lot, peddelt vlug naar zijn kan toor. -Inbraak. Toen Donderdagmiddag mej. P. Visser, Jacob van Lennepkade 237 te Amsterdam om 4 uur van een paar bood schappen huiswaarts keerde en de deur harer achterkamer opensloot, bemerkte zij dat in

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2