Gevestigd te Amersfoort, P Uit den omtrek. STADSNIEUWS^ Ingezonden Stukken. ADVERTENT! ËN. B. J VAN EN8T, A. C. ENGELBERTS en Go. Amersfoortsch n Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. die kamer alles overhoop lag en de kasten openstonden. Het bleek, dat van hare afwe zigheid dieven gebruik hadden gemaakt om hun slag te slaan. Na met een valschen sleutel de deur der kamer geopend te heb ben, trachtten zij ook de deur der voorka mer open te krijgen, hetgeen hun echter niet gelukte. Zij wisten daar echter raad op, baalden een trap uit het privaat, verbraken een bovenruft, wrongen zich daar doorheen en doorzochten de kamer, zonder iets van hun gading te vinden, in de alkoof werd al het beddcgoed_ doorzocht en de linnenkast opengebroken, maar ook daar werd niets ge vonden. In de achterkamer echter ontvreemd den zij na het openbreken van alle kasten, een gouden heereu- en een gouden dames horloge, een gouden ketting en een gouden ring, benevens een sigarenkoker en een vier tal sigaren. Achteraf blijkt dat mej. Y. bij haar -heengaan bespied .s. Een jongen liep haar achterop, keel: haar i,trak in het gelaat 'en keerde toen terug. De huren weten mede te deelen, dat gedurende den middag een 16-jarige knaap zicli voor het huis geposteerd had en ook aan de overzijde der kade een knaap van ongeveer gelijken leeftijd op den uitkijk stond. Diefachtige dienstbode. Een 18-jarige dienstbode heeft zich met haar 15-jarig zusje ten nadeele van een familie in de Adelheidstraat, te 's Gravenhage, bij wie zij in betrekking was, schuldig gemaakt aan diefstal van een bedrag van f 660 uit een ilessenaar. Bij haar verhoor ontkenden de beide meis jes, iets van den diefstal te welen en van de (gestolen bankbiljetten kon geen enkel wor den opgespoord. l Een paar rechercheurs, overtuigd van bei- Her schuld, stelden een nauwgezet en voor zichtig onderzoek in, hetwelk ten nadeele van de verdachten zooveel gegevens aan het licht bracht, dat zij ten slotte bekenden het geld te hebben gestolen. Zij hadden er deels goede sier van gemaakt bij het vieren van een bruiloft, en voor een ander deel ge schenken, kleedingstukken enz. gekocht, f Zij bekenden tevens, dat. toen zij be merkten, dat de politie zich verder met de ■kak bezig hield en het wel eens verkeerd Voor haar kon loopen, zij een deel van het bankpapier, 't welk door haar verstopt was, hadden verbrand. f Diefstal van groente. In Jen nacht van Zondag op Maandag zijn 570 ^loemkolen gestolen van het bouwland, toe- ^ehoorende aan C. Velt, te Andijk (N.-H.). Setjes waren de beste planten uitgekozen en ■gesneden De dieven hebben klaarblijkelijk op hun smak kunnen stelen p Brutale aanranding. Uit feteringen deelt men aan het D. v. N. pede I Dezer dagen was de ZeerEerw. heer pastoor van Dorst op bezoek geweest aan 1c pastorie te Teteringen. De eerw. heer lapelaan vergezelde eerstgenoemde een eind luiswaarts. Toen de kapelaan alleen in 't donker te- igkeerde, werd hij op den weg door eenige irels aangehouden, die geld van hem ver- igden. Nadat hij de kerels 2 gulden ge- iven had, lieten zij hem gaan. Een eindje irder ging de geestelijke bij kennissen bin- :n en vertelde daar 't voorgevallene. Onmiddellijk waren eenige zoons des hui- lfl bereid den kapelaan naar huis te ver- jézellen. Deze sloeg dit aanbod echter af, (ïeenende dat de kerels wel een goed heen- iomen zouden hebben gezocht. Nadat hij ireer een eindje op weg was, werd hij echter veer door de brutale rekels lastig gevallen ui eischten zij nog meer van hem. En eerst pen de kapelaan hen nogmaals de handen festopt had, lieten ze hem ongemoeid ver- Ier gaan. Geen wonder. Een melkboer, lit de gemeente Haren, die terugkeerde uit Sroningen, waar hij zijne koeien had ver- tocht, is tengevolge van overmatig drank misbruik aan den weg gaan slapen. Bij zijn ontwaken ontdekte hij dat hem 450 ontstolen waren. - Berouwvolle dief. Maandag- icht had te Doetinchem een brutale dief- al plaats. Terwijl de heer Muller, R. K. astoor aldaar, zich in de sociëteit bevond, er bijwoning van de viering van het jubilé a.i den Paus, hebben onbekenden zijn kip penhok leeggeplunderd en alle 28 kippen ekaapt. Aan de politie werd onmiddellijk van het gebeurde kennis gegeven, die op onderzoek jittoog. Het vreemdst van het geval is echter wel, at Dinsdagmorgen alle kippen op onver laar bare wijze in het hok terug waren, ilijkbaar heeft de dief berouw gekregen «ver zijn daad en op die manier getracht de out te herstellen. Het nut van politiehon- l e n. Woensdagnacht is er een brutale in- iraak gepleegd in de remise van den heer I. Stams te Dongen. Er werden vermist heerenrijwielen, 17 flesschen wijn en de laarbij staande wasch. Om de daders van den diefstal op het poor te komen, was de heer Yan Voorst ot Beesd met zijn politiehond „Bell" naar lie plaats vertrokken. Het is gelukt één der dieven in de bos- chen tusschen Dongen en Rijen te snap ten. De beide andere medeplichtigen zijn .aar België gevlucht. Laf. Te Geldx-op bij Eindhoven heb- «w baldadigen getracht een der avondtram- |en te doen derailleeren. Er lag tenminste en zware kei op de rails. Het opzet slaagde i zooverre, dat de machine uit de rails ging let een uur vertraging kon de reis worden oortgezet. Er wordt thans streng toezicht fehouden. Treurig. Verleden week Dins- afi werden twee verpleegden van Veenhui- »i. na een driejarig verblijf, ontslagen met >n uitgangskas van ruim 200. De heeren K»orden rechtsstreeks naar Amsterdam en pegen hun tenten op in een hun van vroe- >r welbekend logementje in een der zij- jBegjes van den Nieuwendijk. |Dc heeren schenen volstrekt niet van an te zijn, te trachten een goede plaats in e maatschappij te herwinnen, want toen zij ij den logementhouder kwamen, gaven zij hem eiA een bankbiljet van 100 met de woorden„Ziezoo, we zullen 't er eens goed van nemenje tapt maar raak en schept maar opals de duiten op zijn moet je ons waarschuwen, dan gaan we maar weer naar „meneertje" om naar Veen- huizen terug te gaan." En thans hebben de heeren zich weder opgegeven als c audi daten voor Veenhuizen. Vergiftiging Drie kinderen van den landbouwer Van der Gugten, te Katwijk, vonden dezer dagen in het land eenige sneden snijkoek, die zij opaten. Eenige uren later deden zich bij de kinderen hevige vergiftigingsverschijnselen voor. De koek was n.l. ter verdelging van ratten, vermengd met arsenicum. Gelukkig heeft men door middel van spoedig ingeroepen ge neeskundige hulp bij twee der kleinen het giootste gevaar afgewend. De toestand van het derde kind laat echter nog veel te wen- schen over. Griezeligavontuur. Te Bak huizen (Fr.) was de landbouwer F. Z. met zijn zoon bezig een kuil in het land te gra ven, toen onverwacht eene aardstorting ont stond, welke den vader geheel onder het zand bedekte, zoodat slechts ééne hand er boven uitstak. Door het angstig geroep van den zoon kwamen spoedig eenige mannen toesnellen, wien het gelukken mocht den reeds doodgewaande nog levend aan de zij nen terug te geven. De toestand van den man is echter nog niet buiten gevaar. Val van het paard. In de ka zerne te Breda had Vrijdagochtend een ern stig ongeluk plaats. Een milicien der veld artillerie viel door het steigeren van zijn paard. Zwaar gewond werd de ongelukkige nara de ziekenzaal gebracht; bij aankomst bleek hij reeds overleden. L ij '"opgehaald. Vrijdagmiddag is uit de Leidsche Vaart aan de Manpadsbrug bij Haarlem het lijk opgehaald van een man, die reeds gedurende een maand vermist werd. Groote brand. Donderdagnacht te Padenburg, nabij Bellingwolde (Gr.) de groote boerderij met oogstschuren en vee stallen van den heer Lange afgebrand. Twee koeien kwamen nog om. Alles was ver zekerd. Br. nd. Vermoedelijk door vonken van de tram geraakten Donderdagmorgen te Heinenoord de arbeiderswoningen, bewoond door B. Smitshoek en A. Weeda, aan den Reedijk in biand. Eerstgenoemde, vader van een talrijk ge zin, had nauw den tijd zijn kroost bij een buurman in veiligheid te brengen. Een hit en een geit kwamen in de vlammen om, en een groote partij aardappelen ging mede ver loren Naar men zegt, dekt assurantie slechts zeer ten deele de schade. School- «n Kerknieuw*. Men seiont ons uit Haarlem Op de aanbeveling voor de benoeming als leéraros in de Engelsche taal aan de meisjes school middelbaar onderwijs te Haarlem, staat als no. 1 mej. J. C. J. IJssel de Schepper, uit Driebergen aOmtrent de Vereeniging Kinder zo rg" in het provinciaal ressort „Utrecht" der Nederl Herv. Kerk meldt men ons 't volgende. Tot hiertoe zijn 35 gemeenten in de pro vincie Utrecht tot deze vereen, toegetre den. Dooi een belangstellend ingezetene dezer provincie werd een grcot gebouw te Amers foort als „Stichting" aan deze Vereeniging ten geschenke gegeven. Daar echter dit gebouw indertijd als zie kenhuis was ingericht, en de Regeering vooi de inrichting verschillende eischen stelde, als men subsidie voor kinderen wilde ont vangen, die door haar daarheen zouden wor den gezonden, heeft eene verbouwing moeten plaats hebben, die 23000 heeft gekost. Voor kosten van inrichtoig van het huis werd 10.000 uitgegeven. Het resultaat van de uitgeschreven lee ning van 60.000 bleef beneden de verwach tingen. Voor slechts f 46.400 werd inge schreven (waarvan 5000 renteloos en d,* rest tegen 3 Aan giften werd 2760 ontvangende jaarlijksche contributiën van gemeenten en particulieren bedragen f 1540. 's Rijks subsidie voor elk kind bedraagt 140deze som is noodig voor kleeding en vueding. Maar er is meer noodig, nl. 6000 voor rente, onderhoud, salaris van het per soneel, .belasting enz.; daartegenover staa» slechts 1900 aan inkomsten. Sedert de opening van de „Stichting" zijn 60 kinderen opgenomen, terwijl er plaats is voor 120. Het bestuur vraagt dringend om steun voor de Vereeniging, door hetzij de leening te helpen volteekenen, hetzij door giften of contributie. Dr. A. W. Bronsveld is le voorzitter, mr. W. Th. Grothe van Schellach le penning meester, beiden alhier; dr. Vunderink te Amersfoort is le secretaris. Plechtige opening Tan het Nieuwe Raadhuis alhier. Zeist, 13 November. Op den aangegeven tijd verzamelden zich heden middag de genoodigden en de auto riteiten in de trouwzaal van het nieuwe raadhuis, die voor deze gelegenheid, even als de vestibules, hallen en trappen, met groen en planten was versierd. Onder de aanwezigen merkten wij öp de Commissaris van H. M. de Koningin in de prov. Utrecht, met den griffier, mr. Riet berg. Verder waren tegenwoordig de oud raadsleden jhr. F. H. van de Poll, G. van Reenen en Roodhuizen. Van de uitgenoo- digde corporatiën merkten wij op de pre dikanten der Ned. Herv. gemeente, der Ger. gemeente, der Evang. Broedergemeente en de pastoor der R. K. kerk. Verder School commissie, Vreemdelingenverkeer en ver schillende ambtenaren. De burgemeester opende te twee uur pre cies de plechtigheid en heette alle aanwe zigen hartelijk welkom. Hierna hield Z.Ed. Achtb. eene rede naar aanleiding van de geschiedenis van Zeist en de ontwikkeling dezer gemeente Deze rede, waar bij den aanvang dank werd betuigd aan allen, die her- in staat hadden gesteld tot het verza melen der verschillende gegevens, kunnen wij gevoegelijk verdeelen in de navolgende afdeelingena. 'de kerk van Zeist, verte genwoordigd door de bisschoppen; b. het Huis (Slot) te Zeistden naam Zeist iü ver band met de verschillende familie-relatiën de Evung. Broedergemeente en haren stich ter graaf von Zinzendorff. Verder werd nog beschreven het ontstaan van de buurtschap Austerlitz. Daarna ging de spreker over tot de eigen lijk-- toespraken aan deze plechtigheid eigen. Hij herinnerde er aan, dat reeds 22 Jan. 1873 de gemeenteraad in verband met de uitbreiding der gemeente het besluit had genomen een nieuw gemeentehuis te bou wen. Den 12en Mei 1905 werd eene com missie van bijstand benoemd, waarin de meest invloedrijke leden waren de heeren Schütz en Blooker. In Juni 1906 werd het ontwerp, onder het motto „Jungfern Adler" bekroond. 12 November van het zelfde jaar werd het besluit tot den bouw genomen en op 27 Maart werd de bou-w gegund aan den heer G. Vermeer, naar aanleiding van bovengenoemd ontwerp van den heer Jan Stuivinga. 6 Juli 1906 had de eerste steenlegging plaats en nu is het gebouw voltooid. Dburgemeester wenscht den architect en alle medewerkenden geluk met den afloop. Hij dankt de Commissie van bijstand, in het bijzond< r den heer Schütz, die de beel den „Adam en Eva" ten geschenke heeft gegeven. Hij uit den wensch, dat vele ge wichtige besluiten door den gemeenteraad in dit nieuwe raadhuis mogen genomen wor den en dat Gods zegen op hunne besluiten moge rusten. De heer Matthias Duijs, president van het Vreemdelingenverkeer en tot verfraaiing van Zeist, bood nu onder het uitspreken van een hartelijk woord eene oorkonde aan, daarvoor vragende een bescheiden plaatsje in het gemeente-archief. Hierna werd een rondwandeling gemaakt onder geleide van den burgemeester, de wethouders, de secretaris en verdere ambte naren. In eene der reservekamers was een buffet aangericht en werden verschillende verver- sehingen aangeboden. Het provinciaal bestuur van Gelderland heeft de som van f 200 toegezegd voor me dailles ten dienste van de groote tuinbouw tentoonstelling in 1909 te Zeist te houden. De Zeister moordzaak. Het Gerechtshof te Amsterdam, heden in hooger beroep uitspraak doende' in zake den moord op 16 November 1907 te Zeist ge pleegd op den 16-jarigen kantoorlooper Hendirk Drost, veroordeelde Hendrik van Yaalen tot SO jaar gevangenisstraf. (geéischt was levenslang) Tennis van Ee tot levenslange ge vangenisstraf. (geëischt was levenslang) Hendrik Hors tot 3 jaar gevange nisstraf. Johannes Overliorst tot 5 jaar ge vangenisstraf. de beide laatsten met aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis Tegen beide laatsten had de Advocaat- Generaal geëischt ieder 10 jaar en 8 maan den gevangenisstraf, onder aftrek van 8 maanden vóór-hechtenis. De Utrechtsche Rechtbank had, bij von nis van 6 Juni j.l. veroordeeld- Van Vaalen tot 12 jaar, (geëischt was 20 jaar) Van Ee tot 20 jaar, (geëischt was levens lang) Kors tot 6 en Overhorst tot 8 jaar gevan genisstraf. (Geëischt was tegen beide laat sten ieder 10 jaar). Hilversum. B. en W. stellen aan den Raad voor, den borgtocht van den ge meente-ontvanger, met ingang van 1 Janu ari, van 25.000 te brengen op 55.000. Hilversum. De plaatselijke afdee- ling van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft besloten in Juni van het volgend jaar gedurende drie dagen een huisvlijttentoonstelling te houden. Hilversum. Van wege den Centra- len Raad voor Hulpbetoon en Armenzorg wordt heden en morgen in het gebouw De Vereeniging, aan den Ouden Enghweg, een poppententoonstelling gehoudbn, waaraan tevens een bazaar verbonden is. B a r n e v e 1 d. De landbouwer O. al hier wordt sedert veertien dagen vermist. Een door hem medegenomen rijwiel is te- rug gevonden. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. t E 1 b u r g. Door het- Nutsdepartement ulhier is het 100-jarig bestaan feestelijk herdacht. De heer Bruinwold Riedel, Secre taris van hot Hoofdbestuur, hield een toe spraak Het Hoofdbestuur schonk bij deze gele genheid een bedrag van 125 voor de lees bibliotheek. Apeldoorn. Mevrouw L. Acker— Overbeek alhier is benoemd tot adjunct-di rectrice van het krankzinnigengesticht „En degeest", bij Leiden. De le luitenant H. A. C. Fabius van het le reg. Huzaren wordt op 28 Nov. a s. eervol ontheven van zijn detacheering bij het le reg. veld-art. te Utrecht. Naar wij vernemen, zullen het vol gend jaar vier compagniën van het 5e en vier van het 9e regiment Infanterie, onder leiding van den majoor D. W. de Jager van eerstgenoemd korps, aan de schietoefenin gen in Harskamp deelnemen. Ze zijn aangewezen voor de 3e serie van 3 tot 12 Augustus. Geachte Hoer Red-aeteuir 1 'tls nog miet lang geleden, dat ik met. succes ww medewerking vroeg ten1 behoeve van een ziekelijk jonget jenu kom ik n alweer lastig rallen met het verzoek tot plaatsing van hot volgende. Ik hoop zeer, dat u mij nogmaals zult willen helpen. Bij -voorbaat hartelijk dank. Daartoe in staat gestekl door bijdragen van verschillende kindervrienden, hebben de leerlin gen, van de school in de Koningstraat de laatste jaren een prettig Sinterklaasfeest op school kun nen vieren, 't Was werkelijk een lust te zien, hoe ze genoten. Em nni Whooren. gelukkig lang niet alle tot de arme kinderen., maar er zijn er toch heel wat bij, wier leven zeer, zeer arm is aan zulke blijde dagen, en die van Sint-Xico- laus niet veel anders zien. dan allerlei voor do winkelramen uitgestald moois en' lekkers. Gaarne zouden we, evenals andere jaren, don kinderen ook nu weer op 6 December een pret- tigen dag bezorgen, maareen ruime* gift, die we voor dat doel herhaaldelijk mochten ontvangen en waarvoor we zeer dankbaar wa len, moeten, we nu missen,, en zoo staat het te vreezen, dat er van de feestviering niet veel terecht zal komen. Naar wij vernemen, zal op Vrijdag a.s. de zilveren medaille voor 24-jarigen ti ouwen dienst worden uitgereikt aan den opperwachtmeester van het escadron ordon nansen G. J. Dankbaar. Vermoedelijk zal de plechtigheid plaats hebben op een tei- rein aan de Koninginnelaan, hiertoe voor deze gelegenheid beschikbaar gesteld door de Maatschappij „Amersfoort". Als een bewijs dat niet alleen hier ter stede voorstellingen slecht worden be zocht, moge dienen dat te Utrecht de heer Louis Bouwmeester voor een bijna leege zaal optrad en dat een concert aldaar, te geven door Anton van Rooij moest worden afgezegd wegens gebrek aan belangstelling. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Commissie voor de verloting van handwerken en andere voorwerpen, teil be hoeve van de armen, bezocht door de Ver eeniging van den H. Vincentius van Paulo. De verloting zal in Januari plaats heb ben. Twee dronken boeren hebben giste ren het politie-posthuis aan den Soester- weg ingewijd, 't Was er wel zindelijk en netjes ingericht, maar per slot van reke ning stonden «de heeren toch maar liever in de vrije natuur. Naar wij vernemen zijn de predik beurten voor Zondag 15 November als volgt EVANG. LUTH. KERK. Voormiddags 10 uurDs. De Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10A uur, ds. Hooikaas. DOOPSGEZINDE KRING. Hot Loge-gebouw, Van Persijnstraat no. 1. Voorm. 10A uur, ds. T. Kielstra, Em.- perd. te Oegstgeest. GEREFORM. KERK (Langegracht.) Voormiddags 10 uur: Ds. Donner. 's Avonds 5£ uurDs. Donner. GEREFORM. KERK (Zuidsingel.) Voormiddags 10 uur: Ds. Teerink. 's Avonds 5£ uurDs. Teerink. CHR. GEREFORM. OEM. Voorai. 9£ uur de heer C. de Jong, uit 's Gravenhage. CHR. GEREFORM. GEM. Lokaal „De Zaaier". Voormiddags 9f uurGodsdienstoefening. 's Avonds 5} uur: Godsdienstoefening. Dinsdag a.s. 's avonds 7 uur, ds. Bakker uit 's Gravenhage. Burgerlijke stand. Van 5 tot 11 November 1908. Geboren: Jan, zoon van Jan Jans zen en Maria van Ndmwegen. Johanna He lena, d. van Franciscus Johannes Kisner en Francina Catrina Bouland. Johannes Josephus Pieter Hendrik, z. van Nicolaas Martinus Augustinus ter Wolbeek en Jo hanna Wilbelmina Los. Frans Johan Louis Frederik, z. van Emanuel Peters Meijer en Anna Francisca Gerardina Maria Meer mans. Gerardina Elisabeth, d. van Fran ciscus Antonius Toonen en Dina Keijzer. Gerrit, z. van Gerardus Aalbertus van Doornik en Gijsberta van de Pol. Pieter, z. van Pieter de Wilde -en Sophia Kuijer. Eg- bertdina Wilbelmina, d. van Albertus Ach- berkamp en Johanna Weerd. Teunis Gijs- bertus, z. van Onwezen en Aaltje v. Kloos ter. Jan, z. van Jan Hoegen en Teunisje Bettink. Elisabeth Hendrika, d. van Gerar dus van Keken en Clasina Hoogevest. Ger rit, z. van Eibert van Beek en Hendrikje de Graaf. Gijsbertus ,z. van Willem Geelen en Theodora Cornelia van der Veer. Antje Johanna, d. van Coenraad Heuvel en Jo hanna Antoinetta Bruininck. Petrus, z. van Jan Arlar en Alida Akker. Marinus, z. van Jan Post en Hendrica van Dijk. Cor nells, z. van Gerard Kuijt en Berendina Wisselink. Lambarta, d. van Peter van der Heiden en Trijntje Majoor. Jaantje Ever- dina, d. van Jan van Ginkel en Francina van Donselaar. Johannes Casper Antonie, z. van Hermanus Hulst en Gerarda Johan na van der Hilst. Ondertrouwd: Willem van Dijk huizen en Aletta Wilhelmina Vroon. El- bert van 't Boveneind en Johanna van Dorssen. Antonius Wilhelmus Dijkman en Willem-ma Hellevoort. Pieter van Gerdc- ren en Jannetje Kreikamp. Adrianus Pe tei's en Sientje Hamwijk. Getrouwd: Theodoras Jacobus van Barlingen en Barta van den Berg. Karei Stam en Antonia Veenendaal. Gerardus ten Hoove en Metje van den Hoek. Overleden: Teunis van Soeren, 9 j. Jacoba Arler, 44 j., echtgen. van Anto nius Poort. Gerardus .van Keeken, 49 j., echtgen. van Evertje van de Kuilen. Ba l-end Gerrit Bouhuijs, 14 j. Arie Ouwer- kerk, 83 j., wedr. van Niesje Wigmau. Karei Knauff, 73 j., echtgen. van Agatha Catliarina de Waaij. Het opnemen van ingezonden stukken beteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt. De copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Mag ik nu 'uw lezers en lezeressen voor al de vaders en moeders, die nu reeds bezig zijn te bedenken, waarmee ze hun kinderen zullen kun nen verrassen, eens vragen of ze ook eens wil len denken aan de vele kleinen (onze school telt een kleine 400 leerlingen), die op Sinterklaas avond wel den goéden Sint met zijn knecht door de stad zien rijden, maar die vergeefs uitzien en wacihten of hij ook bij hen zal- komen? Ik weet wel, er wordt zooveel gevraagd in deze dagen, maa r ik weet ook, dat er gelukkig nog velen zijn die geven kunnen en geven, wij len en- die bij eriva/ring weten, dat het zaliger te geven is, dan te ontvangen. Ik hoop van1 harte dat mijn verzoek niet ver- geefsoh zal zijn. G. A. L. SPELBERG. Hoofd der School a/d. Koningstraat. L. S.l Op verschillende wijzen wordt er in Nederland naar gestreefd te voorzieni in die dikwijl? zeer dringende behoeften der arme blinden. Naast de 'bestaande vereen i gin gen, werkin richtingen, enz., die zich op praktische wijze ten doel stellen verbetering te brengen in het lot der blinden, meent ook de „Nederlandsche Blin den bond" door zijn verleden en heden het be wijs geleverd te hebben, dat hij den blinden, ten zegen kan strekken. In vele gevallen hebben zienden zulks erkend. De gewone leden van den „Nederlandschen Blinden bond", ongeveer 400 in getal, zijn allen blind. De leeftijd varieert van 18 jaar (dus het tijdstip, waarop o. a. de leerlingen van liet In stituut in de maatschappij terugkeeren) tot zeer hoogen onderdöm. Oiwier hen zijn vele hoofden van gezinnen, mensohen, die op lateren leeftijd blind' geworden zijn, ouden van dagen, alleen wonende vrouw tjes. Doel van deze circulaare is niet U een tafereel op te hangen van alle ellende, die dikwijls in ons blinden wereld je geleden wordt; wij meenon ook zonder dat rech t te hebben op de sympathie van het ziende Nederland. Wij hebben die sym pathie en daarmede gepaard gaanden steun moo- diig, willen, wij m staat zijn op practische, een voudige wijze en in stilte door te gaan te iielr pen|, waar geholpen moet worden. Iedere ziende weet, dat verreweg de meeste blinden' onvermo gend zijn,, zoodat eigen middelen, ten eenenmale ontoereikend, zijn om ons werk naar behoefto voort te zetten. Eene organisatie der blinden zelf, met vol doende financieele controle door zienden., kan reeds gemotiveerd worden door het feit, dat de blinden zeer goed op de hoogte zijn van de om standigheden. waarin eeu groot aantal hunner verkeert. De jaarlijksohe bijeenkomst der blinden in een der groote steden van ons land kan aan zienden een beeld gevenhoe zulk een dag een dér zon nigste kan zijn voor velen onder ons. Indien U derhalve nog niet op andere wijze de arme blinden in Nederland steunt, -verzoeken wij U beleefd sympathie voor onzen bond te overwegen, desgewenscht bij een onzer nadere inlichtingen in te wmnen, en als het kan van Uwe sympathie bljjk te geven- door bijgaande briefkaart, op een of andere wijze ingevuld, spoedig terug te zenden. (I) Wij ineenen er nüg op te moeten wijzen, dat de zienden dikwijls zonder nader onderzoek tee- keneiï op lijsten of lidmaatschapskaarten (vroe ger loten) koopen van. colporteurs voor een of andere in het geheel niet of zeer ongunstig be kend staamde werkverschaffing voor blinden of andere z.g.n. vereeniging. In het werkelijk belang van onze arme lotge- nooten geven wij U vriendelijk in overweging zulks niet te doen, zonder goede informatie, niet aan de deur te gevep. Indien U daarvoor in do plaats zoudt kunnen stellen sympathie voor den Nederlandsclien Blindenhand"dan werkt U mede tot de door ons zoo zeer gewensohtenau were aanraking tussoheni zienden en blinden, in het werkelijk belang der laatsten. Het Bestuur van den. Nederiandsohen Blindenbond"*: L. TE W,EC REL. President, Oöhterveldstr. 46 b. V. E. VAiN THIENEN, Penningmeester, Wijnhaven-20. Delft. G. J. OORT. Secretaris, Zeilstraat 87, Haarlem. Rotterdam, October 1908. (1) Men kan zich aanmelden als buitengewoon lid1 of als donateur,, met een jaarljjksche oontri- butie of bijdrage, naar verkiezing. Ook steun op andere wijze wordt gaarne aan vaard. ARTS. Spreekuren van 8-9 en van 1-2. Hendrik van Yiandenstraat 1. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische Terbinding met de Amsterdnuisehe Beurs. V«rt«genwooidiger-Procuratiehoud«r ts Amersfoort: J. CATTIE Plantsoen 10. Intern Telephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën la Hausse en la Baisse. Financieele adviezen en Belegging r gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. voorbeen Kortegracht 7. ASSURANTIËN CRED1ETEN COUPONS f DEPOSITO*» EFFECTEN PROLONG ATIÊN VREEMD GELD I WISSELS.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3