BINNENLAND. Aan de herkiezing van Chomjakof tot voorzitter au de Doem a is een incident voorafgegaan. De constitutioneel democraten, de socialisten en de arbeidersafgevaardigden hadden hun voornemen betuigd, zich bij de verkiezing van het bureau te onthouden. Daarop verklaarde Chomjakof, dai niets hem zou kunnen bewegen het voorzitterschap aan te nemen uit de handen van de helft der Doema. Dientengevolge heeft Zaterdag den gehee- len dag grcote opwinding geheerscht. De politieke groepen vergaderden. In de Doema ging het soms heftig toe. Eindelijk legden de kadetten en de partij van vreedzame rege neratie zich neer, en Chomjakof kreeg een groote meerderheid. Petersburg, 14 Nov. Bij de he den gehouden verkiezing voor het presidium der Rijksdoema werd de tegenwoordige pre sident Chomjakof met 316 tegen 34 stemmen herkozen. De doema bereidde den president herhaalde stormachtige ovaties. Odessa, 14 Nov. Het beurs-comité alhier heeft, evenals het beurs-comité te Rostowdon, adhaesie geschonken aan het protest van -het beurs-comité te Nikolajew, tegen het resultaat der te Hamburg plaats gevonden analyse van Zuid-Russische gerst. R o m e, 1 4 N o v. De Servische minister van buitenlandsche zaken, Milovanovitsj, verklaarde aan een verslaggever van de „Tribuna", dat de conferentie dan alleen waarde zou hebben, als het Servië toege staan werd, zijn belangen te verdedigen. In tegendeel, als het alleen gold voldongen fei ten vast te stellen, zou het voor de waar digheid van Europa beter zijn dat dit van de conferentie afzag. Indien de verklaringen van Servië met betrekking tot de territo riale schadeloosstellingen niet in overwe gingen werden genomen, zou de toestand critiek woeden on de oorlogskiem niet na laten zich te ontwikkelen op een voor haar gunstig terrein. Weenen, 14 Nov. De hier verschij nende dagbladen behelzen een telegram uit Belgrado, meldende, dat de Skoeptsjina tegeu Donderdag a.s. in buitengewone ver- gadtiing is bijeengeroepen, om de mededee- lingen van den minister van buitenlandsche zaken, Milowanowitsj, over zijn reis naar Berlijn, Londen en Parijs te vernemen. Er worden gewichtige besluiten verwacht. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de krijgs toerustingen in Servië met koortsigen ijver worden voortgezet, om gereed te zijn als de conferentie der groote mogendheden de eischen van Servië en Montenogro niet zou vervullen. In verband hiei mede -worden de uitvoeren van granen en vruchten uit Servië voorloopig gestaakt, om gereed te zijn voor de belangrijke militaire transportenwant het is best mogelijk dat een aantal Servische spoorwegwagons die op het oogenblik in het buitenland zijn, vooral in Oostenrijk, wor den aangehouden, waardoor een gebrek aan materiaal op de Servische spoorwegen zou kunnen ontstaan. Bulgarije. Botia, 15 November. Ter ge legenheid van de sluiting der beraadslagin gen oypr het antwoord op de troonrede, hield de president van den ministerraad in de Sobranja, een redevoering, waarin hij het volgende zeide ,,De geestdrift, die tengevolge der onaf hankelijkheidsverklaring de harten der Bul garen vervult, heeft ook de grenzen over schreden en weerklank gevonden in de ge- heele beschaafde wereld. Zulke sympathiën zijn kostbaar voor onze buitenlandsche be trekkingen, maar dat zijn niet de eenige die de politiek van een volk leiden. Dientenge volge is er niets verwonderends in het ge drag van Europa, zoowel het officieele, als het niet-officieele, zij het ook dat dit niet ge heel identiek is met onze daden. Van dit standpunt uitgaande, moeten de regeering en een conscentieuse democratie eene nationale Bulgaarsche politiek beoogen. Het Bulgaar - sche volk, dat deel uitmaakt van het Sla vische ras, mag niet achterwege blijven zich te verblijden in het welslagen zijner onder nemingen en kan niet anders dan zijne mis lukkingen betreuren. De belangen der Slaven zijn ook die van het Bulgaarsche volk. Men moet echter pre- ciseeron, dat Bulgarije voor alles Bulgaarsch is en daarna Slavisch. Dat is de poli tiek der regeering, die krachtdadig pro testeert tegen de bewering dat Bulgarije het werktuig van de vijanden der Slaven zou zijn Tusschen de annexatie van Bosnië en Herzegowina en de onafhankelijkheidsver klaring is geen enkel verband. Geen enkele entente ook verbindt Bulgarije met Oosten rijk. Over het lot der twee Slavische pro vincies werd niet te Tirnovo, maar te Ber lijn beslist. Het is een verdachtmaking, te zeggen, dat Bulgarije de verwachte annexa tie wilde vergemakkelijken, omdat deze voor de onafhankelijkheidsverklaring heeft plaats gehad. Drie dagen voor de onafhan kelijkheidsverklaring berichtte onze diplo matieke agent te Petersburg, dat Rusland kennis droeg van dc aanstaande annexatie, welke gebeurtenis onmiddellijk aan het ver klaren der onafhankelijkheid vooraf ging. Dit laatste was een wensch van het volk. Dc minister voegde hieraan toeWij zul len ons tot Rusland wenden als een jongere broeder en zeggen help ons, want wij voe ren een politiek, in het belang van de Sla ven. Weest er van overtuigd, dat wij elkaar zullen verstaan, als wij Rusland de hand toe steken Vervolgens trad de minister in nadere bij zonderheden, een historisch overzicht gevend van de Bulgaarsche kwestie en van het pro- g» anima van Mürzsteg. om daarna te komen tot het oonflict-Gesjof. De annexatie werd bekend eenige dagen vóór de onafhankelijk heid. Er is dus geen verband tusschen beide kwesties. De Serviërs kunnen Bulgarije niet verantwoordelijk stellen voor hun positie, want Bulgarije heeft de annexatie niet ge provoceerd. Laten.wij in goede relatie® blij ven mot alle staten, en het feit, dat Turkije ons niet den oorlog verklaarde opdeu dag, dat de onafhankelijkheid geproclameerd wird. bewijst, dat wij iets gedaan hebben om hot vertrouwen van Turkije te winnen. Laten wij uitstekende relaties met Roemenië on derhouden, ofschoon niet van het zelfde ras zijnde. In Servië, ofschoon daar* hetzelfde ras ,isk hebben wij geen enkel goed woord gehoord, 't Brave Montenegrijnsche volk keurde onze handelwijze goed. De beschul diging dat de onafhankelijkheidsverklaring ten doel had, de hervormingen in Turkije tc belemmeren, is reeds hij voorbaat weer legd. Wij gelooven, dat dit weldra erkend zal worden waarna Bulgarije zich aan zijn ont wikkeling zal wijden. Het oogenblik zal komen, waarop Bulgarije en Turkije elkaar ile hand zullen reiken, de een steunend op den ander. Als dc gebeurtenissen een wen ding nemen, die wij niet kunnen toelaten, dan zal Bulgarije vastbesloten op zijn post blijven als te voren Kreta. C a n e a, 1 4 N o v. In een telegram aan den president van het uitvoerend comité verklaarde prins George van Griekenland, dat hij de meest oprechte wenschen koestert voor de vervulling van de edele inspiraties, die Kre(a's bevolking bezielen Turkija. Konstantinopel, 15 Nov. Een aantal Arabische stammen uit de omgeving van Mekka, die voordeel trokken uit de af persingen, welke den sjerif den pelgrims deed ondergaan, vielen gelijktijdig alle mili taire posten in de omgeving van Mekka aan. Zij werden echter met groote verliezen teruggeslagen. De orde is hersteld. De onlusten werden uitgelokt door be stuursmaatregelen van den sjerif. Konstantinopel, 15 Nov. Vol gens een telegram uit Djedda aan het Turk- sche blad, de Jeci-Gazette, had een gevecht plaats tusschen Bedoeïnen en 2600 man Turksche troepen, die 50 man verloren. De Bedoeïnen hadden talrijke gewonden en doo- den, waaronder vier Sheiks. Perziê* Teheran, 14 Nov. De stad is in staat van beleg verklaard. De troepen heb ben de pleinen en de spoorwegen bezet. China. Peking, 1 4 N o v. Keizer Kwang Hsu is overleden. Berichten van het paleis melden dat de dood hedennacht tusschen 10 en 11 uur intrad. Peking, 14 Nov. De Keizer over leed niet Vrijdagnacht, doch om vijf uur hedenavond. Peking, 14 Nov. Om 5 uur in den namiddag werd bericht, dat de Keizerin- Weduwe doodelijk ziek is. Zulks werd door het departement van buitenlandsche zaken bevestigd Peking, 15 Nov. De Keizerin- Weduwe is overleden. Twee slagen kort na elkaar treffen den troon in China. Zaterdag stierf keizer Jvwang-Sioe en hedenmorgen bereikte ons de doodstijding der Keizerin-weduwe, de wer kelijke beheerscher van het Rijk. Welke geheimzinnige ziekte heeft aldus den weg geëffend voor de intriges, waarvoor Peking zulk een gunstigen bodem oplevert? Me, Keizer Kwang-Sioe verdwijnt een schaduw van den troon. Zijn leven is een dof en kleurloos bestaan geweestop het politieke leven in China heeft hij nooit een persoonlijk stempel ge drukt. 22 Januari 1872 volgde Tsai-Tien zijn neef Toeng-Tsji als keizer op en nam den naam van Kwang-Sioe aan. Hij was de zoon van Yi Kwang prins Sjoen,» die de ze vende zoon was van keizer Tao Kwang. Zijn moeder was een zuster van de tegen woordige keizerin-weduwe. In naam kwam hij Maart 1887, toen hij meerderjarig ver klaard werd. persoonlijk aan de regeering en Februari 1889 huwde hij zijn nicht, een dochter van prins Kwei. Van den datum van zijn huwelijk af was hij niet alleen in naam, maar ook metter daad het hoofd van zijn uitgestrekt rijk, daar echter de neiging bij hem ontwaakte, om sommige hervormingen, door de Chinee- sche aristocratie niet gewenscht, in te voe ren. werd in 1898 de keizerin-weduwe Toe- Ksi, zijn tante, tot regenten benoemd. Hetzelfde jaar trachtte Kwang-Sioe zich door medewerking van Kang Yoe Wei, een Chineesch staatsman, die de westersche be schaving zeer hoog achtte en in het keizer rijk wilde invoeren, aan het voogdijschap van zijn tante te ontwringen. De keizer beval generaal Yoean Sjikai een groot aantal troepen in Peking bijeen te trekken en zich met geweld van de keizerin meester te maken. De generaal verklaarde echter aan de keizerin-weduwe de plannen des keizers, waardoor zij in staat was uit gebreide tegenmaatregelen te nemen. Sinds dien had het gezag van Kwang Sioe in het geheel niets meer te beteekenen. Wel richtte hij in 1900 een schrijven aan de „westersche volken", om de keizerin ver antwoordelijk te verklaren voor alle mis standen, die in China heerschten, maar het mocht hem niet batennooit is het hem meer gelukt eenigen invloed op den gang der staatszaken uit te oefenen. De Keizer was klein en teer, maar zijn groote zwarte oogen stonden schrander in zijn bleekgeel gelaat In de laatste jaren leed hij aan chronisch nierlijden, suiker ziekte en andere kwalen. Een edict is afgekondigd, waarbij de 32- jarige prins Tsjoen, broeder der ouders van keizer Kwang Sioe en vader van den troon opvolger, den jongen Poeji, tot regent wordt uitgeroepen. Prins Tsjoen wordt van alle leden van het keizerlijke huis uit het ge slacht Poe als de bekwaamste en energiek ste beschouwd. Prins Tsjoen is voor Europa geen onbe kende. Na afloop der expeditie van de ver bonden mogendheden naar China werd hij door de Chineesche regeoring afgevaardigd, om voor den moord op den Duitschen ge zant, baron Von Ketteler, gepleegd, aan het Duitsche gouvernement verontschuldigingen aan te bieden. De tegenwoordige toestand levert groote moeilijkheden op ten gevolge van de ernsti ge onregelmatigheden, die in 1875 zijn be gaan bij den dood van keizer Toeng-sji, om aan zijn tante het regentschap te verschaf fen. Dat een zoon van prins Tsjoen gekozen is als troonopvolger schijnt opnieuw op ver langen van de Keizerin-Weduwe te zijn ge schied. De regent (zoo wordt nu reeds ver zekerd) zou ondergeschikt zijn aan de Kei zerin-weduwe. Doch de dood heeft deze berekeningen om ver geworpen. Vereentgde Staten. In de voorloopige oorlogsbegrooting der Yeieenigde Staten wordt een krediet van 500,000 dollar gevraagd tot aankoop van be stuurbare luchtballons en vliegmachines. Washington, 1 5 N o v. Taft heeft bericht, dat hij voornemens is eene speciale vergadering van het congres bijeen te roe pen zoo spoedig mogelijk na zijne instal latie, teneinde een tariefsherziening in be handeling te nemen. San Francisco, 14 Nov. Men gelooft nu, dat Hfeney herstellen zal, of schoon het schot het hoofd getroffen heeft. Terwijl hij op de operatietafel lag, zeide Heney, dat hij wilde blijven leven, ten einde de vervolgingen voort te zetten. SanFrancisco, 1 5 N o v. De man, die den moordaanslag op den districtsofficier van justitie Francis Heney bedreef pleegde zelfmoord in de gevangenis. Cuba. Havana. 1 5 N o v. De algemeene ver kiezingen hadden tot resultaat de overwin ning der liberalen. Generaal José Miquel Gomez werd tot president gekozen. Doctor Alfredo Zayas tot vice-president. Er hadden geen ongeregeldheden plaats. AlléNeL Da mijnramp in Westfalan. vDe brandende mijnen zijn onder wa ter gezet. Donderdagavond gaf, naar de bij zondere berichtgever der N. R. Ct. meldt, de overheid verlof de mijningangen lucht dicht af te sluiten. De correspondent vernam, dat sinds Don- .derdagmorgen om tien uur, reeds alle lioop dat er nog menschen konden leven in de brandende en van gassen vergiftigde gangen uitgesloten was. De hoofddirecteur met zijn technischen staf was immers zoo ver moge lijk doorgedrongen in de schacht, om zich te overtuigen, en ook doctoren verzekerden het. Wat de afsluiting betreftvolgens de officieele waarheid, was dat om te voorko men, dat de lijken tot asch zouden verpoe deren. In elk geval echter, was het natuur lijk ook in het belang van de mijn zelf, dat het vernielende vuur werd gedoofd. Voorts sprak men ons (zoo seint de corr.) van. brandgevaar voor de omgeving. Ook de toe stemming van de overheid om de mijn te vei drinken, werd ons eerst in het belang van de nabestaanden uitgelegd. Het water zou de lijken voor geheel verschroeien hewaren. Belangrijker gevolg alweer van dezen maat regel is het blusschen van de verterende vlammen in de mijn. Bovendien, de neer slag van de giftige gassen en al die lijken bederven daar in die gangen de lucht zoo zeer, dat de arbeiders daarin wellicht nooit meer zouden kunnen doordringen. Het verdrinken van de mijn duurt veer tien dagen, dan duurt het weer leegpompen vermoedelijk even lang, waarop de driehon- der l lijken kunnen worden geborgen. D3 corespondent roemt de flinke houding van prins Eitel Fritz na de afgrijselijke uit barstingen van jammer en oproerigheid. In de woningen, waar de meeste getroffe nen wonen, ging hij binnen, drukte den vrouwen de hand, streelde de schuwe kin deren over de hoofdjes. Na de ramp zijn daar in de kleine kolonie nu 139 weduwen achtergebleven. Er waren opzichtige politiemaatregelen genomen. Uit de steden in den omtrek wa ren gendarmen en agenten bij tallen gere- quireerd. Zij maakten het heele mijngebied van arbeiders schoon. De mijnbouwmaatschappij Trier heeft be sloten 60.000 mark beschikbaar te stellen, om in de toekomst te zorgen voor de nagela ten betrekkingen. De Keizer had telefonisch 25,000 mark geschonken en de openbare wel dadigheid wordt overal ingeroepen. Maar financieele nood bestaat er voor hen niet wegens de rijksuitkeeringen van weduwen- en weezen-pensioenen. Maandag zullen de bovengebrachte lijken begraven worden. Niet alleen heeft president Fallières den Duitschen Keizer een telegram van deelne- ming gezonden ter gelegenheid van de mijn ramp in Westfalen, maar bovendien is mi nister Pichon aan prins Radolin de deelne ming der Fransche regeering gaan betuigen. De Staatscourant van Zondag 15 en Maandag 16 November bevat o m. de vol gende Kon. besluiten: benoemd tot lid van het college van cura toren der Rijks Universiteit te Leiden jhr. nir W. H. de Savornin Lohman, raadsheer in den Hoogen Raad en dr. J. D. v. d. Waals, oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam benoemd tot notaris te Utrecht J. R. Romijn, candidaat-notaris aldaar; tot vice-president van de rechtbank te Leeuwarden mr. D. Z. van Duijl, rechter in dat college benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts L. A. Krol. benoemd tot burgemeester der gemeente Am mei-stol. J. A. A. Uil kens, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Oudewater, A. L. Wichers, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeenten Driewegen, Nisse en Oreaande, D. Mulder, secretaris der gemeenten Driewegen en Nisse; tot burgemeester der gemeente Tholen. M. G. van Stapele; tot burgemeester der gemeente Rauwerder- hom, H. B. van Slooten. H. M. de Koningin begaf zich Zater dag te voet naar 't paleis van de Koningin- Moeder in het Voorhout en bleef daar het dejeuner gebruiken. Het bleek ook weer op dezen gang, dat het publiek op straat meer en meer begrijpt, dat 't toch niet aangaat om, wanneer H. M., evenals ieder andere ingezetene, over de straat loopt, H. M. uit de verte op te wachten of te volgen en dat men tevens inziet, dat 't aan H. M. niet anders dan welgevallig kan zijn vrij en on gehinderd over straat te kunnen gaan. Het comité dat zich gevormd heeft voor de oprichting van een gedenkteeken voor wijlen den heer Louwerse, heeft een bijdrage ontvangen van H. M. de Koningin en van H M. de Koningin-Moeder. Audiënties. De minister van oorlog geeft Donderdag 19 November geen audiëntie. De minister van landbouw geeft Woensdag 18 November geen audiëntie. Nederland en Venezuela. Men meldt uit 's Gravenhage Van de best ingelichte zijde wordt mede gedeeld naat aanleiding van een in het Va derland verschenen artikel, dat nooit tijdens het uitbreken van de Russisch-Japanschen oorlog of in het algemeen in het jaar 1904 een brief van den Duitschen Keizer het on derwerp heeft uitgemaakt van een gesprek tusschen H. M, de Koningin en Dr. Kuyper. Hierdoor vervallen volgens den berichtgever alle daaraan vastgeknoopte beschouwingen, in het bizonder het beweerde verband met de Noordzee-erftente, waaraan men ;n diploma tieke kringen dan ook nooit heeft geloofd. >.De „Constitutional" van 15 October meldt, dat het ministerie van Buitenland sche Zaken te Caracas, aan het Duitsche ge zantschap, tijdelijk belast met de waarne ming van de Nederlandsche belangen, heeft medegedeeld, dat ter beschikking van den gezant lag een bedrag van 3,368,17 boli- vares, zijnde de aan Nederland verschuldig de rente van de 3 pCt. diplomatieke schuld. (De diplomatieke schuld is indertijd, aldus herinnert de N. R. Ct., gevormd uit de erkende vorderingen, die verschillende mo gendheden namens hun onderdanen tegen Venezuela hadden laten gelden). Varen zonder loods. In do Tweede Kamer werd onlangs door de lieeren Van Kol en Thomson eenigszins laatdunkend gesproken over onze zee-officieren, die niet- zonder loods zouden durven varen. De kapi tein "van 't Vrijdagavond te' Nieuwediep uit Oost-Indië aangekomen pantserschip „Hertog Hendrik" heeft nu eens bewezen, wat hier van aan is. Over het binnenkomen van dit- schip te Nieuwediep meldt de berichtgever van het „Hbld.": Kwart voor vijven kwam het draadloos be richt, dat het schip het Schulpengat binnen kwam en met volle kracht naar de reed» stoomde. De loodsvlet, die in het Marsdiep kruiste liet men links l'ggen en hoewel het reeds driekwart donker was en er een sterke vloed liep, stoomde het schip met volle vaart de haven binnen, geheel buiten de verwach ting van de honderden belangstellenden, die met spanriing de aankomst van familieleden en vrienden verbeidden. Door dez» flinke en moeielijke manoeuvre heeft de commandant, de kapitein ter zee G. L. Goedhart, een grooten dienst bewezen aan de velen, die naar een weerzien na zoo lange afwezigheid ver langden. Had hij de aangeboden hulp van een loods aangenomen dan zou het door het daardoor ontstane oponthoud vermoedelijk te donker zijn geworden om nog :n de haven Ie komen en zou de teleurstelling voor velen zeer groot zijn geweest. De kolonel-intendant W. N. Rolda- nus, directeur der centrale magazijnen van mil. kleeding en uitrusting, zal tegen het voorjaar den dienst met pensioen verlaten. Een nieuwe u'tvinding. Naar wij vernemen, is door den kapitein der infanterie K. A. Enklaar, in garnizoen te Naarden, eene uitvinding gedaan, die wel waard is, dat er de aandacht op wordt ge vestigd. Het betreft eene inrichting, aan ons ge weer aangebracht, waardoor alleen dan een schot kan worden afgegeven, wanneer de vizierlijn horizontaal is. In den loop der tijden, en vooral toen het den tactici hoe langer hoe meer bleek, dat in den oorlog op juist gerichte schoten e'genlijk niet is te rekenen, dat door de overgroote zenuwspan ning hij de soldaten verreweg de meeste schoten onder allerlei willekeurige vizierhoe- ken worden afgegeven, en dus negentig, zoo niet honderd procent van de raakschoten eigenlijk niets meer zijn dan toevalstreffers, hebben zich vele wapenfabrikanten en an dere technici met het vraagstnk bezig ge houden, eene zoodanige inrichting te maken, als hier bedoeld wordt; geene enkele uit vinding is tot nog toe proefhoudend gebleken. De inrichting van den kapitein E. is zoo danig gemaakt, dat aan het geweer slechts geringe wijzigingen behoeven te worden aan gebrachtde man kan de bestaande vizier klep gebruiken, haar voor eiken gewilden afstand stellen, e i hoe ook gesteld het geweer kan onmogelijk, zelfs niet met de grootste krachtsinspanning, afgaan, vóórdat de vizierlijn horizontaal is. De afwijking van de horizontale lijn is naar hoven en naar beneden slechts enkele seconden. Daarbij komt, dat de inrichting zoodanig te stellen is, dat dezelfde afwijking meer bedraagt, zoodat men het iu de macht heeft als men van een aan tal geweren het eene ge deelte verschillend instelt met het andere om eene meer of nrnder groote strook on veilig te makenv te overstrooien met projec tielen. En wat vooral de uitvindipg van vroegere onderscheidt, is, dat de samenstel lende deelen zijn bedekthet toestel werkt, ook al wordt met het geweer ruw omgegaan, al komt het ook met zand of water enz. in aanraking. Wij hooren, dat de uitvinder zich in ver binding heeft gesteld met den minister van Oorlog, om zijn toestel aan diens oordeel te onderwerpen. Wat Z.Ex. doen cal, is ons onbekend, d->ch als de uitvinding inderdaad practisch blijkt, zou dit vooral voor ons land, waar bijna uitsluitend vlak terrein is, en in verband met den korten diensttijd onzer sol daten zeker een groote aanwinst zijn. (Tel.) *- Mr. A. baron M a c k a v- Den 22en dezer herdenkt mr. A. baron Mackay, van 1876 tot 1888 lid der Tweede Kamer, van 1888 tot 1891 minister, van 1892 tot 1905 weer lid der Tweode Kamer, de laatste vier jaren tevens voorzitter, sedert 1907 lid van den Raad van State, zijn 70en verjaar- dog- D r. K u y p e r. De correspondent van „De Avondpost" te Groningen schrijft: f Naar ik uit de beste bron verneem, vindt I het in consult gaan van dr. Kuyper bij prof. Wenckebach alhier, zijn oorzaak in een ziekte aan het hart, waaraan de oud-minister lijdende is. Pisuisse en Blokzijl. Pi- suisse en Blokzijl zijn den 15en October te Buitenzorg opgetreden. Gouverneur-Gener. Van Heutsz was tegenwoordig. Veel men schen, veel succes en bloemen. De chansonniers hebben bij den Landvoogd 1 gedineerd. Zij zouden den 20 October naar I Soerabaja vertrekken. Het congres der Europe e- scheturnbonden. Het internationaal l congres van Europeesche turnbonden zal den I 20en Nov. en volgende dagen te Parijs wor- den gehouden. Do vertegenwoordiging van I het N. G. V. is opgedragen aan den voor- I zitter Joh. Heynen en aan den voorzitter der technische commissie S. van Aken. Uit Nederland zal het congres mede wor- I den bijgewoond door den oud-voorzitter van t het N. G. V., K Muller. (Turnblad). In de Zaterdag gehouden buitenge- wone algem. vergadering van aandeelhou ders der Ned. Centr.-spoorweg Mij. werd de i directeur gemachtigd een geldleening te slui- ten, groot drie millioen gulden, aan te gaan op het tijdstip of de tijdstippen en onder voorwaarden door den directeur, in overleg I met en onder goedkeuring van den raad van commissarissen vast té stellen. De booten van de ,,Z e e- I land". De correspondent van het Hbld. te Ro tterdam meldt Naar wij vernemen hebben de drie Neder- j landsche scheepsbouwwerven, welke in aan- I merking kwamen voor den bouw der nieuwe I Zeelandbooten, reeds Maandag j.l. besloten 'j niet in te schrijven en van dit besluit ook aan den minister van Waterstaat kennis ge geven Het uitstel der beslissing hangt dan ook in geenen deele samen met de vraagEigen land of buitenland, maar schijnt meer ver- band te houden met de overweging, of men inderdaad tot den bouw van schroefbooten moet overgaan, dan wel bij het beproefde systeem der raderschepen behoort te blijven. Een nieuwe vliegmachine. De heer F. C. Dons, Polanenstraat 61 te Amsterdam, heeft een nieuw model bestuur baren vliegmachine uitgevonden. Een drie tal exemplaren van deze machine heeft hij i of liever had hij al voor een jaar vol- tooid. De machine legt 300 K.M. per uur af. Ze kan door één persoon worden be stuurd, keert in den tijd van één seconde rechts of links, is 30 M. lang, 11 M. breed en heeft 4500 KG. draagvermogen. Op het oogenblik is de heer Dons in on- derhandeling mei den heer G. van Det, tfe Hilversum, die een combinatie vertegen woordigt, omtrent de oprichting van een fa briek. Het millioen bereikt. Vrij- I dag waaide de vlag van het gebouw van de afslagmarkt te Broek op Langendijk, ten I teeken dat daar gedurende dit jaar reeds voor 1 millioen gulden was verhandeld. In het vorige jaar kon men nog niet het bedrag van f 800,000 bereiken, wel een bewijs dat dit jaar veel werd aangevoerd en hooge prijzen werden bedongen. (Alkm. Ct.) DekoudeenhetWestland. De strenge koude der laatste dagen heeft het Westland veel nadeel toegebracht en storend I geweikt voor bedrijf ei handel. De te veld j staande groenten zijn vernietigd voor zoover zij niet konden gedekt worden. Heel wat op- I gelegde winterproductea zijn door de vorst I beschadigd, daar zij nog niet voldoende in- %l gekuild waren. In den handel ondervonden ds druiven den grootsten terugslag. De ge- J zolderde voorraad kwam door de gunstige J prijzen der vorige week in omloop, doch l wegens de felle koude ging de vrucht plotse- 1 ling uit den mond en viel sterk in prijs terug, zelfs f 0.20f 0.25 per kilo. Voor winterproducten bleef de markt gunstig. Uien staan zeer hoog tot f 2 per zak, doch zij zijn sterk aan rot onderhevig, zoodat het bewaren weinig voordeel meebrengt. Inval in een speelhuis. Vrijdagavond omstreeks half twaalf hebben eenige inspecteurs van politie wederom een bezoek gebracht aan de Club Internationaal in Den Hang no. 97 te Rotterdam en eenige voorwerpen, waarmede op het biljart ge speeld werd, in beslag genomen. Van een veertig- tot vijftigtal bezoekers zijn de na men opgenomen Deken diefstal. Men meldt aan „De Tel." nog uit Bergen-op-Zoom omtrent de daar gepleegde diefstallen, dat deze zich niet alleen hebben bepaald tot dekens, doch er moet ook veel haver en andere fourage vermist zijn. De korporaal-zadelmaker St. en de kor poraal-wagenmaker zijn heiden in voor arrest gesteld. Treurig ongeluk. Een droe vig ongeval had Zaterdagmorgen in vroegte omstreeks 6 uur plaats te Amster dam. Een 70-jarig man sprong in ijlende koorts uit de 3de verdieping van zijn wo ning, Frederik Hendrikplantsoen 19. Een brancard was dadelijk ter plaatse, doch het moclit niet baten de ongelukkige was reeds overleden. Door een t r e n gedood. Zaterdagavond werd op het Centraalstation te Amsterdam, aan het Westeinde van het derde perron het deerlij verminkte lijk ge vonden van den postconducteur W. Hij was even te voren met den Helderschen trein, waarop hij dienst had gedaan, hier aange komen, en is toen, bij het overloopen naar het derde perron, gegrepen door de locomotief van den trein uit Zandvoort. De verontgelukte laat een weduwe met vijf kinderen na.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2