BINNENLAND. zelf, omdat zij toonen, dat de anarchistische beweging en haar leiders onder het volk veel aanhang hebben. De berichtgever van de Daily Telegraph te Allabahad meldt, dat de oproerige pro paganda nu ook al van schimmenvertoonin- gen gaat gebruik maken om het volk op te ruien. Te Chandernagor had dezer dagen een dergelijke voorstelling plaats, waarbij de Europeanen als roovers en bandieten wer den voorgesteld en o. a. ook een levendig beeld werd gegeven van de vermoording van Gossain. De Engelsche bladen in Britsch- lndië waarschuwen de loyalisten met kracht zich aan te sluiten ter bestrijding van de anarchistische beweging, daar anders de re- geeriug met scherpe middelen zal moeten optreden Intusschen doet de regeering dat reeds. De redacteur van de India bijv. is dezer dagen wegens opruiing tot vijf jaren verban ning veroordeeld. Perxlë* Tabriz, 17 Nov. Ain ed Dauleh is door de revolutionairen van al zijn ver bindingen met de stad afgesneden. China. De Chiueeschc Staatscourant bevatte Maandagavond het volgende af scheids dekreet van do overleden Keizerin Ik, een persoon van slechts bescheiden deugden, had eens de eer te worden gekozen als gezellin van Z. M. Hsien Fong. Mijn zoon besteeg den troon op een oogenblik, dat overal opstanden woedden en dat de Muzelmansche oproerlingen en de inboorlin gen van Kou-el-Tcheou beurtelings ongere geldheden veroorzaakten De kustprovincies hadden te kampen met buitengewone moei lijkheden. Ellende heerschte alom. Samen met de Keizerin-weduwe van het Oosten wist ik, door dag en nacht te werken, de autori teit van de regeering te handhaven. Dank zij den Hemel, gelukte het mij de opstanden te onderdrukken en uit het gevaar deed ik den vrede oprijzen. Toen Z. M. Kwangsioe aan de regeering kwam, heerschte er een nog erger crisis en was het volk aan nog grooter ellende ten- prooi. In het binnenland niets dan ongeluk, de buitenlandsche toestand opniouw gevaar lijk en weer was het dus zaak ie arbeiden aan de hervorming der regeering. In het jaar 1906 vaardigde ik een dekreet uit, waarbij de instelling van een grondwet werd aangekondigd en in den loop van dit jaar heb ik den datum vastgesteld, waarop dit regeeringsstelsel zal ingevoerd worden. Gelukkig heU ik steeds een uitstekende ge zondheid genoten en was ik sterk en krach tig sinds den vorigen zomer echter ben ik dikwijls ongesteld. De staatszaken bleven echter afdoening eischen en ik kon geen rust meer vinden. Ik sliep niet meer, .had geen eetlust en mijn krachten raakten uit geput. Toch nam ik zelfs geen enkelen dag rust. Zaterdag stierf de Keizer. De smart druk te mij terneder. Ik had geen weerstandsver mogen meer. Mijn toestand is ernstig en alle hoop op herstel is verdwenen. Het her vormingswerk heeft echter langzamerhand reeds eenige vorderingen gemaakt. Z. M. de nieuwe Keizer is zeer jong en zal behoefte hebben aan raad en steun. De prins-regent en de ministers moeten hem helpen, ten einde de grondslagen, waarop onze staat rust to versterken. De Keizer moet zijn persoonlijk verdriet trachten te vergeten door hard te werken, ten einde den arbeid zijner voorvaderen nieuwen glans te verleenen. Dat is mijn innige hoop. Peking, 1 7 N o v. De regent Tsjoen heeft maatregelen genomen tegen een moge lijke revolutionaire beweging. Afdeelingen Chineesche troepen bewaken thans de toe gangen tot de verschillende legatiën. Er hadden ernstige „runs" plaats op ver schillende banken. Veertien nationale instel lingen zijn gesloten. Britsche, Duitsche en Russische belangen zijn niet benadeeld. Hoewel de geruchten dat de dood van keizer en keizerin aan misdadigen toeleg te wijten zoude zijn, wijd verspreid zijn, bestaat er geen redelijke aanwijzing, dat de dood oen gevolg zou zijn van andere dan natuurlijke oorzaken De keizer was reeds lang lijdende, de keizerin-weduwe had bij de feestviering ter gelegenheid van haar ver jaring op 3 November een longaandoening opgedaan. De regent heeft openlijk verklaard bereid te zijn hervormingen toe te staan, maar men beschouwt .hem hier niet als een sterk man, met voldoende gezag. Een groote troepenmacht is in Tsjili saam getrokken. Een divisie staat onder direct be vel van de kroon, twee worden aangevoerd door den minister van oorlog Fitsjiang, de bittersto vijand van Yoean-tsji-kai. Hier door heeft .prins Tsjoen oen tegenwicht te gen Yoean-tsji-kai's invloed. Het heet dat eenige revolutionaire leiders naai- Peking terugkeeren Hoewel te Peking alles rustig is, hebben d£ inlandsche houders van bankbiljetten, waarop de naam staat van Keizer Kwang sioe de banken bostormd ten einde hunne biljetten te wisselen, daar zij vreesden, dat de biljetten na den dood van den Keizer waardeloos zouden worden Vereenigde Staten. De regeering der Vereenigde Staten maakt bekend, dat zij bij Japan aandringt op een verklaring ten aanzien van zijn bedoelingen betrekkelijk Mandsjoerije. Klachten van Amerikaanache kooplieden, daar gevestigd, zouden dit noodzakelijk heb ben gemaakt. De bladen te New-York grijpen deze ver klaring aan om er op te wijzen, dat de Ame- rikaansche vloot thans in de Oost-Aziatische wateren is. Officieuse bladen leggen de nadruk op het voornemen der Unie om in de eerstvolgende maanden over de integriteit van China en de open deur te waken. AU»UL vDe steeds toenemende uitbreiding van het telegraafnet heeft in Duitschland tot een gebrek aan houten palen voor telegraaf- geleidingen en tot eene op het eerste ge zicht in elk geval verrassende uitvinding geleid. Het gebruik van ijzeren palen levert bezwaar op wegens de hooge kosten van aanschaffing en wegens het betrekkelijk hooge geleidingsvermogen voor den electri- schen stroom. Ook moeten, ijzeren palen dikwijls geverfd worden. Daarom worden nu door het bestuur der telegrafie te Kassei g'azen palen beproefd. Men is zeer nieuws gierig hoe de proefnemingen zullen uitval len. Van bijzondere beteekenis zal het ver vangen van houten palen ook voor de tro pische gewesterf zijn. Daar zijn houten pa len blootgesteld aan de aanvallen van mie ren, wormen en larven. In Afrika en op de Philippijnen is men er toe overgegaan, de isolatoren vast te maken aan levende boo- men, welker hout den aanval der insecten beier weerstaat dan het doode hout. vChina is bezig zich te hervormen. Zoo als men er reeds spoorbanen aanlegt, waar door het reizigersverkeer zeer druk is gewor den, kreeg Peking ook een openbare reini gingsdienst om de straten schoon te houden. De hoofdstad van het keizerrijk bezit nu ook een telefonisch net. Men telt er al 170 aan geslotenen en het schijrt dat het zich uit breidt. vMaandag werd tc Leipzig voor een proces gepleit over een erfdeel. De recht bank verwierp de cischen van den klager, waarop dezo, een koopman van Berlijn, zijn revolver trok en tien schoten loste op de rechters. De raadsheer Manner werd zwaar gekwetst en de griffier Strassburg op slag gedood. De moordenaar nam de vlucht, maar werd in de vestibule aangehouden. v— Naar aanleiding van talrijke schan dalige feiten, die waren voorgekomen, be sloot de stad Halle tot reorganisatie der ge meentepolitie en de instelling van een spe- cialen zedcn-politie-dienst werd opgedragen aan commissaris Schnürpel te Berlijn. Deze meneer zou gisteren in dienst treden. Maar Zaterdag avond maakte een onbekende dronken man zoo'n spektakel in een nacht café, dat de sterke arm der politie er bij noodig was De man werd naar het nabij- staande commissariaat gebracht en hoewel hij weigerde naam en kwaliteit op te ge ven, bleek hij daar juist thuis te behooren. Het was de commissaris Schnürpel in hoogst eigen persoon, die zijn nieuwe func tie eens had willen inwijden. De burge meester van Halle heeft 't op zijne verant woording genomen de benoeming van com missaris Schnürpel eenvoudig te annulee- ren, die nu bovendien nog zal terechtstaan voor de justitie wegens het maken van pu bliek schandel, verzet tegen en beleediging van de politie!... vDe m ij n ramp bij Hamm. Maandag, in den helderen, kouden morgen zijn de eerste slachtoffers der ramp begra ven, onder een reusachtigen toeloop van men- schen. Voor het machinegebouw reden groote wagens voor met zwart doek bekleed en met aan de boeken omfloerste mijnwerkerslam pen. Op eiken wagen werden vier kisten ge zet, waarop een plaat met den naam van den doode. In bet geheel werden 36 doodkisten opgeladen. Telkens wanneer een kist op den wagen gezet werd, verdrongen de menschen zich er om heen om den naam op de kist te lezen, en telkens werd mi door de nabestaan den jammerklachten aangeheven als hun doode daar op den wagen gezet was. Tegen 11 uur was de stoet opgesteld. Een lange optocht van allerlei vereenigingen met vaandels, emblemen en kransen, ging voorop. Daarna kwam de geestelijkheid, 13 Katholieke en 6 Evangelische geestelijken. Op deze oude, weinig verzorgde begraaf plaats was een graf gedolven van acht meter in het vierkantde wanden waren zwart ge drapeerd. Duizenden menschen stonden op eenigen afstand om dit graf. Het was een plechtig en indrukwekkend oogenblik, toen de droeve stoet naderde. Van alle kerken en kapellen in den omtrek werd de treurmarsch van Chopin geluid. De stoet schrijdt nader, houdt stil rondom het groote, geopende graf. Links een bose.h van vaandels en banieren, rechts de geestelijkheidkatholieken en pro testanten naast elkaar, en in den hoek een met zwart bekleede kansel. Den anderen hoek heeft men voor de rouwdragenden open gelaten, die wegens hun leeftijd de reis van de mijn naar de begraafplaats niet konden meemaken en deze verzameling van oude, weenende en snikkende moedertjes leverde den meest aangrijpenden aanblik op. De begrafenisplechtigheid begon met een liturgie van de katholieke geestelijkheid, en daarna betrad Pastoor Beckendorff, uit Bochum den kansel. In treffende woorden iroosttte hij de achtergebleven familiebetrek kingen. Daarna spraken de generaal-super- intendent van Westfalen Zöllner en de su perintendent dr. Rölle. Na de toespraken der geestelijken volgde het werpen van 3 handen volaarde in het graf. De tallooze prachtige kransen werden over de zwarte drapeering om het graf ge hangen. De mannen die de kisten gedragen hadden, wierpen hun witte handschoenen in het graf. Het graf bleef nog open, daar 't niet mogelijk was, door de dichte menigte die zich er om blijft verdringen, het graf dicht te maken. vGisteren was men met de buizenleiding van de ongeveer op een halven K.M. afstands van de mijn „Radbod" afgelegen Lippe zoo ver gevorderd, dat met het pompen van wa ter in de mijn kon worden bogonnen. Men denkt 14 dagon noodig te hebben voor het volpompen van de mijn en daarna 10 dagen voor het leegpompen, waarna een aanvang kan worden gemaakt met het bergen dei- lijken. vDe prefect van het departement Oran (Algerië), door een ongesteldheid getroffen, verbeeldde zich, dat hij een begin van her- scncongestie had. In een geneeskundig boek las hij, dat men door bloedaftapping in de streek van het oor verlichting kon aanbren gen. In zijn opwinding sneed hij het geheele oor af en bloedde dood, voordat men hem hulp kon bieden. vIn de bekende Wallestroet, de finan- cieele straat te New-York, is een ernstig ongeluk gebeurd. Een advocaat van naam, de heer Harvey Watter son, zoon van een groot uitgever, die een der leiders is van de democratische partij, wilde zijn kantoor verlaten. Bij heit sluiten van een raam viel hij van de negentiende verdieping van het gebouw. Hij kwam niet op straat terecht maar werd verpletterd gevonden op het dak van een aangrenzend gebouw, dat (niet meer dan) tien verdiepingen telde. vEenige Iersche automobilisten ontkwa men dezer dagen aan een groot gevaar. Men reed in een dikken mist, waardoor 't uitzicht tot op eenige meters beperkt was. Plotseling passeerde men een spoorweg-overgang, waar van de eerste afsluitboom open was. Zij wa ren dezen reeds voorbij vóór men merkte, dat de baanwachter juist bezig was den an dere te sluiten, waarmede de wagen daar mede in botsing kwam, juist op het oogen blik, dat de express-trein naderde. Gelukkig bleven de inzittende dames kalm en maakten geen aanstalten om uit den auto mobiel te springen en de bestuurder had nog juist de tegenwoordigheid van geert-den wa gen zoo te wenden, dat de rails vrij kwamen, waardoor een botsing met den passeerenden trein nog juist vermeden werd. vTe Rennes zijn een groot aantal sol daten van het 41ste regiment infanterie door meningitis aangetasteen tweetal is reeds overleden. Dadelijk zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. vEen hevige brand heeft eene Engel sche fabriek van mineraalwater te St. Peters burg vernield. De schade bedraagt meer dan een millioen gulden. Kameroverzicht. Tweede Kamer. De Kamer heeft Dinsdag goedgekeurd de nadere overeenkomst met de Droogdok- Maatsohappij Tandjong-Priok, te Rotter dam, betreffende oprichting van eene repa- rstiewerf te Tandjong-Priok. Goedgekeurd werd de overeenkomst be treffende de strandvonderij, te Stockholm tusschen Nederland en Zweden gesloten. Daarna werd behandeld het wetsontwerp betreffende vrijdom van accijns voor sui ker, gebezigd voor bereiding van goederen, welke niet bestemd zijn voor inwendig ge bruik door menschen. De heer Reijne bepleitte ontheffing van accijns voor onze jam-industrie, welke zich tengevolge van den suiker-accijns niet kan ontwikkelen. De heer Van Styrum opperde eenige be denkingen. Hij had bezwaar er tegen, dat het overtreden van de bepalingen betreffen de dezen vrijdom als misdrijven worden aangemerkt. De Minister van Financiën, de heer Kolkman, betoogde, dat alle belastingover tredingen als zoodanig worden aangemerkt. Den heer Reijne deed de minister opmer ken, dat de jam-industrie reeds bevoorrecht wordt. Het wetsontwerp is daarna aangenomen. Goedgekeurd werden daarna eenige klei ne wetsontwerpen; o.a. tot wijziging van wetten tot vaststelling van tarieven van gerechtskosten in strafzakentot ontei gening ten behoeve van den spoorweg van Deventer over Raai te naar Ommenen tot onteigening in Ambt-Hardenberg voor ver betering van -de waterlossing van het bo- venpad van het Overijselsche Kanaal naai de Vecht. Daarna kwam in behandeling het voor stel van wet van den heer Van Kol, inhou dende nadere bepaling betreffende Mijnontginning. met afwijking van de Mijnwet van 1810. De strekking van dit voorstel isgeen conces sieverlening tot mijnontginning dan na goedkeuring door de Staten-Generaal. Na discussie werd het ontwerp met en kele daarop ingediend amendementen naai de afdeelingen verzonden. Woensdag komt de Staatsbegrooting aan de orde. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 18 November bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot vice-consul te Antwerpen de leerling-consul W. B. Engelbrecht; tot ads- pirant vice-consul de candidaat-consulaire ambtenaren Th. de Meester, W. P. Mon- tijn, J. A. Schuurman; benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde dr. H. J. Itooseboom, voorzitter van het hoofdbestuur der zendingsvereeniging te Rotterdam, hervormd predikant te Delft; benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam mr. G. W. Eekhout, substituut- griffier aldaar. met ingang van 1 December 1908 is aan C. A. Vriesendorp, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der registratie voor de gerechte lijke akten en der domeinen te 's Graven- hage, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. benoemd tot kan tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Amsterdam, 3de kanton, mr. W. M. G. Jolles, advocaat en procureur te Amsterdam; goedgekeurd, dat aan G. Bakker, burgemees ter der gemeente Uithuizen, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier ge meente. H. M. de Koningin heeft na terug komst in de Residentie weer eenige minis ters, hoofden van bestuursdepartementen in conferentie ontvangengistereuochtend den minister van marine. H. M. de Koningin-Moeder gebruikte Maandag het middagmaal bij H. M. de Ko ningin ten paleize Noordeinde. Het reddingwezen. Den 23. November zal de Staatscommissie voor het reddingwezen op do Nederlandsche kust, on der voorzitterschap van den Prins der Ne derlanden, eene algemecno vergadering hou den in hei Kon. Paleis in den Haag. Zaterdag 21 November verleent de minister van Binnenlandsche Zaken geen audiëntie. Na zijn langdurige ongesteldheid nam de heer Tydeman gister voor het eerst we der deel aan de werkzaamheden der Tweede Kamer. M r. N. G. P i c r s o n. Met groot genoegen verneemt de N. R. Ct., dat de ge zondheidstoestand van den heer mr. N. G. Pierson vooruitgaande is. Deze week ver laat hij Val-Mont, boven Montreux, waar bij sinds half September verblijf hield, om zich voor eenigen tijd naar Wiesbaden te begeven. Te 's Gravenhage is op 74-jarigen leef tijd overleden dr. J. II. Genlis, in 1894 ge- pensionneerd als kolonel (dirigeerend offi cier van gezondheid le klasse). De heer Gentis ving zijne militaire me dische loopbaan aan op 17-jarigen leeftijd, in 1851, als onbezoldigd kweekeling bij Rijks kweekschool voor militaire genees kundigen te Utrecht, waarna in 1855 zijne benoeming tot officier van gezondheid 3e klasse volgde. Ten gevolge van de reorganisatie van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, werd hij in 1860 ingedeeld bij het 7e regiment infanterie. In 1862 geplaatst bij- het garnizoenshos- pitaal te Amsterdam, werd hij ongeveer drie jaren later overgeplaatst bij dat te Breda. Na in 1868 gedetacheerd te zijn geweest bij de Normaal schietschool, werd hij in datzelfde jaar overgeplaatst bij het 6e regi ment infanterie en van daar naar het regi ment grenadiers en jagers, waarna hij in 1869 tot officier van gezondheid 2e klasse werd benoemd. In 1872 bevorderd tot officier van ge zondheid le klasse, werd hij overgeplaatst bij de garnizoens-infirmerie te Woerden. Daarna was hij ook nog geplaatst bij het 3e regiment huzaren. Nadat hem in 1884 de titulaire rang van majoor was verleend, werd hij een jaar later tot dirigeerend officier van gezondheid 3e lass? benoemd, waarna in 1886 door zijne benoeming tot dirigeerend officier van ge zondheid 2e klasse en in 1892 die tot de le klasse volgde. De begrafenis is bepaald op Donderdag a.s., om 11 uur van het sterfhuis naar de algemeene begraafplaats. Psychiatrisc h-J uridisch Gezelschap. Dit genootschap zal op Zaterdag 28 Nov., des avonds om 7£ uur, eene bijeenkomst in de collegezaal van prof. dr. C. Winkler, in het Binnengasthuis te Amsterdam, houden. Op deze vergadering zal prof. dr. K. Heilbronner eene voor dracht houden over„Die Behandlung der geistig Minderwertigen unter dem geitenden Stratrec-ht" Tuberculos e-m u s e u m. Naar de N C. verneemt, is in een Zondag te Rotterdam gehouden vergadering van de tuberculose-commissie der Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis besloten tot de oprichting van een tuberculose-museum, d. w. z. een museum waarin omtrent aard en wezen en de bestrijding der tuberculose al het wetenswaardige en nuttige ad oculos gedemonstreerd kan worden. Dit museum zal tie kern vormen voor een groot centraal museum, dat de commissie in de toekomst hoopt tot stand te brengen. De plaats waar het museum zal gevestigd wor den zal later worden aangegevenvoorloo- pig heeft de commissie in het gemeentehuis te Bodegraven een kamer te barer beschik king. Verder werd aan de hand van een in druk verschenen schema van het ver plaatsbaar tuberculose-museum vastgesteld wat al dan niet in dit museum op zijn plaats zou zijn. Aan verschillende personen en ver eenigingen in den lande, die met name ge noemd werden, zal medewerking worden ge vraagdvan tal van zijden is deze reeds bij voorbaat toegezegd. De commissie hoopt vóór 1 Maart met haar bemoeiingen ten op zichte van den inventaris van het museum gereed te zijn. Met groote belangstelling hoorde de vergadering de mededeelingen aan van dr. Josselin de Jong, die inlich tingen gaf omtrent de werking en de inrich ting van dergelijke verplaatsbare musea in het buitenland. Het nieuwe gebouw der R. V. B. Men is te Amsterdam begonnen met de allereerste voorbereidende werkzaam heden voor den bouw van het nieuwe ge bouw der Rijksverzekeringsbankhet uit zetten van liet terrein, de grootte bedraagt ruim 300 vierk. M. De bestekken zijn ge heel en al gereed en binnenkort kan de aan besteding tegemoet gezien worden. Er be hoeft niet te worden geheid, wat den bouw natuurlijk zeer bespoedigthet gebouw komt op een fundament van gewapend beton. Het plan voor het nieuwe Rijksverzeke ringsbankgebouw is ontworpen door den ar chitect, den heer Evert Breman. Het wordt opgetrokken in vakwerkbouw houten spanten met metselwerk. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, draagt het slechts een voorloopig karakter. De electrische centrale te Leiden. De electrische centrale in de gemeente Leiden maakt flinke vorderingen. De toename van het aantal aansluitingen is zeer groot en ging van 1 Januari tot 1 No vember van 91 tot 210 vooruit, waarodor in de eerste plaats uitbreiding van het kabel net) noodig is, doch tevens achten commis sarissen reeds uitbreiding van het machine- vermogen noodzakelijk. De maximum-capa citeit der centrale bedraagt ongeveer 360 K.W. en tot dusver werd reeds van haar een vermogen van 245 K.W. geëischt, en in den winter zal zeer waarschijnlijk een der turbo's van 300 K.W. vol beladen zijn. Er blijft dus dan nog slechts een vermogen van 60 K.W. voor nieuwe aansluitingen beschik baar. Commissarissen stellen daarom voor tot den aankoop van een nieuwen turbo genera tor van 500 K.W. over te gaan, waarvan de kosten zijn geraamd op 45,000. Een en ander zal een bedrag van 70,000 kosten en B. en W. geven daarom den raad in overweging tot aanvulling van het uit- breidings- en vernieuwingsfonds met dit be drag te besluiten. De nieuwe booten van de „Zeelan d". De directie der Mij. „Zee land" heeft Maandag den bouw van drie dubbel-schroefstoomschepen opgedragen aan de Fairfield Shipbuilding and Engineering Cy. Ltd. te Gogan bij Glasgow. Binnen en kele dagen zal voor aandeelhouders ten kantore der Maatschappij een nota verkrijg baar worden gesteld, waarin mededeelingen worden gedaan betreffende den loop dezer veel besproken aangelegenheid. Honden voor öuriname. Het stoomschip „Prins Willem V" der Kon. West-Ind. Maildienst, dat Vrijdag naar Su riname vertrok, had twee Duitsche jachthon den aan boord, ten gebruike bij de herten jacht. Herten moeten in zeer grooten getale in Suriname aanwezig zijn, waardoor zij veel schade veroorzaken aan den landbouw. Per postduif. Te Hauselaars- dijk bracht een postduif bij de ouders van een jongeling, die in een andere gemeente moest loten, den uitslag van de loting. De vogel deed zijn werk uitmuntend, doch bracht geen blijde tijding. (N. R.) De verhoogde Beursbe lasting. Door het bestuur van de Ver eeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam is thans mondeling aan den burge meester meegedeeld, dat de huur van de lo kalen in de Groote Beurs, na afloop van den termijn, niet zal worden verlengd. Er worden thans verschillende plannen beraamd, om een eigen beurs te stichten, die den geheelen dag voor den effectenhan del geopend zal zijn. Vervroegde winkelslui ting. De vereeniging voor Vervroegde Winkelsluiting te 's Gravenhage heeft aan de Nederlandsche hoogleeraren in het Staats recht hun meeuing gevraagd over de vraag of de gemeenteraden bevoegd zijn verorde ningen vast te stellen in zake de vervroegde winkelsluiting De lieeren professoren mr. D. van Blom te Delft, mr. dr. A. A. H. Struycken te Am sterdamjhr. mr. W. J. M. van Eijsinga te Groningen; mr. J. de Louter te Utrecht; mr. H. Krabbe te Leiden en de afgetreden hoogleeraar mr. J. Oppenheim beantwoord den de vraag bevestigend. Prof. mr. D. P. D. Fabius te Amsterdam schrijft dat zijn antwoord niet eenvoudig ja of neen kan zijn. Als het langdurig geopend zijn van de winkels aanleiding gaf tot misstanden op straat, zou wellicht eene verordening geacht kunnen worden in het belang der gemeente huishouding te zijn, en niet met eenige be paling van hooger gezag in strijd te wezen. In de hedendaagsche actie voor een door het publiek gezag vastgesteld sluitingsuur is z. i. echter van zoodanig motief niets te vin den. Gemeenlijk zit daarachter het streven om den arbeidsduur der bedienden te ver korten. Een regeling daarvan bij gemeente lijke verordening acht prof. Fabius reeds uit technisch oogpunt verkeerdomdat bepalin gen tegen overmatigen arbeidsduur voor zoover zij gewenscht zijn, veeleer in een ar beidswet thuis behooren. Het verband met de gemeentehuishouding acht prof. Fabius ook ver te zoeken, wan neer de regeling wordt verdedigd met het motiëf dat er winkeliers zijn, die wenschen te sluiten, maar hiertoe niet durven over gaan zoolang enkelen niet hetzelfde doen, uit vrees van nadeel te zullen lijden, of met het motief dat men de winkeliers tegen zich zelf heeft te beschermen. In het eerste geval dwingt men eenvoudig den een te leven, zooals de ander dit begeert te deenin het andere geval gaat men een voudig over tot de regeling van der men schen particuliere leefwijze. Echter zoo eindigt prof. Fabius be hoort noch het een noch het ander bij ge meentelijke verordening, en evenmin bij eene wet te geschieden. Ondanks de afwijkende meening van prof. Fabius, zal de beweging voor wettelijke win kelsluiting bij gemeente-verordening in deze adviezen een krachtigen steun vinden. Faillissement Jac. Bos. In de gisterenochtend gehouden zitting der Amsterdamsche rechtbank, werd uitspraak gedaan inzake de faillissements-aanvrage voor de firma Jac. Bos. Het resultaat was, dat faillissement werd uitgesproken over Sally Frank, firma Jac. Bos. Rechter-com- missaris is mr. Witsen, curator mr. Giltay Veth. Een wagenhuis als kroeg. Een paar personen te Aalsmeer werden door de rechtbank te Haarlem van alle rechts vervolging ontslagen wegens het als hou ders van een verlofslokaliteit in voorraad hebben van sterken drank. Die drank was in voorraad in een afgetimmerd hok van een wagenhuis, geheel afgescheiden van de wo- n ng, waarin de verlofslokaliteit, doch met die woning gelegen op een erf, geheel door slooten omgeven en van den openbaren weg slechts door een brug toegankelijk. De rechtbank had aangenomen, dat wagenhuis en verlofslokaliteit binnenshuis geen ge meenschap hebben in den zin van art. 50, alinea 1, 7° der Drankwet. De Hooge Raad, in deze zaak uitspraak doende, vereenigde zich met de beslissing de- rechtbank uit overweging, dqt „bin nenshuis gemeenschap" beteekent: „ge meenschap binnen hetzelfde gebouw." T a n d-t e c h n i k e r". Het O. M. bij de rechtbank te Breda heeft een boete geëischt van 300, subsidair 30 dagen hech tenis, tegen den tand-techniker S., wegens onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 27 dezer. Moord. Omtrent den te Delft ge- pleegden moord, kan nader wordep bericht, daêt de dader, een 28-jarig, ongehuwd kolen- werker, J. A. R., eerst een mes heeft ge kocht, waarmede hij zich naar de glasbla zerij heeft begeven, waar hij dezen dag niet arbeidde. Hij is toen zijn slachtoffer, C. A. de Cock, gaan opzoeken, die hem vroeger

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2