Deventer Koek, Opheffings-Uitverkoop. P Gordijnen - Linoleums. *t, Karpetten - Tatelkeeden. Divandekken. J. VELDHUIZEN, Luxe- en Huishoudelijke artikelen, Diverse Rijtuigen, DANKBETUIGING. Diverse Paardentuigen, J. E. VAN NIE, Utr. straat. Je Adres Langestraat 108. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVF.RTENT IËN, Provinciale Brand- en Inbraak- verzekering, Amsterdam, I De Notaris jobs. Knoppers, verkoopen: Houtverkoop. Directeur, Zenuwpatiënte Werkmeid. Horlogerie prima. UURWERKEN. W, F. A. GROENHUIZEN, Naar 't Vrije Vrouwen-Congres, Teekenen. voor Prima Goudsclie-, Leidscho en Edammer Kaas is H. ZWAN Hof 32. Vraagt JACOB BUSSINK's Hrma WATERSCHOT en Co., Amersfoort. A. C. ENGELBERTS en Go. Ontvangen eene ruime keuze in zeer geschikt voor St. Nicolaas-Cadeaux. moet gedreigd hebben, hem aan het mes te zullen rijgen. Onder het uitspreken van de voorden ,,Ik dreig niet", stiet hij hem het mes in het hart De gestokene viel op een warme ijzeren plaat, waarvan hij door den moord naar nog werd afgetrokken. De dader verIV to n kalm de fabriek, gooide het mes in de Haag- vaart en ging zich verkleeden, en een borrel koopen. De politie arresteerde hem in de woonkamer van een kastelein. Eene poging om onder het transport naar het bureau te ontvluchten, mislukte. Hij heeft eene vol ledige bekentenis afgelegd en zeide niet het plan te hebben gehad De Cock te vermoor den. Gisterennacht is hij met het lijk gecon fronteerd en deed men hem, onder sterk ge leide, de plaats aanwijzen, waar hij het mes had weggeworpen, Inbraak. Maandagnacht is te Groesbeek door 't indrukken van een met zeep besmeerde ruit ingebroken in 't kloos ter Mariënthal, tegenover het spoorwegsta tion. Een zuster, die door eenig geraas wak ker geworden, opstond, zag den dief, een lang, in 't zwart gekleed persoon, met een zakdoek gedeeltelijk voor het gezicht gebon den, de vlucht nemen. Hoewel alle kasten opengebroken waren, wordt tot heden niets virmist. Zelfs het zilver en kostbaarheden zijn onaangeroerd gelaten, hoewel de dief ze moet gezien hebben. Geld, dat hij niet vond, was cfus waarschijnlijk het doel van zijn inbraak. De politie doet ijverig onderzoek. Treurig. Bij een boer aan den Meterschen tol had Zaterdagavond een zwer veling, legen goedvinden van den eigenaar, een onderdak gezocht in een vollen kap- berg. De inmiddels ontboden politne gelastte den man naar omlaag te komen, en hieraan gevolg gevende, had deze het ongeluk van de leer te vallen, waarbij hij zoo allerdroe vigst terecht kwam, dat beide beenen en de rechterarm verlamd waren. Op advies van den dokter en op last van den burgemeester van Waardenburg werd de ongelukkige per {brancard den volgenden dag naar het zie- jkenhuis te Culemborg getransporteerd. Bij {onderzoek bleek, dat de man van nette fa milie (uit Utrecht) was, dat hij behoorlijk jgcld had om zich goed logies te verschaffen, er. dat hij naar hij mededeelde in proces lag over de uitbetaling van een som grids, met de lectro-technische fabriek te Bieda. Droevig uiteinde van een arend. In de bosschen van Gaas- irland is door schoolgaande jongens gevon- |en en afgemaakt een aangeschoten arend, •iens vlucht niet minder dan 2 meter be- •oeg. Met stokken en steenen hebben de ingens het trotsche dier gedood. Een bekend jachtliefhebber uit Sloten reeft den roofvogel gekocht om het dier te opzetten. I Gas verstikking. Toen gis terenmorgen te 8 uur de twee doctoren Blok. fcn Schilveroord zich aanmeldden aan de Rotterdamsche Polikliniek aan den hiedamschen dijk te Rotterdam voor het louden van hun spreekuur, werd hun op iun herhaald bellen niet opengedaan. Zij u-schaften zich met geweld toegang en |p onderzoek uitgaande, vonden zij op de ie verdieping den huisbewaarder P. Fens in diens vrouw bewusteloos te bed liggen, lij hun poging 0111 hen te bereiken, ge kakte dr. Blok bijna bewusteloos, doch Boedig herstelde hij zich weder. Toen bleek lun dat de vrouw reeds was overleden. De {tan was niet dood, doch volkomen bewus- feloos. Gedurende meer dan een uur tracht en zij de levensgeesten op te wekken, doch lit mpcht hun niet gelukken, waarom zij em naar het ziekenhuis lieten overbren- en. Daar slaagden zij er eindelijk in hem >t bewustzijn te brengen. Men vermoedt at de oorzaak gelegen is in een lek in de iskraan. I A z ij n-e xtrakt in het oog. Te Rolde (Dr.) heeft een jongetje een drup- >eltje azijn-essence in hèt oog gekregen. De fevolgen daarvan bleken zóó ernstig te zijn, lat de spoedig te hulp geroepen geneesheer jniniddellijk overbrengen naar het Acade- taiisch Ziekenhuis te Groningen noodzake- ijk achtte. Strijd tegen den alcohol. Alcoholcursussen. I In het verslag van de alcoholcursussen per 19071908 van de Ned. Ondw. Prop. flub voor drankbestrijding, dat van een jooruitgang van de club en een opgewekt even getuigt, lezen we o. m. ook een over- Icht van het aantal cursussen, dat in ver- Bhillende plaatsen wordt gegeven. Kinde- ^n, die öf in de hoogste klassen der scho en zitten, öf pas de school hebben verlaten, ntvangen van de onderwijzers onderwijs in ie alcoholleer. Dat onderwijs wordt door jet nemen van proeven, waardoor de leer- tof wordt verduidelijkt en aantrekkelijk ge laakt, en door lezen en vertellen afgewis- eld. In heel wat plaatsen wordt in dezen m gewerkt. I In 62 cursussen werd door 70 leerkrach- fn les gegeven aan 1139 leerlingen. Veelzeggende cijfers. I In de laatste tien jaar bracht de bevol ing van ons land meer dan 260.000.000 an draiïkaccijns op. Aan blanke guldens '•aast elkaar gelegd, zou hun aantal meer lan de halve oppervlakte der provincie apeld ter hoogte van den Dom te Utrecht, •icsland bedekken. Tot een tqren opge- u deze van onderen tot boven ongeveer M. lang en 2 M. breed moeten zijn, om t bedrag te bergen. Zelfs aan bankbiljet- n van 100 op elkaar gelegd, zouden we stapel krijgen, maal zoo hoog als cze bekende toren. Door elkaar bracht |der lid der bevolking in die jaren ruim 50 aan drankaccijns in de schatkist. BI. V. Dr anke 1 lend e. iMen schrijft uit Schoten aan de O. H. Een boer jaagt er zijn hond niet uit. De ierpe noordewind veegt de straten loon. Zij, die niet verplicht zijn buiten verkeeren. zitten hij een warme kachel. Is tegen half twaalf in dezen kouden 0nd, .als aan een van onze kaden uit een daarstaand vafé een gezellig gedruisch van stemmen in den buiten gierenden wind bij na te niet wordt gedaan. Eenige huizen van het café vandaan wordt een deur openge daan en treedt naar buiten... een ineiake van 6 a 7 jaar, blootsvoets, in d'r nacht- kleertjes gestoken met een zwarten doek om •het bovenlijf geslagen. Fluks neemt ze de richting naar het café, gluurt eventjes door •een reetje dat het gordijn toelaat naar bin nen, om dan de deur der inrichting te ope nen, en boven het gezellig stemmenge- druiscli daar binnen klinkt een kinderstem metje uit: „moeder, komt u nu haast". Volgenle moment: „meiske, blootsvoets over de kil aangeslagen straatsteenen, bib berende over al hare leden, achtervolgd door moelief, verdwijnt in het vierkant van den deurpost van de nog openstaande, mahr nu achter haar dichtsmakkende deur... 't Is droevig maar waar! School- en Kerknieuwe V o l kso n der w ijs. Do vereeniging „Volksonderwijs" heeft een adres aan de Ko ningin gezonden namens en in opdracht van de algemeeue vergadering van die vereeniging te Zwolle op 19 J uli, waarin het verzoek doet het daarheen te leiden, dat een zoodanige wijziging in de wet op den leer plicht worde aangebracht, dat deze ook yin toe passing worde op kinderen van schippers en kra- aners, terwijl, waar noodig, door het verstrekken van finaneiëele lmlp aan de ouders de uit voering van daartoe strekkende bepalingen worde moge lijk gemaakt. en dat het H. M. moge behagen, in afwachting van het tot stand komen dier wijziging, het on derwijs aan schippers- on kramerski tuieren te l>e- voFderen door 't schenken van ruime subsidüën an de verschillende vereeni gingen voor 't onder wijs aan schipperskinderen en door de bevorde ring van 't in 't leven roepen van afzonderlijke klassen voor sohippers- en kramerskinderen, die geen geregeld onderwijs aan den wal kunnen genieten, tegelijk maatregelen nemende tot het tusschen deze klassen zooveel mogelijk leggen van een behoorlijk, het onderwijs ten goede ko mend, verband. Bewegingsspelen op de school. Vanwege het Ministerie van Binnenlandsohe Zaken is aan Burg. en Wefch. van elke der ge meenten in de provincie Drente een circulaire gezonden betreffende de bewegingsspelen op de school. Het komt de regeering wenschelijk voor, in het lielang van de lichamelijke opvoeding der jeugd, dat, in samenhang met. het onderwijs in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, dat op de lagere scholen eeaie proef wordt genomen, met het invoeren van bewegingsspelen. Aller eerst is hiervoor noodig, dat de onderwijzers in staat zijn als leider op te treden bij de moest bekende zaal- on openluchtspelen. Ter bevorde ring hiervan heeft de Minister van Oorlog goed gevonden, eenige te Assen gevestigde officieren en onderofficieren beschikbaar te stellen, om in de eerstvolgende maanden de onderwijzers in de provincie Drente op de hoogte te brengen met de regelen in het leiden der spelen en met de wijze, waarop in verband daarmede het on derwijs in de vrije- en ordeoefeningen het best tot zijn recht kan komen. Dit onderricht zal van geheel practisohen aard zijn en dus in de speel tijden en in de voor de gymnastiek-onderwijs be stemde schooltijden dienen plaats te vinden. De Min. van Binnenl. Zaken noodigt, zoowel de gemeentebesturen als de hoofden van scho len en de andere onderwijzers, uit, zooveel moge lijk te willen meewerken, om deze proef te doen slagen. B. en Weth. dor Drentsche gemeenten worden daarom door Z.Ex. verzocht1. voor het beoogde doel aan de bedoelde militairen toe gang tot de openbare scholen in hun gemeente te verleenen 2. te bevorderen, dat de voor de uitvoering van het plan benoodigde tijd be schikbaar worde gesteld en dat ook op andere wijze, als mogelijk blijkt, het welslagen van het plan worde vergemakkelijkt en 3. de hoofden der scholen en vordere onderwijzers in hun ge meente uit te noodigen, hun medewerking in dezen te verleenen. De schoolopziener in het district Assen em de kapitein der infanterie te Assen, S. J. Wc«se- link, zijn" met de uitwerking van het plan be last. 's-G raven h age, 17 November. Examens Middelbaar Onderwijs. Boekhouden, K XII. Opgeroepen en op gekomen 3 oandidaten. Geslaagd geen. Schoonschrijven (N.). Opgeroepen en ge ëxamineerd 5 eand. Toegelaten de dames: M. J. Hoorn, van Den Haag. en G. S. M. Meijer, van Amsterdam. Bezoldiging geestelijkheid in Ned.-Indië. De „St.-Ct." no .270 bevat een Kon .besluit van den 3en November (Staatsblad ivo. 334), tot wijziging van het K. B. van 14 December 1904 no. 39 (Neder landsch Staatsblad no. 253 en Indisch Staatsblad 1905 no. 141) ter •nadere voorziening in de godsdienstige behoef ten van de Christelijke gemeenten en van de garnizoenen in Ned.-Indië. De inhoud van dit K. B. is als volgt Artikel 6, sub a. van het K. B. van 22 April 1901, no. 68 (Nederlandsch Staatsblad no. 78a en Indisch Staatsblad no. 255), zooals het is aangevuld bij het Koninklijk besluit van 14 December 1904, no. 39 (Nelerlandsch Staatsblad no. 253 en Indisch Staatsblad 1905 no. 141) wordt gelezen als volgt „eene niaandelijksche bezoldiging van f 150 (een honderd vijftig gulden), welke bezoldiging, na gebleken voortdurenle plichtsbetrachting, drie malen, telkens na drie jaien, met f 20 (tw intig gulden) 's maands kan worden verhoogd, met dien verstande dat voor de toekenning van deze verthoogingen de tijd, gedurende welken zij vóór hunne ambtelijke aanstelling werkzaam waren onder bet genot van eene toelage, zal medetel len." Nadat de vrijzinnig Hervormden te Zonne- maire eerst van hun kericeraad en daarna ook van kerkvoogden en nota beien een weigerend antwoord hebben ontvangen op hun verzoek om een beperkt aantal malen in het jaar in de kerk een vrijzinnig predikant te laten optreden, zul len zij zich thans tot den gemeenteraad wemden met het verzoek, voor dat doel een der scnolen te mogen gebruiken, mede met hot oog op de eerlang te openen leerkerken van vrijzinnig godsdienstonderwijs, waarvoor zich reeds ruim twintig leerlingen hebben aangemeld. („N. R. Ot.") Volkspark te Hilversum. Te Hilversum worden door de Volksbond- bouwvereeniging „Hilversum" zijnde een onderdeel van den „Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik", plannen beraamd in overleg met de architecten E. Verschuijl en C. de Groot Jzn., voor den bouw van een volkspark met ongeveer 140 arbeiders woningen zij zal beginnen met 40. De woningen zullen den huurprijs van f 2.30 per week niet te boven gaan. ScHerpenzeel. Het hier staande huis van jhr. Van Gitters, te 's Graven- hitge, dat, zooals wij onlangs meldden, ge heel wordt opgeknapt, wordt, naar wij na der vernemen, door den eigenaar bestemd tot rustoord voor overspannen en vermoei de verpleegsters. Naar men verneemt, wordt de nieuw benoemde majoor der cavalerie E W. ba ron Van der Capellen belast met het toe zicht over de Depots Huzaren te Haar lem. De non activiteit van den len luite nant der artillerie F. W. Diemont is voor den tijd van 5 maanden verlengd, zonder bezwaar* der schatkist. De le luitenant D. Hitman van het Instructie Bataljon, te Kampen, wordt pri mo Januari overgeplaatst bij het 5e regi ment Infanterie alhier. Wij herinneren nog even aan het morgen avond in Amicitia te geven eerste abonnements-cuncert (van wege het con cert- en theaterbureau Willem Stumpff, te Amsterdam). Zooals wij reeds eerder berichtten, is er thans 'toeder iets puiks te hooren. Het Flon- zaley-kwartet, dat sedert zijn optreden in ons land, in het vorig jaar, een succesvolle rondreis door Amerika en Europa vol bracht, zal liet publiek ongetwijfeld doen genieten van een samenspel, zooals we het hier slechts hoogst zelden te hooren krij gen. Be eerste vrachtgoederen-automobiel te Amersfoort. Door de bekende firma J. van Vol lenhoven alhier zal binnenkort een voer tuig, als bovenbedoeld, worden in beproe ving genomen. De bezorging der waren, soms in veraf gelegen plaatsjes, zal dan natuurlijk aan merkelijk vlugger kunnen geschieden dan tot nu toe het geval vias. Naar wij vernemen, zal de maatregel wel leiden tot afschaffing van paarden, maar niet van personeel. Geveilde perceelen door Notaris Bolk, gisteren avond in het hotel „De Zwaan." (Perceelen 1 en 2 ten overstaan van den kantonrechter Mr. P. J. F. van Voorst Va der.) Perceal I. Het winkelhuis aaai de Lange straat, behoorende aan den heer 8. Kool. Ingezet op f 6100 en gekocht door Mozes Kool voor 6150. Perceel II. Een aandeel van een stukje, gelegen achter perceel I, ingezet voor zes zus gulden en gekocht voor zes gulden en vijftig cent. Perceel III. Een huis met schuur en tuin buiten de KI. Koppel behoord hebbende aan L. van Daal, ingezet op f 2050 en ge kocht door H. Brink voor 28000. De off. van Just, bij de Rechtbank te 's Gravenhage nam conclusie in de zaak van de N. C. 8. tegen den Staat, betreffen de schadevergoeding wegens den aanleg van het nieuwe station te Amersfoort. Mr. Mod derman was van oordeel, dat, waar de N. C. S. het spoorwegterrein bezat onder den last om den spoorwegdienst uit te voeren, de aanleg van nieuwe werken in plaats van het oude stations-emplacement geen schade opleverde. Integendeel, het verkeer was door de wijziging, op het spoorwegterrein aangebracht, eerder toegenomen. Wel kon de maatschappij schade hebben geleden hierdoor, dat het beheer over het nieuwe station haar was ontnomen en zulks haar groote kosten veroorzaakte, en ook dai een aantal 20-jarige denneboomen, die op haar terrein groeiden, waren omgehakt en weggevoerd. Mitsdien strekte de conclusie om de Cen- rraalspoor toe te laten deze laatste twee feiten door getuigen te bewijzen. Uitspraak over4 weken!" SU> .m vaar tbericliten Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Het s.s. „Rijnland" van de maatschappij Kon. Holl. Lloyd, vertrok 13 November van Lissabon. Het s.s. „Eemland" van <le maatschap pij Kon. Holl. Lloyd, vertrok 14 Novem- ber van Santos. Het s.s. „Gratius" van de maatschappij Nederland, arriveerde 16 November te Port Said. mijn oprechten «lank voor de coulante behandeling mijner schade, veroorzaakt door den brand op 30 Oct. j.l., welke mijn geheelen fabrieks-inboedel vernietigde. De Provinciale zij een ieder aanbevalen. ED. STOFFELS, Amersfoort. Agenten voor hier: firma VAN DROOGE. Soesterweg 20 en Korte Bergstraat 15. te Amersfoort, zal op Donderdag 19 November 1908, des voorra. II uur, precies, ten woonhuize van den Heer GIJSB. VERSCHUUR te Amersfoort, aan de Kampstraat no. 51, publiek om contant geld als: 1 brik voor 16 personen, 1 brik voor 10 personen2 brik-, kén voor 6 personen 1 vigelante, 1 clarence, 1 victoria1 coupé1 tentwagen voor personen, 1 dogear, 1 kinderlijk-vigelante, Utrechtsch Wagentje, landauer en omni- busbreack. waaronder twee en eenspanstuigen, en het geen verder ten verkoop zal worden aan geboden. 's Morgens vóór den verkoop uitgenom- merd te bezichtigen. Schouwburg Utrecht. Buitengewone Voorstelling door het Holiandsch Tooneelgezelschap van hel Grand Théêtre te Amsterdam DirectieGebr. A. VAN LIER. Notaris VAN NIEUWENHUIZEN le Maarssen, zal Woensdag 25 Nov. 1908, 's voorm. ten half elf ure, in het Koffiehuis van Me j. de Wed. G. M. VAN DIJK te Vleuten, publiek verkoopen 253 Populiere-Wilge- en Esscheboomen geschikt voor Klomp- en Werkhout, enz.. staande onder Vleuten op Alendorp, en onder Zuilen bij „Daalwijk" en aan de Zuilensclie laan. Breeder bij billetten. Voor een nieuw to openen Bijkantoor eenor Verzekering-Mij., wordt gevraagd een tegen vast salaris en goede provisie. Eenige Kapitaaldeelnamo vereischt. Brieven met opgaven van relaties lett. R. H. H-, NIJGH ic VAN DITMAR's Alg. Adv.-Bur., Amsterdam. wordt te Apeldoorn opname aangeboden in familieleven bij een Arts Fr. br. lettor 0. Z. Boekh. G. J. BOSCH, aldaar. Gevraagd met 1 Februari a. s.. eene flinke Werkmeid, P. G. Br. fr. no. 204 aan H. J. DEN BOER's Adv.-bureau, Baarn. Magazgn van alle soorten gewone onfijnere Grootste keuze. Goedkoopste prijzen. Ie klas artikelen. Reparation goed en billijk b\j Horloger. Langstraat 42. Echt Victoriawater OBEHLAHNSTEIN Zondag 22 November I908s Succes-blijspel met zang in 3 bedrijven, nieuwe Coupletten, Duo's, Ensembles, enz. Vrij naar hot Iloogduitsch van GEBHARD SCHiiTZLER PERAFINI, door C. P. T. BIGOT7 Geheel nieuwe Muziek, gecomponeerd en geïnstrumen teerd door den orkestmeester N. SNOECK. Mise en Scène van C. P. T. BIGOT. GrootSucces te Rotterdam en Amsterdam. Orkest can het Grand 1 hl&tre te Amsterdam. Aanvang half acht ore. rrijzen der plaatsen Balcon en Stalles f 1.50, le Amph. en le Zijloge f 1. Baignoires en 2e Amph. f 0.75, Parterre f 0.50, 8o Amph. en 2e Zijloge f 0.40, 4e Amph. en Gaanderij f 0.25. PlaatsbesprekingVoor Aandeelhouder» Zaterdag van 10 tot 11 uur, voor het Pu bliek dienzelfden dag van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur en Zondag van 1 tot 3 uur. 12 Boeken voor een Gulden. Schilders. Ververs, Teekenaars, Liefhebbers. Scboonscbrijrers. enz. 12 Prachtige hoeken voor slechts f 1.- Ze zullen spoedig weg zijn. Dit prachtpakket bestaat n.l. uit: 14. Handleiding voor het nabootsen van een groote verscheidenheid Lettersoorten, als: Rondschrift, Blokletter, Italiaansch schrift, Steen-, Draad-, Staartletter, Gothisch, Sierletter, Initialen, Schrijf- en Fantasieletters. Verder een verbazend getal motieven voor Decoratie en Figuren, Lijnon, Hoeken, Plafonds, Penteeke- ning-werk enz. enz. 4 boeken. 5. Groot Leerboek over de Schilder kunst. Portret-, Landschap-, Zee-Schilderen in al zijn bijzonderheden, Coloriet, mengen der verven, vernissen, restaureeren, enz. Zeer uitgebreid practisch werk door GOUPIL, vroeger f 1.75. 6—9. Cursussen voor Schrijf- en Teeken- onderwijs, 4 cahiers met handleidingen voor allerlei wetenschappen en nuttig huiswerk en een groot teekencahier. 1011. Teekenschool door SCHMID— CRANS. Twee kwarto deelen met oefeningen en voorbeelden, vooral voor zelfoefening. 12. Hoffmans Teekencursus voor school, huis en zelfoefening. Zeer mooi voor zelfoefening. 24 platen. II A AR PAAN ze alle 12 voor f 1. IJ A nil Urtrtll Een prachtig nuttig pak ket. Op den te zenden postwissel f 1.zette men „12 stuks" en men ontvangt het franco door geheel Nederland. Bij GEBR. E. A H. COHEN, Heerengracht 326, Amsterdam. verkrijgbaar bij de Amsterdam. Amersfoort. Dagelijka telefonische verbinding met de Ainsterdamsche Beurs. V»rt»g»nwoordiger-Procur»ti«houd»r te Amersfoort J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën la Hausse en a la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging, gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3