I'. 147. Vrijdag 20 November 1908. BUITENLAND. BINNENLAND. 7"* JnarganK. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant v*rs«h|nt dagelijks, dagen. behalve op Zen- en Feest- AdvortentiinmededeeVingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens de Uitgevers in te zenden. Uitgever»: VALKHOFF C°. Utrechtscheatraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij voeraitbeteEng. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bfl abonnement. l«ne oirculairebevattende de voorwaarden, werdt op annvnaag toegezonden. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel -11 dor gemeentewet, Brengt ter kennis van die ingezetenen, dat de llaadi dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 24. November aanstaande, des na middags te ure. Amersfoort, 19 November 1908. De Burgemeester voornoemd. WUIJTTER8. Politiek Overzicht De politieke toestand in België. De Belgische Kamers "zijn in de afgeloo- pen week weer bijeengekomen en hare zit ting belooft in meer dan een opziclu belang rijk te worden. De rechtsche meerderheid, voortdurend verminderd door de verkiezingen van 1900, 1902, 1904, 1906 en 1908, bedraagt niet meer dan acht in de Kamer en zestien in den Senaat. Dit zou voldoende zijn als zij aan eengesloten was. Maar tegelijkertijd dat haar sterkte verminderde, zag de katholieke partij haar eenheid verbrokkelen. Men weet hoe, twee jaar geleden, de „jonge rechterzijde", die toen slechts een twintigtal afgevaardig den telde, er in geslaagd is de graaf De Smet de Naeyer te doen vallen over het vraag stuk van de beperking van den arbeidsduur in de mijnen. Voor hem dezen beslissenden slag toe te brengen, had zij de katholieke opinie bijzonder geprikkeld door, zich scha rende om den oud-minister Beernaert, tegen over de regeering stelling te nemen in de kwestie van de fortificatiën om Antwerpen en van het eerste ontwerp tot naasting van den Congo. De absolute noodzakelijkheid voor minister Schollaert cm het koloniale vraagstuk op te lossen en de intrede in de ministerieele combinatie van twee leiders der „jonge rechterzijde", Helleputte en Ren- kin, deden een soort wapenstilstand ont- slaau, die aan de regeering veroorloofde .steun te verkrijgen in de eenstemmigheid der katholieke partij en aldus de naasting van den Congo er door te halen doch vanaf de laatste dagen der buitengewone zitting, in dp maand Augustus, kon men er zich reken schap van geven, dat de wapenstilstand van korten duur zou zijn en dat het niet lang zou uitblijven of de worsteling tusschen de beide katholieke fracties zou met meer hevigheid worden hervat dan ooit. Op het oogenblik dat de gewone zitting is aange vangen, hebben de vertegenwoordigde groe pen zuiver hunne positie bepaald, en men kan constateeren dat de rollen van 1906 zijn omgekeerdhet zijn niet meer Beernaert en de „jeune droite", welke de regeering aanvallenhun invloed is overwegend in den ministerraad en zij komen in botsing met de nauwelijks ontveinsde oppositie van Woeste en de „oude rechterzij de"i, zooals voorheen minister De Smet de Naeyer met hunne eigene oppositie in botsing geraakte. De „jonge rechterzijde" wil van haar tegenwoordige macht gebruik maken door het program der katholieken te vernieuwen en de sinds lang door de liberalen gevraag de hervormingen te verwezenlijken in den geest der katholieke belangen. Dat is met name het geval bij het militaire vraagstuk, de schoolkwestie en het kiesrecht-vraagstuk. Op deze drie punten stelt de „jonge rech terzijde" zich tevreden met bemiddelende oplossingen, welke slechts een mijlpaal vor men, maar, thans tot stand gebracht, aan de katholieke regeering verscheidene jaren van verlenging zouden verzekeren. Wat hei militaire vraagstuk aangaatterwijl de liberalen om den algeineenen dienstplicht vragen en de socialisten voor het volksleger propaganda maken, zouden de regeering en «.ie „jonge rechterzijde" geneigd zijn de plaatsvervanging op te heffen eii den per soonlijken dienstplicht in te voeren, met een ruim systeem van vrijstellingen, dat niette min zou veroorloven een leger van 225,000 manschappen op voel van oorlog te brengen. De „oude rechterzijde" integendeel wenscht de wet van 1902 in stand te houden, welke het Belgische leger zoo aanmerkelijk heeft verzwakt. Indien dus de regeering de her vormingsvoorstellen van generaal Hellebaut, minister\an oorlog, aanneemt, zal zij tevens den steun der gematigd-liberalen, en den afval der ^oep Woeste moeten diseontee- ren. Dat zou h. één woord de openbare breuk in de katholieke-eenjiei(i zijn. In de schoolkw&;tie dezelfde situatie. De liberalen en de socia^^n vragen met klem verplicht onderwijs, rudicalen en de uiterste linkerzijde zeggs „verplicht en neutraal". De regeering en jonge rech terzijde" zouden van de geilheid willen profiteeren door een solieden. boncjsiag te geven aan het bijzondere onderwi, (|ftt in België bijna uitsluitend katholiek ^ij zouden dus met het beginsel van verr t onderwijs instemmen, maar de officieelten d» bijzondere scholen op een voet van Vt. komen gelijkheid stellen ten opzichte dei siaiftssubsidies De liberalen integendeel wensclien niet dat de staat op deze wijze de concurrentie steunt, zijn eigen scholen aan gedaan. In elk geval schijnt het, dat som migen onder hen geneigd zijn zekere con cessies toe te staan, indien men hun leer plicht waarborgt. De „oude rechterzij de" echter eischt met nadruk de gelijkheid der subsidies en ver werpt niet minder' onomwonden het begin sel van leerplicht, waarin zij een bedreiging voor den godsdienst ziet. Men begrijpt hoe liet, ook hier, voor het ministerie moeilijk zal zijn een meerderheid te vinden en te be houden. De kiesrechlhervorming geeft tot evenzeer scherp afgebakende verschillen aanleiding. De socialisten en radicalen willen niets meer of minder dan het algemeene kiesrecht. Vele liberalen zouden tevreden zijn met eene her vorming, welke een tweede stem zou waar borgen aan elk gezinshoofd dat den 35-jari- gen leeftijd heeft bereikt en anderzijds het kiesstelsel, toegepast voor de Kamers, voor de Provinciale Staten en voor de gemeente raden, tot één zou brengen. Een gedeelte van rechts, hoezeer hand havende het beginsel van meervoudig stem recht, zou zich met deze uuificutie vereeni gen en dit slechts doen om de vertegenwoor diging der katholieken in de groote gemeen teraden te verzekeren, welke op het oogen blik in handen der liberalen en socialisten is. maar ook hier blijft de „oude rechter zijde" absoluut weerbarstig. Er is dus geen enkele onder de groote vraagstukken, waar van Belgie de oplossing verwacht, dat niet oorzaken in zich bergt, -waaruit verwarring kan ontstaan. Er is geen enkel dat de ge legenheid tot concentratie biedt. Daarom heeft, eenige dagen geleden, het verbond vaa katholieke en conservatieve groepen dan wensch uitgesproken alle kwes- lies, die de rechterzijde verdeelen, van de dagorde te doen verdwijnen. Maar dat ligt noch in de macht der regeering noch in die der meerderheid. G-eneraal Hellebaut, minis ter van oorlog, koestert bovendien het ern stige voornemen het initiatief te nemen tot de beraadslaging over de reorganisatie van het leger. De strijd is dus onvermijdelijk. En de regeering zal hierin positie moeten nemen op gevaar af de eenheid harer meer derheid te verbreken. DuUactiland. „De Keizer leve niet slechts voor het volk maar met het volk en bèdrijve politiek met medewerking van het volk. Hij zorge dat het Duitsche volk vrij van bureaucratische voog dij tot, zich de eigen de verantwoordelijkheid bewuste, staatsburgers opgroeie, dan zal de overeenstemming tusschen Keizer en volk, die heden tot een staatkundige en dynastieke noodzakelijkheid is geworden van zelf ont staan en een vrij mondig volk zal den Keizer met vertrouwen en eerbied omringen, wat hij in de laatste dagen zoo smartelijk heeft moe ten derven. Zoo schildert zich de Köln. Ztg. de naaste toekomst zoo alle partijen daaraan mede wilden werken. De verschillende persstem men uit hoofdstad en provincie stemmen het blad echter sceptisch en het verwacht wel dra uit de sfeer der ideale mogelijkheden weggerukt e~i voor een ruwe werkelijkheid geplaatst te zullen worden. Wij laten hier het horoscoop volgen dat het blad over de komende dingen trekt Prins Bulow zal vermoedelijk dezer dagen den Rijksdag berichten omtrent zijn onder houd met den Keizer en het is niet uitge sloten, dat de daaruit voortvloeiende debat ten den strijd opnieuw zullen doen ontbran den. Centrum en sociaal-democraten zullen hun aangekondigde commentaren op de ver antwoordelijkheid van den Rijkskanselier niet achterwege laten. Aan 's Keizers woor den over de eonsttiutioneele verantwoorde lijkheden zullen de debatten zich vastknoo- pen. De vraag rijst: welke zijn deze verant woordelij kheden en dit is dezelfde vraag die de parlementaire oppositie bezig houdt." Het blad acht een wet die de verantwoor delijkheid van den kanselier jegens Rijksdag en Bondsraad regelt, mitsdien gewenscht. Het initiatief wil het echter door den Keizer en de Bondsregeeringen genomen zien en 't acht iedere andere poging de onduidelijk heid op het chapitre der verantwoordelijk heid van den kanselier te elimineeren slechts een bewijs van wantrouwen jegens 's Kei zers woorden op 17 November gesproken. Het verwacht dat het blok de pogingen van centrum en sociaal-democratie den Keizer te deemoedigen eensgezind wederstreven zal. B e r 1 ij n, 19 Nov. Bij het indienen der wetsvoorstellen in den Rijksdag tot her ziening der Rijksfinanciën zette de Rijkskan selier het volgende uiteen „Onze opkomst dwong ons aan wereldpoli tiek te doen. Daarom had het Rijk een vloot noodig. Wij hebben behoefte aan koelbloe digheid, standvastigheid en rust zoowel voor binnen- als voor buitenland. Thans in 1908 hebben wij vier milliarden schuld en voor de eerstkomende vijf jaren staat een vermeer dering daarvan met twee milliard in uitzicht. Wij hebben in den wedkamp om vooruit te komen boven onze middelen geleefd. Niet Ueen nieuwe belastingen maar ook spaar- s*niheid is noodwendig zoowel voor bonds- s als voor gemeenten. Wij moeten de weelö T, vaarwel zeggen. Ik richt deze ver maning .t<-£r aj]es middel- en hoogere volksklasse. Wij brengen onze veiligheid, ja onzen vrede in gevaar wanneer wij ons over de nieuwe belastingen niet verstaan. De re geering is er van overtuigd dat Je volksver tegenwoordigers deze quaestie oplossen zul len op een het Duitsche volk waardige wijze". (Levendige, langdurige bijval rechts, gesis links). Nadat de Rijkskanselier gesproken had gaf staatssecretaris Sydow i een rede, die vier uren duurde, een omstandige motiveering der aan den Rijksdag voor estelde nieuwe belas tingen. Frankrijk. P a r ij s, 19 Nov. In antwoord op de door eenige .sprekers geuite vreesachtige ver moedens verklaarde generaal Picquart dat de cavalerie der oostelijke grens in staat is drie uur na de mobilisatie te paard te stijgen. (Goedkeuringen) Engeland. Scarbourough, 19 Nov. In een redevoering had Grey het over het inter view van den Duitschen Keizer. Hij zeide, dat deze kwestie hoofdzakelijk Duitschland aanging, maar hij wilde er op wijzen om uit te doen komen, dat de vertegenwoordi gers dei verschillende partijen in den Rijks dag bij de onlangs plaats gehad hebbende be sprekingen, geen woord van vijandschap jegei s Engeland hadden geuit. Grey hield een lofrede op het nieuwe stel sel in Turkije en zeideEr is geen slag boom tusschen ons én eenige andere vreem de natie. Er bestonden geen verlangen naar grondgebied om ons in conflict met hen te brenger en geen beleedigingen uit het ver leden, die wrok gezet hadden en geen oude schulden af te betalen. Er zouden moeilijk heden kunnen rijzen bij het regelen van de belangen van het rijk tegenover de toene mende belangen van andere mogendheden, maar zelfs de ernstigste moeilijkheden zou den door de diplomatie kunnen worden op gelost. Wij moeten onze macht ter zee handha ven, opdat ze opgewassen zij tegen elke mogelijke combinatie. Er bestaat voor ons geen midden tusschen volledige veiligheid en volkomen vernietiging. De regeering zal trachten het land tevreden te stellen, door sterk genoeg te zijn om volstrekte veiligheid en overwicht ter zee te verzekeren, maar wij zullen arbeiden om de anderen te overtuigen, dat onze kracht ter zee wordt gehandhaafd voor bescherming, niet als een bedreiging van eenige andere mogendheid. Sprekende over de Macedonische actie van Oostenrijk en Bulgarije, zeide Grey, dat deze op een oogenblik kwam, dat de zaken in de Balkanstaten hoopvoller sche nen dan in eenig moment van de laatste 30 jaar Hij hoopte, dat de Conferentie inzake de gevolgen van die actie op vreedzame wijze een schikking zou weten te treffen. In de afgeluopen week had men eenige vordering in de richting der Conferentie gemaakt, om dat wij nu het bewijs hebben, dat Turkije er over gerustgesteld is, dat wanneer het het vraagstuk aan den raad der mogendheden van Europa onderwerpt, het daar sympathie en „fair play" zal ondervinden. Londen, 19 Nov. In antwoord op een vraag betreffende den handel tusschen Trinidad en Venezuela zeide Mac Kinnon Wood dat de onbevredigende toestand der handelsbetrekkingen met Venezuela eenigen tijd geleden de aandacht van de Britsche re geering en van den Britschen gezant te Ca racas uezighield. „De laatste heeft op zich genomen alle uitvoerbare maatregelen te zul len treffen om de zaken te verbeteren, doch wij kunnen niet veel hoop koesteren, dat deze pogingen terstond met succes bekroond zullen worden." Asquith kondigde aan, dat de nieuwe on derwijswet binnen enkele dagen ingediend zou worden, voorzieningen behelzende, welke partijen, die verlangend waren naar het op lossen van het onderwijsgeschil, zonder op offering van beginsel zouden kunnen aan vaarden. Hij voegde daaraan toe dat door toongevende non-conformisten en door den aartsbisschop van Canterbury verzekeringen waren gegeven, dat zij deze oplossing zou den aannemeneveneens had men mede- deelingen gedaan aan de Roomsch-Katholie- ken. Italië. Rome, 1 9 N o v. In zijn antwoord aan de Fransche pelgrims zeide de Paus, dat hij diepe smart ondervond toen hij zag hoe Frankrijk zich van de kerk los maakte. „De goddelijke voorzienigheid schonk mij echter weder vreugde, want ik heb van uw land de schoonste vertroostingen ontvangen. Frankrijk heeft zich de ware oudste dochter der kerk betoond. Een nieuw feit in de ker kelijke geschiedenis is, dat men naar de pauselijke woorden als naar die van God ge'uisterd heeft. Gij hebt geen ordebroe ders en ordezusters meer, maar de geloovi- gen zullen hen in hun apostelschap vervan gen.' De Paus noodigde vervolgens de pelgrims uit op den tot dusverre ingeslageu weg voort te gann. Belgrado, 19 Nov. In antwoord op de vriendschappelijke vertoogen der ver tegenwoordigers van Engeland, Italië, Duitschland, Rusland en Frankrijk, ver klaarde de minister-president dat de Servi sche troepen zich tot op heden niet aan de grens bevonden en dat hij er ernstig voor zou zorgen het vormen van benden onmo gelijk te maken. Terzelfder tijd een lijst van de schendingen der Servische grens in den laatsten tijd door Oostenrijksche mili taire autoriteiten bedreven overleggende, be klaagde de president zich over Oostenrijk's ongemotiveerd repressief optreden tegen par ticulieren en zelfs tegen den Servischen staat, en hij toonde een kepi, een sabel en een veldkijker van een Oostenrijksche dragonder op Servisch grondgebied door een Oosten rijksche patrouille achtergelaten, die door boeren vervolgd was. Rumenië. Boekarest, 19Nov. Het parlement is in gewone zitting bijeengeroepen tegen 28 November. Turkij*. Gisterenavond of heden zou het program van de Porte voor de conferentie worden medegedeeld aan de zes mogendheden, die het tractaat van Berlijn hebben geteekènd. Zeven quaesties komen in he' stuk ter sprake lo. de vaststelling van het juridisch sta tuut voor Oost-Rumelie 2o. de vaststelling van het juridisch sta tuut van Bulgarije en van het aan Turkije verschuldigde bedrag wegens niet-betaling van de Bulgaarsche schatting; van het deel, dat Bulgarije moet bijdragen in de Otto- maansche openbare schuld en van de achter standen van de schatting van West-Roemelië 3o. de vaststelling van het juridisch sta tuut van Bosnië en Herzegowina; 4o. vaststelling van de aan Servië en Mon tenegro toekomende compensat'e, mits deze compensaties volkomen overeenstemmen met de belangen van Turkije 5o. afschaffing van de artt. 23 en 61 van het Verdrag van Berlijn, aangezien deze ar tikelen feitelijk reeds te niet zijn gedaan door het herstel van een constitutionneele regee ring in Turkije 6o. wijziging der capitulaties in den reeds aangegeven geest, t. w. afschaffing der bui- tenlandsche postkantoren en eveneens van bepalingen omtrent capitulaties, die de han delsvrijheid in het Ottomaansche rijk belem meren 7o. Turkije zal geen oppositie voeren bij de bespreking van de wijziging van art. 29 van het Verdrag van Berlijn, zooals die reeds werd aangegeven door de Montene- grijnsche regeering. Te Konstantinopel hebben de Bulgaarsche onderhandelingen met de Orientspoorweg- maatschappij sedert de aankomst van andere Bulgaarsche vertegenwoordigers, de heeren Morfof en Karakasjef een sneller erloop ge nomen. Woensdag moet een protocol ondtr- teekend zijn waarbij Bulgarije en de spoor wegmaatschappij zich over de kapitaliseer - bare netto-opbrengst van het Oost-Roi ueli- sche traject verstaan hebben. De groot-vizier heeft de geruchten over een Turksch-ServischMontenegrijnsche entente tegen Oostenrijk tegengesproken. Waar schijnlijk wordt hiermede geantwoord :ip de vraag wat de Servische gedelegeerde Nowa- kowitsj te Konstantinopel nastreefde. Marokko. Tanger, 19 Nov. De Belgische ge zant, de deken van het corps diplomatique, deel', aan Reuter mede, dat hij juist de Fiansch-Spaansche nota aan Moeley-Hafid afzond door middel van een bereden bood schapper. De nota bevestigt de erkenning van Mo'eley Haf id als Sultan door de Euro- peesche mogendheden. Tanger, 1 9 N o v. De nota der mo gendheden betreffende de erkenning van Moeley Haf id zal heden aan den vertegen woordiger van den Sultan te Tanger over handigd worden. Perzlë* Volgens den corespondent van de Daily Mail te Teheran heeft de sjah van Perzië aan de gezanten van Rusland en Engeland ge zegd, dat hij de Kamer weer bijeen wou roe pen, als zij hem zijn leven en zijn troon waarborgden. Dit konden de gezanten niet doen. Dan wilde de Sjah de grondwet ook nie. in werking stellen. Alvast liet hij ver volgens een van de voormannen der grond wettelijke partij gevangen zetten. China. Uit naam van de Ckineesche kolonie in Birma, die omstreeks 30,000 leden telt, is een telegram gezonden aan de regeering te Poking, waarin verzet aangeteekend wordt tegen de uitroeping van Poe-ji tot Keizer, op grond dat hij een Mandsjoe en geen Chinees is. De „run'' op de banken schijnt alleen een gevolg van de onwetendheid der inlanders, die dachten dat inlandsche banknoten met den naam van Keizer Kwang-sioe voortaan niet meer geldig zouden zijn. Cuba. Er komt een eind aan het voorloopig be hind op Cuba. Met de verkiezing van een liberaal bewind onder generaal Jose Miquel Gomez als pre sident en Alfredo Zayos als vice-president is een nieuwe toestand op het suikereiland ingeluid. Wij herinneren er in dit verband aan, dat in 1906 een opstand uitbrak tegen den kort geleden gestorven president Palma, welk uezen noodzaakte zijn ambt neer te leggen, toen het nem niet gelukte den opstand te onderdrukken. Toen was het, dat de Veree- ïigd. Staten William Howard Taft, den nu ekozen president, naar Cuba zonden om daar de regeering over te nemen. Een maand later echter plaatste de Unie den voorloopig bewindvoerenden gouverneur-generaal Mag- oon aan het roer, dat hij thans nog vast houdt en tot Maart a.s., wanneer de nieuwe Cubaansche president Gomez in functie trev.lt, blijft vasthouden. De geheele inrichting van bestuur en de verkiezingsmachine is vrijwel een kopie van dat der Vereenigde Staten. Zaterddag zijn dus, op zijn Amerikaansch de 107 kiesmannen gekozen, die 22 Februari bijt enkomen om den president te kiezen, die feitelijk, doordat men weet, op wien de kies mannen zullen stemnjen, reeds gekozen is. In de Uunie is die formaliteit althans nog traditioneel, maar op Cuba waar op staats rechtelijk gebied geen tradities bestaan en alles naar Amerikaansch model is gevormd, wordt dit louter nabootsing. Ook de Senaat, d e 24 leden telt en het Huis van Afgevaar digden zijn alweer op zijn Amerikaansch tegelijk met den president gekozen. Verder zijn er nog andere naar Ameri kaansch voorbeeld slaafsch nagevolgde ge bruiken ja zelfs de corruptie en de opstoot- es bij verkiezingen hebben de Cubanen van hun voogd afgekeken. Wat men daarvan al vast te zien heeft gekregen wettigt het ver moeden, dat de nieuwe regeering niet krach tig he* kwaad der corruptie met bezemen zal keeren en dat zoetjes aan, wanneer het Amerikaansch voorloopig bewind zich geheel terug heeft getrokken, de Spaansche toestan den zullen terugkeeren op Cuba. Dat zou dan de Vereengide Staten nopen opnieuw in te grijpen, hetgeen gelijk zou staan met annexatie. Maar we zullen de ge beurtenissen niet vooruitloopen. De Woensdag te Berlijn plaats gehad hebbende telling van werkloozen gaf als resultaat 29,123 werkloozen, w. o. 27,892 mannen en 1231 vrouwen. In Berlijn met zijn voorsteden 40,134 werkloozen. Rome, 19 Nov. Volgens een tele gram uit Palermo aan de Messagero bracht een orkaan in Sicilië en Calabrie buitenge wone verliezen teweeg. Er zijn 12 dooden en 200 gewonden. Vele huizen zijn verwoest en vele kudden zijn in gevaar. Er is hulp gezonden. R i p o s t o (Sicilië), 19 Nov. Tenge volge van den orkaan zijn 20 huizen inge stort. Hier zijn twee menschen omgekoui?u. Te Guarre zijn 2 dooden, 3 gewonden n 50 dakloozen. Messina, 19 Nov. Men meldt uit Gardini De overstrooming stortte zich over liet land en verwoestte en beschadigde ver scheidene huizen. Er zijn vier dooden en vele gewonden. De verliezen zijn enorm Gardini, 1 9 N o v. Alle gemeenschap met de naburige dorpeu is verbroken. Kameroverzicht Tweede Kamer. Donderdag werden de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting voortgezet. De heer P a t ij n trad in financiefle be schouwingen. Hij betoogde dat de Regeering groeier zuinigheid moet betrachten. Wat uitgesteld kan worden, moet niet ter hand genomen wordendus geen nieuwe organi saties, geen traktementsverhoogingen, geen nieuwe zaken, tenzij dringend noodig. De leuze moet zijndoor verdaging tot verla ging. Echter, al is op het oogenblik de finan- cieele toestand donker, een lichtpunt is de gebleken toegenomen draagkracht der natie. Intusschen mag deze lichtzijde er niet toe leiden violen te laten zorgen. Voor leendn- gen tot dekking van het bestaande tekort is geen noodzaakdat tekort hangt samen met de economische crisis, welke echter vermoe delijk niet lang meer zal duren. Ons gunstig financieel verleden geeft hoop, dat wij den moeilijken tijd van het oogenblik spoedig te boven zullen zijn; daarom moet de Regee ring zich voorshands bepalen tot zuinigheid en tot het nemen van maatregelen van tij- delijken aard. Dus geen maatregelen van blijvenden aard, als: verhooging van suc cessiebelasting en invoering van inkomsten belasting. Pertinent verklaarde spreker zich ook

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1