BINNENLAND. een album aau, bevattende photografische afbeeldingen van het geheele proces van klo ven alsmede een op een gouden standaard gemonteerd model in bergkristal van den oor spronkelijke Cullinan. Z. M. zeide, dat het Kloven van den steen de verwachtingen heeft overtroffen; harte lijk wenschte de Koning de heereu Asscher geluk met hun werk, dat de pracht van den steen waardig is. De Koning deed de twee groote steenen van den Cullinan aan, .-elke in een platina- monteering zijn gevat. De Nederlandsche heeren waren getroffen door de hartelijkheid van den Koning, die anderhalf uur met de levendigste belangstel ling luisterde naar de verklaringeu die de heer Asscher gaf over de verschillende trap pen van kloven en slijpen. De heeren bleven de thee op Windsor Castle gebruiken. De Engelschen zullen een nieuwe expe ditie gaan ondernemen in het Nigergebied, met het doel het tot dusver nog gesloten ge deelte van Zuid-Nigeria voor den handel te openen. Achthonderd man zullen aan de expeditie deelnemen en men verwacht, dat de krijgsverrichtingen zes of zeven maanden ir. beslag zullen nemen. Een andere expeditie gaf het parlementslid Mc Neill aanleiding tot Sir Edward Grey de vraag te richten of er bij zijn departement mededeeling was ontvangen uit Khartoem omtrent een gevecht waarvan wij een goede week geleden melding hebben gemaakt. In Zuid-Kordofan (8oedan) werd een demon stratie gehouden tegen de stammen van het Tiloel Basra-district, waarbij op 3 November 1.1. een heuvel (Fasu Hill) bestormd werd en waarbij 3 dooden, o. w. een officier en 24 gewonden aan Engelsche zijde waren ge vallen. De vraag werd verder door Mc Neill ge steld of het departement van Grey er van op de hoogte was geweest en op wiens gezag deze expeditie was geschied of bevel gegeven was om vijandelijkheden te openen. Grey liet (schriftelijk) antwoorden dat hij gee:', officieele kennisgeving had ontvangen ov r dal gevecht behalve, dat geen officie ren bij die gelegenheid zijn gewond of ge dood. Maar de Soedan-regeering was natuurlijk bevoegd op eigen gezag ten deze te handelen en die maatregelen te nemen welke zij voor de goede orde geschikt achtte. Spanje. Par ij s, 21 Nov. Onder alle voorbe houd wordt melding gemaakt van het ge rucht, dat volgens enkele dngbladeu de koning van Spanje gedood zou zijn. Men heeft hiervan geen enkele bevesti ging- P a r ij s 2 2 Nov. Een Havas-bericht uit Madrid van 4.25 's morgens spreekt ulle geruchten van een aanslag op den koning van Spanje tegen. OottoariJk-HongartJ*. Te Konstantinopel is de mededeeling ont vangen, dat Oostenrijk geen onderhandelin gen wenscht aan te knoopen, zoolang de boycotbeweging niet onderdrukt s. De Oos- tenrijksche gezant, baron Pallavicini, zal een officieele verklaring in dien geest afleggen. In Turksche staatkundige kringen wordt verklaard, dat het heil van Turkije afhan kelijk is van de conferentie. Turkije heeft vele wenschen, die Oostenrijk kan vervullen, en daarover wil de regeering te Konstanti nopel gaarne ondarhandelen. De minister van oorlog heeft besloten tot een nieuwe versterking van de troepenmacht in Bosnië en Herzogowina, die nu op 35,000 man zal worden gebracht. Montenegrijnsche agenten trekken voortdurend door de gean nexeerde provincies en dringen bij de daar wonende Montenegrijnen aan op terugkeer naar hun vaderland. Weenen, 2 2 N o v. Heden had een ministerraad plaats van de ministers- der beide monarchieën Oostenrijk en Hongarije, onder voorzitterschap van Yon Aehrenthal. Deze gaf een uiteenzetting van den politie- ken toestand, met het oog op de handels belangen der monarchie mot betrekking tot Servië, Rumenië en Bulgarije. Hij besprak de noodzakelijkheid, die er bestond om en kele kwesties toe te lichten, die nog han gende waren.' De ministerraad behandelde de in de naaste toekomst te nemen maat regelen in 't bijzonder betreffende de onder worping aan het parlement van het Oosten- rij ksch-Servische handelsverdrag, dat voor- loopig in werking getreden is, benevens de onderhandelingen, die nog voortgezet moe ten worden eer het handelsverdrag met Rumemë. De conferentie hield zich ook be zig mot den boycot van Oostenrijksche wa ren in Turkije on nam kennis van de orders van Von Aehrenthal aan den gezant te Kon stantinopel gedaan. P a r ij s, 2 2 Nov Aan het „Petit Journal" wordt uit Weenen bericht, dat een bende Sorviörs, die uit Bosnië waren bin nengedrongen, door de Oostenrijkers werden teruggeslagen Er vielen twintig dooden, waarvan zeventien Serviërs en drie Oosten rijkers. Rumeniê. De Keizer van Oostenrijk heeft den koning van Roemenië benoemd tot genoraal der in fanterie en Ferdinand van Roemenië tot ko lonel van het 96ste regiment infanterie. De president van den Servischen minis terraad Welimirowitsj loochent de berich ten over de krijgstoerustingen van 8ervië. Doch de Neue freie Presse deelt in bijzon derheden de maatregelen mede, die de Ser vische regeering sinds het begin van Octo ber genomen heeft. Toen de manoeuvres werden afgelast, werdei de reservisten, die voor die oefenin gen waren opgeroepen, niet naar huis ge zonden, doch onder de wapenen gehouden, totdat zij dooc. reservisten van den eersten oan konden worden vervangen, zoodat de compagnieën voortdurend op een sterkte van 80 tot 100 man werden gehouden, in plaats van op de gewone vredessterkte van 30 tot 50 man. Later werden de reservisten van den tweeden ban ook opgeroepen, en bij hunne regimenten ingedeeld, in plaats van in afzonderlijke afdeelingen om oefe ningen te houden. De bewapening en uitrusting der artille rie is hals over kop doorgevoerd, zoodat zelfs de nieuwe affuiten niet eens konden worden geschilderd. De reserve der cavalerie is eveneens on der de wapenen geroepenen tot groote teleurstelling der regeering bleek daarbij, dat de paarden, die de reservisten zelf moe ten leveren, grootendeels voor den dienst ongeschikt zijn. De districts-autoriteiten kregen van de regeering last in hunne dis- tricteft oefeningen te doen houden, voorna melijk in het schieten. Het oprichten van legioenen, vrijwillige korpsen, werd door de regeering krachtig bevorderdde legioenen worden vereenigd tot benden van 20 a 30 ma: Langs de Save en den Donau werden waarnemingsposten opgericht, schansen aan gelegd en in enkele streken werd de bevol king genoodzaakt mede te doen aan den bewakings- en beveiligingsdienst. Andere bewijzen van krijgstoerusting z et het Weener blad in het reeds tweemaal wijzigen van het garnizoen te Belgrado, het verplaatsen van geregelde troepen naar hel binnenland tot beveiliging der mobili- sat:e, het aankoopen van paarden en de koortsachtige werkzaamheid in het arse naal van Kragujewatz. In het schrijven, dat de Servische minis ter-president heeft ter hand gesteld aan de gezanten van Frankrijk, Engeland, Rus land, Italië en Duitschland, vestigt de Ser vische regeering de aandacht der mogend heden op de militaire maatregelen, door de Oostenrijksche regeering genomen en die vrijwel overeenkomen met een stelselmatige mobilisatie langs de Servische grenzen en z< voegt daaraan verschillende bewijzen toe voor hare bewering, dat er van Oosten- rij ksch-Hongaarsche zijde geregeld grens- schendingen plaats hebben. Zoo deelt zij o.a. mede, dat eenige dagen geleden vijf Oostenrijksche huzaren onder bevel van een officier bij het plaatsje Cieb, aan den oever van de Drina, over de Servische grens trok ken voor het doen van een militaire verken ning. 's Anderen daags trokken Oostenrijk sche soldaten door het eiland Brassinska in de Drina. waar zij de boeren, die bezig waren met houtkappen, verjoegen, zonder ook maar in het minst nota te nemen van de protesten der plaatselijke overheden. In de jongste dagen werden in Servië een groot aantal Oostenrijksche officieren aange houden, die in allerlei vermommingen door het land trokken en daar photographische opnamen deden, schetskaartjes maakten, enz. Tegenover Milanowatz, een Servische stad aan de Donau, ligt een compagnie in fanterie uit Orsowa. Oostenrijksche patrouil les varen voortdurend vlak voorbij de stad, door de Donau. En zoo worden nog een aan tal feiten aangehaald ten bewijze van de vij andige houding, die Oostenrijk-Hongarije tegenover Servië aanneemt. Turkije. Salonjki, 21 Nov. De activiteit van de Bulgaarsclie comité's schijnt op een onrustbarende manier te herleven. Men be richt, dat een gedeelte in het noorden van den sandjak Cerpes door comité's van Wir- kowisten of Dentralisten bezet is. De uit- deeling van wapenen maakte groote voort gang. De comité's heffen zelfs brandschat ting. In verscheidene streken weigeren de Bulgaarsclie boeren de autoriteiten te ge hoorzamen. De regeering heeft zich reken schap gegeven van den gevaarlijken toe stand en neemt krachtige maatregelen. In verscheidene streken, die zich met de Bulgaarsclie comité's hadden vereenigd, de den deze Grieken vermoorden. Over 't alge meen nemen de Bulgaarsche comité's een voortdurend uitdagende houding aan, die de levendigste ongerustheid inboezemt. Britsch-lndlê. Calcutta, 21 Nov. Satyendra, een van de moordenaars van den Hindoeschen verrader, werd heden in de gevangenis te Alipoer ter dood gebracht. Politie bewaakte de omgeving van de gevangeniser hadden geen rustverstoringen plaats. Het lijk werd in de gevangenis verbrand, teneinde een her haling te voorkomen der anti-royalistische betoogingen welke zich onlangs bij de be grafenis van den anderen moordenaar heb ben voorgedaan. Perzlfr Teheran, 2 2 H o v. De sjali heeft een proclamatie uitgevaardigd, dat hij, na be loofd te hebben, het parlement den veertien den November te zullen bijeenroepen, van plan was geweest woord te houden, maar dat hij, nu vernomen hebbende, dat 't volk noch een parlement, noch een constitutie verlangt, besloten heeft aan hun wenschen toe te ge ven; en daar bovendien de geestelijkheid uitgemaakt heeft, dat de instelling van een parlement in strijd is met de wetten van den islam, zal nooit in de toekomst, onder wat voorwendsel ook, zulk een parlement weer ingesteld worden. T a b r i s, 2 3 N o v, De partijgenooten van Satarkal i vielen gisteren Marand aan, welke stad door den zoon van den gouver neur Schoedschadt Nizam verdedigd werd. Deze moest zich in de richting van Choi te rugtrekken. Hedenmorgen begonnen de inwoners deze stad te ontruimen om naar Tabris to vluch ten. De revolutionnairen zijn meester van Marand China. De vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden zijn, volgens een Reuter-bericht uit Peking, tot de conclusie gekomen, dat wijlen keizer Kwangsioe overleden is tenge volge van neurasthenie en hartzwakte. De keizerin-weduwe was reeds sedert den len dezer ziek, op welken dag het hof te lijden had van een uitbarsting van kwaad humeur, terwijl zij den 12en een aanval van beroerte kreeg, toen zij vernam, dat de kei zer in hoogst gevaarlijken toestand verkeer de. In den nacht van den 14. dezer riep de Keizerin-weduwe den Grooten Raad bijeen en beraadslaagde zij met de leden geduren de een uur, waarna zij de zitting ophief met bevel den volgenden morgen terug te keeren met edicten betreffende de proclamatie van Poe Ji tot keizer en de aanwijzing van prins Tsjoen als regent. Toen de Raad terugkeer de was ze nog in staat hare goedkeuring 'o hechten aan deze edicten, maar onmiddellijk daarop riep ze uit„Ik kan het niet langer dragen'" en verloor ze het bewustzijn Een hooggeplaatst ambtenaar zeide. dat de keizerin-weduwe tengevolge van een beroer te overleed. Zij, zoowel als de keizer wacht ten den dood in vol ornaat af, omgeven oor henderden hovelingen. AMotMb vNu iedereen haast in de gansche we reld weder een poosje over den Duitschen Keizer spreekt, over zijn vreemde karakter eigenschappen, over zijn plotseliLg impera tief optreden, over het eigenaardig gebruiken of misbruiken van zijn macht, en ook over de loyauteit waarmee hij somtijds probeert zijn fouten weer goed te maken, schoot ons de volgende anecdote te binnen, welke ons eens door iemand die goed op de hoogte pleegt te zijn, werd verteld en die in deze rubriek wel een onderkomen mag vinden. Een jaar of tien, twaalf geleden floreerde te Berlijn een sedert overleden portretschil der Koner, die zich zeer in de gunst van den Keizer verheugde. Herhaaldelijk mocht hij den monarch schilderen en het heette over het algemeen, dat hij met den Keizer goed wist om te springen. Eens op een dag had Koner weer een portret van den Keizer gereed. Wilhelm II kwam het in het atelier nog eens in oogen- scliouw nemen, doch maakte een opmerking over een der handen, welke de schilder niet kon billijken. De Keizer wilde toen metter daad aangeven hoe hij vond, dal die partij veranderd moest worden, en vroeg om Ko- ners' palet, hetgeen door Koner met een be leefde weigering werd beantwoord. Hierop herinnerde Wilhelm II zijn schilder, dat deze immers reserve-officier was, en dat hij dus diende te gehoorzamen, wanneer de Oberste Kriegsherr hem beval. Zeer gepast voerde Koner hierop tegemoet, dat hij wel reserve officier, doch dat hij op dit oogfnblik niet in diens was. Het kwam tot een breuk tus- schen den monarch en den schilder, welke laatste hierdoor een goed deel van zijn aan zien in zekere kringen verloor. Geruimen tijd daarna wandelde de Keizer 's morgens te voet in den Thiergarten, toen hij aan den overkant van den weg Koner zag loopen. Zonder zich te bedenken liep hij den schilder opzij, legde de hand op zijn schou der, en sprak: „Koner, wollen wier uns wieder vertragen?" v'i'e Parijs is overleden de bekende anthropoloog, aardrijks- en volkenkundige, alsmede hoogleeraar in de natuurlijke historie Jules Theodore Ernest Hamy. N e w-Y ork, 2 1 Nov. Volgens opgaaf van het Censusbureau te Washington bedroeg tot 14 November het aantal balen gezuiverde katoen 9,631,000 tegen 7,311,000 balen in 1907. Het aantal in werking zijnde ginneries bedraagt 26,638. vMen herinnert zich de geruchtmaken- do zaak van den moord op den schilder Steinheil nog wel? Er schijnt nu eenig licht in gekomen te zijn. De Matin meldt de aanhouding van Remy Couillard, huisknecht bij den vermoorde. Ziehier onder welke omstandigheden de aan houding plaats had. Eergisteren wenschte meyr. Steinheil het juiste adres te hebben van de familie van Rem)' Couillard en daartoe; wendde zij zich tot Marie Wolff, haar oude meid, die zeide: „Niets is gemakkelijker. De jas van Remy ligt op mijn bed. Ik weet dat zijn porte feuille er in steekt." Men nam die porte feuille en bij opening vond men er een brief in, geschreven op 31 October door Mar the Steinheil, dochter van mevrouw Steinheil. Couillard had opdracht gekregen dien brief op de bus te doen. Het cachet in zwart lak was er afgenomert en de brief geopend. Verontwaardigd over dit: misbruik van vertrouwen, dat al de vermoedens bevestig de die mevr. Steinheil altijd had gekoesterd jegens den knecht, zocht zij .verder en vond in de portefeuille een parel, afkomstig van een der bij de misdaad gestolen juweelen. Men riep Couillard en verklaarde hem, dat hij zijn portefeuille bij den rechter van in structie moest gaan halen. Daarop zeide hij 't Is goed. Aangezien ik gesnapt ben, zal ik alleen voor liet gerecht spreken. Toen Couillard aangehouden werd was hij bleek en begon weldra te weenen. Hij ver klaarde onschuldig te zijn. Er zal huiszoe king gedaan worden in zijn woning en hij zal met mevr. Steinheil geconfronteerd wor den. 't Is zeer waarschijnlijk dat hij alles zal zeggen en dat het geheim nu spoedig opgelost zal zijn. Lissabon, 220c t. Er is een aard schok gevoeld te Allandra, Alverea, Villa- fr&nea, Arinda bij Lissabon. Het personeel van verschillende fabrieken werd bevangen door een paniek. Enkele muren scheurden. vEen meisje had een wondje in de duim. Zij had „kein Gewicht darauf gelegt". Er was bloedvergiftiging gekomen en daar aan was zij gestorven". Zoo had liet in de Keulsche bladen gestaan. Onlangs werd nu een dokter bij een boer geroepen, die zich in de duim gejaapt had. Hij vond den boer zitten met een zwaren steen op zijn duim. Op zijn verbaasde vraag, waarom hij dat deed, ludde het antwoord ,,Wel, het meisje is immers gestorven, om dat zij er geen gewicht aangehecht had" (kein Gewicht darauf gelegt). De Staatscourant van Zondag 22 November bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot bediende bij het ijkwezen J. C. Bergsi te Rotterdam benoemd tot adjunct-inspecteur der pos terijen en telegrafie A. J. Vergroesen, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst. Het schier algemeen gekoesterde ver trouwen in de bescheidenheid van het pu bliek om H M. de Koningin op Haar dage- lijksclie wandelingen vrij en ongehinderd ever de straat laten passeeven, is weer in de jongstverloopon dagen beschaamd. Donderdag althans waren verschillende personen getuigen van de wijze, waarop een deel der Hagenaars de Koningin het wan- dtlen aangenaam weet te maken. Men zag de Koningin in het Voorhout, komende van het Paleis der Koningin-Moe der, en gevolgd door een nu en dan dicht opdringende menigte van nieuwsgierig mee- k opende menschen, waarvan juffrouwen, loop- en winkeljongens het hoofdbestanddeel uitmaakten. De menschen vergenoegden er zich niet mee de Koningin te hebben gezien en te hebben gegroet, maar zij wilden er nog verder het hunne van hebben en bleven de Koningin van nabij volgen, niet beden kende hoe onaangenaam en hinderlijk der gelijke handelwijze voor de Koningin moet zij n Ook toen de Koningin Parkstraat en Oranjestraat in sloeg, volgde de menigte Hare Majesteit dicht op den voet en aller- koddigst was het te zien, hoe een bizonder nieuwsgierige juffrouw, daardoor zichtbaar van de wijs gebracht, hijgende de Paleis straat in kwam stormen, de Koningin tege moet, om toch het laatste oogenblik niet te missen. Een heer van buiten de stad, die dit too- neeltje aanschouwde, verklaarde hardop dat hij zich dat geheel anders had voorgesteld van een vorstelijke residentie, waar de Ko ningin, zooals hij vernam, dikwijls pleegt te wandelen en kon zich niet begrijpen, dat het betere publiek dezen stroom van juffrouwen en jongens niet weet te beduiden, dat der gelijk „posten'" hoogst onaangenaam en hin derlijk moet zijn. De Prins is Zaterdag per Staatsspoor van 7 uur 26 te 's Gravenhage aangekomen, gekleed in jachtcostuum. Met Z. K. H. kwamen mee zijn adjudant baron Van As- beck en de jagermeester baron Van Zuylen van Nyevelt uit Wassenaar. President Castro. Router seint ons uit Caracas Castro zal binnenkort naar Europa ver trekken ten einde eene operatie te onder gaan. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 1 Dec. a. s., des avonds te 8i uur. De kapitein-luitenant ter zee F. Bau- duin wordt 23 dezer geplaatst in de directie der marine te Amsterdam. Den navolgenden officieren wordt de achter hunne namen vermelde bestemming aangewezenluit. ter zee le kl. A. van der Sluis, le officier aan boord Zeehond, op non-activiteit; idem J. H. Commijs, le of ficier aan boord Zeehondluit. ter zee 2e kl. J. J. M. Baart, oudste officier aan boord Dolfijn, op non-activiteit; id. J. van Hengel, aan boord Bellona, 1 Dec. 1908; idem J. L. Andreae, wachtschip Willems oord, 1 Dec. 1908; officier van gezondheid 2e kl. H. J. M. Laurense, hospitaal der marine te Willemsoord, idem. Volkswee roaarh id. Als secretaris van het hoofdbestuur van Volks weerbaarheid treedt met 1 December a. s. op de heer J. M. van Gogh, gep. luitenant kolonel der infanterie van het Nederl.-Indi sche leger, Den Haag. Tourniaire. De Tel. verneemt, dat de gezondheidstoestand van den heer Tourniaire weder eene verpleging in het sa natorium voor zenuwlijders te Coudewater noodzakelijk maakt. Gisteren overleed te 's Gravenhage den heer A. G. Bodaan, in leven notaris en lid van den gemeenteraad aldaar. Kon. Instituut v. n Inge nieurs. Uit het op 28 Nov. a. s. uit te brengen algemeene verslag van het Kon. In stituut van Ingenieurs over het Instituuts jaar 19071908 blijkt, dat het aantal leden op 1 Juli 11. bedroeg 1721 tegen 1687 een jaar te voren. De afd. Ned.-Indië telt 173 leden. In het afgeloopen Instituutsjaar wen den 4 vergaderingen gehouden. De eerste te Delft gehouden, was gewijd aan de viering van het 60-jarige bestaan van het instituut. In de overige 3, welke te 's Gravenhage plaats hadden worden verschillende techni sche besprekingen gehouden. Behalve de ge wone periodieke werken verschenen in dit jaar het tienjarig register op het Weekblad „De Ingenieur" van 18961905 en de Electro technische Woordenlijst samengesteld door eene commissie benoemd door de Vakaf- deeling voor Electrotechniek. In het steeds toenemende gebrek aan ruimte voor de biblio theek is voorzien door een contract met de „Maatschappij Diligentia". Het aantal uit geleende werken bedroeg in dit jaar 722. Het laatste tienjarige tijdperk wordt voor de ingenieurswetenschappen en voor het in stituut bijzonder belangrijk genoemd, en ge constateerd wordt met voldoening, dat het instituut met recht is te beschouwen als de centrale Vereeniging van Nederlandsche In genieurs, vertegenwoordigende het geheel der ingenieurswetenschappen. Het verslag van den penningmeester wijst een nadeelig saldo aan van f 666.72£. De exploitatiekosten van het weekblad „De In genieur" waren toegenomen door hoogere kosten voor medewerkers, teekenwerk en cliché's. Hoofden van bankiers huizen hier te lande. In een te Amsterdam gehouden bijeenkomst van hoof den van bankiershuizen en directeuren van l ankinstellingen, welke was belegd ten ein de te overwegen in hoever samenwerking mogelijk is tot regeling van aangelegenhe- de.. van gemeenschappelijk belang, is in principe besloten om te trachten tot verwe zenlijking van dit denkbeeld te komen. De verdere voorbereiding werd opgedra gen aan een commissie, die binnen twee maanden met nadere voorstellen zal komen. -— De L e i d s c h e straatweg. Naar de Kampioen mededeelt, is een plan bij Waterstaat in bewerking tot verbetering \ah den Leidschen straatweg nabij Den Haag, en bestaat er groote kans, dat in 1909 dit plan tot uitvoering zal komen. Het plan is niet dat voor verbreeding van den Leid schen weg van het Roomhuis (Boschhek) tot Den Deijl, doch betreft alleen het eerste stuk van dit wegvak tusschen Roomhuis en Wassenaarschen weg. De weg zou daar dan eventueel verbeerd worden, waarbij gedacht wordt aan toepas sing van teermacadam, terwijl de dubbele bocht (S.) vlak voor het brugje bij den Was senaarschen weg zal worden genormaliseerd, door een zooveel mogelijk afsnijden. Excursie Ned. Heide- Maatschapp ij. Door de Ned. Heide- Maatschappij is Donderdag een excursie ge houden nr.ar den stoomploeg, in werking op dt heide bij Vrijland onder Arnhem. Ruim 70 belangstellenden namen er aan deel, on der wie vele studenten der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosehbouwschool te Wage- ïiingen. Over het landgoed Sonsbeek werd d( heide bereikt, waar de ploeg in werking is. De ploeg door middel van stoom voort bewogen trekt een voor door de beide van een meter breed en 40 c.M. diep. Dagelijks bewerkt zij ongeveer 3£ H.A. Een en ander werd toegelicht door den adjunct-directeur der Heide-Maatschappij, den heer Van Lonk- huijzen. De voorzitter van de afdeeling Wagenin- gen van de Maatschappij, de heer Van Wei deren baron Rengers, betuigde dank namens de deelnemers Geen onvoordeel i.g zaakje. Volgens een buitenlandsch blad heeft de firma Asscher te Amsterdam voor het splij ten van den Cullinan en het slijpen der ver schillende steenen 18,000 216,000) ont vangen. Postzegel-automaten, Het bericht dat een Haarlemmer een postzegel automaat zou hebben vervaardigd, deed reeds een lezer van het Hbld. er op wijzen, dat in het buitenland die automaten niet nieuw zijn. Uit een het blad toegezonden catalogus blijkt dat in verschillende landen die toestellen, zelfs langs de straat, gebezigd worden. Een Duitsche firma, die speciali teit in dit soort instrumenten is, zal binnen enkele weken ook in ons land een maatschap pij stichten voor den verkoop harer auto maten. Ho 11. IJ z. Spoorwe g-m a a t- s c h a p p ijIn de Zaterdagmiddag gehou den vergadering van commissarissen van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij werd gekozen tot voorzitter van den Raad van Administratie, in de plaats van wijlen den heer A. K. P. F. A. van Hasselt, de heer jhr. mr. W. F. van der Wijck, sedert vier jaren lid van dien Raad. Stoomt ra m-M ijW e s t-F ries- 1 a n d. Wegens de ongunstige exploitatie rekening der lijn ScliagenWognum der „Stoomtram-Mij. West-Friesland", veroor zaakt door hoogere aanlegkosten en den druk eener verhoogde leening, wenscht de Maat schappij de lijn aan de Hollandsche Spoor weg-Maatschappij in eigendom over te dra gen, tegen de nog uitstaande obligatieschuld, welke in 1906 f 237,000 bedroeg, terwijl de Hollandsche Spoor reeds f 93,832.49 aan de Stoomtram-Maatschappij heeft voorgescho ten. Na overleg van den minister met Ged. Sta ten van Noord-Holland stelt dit college den Staten voor het door de provincie verleende renteloos voorschot van f 150,000 voor den aanleg van de lijn, op de Hollandsche Spoor weg-Maatschappij over te schrijven. De daarbij betrokken gemeente- en polder besturen hebben reeds besloten hunne deel neming in het kapitaal der Stoomtram-Maat schappij om te zetten in een renteloos voor schot. Trouwen per tram. Teneinde hef personeel in de gelegenheid te stellen hun salaris iets te vermeerderen, is, naar L. en V. meldt, door de directie der Haag- sche Tramwegmaatschappij aan het perso neel per circulaire bekend gemaakt, dat hun 20 pet. provisie zal worden gegeven van elke trouwpartij, welke van de tram gebruik maakt en door hen aangebracht wordt. Zoo ziet men: den eenen zijn dood is den ande ren zijn brood Het blad deelt mede, dat het f 7.50 kost wanneer men een motorwagen nöodig heeft en f 10 wanneer er een aanhangwagen bij moet. De m'ailbooten van de „Zeeland". Zaterdag is de nota ver schenen van de commissarissen der maat schappij „Zeeland" in verband met den bouw der drie nieuwe mailbooten. Eerst wordt gemeld, dat de schepen zullen worden opgeleverd uiterlijk 1 April 1910, tegen een prijs aanmerkelijk lager dan het maximum der raming van 4 millioen; dan wordt in verband met deze veel besproken kwestie er op gewezen, dat de directie der „Zeeland" voor alles heeft te rade te gaan met de belangen harer maatschappij. De di rectie nu wil de booten uiterlijk 1 April 1910 opgeleverd zien, omdat door in de vaartbrenging later dan met den zomerdienst van 1910 haar belang zeer ernstig bedreigd worden. Vervolgens wordt een zeer uitvoerige uit eenzetting gegeven van de ook met de Ne derlandsche werven gevoerde onderhandelin gen, vooral met „De Schelde" te Vlissingen. Den 27en October heeft „De Schelde" me degedeeld, dat het haar niet gelukt is, uit stel te verkrijgen voor de levering van reeds aanvaarde orders, zoodat zij niet in de ge legenheid is naar de levering mede te dingen. De beide andere Nederlandsche werven lieten den voor de inschrijving bepaalden termijn voorbijgaan, zonder de „Zeeland" iets van zich te doen hooren. Commissarissen komen ten slotte tot de conclusie1dat directie en commissarissen van de „Zeeland" het zwaarst hebben doen wegen wat op den voorgrand moest staan te weten het belang der „Zeeland"; 2. dat de Nederlandsche nijverhei J niet moedwillig, dat zij niet onnoodig, dal zij in het geheel niet is voorbijgegaan.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2