r Tuiten land. Woensdag 25 November 1908. UT. 158. 7'"' .g iiarjgaws;. TSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingon enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald adverteoren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. j De Burgemeester en Wethouders van Amers- I foort. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door K. W. .Jaeger mgediend' verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het uitbreiden van zijne chemische wasscherij met: a. eene machinekamer, tevens ketelhuis, waar in geplaatst wordt een liggende stoomketel van 5.6 acmosfeer. diener.de tot verwarming van een stoomt rommel en een stcomstrijkplank b. eene stoommachine van 8 P.K. in gemelde machinekamer, dienende tot het in beweging brengen van 2 waschtrommels, een centrifuge .en een stoompomp c. een locaal voor chemische •wasseherij, waar in genoemde wasehtronumets en. centrifuge wor den geplaatst; d. eene inrichting, diienendie tot het lie waren van benzine tot een maximum van. 175 Liter, in het perceel, alhier gelegen aan de Kamp straat No. 1)4, hij liet Kadaster bekend onder Sectie E, No. 4081, op de Secretarie der ge meente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 8. December aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid .ten Raad hu ize wo.dt gegeven om. ten overstaan van het Gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegenj het oprichten van de inridhting in te bren- gen. Tot het beroep, bedoeld, in art. 15, le lid der Hiindierwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of één of meer zijner leden zijn. versche nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 24 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester J.G. STENFEUT KKOESE. WULJTlfJRS. Politiek Overzicht De nieuwe zitting van «le Doema. De zitting der Russische doema, op den lOen Juli van dit jaar geschorst, is heropend op den 29en October. Belangrijke interna tionale gebeurtenissen hebben gemaakt dat aan de hervatting harer werkzaamheden dit maal weinig ruchtbaarheid gegeven is. Toch heeft de doema getracht iu deze gebeurtenis sen een onderwerp harer werkzaamheid re vinden. De openbare meening in Rusland was sterk tegen Oostenrijk geprikkeld en op den dag der heropening heeft Maklakof eene redevoering uitgesproken, waarin hij te dezer zake inlichtingen vroeg aan de regeering. Doch daar Iswolski toen in het buitenland aan het onderhandelen was en dus den in- terpellant niet kon beantwoorden, heeft de doema. zich de volgende dagen ermede moe ten tevreden stellen met den aan de orde zijnden wetgevenden arbeid voort te gaan. Wat zij, naar het schijnt, zonder veel animo gedaan heeft. Deze staat van onverschilligheid is voor alles een gevolg van het middelmatige resul taat van hare wetgevende werkzaamheid in den loop der laatste zitting. Gedurende deze zitting heeft de doema, volgens het woord van horen president, zich er mede tevreden gesteld uits'uitend .budgetair" te zijn. Zij heeft negen maanden besteed aan de beraad slaging over de voor 1908 gevraagde credie- ten en is er niet in geslaagd in het finan- cieele program van net ministerie ingrij pende wijzigingen te brengen. In December 1907 had de minister van financiën Ko- kovtszof het tekort begroot op 195 millioen roebels. In 1908 scheen het totaal der door de Doema voorgestelde bezuinigingen ait cijfer te verlagen tot 100 millioen. Maar de onmiddellijk daarna door haar toegestane suppletoire credieten verhoogden het tot 205 millioen. Ten spijt van de pogingen der ver- gadering was het financieele evenwicht er niet op verbeterd. De oppositie bleef niet in gebreke de meerderheid daarvan een verwijt te maken en hare onbekwaamheid te verkon digen. Zij beschuldigde de doema van laks^- heid, de regeering van reactie en.verkl.aar- de, dat dit aldus zou blijven zoolang de doema niet beter toegerust zou zijn en hare giondwettelijke rechten onvoldoende bleven Deze meening is sinds dien in een deel der i politieke kringen blijven heerschen. Zij tracht zelfs in de doema een soort obstructie I in het leven te roepen door tegenover de rechterzijde en de Octobristen stelselmatig de vrijzinnigen en de radicalen te plaatsen. Dit gevaar is aan de aandacht van den mi- j nister-president Stolypin niet ontsnapt en t na den len November heeft hij er voor'ge zorgd bij den president der Doema een pro- I gram in te dienen, dat geschikt is den weg tot een vruchtdragenden arbeid te effe- Inen. Dit program bevat in de allereerste plaats, oen plan van administratieve organisa tie der kantons en dorpen, vervolgens, als uitvloeisel der eerstgenoemde veranderingen, uitgebreide hervormingen, strekkende ot wijziging van de omschrijving der territo riale grenzen van districten en gouverne menten. De president van den ministerraad stelt ook voor om in de plaats van de wille keurige rechtspraak der zemskie het insti tuut van een vrederechter te stellen. De mi nister-president wil voorts eene hervorming tot stand brengen der stedelijke gemeentera den gemeenteraden instellen in Polen; tegen polonisatie en de katholieke propa ganda het „Rusland van Kholm" bescher men, een Russische hoek lands op Poolsch gebied; de handelshavens verbeteren; :1? soldij der officieren verhoogen, teneinde daardoor de meer en meer ongestadig wor dende reciuteering van kader te bevorderen; aan de Russische marine den generalen staf geven die haar ontbreekt en eindelijk om in het toekomstige begrootingsevenwicht te voorzien nieuwe belastingen instellen. Er zijn in dit program veel prijzenswaar dige dingen, maar het ziet er door zijne uit gebreidheid wel wat hopeloos uit. De be raadslaging over de beide eerste artikelen is den 2en November begonnen met de kwestie der urgentie. Dit eerste debat is geëindigd op den 5en November met aan de orde te stellen een rapport van Sjidolvski, rappor teur der agrarische commissie uit de doema. Van dit rapport is op den 5en voorlezing gedaan en de discussie is onmiddellijk be gonnen. Zij is voortgezet op 6, 9 en 11 November zonder eene oplossing te vin den voor de tegenwerpingen, welke zij in de derde Doema, evenals in de eerste en twee de, moest uitlokken. Tegenover de pogingen, door de Octobristen gedaan om eene meer derheid te verkrijgen voor de .agrarische voorstellen der regeering, hebben de cadet ten de onwrikbare onteigeningsformule ge steld. Door een zonderlinge tegenstelling hebben de cadetten zich aangediend als ver dedigers van het „Mir", d. w. z. van het landelijke gemeenschappelijke bezit, dat het geheele ontwikkelde Rusland onder de minis ters Plehwe en Stichinski onlangs veroor deelde. Het is, naar het schijnt, voldoende geweest dat de politiek der regeering zich heeft gewijzigd en dat de oekaze van 22 December 1906 in beginsel de opheffing de zer landelijke bezitsinstelling decreteerde, opdat de radicalen van standpunt zouden veranderen. Deze wispelturigheid doet hun weinig eer aan. Aldus uitte zich in elk geval een poging tot de obstructie, welke het ministerie duchtte. Men heeft haar opnieuw het hoofd zien opsteken in een speciale vergadering van het senioren-convent, d. i. de commissie gevormd door de oudsten der verschillende partijen. De president der doema, Chomja- kof, hecht aan deze bijeenkomsten groot ge wicht. Hij ziet er een middel in tot ver mindering van het ongerief, dat voortvloeit uit de tegenwoordige samenstelling van het bureau der doema, dat geheel in handen is der Octobristen en der conservatieveneen middel voorts om aan de partijen der linker zijde een rol te verzekeren bij de afwerking van den wetgevenden arbeidJ ammer genoeg is het senioren-convent weinig handelbaar wanneer het geldt de samenwerking met de leden der regeering. Daardoor kwam het b.v., dat in de vergadering van 7 Novem ber, waar sprake was van de vorming van een eommissie van toezicht op de spoorwe gen, alle leiders der linkerzijde zich als een man onthouden hel oen zoodra zij vernamen dat in deze commissie ambtenaren zouden zitting nemen. Ook hier kon hunne weer barstigheid niet woYden goedgekeur 1 Op den 14en November heeft de herkie zing van het bureau der doema een oogen blik d: vrees doen ontstaan voor een wer kelijke parlementaire crisis. De geheele oppo sitie schaarde zich aaneen, ditmaal niet zon der reden, om te protesteeren tegen de toe bedeeling dezer drie voorname zetels aan de Octobristen en aan de rechterzijde. De constitutioneel-democraten, de socialis ten en de arbeidersafgovaardigden eischten hun deel en betuigden hun voornemen zich bij de verkiezing van liet bureau te onthou den. Daarop verklaarde Chomjakof, dat niets hem zou kunner bewegen het voorzit terschap aan te nemen uit de handen van de helft der Doema. Niettemin heeft Chomjakof de hernieuwing van zijn mandaat Kunnen aannemen. Nadat de politieke groepen den geheelen dag had den vergaderd, bleken bij de stemming 318 stemmen op Chomjakof uitgebracht; slechts 34 socialisten, arbeidersafgevaardigden en radicalen hadden zich bij den staat van zaken niet kunnen verleggen, i De beide oude vice-presidenten baron Meyendorff en prins Volkonski werden ver volgens herkozen. :)e samenstelling van het bureau is dus dezelfde gebleven. Resumeerende zi]n de eerste drie weken der nieuwe zitting te loor gegaan aan lijn- trekkerijen en misverstanden. Het in gang zetten der parlementaire machine is lang zaam gegaan. Men mag hopen, dat de vader landsliefde der Russische afgevaardigden en hun goede wil deze aanvankelijke moeilijk heden zullen overwinnen. Dültiditand. i B e r 1 ij n, 2 4 N o v. De Keizer moest heden wegens verkoudheid het bed houden. j Onder den titel „Een nieuwe aera", J schrijft de Köln Ztg. eenige opmerkingen, i die toonen met hoeveel ingenomenheid het j Duitsche volk heeft waargenomen, dat de Krizer de lessen ter harte nam, die de In*-- ste moeilijke weken hem hebben gebracht. In het Berlijnsche Raadhuis, dat hij 15 jaren lang met opzet gemeden heeft, ver scheen hij Zaterdag, zonder ophef, zonder pronk, eenvoudig en waardig, vergezeld door zijne zonen, de keizerin en de kroon prinses. Hij hield een redevoering, die hem vooraf, coram publico, door den Rijkskan selier werd overhandigdna de voorlezing er van gaf de Keizer het manuscript aan Von Bülow terug, die het door Bethmann Hollweg aan de aanwezige vertegenwoordi gers der pers liet geven. Zoowel de komst van den Keizer als het geen hij zeide, was een hulde voor de auto nomie der steden, een erkenning van de waardj der volkskrachten, die zich alleen hebben kunnen ontwikkelen ten koste van liet absolute bewind. En opdat de beteeke- nis door niemand zou kunnen worden mis kend, heeft de Keizer dit nog in onver bloemde en ïvet te miskennen woorden uit gesproken en daarbij den samenhang met de jongste gebeurtenissen duidelijk doen uit komen In de redevoering en hetgeen er mede samen hangt, ziet de Köln. Ztg. de meest volkomen tegenstelling met het vroeger ge uite woord: Sic volo, sic jubeo, stat pro i atione voluntas Dat dit ook door anderen werd opgemerkt blijkt uit hetgeen de Temps schrijft onder liet hoofd: Un joli geste: „Wilhelm II neeft de deugden zijner gebreken. Hij heeft menigmaal onvoorzichtige invallen, maar inj heeft ook zeer gelukkige invallen. De houding, die hij gisteren in liet Berlijnsche Raadhuis aannam, zal het Duitsche volk ongetwijfeld bevallenzij was ongedwongen, vrijmoedig en beslist. Het was een geest- ujke manier om te antwoorden op de ge beurtenissen der laatste dagen."' En over de toespraak van den Keizer zegt het blad dat zij „parfait de ton" was en in Duitschland een uitmuntenden indruk maken zal. En het blad besluit „Wilhelm II heeft met zeldzame handig heid den arm tot afweer opgeheven en op het juiste oogenblik het politieke tooneel wedei betreden. Wij zijn daarbij slechts toeschouwers. Wij volgen den strijd en tel len de slagen. De Keizer heeft, daaraan va niet te twijfelen, weer een slag gewon nen". Berlijn, 24 Nov. De overeenkomst om de gebeurtenissen te Casablanca aan een sclieidsgerecht te onderwerpen is gisteren aan liet departement van buitenlandsche za ken door 'von Kiderlen-Wachter en Cambon geteekend. België. Brussel, 24 Nov. In antwoord op een interpellatie van den heer Snoy over de resultaten van het in 1902 ingestelde vrij- willigerschap zeide de ministers van oorlog, nadat hij er aan herinnerd had dat de vredes- sterkte 42,800 man, waarvan 9000 vrijwilli gers, moet bedragen, dat in de «eerste jaren het aantal vrijwilligers grooter was dan noo- dig, maar dat het aantal sinds 1906 onvol doende werd. De minister protesteerde tegen het verwijt, dat hij de vrijwillige dienstne ming had willen doen mislukken de hooge loonen, die ten gevolge van den voorspoed in de nijverheid werden betaald, weerhiel den Je arbeiders van dienstneming, ondanks de verhooging van de premie, die van 1600 op 1800 fres. gebracht was. Toch, zoo ver klaarde de minister, mag men hieruit niet concludeeren, dat het stelsel een mislukking is geweest. Hij erkende, dat er van jaar tot jaar voortdurend minder liefhebbers zijn voor de militaire carrière en er zijn vrijwilli gers ncodig zelfs voor de best ingerichte legers. Alles bijeengenomen dus, heeft het leger noch de vredessterkte, noch de oorlogs sterkte, bij de wet geeischt. Daartegen kon slechts een middel worden gevonden, door een einde te maken aan het verschil in druk op de verschillende klassen der bevolking. De reoiganisatie moet plaats hebben in den zin van vermindering van den diensttijd, ge baseerd op uitbreiding van het contingent, hij voorkeur door den algemeenen dienst plicht.. „Ik", zeide de minister, „ben een voorstander van den persoonlijken dienst plicht, nog meer uit een maatschappelijk dan uit een militair oogpunt, met vrijstel lingen voor de geestelijkheid en de beklee- ders van vrije beroepen. Het opleggen van eene irilitaire belasting zou aan de begroo- liog ten goede komen". (De spreker werd na afloop zijner rede geluk gewenscht). Morgen vervolg. Frankrijk. Behalve een voorstel om 100,000 frs. voor vliegproeven to verleeuen heeft de Fransche Kamer bij acclamatie een motie van markies De Dion en verscheidene andere leden aan genomen, waarbij de regeering werd uitge- noodigd, het Legioen van Eer toe te kennen aan eenige pioniers der lucht. In de toelich ting van zijn motie noemde de voorsteller Wilbur Wright, Ilenry Farman, Archdea con, Blériot, Delagrange, EsnaultPelterie cn Gabriel Voisin. Engeland. Asquith's antwoord in het Lagerhuis aan Murray Mac Donald is afdoende. Het gaat nog verder dan Grey's verklaring te Scar borough de vorige week Grey sprak toen \nn „any probable combination", elke waar schijnlijke samenvoegingde thans ons overgeseinde uitdrukking is echter ruimer I „any reasonably possible combination" heet het nu, elke rederlijkerwijs mogelijk geachte samenvoeging, een veel ruimer begrip, al zeide ook Asquith dat beide uitdrukkingen gelijk in beteekenis en uitwerking waren. Lee, de conservatief die laatst ook al As quith uit zijn huisje lokte, heeft echter dit maal een antwoord gekregen dat geen twijfel meer over laat. De tweemachtcn-leer wordt daardoor ook buiten Europa uitgebreid „waar zij ook zijn gelegen" is niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar; „welke zij mo gen zijn" is ook duidelijk. De bezuinigers hebben van Asquith een aan duidelijkheid niets te wenschen antwoord gekregeu en de menschén die van jjen zomer nog droomden van weerkrachtsbeperking, zijn stil geworden. Komt dit allemaal van het D. Telegraph- 'aitikel of zit er iets anders achter? De Londenscbe pers houdt zich met de rede van Lord Roberts in het Hoogerhuis bezig. De Standard vindt die rede niets minder dan een nntionale gebeurtenis. Lord Robert, zegt zij, meent dat een gewapende inval niet alleen mogelijk, maar waarschijnlijk en, zeer vermoedelijk, aanstaande is. Als be roepssoldaat en niet als liefhebber, beschouwt hij onze eilanden maar als een klein gedeel te van het gebied, dat verdedigd moet wor den, en hij voert aan, dat een groot deel van de scheepsmacht in verre zeeën noodig kan zijn. Hij meent, dat zelfs indien de vloot in Engelsche wateren samengetrokken bleef, een Duitsche inval nog uitvoerbaar is. Duitschland neemt oen sterke strategische stelling in. Het heeft ampel transportsche pen, die altijd tot zijn beschikking zijn, het mooiste leger in Europa en den knapsten grooteii generalen staf, die bestaat. De Morning Leader acht de beraadslaging belangrijk, omdat er aVeer uit gebleken is, ii ,e weinig steun het denkbeeld van dienst plicht in Engeland vindt. De Daily News merkt op, dat een groot soldaat, nadat hij uit den dienst is getre den, altijd geneigd is aan een gevoel van denkbeeldige paniek toe te geven, ofschoon hij dat in het gevecht nooit zou doen. Lord Roberts wil het territoriale leger met behulp van het een of andere stelsel van gedwongen oefening op een millioen manschappen bren gen. Wij zijn blijde eindelijk te weten, meent de Daily News, hoeveel er noodig zijn en kunnen zeggen, dat er geen kans op is, dat liet land dien eisch inwilligt. De Daily Express wil geen dienstplicht, zooals die op het vasteland bestaat. Maar indien er een wet werd aangenomen, die alle jongelieden voor hun een-en-twintigste jaar verplichtte een geweer te leeren hanteeren, gelooft zij niet, dat het Engelsche volk daar rouwig over zou zijn Londen, 24 Nov. Lord Lansdowne heeft kennis gegeven, dat hij morgen het voorstel zal doen tot verwerping van de drankwet. Het wetsontwerp zal dientenge volge stellig verworpen worden. Italië. Rome, 2 4 N o v. Bij de interpellaties over de annexatie van Bosnië en Herzego- wina, waarover Vrijdag of op zijn laatst Maandag zal worden beraadslaagd, is nog een andere interpellatie gevoegd van den afgevaardigde Chiesa, waarin gevraagd wordt of de bepalingen van het Drievoudig Verbond niet toestaan dat de Italiaansclie bevolking, welke onder Oostenrijksche over- lieersching blijft, krachtig verdedigd worde. Spanje. P a r ij s, 2 4 Nov Men meldt uit Ma drid aan den TempsDe Correo Espanol publiceert een brief van Don Carlos, waarin deze het gerucht logenstraft dat hij afstand zou doen - an zijn rechten. O osten ri j k- H o n ga riJe. P a r ij 2 4 Nov. Uit Weenen wordt aan den Temps geseind Men beschouwt het als zeker, dat Keizer Frans Jozef ter gele genheid van den verjaardag zijner troonsbe klimming op 2 December den erf-aartsherto Frans Ferdinand deel zal geven aan de uit oefening van het bewind. Waarschijnlijk zal hij hem bekleeden met net opper v.zag over do landsverdediging en deel geven in andere bevoegdheden. Omtrent de botsing tusscheu Duitsche en Italiaansclie sludenten aan de universiteit te Weenen, wordt nader berichtMaandagoch tend waren ongeveer 2Ö0 Italiaansche stu denten samengekomen m de aula, waar zij dicht opeengedrongen in een hoek bijeen bleven staan. Zij zonden een deputatie naar den directeur der kanselarij om dezen mon deling hunne wenschen te kennen te geven. De Duitsch-nationalen wandelden intusschen als gewoonlijk in de middengang van de aula. Plotseling weerklonk de kreet „Evviva la universita italiana", waarop dadelijk het Italiaansche volkslied volgde. De Duitschers antwoordden met gejoel en gefluit, de Ita lianen gingen voort met betoogen, waarop de Duitschers de „Wacht am Rhein" aanhieven. Plotseling riepen do Duitschers: „Zij heb ben ploertendooders medegebracht 1" Daarop raakten beide troepen handgemeenvan weerszijden vielen harde klappen, toen op eens een paar revolverschoten weerklonken. Een oogenblik van doodelijke stilte. Maar toen drongen de Duitschers met woest ge weld op de Italianen in en sloegen hen uit een. Weer hoorde men schieten. De Duit schers schreeuwden„Revolverhelden. Dat zijn nu lui, die zeggen tot een beschaafd volk te behoorenWij zijn niet in Innsbruck I" De Italianen waren intusschen op de vlucht gegaan, de Duitsche studenten zetten hen na "n op straat werd de vechtpartij voortgezet. De wacht nam een aantal stu denten gevangen, na eerst de Duitschers te hebben teruggedrongen, en de verplegers van de reddingmaatschappij kwamen toen opda gen om den talrijken gewonden de eerste hulp te verleenen. Rome, 24 Nov. Aanmerkelijke emo tie is alhier teweeggebracht door de inci denten met de Duitsche studenten te Wee nen. De studenten aan de universiteiten te Turijn, Florence, Bologna en Napels hiel den betoogingén. De studenten te Rome hielden een betooging op de Plaza Colonna en de Plaza Venezia. Geen enkel ernstig incident viel voor. Er werden eenige ar restaties gedaan. Het conferentieplan. Weenen, 2 4 N o v. Een telegram uit Rome aan de Neue Freie Presse meldt, dat de bijeenkomst van de conferentie thans ze ker iszij zal in Italië gehouden worden en waarschijnlijk van korten duur zijn. En geland, Frankrijk en Rusland zullen door hun gezanten vertegenwoordigd worden Oostenrijk en Duitstfhland waarschijnlijk eveneens. De conferentie zou midden Januari een aanvang nemen. Als een merkwaardig verschijnsel, dat van groot belang zijn kan voor de ontwikkeling der toestanden in den Balkan, is de stem ming in Rusland, om dienst te nemen in het Servische loger. Daarover wordt gemeld uit Petersburg Uit alle kringen der Russische maatschap pij melden zich talrijke vrijwilligers voor het Servische leger, bij de Servische ambas sade. Op ±7 November verscheen een groep van 50 werklooze arbeiders bij den gezant; zij lieten vragen of zij als vrijwilligers voor het Servische leger konden worden aangeno men. De gezantschapssecretaris Schaikowitsj beloofde, dat zij dadelijk na het eindigen der onderhandelingen met Oostenrijk, die reeds een bijzonder scherp karakter aanne men, zullen worden ingelijfd als het noodig is. Alleen op dien 17 November meldden zich in het geheel 350 man vrijwilligers aan het geheele aantal aanmeldingen in de jong ste veertien dagen bedraagt 2000. Daaron der zijn 30 officieren. Ook vele dames verzoeken om, zoo de oor log uitbreekt, in het Servische Roode Kruis te mogen dienst doen. Britsch-Indië. Lahore, 24 Nov. De districts-super- intendant van politie te Lyallpur is door een inlandschen politieagent vermoord. Perrlë* Teheran, 24 Nov De proclamatie van den Sjah, waarbij hij zijn besluit me dedeelt geen nieuw parlement bijeen to roe-" pen, is ingetrokken naar men gelooft naar aanleiding van de vertoogen van Engeland en Rusland. Haïti. N e w-Y ork, 2 4 Nov. De New-York Herald verneemt uit Port-au-Prince, dat de gezanten van Duitschland, Engeland, j Frankrijk en de Vereenigde Staten hun re geeringen verzocht hebben ten spoedigste oorlogsschepen naar Les Cayes eh Jeremic te zenden ter bescherming van de vreemde lingen. Generaal Favcrolles, de militaire gezag voerder van bet Zuider-district en senator Morriset zijn in het Duitsche consulaat te Les Cayes gevlucht. N e w-Y ork, 2 4 No v. Uit Port au Prince wordt gemeld, dat de steden Aquin en Jeremio zich tegen de regeering hebben verklaard De kanonneorboot „Croyant", die in handen der rebellen is govallen, heeft bij .1 premie schoten gewisseld mot de kanonneerboot „Cchtcnaire". Generaal Lecomte, de minister van bia- nenlandsche zaken, die de troepen van de regeering aanvoerde tegen de opstandelin gen, is gevangen genomen en, naar gemeld wordt, terecht gesteld. N e w-Y ork, 25 Nov. Een telegram uit Port au Prince meldt, dat de ter dood brenging van generaal Lecomte bevestigd schijnt te worden. De stad Aquin is geplun derd AUdfei. v—- Jeanne Weber is door de krankzinni genartsen voor krankzinnig verklaard en zal in een gesticht worden opgesloten. vTe Toulon is een ongehuwde dame van 80 jaar, Fran^oise Bauchere, milliocnon rijk, verdronken gevonden in den vijver van

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1