ADVERTENTIËN. A. C, ENGELBERTS en Go. 8 Amersfoortsch 1 Wissel- en Effectenkantoor W. CROOCKEWIT W.Azn. (Groningen), die om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. In verband hiermede had eeuige discus sie plaats. Uit den boezem der vergadering werd namelijk aandrang geoefend, om voor een der vacatures te laten kiezen den heer Corn luimig Sr., die 25 jaren bestuurslid van de afdeeling Rotterdam is geweest, om trent de vereeniging uitnemend op de hoog te is en het niettemin, zooals ook nu weer, nooit verder heeft kunnen brengen dan no. 3 op een voordracht. Verkozen blijken de heeren W. J. van Hassel (Utrecht), Pas toor F. K. W. Bult (Barneveld) en Corn. Immig Sr (Rotterdam.) Tournee door België. De impresario M. de Hondt, Den Haag, gaat een tournee door België ondernemen met het Vrije Tooneel, directie Speenhoff en de la Mar. De hier te lande bekende kluchten. Zijn Edelachtbare en de Tante van Charley nullen worden opgevoerd, de heer en mevr. Spner:hoff zullen hun liedjes zingen en Nap de la Mar treedt op als humorist. De eerste voorstellingen zullen plaats heb ben 1 en 4 December in de Koninklijke Ne- derlandsche Schouwburg te Antwerpen. De tram Leide nN oord- w ij k in gevaar. Nu de tramlijn Kat wijkRijnsburgKatwijk in een elcctri- sclie lijn zal worden omgebouwd, krijgt de lijn NoordwijkLeiden het te kwaad Deze lijn wordt ook door de H. IJ. S. M. ge ëxploiteerd, doch deze maatschappij kan eiken dag het contract opzeggen. Zij wil echter du exploitatie wel voortzetten, als do belanghebbenden zelf van hun belang stelling blijk geven. Opgericht is een Noord-Zuid-Hollandsohe Tranunaatschappij, die behalve de lijn Lei denKatwijk, ook eeue electrische lijn door Leiden zal exploiteeren en ook Noordwijk in haar net wil opnemen, indien men in Noordwijk zelf wil zorgen voor een ge leel- te van hei maatschappelijk kapitaal, tot een minimum van f 100.000. Met het doel, om dit geld bijeen te krijgen, heeft zich ein commissie in Noordwijk gevormd Of het zal gelukken, staat nog te bezien, aangezien de bollenkweekers er niet veel voor voelen. Melkonderzoek Door de apothekers-scheikundigen Van Ketel en dr. Suyver te Amsterdam is het plan gevormd aldaar op te richten een keuringsdienst voor melk", indien althans zich een vol doend aantal melkslijters voor deelneming aanmelden. De heeren Van Ketel en Suyver stellen zich voor bij de deelnemende melk slijters 24 malen per jaar op willekeurige tijden een monster melk van den voorraad te doen nemen en dit monster te onderzoe ken. Volksbond tegen drank misbruik. Door de afd. Tiel van den Volksbond tegen drankmisbruik is een kook cursus van 24 lesavonden geopend, onder leiding van mej. Sormani uit Nijmegen. Na afloop volgt een cursus voor getrouwde werkmansvrouwen Centrale Regelingscom missie voor Volksstemmin gen. Evenals in de gemeenten Dinxperloo, Sleenwijk, 8t Pancras, Glanerburg en Hen- geloo, werd ook in Smallingerland een volks stemming gehouden. Deze gemeente omvat verschillende dorpen, zoodat om de bevol king op de hoogte te brengen, een courant verspreid werd en op verschillende plaatsen (Iioutigehage, Drachtster-Compagnie, Rotte- valle, de Wilgen, Boornbergum, Drachten, Nijega en Opeinde) openbare vergaderingen werden belegd. Waar de afdeelingen Drach ten, Oudega in Boornbergum der Ned. Ver. t. afsch. van A. D., de afdeeling Drachten der Gereform. Ver., de afdeeling Drachtster- Compagnie van den Alg. Ned. Geh. Onth - Bond en de afdeeling Drachten der Nat. Chr. Geh.-Onth. Ver. met elkander zich hiertoe voreenigd hadden, traden in deze ver gaderingen sprekers van verschillende rich ting op. De uitslag nu was dat uitgebracht werden 6035 stemmen. Hiervan waren 419 stemmen blanco en van onwaarde, zoodat het aantal geldige stemmen 5616 bedroeg. Van deze verklaarden zich 114 voor onbeperkten ai ank verkoop, 801 wilden den toestand zoo laten als deze was, 1059 stemden voor ver mindering van drankgelegenheden, terwijl 3642 deze geheel wilden laten verdwijnen Met dezen uitslag kunnen de drankbestrij ders tevreden zijn. School- en Kerknfe Meer Uitgebreid Lager On derwijs. Aan Z.Exc den Minister van Bin- nenland.sehe Zaken is door het Hoofdbestuur van hot Nederlandscho Onderwijzersgenootschap een adres verzonden, waarin liet verzoekt, dat een voorstel tot wijziging van de Wet op liet Lager Onderwijs by «le Wetgevende macht aanhangig wordt gemaakt in den geest als gevraagd wordt door de versohillende vereonigingen hier te lan de ter bevordering van Meer Uitgebreid Imager Onderwijs. Het H.-B van het N. O. G. acht het ook van het hoogste belang, dat er overal gelegenheid bestaat van jongelieden van 12 16 jaar, die het gewoon lager onderwjs genoten hebben, om gebruik te maken van uitgebreid lager onderwijs, in eenige der vakken, genoemd onder 1t van art. 2 der Wet op het lager on derwijs. l'it een onderzoek, in 100-5 in de afdee lingen van het N". O. G. ingesteld, bleek duide lijk, dat er toenemende behoefte l>esiaat aan voortgezet onderwijs en dat een wettelijke rege ling van dezen tak van het lager onderwijs dringend noodig is. Achterlijke Kinderen Te Bnarn is van wege de plaatselijke commissie van schooU toezicht een onderzoek ingesteld naar den om vang der achterlijkheid onder de kinderen, die de lagere scholen aldaar bezoeken. Uit het daarover uitgebracht rapport blijkt dat de 1 roofden der scholen totaal 47 kinderen als ach terlijk hadden opgegeven, terwijl volgens het oordeel der beide schoolartsen dit aantal in werkelijkheid niet zoo groot was. De commissie vermoedt, dat door enkele hoofden kinderen als achterlijk gequalificeerd waren, welke feitelijk niet tot die rubriek behoorden, d. w. z.. die niet vielen onder de juiste beteeken is van het begrip ..achterlijk" (imbecillen. enz.). Slechts enkele kinderen waren aLs achterlijk te beschouwen welke achterlijkheid blijkens de medische rap porten het gevolg was van hereditaire belasting van de zyde der ouders. Het komt de commissie voor, dat de achter lijkheid onder de .schoolkinderen te Huarn nog niet van dien aard is ie noemen, dat bijzondere maarregelen hiertegen dienen te worden geno men. Daar echter gebleken is, dat op alle scholen, uitgezomieid één bijzondeie school, achterlijke kinderen zijn geplaatst, komt het de commissie voor, gehoord liet advies van den heer arrou- dissements-schoolopziener. dat het zeer wensehe- lijk zoude zijn, zoo door het college vau B. en W. in overleg met de hoofden der openbaie scholen, c. q door het bestuur der betiokkeu bijzondere school, in overleg met het hoofd der school, eeue regeling werd getroffen, waarbij tic achterlijke kinderen van liet onderwijs iu die vakken, waarvoor zij den minsten aanleg blijken te hebben, worden vrijgesteld, teneinde zich ui de daardoor voor hen vrij komende lesuren, met meer kiacht te kunnen toeleggen op de vakken, waarvoor de aanleg in grootere mate aanwezig is. Het is in de bedoeling der commissie gelegen om in den hierboven aangegeven zin voorstellen aan de lietrokken autoriteiten te doen. - De Synode -Ier Gereformeerde Kerken heeft besloten aan de studenten in de godge leerdheid het preeken te verbieden. Tengevolge kietvan wordt nu voorgesteld de studenten na een welgeslaagd praeparatoir examen aan te stellen als hulpprediker, onder verplichting het volledige predikambt te vervullen en ook het peremptoir examen van de classis der Geref. Kerken af te leggen. Het gemeentebestuur van Zonnemaire heeft gunstig liesohikt op liet verzoek van de groep van den Pro te.su» n t en bond en eenige vrijzinnig- hervormden aldaar, om ©en der schoollokalen te mogen gebruiken tot het geren van godsdienst onderwijs Door den kerkeraad der Herv. ge meente was afwijzend beschikt op een verzoek om de consistoriekamer voor dat doel beschik baar te stellen. Protestanten in het D o n a u- ryk. Ds. J B. du Buy, te Borne, doet in ,.<la Hervorming" verantwoording van de giften die van "t jaar bij hem zijn ingekomen voor de Pro- testantsohe beweging in Oostenrijk. Hij ontving f 1301.37$ tegen f 1251.03$ in 1907. f 1424.64 in 190(5 en /"1782.50$ in 1905. Na aftrek van on kosten verzond luj f 1457.88 voor de eene heilft aan prof. Clemen te Bonn voor de Tsjechen en voor de andere helft aan den lieer Stade te Halle voor de Duitsche Oostenrijkers. Men schrijft naar wij verder in ,,de Her vorming" lezen uit Bosnië aan de Christlicho Welt „Van een systematisch Katholiseeren van Bos nië van overheidswege" iets, waaromtrent dit blad verontrustende berichten had meegedeeld „is inderdaad geen spraak. Bosnië is tot nu toe door Oosteorijk-Hongarye, niet door Oosten rijk alleen bestuurd geworden, eu de stem die de translei thaansehe helft der monarchie mee in 't kapittel had, kwam aan de behandeling van alile godsdiensten op gelijken voet ten goede. De Mohammedanen en de Oostersoh-orthodoxen (Serviërs) hebben hun organisaties evenzeer in bloei zien vooruitgaan als de Katholieken. Wij Protestanten hebben volstrekt niet te klagen. Waren er twintig jaren geleden nog zoo goed als geen Protestanten in ons land, thans zijn er vier bloeiende gemeenten met zeer vele filialen, die zich in krachtige geldelijke ondersteuning door de Bosnische regeering verheugen. Ook het conflict, waarin aartsbisschop Stadler van Sera- jowo met de regeering geraakte over zijn prose lietenmakerij onder de Mohammedanen, strekt ten bewijze van de onpartijdigheid der regee ring. Moge het na de annexatie der beide schoone provinciën evenzoo blijven Zitting der Prov. Staten. rOp de lijst van onderwerpen, te be handelen in de Wintorzitting der Provinciale Staten van Utrecht, welke geopend zal wor den op Dinsdag 1 December 1908, des voor middags te tien ure, komen o. m. de vol gende punten voor Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 8 September 1908, le Afdeeling, *ot betaling der herstellingskosten van de brug over de Goijerwetering in den weg van Langbroek naar Leersum, uit Hoofdstuk IX, art. 1, Onvoorziene Uitgaven", de* provinciale begrooting voor 1908. Missive van Gedeputeerde Staten, d.d. 1 September 1908, 2e Afdeeling, houdende me- dedeeling, dat bij Kon. esl. van 18 Augu: tus 19jD8. aan de bijzondere commissie uit de Staten, in wier handen is gesteld het voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 3 Maart 1908, 2e Afdeeling, betreffende liet schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht omtrent de verbetering van den Leidschen Rijn machtiging is ver leend, hare werkzaamheden ook na de slui ting der zomerzitting voort te zetten. Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 6 October 1908, 2e Afdeeling, tot wijziging van het regiement voor het waterschap „Rateles". Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 6 October 19C8, 2e Afdeel'ng, tot wijzig'ng van het reglement voor het waterschap Wal verhorst en de beide Vlooswijker en de Lagenpolder". Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 27 October 1908, le Afdeeling, tot toeken ning van een provinciaal subsidie aan de Afdeeling „Vechtstreek" der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, ten behoeve van een tuinbouwcursus. Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 27 October 1908, le Afdeeling, tot toeken ning van een provinciaal subsidie aan de Regelingscommissie voor de Veefokkerij, als bijdrage in de bureau-, reis-, verblijf en pensioenkosten van een vee-consulent. Missive van Gedeputeerde Staten, d.d. 27 October 1908, 2e Afdeeling. betreffende het onderhoud der provinciale wegen in eigen beheer. Verslag der Commissie uit de Staten, in wier handen is gesteld het voorstel van Ge- deputeerdo Staten, d.d. 3 Maart 1908, 2e Afdeeling, betreffende het schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, omtrent de verbetering van den Leidschen Rijn. Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 3 November 1908, 2e Afdeeling, tot vaststel ling eener provinciale verordening op het bouwen en planten in de nabijheid van wa terschapsmolens Missive van Gedeputeerde Staten, d.d. 17 November 1908, le Afdeeling, betreffende het Nederlandsche gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht. Voorstel van Gedeputeerde 8taten, d.d. 17 November 1908, le Afdeeling, tot het aangaan eener provinciale leening en tot wij ziging der begrooting voor 1909. Adres van de Prov;ne.ialc Commissie tot Bewaring e Instandhouding van Voorwerpen van Geschiedkundige of Oudheidkundige Waarde in de Provincie Utrecht, om verhoo ging van het haar toegekende bedrag, met het advies daaromtrent van Gedeputeerde Staten, d.d. 17 November 1908, le Afdee ling Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 17 November 1908, no, 2882, tot vaststelling an de tabel van grensomschrijving der kies districten, waarin het Groot-Waterschap ,de Ronde Veenen" is verdeeld Voorstel van Gedeputeerde Staten, d.d. 24 November 1908, 2e Afdeeling. om hen te machtigen om gemeenschappelijk met Burgemeester en Wethouders der gemeente Amsterdam eeue verlenging aan te vragen van de concessie tot heffing van tolrechten voor het gebruik van de vaart en van het zand- en jaagpad tusschen Breukelen en Ouderkerk In de vorige zitting van de Staten criti- seerde de heer Mendels den overmatig langen werktijd van de pleegzusters in het Ooglij dersgasthuis te Utrecht, dat om sub sidie had gevraagd. Aan het debat, dat nu en dan nog al scherp van toon was nam o.a. prof. de Louter deel, die de mededeelingen des heeren Mendels overdreven noemde. Er werd een nader onderzoek toegezegdin de a.s. winterzitting der Staten komt de quaestie opnieuw aan de orde. Aan het te j dezer zake uitgebrachte rapport ontleenen wij het volgende „Terwijl in het algemeen de werkzaam heden der verpleegsters in ziekenhuisdienst zwaar te noemen zijn, zijn deze juist in tiet Nederlandsch Gasthuis voor Ooglijders be trekkelijk licht en in elk geval veel min der zwaar dan in andere ziekeninrichtingen. Dit is dan ook de reden, waarom jonge dames, die zich tot verpleegster willen vor men, maar zich nog niet opgewassen voe len tegen de zware taak van verpleegster in een algemeen ziekenhuis, zich als leer ling-verpleegster aan het Gasthuis voor Ooglijders aanmelden en liever het eerste deel van haren leertijd daar doorbrengen, niettegenstaande haar leertijd daardoor met één jaar verlengd wordt (om toegelaten te worden tot het examen ter verkrijging van het diploma, moeten de verpleegsters eenen leertijd doorgemaakt hebben van 3 jaar in een algemeen ziekenhuis of 2 jaar in een speciaal ziekenhuis of 2 jaar in een alge meen ziekenhuis, totaal dus vier jaar). Dat het verschil niet denkbeeldig is blijkt daaruit, dat het herhaaldelijk is voor gekomen, dat verpleegsters, die in het ge heel geen bezwaar ondervonden in het ver vullen barer betrekking in het Nederlandsch Gasthuis voor Ooglijders, niet bestand ble ken te zijn tegen den zwaarderen dienst "n een algemeen ziekenhuis. Het verschil bestaat voornamelijk hier in lo. dat het ruwe kamerwerk in de ande re inrichtingen door de verpleegsters ge daan moet worden, daarentegen in het Gasthuis voor Ooglijders door daarvoor aangestelde dienstboden geschiedt 2o. dat de ooglijders zich in den regel zelf kunnen helpen en dus weinig verple ging, maar voornamelijk alleen toezicht be hoeven, terwijl zware en inspannende ver pleegstersdiensten, zooals het verbedden van patiënten en het bewaken en reinigen van bewustelooze patiënten hier niet dan bij hooge uitzondering voorkomen. Het aa ïl patiënten, dal in het Gast huis voor Ooglijders verpleegd wordt, is niet zeer groot en varieert in den regel tus schen 19 en 45slechts zelden en dan ook maar voor korten tijd is het aantal boven 40 geweest. In 1906 kwamen voor 12208 verpleegda- gen en in 1907 12120, dus gemiddeld per dag ongeveer 33 patiënten. De verpleging wordt waargenomen door ééne hoofdverpleegster, vier verpleegsters en eene geu.pionieerde verpleegster. De hoofdverpleegster heeft de controle over de verpleging en assisteert den Geneesheer- Directeur in de kliniekende verpleegsters hebben de dagelijksche zorgen voor de pa- tién ten. De gediplomeerde verpleegster valt in bij afwezigheid of ontstentenis van ééne verpleegster, en in geval van bijzondere werkzaamheden, en is werkzaam in de po likliniek. In de morgenuren is in de poli kliniek tevens werkzaam eene externe ver pleegster, alsmede de amanuensis. De patiënten worden verpleegd in vier afdeelingen die ieder onder eene verpleeg ster staan. Het aantal patiënten waarvoor eéne verpleegster te zorgen heeft, is dus in den regel minder dan 10, en, zooals boven reeds vermeld, bestaat het werk meer in» toezicht houden dan verplegen. Ook de diensttijd is niet overmatig. Om 6 uur worden de verpleegsters gewekt en moeten om half 7 het werk beginnen, te weten, de patiënten behulpzaam zijn bij het morgentoilet voor zoover zij daarbij hulp noodig hebben. Om 7 uur krijgen de ver pleegsters gelegenheid een kop thee met beschuit te gebruiken,en moeten dan de patiënten aan hun ontbijt helpen, waarna zij zelf tegen 8 uur kunnen ontbijten. Om 10 uur krijgen zij weder gelegenheid een kop koffie of een glas melk te gebruiken en om 12 uur hebben zij een half uur vrij oni koffie te drinken. Voor het middag maal is eveneens een half uur gerekend maar hebben de verpleegsters bovendien voor de eene helft vóór, en de andere helft na het middagmaal een lialf uur vrij. Ver der hebben zij de eene helft 's avonds van 6$ tot 7 uur en de andere helft van 7 tot 7$ uur vrij om thee te kunnen drinken. Om 9 uur zijn de patiënten naar bed en is de dienst afgeloopen. Alleen bij groote uitzondering wordt na dien tijd nog wel eens de hulp van eene verpleegster gevraagd. maar eigenlijke nachtdienst komt in het Gasthuis voor Oog lijders niet voor. Wanneer eene enkele maal een der pa tiënten ernstig ziek wordt, b.v. longontste king krijgt, en ook des nachts hulp be hoeft, dan wordt daarin door eene extra verpleegster voorzien. Behalve de reeds vermelde vrije uren voor de maaltijden hebben de verpleegsters een middag en een avond vrij per week en om de veertien dagen een geh eel en Zondag. Verder wordt nog op Maandag middag of Woensdag avond 1$ uur gelegenheid gege ven voor tennis of andere ontspanning, en genieten zij een verlof van 14 dagen per jaar. De traktementen der verpleegsters zijn in overeenstemming met die van andere ziekenhuizen, te weteneen begin salaris voor ongeoefende leerling-verpleegsters vau 100, dat na acht maanden op 150 ge- biacht wordt; verder volledige voeding, huisvesting en bewassching. Voor niet ge diplomeerde verpleegsters klimt het salaris* tot 250, voor wel gediplomeerde verpleeg sters tot 300, terwijl de hoofdverpelegster een salaris van 550 geniet De dienst der verpleegsters wordt gere geld na overleg tusschen den Geneesheer- Directeur en de hoofdvrepleegster, en daar bij wordt er naar gestreeld dezen dienst zoo humaan mogelijk in te richten. Bij dat overleg is wel eens ter sprake ge komen het idee om eene nachtverpleegster boven het gewone aantal verpleegsters aan te stellen maar hiervan is, daar het on- noodig en te bezwarend was, afgezien. Voor de verpleegsters zoude dat toch eene verzwaring van den dienst in plaats van eene verlichting zijn. Zij zouden dan name lijk om de beurt eene week nachtdienst moeten deen. Maar juist het waken valt de eerste dagen bijzonder zwaar, eerst na eene week is men daaraan eonigszins gewend en is men daarom in -andere ziekenhuizen er toe gekomen den nachtdienst 3 maanden lang door dezelfde verpleegsters te laten verrichten. Dit zoude echter voor die eene nachtver- pleegstev in het Gasthuis voor Ooglij ders ondoenlijk zijn, daar zij dan 3 maanden in absolute eenzaamheid zou moeten doorbren gen. Bovendien zoude die verpleegster, om werkelijk eenig toezicht te kunnen houden, voortdurend telkens alle afdeelingen moe ten bezoeken en dus voortdurend trap op, trap af moeten gaan. Daarom zoude in een eenigszins afdoen- den nachtdienst alleen voorzien kunnen worden door drie extra verpleegsters, waar onder ééne hoofdverpleegster. Zooals echter reeds boven vermeld is zoude voor dat drietal niet dan bij hooge uitzondering iets te doen zijn. Onder deze omstandigheden hebben re genten geene aanleiding gevonden, verhoo ging van het. subsidie te vragen, zooals destijds door den heer Mendels ter verbete- ring der toestanden in dit Gasthuis was voorgesteld. Boekbeoordeeling. Nieuwe uitgaven. De Wonderen der Techniek, on der red. van Borgerhoff. v. d. Bergh, Enklaar. Verhagen en Willekens, uitg. J. C. Dahiieijer le Amsterdam Het .wie ot laatste deel kwam van de pers, het bevat 250 bladz. druiks, flieeft mooie platen- (o. a. 't laboratorium van een alchimist in de 17e eeuw. de alchimist aan 't weókde 12 sleutels uit Yalentini l^etztes Testament, enz. enz.), handelt over Alchemie en Chemie en geeft een, register van 3000 woorden. Een bijge voegde brochure vermeldt, dat het geheele werk in linnen prachtbanden te verkrijgen is door 13 maanden f 1.25 per maand en in lederen ban den door f 1.50 gedirrende 12 maanden te beta len, en wel zóó, dat men bij de eerste storting •het complete werk ontvangt. Een passende éta gère is voor dit werk mede te liekomenDie 'be lang in het boek stelt, doet 't best de brochure aan te vragen. Zooveel is zeker, het is een inte ressant wenk, naar voor velen ontzaohlijk veel uit te leeren ralt en dat met 15 guldien (geb. f 17.50) niet te dwur betaald is. Ook de leek zal liet dikwijl® ter hand nemen om/ eeu of ander na te slaan, zijn weetlust te bevredigen, waar hét geldt het uitgebreide vefld der technische wetenschappen. De vele platen en plaatjes, het uitvoerig register <1 ragen bij tot de bruikbaar heid van het wenk, dat een plaats verdlienit in veler boekerij en zeker dikwijls geraadpleegd zal worden Verhalen uit de Alg. Geschie denis door Jar. M. Vos, uitg. P. van Belkum Az. te Zutphen. Een boek van 375 bladz. groot formaat in twee kolommen /bedrukt, met tal van grootore en kleinere pliaten versierd, gestoken in mooien band, een degelijk werk, onderhou dend geschreven. Geen droog geschiedenisboek, maar een/ boek, dat- onze jongelui met genoegen ter hand. zullen nemen om reeds verkregen ken nis op te frisöhen of nieuwe wetenschap op te deen. Het kost in. praohtiband f 2.90 een degelijk Sinteiiklaa6-cadeau! Vertelselboek. Sprookjes en vertellin gen, bijeengebracht door Marie Honig, uitg. P. van Belkum te Zult-phen. Twee kloeke deelen in prachtbanden, met aardige tafereeltjes uit het •kinderleven er op, dik met acht groote platen en ongeveer 250 bladz tdkst. De prijs is f 1.90 per deel. Marie Honig, die zelf meer dan een gjoed hoek schreef, weet vat geschikt is voor en gewild,' dooi- de jeugd. Onize kindereu zullen, op den a. s. feestdag niet zoo'n boek blijde zijn. Ja, maar ook dit nog het is ook een boek voor ouders, onderwijzeressen en allen, die met kinderen hebben om te gaan. Een heerlijke, frissche bron om/ uit te putten, wanneer men op school of thuis in het schemeruur wat vertellen wdJ. De verzamelaarster heeft in. 't register aangeteekend wat voor tik? kleineren en w at voor de grooteren l>estemd is. en daarmee heeft zij hot dengenen, die haar bodken gebruiken, ge makkelijk gemaakt. Het Beleg van Haarlem, gesch ied- kundi-g verhaal door P. T/vuwerse, uitg. als ho ven. Een boek van 250 bladz. met 4 platen in keurig bandje (prijs f 1.90). En omdat het de 2de diruk is. die van dit weitkje nu van de pers kwam, èn omdat ieder weet, hoe ÏJouwerse sohveef, daarom behoeft Ihier weinig over dit .Beleg van Haarlem" gezegd te worden, 'dat altijd een aantrekkelijk verhaal zal blijven, in zonderheid als Lotrwerse het vertelt. De Reis om de YY erelid in Veer tig Dagen of de „Zoon van Phi leas Fogg' door Jan Feitili, uitg. ScheQtenb en Gilbay te Amsterdam, een' boek van 350 bladz. met teeke- ningen in. den tekst Tan den schrijver en vier platen van 1'. Das. Het luchtschip op den om slag laat reeds zien, dat de tijden van een reis oni de wereld in tachtig dagen, voorhij zijn, de zoon van Phi leas Fogg kon dem vader overtref fen. Zoo'n boeik wil er vooral bij onze jongens altijd graag in, en er valt uit te leeren. Laohjes en Tiaantjes. een Prenten boek van G Caspam, met rijmpjes van/ S. Maat huis-Heken, uitg. Ho!'la/mlia-Dr nikker ij te Baarn. Een flink boek met stevlgen omslag, groote ge kleurde platen en aardige kinderverzen er bij. De platen zijn zóó, dat de kinderen er met hun kinder-belangstelling naar kijken zullen en als liet bij/liehioorend versje door 'hen, gelezen, is, ze nog eens liekijken zullen, om or nu pas in te zien wat zij eerst alles ntng niet opgemerkt had den. De goede Sint vergete ooik dit boek niet op zijn reis meê te nemen Judas Iskarioth en de And-e re n no. 13 on 14 van de Bibliotheek van Rus sische Litteratuur, geschreven door Leoniedl Au- drejef, vertaald door Ahtwe de G-raaff, uitg. Maas en Van Suchtoien te Amsterdam. Met be langstelling heb ik dit werkje gelezen, de al te veel veroordeelde Judas wordt hier .niet vrijge pleit, maar het gedrag der andren, dioor Judas op /.yu beurt gehekeld, doet denken aan 't be kende woord: ..wie uwer zonder zonde is. werpe den eersten- steen.' Judas is meer beklngeas- j waaid dan veraohtenswaard dit in, het licht J te stellen, heeft de schrijver beoogd, die oorzaak en -gevolg met elkaar in verband brengt. Was Judas slechter dmt de anderen? Meende hij het i minder goed met den Meester? Waarom was I hij lang de verschoppeling, de zondebok? Op die vragen wordt hier 't antwoord gegeven. Eli er koant in ons. een' geviocl van liefde tot diezen j mensch, die zoo weinig liefde ondervond, dien de omstandigheden brachten tot den misdaad, voor welken hij nu reeds eeuwen/ boet door den schandvlek, diie er rust op zijn naam. 11 e n o v- a 11 a schetsen en novellen dolor Daisy E. Junius, redactrice van Nieuw Vrou wenleven (voor eigen rekening uitgegeven/). Een zestal! schetsen, waarvan bizonder levendig ge schreven is ..de Paasohwéide" ook „Juf" ver plaatst ons geheel in uien toestand van. haar. voor wie 't woord gelniik het eerrst uit Valk hof!" gekend- werd. Het „uitstervend type" is goed geteekend, die luimen en grillen- van Toet ie. de vriendltjke toegevendheid van Mevrouw Meer sen, die toch ,,"n goeie moeder" bleek, 't een en T ander is zóó beschrevzendat -wij ons in 't midden van liet gezin verplaatst gevoelen1. Goed is ook de karakterteekening int de Hei-Jutter, zoowel van Hein, den, vrek. als van 't genoeg bij de hand zijnde Sientje. Een aardig bun deltje! Rups en. Kapol of Duurt ma den dood het leven voort?, overdruk /u-it „Het"Nie-uwe I/even", uitg. Joh. Voogd te Haarlem. „Een redelijke beantwoording buiten godsdienstige spiritistische of theosofische stelsels om. ver staanbaar voor gevoelig denkende imenschen", zegt de schrijver, die tot deze slotsom, komt,: „hierom zijn wij; onsterflijk, omdat omze liefde onsterflijk is." Een ernstig, vroom woord is in deze bladzijden/ gesproken. Hekserij, no. 3 van dë serie Bijgeloof uit alle tijden, dóór F. S. Kmipsoheer, uitg. Hol land ia-Drukkerij te Baarn. -Geïllustreerd met vele plaatjes uit het doen- en laten der heksen Meniigeen zal in dit lroefeje vinden) veel wat hij niet. wist over 't oude heksengeloof. Natuurlijk spelen, de heksenprocessen Iriei een, hoofdrol en wordt Bekker en zijn Betooverde Wereld niet vergeten. Die Anarchie van Hektor Zoccoli, uitg. Maas en Van Suclitelen te Amsterdam. De zoo juist verschenen 16de afl. gaat voort te hande len over de Organisatie. Onder veel meer kan men in deze afl. een en ander vinden over Sabo tage. Verkocht door E. Sehöyen, uit het Noorsch door Marg. Meyboom, uitg. H. Meulenhoff te Amsterdam. Een tendenz roman, tegen den han del in' blanke slavinnen opgedragen aam de nobele, beschaafd voelende jonge mannen in alle rangen en' standen. Nadat de Keizer van Duitschland dezen roman in Fransc-ke vertaling gelezen had, is, op vei-zoék van het Pruisische ministerie een. Duitsche uitgave verschenen. Is deze mededeel ing als reelaanc bedoeld, meer waarborg voor den inhoud van het werk geeft ons het woord van aan lieveling dat de lieer C. Veltliuijsen, secretaris van liet Nederl. Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen, er in schreef, die zegt dat het is „een aangrijpend, goed-, rein. nobel boek." Of ook is ons waarborg voor deri inhoud het irileidlend woord van den woordvoerder van 't Duitsche nationale comité voor internationale bestrijding van den handel in meisjes. Den hesten waarborg geeft ons de naam van de vertaalster, genoeg .-bekend geen prikkelende toomeeflen. geen naar de laagte halend realisme in- dezo bladzijdenmaar wel het wijzen op de wondeplek in onze maatschappij, het bekend maken van de dingen, die er nog altijd gebeuren en van welke velen niet weteoi, de geschiedenis van een advertentie, zooa-ls er zoo velen i n onze bladen .voorkomenen waar de onteolnildigen geen kwaad, achter zoeken eui zoo- velen slachtoffer van. werden. Dit boelk wordt in één adem genoemd met De Negerhut ik zal hier Alma's geschiedenis niet weergeven, maar ik zou wenschen dat van deze Aima een zelfde zegen/ mocht uitgaan als dlaar eenmaal uitging van Oom Tom Ten slotte vermeld tk nog even- een Sdheur- lcalender. Mej. E. Viroly, secretaresse van de afd. Voorburg van den Volksbond, verzamelde de spreuken, versjes, enz., die op de blaadjes te lezen staan. De bedoeling was liet bestrijden van de onmatigheid, het aloolhoQiisime. Alls men nu maar de spreuk op het schild niet verlkeerd verstaat en denkt dat het misbruik ontraden, en het gebruik aangeprezen wordt. Met het laatste is trouwens de inhoud der blaadjes in strijd. Tooh heeft, dunkt mij, de verzamelaarster zich niet geheel aan haar program gehouden., waar gedurig weêr een spreuk tusschen de andren staat, die den godsdienst aanprijst of het kerk- gaan of de hygiëne of andere zeer goede dingen, maar die nu eennnaal in bet /kader va.n den kalen,der niet passen. Evenwél -ik schrijf d'it niet om dezen kalender të benadeelenintegendeel, hoe meer exemplaren er van verspreid worden, hoe beter. Mijn woord is meer bedoeld als vin gerwijzing voor een „Volksbond; Scheurkalen der F. W.-DRIJVER. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding mei «le Anislerdninsclie Beurs. Vertegenwoordiger-Procuratiehouder te Amersfoort: J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Talephoon 188. Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a la Hausse en a la Baisse. Financiëele adviezen en Belegging gegrond op langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. Toorhean KortegracUt 7. ASSURANTIËN UREDIETEN COUPONS DEPOSITO*» KFFICTEN PROLONGATIÉN VREEMD GELD, DISSELS.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2