W. 16©. Tweede blad. 7"* Jaargang. Woensdag 2 December 1908. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50- Afzondorlijko nummert - 0.05. Pi ze f'out an verschijn dagelijks «behalv op Zon- en Feest dagen. AdvertentiSnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgen» bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 1 Decem ber. Geopend 's avonds 8 u. 45 min. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het herkozen lid voor Gelderland mr. P. C. 'I Hooft. Zij worden gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren Van Velzen, Van Wel deren Rengers en Staal ter onder zoek. De vergadering wordt inmiddels geschorst. Na heropening brengt de heer V a n V e 1- z e n rapport uit en adviseert namens de commissie tot toelating na aflegging der ge vorderde eeden of beloften. De heer 't Hooft, door den griffier bin nengeleid, legt in handen van den Voorzit ter de bij de wet gevorderde eeden af, wordt door den Voorzitter en onderscheidene leden gelukgewenscht en neemt zitting. Mededeeling wordt gedaan van een aantal ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen, en van de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen, welke naar de afdeelingen worden verzonden. Besloten wordt morgen, Woensdag, 11 uur in de afdeelingen te onderzoeken een aantal wetsontwerpen, o. m. het Arbitragecontract met Amerika, de Indische begrooting over 1909 met bijbehoorende wetsontwerpen, de begrootingen voor Suriname en Curagao 1909, de wijziging van Hoofdstuk X der Staatsbegrooting 1908 (Kosten vleeschkeu- ring enz.) en een aantal wetsontwerpen van kleineren omvang. Donderdag 11 uur komen in openbare be handeling de Militiewet, de Achterstands- wetten en de ontwerpen die dan verder voor openbare behandeling gereed zullen zijn. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Donderdag 11 uren. Tweid» Kamtr. De beraadslaging werd Dinsdag voortgezet over de afdeeling Binnenlandsch bestuur. De heer De Stuers vroeg de aan dacht voor de grensregeling der gemeenten en wel speciaal voor die van Maastricht. Spr. heeft zich geërgerd dat de minister daartoe het initiatief wil laten aan Gedep Staten. De heer Goeman Borgesius sloot zich aan bij het betoog van den heer Mees in zake de wettelijke regeling der Levens verzekering en wijst mede op de urgentie daarvan. Niet minder dan 800 millioen toch is bij Nederlandsche maatschappijen verze kerd. Evenals in alle beschaafde landen moet gezorgd worden dat ook de Nederland sche verzekeringsmaatschappijen ook in de toekomst aan hunne verplichtingen voldoen. Spr. oordeelde, dat met weinig moeite is in te voeren het Zwitsersche stel sel, waarbij vrijheid en openbaarheid op den voorgrond staan en daarnaast is ;ngesteld een Rijksbureau voor critische vergelijking va" alle stukken der maatschappijen. Ten slotte dringt ook Spr. aan op betere grens regeling der gemeenten. Is het inderdaad waar dat de Gemeentewet de Regeering de handen bindt, dan is wijziging dringend noo dig- De heer Van Wichen zou wijziging der Drankwet eischen in dien zin, dat de combinaCie van gemeenteraadslid en ve.-gun ninghouder verboden werd. De heer T r e u b dringt o. m. aan op regeling van pensionneering van gemeente ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Hoe staat het nu met deze zaak? Het gaat niet aan haar langer te verschuiven. Spr. en eveneens de heer Van Idsinga dringt mede aan op wettelijke regeling d6.- Levensverzekering-maatschappij en De Minister van Binnen 1. Za ken beantwoordt de verschillende opmer kingen. Het niet benoemen van niet-ingeze- tenen komt tot burgemeester komt herhaal delijk voor. De minister verheugt zich daar over niet. Hij zou er de voorkeur aan geven om een ingezetene tot burgemeester te be noemen, maar bij de bestaande partijverhou dingen is het soms wenschelijk een niet in gezetene te benoemen. De minister wenschtfe wel, dat de be noemingen van burgemeester per keuze van de gemtentenaren kon geschieden, dan was hij van veel hoofdbrekens af. Van het voorgevallene te Hattem is den minister niet ander» bekend, dan dat de burgemeester een verkeerde bepaling omtrent het venten in het openbaar had toegepast. Toen hij zijne dwaling inzag, zijn de venters verder on gemoeid gelaten. De minister acht het gewenscht, dat de Drankwet herzien worde met betrekking tot raadsleden-herbergier. De Minister wil eene herziening der Drankwet wel eens overwe gen, maar de herziening der Drankwet i» de hand steken in een wespennest. Waar de Minister, wat de beteekenis van bet woord ambtenaar betreft, er anders over denkt dan zijn ambtsvoorganger, zal herzie ning der Drankwet op dit punt wellicht spot j geschieden. Wat de gi ensregeling van Maastricht aan gaat, houdt de Minister vol, dat hij Gedep. Staten hoogstens een wenk kan geven. De Minister heeft zich verwonderd over de klacht betreffende het uitblijven eener wettelijke regeling der levensverzekeringen. Wanneer hij iets niet beloofd, wil hij niet zeggen, dat de Minister iets niet doet. (Ge lach). Met opzet heeft de Minister slechts enkele zaken beloofd af te doen en dat zal hij doen. Hij wil de Kamer n;et vleien, dat al oie gewcDschte zaken met spoed zullen tot stand komen. Waar niet bekend is of dit kabinet het volgende jaar zitting zal nemen, is de Min. zeer sober geweest. De pensionnee ring der gemeente-ambtenaren en hunne we duwen en veezen, heeft de sympathie der Regeering en zij wil trachten die tot een goed einde tc brengen. De regeling der Le vensverzekeringen is in studie en de minis ter is genegen een wetsontwerp in te dienen en zoo mogelijk tot een goed einde te bren gen. Een wethouder is eigenlijk geen amb tenaar, maar voor zijne pensionneering is wel iets te zeggen. Het is twijfelachtig of de pensionneering van wethouders is toege laten met het oog op de gemeentewet en of zij is toegelaten, gelijk dit in Den Haag bij verordening is geschied. Deze aangelegen heid is bij den minister in onderzoek. De algemeene beschouwingen werden na luttele opmerkingen gesloten. Bij de afdeeling Armwezen drong de heer Nolens aan op een spoedige herziening der Armenwet. De heer Pastoors komt terug op :1e wering der bedelarij en landlooperij c p h^t platteland en op het collecteeren ten platten- lande en hoopt dat de wet op de openbare inzamelingen spoedig tot stand zal komen. De heer De Visser dringt er, even als de heer Nolens op aan, dat de minister voor zijne herziening der Armenwet het ad vies zal inwinnen van de nieuwe vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid. De Minister heeft daartegen geen be zwaar. Op het door den heer Passtoori ge sprokene komt de minister terug als het ont werp op de openbare inzamelingen aan de orde is. I De Minister is zeer stellig voornemens het advies d^r nieuwe vereeniging „Armen zorg en Weldadigheid" in te winnen. Bij de afdeeling Volksgezondheid en Volkshuisvesting dringt de heer V a n K o 1 aan op scherper maatregelen ter bestrijding j van malaria, oogziekten, geslachtsziekten enz. en spreekt hij er zijn leedwezen over uit dat de minister er zich afmaakt met het antwoordhet advies wordt afgewacht van den Centralen Gezondheidsraad. Nog een enkel woord wil spr. zeggen over de ziekenverpleging, van zoo groot belang, vooral daar waar niet altijd dadelijk een geneesheer bij de hand is. In tal van ziekeninrichtingen worden de zusters te veel gebruikt als goedkoops arbeidskrachten en te weinig zorg aan hunne opleiding besteed. Een staatsdiplomo moest als eisch wor den gesteld. Verder vestigt spreker de aandacht op de groote sterfte onder de kinderen en dringt hij aan op het verschaf fen van goede melk. De Staat kan de gemeenten zeer goed verplichten voor goede melk en water te zorgen ea zelf het voorbeeld geven door de oprichting van modelboerderijen te bevorderen of zelf ter hand te nemen. Ook aan de drinkwater voorziening moet de Staat meer aandacht schenken. In het belang van het platteland moesten staatsapotheken worden opgericht, dan zouden de kwakzalvers'en dergelijken verdrongen worden. De heer Blooker acht een staatsdiplo- ma voor ziekenverpleging niet noodig. Tal van deskundigen belasten zich met de oplei ding van verplegers en verpleegsters, dus aan gelegenheid tot opleiding is geen gebrek en de examens worden door alleszins bevoegden afgenomen. Overgaande tot een ander punt, verklaart spreker gaarne dat in zijn ongunstig oor deel over den centralen gezondheidsraad eene wijziging ten goede is gekomen. Wan neer niet op mèèr resultaten gewezen kan worden, dan vindt dit zijn oorzaak hierin dat de Raad met werk overladen i«. Zoo gauw mogelijk moet de Raad van dergelijken overmatigen arbeid ontheven worden. Spr. hoopt dat die herziening van de wet op de besmettelijke ziekten nu einde lijk eens toi stand kome. Reeds zes jaren wachten wij daar nu al op. Ook het llegl. van Orde voor den centralen gezondheidsraad moet herzien worden. Er wordt veel te veel commissoriaal gemaakt. Spr. zet daarna uit een wat de taak van den centralen gezond heidsraad i^ en wat zij wezen moest. De com binatie van hoofdinspecteur van de volksge zondheid en lid van den centralen gezond heidsraad acht Spr. verkeerd. Hij geeft een geheel andere organisatie in overweging, nl. een directeur-generaal voor de volksgezond heid met een raad van advies. De heer Schaper dringt ook aan op een organisatie van dien Raad, zoomede op herziening van de Woningwet. Spr. protesteert tegen de rede, die de heer Van den Biesen in de Eerste Kamer gehou den heeft. De sterftecijfers wijzen er op dat de Woningwet, hoe gebrekkig ook, toch al gunstig werkt. Huisjesmelkers worden ge troffen door onbewoonbaarverklaring, maar j dat kan nu eenmaal niet anders. Er werd door den heer v. d. Biesen beweerd, dat de huiseigenaars werden geruineerd en dat de oude vrijheid werd aangetast. Aangeno men dat het waar is, dan moet dit maar ge beuren als het algemeen belang dit vordert. 1 -met de bouwverordeningen zijn schuld dat er niet gebouwd wordt, maar overproductie in een tijd toen de bouwverordeningen te slap 1 waren. Dat wreekt zich nu. Er moeten nog veel meer goede ar- j beiderswoningen worden gebouwd van ge- meentew -ge, als. het particulier initiatief daar niet in voorziet. En er moeten veel meer krottec worden onteigend, met waarde- vergoeding coor de gemeente aan de eige- i naren De heer Bos, na eveneens de organisatie van den Centralen Gezondheidsraad te heb- ben gecritiseerd, bepleit een specialen dienst 1 voor de watervoorziening ten platten lande in het leven te roepen, welke commissie dan tevens maatregelen kan beramen tegen water vervuiling. Spr. waarschuwt tgen onnoodige prikke ling tot woningbouw, ofschoon in vele op zichten met den heer Schaper meegaande. De heer Schokking drong aan op een wettelijk verbod op den verkoop van ab sinth als drank, en op maatregelen tegen de woonwagens en woonschepen. Bij de uitvoe ring der woningwet wil Spr. niet met stoom te werk gaan, gelijk de heer Schaper. Dat zou de wet impopulair maken. Men moet ook een weinig denken om de kleine lieden die dikwijls hun gansche bezit in huisjes be legd hebben. De heer Borgesius keurt 's minister* beleid in zake de uitvoering der woning wet goed. Op de belangen van de huiseigenaren moet worden gelet, maar het algemeen belang moet voorgaan. Met genoegen heeft Spreker gezien dat de minister de Woningwet herzie i wil. Bij die herziening hoopt hij dat over wogen zal worden om gemeentebesturen dwingen in sommige gevallen zich financiee- le offers te getroosten voor woningbouw De heer De Visser kwam op tegen het verwijt van den heer Van Kol, dat de Cen trale Gezondheidsraad de kapstok is waaraan de regeling der opleiding van de ziekenver pleging worden opgehangen. Het eischen van een Staatsdiploma voor verplegers zou medebrengen oprichting van Staatsopleidingsscholen, hetgeen onnoodig is. De tegenwoordige examen-eischen bieden voldoende waarborg. Spr. hoopt dan ook dat de minister niet zal ingaan op het verzoek van Nosokomos. De heer Ketelaar breekt een lans voor de vacantia- en kinderherstellings-kolonies, en vraat geldelijken steun voor dit nuttig» werk. Verschillende der bovengenoemde spre kers hadden nog de inrichting van den Ge zondheidsraad besproken. De Minister gaat thans op de zaak. der ziekenverpleging niet in. Eerst moet de Centrale Raad dienaangaande rapporteeren Zou de Minister tegen staatslevelantie vau melk zijn, liever zou de minister willen aan sturen op een wetsontwerp tot melkkeuring en hij wil zijn gedachten daarover eens late.' gaan. Of de kindersterfte daardoor zou afne men is ook nog een vraag. De Minister er kent het groote gewicht van waterleidingen en wil aanleg daarvan gaarne steunen. De Min. zal zijne aandacht nog wel eens aan de gemeentewet wijden met betrekking tot dez. quaestie. Voor Rijksapotheker» voelt de mi nister weinig. Subsidie aan de vacantie- en herstellings kolonies wil de Minister wel eens overwe gen, maar hij doet geen toezegging. Over de woningwet moet de minister zich zijn ge- voelen op dit oogenblik eenigszins reservee- I ren. Van een reactionnairen wending bij de uitvoering is geen sprake. Aan de quaes tie der schadevergoeding moet aandacht geschonken worden, maar de maatstaf is moeilijk te bepalen en eveneens wie de i schadevergoeding eventueel moet betalen van de gemeentebesturen- heeft de minister in deze niet veel verwachting. Bij onbewoon baarverklaring ten platte lande schept men soms de zotste toestanden, zoodat de men- schen er weer holbewoners werden. De pu bliceering dor over den gezondheidsraad ge voerde correspondentie, door verschillende leden gevraagd, acht de minister niet wen- sohelijv. Hij geeft den moed nog niet op dat nader overleg tot betere overeenstemming zal leiden. Hierna hadden re- en duplieken pleats. Berichten. Het bestuur der afdeeling Zaandam van de Lib. Unie heeft op zijn verzoek van den heer K. Cz. de Boer, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generail, bericht ont vangen, dai hij zich het volgend jaar gaarne opnieuw als candidaa' voor dit college be schikbaar stelt. Salaris regeling post- en tel egraa (beambten. Maandag vergaderde te 's Gravenhage de Ned. Bond van Post- en Telegraafbeambten ,,De Post", ter bespreking van de herziening der salaris regeling. Drie sprekers voerden het woord, waarna een motie werd aangenomen, waarin de ver gadering, gehoord de bespreking inzake het urgente eener herziening der traktements regeling, ovcituiga dat de verhooging van 1905 door do stijging van de prijzen der le vensmiddelen geheel is te niet gedaan, van meening dat den brievengaarders een Rijks woning mede uit dienstbelang dient te wor den verstrekt, mede dat alle dienstjaren, dooigebracnt bij de administratie, bij pro motie diene te worden medegeteld den wensch uitsprak dat deze vergadering er toe moge bijdragen om de inwilliging der inge diende verzoekschriften van heden en van voorheen te bevorderen. De drukbezochte vergadering werd o. a. bijgewoond door vertegenwoordigers van den Bond van Ccnducteurs „Ons Belang", door den Ned. Bond van Assistenten, door de Ver eeniging van Lijnwachters, en door een ver tegenwoordigd van den directeur-generaal, die zelf verhinderd was te komen. Het Arbeiderscontract en de journalisten. Een com missie uit den Nederlandschen Journalis tenkring heeft op uitnoodiging van het be stuur een model-arbeidsovereenkomst voor journalisten ontworpen, met het oog op het in werking treden van de wet op het Arbeidscontract met 1 Februari 1909. Dit ontwerp, dat van een uitvoerige me morie vergezeld gaat en in de Mededeelin gen no. 106 gepubliceerd is, zal in een al gemeene vergadering van den Kring op 19 December behandeld worden. De commis sie stelt voor het na die vergadering nader door een rechtsgeleerde te redigeeren con tract door het bestuur te doen aanbieden aan de directies der voornaamste bladen, het zoo mogelijk in een gemeenschappelijke bijeenkomst met deze te bespreken „en te trachten daarop de goedkeuring der direc ties te verkrijgen, met machtiging aan het bestuur om daarin alle dusdanige wijzigin gen aan te brengen, welke het bestuur mocht oordeelen ter wille van het gemeen overleg en niet in strijd met de wenschen van den Kring te kunnen aanvaarden." Voorts zou volgens het voorstel der com missie aan het bestuur worden opgedragen omtrent de samenstelling van een in te stel len bemiddelingsraad (aan welks oordeel alle geschillen, uit het journalistieke ar beidscontract voortvloeiende, zouden wor- den ontworpen, alvorens de beslissing van den kantonrechter zou worden ingeroepen) en zijn werkwijze een regeling te treffen. j Middenstand. Verschenen is het rapport der commissie tot onderzoek van enkele middenstandsvraagstukken, benoemd uit het departement Deventer der Maat schappij van Nijverheid, de Deventer Han dels vereeniging, afd. van den Handeldrij- venden en Industrieelen Middenstandsbond en de Vereeniging van Nijveren en geïnstal leerd door het dept. Deventer van de Maat schappij van Nijverheid in zijn vergadering van 14 April 1908. De commissie heeft haar rapport verdeeld in vragen en antwoorden. De eerste vraag: „Is inkoop-coöperatie voor sommige bedrijven hier ter stede ge wenscht, zoo ja, voor welke?" wordt aldus beantwoordIn het algemeen is inkoop coöperatie gewenscht en wordt zij hier ter stede in sommige vakken dan ook reeds met succes toegepast. In de eerste plaats is hiervoor noodig aaneensluiting in elk vak het bestaan van vakvereenigingen zal de in koop-coöperatie zeer bevorderen, waarbij zal blijken, dat elk vak in meerdere of min dere mate zich hiervoor leenen zal. De orga nisatie moet overgelaten worden aan de vak vereenigingen. Op de vragen: „In hoeverre is een afzon derlijke krediet-instelling daarvoor in het leven te roepen?" en „Op welke wijze die nen eventueel die instellingen georganiseerd te worden?'" antwoordt de commissie, dat zij zich op een wat ruimer standpunt heeft ge plaatst en tot het besluit gekomen is, dat een kredie.instelling voor die middenstan ders, welke ieder op zichzelf moeite hebben om in hun kredietbehoeften te voorzien, wen schelijk zal zijn. De conclusie, dat een afzonderlijke ver eeniging gewenscht is, spruit voort uit de overweging, dat het niet goed is, het lot van een kredietbank met een bepaald omschre ven doel te verbinden aan dat van een an dere vereeniging, die de algemeene belangen van den Middenstand beoogt. De commissie bestaat uit de heeren B. Ankersmit, JE. Kluwer, L. Gantvoort, Johs. Hardonk, J. Heering en L. Schoonhagen. Het ontslag te Amster dam. De motie, door de Vrijz.-Dem. Ver eeniging te Amsterdam tegen den vrijzinnig- democratischen wethouder mr. Z. van den Bergh (die de vergadering bijwoonde) aange nomen ter zake van het ontslag van drie ge meente-ambtenaren wegens ongepast ge schrijf en agitatie tegen hun chefs, werd een stemmig aangenomen, voor zoover zij te ken nen gaf, dat de wethouder partijgonoot meer had moeten doen om een behoorlijken rechts gang te verzekeren vóór het besluit tot ont- slag genomen werd. Minder eenstemmig was men in het oor deel over de daad die net ontslag had ten gevolge gehad. Een deel van de vergaderden was met den wethouder, die zich zijnerzijds op een redevoering en een dagbladartikel van prof. Treub beriep, van gevoelen, dat ambtenaren, die schreven als de betrokken ambtenaren, op den duur niet in gemeente dienst gehandhaafd konden worden en dien den daarom op de motie een amendement in, bedoelende om in plaats van „zonder de ar tikelen in Het Prinsenhof van 17 September 11. no. 86 goed te keuren" te lezen: „hoe wel van meening, dat toon en inhoud van de stukken in Het Prinsenhof van 17 Sep tember jl. een ernstige straf verdienen en bij systematische voortzetting noodzakelij kerwijze tot ontslag uit den dienst hadden moeten leiden". De meerderheid (3/5) der Amsterdamsche Vrijz.-dem. Vereeniging w 1de echter de al geheel e vrijheid van ambtenaren handhaven om binnen de grenzen van de strafwet, over dienstaangelegenheden te schrijven wat zij wilden en keurde dus de houding van den wethouder af „zonder de artikelen in Het Prinsenhof goed te keuren". Het laatste woord over dit ernstige mee- ningsverschil in den boezem der partij zal zeker nog wel niet gesproken zijn. R s i c o-V ereeniging voor het Coniectiebed.ijf. Te Amster dam is op initiatief van den heer Ed. Ger- zon opgericht een Risico-Vereeniging voor het confectiebedrijf en aanverwante vakken, welke zich aangesloten Heeft bij de Centrale Werkgevers Risico-Bank. De tocht naar Parijs door het Amster damsche A-Capella-Koor. onder Averkamp's leiding te ondernemen, zal door de ijveri ge bemoeiingen van mej. Anny Lieftinck inderdaad plaats vinden. Het koor zal hier aan een kleine kunstre's verbinden 22 Ja nuari a. s. treedt het te Brein op, den 23en te Antwerpen in de zaal de „Harmonie den 24en te Brussel iu de z.-al „Patria", den 25en te Parijs in de „Sa'le des Agricul- teurs". Te Antwerpen en te Brussel zal me vrouw NoordewierReddingitn medewerken. Uitgevoerd wordenwerken v:..i Bach (2 motetten en liederen), Mozart, Brahms, Bruckner, Sweelinck, Valer iu Pierre de la Rue, Palestrina, Marcello, ïngequeri, Lotti (Van de laatste 4 misfragmenten, imprope- riën en andere kerkliederen) 1 onevens enkelo nrs. uit „Een Duytsch Musyck Boeck". j Het carnaval te 's Bosch. 1 Dat de plannen, door enkelen beraamd, om het carnaval te 's Hertogenbosch te bekor ten, daar weinig in den smaak vallen, kan o. m. blijken uit het feit, dat de carnavals club „EJareksam" aldaar, reeds Zondag avond een groot en buitengemeen druk be zocht „carnavalsfist" heeft gegeven, waarbij de intocht van den „Burgervaojer van Eda- reksam" aanleiding was tot groot jolijt. De echte carnavalsstemming was al vaardig over de „fistvierenaen". School- en Kerknieuw*. Dr. J. P. Heije. Op 1 Maart 1909 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de bekende vollks- en kinderdichter d-r. J. P. Heije werd geboren. Doordrongen van hei besef, dat deze dag door het Nederlandsche volk, aan welks geestelijke, zedelijke en stoffelijke verheffing een groot deel van des dichters leven was gewijd', niet mocht worden vergeten, kwamen op Vrydag 27 No vember j.l. in het American Hotel te Amsterdam afgevaardigden van de volgende vcreenigingen bijeenhet Algemeen Neder 1. Verbond, de Maatschappij der Nederl. Letterkunde, de Maat schappij tot Bev. der Toonkunst, de Vereeniging voor N.-Nederlandsche Muziekgeschiedenis de Nederl. Koorvereeniging, Het Nederlandaoh lied, het Nederl. Onderw.-Genootschap, de Ver. van hoofden van scholen in Nederland, Volks onderwijs, de Ver. van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Ned. en de Overz. Bez., en de Unie van christelijke onderwijzers en on der w ijzeressen. Het resultaat van de daar gevoerde bespre kingen was, dat de aanwezigen vormden een Comité tot herdenking van den lOOsten geboor tedag van dr. J. P. Heije. Het koos een uitvoe rend comité, bestaande uit de heerenprof. dr. J. te Winkel, voorzitter, prof. dr. H. Brugman», J. W. van Datfsen, Th. Lancée, A. D. I<oman Jr., dr. E. D. Pijzei, C. G. Wiegand en J. Va der, secretaris. Het comité hoopt weldra het een en ander omtrent zyn plannen te kunnen meedeelen. Het adres van den secretaris is: Ampzing- straat 81, Haarlem. 's-G rave n huge, 30 November. Examens Middelbaar Onderwijs, Boekhouden, K XII Q. Opgeroepen 4 Can dida ten, opgekomen 4. Geslaagd mej. C. H. de Vries, uit 's-Gravenhage, voor huisakte. Aardrijkskunde, K IX. Geëxamineerd en afgewezen./, één cand'idaat. Schoonschrijven (N.). Geëxamineerd 5 Can dida tentoegelaten de heeren: M. van Koldani, G. Kruijswyk, beiden van Amsterdam, en A. C. J. v. d. Laarschot, van Bergen-op-Zoom. Franseh, akte A. Geëx. 3 vr. cand. Ge slaagd de dames: C. A. Slotenvakor, van 's-Gra venhage, en J. C. Yperlaan, van Amersfoort.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1