Extra Tijding. Lumay's Maagbitter. w A Indische Speculaas. C. JöRG, VREDE OF OORLOG? Uit den omtrek. STADSNIEUWST ADVERTENTIEN. Schouwburg. Utrecht. FAUST. tentoonstelling dei voorwerpen S.M. PEREL, slur. Pédicare, Landmeten, de Gouden Laars, *1 Najaar en Winter SCHOENWERK ST. NICOLAAS RIJDT op 5 DECEMBER, van af 4 uur, uitsluitend ten dienste van Slobkousen. Salonschoenen Football- boots. JOH. BOTTINGA, Viltwaren Osehatz. Schoollaarzen. fijnste kruidenbitter, overtr ft alle andere soort gelijke bitteren in smaak en fijnheid. P. VAN GENT, Vertegenwoordiger der „Zeeuw", N.B. Gebruikt dagelijks mijn Gezondheidsbruinbrood. Tailor-made Mantel- en Taille-Gostuums, alsmede nog eenige bont Stola's. ongelijk had. Poch bekl. Heef met dit idee rondloopen en toen de \.ouw naar Utrecht ging, dacht bekl. dat zulks met een slechte bedoeling» was. Hij verzette zich daartegen, dreigde, wanneer de vrouw toch naar Utrecht ging haar te zullen vermoorden als zij van den trein kwam, nog vcordat zij thuis was. De vrouw is toch gegaan, om bij haar broer te logeeren. Bij haar terugkomst te Beesd heeft bekl. haar opgewacht. Zij kwam niet met den trein waarmede hij vermoedde, j zoodat hij haar geruimen tijd, vóór de aan komst van der laatsten trein moest rondloo pen/ Hij is nog tweemaal naar zijn huis gegaan, eens om klompen aan te trekken, den tweeden keer om zich te bed te leggen I wat zijn huisgenooten zagen en wel met de I bedoeling na het plegen van het misdrijf i de aandacht niet op zich te doen vallen. Even vóór de aankomst van den laatsten trein is bekl opgestaan, heeftzich bij 't sta- tion, verscholen tusschen i. seinpalen, Gijsje de Vildt opgewacht, heeft haar gevolgd en haar op een eenzame plaats overvallen. Hij bracht haar met zijn mes een doodelijken j steek in den hals toe, en is weggeloopen. Zijn j mes brak hij onder zijn klcmp in tweeën en wierp het weg. Thuis gekomen wiesch hij j zich en ging den volgenden morgen naar de markt te Culemborg om zijn zaken af te doen. In een herberg zat hij een courant te lezen, toen hij hoorde hoe er over de mis daad werd gesproken en hoe hij als de dader werd genoemd. De adv. generaal, zijn requisitoir nemend, noemde deze misdaad een der ergerlijkste in langen tijd door dit Hof berecht. Spreker ging uitvoerig na of het element van het misdrijf van moordde voorbedach te raad, hier aanwezig war. Uit verschillende omstandigheden conclu deerde spreker, dat hier van een spontane daad geen sprake kan zijn, dat bekl. in kalm overleg gehandeld heeft. Op grond van dit alles oordeelde hij, dat de wet in haar volle zwaartï dient te worden toegepast en requrreerde hij veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. Laron van Haer- solte, trachtte door e^n juridisch betoog aan te toonen, dat de*voorbedacht^ raad in deze ontbreekt. Uitspraak 17 December a. s. Moord te Zaandam. Van dit misdrijf beschuldigd stond Donderdagmid dag de 23-jarige sigarenmaker Johannes van Wijk voor de Haarlemsche rechtbank te recht. Bij dagvaarding was hem ten laste ge legd, dat hij op 10 October te Zaandam na, met 't oogmerk Jannetje Bets van 't le ven te berooven, een revolver met kogelpa tronen te hebben geladen zich naar het bierhuis en woning aan het Prinsenpad heeft begeven en Jannetje Bets heeft dood geschoten, door die revolver op korten af stand op haar aan te leggen en den trekker driemaal af te drukken, ten gevolge waar van die vrouw driemaal werd getroffen, waarvan minstens eenmaal doodelijk, en wel in de borst door verwonding van de rechter- long en bloeduitstorting in de rechter borst- helft althans dat hij bedoelde vrouw met het oogmerk haar zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, herhaaldelijk uit een revol ver heeft geschoten, tengevolge waarvan zij driemaal werd getroffen en aan de gevolgen na korten tijd is overleden. Gehoord werden 13 getuigen a charge, alsook twee a décharge en een deskundige. Uit 't getuigenverhoor bleek, dat de be klaagde eenigen tijd bij de vermoorde een gescheiden vrouw van 41 jaar, moeder van 7 kinderen, als commensaal heeft ge woond. In dien tijd was er tusschen hen een vertrouwelijke verhouding ontstaan. Later vertelde Johannes dat hij naar Duitschland ging, waarna Jannetje Bets op een huwe lijks-advertentie geschreven had en in ver band daarmee een dagje naar Amsterdam ging. Daaxma kwam er een gespannen ver houding en hadden de vrouw en de jongen vaak oneenigheden. Het O. M. eischte 12 jaar gevangenis straf. Poging tot omkooping. Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren A. S., particulier detective, terecht als op posant van het vonnis dier rechtbank, waar bij hij bij verstek was veroordeeld tot maanden gevangenisstraf wegens poging tot omkooping, door den rechercheur van poli tie Blonde aan te bieden 7.50 per week, ten einde dezen te bewegen om aan hem (bekl.), telkens wanneer zulks gebeuren zou, mede te deelen dat er een inval in een speel huis zou worden gedaan aan den Gevers Deynootweg te Sclieveningen. Bekl. ontkende het hem ten laste gele0 Het Openbaar Ministerie eischte bekrach tiging van het verstekvonnis. De verdediger, mr. Denekamp, vroeg vrij spraak. Poging tot v rgiitiging. De huishoudster J. M., p! m. 30 jaar, laatst in dienst bij mevrouw L., Cornelis Jolstraat 107, te Scheveningeu, en wel sedert 5 No vember jl was zwaarmoedig en verliet 22 Nov. haren dienst, nadat de heer des huizes ziek geworden was, door het gebruik van bier, waarin later bleek sublimaat aanwezig te zijn. Zij wordt verdacht van poeing tot vergif tiging. De Commissaris van Politie der 3e Af- deeling (Scheveningen) te 's Gravenhage, ver zoekt hare aanhouding u voor hem gelei ding. Een jeugdige messenste- k e r. Een schoolgaande knaap v&n den schip per K., die Vrijdag te Musselkanaal, ge meente Onstwedde (Gr.), door zi'jn kameraad met een mes gestoken werd, is thans aan de gevolgen dezor verwonding overleden. - Inbraak. De Rotterdamsche rechtbank behandelde gister de inbraak ten huize van dr. Hoyer, directeur der brouwerij „Oranjeboom", aan de Pai-klaan. Terecht stonden vier personen, Keizer, Altink, Kep- pels en Heuvel, die twee dagen in het woon huis huisden en zich te goed deden aan champagne, wijn, whisky en likeuren, tot zij door een Waker van den veiligheidsdienst en een politieagent gesnapt werden. De eisch voor Keizer was 4, voor Altink 1\, voor Koppels 2 en voor Heuvel 3 jaar. Brand. Gisternacht is te Kampen al weer brand uitgebroken, thans in de ta- bakskerverij van den heer H. F. T. Hieben- daal in de Broerstraat. De politie was dade lijk met haar slangenwagen ter plaatse toch is de kervcrij, waarin tevens faoriekje, geheel uitgebrand. De aanwezige voorraad tabak ging door brand- en waterschade ver loren. De oorzaak is onbekend. Benzineontploffing. Woens dagnacht had op de ijzergieterij van de fir ma Beeking en Bongers te lift een ontplof fing plaats doordat een der werklieden te dicht met vuur bij een vat benzine kwam. Overdekt met brandwonden werd de ongeluk kige naai- het ziekenhuis te Terborg gebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De binnen brand werd spoedig gebluscht. Mist. Door den dikken mist voer gisterenmorgen de stoomboot Zaandam Utrecht van de firma A. Snelleman te Zaan dam, bij het Koninginnedok te Amsterdam aan den gi-ond. De boot zat zoo vast, dat eenige malen door een paar sleepbooten te vergeefs getracht is het schip vlot te krij gen, zoodat aan den sleepdienst Bergmann opgedragen is eerst een gedeelte der lading te lossen en daarna de boot af te sleepen. RECLAMES. ▼an 15 regels f 1.elke regel meer f 0.20 „Zou het vrede of oorlog zijn vroeg Ko ningin Victoria aan haar minister, Lord Pal- merston. De minister had zijne vorstin juist een bericht voorgelezen bestemd voor S(. Pe tersburg. liet was in het jaar 1851 en de verhouding tusschen Engeland en Rusland was hoogst gespannen. „Dat hangt van Prins Gort- schakofF af, Uwe Majesteit," antwoordde Pal- merston. „Indien de Pi-ins zich goed voelt wanneer hij deze tijding ontvangt, dan is het nog mogelijk dat ons geschil eene gunstige wending neemt; maar lijdt hij bij ontvangst daarvan wellicht aan pijnen ten gevolge van Slechte Spijsvertering, dan krijgen wij oorlog". Persoonlijk geluk of ellende hangt af van ge zondheid en volkeren zijn immers niet anders dan eene verzameling personen. Gezondheid hangt voornamelijk af van de spijsvertering. Wanneer het spijsverteringsproces eestoord is, dan zijn Moeder Seigel's Tabletten het genees middel waarop men ten volle vertrouwen kan om het weer te herstellen. Samengesteld uit kruiden, schors en bladeren regelen on verster ken Moeder Seigel's Tabletton zoodanig de maag, lever, nieren en ingewanden dat Slechte Spijsvertering en zijne wanhopige pijnen, ver stopping, oprisping, hoofdpijn en algemeene neerslachtigheid niet langer mogelijk zijn. „Ik heb gedurende langen tijd aan Slechte Spijs vertering geleden", schrijft ons in dato 26 Mei 1908, Mej. de Wed, S. Doove, wonende van Ravensteinstraat 227a, den Haag, „gepaaid met alle verschijnselen dier tot wanhoop drijvende ziekte, maar Moeder Seigel's Tabletten hebben mij mijn gezondheid weer terug gegeven en thans voel ik my een geheel ander mensch". Moeder Seigel's Tabletten zijn verkrijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apo- thekeis. Prijs fl. 1.50 per fleschje. Te Amersfoort verkrijgbaar o. a. by den Heer A. v. d. Weg, Langestraat 23; te Utrecht by de Heeren T. P. v. d. Bergh Zn., Heilige- weg 23. Hilversum. Door juffrouw v. D. te Hilversum zijn in de brievenbus aan de Havenstraat aldaar twee brieven gepost, elk bevattende een postbewijs van 10, Geen van beide zijn ze aan het adres terecht ge komen. B u s s u mDe gemeenteraad besloot een overeenkomst aan te gaan met de Ned. Bell Telefoonmaatschappij tot openstelling van den telefoondienst ook des nachts. De gemeente zal hiervoor een jaarlijksch subsi die van f 500 geven. Wanneer gemeenten als Amersfoort hier aan ëens een voorbeeld namen Geen gangbare munt. Se dert eenigen tijd was een bakker te Koot wijkerbroek, gemeente Barneveld, geld schuldig aan een landbouwer aldaartoen de betaling wat lang op zich liet wachten, besloot de landbouwer eens naar des bak kers huis te gaan, om hem aan de bestaan de schuld te herinneren. Hij was echter zelf niet thuis, zoodat de landbouwer zich verplicht zag de boodschap aan de vrouw over te brengen. Heel beleefd noodigde deze hierop onzen man uit ©ven te gaan zitten, dan zou zij in de achterkamer geld halen. In plaats echter van klinkende munt, bracht het vrouwtje een vuurlepel mede waarmede zij den landbouwer zulke gevoe lige slagen op het hoofd toebracht, dat deze het hazenpad koos. Wetiacht gedachtig aan het spreekwoord „man en vrouw zijn een", heeft de land bouwer nu, bijgestaan door zijn knecht, Dinsdag avond den bakker zulk een geducht pak slaag toegediend, dat deze per""voer tuig naar een geneesheer moest worden overgebracht, die langen tijd noodig had de ta! van toegebrachte wonden te verbinden. Hbld. Apeldoorn. De gep. commies der Dir. Belastingen M. C. S. alhier lijdt aan slaapziekte Sedert verleden week Vrijdag is hij niet wakker geweest. Zijn toestand is hopeloos. INutsnvoml. Wanneer men een wetenschappelijk onder werp, dat jarenlange studie vereischt om er eenigszins van op de hoogte te komen, in een paar uren tijds op een Nutsavond wil be handelen, dan spreelrt het van zelf dat men vrij wel aan de oppervlakte moet blijven. Hiervan was de heer A. Vosmaer, inge nieur te De Bilt, die gisterenavond in Ami- citia voor het Nutsdepartement optrad met „Een en ander over Electro-techniek", blijk baar ook ten diepste overtuigd. Voor diege nen der aanwezigen, die studies hebben ge maakt op natuurkundig gebied, heeft hij ab soluut geen nieuws verteld, en of de overi gen veel opgestoken hebben, zouden wij haast betwijfelen. Spr. zelf moet zoo iets ook wel gevoeld heb ben. Nog al openhartig was dan ook midden in zijn voordracht de opmerking, waar hij trachtte uiteen te zetten wat weten an wnt begrijpen is: „Wanneer u weg gaat, dan kunt u zich troosten met de ge dachte, er niets van begrepen te hebben". Spr. vertelde achtereenvolgens iets over het magnetisme, de electriciteit en het elec tro magnetisme, hier en daar even stilstaand om een korten uitleg te geven van enkele onderdeelen, alstrillingen, meten van elec triciteit (spanning, stroomsterkte, hoeveel heid... Volt, Ampère, Ohm) enz. Vervolgens werd nagegaan hoe men elec triciteit maakt, wat in het klein veel lasti ger is dan in 't groot, waarbij o. m. bespro ken werden natte en droge elementen, accu's, dynamo's. De proeven welke het gesprokene moesten verduidelijken, waren niet bizonder belang rijk en gingen voor een deel der toehoorders wel eenigszins verloren, vermoedelijk een gevolg hiervan, dat de toestellen, in verband met de grootte van de zaal, te klein waren. Men moet zeker wel zeer scherpe oogen heb ben om, bijv. op de 13e of 14e rij zittend, de afwijking van een magneetnaaldje op het tooneel te kunnen zien. Wij hadden indertijd een paar malen het genoegen, in hetzelfde lokaal, de voordrach ten op natuurkundig gebied van wijlen Dr. Bleekroode bij te wonen. Deze waren, zoo misschien al niet meer wetenschappelijk, toch zeker leerzamer en vooral meer interes sant door de duidelijke, steeds 'goed geluk kende proeven. Gisterenavond meenden we soms op te merken dat een deel der toehoorders er niet met de gedachten bij waren. Dit is altijd te betreuren tegenover een spreker, die zich inspant en die zijn onderwerp meester is. Dit laatste mag van den heer Vosmaer zeker wel getuigd worden. Men verzoekt ons opname van het onderstaande „Wedstrijd voor oorspronkelijke Ned. Drama's, uitgeschreven door de tooneeluit- gevers Gebrs. Janssens, Antwerpen. Op 31 December aanstaande wordt de tweede tooneelwedstrijd uitgeschreven door de Antwerpsche tooneeluitgevers Gebrs. Janssens, gesloten. Deze maal mogen alleen drama's mededingen., Men zal zich herinne ren dat verleden jaar de eerste prijs werd toegekend aan „Zaaien... Maaien!" van Edmond Roeland, terwijl de tweede «prijs werd behaald door den heer A. C. C. de Vletter met „Klaproos", dat dezer dagen in luxe-editie van de pers komt. Het eerste werk werd reeds ontelbare malen gespeeld, dank zij de groote reclame die door de uit gevers er voor werd gemaakt. Ook het tweede stuk zal dezen winter nog waar schijnlijk door een officieelen Vlaamschen schouwburg gecreërd woxxlen, en zal zijn weg wel maken. Het eenige doel der too neeluitgevers Gebrs. Janssens bij het in richten van deze wedstrijden is oorspronke lijke wei'ken van Noord- en Zuid-Neder- landsche schrijvers in Vlaanderen te doen ingang vinden en aldus de uitheemsche ver talingen zooveel mogelijk te weren. Op aan vraag wordt een smaakvol uitgegeven bro chure, bevattende het verslag over den vo- rigen tooneelwedstrijd, benevens de portret- ten der bekroonde schrijvers en de voor waarden van den tweeden .tooneelwedstrijd, gratis en franco toegezonden. Ook zij hier nog vermeld dat de mededingers desverlan- gend onder hun naam mogen mededingen terwijl zij, die onbekend willen blijven, hun werk onder pseudo of motto mogen inzen den. Pi-ijzenle prijs 300, 2e pr. 150, 30 pr. 100 frank." Het eerste elftal van Quick behoeft, door vrijloting in de beker-tusschen-ronde, a s. Zondag geen wedstrijd te spelen. Ook 't tweede heeft dan rust. 's Derde elftal ontvangt op 't Leusder- veld Velocitas I uit Hilversum. H. V. C. gaat bij A. W. II te Bussum op bezoek. Zondag den 20. dezer zal door de R. K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom Utrecht alhier een bondsbe- stuursvergadering gehouden worden. In be handeling zullen alsdan komen het invoe ren van het verplichtend stellen van den „Katholieken Werkman"; mededeelingen omtrent den toestand te Gent; bespreking over het op Zondag vergaderenhuis-in dustrie en de verkiezing van een bonds voorzitter en bondspenningmeester. Ingekomen voor het Sinterklaasfeest. Vorige lijst 86.50. Duo 2; Voor St-. Nicolaas op school 1; Voor de Spruiten f 1.10; Beter iets dan niets 1; 6 dozijn griffelslijpers; voor het feest jluit den spaarpot van 2 broertjes f 0.50; N. N. 1; voor de St. Nicolaaspret op school 2.50; voor de ben gels 1totaal 97.60. G. A. L. SPELBERG. In het verkooplokanl ,,'t Valkje" werden gisteren avond door den notaris J Knoppers in veiling gebracht drie percee- len bouwterrein, gelegen kan den Arnhein- schenweg alhier en behoorende aan den Staat der Nederlanden. De gunning wordt 14 dagen door den Minister van Financiën in beraad gehouden. Perceel I in bod gebracht op 310 en gekocht door T. Hoksbergen voor 320 Perceel II, in bod gebracht op 340 en gekocht door T. Hoksbergen voor 350; Perceel III, in bod gebracht op 430 en gekocht door P. van Achterbei'gh voor 440- De perceelen in massa gekocht voor 4100 door H. Noorman. Marktberichten. Ainei sloo I, 4 Dec. Op Ie lieden gehou den wo» kmarkt besteedde men voor aard appelen f 1.8') A 2.20, Appelen 3,u 6.— l'orèn f 4.— i\ 8 per ILL. Iloendureiorun f ii 9.por 100 stuks. Boter f 1.30 o 140 por K.<«. Kippen f 0.70 A 1.10, Kuikens f 1.h 130, Piepkuikens f ('.30 a 0 7 Ben tien 0.9U a 1.10 Hazen 1.50 a 2,—. Wilde konynen f ,40 a .60, Taramu konijnen f 0.10 a 1.40 per atuk. Duiven f 0.5 h 0.60 per paar Magere Varken» a Zeug-u 30 50 biggen f 7.— n 10. Aangevoerd «varen ISO beet. App-l-n bei t. I'oren, 150 heel, Znm'aaidiippoien, 8 «M» stuks Hocndereioren. 8 0 kilo II*oi'«>t- r stuks Vee, Vettj Varken», Mug-re Val» k n», 30o Biggen en 10 Z«iigen. MUDRHUIZEN 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissel* en Coupons. Sluiten prolongatie Saf é-I n rich ti ng. N. V. De Naderiandsche Opera en Operette van het REMBRANDT-THEATER, uit Amsterdam. Zondag 6 December 1908. *t* Dames directrices der Protestanlsclie Armcnlotcrij maken bekend, dat de zal gehouden worden Dinsdag 8 en Woensdag 9 December. van 1 tol 4u uur, in het lokaal „de Zaaier", MCVKHIHZEX. Prijzen kunnen afgehaald worden Zaterdag, 12 December van 10 tot 12 uur. Voor den verkoop van loten en het ontvan gen van prijzen houden zij zich dringend aan bevolen. Statioiistl warsstraat 8, Ctreclit, is dagelijks te consultceren ol te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en anti-septiscli. Een jongmensch wensclit op de lioogte te komen van de beginselen v/h. en zoekt iemand bekwaam en ge negen hem hierin praktisch te on derrichten. Aanb. m. opg. v. cond. onder Ietter E. aan VAN DE VEN's Boekhandel, B a a r n. Groote Opera in 5 bedrijven, van CH. GOUNOD. Kapelmeester: J. MARTIN S. HEUCKEROTH. Regio: L. ROBERTS. Aanvang half acht nre. r Prijzen «Ier plaatsen: Balcon f2.—, Stalles f 1.75, le Amph. f 1.75, le Zijloge I f 1.50, Baignoires en 2e Amph f 1.25, Par terre f 1.3e Amph. en 2e Zijloge f 0.80, I 4e Amph. f 0.50, Gaanderij f 0.80. Plaatsbespreking. Voor Aandeelhouders j Zaterdag 5 December van 10 tot 11 uur, voor het Publiek van 11 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur, Zondag van 1 tot 3 uur. St. NICOLAAS-GADEADX. JANSON uit Barbls Harz, is aangekomen met beste Baksisclie Kanaries. Zeer goedköop. Warmoesstr. 13S. Amsterdam. MAGAZIJN Otr. str. 42 Amersfoort. Gevestigd 1856. Gevestigd 1856. In het van ouds bekende magazijn vindt men niet alleen een ruime keuze in alle mogelijke modellen, maar wordt ook voor elk paar wat pasvorm en kwaliteit betreft ingestaan. VASTE PRIJZEN. Inrichting voor Maat en Reparatiën. „Nieuw Parijs". Sneeuw- Rijlaarzen en Schoenen naar Over- maai. YYYYYYYYYYYYYYYYYV merk BARRÉ PARIS QUEEN - LONDEN ENZ. - K. boot» Langestraat 32. Beroemde Enorm sterke Muilen. YYYVYYVYYYYYYYYY Export over de geheele wereld. Eenig fabrikant M. F. GOOSSENS, Venlo. Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin. Verkrijgbaar in allo Café's en Restaurants eerste Rang en bij do voornaamsto Firma's. In Amersfoort bij: J. A. SCHOTERTIAN (en gros); DE (.REEF, Café „De Arend"; Café-Restaurant VAN ENEN. Eenig adres van INDISCHE SPECULAAS, gemeleerd met Indische Krui tfen, 60 cent de 5 ons, a leen verkrijgbaar bij W BH SC HOPS WEG I, AMERSFOORT. Alleen echt met den naam F. DE ROOI. li K EC 1 TT EN STRAAT 15, UTRECHT, bericht door deze dat wordt voortgezet de uitverkoop van alle nog aanwezige goederen, hoofdzakelijk Bestaande in eerste klas stoffen voor Deze goederen kunnen in de maand December en Januari op mijne ateliers tegen verminderde prijzen worden vervaardigd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3