(vraagstuk uitstelt, en de tweede kiesvereeni- jging blijft gedoogen, wat zeer onorganisa- torisch wordt genoemd, treedt ..Nederland 'en Oranje" thans uit. I Lugdunnm Batavorum. iBovengenoemd bekend Leidsch studenten gezelschap herdacht gisteren op feestelijke wijze zijn 50-jarig bestaan. Van de oud- leden was het denkbeeld uitgegaan dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan ten een groote sdm was door hen bijeenge bracht om dit 10e lustrum op schitterende wijzte te vier n. Des middags werden door net bestuur der jubileerende vereeniging ontvangen de verschillende verenigingsbe sturen, vertegenwoordigers van bevriende plaatselijke gezelschappen en de leden en oud-leden welke kwamen gelukwenschen. Des namiddags werd een rijtoer door de stad gemaakt, waar op zeer talrijke plaatsen de driekleur met de roode sleutels het bewijs leverde hoe ook de burgerij dit feest mede- voerde. Het groote feestmaal werd gehou den in hotel Smulders en zeer vele leden en oud-leden van het bloeiende gezelschap izftten hier mede aan. Vervolgens verplaatste de gezelligheid zich naar Sociëteit Minerva, die voor deze gelegenheid geheel met hen gels, fuiken, snoeren, vischhoeden en al wat tot de uitrusting van den Leidschen peueraar behoort, was versierd. Nog tot lang duurde daarna de feestvreugde. Na afloop van den feestmaaltijd hield het (feestvierende Lugdunum nog een ommetocht onder fakkellicht en met muziek door Lei den. Op talrijke plaatsen werd door de bur gerij Bengaalsch vuur ontstokeü Een record. Het Grand-Théatre te Amsterdam heeft naar de Tel. vertelt, een record geslagen: het snel-vertalings-instu deerings-record. Zaterdagavond kwam als bijlage van ,,1'Hlustration" het in het „Théatre Réjane" vertoonde sensationeele werk van Bernstein, Israël", ten bureele van het Grand- Théatre. Aanstonds zetten zich de vertalers aan liet werk, die ieder een bedrijf der drie bedrijven onder handen namen, met dit ge volg, dat men Zondagavond de Nederland- sche adoptie gereed had, en Maandag het werk gerolleerd was. Dinsdag had de lezing plaats en Woensdag, begonnen, onder de leiding van den regisseur Brondgeest, de repetities. Het NedorUndsch Too- n e e I. In 't verslag van den raad van be heer der Kon. Vereeniging „Het Neder- landseh Tooneel" over het jaar 1907/8, wordt met leedwezen bericht, dat én de voorzitter, de heer G. de Wijs, en de vice-voorzitter, de heer \V. Stumpff, door ongesteldheid ge noodzaakt waren een aantal vergaderingen niet bij te wonen. Ook ten opzichte der ar- tisten ondervond men eenige teleurstellin gen de heer Chrispijn vertrok naar Indië tegen het einde van het reizoen verliet ook de heer Kreeft het Nederl Tooneel, terwijl de heer T'-urniaire, na de emoties van zijn veertigjarig jubilé, een verergering van zijn zenuwziekte ondervond, waarvan hij slechts langzaam en gedeeltelijk herstelde. (Men weet dat intusschen de heer Tourniaire zich helaas weder heeft moeten terugtrekken en in den heer La Roche de Vereeniging haar eerste rol verloor). Als regisseur werd de heer Chrispijn ver vangen door den heer W. van Korlaar Jr.; na de opvoeringen van De Revisor, Een vij and van 't volk, Othello, werd de Raad van Beheer met de keuze gelukgewenscht. Ook wat het bezoek betreft, was het afge- loopen seizoen niet, wat de beide vorige ge weest waren. De malaise de nijverheid, de verliezen aan de beurs geleden, deden ook hier hun werking gevoelen, gelukkig niet zóó, dat. het voortbestaan der vereeni ging ernstig bedreigd werd. Aan de Onder steuningskas voor de artisten en beambten der Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel", in 1906 ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der vereeniging opgericht, kon echter niet zulk een bijdrage verleend worden, als het vorig jaar het geval was geweest. Opgevoerd zijn 64 stukken, waarvan 4 oor spronkelijke voor de eerste maal en 7 oor spronkelijke in reprises voorts 24 uit het Fransch, 20 uit het Duiisch, 5 uit het En- gelsch, 2 uit het Noorsch, 1 uit het Zweedscb en 1 uit het Russisch vertaalde. Nederl. Tooneelvereeni- g i n g. Het Berliner Tageblatt bericht, dat Clara Viebig een nieuw tooneelwerk voltooid heeft: „Het laatste leed". Het N. v. d. D. kan er aan toevoegen, dat Clara Viebig aan de Nederlandsche Tooneelvereeniging te Amsterdam het recht heeft afgestaan om het op te voeren, nog vóór Het in Duitschland ten tooneele komt. Nieuwe tarieven S.S. en H. IJ. S. IW. De N. Rott. Ct. meldt: Ten einde tegemoet te komen aan de her haaldelijk gehoorde klachten betreffende de zeer uiteenloopende en ingewikkelde tarie ven der verschillende Nederlandsche spoor weg-maatschappijen, is thans naar wij vernemen door de Maatschappij tot ex ploitatie der Staatsspoorwegen en de Hol landsche IJzeren Spoorwegwegmaatschappij aan de regeering een ontwerp ter goedkeu ring gezonden, waardoor een uniforme rege ling zal worden bereikt ten opzichte van het vervoer van reizigers. Het voornemen is om alle speciale en goodkoope reisgelegenheden deze uitzon deringstarieven werden geboren uit de con currentie af te schaffen, dat zij dus tienrittenboekjes en goedkoope uitstapbiljet- ten (vacantiekaarten vallen hier niet onder) en geen reductie meer te geven op de gewone plaatsbiljetten, terwijl ook retourbiljetten zullen ophouden te bestaan. Alleen zullen worden verkrijgbaar gesteld enkele reisbil jetten, kilometerboekjes en abonnements kaarten (voor alle lijnen en bepaalde trajec ten en buurtverkeerkaartjes. Naar de directie der H. IJ S. M. ons gisterenmorgen in een onderhoud, dat wij te dezer zake met haar hadden verzeker de, zal de nieuwe financieele regeling voor het publiek geen noemenswaardige verhoo ging van de reiskosten met zich voeren. De prijs van twee enkele ritkaartjes zal ongeveer gelijk staan met dien, welke thans voor een retourbiljet betaald wordt (op den afstand AmsierdamDen Haag zal ongeveer 10 cen ten meer betaald worden), terwijl voor groote afstanden door de Staatsspoor de prijsbereke ning van de Hollandsche spoor is overgeno men wat echter volgens de directie, even min tot belangrijke prijsverschillen zal lei den. De afschaffing der retourbiljetten vindt baar grond in den wensch der spoorwegmaat schappijen, om de aan de uitreiking van re'ourbiljetten met langen geldigheidsduur verbonden misbruiken tegen te gaan. De directie hoopt de nieuwe tarieven reeds met Juli aanstaande, of anders zeker met October 1909, te kunnen invoeren. Aangezien het Algemeene Neder landsche comité, bij missive van den heer JE. Scholten te Groningen, voorzitter van dit comité, is ontbonden, vervalt elke o f f i c i e e 1 e vertegenwoordiging van Ne derland op de in 1909 te houden wereldten toonstelling voor fotografie te Dresden. De zaak is dus, evenals te voren, officieus in handen der door het Dresdener comité be noemde arbeids-commissarissen. Interacademiale foto graf i e w e d s t r ij d. Het bestuur der üelftsc.he Studenten-Amateur-Fotografenver- eeniging heeft besloten eene interacademiale fotowedstrijd te houden in het voorjaar van 1909, waaraan door alle leden en oud-leden van het Delftsclie Stud. Corps en bevriende corpsen kan worden deelgenomen. Vogeltentoo.iste. ing. In Januari a.s. zal in de Buiten-Societeit te Arnhem de 4e Internationale tentoonstelling worden gehouden van volière-, zang- en sier- vogels, uitgeschreven door de Geldersche Vereeniging van Vogelvrienden. Er zijn vijf afdeelingen, omvattende 21 klassen. Uit de dierenwereld. Met eene familie, welke 1 Nov. van Weesp naar Keulen vertrok, ging ook een hond mee, welke evenwel meer bij eenen buurman huisde <lan bij den vertrekkenden eigenaar. Hoe groot was de verbazing van den buur man, toen hij 1 December den hond voor zich zag staan en denzelfden dag een brief kaart uit Keulen kwam, dat daar den 23en de hond was weggeloqpen. Het dier had den afstand Keulen- Weesp in 7 dagen afgelegd. Gr'asmaaieninDecember Woensdag werd nog gras gemaaid op een weide tusschen Souburg en Vlissingen. Voor het vee is op Walcheren nog volop voedsel in de weiden. Vandaar dat nog veel koeien buiten loopen. De werkloosheid te Am sterdam. In het geheel hebben zich 'e Amsterdam thans 3651 personen bij de werkloozen-commissie aangemeld, en wel 431 timmerlieden, teekenaars, handels-, winkel- en kantoorbedienden306 huis-, decoratie- en rijtuigschilders en glazenwas- schers263 metselaars, voegers, opperlie den en bouwvak-sjouwerlieden280 stuca- dcors, stucadoorsopperlieden, steenhouwers, schuurders en cement-ijzerwerkers280 werklieden in liet heiersbedrijfgrondwer kers, steenzetters, straatmakers, baggerlie- den en sloopers229 houtbewerkers, meu belmakers, behangers, stoffeerders, bodden- makers, beeldhouwers, draaiers, borstelma kers, kuipers, rijtuigmakers, spiegel- en lijstenmakers, mandenmakers en rietbewer kers; 131 metaalbewerkers, smeden, electri- ciens, ijzergieters, loodgieters, kopersla gers, leidekkers, gasfitters, goud- en zilver smeden, vergulders en bronbers513 werk lieden in handel en scheepvaart, alsdok-, veem- en bootwerkers, pakhuis-, magazijn en handelsknechts, graanwerkers, houtwer kers, houtkoopersknechts, schuitenvoerders 289 werklieden in de bedrijven der kleeding en der voedings- en genotmiddelen, als kleedermakers, schoen- en zadelmakers, ca cao- en suikerwerkers, bakkers, suikerbak kers, slagers en sigarenmakers, en 722 losse werklieden. Bovendien zijn door de vakver eenigingen nog opgegeven 207 werkloozen, waarvan tot op dit oogenblik liet meerendeel behoort tot de rubriek der schilders. Naar door de commissie wordt medege deeld. moeten deze 3651 aanvragen nog ver meerderd worden met een nog niet met juist heid op te geven aantal, dat zal inkomen van de twintig vakvereenigingen, die zich bereid verklaarden aanvragen van hare le den in ontvangst te nemen. Dat totale cijfer zal ongeveer 1000 hooger zijn, dan het aan tal van hen, die zich ten vorigen jare bij de eerste oproeping hebben aangemeld, Neemt men daarbij in aanmerking, dat de eischen, waaraan de werkloozen te voldoen hadden, dit jaar hooger zijn gesteld dan ten vorigen jare (o. a. worden alle personen uitgeslo ten, die ouder dan 60 jaren zijn cn der halve niet meer kunnen gerekend worden tot de valide vakarbeiders), dan mag zeker worden aangenomen, dat de toestand thans ongunstiger blijkt, dan in den vorigen win ter. Nederland sc h dienst personeel in Duitschland Men schrijft van de Geldersch-Pruisische grenzen aan de N. R. Ct. De groote vrijag naar Nederlandse!» dienstpersoneel voor Duitschland, vooral om boerenmeiden en knechts is in den laat- sten tijd veel verminderd. In plaats van gebrek is er nu in Pruisen veel overtollig dienstpersoneel. Door de heerschende ma laise gaan zich vele menschen van hun dienstboden ontdoen en ouders, die hun dochters thuis hielden, zoeken thans voor deze een plaatsje als dienstbode te beko men. De loonen voor meiden en knechts zullen daardoor verminderen. Een palingfuik als rat tenval. Dezer dagen werden in een landbouwsohuur te Boschkaptlle in een palingfuik, die daar in den stal onder stroo verborgen lag, vier ratten gevangen. Nadat deze dieren gedood waren, werd de fuik, nu van een lokaas voorzien, op dezelfde plaats gelegd, en kort daarna hadden zich ander maal twee ratten laten verschalken. DekapiteinvanKöpenick. Men meldt uit Venlo aan de Tel., d.d. 1 dezer het volgende De kapitein van Köpenick zou hier van daag en morgen te zien en te spreken zijn geweest in de zaal „die Port van Cleve". Leider, „es bat nicht sollen sein!" Werd hij in Maastricht, waar hij Zondag en Maan dag te zien is geweest, ingehaald met een rijtuig, bespannen met 4 paarden, hier werd hij eveneens met een rijtuig afgehaald, maar met een paard en vooraf besteld en betaald door zijn impresario. Het zal hem na zijn gloriovollen intocht in Maastricht, wel koud op het lijf zijn gevallen, dat hij bij aan komst alhier door rijks- en gemeentepolitie werd ingerekend. Met de pseudo-kapitein en de vrouw van zijn impresario, die hem vergezelde, ging het met het rijtuig in ge- strekten draf naar het politiebureau, met politie als eeregeleide. Het gebeurde ging natuurlijk alleen loo pend vuurtje door de stad on den geheelen dag was de markt voor het politiebureau zwart van menschen. De impresario zelf zou later arriveeren en bij aankomst werd ook deze opgepikt. Om circa 4 uur zou het geheele stel, in gevolge het vestigingsverdrag aan de Duit- sche politie worden overgeleverd. Ook dit was direct bekend en tegen dat uur bevond zich op de markt oen compacte mcnschen- massa met looroogen glurend naar het poli tiebureau, druk het geval besprekend, en verkeerend in de zoete hoop, om den pseudo- kapitein in plaats van voor 2 groschen, ofte wel 12 koperen Hollandsche centen, nu voor niets te kunnen zien. Die verwachting werd niet teleurgesteld. Even voor 4 uur kwam er beweging in de massa, daar kwamen ze: voorop gemeen tepolitie, dan de kapitein, impresario en eega, dan nog eenige pprsonen, die het land uitgezet werden, waaronder een met een draaiorgeltje, slot rijksveldwacht. Onder gejoel en hoera's ging het in optocht naar den frein. Of die hoera's den held (f?) van Köpe nick of den man met het orgeltje golden, is een mysterie gebleven. Voigt beschouwde het echter als voor hem bestemd, en dopte stijf-deftig, als was hij een prins van den bloede. Het H f te Ar sterdam bevestigde de uitspraak van de rechtbank, waar bij de Ver eeniging tot Uitbreiding van de Verzame ling van Kunst en Oudheden in het gemeen telijk Museum te Haarlem, ten opzichte van hei legaat van jhr. Druyvestein te Parijs in het ongelijk werd gesteld. De erfgenamen betwistten namelijk de wettigheid van dit legaat, groot circa een half millioen, op grond van het feit dat bovengenoemde Ver eeniging ten tijde van, het overlijden van jhr. Druyvestein de koninklijke goedkeuring niet bezat en als niet erkende vereeniging dus ook niet erven kon. De eenige hoop der Haarlemsche Vereeniging is dus nu nog op de beslissing in hoogste instantie van den Hoogen Raad gevestigd. Mishandeling door een rij ksveldwachter. Donderdag stond de geschorste rijksveldwachter van Velsen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht we gens mishandeling. De beklaagde bekende den strooper A. Andringa met een gummistok, een geweer loop en een revolver op 't hoofd te hebben geslagen, maar beweerde, dat alles gebeurd was, nadat Andringa hem met een geweer gedreigd had. Door eenige getuigen werd verklaard, dat de veldwachter ook geslagen heeft, toen hij den strooper 't geweer had afgenomen. Het Openbaar Ministerie eischte tegen hem een gevangenisstraf van twee maan den, onder mededeeling, dat de veldwach ter zich z. i. aan een zeer laakbaar misdrijf heeft schuldig gemaakt. Nadat den stroo per de wapens ontnomen waren, was er ge heel geen reden om nog meer te slaan en toch heeft hij zich zoo vergeten, dat hij den strooper bewusteloos geslagen heeft. Namens Andringa had mr. P. Tideman zich civiele partij gesteld en eischte van den beklaagde 40 gulden schadevergoeding, omdat de mishandelde in vijf weken zijn werk niet heeft kunnen doen. Als verdediger van den veldwachter trad op mr. J. H. Thiel. Deze drong aan op een lichtere straf, omdat de omstandighe den voor den beklaagde verschoonend zijn. Hij bevond zich alleen tegenover een be schonken strooper, die dreigde hem te zul len dooden. V r ij g e s p r o k e n. De drie uit- geslotenen aan de ..Polygraph" te Haarlem zijn vrijgesproken van het ten laste gelegde hinderlijk volgen. De eisch was 1 maand hechtenis. Naar de tuchtschool. De 14-jurige A. N. te Haarlem is, wegens ver duistering van een bankbiljet van 1000, van zijn patroon, tot drie maanden tucht school veroordeeld. Valsch e ba nkbiljetten. Naar de Dordr. Ct. meldt, is gisterenoch tend ook te Dordrecht ten kantore der Rijks directe belastingen een valsch bankbiljet van 40 in betaling aangeboden, maar de met de kas belaste ambtenaar, wien de kleur wit twijfelachtig voorkwam, liet zich .niet ver schalken en bekeek het wat scherper, met het gevolg, dat het op vermoeden van valschheid werd in beslag genomen. Het biljet is, volgens de Dordt. Ct., zeer bedriegelijk en kunstvaardig nagemaakt, blijkbnar langs fotografische» weg, en heef' zooveel overeenkomst met een echt, dat on getwijfeld menigeen, die gewend is met geld om tc gaan, erin zou vliegen Het is, even als de andere ontdekte valsche hnnkbiljetten vau 40, genummerd N. C. 5355 en gedag- teekend van 15 Januari 1906. De zwarte druk is ietk grauwer dan bij de echte, ter wijl de lijnen daardoor minder scherp schij nen De gemoireerde vulling der hoekschil- den met het cijfer 40 is ietwat geveeg I daarentegen kan liet in klein schrift aan den voet voorkomende afdruk van art. 232 van het Wetboek van Strafrecht een onderzoek met de loupe doorstaan. De groene tint is ineer grasachtig dan bij de echte biljetten de groene onderdruk is wazig en mist de witte schaduwlijnen rond de ornamenten. De verf voelt wat vettig aan, het papier iets wolligvan afgaan der groene kleur kon den wij echter niets ontdekken. Ook het watermerk is zeer bedriegelijk nagebootst, ook al zijn de letterbeelden niet geheel over eenkomstig de echte. Het hier in beslag genomen biljet was blijkbaar al eenigen tijd in omloop geweest, althans het scheen daarvan de sporen re dragen, terwijl op de rugzijde ook het adres van een handelaar elders staat afgedrukt. Verder meldt de Dord. Ct., dat Woens dag bij het agentschap der Nederl. Bank te Dordrecht een valsch bankbiljet van zestig gulden in beslag is genomen, dat zich be vond tusschen een aantal biljetten van dat bedrag, welke daar door een kassiersfirma worden gestort. Het valsche bankbiljet is, naar het Dor- drachtsche blad bericht, genummerd J. R. 2934 en gedateerd 2 Februari 1904, draagt overigens, uitgezonderd natuurlijk de bruine kleur, dezelfde kenteekenen van valschheid als dat van veertig gulden. Niet alleen dat het keurig is nagemaakt, blijkbaar in dezelf de werkplaats, maar het bevat ook een water merk, wat nog eigenaardiger is en mogelijk als een waarschuwing kan dienenheide valsche biljetten zijn op den rug gestempeld met het adres van zekeren Den Boer, aard- appelhandel te Leiden, welk stempel hoogst waarschijnlijk ook valsch is. Hel biljet van zestig gulden is ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld Een straatroover. In de Hoogstraat te 's Gravenhage trachtte een man van de St. Nicolaasdrukte gebruik te maken, om aan een dame een paar pakjes te ontrukken, wat hem echter niet gelukte. Een half uurtje later ontrukte hij aan een andere dame een tasclije, inhoudende een bedrag van ruim f 8. Hij werd echter ge grepen door een politieagent, die hem over bracht naar het bureau Riviervischmarkt. Hij is ter beschikking van de justitie ge steld en naar hot Huis van Bewaring over gebracht. Relletjes te Bergani- b a c h t. De Standaard schrijft: De dagen van het schrikbewind in Berg ambacht zijn. thans voorbij en de rust heet wedergekeerd te zijn. Zoo liet het zich voor enkele weken aanzien. Dank zij het krach tig optreden van den burgemeester is het dan ook voor een wijle stil geweest, zoodat geen baldadigheden meer plaats vonden. Militaire macht en rijksveldwachters zijn achtereenvolgens vertrokken, zoodat de handhaving der orde weer rust op de ge meentepolitie. Maar nu schijnt men zich weer vrijer te gevoelende rumoerigheid neemt weer toe en in de laatste dagen zijn er ook weer en kele ruiten ingeworpen. In het geheel zijn er nu al meer dan 80 ruiten verbrijzeld geworden, waarvoor twee personen (zegge twee) zijn gestraft tot een totaal bedrag van 20 boete. Voor een der beboeten een onvermo gende heeft men in een herberg een col lecte gehouden, welke ruimschoots het be drag der boete heeft opgebracht, wellicht wordt er van het overschot nog een fonds gevormd voor „behoeftige ruitengooiers". Doch alle scherts ter zijde, het wordt ge woonweg schande, dat de gemeentepolitie zoo weinig uitricht. Het is onze vaste overtui ging, dat als er in Bergambacht een flinker gemeente-veldwachter was, deze alleen het zaakje wel opgeknapt zou kunnen hebben, ja voorkomen zou hebben. Men kent toch op een dorp gauw genoeg zijn volkje, zoodat bij een goeden wil de daders wel kunnen gevon den worden. Men heeft in sommige bladen het wel eens doen voorkomen, alsof er sterk overdreven is. doch van overdrijving is werkelijk geen sprake. Ooggetuigen hebben ons verklaard, dat de gemeenteveldwachter onlangs, toen hij een troepje oproerige» zag aankomen, voor een raam post vatte om te zorgen dat de ruiten niet konden verbrijzeld worden. Men zou dus, volgens dit systeem, in Bergam bacht zooveel politieagenten moeten hebben als er ramen van antirevol. menschen zijn. DetoepassingderKinder- w et-ten. Woensdagmiddag werd de Riet- steeg te Arnhem eens weer in rep en roer ge zet. Een der bewoners dier steeg, van wien drie kinderen bij rechterlijk vonnis onder toezicht zijn geplaatst van den voogdijraad, verzette zich heftig tegen een drietal rijks veldwachters, die gezonden waren om deze kinderen mede te nemen en over te brengen naar een stichting, waar hun opvoeding zeker minder dan thuis te wenschen zou overlaten. Ook de huren kozen de zijde van den vader, zoodat, na veel vruchtelooze moeite de. politiedienaren er slechts in konden sla gen een vijftienjarig meisje over te brengen, de beide andere kinderen waren niet in ban den te krijgen. Nog lang na het vertrek der politieman nen staken de buren de hoofden bijeen, juichten over de behaalde overwinning, en begrepen maar niet wat de politie te maken had met een andermans kinderen N. Arnh. Ct. V erpletterd. Bij het verladen van marmeren platen op den wal aan e Prins Hendrikkade O.Z. te Rotterdam is Donderdagmiddag een partij platen, die ge- 1 >st waren uit de Antwcrpsche boot en aan den wal stonden, omgekanteld, door onge Ujkmatig afladen. Daarbij werden twee werklieden, R en T door de platen ge troffen. Beiden moesten naar het ziekenhuis wor den gebracht, waar R. des nachts aan de ge volgen is overleden. Noodlottige val. Woensdag had de heer D. v. A. te Ophemert, heem raad van het polderdistrict Tielerwaard, het ongeluk van een trapje jm den kelder te vallen. Hij werd daarbij zoo ernstig aan den rug gekneusd, dat hij gisteren na een hevig lijden overleden is. A n brandwonden over leden. Een 5 jarig meisje van den heer v. Zandhoff te Ambt-Doetinchem, dat Maan dag een pot met kokend water over haar lichaam kreeg, ft Woensdag aan de beko men brandwonden overleden Rechts of links. Men schrijft aan het Hbld. „Mij van morgen overkomen. Ik ben wat laat en moet den trein van 10.51 Haarlem Haag halen. Storm haastig langs den trein Kom in botsing met het Kamerlid Lieftinck, die mij toebuldert „Hou rechts, vent!" Ik bulder terug: „Hou links 1" Was me dat ook een opmerking van den veteraan der liberale partijl" Wij betreuren het voegt het Hbld. hieraan toe dat de veteraan der liberalen een onzer lezers een „vent" noemt; doch overigensJa, het is politiek, ten einde botsingen te vermijden,rechts te houden mits men slechts links houde in de po litiek. In onze dagen van taalzui vering: „Spesiealiteit in Limmenade". Gelezen in een manufactuur-winkel in de Hoogstraat, op een boezelaar „rondom met vouland". Hbld. Merkwaardig misver stand. In het dorp W. schreef onlangs een lid van 't kiescollege der vacante ge meente aan een predikant in de stad G. een brief, waarin hij hem de vraag stelde of hij bij de bestaande vacature voor het beroep in aanmerking wenschte te komen. De, predikant, voor die eer bedankende, zet te onder zijn epistel: G. 24/10 '08. Op de eerstvolgende vergadering, waar over het bedanken voor die eer gesproken werd, gaf bedoeld lid van het kiescollege als reden daarvan op „De vrouw van dien predikant wil niet mee en toonde wat onder den brief stond G. 24/10 '08, waarvoor de man zoo waar gelezen had Genesis 24 j („maar in dien de vrouw u niet volgen wil, zoo zult gij rein zijn van dezen mijn eed N. v. d. D. School- en Kerknieavw. Een museum ten bate van het onderwijs, Men meldt uit 's Gravenliage Dank zij do krachtige medewerking van de gemeentelijke autoriteiten, bestaat er kans, dat in den loop van de maand Januari a. s. het ..Museum ten bate van het Onderwijs" zal wor den geopend. In den laatstcn tijd kwamen er neer vele gesohen'keu in; o. a. stonden verschil lende kunstschilders aquarellen en toe keningen af, sommige zelfs geexcadreerd. Hiermede zal het schoollokaal worden versierd. Met ééne afdeeling heeft het bestuur van het Museum nog al moeite, en tooli belooft deze voor het onderwijs van groote waarde te kunnen w orden het is namelijk de afdeeling „Land- en volkenkunde", waar ook onze koloniën worden ondergebracht. In eene stad als de residentie, waar zoovele Indische familiën woneu moest deze afdeeling reeds overvol zijndat is niet het gevallen toch is het zoo noodig. dat allen, in het bijzonder echter het kind. volkomen op de hoogte kunnen worden gesteld met hetgeen in onze koloniën omgaat, wat zij voortbrengen, hoo de menschen daar ieven, enz. Men hoopt, dat tic oud-gasten eens in hunne verzamelingen zul len nagaan wat zij naar Holland medebrachten, thans niet meer aankijken en wat iu het Mu seum ten voordeele van allen zou kunnen komen. Van samenwerking verwacht men, dat de resi dentie de eerste stad in Nederland zal zijn waar een dergelijk Museum wordt geopend. Dat het idee van het Museum inslaat, bewij zen o. m. Groningen, Rotterdam, Paramaribo, waar, in navolging van Den Haag, stappen wor den gedaan om een soortgelijk Museum to openen Vereeniging van gymnastiek- on der wijzers in Nederland. Maandag vergaderde bovengenoemde vereeni ging in het American Hotel te Amsterdam. In deze druk bezochte bijeenkomst werd aan de orde gesteld de door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan de gemeenten in de provincie Drente gezonden circulaire. Daarin wordt gevraagd militairen toegang tot de O. L. S. te willen verleenen, ten einde de onderwijzers op de hoogte te houden met de spelregels en de leiding der spelen en tevens aanwijzing te doen oui de orde- en vrije oefeningen tot hun recht te doen komeu. Tevens kwam in behandeling het door de Vereeniging aan den minister gezonden adres, waaraan in principe door hoofdbesturen der groote onderwyzersvereenigingen adliaesie be tuigd is. De vergadering nam na een lang debat eon motie aan, waarin de meening wordt uitge sproken dat het prestige der betrokken onder wijzers onder een dusdanigen militairen maat regel zeer zal lijden, waar toch vele bekwame onderwijzers deze taak op zich kunnen nemen. Ten slotte werd het bestuur in samenwerking met de betrokken organisaties gemachtigd stap pen te doen opdat deze proef niet worde voort gezet en den onderwijzers gelegenheid worde gegeven zich in van rijkswege op te richten our- sussen te bekwamen. 's-G raven h age, 3 December. Examens Middelbaar Onderwijs. Boekhouden, K XII. Opgeroepen en opge komen 8 candidaten. Geslaagd de heerenA. van der Linde. Den Haag; J. G. van Limpt, Amsterdam, en J. G. Oosterbeek, Edam, allen voor sehoolakte. Wiskunde, KI. Opgeroepen 3, opgekomen 2, afgewezen Geslaagd de heer A. l\ de Rui ter, Amsterdam. Fransch, akte A. Geëx. 2 vr. en 1 manit. cand. Geslaagd de heer W. de Boer, Groningen. Geschiedenis, K VIII. Geëxamineerd en toegelaten de heer J. Keulen, Den Helder. Schoonschrijven, N. Opgeroepen 5 candida ten, opgekomen en geëxamineerd 4, toegelaten de heeren H. A. Runge. Sliedrecht; G. Schen kel, Rolde, en J. L. Snoek, Utrecht. Examen Wiskunde, L. O., art. 86. Opge roepen en opgekomen 3 candidaten. Geslaagd mej. C. W. Gouda Quint, Arnhem, en de hee ren G. Broekens, Oosterhaule, en P. M. Vader, Velsen Voor het examen M. O. Wiskunde, K I, slaagde nog op 28 Nov. van de 3 opgekomen candidaten de heer P. J. Hamelberg, uit Sneek. Afgewezen werden toon 2 candidaten. 's-G ravenluge, 4 December. Examens Wiskunde, L. O., art. 86. Opge roepen en opgekomen 3 candidaten, die allen weiden afgewezen. Examens Middelbaar Onderwijs. Fransch, akte A. Geëx. 1 vr. en 2 mann cand. Geslaagd de heerenP. Bijl, Rotterdam, en J. van der Eist, De Bilt. Boekhouden, K XII. Opgoroepon en opge komen 9 cand. Geslaagd de heeren: voor huis- akte, .J. van der Mark, Rotterdam; H. Maar schalk. Velsen; B. Maten, Haarlem; en voor sehoolakte, F. H. Wefers Bettink, Utrecht, en F. N. Mellenbergh, Amsterdam. De heer P. H. Hugemholtz Jr., voorganger der Vrije Gemeente te Amsterdam, is uitge nood igd om op 22 Februari te Ixmdon eene voor dracht te houden over „Goethe's Ifcligieus ont wikkeling." Op 22 Maart zal Prof. I)r. A. Brui-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3