BINNENLAND. Het congreslid Fowler heeft een wetsont werp ingediend tot instelling van eene per manente tarief-commissie, uit zeven leden van het huis bestaande. Volgens het voorstel zal het congres maximum- en minimum-reoh- ten vaststellen en zal de commissie binnen diè grenzen de rechten op alle artikelen van invoer bepalen, voorts alle op den handel betrekking hebbende vragen onderzoeken, gegevens verzamelen en reciprociteitsvoor- stellen uitwerken. Allerlei. "vTe Ranchi, in Bengalen, had een Hindoe landerijen gekocht, die zeer vrucht baar waren. Hij was daarover zoo tevreden, dat hij besloot, uit dankbaarheid een menscli te offeren. Tot dit doel huurde hij een jon- gon, die, naar het heette, in een bosch vogels voor hem moest vangen. Daar werd de jongen door twee knechten van den Hin doe vermoord. Het geval werd ruchtbaar, en de Hindoe in hechtenis genomen. De rechtbank nam aan, dat de man niet goed bij hot hoofd was en heeft hem veroordeeld tot levens lange verbanning. vEen nieuw, ernstig spoorwegongeluk, het derde in nauwelijks acnt dagen, heeft Vrijdagmorgen om zes uur -jp net Thurn en Taxis-station te Brussel p'aats gehad. Een arbeiderstrein, van Alost k •mende, liep met volle vaart op de rangeerende locomo tief van den goederentrein, die naar Tirle- moni zou vertrekken. De botsing was van ontzettende kracht; de locomotief van den trein uit Alost werd met den tender 't onderst boven geworpen, terwijl ds goederentrein op den eersten passagierswaggon l:ep en dien gedeoltelijk verpletterde. De reizigers in 't eerste compartiment van dezen v aggon wer den over het tusschenschot heou in de vol gende afdeeling geslingerd en i is een won der, dat zij niet allen totaal platgedrukt zijn. De rangeerende locomotief van den goede rentrein word ongeveer 4? meter achteruit geworpen en sloeg toen om. Onder de hon dorden arbeiders in den trein brak een paniek uit, en zij vluchtten als krankzinnigen naar alle kanten, zonder zich- 'M 't begin om de gewonden te bekommeren. Eei 5*. na het op treden van eenige spoorwegbeambten begon meu aan het los werken "der ingeklemde ge wonden. In het geheel werden8 pe. -mneu zwaar gewond, waaronder de beide macl 'nisten. Die vaa den arbeiderstroin oevindt zich in hope- loozen koestanti. Twee arbeid-i»$ zweven tus schen leven en dood. De steker van den trein van Alost is verdwenen A'ien vermoedt, dat ook hij gBwond is, maar uiC waanzinnigen angst dadelijk is weggevlucht. De oorzaak van het ongeluk is oog niet nauwkeurig vastgesteld, maar liet heet, dat de schuld bij don machinist van den passa- gierstrein ligt, die door onveilig sein zou z'jn gereden. N e w-Y o r k, 1 2 D e c. Uit Colon wordt bericht, dat 100 personen gedood of gewond zijn door eene. dynamietontploffing te Ba- sotispp. Vele lijken liggen onder de puin- hoopen begraven. Colon, 13 Dec. Volgens de laatste berichten zijn tien personen gedood en vijf tig gewond bij deze ramp, die veroorzaakt is door het ontijdig losbranden van eene Tading dynamiet voor het ontploffingswerk aan de kanaalwerken. Door de ontbranding ontploften nog andere dynamietladingen. In 't geheel zijn 27 ton dynamiet ontploft. De meeste slachtoffers zijn Spanjaarden. j Minister We n l holt. H. M. d® Koningin heeft Zaterdag, dus bij de eerste gelegenheid die iich voordeed-na aanneming zijner begrooting, vice-admiëaal Wentholt, minister van marine, in conferentie ontvan gen. H. M. de Koningin heeft ontvangen baron van Asbeck, gezantschapsraad te Pa rijs, met verlof hier te *ande. Ilare Majesteit de^Kónmgin heeft H. D. Hofdame A. J. Juckema van Burmania baronesse Rengers benoemd tot' eere-dame in de Huisorde van Oranje. Aan de Staatscourant van Zondag 13 en Maandag 14 Dec. ontleeuen wij nog de volgende Korrinkl besluiten vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingen achter hunne namen vermeld, aan de na te noemen personen jhr. mr. van der Goes, gezantschapsraad te Londen, ridder 3de klasse der orde van den lloo.len Adelaar van Pruisson L. J. C. ron Zeppelin Oberrnfiilier, consul- generaal der Nederlanden te Shanghai, officier der orde van de Kroon van Siam Paul ltocddinghaus, vice-consul der Nederlan den te Elberfold, ridder 2de klasse dor Herto gelijk Saksische Huisorde van Ernest. Nederland en België. Het Berl. Tglj. verneemt uit Brussel, dat op het oogenblik aldaar tusschen België en Neder land officieele onderhandelingen gevoerd worden om tot overeenstemming te geraken over het invoeren van een nieuw posttarief tusschen beide landen en over wederzijdsche bescherming van literairen en artistieken eigendom. De N. C. teekent hierbij aan. dat de beide hier genoemde onderwerpen in de Neder landseh-Belgische Commissie behandeld en nauwgezet voorbereid zijn o. a. werd een ontwerp-tractaat betreffende bescherming van het auteursrecht samengesteld Het is dus niet onmogelijk dat het bericht waar heid bevat. Nederland en Venezuela. Uit den Haag meldt mon Blijkens van bevoegde zijde ontvangen in lichtingen zou het op zee in beslag nemen door Nederlandsche oorlogsschepen van koopvaardijschepen en het aanhouden van schepen niet bekoorende tot den dienst der Venezolaansche oorlogsvloot of politie, doch die alleen handel drijven op Venezuela vallen huiten de bevoegdheden der thans nabij de Venezuelaansche kust en havens de- monstroerende pantserschepen onzer marine. Reuter seint uit Willemstad, d.d. 13 December De „Gelderland" heeft Zaterdag het Vene zolaansche kustwachtvaartuig „Alix", nabij Puerto Cabello, bemachtigd. De Holland- sche vlag werd op de „Alix" geheschen,» waarvan de bemanning naar wal werd ge zonden. Een Nederlandsche marine-officier bemande de „Alix", die naar Willemstad gesleept werd, waar het vaartuig hedenmor gen aankwam. Ofschoon van de forten te Puerto Cabello heel goed te zien was, dat de „Gelderland" zich van de „Alix" meester maakte, werd er geen vuur gegeven. Groote geestdrift ontstond op Curasao. Een stoomboot van Maracaibo bracht het be richt dat te Maracaibo de lucht vol is van geruchten omtrent eene binnenlandsche revo lutie in Venezuela. Een later telegram luidtDe gouverneur van Curasao verklaart dat de inbeslagname van de „Alix" niet te beschouwen is als eene onvriendelijke daad tegen Venezuela. Ze is louter een vergeldingsmaatregel tegen Cas tro's regeeringzulk eene inbeslagname maakt het onmogelijk, dat Venezuela troe pen en ammunitie vervoert naar verschillen de havens. Dat aan de Venezolaansche re geering van de uitwerking van dezen maat regel mededeeling zal worden gedaan, zulks wordt door de Nederlandsche regeering be vorderd door middel van den Duitschen ge zant te Caracas. Nader seint Reuter uit Willemstad: Een Duitsch stoomschip uit Maracaibo aangekomen, bracht de ujding dat hardnek kig het gerucht loopt van eene binnenland sche revolutie in Venezuela. De Tijd van Donderdag 10 December be vat weder een correspondentie uit Curasao, waarin de nota's, gewisseld tusschen de re geeringen van Nederland en Venezuela, worden besproken en waarin o. a. wordt toe gejuicht, dat Nederland niet bereid is om een confidentieelen agent naar Venezuela te zenden, teneinde de zaken te regelen. De schrijver vervolgt dan: Als Nederland zülk een agent zond, zou het voor de heele wéreld den schijn hebben, alsof Nederland met hangende pootjes naar Venezuela kwam om te verzoeken de zaak in der minne te schikken; dat juist verlangt Castro; want, niet Castro is de beleediger, maar NederlandVan den anderen kant, zoo Nederland dat voor&tel verwerpt, zal gene raal Casu>j«ièt rt8latea door heèl Venezuela, ja, de gekeole wereld rond te bazuinen: zie, ik heb den vrede gewildmaar Nederland heeft mijn hand, die ik ter verzoening toe stak,. feruggestooten. Beide klippen te vermijden is niet moge lijk C maar dan is het voor Nederland toch eervoller'niet de rol van smeekeling of boet vaardige op zich te nemen, maar pal te staan ïn zijn rol van beleedigde en voldoening te •eischen voor het onrecht, dat onze natie door Castro is aangedaan. Want dat aanbieden der vdrzoenende hand, is slechts comedie of wel een middel om tijd te winnen en nog langer de oorlogsschepen zich van het lijf te houden: Castro weet zeer goed, dat een blok kade in dezen tijd van 't jaar voor Venezuela een onoverzienbare ramp zou zijn. Wat toch is het geval? Einde November begint de groote koffie-oogst, de levensbron van Vene zuela. Einde November, geheel December door en gedeeltelijk in Januari wordt die koffie uitgevoerd naar Amerikaansche en Europeesche havens. Krijgt hij dus nu een blokkade zijner havens, en dat mag men in Nederland wel in aanmerking nemen, dan kan zijn koffie niet worden uitgevoerd en wordt Venezuela in het hart getroffen. Hij heeft er dus alle belang bij tijd te win nen, totdat de koffie-uitvoer voorbij is. Eenzelfde spelletje heeft Castro indertijd met Columbia gespeeld. Viermaal heeft Co- i luaibia een confidentieelen agent gezonden en' viermaal is hun zending volkomen mis lukt. Met Castro is geen onderhandelen mo- g«Üik/\ President Castro. Reuter meldt uit Parijs Castro heeft Zaterdag zijn kamer niet ver laten. Alleen de leden der Venezolaansche kolonie ziju hij hem toegelaten. liet offi cieele consigne isde journalisten te ver hinderen bij hém tinnen te treden. Geen van lien is ontvangen. Castro iet op zijne appartementen. Waarschijnlijk zal Castro morgen naar Keulen vertrekken. René Bures, de bekende medewerker van de Matin", geeft in Jat blad een kostelijke beschrijving van de adnkomst van president Castro te Santander, en van het „vrije" op treden van Venezuela's staatshoofd, waaraan de Tel. het volgende ontleent: Woensdagmorgen, bij het aanbreken van den dag, kwam de „Guadeloupe" ter reede van Santander voor anker, en al spoedig werd een sloep, met de Venezolaansche con suls, Castro's vrienden, en een afdeeling journalisten aan boord, naar het schip ge roeid. Al die lieden klommen als eek hoorntjes tegen de „Guadeloupe" op, ver overden het dek en sehreeuwden „Castrol Castro! Castro! Waar is de pre sident? Waar is de generaal?" Maar Cipriano Castro vertoonde zich niet. Hij sliep in zijn hut en niemand durfde zijn slaap storen. Voor zijn deur stond een neger op post, voor de deur zijner gade Zoïla, een negerin. Eindelijk werden een paar consuls tot hem toegelaten Deze diplomaten verkeer den in duizend vreezen, en bezwoeren den president, niet naar Bordeaux te gaan, om dat hij onmiddellijk door de Fransche poli tie i den kraag zou worden gevat en ver volgens over de grens gezet. Maar Castro antwoordde met waardig heid, dat hij wel naar Bordeaux ging. De diplomaten drongen aan. En daarop zei Castro woordelijk „Wanneer men mij een opstopper wil geven, dan zal ik dien in ont vangst gaan nemen, ten einde hem te kun nen teruggeven". Deze eenvoudige en krachtige welspre- kendhei dverpletterde het leger der consuls. Plotseling liep de president nu zijn hut uit en verscheen op de bn.g een klein man netje, bruin als een sigaar Zijn korte baard verbergt slechts weinig d.. dierlijke energie van zijn kaken. Zijn zwa-fe oogon schitteren met harden en feilen glens. Hij had een reispet op en pantoffels san. en droeg een leelijk, zwart pelerine-jasje. Drio Bordeleesche journalisten wachtten hem in gedrongen bataljopsform^tie op. Hij kreeg ze in hei vizier, en vroeg„Periodis- tos?" En toen hem werd geantwoord, dat het inderdaad „periodistos' waren, draaide hij hun kortweg den rug -oe. Mpsr aan den anderen kant wachtte 1 em eci. „periodisto americano". Castro dook van de trap. en verdween weer in zijn hut. Maar hij moest er wei veer uitkomen, want Santander's autoriteiten kwamen hem begroeten. Er was een ver.'uirkeli'ke, prach tige generaal in bleekblauw en goud, er was een admiraal, ed was een bisschop in plecht gewaad, en er waren verse leidene burgerlijke ambtenaren, gehuld in «ombere pandjassen. Zij ontblootten het hoofd, me-r Castro ver genoegde er zich meer, en zijn viezig reis petje op te lichten. De bisschop nam het woord, en heette 1 m welkom, namens den kon; van Span je. Ook de generaal verte'èe t een en an der. Castro luisterde beleefd raar hen, op zijn pantoffels, met z»jn pelje oj zijn regen mantel om, en zonder bo.>;d Toen stak hij hun zijn droge bruine hand toe, en de heeren gingen heen. En ten slotte sloot hij zich weer in zijr hut op, zei dat de journalisten naar hun groots konden loo- bleef verder onzichtbaa Reuter seint uit Parijs, d:d. 12 Dec. De Temps, schrijvende over Castro's ver blijf in Frankrijk, wil niet gelooven, dat Gout om geen andere reden naar Bordeaux werd gezonden dan om Castro mee te dee- len, dat hij zich van elke mededeeling aan de pers had te onthouden De zwakke hou ding van Frankrijk tegenover Castro dreigt legendarisch te worden. De Temps voegt erbij ,,Op dit oogen blik geven de Hollanders, die over minder middelen beschikken dan wij om zich te doen eerbiedigen, ons een bescheiden les in het aannemen van een houding en sommigen hunner verhelen hunne verbazing niet, nu zij zien welk een' zachtzinnige behandeling Frankrijk ten deel doet vallen aan een Cas tro, over wien de Franschen zich nog meer te beklagen hebben dan de Hollanders". De Temps eindigt: „Het is onmogelijk een verkeerder oplossing te bedenken dan die, welke hier heeft voorgezetende diplo matieke betrekkingen zijn verbroken als voorheen, maar alleen tot ons eigen nadeel. Het zou gemakkelijker geweest zijn als wij dit ongelukkige figuur vermeden hadden. Reuter seint uit Parijs, d.d. 12 dezer Nu de Temps zijn bericht betreffende de voorwaarden, welke aan Castro moesten zijn gesteld, handhaaft, verklaart een nota van Havas het opnieuw voor onjuist, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken aan het oordeel van den voorzitter van den minis terraad, ten aanzien van Castro's reis in Frankrijk, voorwaarden zou hebben onder worpen, welke Clemenceau niet zou hebben aangenomen. Reuter seint uit Parijs, d.d. 13 dezer: De „Temps" had een interview met Castro even voordat hij vertrok. De president ver klaarde in de allereerste plaats aan zijn ge zondheid te den Wén en naar Berlijn te gaan, om zich aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. De president zeide geen bevoegdheid te hebben diplomatieke kwesties te bespre ken, wier behandeling aan de gewone tus- schenpersonen moet worden overgelaten. Castro ontkende, dat hij aan de Fransche regeering zijn bedoelingen heeft doen we ten of grondslagen zou hebben geformuleerd, waarop de vriendschappelijke relaties tus schen beide landen opnieuw zouden kunnen worden aangeknoopt. In antwoord op een hem gestelde vraag, verklaarde Castro, dat een weder-aanknoo- ping der diplomatieke relaties uitsluitend afhangt van de Fransche kabelkwestie. Het is onbetwistbaar, dat deze maatschappij in haar ongelijk kwam, toen ze zich mede plichtig maakte tegen de Venezolaansche regeering bij de Matos-revolutie. Door de uitzetting van den vertegenwoor diger der Fransche regeering, heeft Vene zuela niets anders dan een daad van zelfver dediging begaan, zooals overigens in alle geschillen met mogendheden. Castro voegde er bij, dat hij zijn wensch tot verzoening toonde, door den Franschen onderdanen, die uit Campfranc verbannen waren, machtiging te geven om terug te kee- ren. Wat de diplomatieke schuld betreft, de betaling daarvan heeft volstrekt niet opge houden. Maandelijks afbetaalde sommen zijn gedeponeerd bij de Venezolaansche bank. Dat Castro niet toestond, dat de Brazi- liaansche legatie de Fransche belangen op zich nam, geschiedde omdat Brazilië ook reeds de belangen der Noord-Amerikaansche regeering in handen heeft. Het scheen hem niet voegzaam toe, in hët belang eener goede verstandhouding tus schen de Amerikaansche republieken, dat eene naburige republiek de verantwoorde lijkheid op zich nam voor de belangen eener Europeesche mogendheid, welke aldus rech ter en partijdige zou zijn. Ten slotte herhaalde Castro tot tweemalen dat Venezuela niet anders dan vrede en een dracht met Frankrijk verlangt en met allo mogendheden, maar de vrede hangt niet al leen van hem af. Om 1 uur 50 verliet Castro met zijn ge volg zonder eenig incident Parijs, ten einde zich naar Keulen te begeven Aan het per ron van „Gare du Nord" werd hij door de leden van de Venezolaansche kolonie be groet. Uit Keulen seint Reuter van den 13en Heden avend om 11 uur is president Costro, met zijn gevolg, te Keulen aange komen. Hij heeft zijn intrek genomen in het Dom- hotel. Morgen ochtend reist hij verder naar Berlijn. De Raad van beheer van het Perma nente Hof van Arbitrage houdt Woensdag 23 December a s. eéne vergadering tot het vaststellen der begrooting. 't Zal nog wel eenige maanden duren voor de nieuwbenoemde Britsche gezant te 's Gravenhage, Sir Buchanan, op zijn post aldaar kan aankomen. Zijn vertrek uit Sofia voor zijn nieuwe bestemming wordt nog steeds opgehouden door de Balkan-quaestie, welke in deze omstandigheden verwijdering van zijn post niet wenschelijk maakt. -De heer R. A. Langaard, consul-gene raal der Nederlanden te Christiania, is over leden. Het consulaat-generaal wordt waargeno men door den heer C. R. Nickelsen, aan wien in het Nederlandseh geschreven kan worden. Uit de Memorie van Antwoord be treffende de Oorlogsbegrooting blijkt, dat de Minister van Oorlog de ongunstige mee ning deelt van den hoofdintendant omtrent het rapport, uitgebracht door een door mi nister Staal in 1906 benoemde commissie, omtrent het voeren der militaire administra tie. Eenigen tijd geleden ging het gerucht, dat de administratie zou worden gevoerd naar de denkbeelden, in bovenbedoeld rapport neergelegd. Motor- en R ij w i e 1 w e t. Bij Kon. besluit, volgens Stct. no. 292, is be paald, dat de wet van 6 October (wijziging Motor- en Rijwielwet) in werking zal tre den op 1 Januari 1909. Voorts bevat dezelfde Staatscourant een Kon. besluit van den 30. November 1908, tot wijziging van het motor- en rijwielreglement. Een v e r g i s s i n g. De heer Van Deventer verzoekt aan L. en V. mede ce deelen, dat hij bij vergissing zijn stem uit bracht vóór het amendement-Hugenholtz, strekkende om geld te weigeren voor een tweede onderzeeboot. De bedoeling was, tegen te stemmen. Gemeenteraad van Am sterdam. Voortgezet werd Vrijdag de be handeling der Alg. Politieverordening. Een van de'voorstellen tot het opnemen van iets nieuws in de verordening was dat van mr. Caroli, om daarin op te nemen een artikel, luidende; „Art. 183a. Het is verboden een open baar- speelhuis te houden. Onder openbaar speelhuis wordt verstaan elke inrichting welke, ter beoordeeling van B. en W„ voor het publiek toegankelijk is, onverschillig of de toegang al of niet van eenige voor waarde of de inachtneming van eenigen vorm afhankelijk is gesteld en waarin, het zij bij herhaling, het uit winstbejag, toege laten1 of gelegenheid gegeven wordt tot spe len om geld. „Als houder van lvet openbaarspeelhuis wordt aangemerkt degene, dié dé beschik king over de inrichting heeft of'in'haar op eenigerlei wijze behulpzaam óf werkzaam is. Het is verboden in een openbaar speel huis aan het in dit aruoél bedoelde spel deel te nemen" en voorts art. 183b. „Het is verboden een inrichting als bedoeld in art. 183a te bezoeken nada. de sluiting daarvan door B. en W. bevolen en in het openbaar bekend gemaakt is". „De sluiting wordt geacht in het open baar te zijn bekend gemaakt, zoodra een afschrift van het bevel tot sluiting, aan het hoofd dragende de woorden „Verboden speelhuis", aan het perceel, waarin de in richting zich bevindt, is aangeslagen. „Een ieder is verplicht toe te laten, dat het in het vorige lid bedoelde afschrift aan het perceel wordt aangeslagen." In de zitting van \rijdag en-;rn die van Zaterdag is over dit voorstel uitvoerig ge- idiseuseerd. De voorgestelde bepalingen ble ken vele juridische moeilijkheden te bieden. Doch ze zijn eindelijk aangenomen, al ware het maar alleen oan te toonén dat' de Raad zich keert tegen ergerlijke misbruiken in de speelhuizen. Marcel My in. Ook te 's Graven hage is de begaafde karakter-acteur Marcel Myin Vrijdagavond gehuldigd' ter gelegen heid van zijn 25-jarig tooneeljubileum. Hij trad ook in de Residentie op in een zijner succesróllen Svengali in Trilby en vond een prachtig op alle rangen bezette zaal. Al dadelijk bij zijn komst ten tooneele kreeg hij een hartelijke ovatie. Hem werd eén fraaie krans aangeboden onder fanfaregeschetten en lang aangehou den jubel van het publiek. Maar na het einde van het derde bedrijf kreeg hij pas de eigen lijke hulde. De doode Svengali werd weder de levende Myin en, nauwelijks herleefd, trad Myin's collega, de heer Meunier op hem toe en overhandigde hem, met eenige vriendelijke woorden, namens eenige Haag- sche kunstvrienden een keurige moderne pen dule met candelabres, benevens een krans na mens de Haagsche afdeeling van het Neder landseh Tooneelverbond. En eindelijk een krans namens Royaards, die de rol van Svengali gecreëerd heeft hier te lande. Het opschrift van dat bloemstuk luidde: „Van Svengali aan Svengali". Fanfares en onbedaarlijk applaus omlijn den deze welverdiende huldebetuiging. Getroffen nam de jubilaris het woord om met enkele uit het hart komende woorden in de eerste plaats het Haagsche publiek zijn welgemeenden dank te brengen, eerstens >o.* de talrijke opkomst, een bewijs van belang stelling door eiken jubilaris op de hoogite waarde geschat, en vervolgens dank te z?g gen aan de ongetwijfeld in de zaal aanwezige vrienden voor hun gewaardeerd aandenken Myin hoopte nog lang als artist van de Ko ninklijke Vereeniging het Nederlandseh Tooneel in de Residentie te mogen optre den. Wederom langdurig applaus, het doek ging nog eenige malen omhoog en hiermede wn een sympathieke hulde gebracht aan een talentvol tooneelspeler, een vlijtigen werker op het gebied zijner kunst. Nachtarbeid voor bak kers. Minister Talma heeft in verband met de door de regeering in overweging ge nomen plannen betreffende de afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen, eenige voor- en tegenstanders der wettelijke maatregelen, uitgenoodigd tot een bespre king op zijn departement, naar aanleiding van bezwaren, welke togen de ontworpen wettelijke regeling van het bakkersbedrijf zijn aangevoerd. Deze, door het Bakkers comité ingebrachte bezwaren, komen hierop neer, dat de broodprijzen zullen stijgen; de qualiteit van het brood zal verminderen, het broodverbruik zal dalen en de arbeids voorwaarden der gezellen niet zullen worden verbeterd Ter nadere verdediging dezer stellingen zijn door het comité aangewezen de heeren ds J. Koeter van Lennep, directeur der Haagsche Broodfabriek, voorzitter; G. de Jonge en Fred. C. Stp.hle, broodfabrikan ten te Amsterdam; J. Ph. Peters, lid der firma Ebling en Peter te Rotterdam en W. J. van der Meer, adjunct-secretaris van het comité. Bestrijding van werke loosheid. Men schrijft uit Noordwijk oan het N. v d. D. De plannen van graaf Van Limburg Sti- rum, ambachtsheer van Noordwijk, om een groot stuk duingvorfd in het Langeveld al daar af te zanden en geschikt te maken voor teelland, zullen weldra ten uitvoer gebracht worden, doch op eenigszins andere wijze dan aanvankelijk het voornemen was. Het werk zal namelijk worden uitgevoerd vanwege het comité ter bestrijding van de werkloosheid te Amsterdam, hetwelk zich de medewerking heeft verzekerd van de Neder landsche Heide-Maatschappij, die zich be reid verklaard heeft de leiding van de werk zaamheden op zich te nemen. Zoodoende,.wordt Het Langeveld, tot dus ver een onvruchtbare duinstreek, weldra een stuk goede teelgrond, waarop vele nijveren arbeid en brood zullen kunnen vinden. DeSpeelholenvanAmster- d a m. Het Hbld schrijft De parasieten, die in onze stad de speelho len exploiteeren, bedenken steeds iets nieuws om boeren, burgers en buitenlui met het adres hunner affaires bekend te maken. In de Kalverstraat en de verkeerscentra scharrelen thans weer individuen rond, die ieder goed gekleed persoon een klein groen boekje in de hand duwen, dat er uitziet alsof het een boekje met tramkaartjes ware. Slaat men het ding open, dan vindt men natuur lijk geen tramkaartjes, maar leest men een reclame voor Jeu Nationalgeopend 's avonds na 10 uur. 's Avonds na tienen, maar vooral na mid dernacht, als de schouwburgen uit zijn en de demi-mondaines met haar aanhang tot de trouwe bezoekers en gangmakers behooren, is het dikwerf druk in de vunzige lokaliteit. Met hartstocht worden dan de guldennen rijks daalders op het plateau gegooid, waarop de zetten op een der kleuren worden ge noteerd. En als meneer de croupier met zijn bebrillante vingers het geld -honderden guldens soms heeft opgèz'et, en zijn „tout est finidépart 1" heeft uitgekreten, hangt de helft van het illustre gezelschap over het biljart heen om den afgostooten bal nauw keurig, in zenuwspanning en met ingehou den adem, te volgen bij zijn slingeringen in en uit de kuilen der zinken vlotbrug. En als dan de bal eindelijk bij toeval in den eenen of anderen kuil belandt, vindt het uitschreeuwen van de kleur en het cijfer waarmee de inzet erop ter uitbetaling moet worden vermenigvuldigd, een drie-, viermaal herhaalde echo. Even ontspanning, maar 'n moment slechtsDe croupier laat zijn luidjes niet los. Reeds animeert hij weer „Mes dames et messieurs, faites votre jeu!" en oogenblikkelijk scheren zijn handlangers de rijksdaalders op het groene laken, hel pen de „dames", als trouwe gangmaaksters, haar vrienden een handje door mee te zet tenmet van de croupiers geleend geld. Maar, èn haar aanwezigheid èn haar voor beeld werkt prikkelend op de gemoederen, 't Voorbeeld vindt gereede navolging Waarom het te doen is. Hët is een bekend feit, dat een groot aan tal demi-mondaines in nauwe relatie staat met ondernemers van speelholen, en voor het verspreiden der adressen, het mejbtengon van „vrienden" uit het „Wiener" en de „Kuil" en dergelijke verzamelplaatsen, en het animeeren tot spelen, van die onderne mers een vaste toelage geniet. Waarmee te vens is aangeduid, welk een groot en voort durend omvangrijker wordend gevaar zulke speelholen voor de maatschappij beteekenen. Een onafgebroken politietoezicht op het doen en laten dezer lugubere affaires, waarin men vooral argeloozen en vreemdelingen tot slachtoffers tracht te maken, is wel ge- wenscht. Een beruchte inbreker. Het O. M. bij de Rotterdamsche recht bank eischte Zaterdag 8 jaar gevangenisstraf tegen J. Stubbe, bijgenaamd Jan de Bak ker, wegens inbraak en diefstal van 3 zak ken geld en een groot aantal effecten, ter waarde :yan. ruim f40,000 in het kantoor der firma Burgerhout Zn. te Rotterdam in den nacht van 6 op 7 Juli 1907 gepleegd. Veertien getuigen werden in deze zaak ge hoord. Op heeterdaad betrapt. Vrijdag nacht heeft de recherche te Am sterdam weder -een goede vangst gedaan. Het was .haar bekend dat de omtrek van de Rustenburgerstraat in de laatste nachten onveilig was gemaakt. Toen zij dan ook dien nacht op den uitkijk was, be merkte zij onraad in de teekenwerkplaats van de firma Wisselingh en Co., waarvan het hoofdmagazijn gevestigd is aan het Spui. Alras bleek haar dat men zich tot deze werkplaats toegang had verschaft door uit snijding van een glasruit. Op nader onder zoek uitgaande, slaagde zij er in drie man op heeterdaad te arresteeren. Twee van hen hadden zich verborgen achter een houtstapel. Op een van de aangehoudenen werd een breekijzer en een vijl bevonden. Nader wordt gemeld, dat onder de aange houdenen behoort Adrianus Verkley. Men herinnert zich dat deze indertijd verdacht werd als te zijn eeri der leden van het zoo beruchte „Trio". Hij is, nadat zijn kamera den waren gearresteerd naar Duitschland uitgeweken, doch keerde na eenigen tijd uit vrije beweging naar Holland terug, werd toen aangehouden doch is op vrije voeten gesteld. Of hij thans op dezelfde wijze den dans zal ontspringen?

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2