Houtverkooping. Houtverkooping. D So Easy p-nez ROOMBOTER OPRUIMING, G. G. Ph.L. 60EKELMAN, J. E. van üie, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. HAKHOUT ADVERTENTIËN. Hakhout BOOMEN, Sociëteit Amicitia. 2" Ab. Voorstelling „Fatsoen" „Een Les voor Schoonmoeders" MEA CULPA. I PLAATSING gevraagd ONDERDAG, 17 DECEMBER, Buitengewone Uitvoering in de Zaal van de Sociëteit W F. A. GROENHUIZEN, Huisknecht. HET HUIS TER „UNION CASTLE LIJN" naar ZUIP-AFRIKA. WEKELIJKSCHE DIENST van LONDEN en SOUTHAMPTON. STAAT SAN PAULO. Uitgifte van l 5,000,000.- vijt percent Stiiatkist-Obligatiën, DONDERDAG 17 dezer H. G. A. ELINK SCHUURMAN, wegens liet vergevorderd Seizoen, van alle voorhanden zijnde KACHELS met 20 °0, en van de HAAR DEN met 10 Korting contant. Utrecbtschestraat 18. School- en Kerknieuw*. Professor BavLnck is Zaterdagmorgen met de „Nieuw Amsterdam" van zijn reis naar Amejiika m welstand in het vaderland terugge keerd. Bij den uitgever H. ton Brink, te Meppel, za.l 1 Januari a. s. versohijinen „De School'', Weekblad voor het Onderwijs, ondeT redactie van C. F. A. Zernike en P. Otto, te Amsterdam Dit blad zal tevens het Officieel Orgaan zijn der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, en zulks ter vervanging van „Het Nieuwe Schoolblad" (uitg. W. Ver&luye), dat van af dien datum ophoudt officieel oTgaan van bovengenoemde vereeniging te zyn. Openluchtspelen. Het Hoofdbe stuur van het Xederlandsche Onderwijzersge nootschap heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres verzonden, waarin het, in aansluiting aan het adres van de Vereeniging van gymnastiekonderwijzers in Nederland, be tuigt, kennis genomen te hebben van het be sluit van den Minister, om, ter bevordering van de lichamelijke opvoeoing, ,de onderwijzers der scholen in de provincie Drente en later die in andere provinciën, in kennis te stellen niet de bewegingsspelen. Ook het N. 0. G. is doordron gen van liet groote belang, dat maatregelen wor den genomendie strekken kunmen tot bevor dering van de lichamelijke ontwikkeling der schooljeugd, doch betreurt het, dat het nemen van bedoelde proef is opgedragen aan niet-des- kundigen. Daar het H.-B. meent, dat de zaak der lichamelijke opvoeding meer gebaat wordt, indien de onderwijzers der scholen hun voorlich ting ontvangen van bevoegde, der zake kun dige onderwijzers en vakonderwijzers, verzoekt het H.-B. den Minister, te willen bevorderen dat op verschillende plaatsen in ons land cur sussen worden opgericht, waar de onderwijzers met de bewegingsspelen in kermis worden ge bracht. 's-G ravenhage, 12 December. Examens Middelbaar Onderwijs. Fransch, akte A. Geëxamineerd drie vrou welijke en één mannelijke oandidaat. Geslaagd de dames: E. A. de Eereus, van Den Haag. en H. F. Michell, van Apeldoorn. Wiskunde KI. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Afgewezen 1 oandidaat. Geslaagd de heeren J. Mouw, uit Driebergen, en H. C. Sark, uit 's-Gravenhage. Zeevaartkunde I. -- Opgeroepen en opgeko men 2 candidaten. Geslaagd de heeren H. W. Rijlaarsdam, uit Amsterdam, en P. Tjebbes, uit Hilversum. Aard-, Delfstof-, Plant- en Dierkunde, K IV. Opgeroepenopgekomen en afgewezen 2 can didaten. Geschiedenis, K VIII. Geëxamineerd twee candidaten. Geslaagd de heer F. K. A. Rom- baali, Utrecht. Staathuishoudkunde, K X. Geëxamineerd en afgewezen ééu oandidaat. Staatsinrichting. R XI. Geëxamineerd vier candidaten toegelaten de heeren W. J. Hoóg- teijling, ScheveningenO. Jonker, Buitenpost; M. Smeding, Den Haag. Boekhouden. K XII, Opgeroepen 14 candi daten. Geslaagd de heeren: W. Soetekouw, Rot terdam; A. G. J. Speekenbreuk, Amsterdam; C. Spork, RotterdamA. Stermheiin, Amster dam B. G. Sissingh, Deventer, allen voor sohool- akteJ. Steenbeek, Rotterdam; C. E. Sepp, Beverwijk, en M. Sluijter, Enkhuizen allen voor huisakte. Examens Wiskunde, L. 0., art. 86. Opge roepen en opgekomen 3 candidatenafgewezen' I. Geslaagd de heeren: C. G. van Munster, uit Zutfen; en Ph. C. Stubenrouck, Bergen-op-Zoom Geref. Kerken, Naar de „Rott." ver neemt, heeft de heer J. G. van Els, arts te Delft, bedankt voor de benoeming als zendeling-arts te Poerworedjo (Java), op hem uitgebracht door den kerkeraad der Ger. Kerk te Utrecht. rDe concessieaanvarag voor een rail- looze electriséhe tram UtrechtHarmeien is niet voor goed van de hand gewezen. Wel zijn eenige bezwaren geopperd, maar er wordt getracht -die bezwaren uit den weg te ruimen. Daarover wordt thans onderbondeld. rZaterdagmiddag is door den hoofdin- specteur van politie, in zijn wening in de Maliebaan te Utrecht gearresteerd de „des kundige" Bloem, wiens aanhouding was ver zocht door den officier van justitie te Roer mond. B. moéT zich daar aan vruchtafdrij ving hebben schuldig gemaakt. Hij is naar Roermond overgebracht. Hilversum. In -een Vrijdag gehouden huishoudelijke vergadering van het tunnel comité, die werd bijgewoond door een tiental Raadsleden, werd eenstemmig het door B. en W. voorgestelde plan van een rijweg over de spoorlijn afgekeurd, als zijnde in het na deel der gemeente. Algemeen werd aange drongen op de uitvoering van den tunnel en werd besloten te dier zake een adres tof den Raad te richten. In verband met een ingesteld onder zoek in andere gemeenten, stellen B. en W. aan den Raad voor, naar aanleiding van de vacature van gemeente-architect, met ingang van 1 Juni 1909 diens jaarwedde nader te regelen. Als aanvangssalaris wordt voorgesteld een bedrag van f 2500 en hieraan te verbinden 5 jaarlijksche verhoogingen, zoodat na 5 ja ren het maximum van f Ó000 bereikt is. B. en W. stellen aan den Raad voor, aan H. M. de Koningin een request te zen den, met verzoek vrijstelling te verleenen van de verplichting, voor meisjes gelegen heid te verschaffen om, buiten avonduren, 96 uren in het jaar herl.alingsjnderwijs te genieten. De majoor-intendant W. P. van Leeu wen, thans te Amsterdam, wordt binnen kort bevorderd tot luitenant-kolonel. De 2e luitenant G. A. van Hulsteijn, van het le regiment veld-artillerie, gedeta cheerd te 's Gravenhage, keert primo Januari hij zijn korps terug. De off. v. gez. 2e kl. C. Boeser, die gedetacheerd wordt bij de landmacht in Wost-Indiè, zal 24 Dec. a. s. naar Suriname vertrokken Voor het ouderlingschap bij de Gere formeerde kerk A (Langegracht) zijn oandi daat gesteld de aftredende heeren O. G. Vee- nendaal, D Eggink en O. G. Veenendaal cn als tegencandidaten de heeren P. v. d. HooffJ. v. d. Werf en G. Kingma. Voor diaken zijn gecandideerd de aftre dende leden, de heeren H. van Haselen en H. Bast (die zich niet herkiesbaar stellen) en D. van Schooeneveld. Hiervoor zijn voorts als tegencandidaten gesteld de heeren A. van Ooick, J. D. van den Hoorn, H. Keizer en G. W. Bennink. De vereeniging „Handel, en Nijver heid" vergadert Dinsdagavond le 9 uur in Hotel De Zwaan. I>e Se Abonueincntsvoorgt.cllliig. Vandaag over een week za! in Amicitia de tweede abonnementsvoorstelling gaan, ditmaal te geven döor de Nederlandsche Too- neelvereeniging van Amsterdam. Opgevoerd zal worden „Fatsoen", komedie uit het klei ne Stadsleven, het jongste stuk van luite nant J. B. Schuil, waarmede in Haarlem en Amsterdam veel succes is behaald. Ten einde te voldoen aan hft door sommi gen uitgesproken verlangen, om er vooruit eens iets meer van te melden, laten we hier volgen hetgeen de heer Van Bruggen over het stuk en de opvoering in het Alg. Han delsblad schreef „In het gezin van notiris Harrema zijn twee kinderen, Mies en Godert. Van hen tweeën gaat de beweging uit. Zij doen alle bei dingen, die in het stadje Buurdam niet door den beugel kunnen. De dochter draagt rare hoeden en gaat haar zieken neef-student te Amsterdam verplegen. De zoon verleidt het dienstmeisje in het ouderlijk huis. Nu zien we op deze schokkende feiten een gansche familie reageeren. i_»e notaris en zijn vrouw. Koos en Nans, mevrouw's ongetrouw de broer en zuster. Dominee Reeman. Twee freules van Doeselaar tot Heem brugge. En mevrouw Terborgh. En Knossen, des verlei den dienstmeisjes vader. Dat van de dochter is 't ergste. Ze draagt haar rare hoeden op straat, reist open lijk derde klas, wordt -e Amsterdam door een kletskouzige Buurdamsrhe juffrouw g e- z i e n. Tegen deze blamage is de familie Harrema niet te schutten Zpo'n dochter maakt alle bloedverwanten te schande. Me vrouw Terborgh en de ireules iaten niet na mevrouw Harrema 't vuur aan de schenen te leggen, wanneer zij op bezoek komen voor de bestuursvergadering van de vereeniging „Tot Steun" (van gevallen meisjes name- liJk)- Dat van den zoon daarentegen blijft bin nen de muren. Uiterlijk is het jongemensch de klein- steedsche braafheid zelf. Als er thee gedron ken en koekjes gesnoept wordt, als de stad- genooten over de tong gaan, als de gansche familie met de visite er bij zich aan het raam verzamelt om den voorbij wandelenden dokter 'n praatje m<ee te geven, dan is Go dert er bij. Maar achter de ruggen knijpt Godert het dienstmeisje in de armen. En zoodra de andoren naar den tuin zijn om daar hun kopje thee te verzondaggen, zoent hij Leentje en maakt nog een afspraakje met haar voor den nacht. Daar komen gevolgen van. Vader Knos sen stapt op 'n goeien dag binnen en open baart hoever 't ermee is. „En wat het nou mót." Vóór alles brengt men Knossen aan 't verstand dat hij schandaal te vermijden heeft. Niemand behoeft liet voorloopig te weten. Komt tijd, komt raad. En de vader stelt zich daar goedmoed'g mee tevreden, zonder als een tooneelvader in zulke om standigheden doet, al te veel kab'aal te ma ken. Ik heb heel wat vaders en broeders op de planken zich minder verstandig zien gedragen dan baas Knossen. Want ook baas Knossen wordt be- heerscht door de groote kracht van heel het stuk: het „fatsoen". Vriend Godert heeft niet veel te zeggen als men hem onder Banden neemt. Evenals Ritsert in „Warenar", erkent hij: ,,'t stuk was niet fraai, maar ik heb liet volbracht". Maar van verleid Leentje trouwen, is in deze fatsoensfamilie geen spraak. Men zal haar onderbrengen in de stichtingen der vereeni ging „Tot Steun". Helaas, argeloos of met bedoeling, de be stuursvergadering beslist dat Leentje op het penningske der gevallenen geen aan spraak kan maken. Vier fegon vier, en de dominee, voorzitter, beslist: het doel der vereeniging was te steunen „verwaarloosde" ongehuwde moeders met hare „verwaarloos de" kinders, en Leentje i s niet verwaar loosd thuis noch in haar dienst. Maar Leentje zelf brengt allen redding door van de trap te vallen en een dood kind ter wereld ie brengen. Haar vader komt dat vertellen en nu volgt eer goed tooneeltje, waari n de geredde familieleden hun blijd schap over zoo'n gezegenden afloop uiten. „Wat 'n zegen!" juicht mama Harrema. „Wat 'n geluk!'' haar zuster Nans. „Da's me 'n trek uit de loterijfeliciteert de zwager, ,,'k Had den man wel zóó om z'n hals willen vallen!" getuigt Harrema. En Nans weer: ,,'t Is net 'n stem uit den he mel als men zoo iets hoort". En mevrouw Harema„Ik kan niets zeggen, 't Is zoo'n plotseling geluk". Ze zal dien goeien Godert dadelijk het Blijde aieuws schrijven en hem met zijn mislukt vaderschap namens de fami lie gelukwenschen. 't Scherm valt, terwijl notaris Harrema stralend van geluk een rondje port in schenkt. In die stuk of wat menschen ligt dat stedeke Buurdam en zijn fatsoensbegrip gansch. De kamer waarin ze leven en han delen heeft contact met het slraatbuiten. Daar is vertier van juist eender zulke men schen. De dominee als bindmiddel tusschen de verschillende notabeten en voorzitter der vereeniging „Tot Steun" is een kostelijk type. Evenzoo zijn het zwager Koos en zus ter Nans. Levendig zet de dialoog de personen en de toestanden neer. Hij gaat recht op het Aoel af. Wijsgeerigheid en karakteraiepte houdt hij niet in; hij wil n-et spannen, niet geeselcn, niet geestig zijn Een frisch man schreef voor z'n genoegen een humoristisch stuk. Eigenlijk had Schuil toen hij het Indische kleinsteedsche in „Gedebaloteerd" behan delde, meer te zeggen. Dat kropte langer bij hem. Z'n typen werden zwaarder van observatie, uitvoeriger van détail Maar ook de Buurdamroers heeft hij goed gezien en de leden der Tooneelvereeniging hebben 't met hem. Een kostelijke dominee van Warmelo, een puik getypeerde Koos Sluys van Holkersmevr. De BoerVan Rijk weer heel eigen als Nans, mevr. De Heer treffend juist in haar rol van mevr. Harrema, Ternooy Apèl een Harrema, waar naar het een genoegen was te zien, Tilly Lus 'n aangename verschijning als Mies. Ook de andere typen en het ensemble te prijzen als altijd. Quick-Vitcsse 0—6. Ondanks 't slechte weer en de afwezigheid van reclame, ving deze wedstrijd toch nog, klokke twee, voor een vrij talrijk publiek aan, wegens 't ontbreken van den scheids rechter voorloopig onder de welbekende uit stekende leiding van den heer Harterink. Vitesse wint 'den opgooi en Quick trapt af. 't Begin heeft een kalm verloop, beide elf tallen vertoonen een middelmatig spel. Van een fout der roode achterhoede profi teert een Vitesse-speler om den bel, via een hoekpaal, ip 't net te plaatsen. Na den uit trap 'doet dan 'de vlugge geel-zwarte voor hoede, mooi combineerend, aanval op aan val; doch Keetell weet bijna altijd zijn ter rein mooi te zuiveren. Hij kan echter niet verhinderen, kiat no. 2 gemaakt wordt. De inmiddels gearriveerde scheidsrechter, die de leiding van den heer Harterink overneemt, ziet hierbij een overtreding van den buiten spelregel over het hoofd. Dit punt bad be slist niet toegekend mogen worden. Spoedig daarna wondt „rust" gefloten. Na de hervatting zet Quick flink op, maar tengevolge van, sleölit combineeren en schie ten der voorhoede komt 't niet tot doelpun ten. Gentes werkte op de oude bekende manier en loste eenige sdhoten, die echter geen suc ces hadden. De Vitesse-voortioede zit ook niet stil. Een zeer goed samenspel wordt hier vertoond, ook 't schieten is niet zonder vrucht, want geleidelijk wordt de voorsprong vergroot met prachtige schoten worden nummer 4, 5 en 6 gehaald. Keetell liet ook nu schitterend spel zien. Eén man kan eohter geen gansche voorhoede in bedwang houden Nog dient vermeld, dat Quick een straf schop werd toegekend, volgens Quick's aan voerder ten onrechte, en die daarom opzet telijk naast 't doel geplaatst werd. O. i. was dit overdreven fair. Dat vitesse de overwinning toekwam staat vast, maar of 60 wel de juiste verhouding is, valt te betwijfelen. Een tegenpunt was zeker lang niet onverdiend geweest. Zeer onhebbelijk gedroegen zich een aan tal Arnhemmers, meegekomen om de geel zwarten aan te moedigenechter geen re clame voor Vitesse 1 't Tweede elftal verloor van D. V. C. in De Bilt met 32. Geen kwade cijfers, als men weet dat Quick bijna voortdurend met 9 man speelde, daar dé 2 andere spelers kwet suren hadden opgeloopen. H. V. C. speelde hier gelijk tegen U. V. V. II uit Utrecht 11. U. V. V. is no. 1 van hare afdeeling. Zooal® uit de in dit numpier voorko mende advertentie blijkt, zal de z'angveree- niging „Jacob Kwast" (de Wognummers) a.s. Donderdag een uitvoering geven in de zaal van de sociteit „Vereeniging". Een aanbeveling te schrijven voor dit uit nemend gezelschap, dat verleden jaar, in Amicitia, ons zóóveel te genieten gaf, mag wel als overbodig worden beschouwd. In de gisteren gehouden vergadering van den Volksbond deelde de voorzitter mede dat een schuldvordering van f 400 op het gebouw, door de welwillende tusschenkomst van kapelaan Akkermans, is kwijt geschol den. De voorwaarden waarop het buffet aan den concierge zal worden verpacht, zullen ter lezing liggen gedurende de Kerstdagen. Op 27 Dec. zal het Kerstfeest voor de kinderen der leden worden gevierd. Geveilde perceelen Zaterdagavond iu het café „Het Boompje", door den notaris C. A. van Blaricum. Perceel I. Een heerenhuis -met voor- en achtertuin, gelegen aan de Nieuwstraat, be woond door den heer W. J. Nobels. Gekocht door den heer F. Volmer voor f 2850. Perceel II. Een heerenhuis met erf en tuin gelegen aan de Nieuwstraat, bij continuatie verhuurd aan den heer H. B. Fortmonden Perceel III. Een heerenhuis met erf en tuin, gelegen aan de Nieuwstraat en bewoond door mevrouw de wed. S. A. Bleekrode. Perceelen II en III in massa gekocht door den heer P. C. Koppen voor f 5810. Stoom vaartberichten Opgave Agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip „K. Willem II" van de Maatschappij „Nederland" vertrok 10 De cember van Colombo. Het stoomschip „Vondel" van de Maat schappij „Nederland" ariveerde heden te Genua. Woensdag 16 December 1908, dos voormiddags 16 uur, is Notaris H. J. BESIER te Utrecht, voornemens lu liet Koetshuis op het landgoed Voordaan" te Groenekun, gemeente Maartensdijk, publiek te ver- koopen: Esschen- Eiken- en Elzen Hoden overleed, na een kortston dige ziekte, onze lieveling JANNETJE, in den nog jeugdigen leeftijd van ruim I 4 jaar. E. v. d. BRINK en Echtgenoote. j Hoogeweg 50. Donderdag 17 December 1908, des voormiddags 10 uur, is Notaris H. J. BESIER te Utrecht, voornemens in het „Hotel Poll" te De Bilt, publiek te verkoopen Eiken- en Esschen en llriiiidliout, staande op gronden behoo- rende by het landgoed „Sandwyck" en op an dere plaatsen in de gemeente De Bilt. Breeder b(j billetten omschreven. Schouwburg Utrecht. Buitengewone Voorstelling door het Hollandsch Toonaalgezelschap van hat Grand Théêtre te Amsterdam DirectieGebr. A. VAN LIER. en Essche-Beuke-,Eike- enlepe- waaronder zware, geschikt voor Werk- hout, staande op de landgoederen „Voordaan", „Nvpoortshoeve" en „Schadeshoeve" en op andere plaatsen te Groenekan, gemeente Maar tensdijk. Alles breeder by biljetten omschreven. Maandag 21 December, 8 uur. te geven door de Ned. Tooneel-Vereenl- ging van Amsterdam. Komedie uit het kleine Stadsleven, in 3 bedr., door J. B. SCHUIL, gevolgd door blijspel in 1 bedr. van BRIEUX. Prijzen f 2.-, f 0.75, f 0.40. Kaarten voor abonnés uitsluitend aan het Buffet, dagelyks van 122 en voor leden ook van 4—7 nam. Plaatsbesprekinghalf een. Met medewerking van LOUIS BOUWMEESTER (als gast). Donderdag 17 December I908i Oorspronkelijk Tooneelspel in 5 bedrijven van Jhr. A. W. G. VAN RIEMSDIJK. Aanvang hall acht ure. Prijzen der plaatsen Balcon f 2.25, Stalles en le Amphitheater f 2.le Zijloge f 1.75Baignoires en 2e Amphitheater f 1.50; Parterre f 1.3e Amphitheater f 0.80; 2e Zijloge f 0.75; 4e Amphitheater f 0.50, Gaanderij f 0.30. PlaatsbesprekingVoor Aandeelhouders Dinsdag van 10 tot 12 uur, voor het Publiek denzelfden dar, (na loting) van 1 tot 3 uur, verder Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur. Mevrouw DE GEER, 's zomers te Maarn, 's winters Woudenb. str.weg te Zeist verlangt met 1 Febr. eene bekwame Werkmeid. als Assistente In het Huishouden, voor een beschaafd, goed onderlegd meisje (wees), bij voorkeur in of bij Utrecht. Adres: J. WOUDSTRA, Amersfoort, Zand bergen. Voroonirrinn" van fle Gemengde fuluGlllglll£ Zangvereeniging „JACOB KWAST" van Wognum. Directeur hii.i.I U SAAI.. Aanvang 8 uur. Entréa f I. en 11.25. Toegangsbewijzen en Tekstboekjes A lil cents zijn «lagelijks aan de Zaal verkrijgbaar. Alle dagen van 16 tot 4 uur plaatsbespreking bij den kas telein. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparation aan brillen en p-nez. Leeraar in Piano en Zang. Utrecbtschestraat hoek Hellingstraat 36. Een Weesjongen van 16 jaar, wenscht in een deftig gezin opgeleid te worden ats Brieven franco bij Mevr. VAN DEN HAM van Capelle, Ubbo Emmiussingel 13, Groningen. Beste - goedkoopste in gebruik is de Zuivere GERECHTIGD tot het voeren van het RIJKSBOTERMERK. l Nederlandsch Wapen met Bijschriften) At 1.— per pakje van */i Hllo van de N. V. De Model Boerderij te DOORWERTH bü ARNHEM. Verzending per post voor rek. des onloangers. Aan onbekenden tegen rembours. J J Aa" Nadere inlichtingen bi] den agent: B. DE JONG. Amersfoort. (REPUBLIEK DER VEREENIGDE STATEN VAN BRAZILIË). i percent belastingvrije Obligatie-Leening, groot 15,000.000 Sterling. Hoofdsom en rente onvoorwaardelijk gegarandeerd door de Braziliaansehe Regeering. De Heeren LIPPMANN, ROSENTHAL Co. berichten dat de Inschrijving op bovengenoemde Leening van 9 uur 's voormiddags tot 4 uur 's namiddags. te bunnen kantore zal zijn opengesteld, alwaar Prospectussen en Inachrijvingsbilletten verkrijgbaar zijn. AMSTERDAM, 12 December 1908. ACCOUNTANT. LID VAN DE NEDERLANDSCHE ACCOUNTANTS-VEREENIGING. tlephoon 38456Amsterdam INRICHTING EN CONTRöLE VAN ADMINISTRATIËN.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3