behoorden die lijsten niet anders te vermel den dan bepaalde, wel omschreven feilen ten nadeele of ten voordeelt» van officieren. Spreker besprak de zaak van overste Ro mer en critiseerde daarbij de lijdelijke hou ding van dezen minister tegenover de laak bare handelingen, waaraan de militaire chefs zich tegenover dien hoofdofficier schuldig maakten. Spreker's critiek was minder gericht tegen de handelingen zelf, dan tegen de bescherming, welke die han delingen vinden bij het hoofd van het de partement van Oorlog. Uitvoerig zette spre ker uiteen, dat 'het met overste Romer ge beurde strijdt met de meest elementaire begrippen van recht en fatsoen, al zal spre ker niet tegen de begrooting stemmen. Hij kan den minister ook om de zuak-Römer onmogelijk con amore steunen. I)e heer Van Veen besprak een geval, waarbij een jongeling, die recht had op vrijstelling wegens broederdienst, toch tot den dienst was aangewezen, z. i. ten on rechte, en verzocht in elk geval den jong- sten zoon uit dat gezin vrij te laten. Gisteren avond werd de vergadering voortgezet. De heer Eland betoogde dal vele van zijn wenschen liggen in de lijn van hetgeen de minister voorstelt. Maar spr. kwam op te gen 's minister weigering tot verkorting van den eersten oefentijd en tegen diens plan tot verhooging van het contingent, wat tot grooter uitgaven zal leiden. Spreker verde- dedigd 's ministers beleid inzake overste Romer. De heer Reijne had bepleit af schaffing van het verstrekken van versch brood op Zondag aan het Haarlemsche gar nizoen, betoogde de heer Van Karnebeek, dat door opvoering van het contingent tot 22.000 man, niet verkorting van den dienst tijd en afschaffing van de derde herhalings oefening bij de militie en van de tweede 'bij de landweer, de persoonlijke lasten zullen worden verminderd. Afschaffing van de viermaanders en hun vervanging door zes- maanders is mede goed te keuren. lntusschen bepleitte spr., in geval van uitbreiding van het contingent tot 22.000 man, opkomst «der lichting in drie ploegen, opdat de regeering in het geheele jaar voor het geval van mobilisatie de beschikking krijge over voldoend geoefende manschap pen Hoe het zij, spr meende, -dat de plan nen des ministers niet ver genoeg reikten. Hij achtte noodig een macht van 300.000 weerbare mannen, invoering van algemoe- nen dienstplicht ook door den neer Eland verdedigd met inlijving van 27 000 man 's jaars. De minister deinst voor verder reikende iegeriiervorming te rug. In Verband met' het gebrek aan ka der. Absurd achtte hij échter het denkbeeld om den dienstplieht op bet 30ste jaar te doen eindigen. Mocht daartoe besloten wor den, dan bepleitte spr. opkomst van den landstorm in ttwee bans, ter verkrijging van de noodige weerbare mannen in oorlogs tijd. Eindelijk verdedigde hij, een weerbelas- ting te heffen van de van dienst vrijgestel den, welk 2 millioen zou kunnen opbren gen. De heer Tydeman betoogde, dat de vast heid in 's ministers plannen vertrouwen wekt bij het volk en in het leger, en om schreef We denkbeelden van den minister aldusopbouw en consolidatie van de denkbeelden van de legerwet van 1901een beperkt contingentmaar daarnaast een po ging, om in tijden van nood het geheele Nederlandsche volk aan de verdediging te doen deelnemen met de wapenen in de hand. Om deze redenen keurde spreker den opzet en de beginselen van het stelsel van den minister goed, ook omdat -Ifet ons dicht bij den algemeenen dienstplicht brengt Af schaffing van het miserabele vergoedings systeem en opheffing van het mislukte in stituut der viermaanders juichte hij mede toe, terwijl hij bepleitte degelijk gymna stiekonderwijs in de lagere school, in ver band met een latere militaire vorming. Breedvoerig besprak hij voorts de kwestie der beoordoelingslijsten, afkeurende, dat geëischt wordt een zoo nauwkeurig moge lijke persoons- en karakterbeschrijving van den beoordeelde, oen stolsel, dat tot wille keur zal voeren. Ten slotte bepleitte hij een permanente, alle 3 jaar te vernieuwen commissie van beoordeeling. De heer Duymaer van Twist, 'het bele'd des ministers kenschetsende als vooruitstre vend, kalm en strevend naar bezuiniging, juichte de verkorting van den diensttijd van 15 op 10 jaar toe. Van dc verhooging van het contingent met 4500 kan z.i. nog wel wat af, door betere wervingsvoorschriften en toetreding van meer vrijwilligers. Ook de afschaffing van de vergoeding voor de kostwinners kon spr. goedkeuren, gelijk hij trouwens, in vergelijking met die van mi nister Staal, aan de plannen van den tegen- woordigen minister de voorkeur gaf, omdat de persoonlijke lasten gelijkmatiger zullen worden verdeeld en de financieele lasten niet grooter zullen worden dan thans. Spr. bcple'tte maatregelen tot verbete ring van kadervorming. In het bijzon der is de achteruitgang bij de bereden korp sen zeer te betreuren. Zijn de diensten bij de cavalerie niet te zwaar en is in de kazer neering der onderofficieren geen verbetering te brengen! Hetzelfde geldt voor de onbere den wapens. Met sol dij-verhooging alleen komt nien er niet. Verbetering der kazernee ring, regeling der rechtspositie, aansturen op het kapitulantenstelsel is voor het min dere kader beslist noodig De heer Thomson heeft zijn stand punt ten opzichte van den min. niet gewij zigd. Met diens beleid kan hij zich niet ver eenigen. De kwestie van het blijvend gedeelte is op gelost zonder te zijn opgelost. De viermaan ders verdwijnen. Het kazerne-verblijf wordt zoo lang mogelijk. Het apart karakter van het leger wordt gehandhaafd. Ter wille daarvan worden eenige concessies gedaan, die ons hoe langer hoe meer van het volks leger afvoeren, als afschaffing der derde her halingsoefening. De wisselwerking tusschen volk en leger wordt uitgeschakeld. Zelfs het woord kaderplicht durft de Minister niet te handhaven. Een intermitteerende, dienst van vrijwilligers wordt geschapen, werving met drievoudige premiën, de landsverdedi ging beperkt tot het eene puntAmster dam. Ten slotte de loting gehandhaafd. De Minister gaat lijnrecht in iegen de democratiseering van het leger. Spr. wees daartoe o.a. op de benoeming van onderof ficieren tot onbezoldigde rijksveldwachter de apartheid van de bereden wapens ook in de uniformde krijgstuchtelijke bestraf fing van de officier die zonder vergunning van de Koningin getrouwd was, al werd hij dan ook door een Raad van eere gehand haafd. Ten slotte besprak de heer Thom son een ernstige gebeurtenis te Ber- gen-op-Zoom. Een wachtmeester der veld-artillerie is daar door een messteek ver moord op 1 November. Op 4 December is die zuak voor de rechtbank behandeld. Blij kens het verslag in ,,De Zoom" is die wachtmeester in het militaire hospitaal door twee officieren van gezondheid verbonden. Op den derden dag werd de operatiekamer in gereedheid gebracht en aan dr. Folmer te Utrecht chirurgische hulp gevraagd, want te Bergen-op-Zoom blijkt daartoe niet de gelegenheid te bestaan. Toen dr. Fol mer kwam, was de patiënt echter dood. De advocaat in deze zaak wees erop, dat die dood vermoedelijk was voorkomen, als do operatiekamer beter was ingericht. Gebleken is dus dat geen der drie officieren van gezondheid te Bergen op Zoom het aandurfde om een steekwond te opereeren, juist een wond die in den oor log veel voorkomt. Voorts treft dat er te Bergen op Zoom in het militaire hospitaal geen goede gele genheid is tot operatie en dat men zich niet heeft gewend tot het burger-ziekenhuis, noch tot een geneesheer in Breda. Spr. vraagt dus of hier is gehandeld met hei noodige beleid en of de Minister reeds iets heeft gedaan om in den toestand verbe tering te brengen, zoo neen of dan voor schriften in dien zin ziin te verwachten. De heer March ah t meende dat indien liet waur is gelijk de heer Tydeman zei- de dat de ontevredenheid met den rechts toestand is overgeslagen van de minderen naar de meerderen, dit is een geluk kig verschijnsel is. Niet in dien zan, dat die klachten in de Kamer komen. Daar hooren ze niet thuis. En daarom is het goed dat de Minister heeft getracht een regeling te maken die dit oünoodig maakt. Maar die maatregelen zijn onvoldoende. Ongerustheid wekt, dat van h'oogebhand pressie wordt ge oefend om het kader verre te houden van de onderofficierenvereeniging .,Ons Be lang"; een vereeniging, die zich nog niet heeft schuldig gemaakt aan een onvertogen wóórd. Daardoor drijft de Regeering de nienschen in de verkeerde richting, die rich ting waarvan zij bij de marine-organisaties zooveel last heeft. Omtrent de regeling van den reclustoe stand der officieren, bij de bevoordeelings- lijsten sluit spreker zich aan bij de critiek van den heer Tydeman. Kan men vraagt spr. een luitenant niet mondeling zijn fou ten onder 't oog brengen? Moet dat met inkt worden neergeschreven? Ook spr. acht bij het geval Romer uit naam van de discipline en de krijgstucht aan het prestige een gevoélige knak toegebracht. Spreker meent voorts, dat nu uitgemaakt is dat overste Romer ■niet ongeschikt was om te dienen in zij r» rang. hij niet had mogen worden overgeplaatst als prov. adjudant, doch in zijn rang bij zijn wapen had moeten zijn gohandhaafd. I)e Minister legge de gemoti veerde uitspraak der commissie over. Dat zal de beste oplossing der zaak zijn. Spr. uitte nog verschillende grieven over eenkomende met die van den heer Thom son. In 't bijzónder laakte hij den vormen dienst van dezen minister. We hebben nu een begrooting die een paar tonpen lhger is dan de vorige, maar de kie zers van: den heer Duymaer van Twist moe ten wel buitengewoon onontwikkeld zijn om niet të begrijpen dat deze Minister ons een veel hoogere begrooting in de toekomst zal brengen. Tot zijn leedwezen kan spreker zich dus niet vereenigen met het beleid van den Minister van Oojrlog. Dit doet hem dubbel leed, omdat de Minister zoo roemt op den vrijzinnigen geest in het leger en omdat hij volgens den heer Duymaer van Twist zoo vooruitstrevend is. Het spijt spreker dat hij niet kan medegaan met het beleid van zulk een vooruitstrevend vrijzinnig man. (Gelach) Dinsdag te 10J.unr. is de Minister van Oorlog aan liet woord.' Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 15 De cember bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als dijkwa- tergraaf van het waterschap Bijleveld en den Meerndijk (prov. Utrecht) A. de Jon- cheere van Ilarmelen verlengd voor 3 jaar de detacheerings- duur als leeraar aan de hoofdcursus van den len luitenant der infanterie van het Indi sche leger -T. Peters; toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan B. Lammers te Am sterdam. kantoorbediende bij de firma Roe lofzen Hübner, secretaris van den Katholie ken Volksbond benoemd tot rijkskeurmeester voor vleesch- uitvoer A. Marcus, veearts-keurmeester te Maastricht; P. Schat, veearts te 's Graven - hageC. ten Haeff, veearts, keurmeester aan de gemeente-slachtplaats te Utrecht, en H. J. de Vries, plaatsvervangend districts veearts te Hoogezand. benoemd, bij het reserve-personeel <ler land macht tot reserve-tweede-hhtenatit A. by hot wapen der infanterie: by het regiment grenadiers on jagers, de vaan- drig* E. P Weber, C. H. Bou.scholte, P. H. Goedhart, F. M. Vonk on W. Meynekenallen van liet korps; by het 2de regiment, de vaandrigs H. J. H. Dresen en J. .1. S. M. Pietors, beidon van het korps bij het 3de regiment, de vaandrig J. Ente, van het korps; bij het 6de regiment, de vaandr g J de Kmyff, van het korps bij het 7de regiment, de vaandrigs J. Teixeira de Matton. P. Jüdell en H. F. van Wessem, al- lon van het korps by het 8ste regiment, de vaandrigs J. H. ter Bals en "NV. I,. Scheltema. beiden van het korps: bij het 9de regiment, de vaandrig G. Knoth, van het korps; B. bij het wapen der artillerie- bij het 1ste regiment veld-artillerie, de kornet C. B. J. Mtiller, van het korps; verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van eerelid 4de klasse van de Ko ninklijke Yictoria-Orde, hem door Z. M. den Koning van Grcot-Brititanuë en Ierland ge schonken, nan J. M. Voorhoeve, te Nijmegen, president-directeur der- Noordbrabantsch-Duit- sche Spoorwegmaatschappij. H. M. de Koningin ontving gisteren den heer Idenburg, minister van koloniën Z. K. H. Prins Hendrik kwam gister avond voor goed in de Residentie en maakte den tocht van Het Loo daarheen per auto mobiel. Nederland en Venezuela. Uit Den Haag meldt men Het aanhouden en opbrengen van Vene- zuelaansehe kust-recherche en andere gou vernementsvaartuigen, zooals thans blijkens berichten uit Willemstad, waarvan hier te lande officieele bevestiging is ontvangen, door het pantserschip „Gelderland" ten aan zien van een kustvaarder is geschied moet worden aangemerkt als een begin van uitvoering van represaille-maatregelen, welke in overleg met de Nederlandsche regee ring genomen zijn ter zake van een meer werkdadig optreden van onze oorlogsschepen, die met het oog op de verwikkelingen met Venezuela, naar de West-Indische wateren gezonden zijn. Zooals reeds gemeld, beperkt de opdracht aan de Hollandsche marine zioh voorloopig tot het buitengaats aanhouden en naar de ha ven van Curasao voeren van Venezuelaan- sche marine- en gouvernementsvaartuigen, die de havens der republiek verlaten met oor- logsmaterieel voor andere havens en zich in zee vert-oonen, met dien verstande, dat par ticuliere schepen, behoorende tot de handels vloot van dat land, ongemoeid worden gela ten. Deze gedragslijn moet haar grond vinden in de beginselen van volkenrecht en zeerecht, die onder een verhouding als thans nog tus schen Nederland en Venezuela bestaat, door gezaghebbende geleerden op het gebied van internationaal reoht, als geldende worden aangenomen. De regeering hier te lande ontving tevens bericht, dat in een proclamatie van den Ne- derl. zaakgelastigde baron Von Seckendorff aan de bevolking van Venezuela gericht is medegedeeld, dat Nederland niet tegen haar, doch tegen Castro's gouvernement optreedt. De bulletins met de jongste telegrammen betreffende de aanhouding van een Venezue- lsansch schip werden gisteren in Den Haag gretig gelezen en blijkbaar met welgevallen. Enkelen leidden er uit af, dat het nu mee- nens begint te wordenanderen namen den indruk mede, dat Nederland nu in oorlog was met „dat landje" ginds. Vandaar dat gister het gerucht rondging, dat de oorlog reeds verklaard was. 't Bleef bij een gerucht, dat overigens geen bevestiging vond. Blijkens een in de Staatscourant opgeno men bericht heeft de-regeer oig de maritieme maatregelen tegen het persoonlijke gouverne ment van Castro genomen om zich te vrij waren tegen herhaling van molcstatiën tegen Nederlandsche schepen waai imtrent Castro geen toezegging heeft willen doen voor de toekomst. Reuter seint uit Caracas, d.d. 14 December (via Port of Spain) Paul, de Venezolaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft een nota doen toekomen aan het corps diplomatique, waar in hij krachtig verzet aanteekent tegen de herhaalde schendingen van Venezuela's ter ritoriale rechten door de Nederlandsche oorlogsschepen welke sinds 2 dezer in de Venezolaansche wateren kruisen. De nota doet uitkomen dat geen blokkade is verklaard en dat het ingrijpen in de 1-us'. scheepvaart verderfelijk is voor den handel der onzijdige mogendheden. Generaal Gomez heeft een decreet open baar gemaakt waarin hij de opbrenging van de Alix mededeelt. Daarna gaat hij voort: „Ik beschouw deze daden als vormende een werkelijken inval op de Venezolaansche regeering en een ernstige beleediging. Onze nationale souvereiniteit wordt bedreigd, ons grondgebied, de eer en de waardigheid van het vaderland zijn in gevaar. Ik verklaar de natie te zijn in staat van verdediging. Dien tengevolge neemt het hoofd der uitvoerende macht op zich en zal hij uitoefenen die bui tengewone bevoegdheden, welke hem zijn verleend bij hoofdstuk 8, artikel 80 der Ve nezolaansche Grondwet." Buiten het gele huis, de presidentswoning had een betooging plaatstoen Gomez het plein naar het huis overstak werd hij met geestdrift bogroet door de volksmenigte. Het gele huis zelf was vol hooge personages. Op de Plaza werden redevoeringen ge houden, waar vrijlating van politieke ge vangenen en afschaffing van de regeerings- monopolies werden geëischt- De minister van buitenlandsche zaken Paul beantwoord de ze en spoorde de bevolking aan op Go mez te vertrouwen, die de moeilijke vraag stukken, waarvoor Venezuela was geplaatst, zou oplossenhij verzocht hun Comez te hel pen den last der verantwoordelijkheid te dragen Reuter seint uit Caracas, d.d. 13 de zer, over Port of Spain (Trinidad) Het nieuws van de opbrenging van den Venezolaanschen kustwachter Alix door de Gelderland is hier 's morgens bekend ge worden. Een volksmenigte verzamelde zich op de Plaza de Bolivar en hield een be tooging voor de regeering. Een tegenbetooging door aanhangers van de oppositie, waaronder vele studenten, had plaats voor het redactiebureau van El Con- stitucional, het orgaan van Castro. Een hevig gevecht met het personeel van dat blad was het gevolg, waarbij schoten werden gewisseld en verscheidene personen werden gewond, van welke er sedert een is gestorven. Het gevecht duurde vijf minuten. De politie, die intusschen was te hulp ge- roepon verscheen, gewapend met karabijnen en de oploop werd uiteengejaagd. De gezagvoerder van de Alix, die te Puer to Cabello aan wal werd gezet, zond naar Caracas de volgende aanschrijving, hem overhandigd door den officier van de Gel derland, die zieh aan boord van de Alix had begeven. Het stuk is gedagteekend 12 De cember en luidt ,,H. M. de Koningin der Nederlanden heeft bevel gegeven aan Hare oorlogsschepen om tijdelijk in beslag te nemen en embarge te leggen op alle vaartuigen der Venezo laansche regeering. Dit is een represaille maatregel. Wij eischen van u, dat gij uw vlag zult strijken en uw schip en bemanning zuil overgeven aan den gezagvoerder van de Gelderland. Alle tegenstand is nutteloos. Indien tegenstand wordt geboden zal het gevolg zijn het verlies van uw schip en de dood van velen der uwen." Het stuk was geteekend door den luite nant ter zee 2de klasse Boinar Volgens de laatste ambtelijke opgaven, be staat de Venezolaansche zeemacht uit 8 schepennamelijk de 3 kanonneerboot-en „Restaurador" (uit 1883, metende 509 ton en met 3 kanonnen), Bolivar" (uit 1891, met 6 kanonnen en 2 torpedo-lanceerbuizen) en „Miranda" (200 ton en 2 kanonnen), het transportschip „Zamora", de sleepboot „Zumbador", de torpedoboot „Margareta" en twee andere vaartuigen, waarvan de naam niet genoemd wordt. Een van deze laatste zegt de N. R. Ct. zal de „Alix" wel zijn. Wij vermoeden, dat de „Alix" ook een van de kustwachters is, die in Mei of Juni Ne derlandsche barken (de „Carmita", „Ma rion", „Penelope" en „Justicia") aangehou den en naar een Venezolaansche haven opge bracht hebben. President Castro. Reuter meldt uit Parijs: Tegenover de tegenstrijdige berichten ten opzichte van de reis van Castro naar Frank rijk, behooren de feiten aldus te worden vastgesteld Tengevolge van liet besluit van den ministerraad kondigde Gout te Bordeaux Castro aan dat hem geen enkele moeilijkheid zou worden in den weg gelegd indien hij eenvoudig het verlangen te kannen gaf zich onder heelkundige verplegii.g te stellen. In dien hij de bedoeling had om door persoon lijke tusschenkomst, zooals uj, naar zegt, te Fort de France verklaarc. heeft, te trach ten de normale betrekkingL tusschen zijn I land en Frankrijk te herstel]?n, zou de re geering dit voornemen niet beletten op voor waarde dat hij tot geen enkele manifestatie aou overgaan welke geschikt was de open bare orde te verstoren. De onderhandelingen noesten met dat voorbehoud worden gevoerd hetwelk diplomatieke onderhandelingen met zich brengen. Indien hij van deze reserve afweek zon hij Het .and worden uitgezet. Castro maakte geen enkele tegenwerping. 'Op den morgen na zijn aankomst te Parijs deed hij den minister van i ui'enlandsche za ken door een geneesheer mededeelen dat hij naar Keulen zou vertrekken. Nooit is een vertegenwoordiger van het ministerie gelest i om hem in naam der regeerng te begroeten. Reuter seint uit BerlijnCastro is hedenavond alhier aangekomen. Tot zijn ontvangst waren aan het station aanwezig de Venezolaansche gezant en f'e consul van Ve nezuela te Berlijn. De Berlijnsche berichtgever van het Hbld. seint Castro kwam te zeven uur aan station „Zoologischer Garten" eu werd daar ont vangen door de Venezolaa. -che autoriteiten te Berlijn. In automobielen reed Castro, die moe en lijdend leek, met gevolg naar het Esplanade-hotel, waar hij voor een maand 32 kamers huurde. Op het station en daar bui ten stonden honderden nieuwsgierigen. Officieus wordt gemeld, dat het bezoek van Castro een particulier karakter draagt. Nu de verstandhouding tusschen Dultsch- land en Venezuela correct is, beslaat er geen reden om onvriendelijk ^egens den presi dent te zijn. Mocht Castro wenschen met de regeering in aanraking ta komen, dan zul len evêntueele voorstellen, die hij ter spra ke zal brengen, vriendelijk aangehoord wor den. In verband met het bericht in Fransche bladen, dat Castro te Berlijn pogingen zal doen de regeering te bewegen tot interven tie in het geschil met Nederland, en het gerucht dat Castro een Jeen'.ng wil sluiten in Duitschland, wordt deze laatste zin van belang geacht en twijfel geopperd of Castro wel alleen hier gekomen zou zijn om gezond heidsredenen. Reuter seint uit Berlijn d.d. 15 Dec. Volgens den Lokalanzeiger heeft Castro op zijne reis van Keulen naar Berlijn een ver tegenwoordiger van een telegraafagentschap ontvangen, tegenover wien hij verklaarde, dat hij bij het overgaan van de grens aan den Keizer had geseind: „Ik heb hiermee de eer Uwe Majesteit kennis te geven, dat ik om redenen van gezondheid mij naar uwe hoofdstad heb begeven. Ik verzoek Uwe Ma jesteit mijne huldebetuiging aaii te nemen." Hij, Castro, heeft dit telegram aan den Kei zer, dien hij vereert, gezonden, ofschoon hij als particulier reist enkel tot herstel van zijne gezondheid en de politiek hem nu in 't geheel niet aangaat. Daarover kan mis schien later gesproken worden, als hij her steld is. Consulaat-generaal te Ko penhagen. Uit Kopenhagen wordt aan de N. R. Ct gemeld, dat van daar een adres is gezonden aan den minister van Buiten landsche Zaken, verzoekende om in de plaats van wijlen den heer Van Haarst, tot consul-generaal van Nederland in de Deen- schc hoofdstad te benoemen den waarnemen- den consul-generaal, vice-consul J. G. M. van Rietbergen. Na afhandeling van de wijzigingen in de Algemeene Politieverordening, is in den Amsterdamschen Raad aan de orde geko men een voordracht van B. en W., om een krediet van f 60,000 toe te staan voor het maken van een tunnel voor - ootgangers on der de Staatsspoor, tusschen de Miquel- en de Vrolikstraat (Oosterparkkwartier bij het station W.P.) De heeren Posthumus Aieyjes en Hendrix hadden bezwaar tegen de voordracht die in het vorige jaar werd afg?st^md omdat de voorwaarde door de regeering aan de go- meente gesteld te bezwaarlijk warden geacht. In de voorwaarden is sin 's dien door den minister geen noemenswaardige wijziging ge bracht. Dientengevolge is da gemeente aan sprakelijk voor alle schade, die de Staats spoor on het Rijk door de verbouwing zullen lijden, ook tengevolge van déraillement. De heer Vliegen bepleitte de belangen van de duizenden personen, die dagelijks soms kwartieren staan e wachten vr den spoor wegafsluitboom Mr. Worst achtte het on oorzichtig in ver band met een mogelijk proces hier uit te spre ken, dat de aansprakelijkheid voor schade kwam bij de gemeente, zonder daarbij uit drukkelijk op te merken, dat hierover ver schil mogelijk is. Mr. Van den Bergh betwistte, dat het ver schil waarom het hier gaai, in werkelijkheid ni9t zoo groot is. Immers, heeft een ongeluk plaats, dan moet worden bewezen, dat het ongeluk een gevolg is van den bouw en dat de schuld niet is bij de Staatsspoor. Nog werd door mr. Wor.t 'n het licht ge steld dat het ten aanzien van het risico geen verschil zal maken of iet werk zal worden uitgevoerd door de gemeente, dan wel door de Staatsspoor, welke zich daartoe bereid heeft verklaard. De voordracht werd aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. Hierna werd de verga dering gesloten. Men meldt uit 's Gravenhage Het gemeenteraadslid mr. De Meester heeft voorgesteld, dat de gemeenteraad zijn in de jongste raadszitting genomen besluit in zake het maken van een tweede binnen haven te Scheveningen zal intrekken, en het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot het aanleggen van die twee de binnenhaven nog niet rijp voor beslissing oordeelende met het oog op het groote gewicht dezer aangelegenheid, B. en W. zal uitnoodigen a. van twee of meer door hen aan te wij zen, nog niet in deze zaak geadviseerd heb bende deskundigen advies in te winnen om trent 1. de vraag, of het aannemelijk is dat een haven, die slechts toegankelijk is voor bommen en weinig diepgaande loggers, ook op den duur zal voorzien in de behoeften der Scheveningsche visschers2. de meest afdoende en minst kostbare wijze van voor ziening in de bezwaren, welke de binnei*- haven voor de Scheveningsche visschers oplevert. b. dit advies over te leggen aan den ge meenteraad met zoodanig voorstel, als B. en W. dan zullen meenen te behooren. Voorts is, onderteekend door de heeren Treub, Penn, Van Zuylen van Nyevelt, Bik, C. D. Wesseling, P. H. v. d. Kemp, A. M. de Groot en E. Deen, de volgende motie ingediend „De Raad, met groot leedwezen kennis genomen heb bende van het besluit van twee der wethou ders om als zoodanig af te treden, veronderstellende dat er verband bestaat tusschen dit besluit en de beslissing van den Raad over het voorstel van B. en W. :n zake de Scheveningsche haven, verklaart met nadruk dat deze beslissing aUeen ten doel had meer licht in de zaak te verkrijgen, doch dat daarin geen wantrou wen tegen het beleid van B. en W. ligt op gesloten, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de raadscommissie ad hoe bij uitvoering van haar mandaat zooveel mogelijk overleg zal plegen met B. en W„ hoopt dat na deze verklaring de beide wethouders, die hun ontslag namen, een herbenoeming zullen aannemen." De kapitein ter zee Tydeman, com mandant van het pantserschip „De Ruyter" die heden met dien bodem naar West- Indiè afvaart ter versterking van de aldaar met het oog op de verwikkelingen met Ve nezuela aanwezige scheepsmacht, bracht gis teren een afscheidsbezoek bij den minister van marine. Men meldt uit Arnhem Tot gemeentesecretaris is benoemd mr. J. L. C. van Essen, hoofdcommies ter secre tarie, niet algemeene stemmen. De benoem de is terstond geïnstalleerd. De Liberale Unie. Naar het Vad. verneemt, is in een vergadering van het hoofdbestuur der Liberale Unie, in de afgeloopen week te 's Gravenhage gehouden, onder meer besloten in Februari a.s. de aan gesloten kiesvereenigingen tot een buitenge wone algemeene vergadering te Amsterdam samen te roepen, in verband met de alge meene verkiezingen van 1909. -DePapendrechtschezaak. Voor den Hoogen Raad werd gister béhan- deld de zaak van H. Garsthagen, door het gerechtshof te 's Gravenhage met vernieti ging van het vonnis der rechtbank te Dor drecht, veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf wegens smaadschrift (ingezonden stuk in de Dordtsche Courant wegens „op beestachtige wijze" in het gemeentehuis van Papendreclit mishandeld te zijn door de veldwachters v. d. Mey en v. d. Borg. Na het uitvoerige rapport van den raads heer-rapporteur ontwikkelde mr. W. Dickz, advocaat te Dordrecht, vier cassatiemidde len. Hij betoogde dat een beklaagde, als hij meent dat het bewijs der waarheid moet ge leverd worden, kon vorderen, dat de rech ter desnoods uitsluitend tot het onderzoek overgaat van de vraag of bekl. klaarblij kelijk gehandeld heeft in 't algemeen be lang. De rechter heeft slechts te onderzoe ken of bekl. klaarblijkelijk heeft gehandeld in 't algemeen belang en tot noodzakelijke zelfverdediging. Voorts kwam pl. op tegen de zinsnede van 's Hofs arrest dat bekl. niet door middel van de drukpers mocht opkomen tegen de hem aangedane mishandeling, alvorens uit gemaakt te hebben of en welk gevolg aan zijn klacht bij de bevoegde macht was gege venDat is in strijd met de grondwettelijke vrijheid der drukpers. Het openbaar ma ken op zich zelf van dingen door de druk-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2