11 houden, want het is beter, dat die scheiding niet bestaat. Mijn voorstel is aan de hee- ren reeds medegedeeldbet is dus overbo dig bet voor te lezen. Ik heb de eer het ]iierbij iu te dienen. Komt in een voorstel van den heer Plomp, aldus luidende De raad der gemeente Amersfoort; Gezien, in zake de vrijwillige brandweer, de nota van B. en W. der gemeente, dato 12 November 1908, afd. 1 no. 1543, en het voorstel van gemeld college, gedaan bij missive dato 28 Januari 1909, afd. I no. 162; Gelet op de overgelegde stukken; Overwegende, dat de in de vrijwillige brandweer ontstane geschilpunten vreemd zijn aan het doel der vereeniging, mede ingezetenen in geval van brand ter hulpe te komen da» het derhalve niet onmogelijk voor komt, dat die geschillen in der minne wor den geregeld; dal het wenschelijk voorkomt, daartoe, onverminderd hetgeen door B. en W. in die richting is gedaan, nogmaals een poging aan te wenden, zulks ter voorkoming, dat de keuze van een der twee vereenigingen, wa-uin de vrijwillige brandweer zich heeft gesplitst, zal leiden 'tot versnippering van krachten en tot de gevolgtrekking, voor den raad verwerpelijk als geenszins gelegen in zijne bedoeling, dat de niet gekozen ver eeniging als ter zijde gesteld zal worden beschouwd dat het instellen van eene dergelijke po ging tevens strekken kan tot bevordering van goede verstandhouding tusschen het betrokken deel van de ingezetenen: A. houdt de beslissing op het voorstel van B. en W. in zake het verstrekken van subsidie, en het in gebruik geven van ma terieel, aan B. noodigt B. en W. uit: 1. ter kennis der voorloopige besturen van de vereenigingen, ontstaan uit de vrij willige brandweer, te brengen, dat den raad dezer gemeente, waardeerende de diensten door de vrij willige brandweer gepresteerd, het aangenaam zal zijn, wanneer, ter zijde stellende alle persoonlijke inzichten en grie ven, met het oog op het doel van de vereeni gingen, en ter bevordering van de eensge zindheid tusschen ingezetenen, de zooeven gemelde voorloopige besturen pogingen zou den in het werk stellen de vereenigingen te doen ineen smelten tot één geheel 2. die besturen te verzoeken van hunne pogingen, hetzij gezamenlijk, hetzij afzon derlijk, aan het College van B. en W. ver slag te doen. De lieer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, het voorstel van den heer Plomp wi! ik gaarne steunen. Ik geloof ook, dat de tijd nog niet gekomen is om verder te gaan. De Amersfoortsche vrijwillige brand weer, die jaren lang de gemeente heeft ge diend, heeft op een gegeven moment kwes tie gekregen. Er zijn nu twee vereenigingen opgericht, maar bij beide zijn werkkrach ten, die jarenlang bij de brandweer hebben gewerkt. Nu is het niet goed te zeggen: I>e raad zal* uitmaken wie van de twee vereenigingen de grootste rechten heeft om over liet materiaal van de gemeente te be schikken en een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas te krijgen. Daarom is het- beter het voorstel van den heer Plomp aan te nemen en eene poging te doen om de beide vereenigingen tot ééne te constitueeren. Dan behoeft de raad voorloopig nog niet er op in te gaan om uit de beide vereenigingen eene lceuze te doen. De Voorzitter. Ik heb in het col lege van B. en W. de minderheid uitge maakt en wil daarom uitdrukkelijk verkla ren, dat ik mij zeer goed kan vereenigen met het denkbeeld, om te trachten de beide vereenigingen tot elkaar te brengen. Het was volstrekt geen bepaalde voorliefde voor de eene of voor de andere vereeniging, wel ke mij aanleiding heeft gegeven tot mijn advies. Ook namens de leden van het d&ge- lijksch bestuur kan ik verklaren, dat hei voorstel van den heer Plomp wordt overge nomen. Wordt z. h. o. conform het voorstel van den heer Plomp besloten. 16. Voorstel van B. en W. tot het in ge bruik geven van een lokaal in het voor malige sc hutter ij magazijn aan de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose te Amers foort. Het lokaal wordt tijdelijk gratis afge staan. Wordt z. h. o. conform besloten. 17. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen van de huurwaarde van eenige ambtswoningen, in verband met den pensi oensgrondslag. Het voorste1 betreft de woning van den len gemeenteopzichter in de Koestraat en die "van den boschbaas op Birkhoven. De huurwaarde van de eerste woning wordt be paald op f 180, die van de tweede op f 100. Wordt z. h. 6. conform besloten. 18. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het verslag in zake kindervoeding en kleed ing. Hel verslag is opgemaakt uit- de door de commissie voor kindervoeding verstrekte ge gevens. Wordt z. h. o. conform besloten. 19. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de rekening en verantwoording van de Kanier van Koophandel en Fabrieken over het jaar 1908. Wordt z. h. o. conform besloten. 20. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting, dienst 1908. (Buitenge wone uitgaven en ontvangsten.) Het eindcijfer van de ontvangsten en uit gaven wordt verhoogd met f 51,038.95 en nader vastgesteld op f 678,035.60. Wordt z. li. o. conform besloten. 21 Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting, dienst 1909. (Buitenge wone uitgaven en ontvangsten.) De ontvangsten en uitgaven worden nader vastgesteld op f 750,324 69A. 22. Benoeming van een gemeente-archi tect. De aanbeveling luidt: C. G. Beltman, civiel-ingenieur, ingenieur in algemeenen dienst Oij de gemeenltewer- ken te ArnhemG. Gerlach, civiel-ingenieur directeur der gemeentewerken te Schiedam H. J. Kolk, adjunct-directeur der gemeen tewerken te Nijmegen. Gp verzoek van den heer Gerritsen doet de voorzitter de vergadering overgaan in eene mot gesloten deuren. De openbare vergadering hervat zijnde, verzoekt de Voorzitter de heeren Celosse en Van Es veld als stemopnemers te fun- geeren De heer Beltman wordt benoemd met 14 stemmen verder zijn uitgebracht 1 stem op den heer Gerlach en 1 stem op den heer Kolk. Dc Voorzitter dankt de stemopnemers voor de genomen moeite. De heer Gerr itse n. Mijnheer de voor zitter, er doet in deze dagen een ernstig ver haal de ronde in de gemeente Een paar maanden geleden zijn twee jonge kinderen van zekere vrouw Kraan voor rekening van de gemeente in het St.-Elisabethsgasthui^ verpleegd. Nu luidt hot verhaal, dat die kin deren gedurende de verpleging katholiek zijn geworden. Is het waar, clan zullen er maatregelen genomen moeten worden, om dergelijke gevallen te voorkomen. Is het niet waar, dan moet het verhaal weersDro- ken worden, want dan zou door hetgeen ge- zogd wordt, een blaam geworpen worden op het geslicht. Ik vraag B. en W. dat zij de zaak zullen onderzoeken. De Voorzitter. B. en W. zullen gaarne de zaak onderzoeken. Op dit oogen- blili kunnen geene inlichtingen door het dagelij ksch bestuur gegeven worden. Maar in eene volgende vergadering zal medege deeld worden wat het onderzoek heeft opge leverd. De heer Kroes. Mijnheer de voorzitter, het komt mij wel eenigszins verdacht voor wat de heer Gerritsen ons mededeelt, dat dit kinderen in twee, drie ddgen van pro testant katholiek zouden zijn geworden. Zoo vlug gaat dat niet. Ik ben het volkomen eens met den heer Gerritsen, als hij vraagt dat een onderzoek naar de zaak zal worden ingesteld. Mij komt het zeer vreemd voor, da.t men, na een paar dagen verpleegd te zijn in het gasthuis, van geloof zou ver anderen. Wanneer zulk een praatje loopt, dan heb ik oen sterk vermoeden, dat het een lasterpraatje is. De heer Hamers. Mijnheer de voorzit ter, ook ik was zeer verwonderd over 't geer de heer Gerritsen heeft medegedeeld. Hij sprak van een verhaal, dat de ronde doel door de gemeente. Ik wist daar niets vanik hoor er nu voor 't eerst over spre ken. Zooals de heer Kroes reeds heeft op gemerkt, klinkt het zeer vreemd, dat men in een paar dagen van geloof zou verande ren dat gaat niet zoo in eens. Ik ben er zeer voor, dat door B. en W. een onder zoek zal worden ingesteld en dat aan den raad daarvan mededeeling zal worden ge daan. De heer R u ij s. Mijnheer de voorzitter, gaarne zou ik wenschen, dat B. en W. vroeg genoeg met de commissie van Birkhoven onderling in overleg treden om nimmer op Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen de wedrennen te doen plaats hebben. Wij zien aan het geval van Woest- duin, wat de gevolgen zijn als het hoofd der gemeente zich niet houdt aan de be paling van artikel 4 der Zondagswet. De Voorzitter. Ik zal die zaak ter sprake brengen in de vergadering van B. en W. en zoo mogelijk hieromtrent in over leg treden met de commissie voor het sport terrein. In ieder geval zullen B. en W. on derzoeken of het voornemen bestaat tot het houden van wedrennen op Zondag. De heer R u y s. Dank u. De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, dezer dagen heb ik gehoord, dat in het plan van aanleg van den nieuwen weg naar Soestdijk en Baarn niet was op genomen het aanleggen van gas- en water leidingen. Ik wil niet vooruitloopen op de- plannen van B. en W. ik weet niet wat die plannen zijn. Maar als het mogelijk is, dan zou ik in overweging willen geven maatre gelen te nemen de buizenleidingen alsnog in de plannen op te nemen, om later moeite en kosten te voorkomen. Het frappeerde mij te hooren, dat die er niet inwaren opgenomen ik weet niet of dat waar is. De Voorzitter. B. en W. zullen onderzoeken of het mogelijk is, tegelijk met den aanleg van den weg buizen voor gas en waterleiding te doen leggen. Vooral de aan leg van gasleiding komt mij voor van groot belang te zijn. Maar de zaak is nog bij B. en W. in behandeling. Ik ben gaarne be reid den raad omtrent het resultaat van die besprekingen nadere inlichtingen te ge ven. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Electrische Drukkerij li. E. BOSCH ZOON.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 5