BINNENLAND. gebrachte dronken stond de kroonprins op en dronk op de vereeniging van Bosnië en Herzegowina met Servië. Naar aanleiding van de ijskoude ontvangst, die zijne woorden vonden, verliet de kroonprins de zaal. De Servische genoodigden, die waren gebleven, drukten den Russischen gezant hun leedwezen uit over dit incident. Weeneo, 2 1 Dec. Uit Belgrado wordt aan het Neue Tageblatt bericht, dat het door den kroonprins op het diner in het Russische gezantschap uitgelokte incident in de diplomatieke kringen druk besproken wordt. B e 1 g r a d o, 2 1 D e c. De Skoepschtina is heden bijeengekomen. Er zijn verschillen de aanvragen voor supplementaire kredieten ingekomen, o. m. een van 10J millioen voor het departement van oorlog en een van 800.000 dinar voor openbare werken. De Balkancrisis. Over de Russische antwoordnota wordt bericht, dat zij to Weenen is aangekomen, maar nog niet aan baron Aehrenthal is overhandigd, zoodat over den inhoud en de wijze van ontvangst officieel nog niet kan worden gesproken. Officieus wordt gecon stateerd, dat de Russische ijver voor eene conferentie, die nooit bijzonder groot was, langzaam afkoelt. Over de Oostenrijksch-Turksche onder handelingen bericht de Vossische Ztg. uit Konstantinopel, dat die zóó ver gevorderd zijn, dat aan de Turken werd verklaard, dat Oostenrijk-Hongarije niet een deel van de staatsschuld kan overnemen, maar dat het bereid is aan de Turken eene schadeloos stelling in geld te geven, waarvan het be drag intusschen voorloopig nog niet Can worden bopaald. De Krakausche Czas bericht} dat de on derhandelingen met Turkije op grond van eene financieels schadeloosstelling worden gevoerd. Hot denkbeeld is eene schuld op rekening van Bosnië on Herzegowina op to nomen, die deze landen zullen betalen, tor- wijl de monarchie daarvoor waarschijnlijk slechts de garantio op zich zou nemen. Weenen, 21 Dec. Uit Sofia wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat de Bulgaarsche regeering eerstdaags aan de diplomatieke vertegenwoordigers eene pro test-nota zal overhandigen tegen de zinsnede betreffende Bulgarije in de Turksche troon rede. Turkije. Konstantinopel, 21 Dec. Mar kies Pallavicini heeft oen bezoek gebracht aan den grootvizier, wien hij eene mededee- ling deed. Men gelooft, dat de Oostenrijk- schc gezant konnis heeft gegeven van het be sluit van Oostenrijk om geen gebiedscom- pensatiën te geven, maar eene schadevergoe ding in gold. Het wordt tegengesproken, dat Said Pacha gewoigerd heeft de benoeming tot voorzitter van den senaat to aanvaarden. Konstantinopel, 21 Dec. Said pacha heeft geweigerd het presidentschap van den Senaat te aanvaarden. De kroonprins Reschad effendi moet ziek rijn. Van de 80 plaatsen die in den senaat kun nen worden vervuld, zijn voorloopig slechts 42 bezet. Naar verluidt, belet het Jong- Turksche comité deu sultan meer senatoren te benoemen, omdat men streeft naar eene wijziging van de grondwet, volgens welke de senaat niet uit benoemde, maar uit ge kozen leden zal bestaan. Volgens een bericht uit Salouiki wordt de kloof, die het Jong-Turksche centrale comité scheidt van prins Sabaheddin en zijne aanhangers, steeds wijder. Prins Sa baheddin is, in do oogen van het comité, een lastige man. Hij ondersteunt het stre ven van de christelijke nationaliteiten en komt voor hunne belangen op, torwij 1 het Jong-Turksche comité bij de verkiezingen er op uit is geweest aan de christenen zoo weinig mogelijk afgevaardigden te verschaf fen. Prins Sabaheddin, die zeer liberale ideeën en planpen heeft, dwarsboomt de plannen van het Jong-Turksche comité, dat alles aanwendt om de volledige regeerings- macht in zijne handen te vereenigen. Een telegram uit Konstantinopel meldt Dat de Bulgaarsche zaakgelastigde niet bij de opening der Turksche volksvertegenwoor diging is uitgenoodigd, heeft men in poli tieke kringen wel opgemeikt maar men be dacht daarbij, dat dit niets bijaonders was, aangezien de Bulgaarsche kwestie nog niet is geregeld. Een uitnoodiging onder dezelfde voorwaarden als vroeger had de Bulgaren slechts kunnen kwetsen en een kwestie ver wekken. Het gebouw van den Bulgaarschen vertegenwoordiger vlagde en was 's avonds verlicht gelijk alle andere diplomatieke ge bouwen Brltsch-Indië. De door den staatssecretaris van Indië, lord Morley in het Hoogerhuis aangekon digde hervormingen in het Indisch bestuur zijn voornamelijk bestemd de hoogere bureau cratie in 't gevlei te komende gedachten aan parlementaire instellingen voor Indië is er aan vreemd. De gewichtigste nieuwigheid is, dat bij de eerstvolgende vacature in de uitvoerende raad, die -en onderkoning bij staat, een inboorling zal worden opgenomen. Ook in Bombay en Madras zullen in de uit voerende raden van de provinciale gouver neurs inboorlingen worden opgenomen. In de zoogenaamde wetgevende raden van de pro vincie wordt aan de inboorlingen een groo- tere speelruimte gegeven. Er wordt een soort notabelen-kiesrecht gegeven. Het laatste woord blijft echter aan Itn gouverneur, die de besluiten van deze vergaderingen kan vernietigen. Haïti. Port au Prince, 21 Dec. Op Haiti is de rust volledig hersteld. Allerlei. vHet fonds van den Kroonprins en de Kroonprinses voor de gezinnen van de mijn werkers, die in de Radbod-mijn zijn omge komen, beloopt nu 300,000 ink. De Kroon prins zal het geld niet aAn het centrale co mité, maar aan drie werklieden uit Hamm als vertegenwoordigen* van hunne kameraden ter hand stellen. Het plaatselijke onde» ~oeuningscomité te Hamm zal met Kerstmis aan elke weduwe 50 nik. en bovendien voot iederen wees 10 mk. bij wijze van bijzondere uitkeering be- betalen. vZaterdagochtend zijn weer in een ge deelte van Midden-Duit-schland aardschok ken waargenomen. In Leipzig voelde men de beweging van den grond 3 seconden lang en binnen het uur kwam er- nog een tweede schok. Tegelijkertijd hoorde men een gerom mel als van donder. In ve'e huizen vielen potten en pannen van de ank. Uit Alten burg, Meerane, Naumburg, Zeitz, Zwickau, Dresden, Apolda enz. komen dergelijke be richten. Kameroverzicht. Tw«ede Kumar. Na goedkeuring van eenige kleine wets ontwerpen waarbij de heer Ter Laan aan drong om voor het vervolg te breken met het stelsel om aan eenige noodlijdende ge meenten toe te staan belastingheffing op gedistilleerd, werd Maandag het debat over Waterstaat voortgezet en wel over de afdeeling poste rijen on telegrafie. De heer Bogaardt drong er bij den Minister op aan, om aan het wetsontwerp tot betere regeling van de positie van com miezen en directeuren, dat nog steeds op zich laat wachten, terugwerkende kracht toe te kennen Spreker bepleitte voor klerken sneller promotie, tusschen het zesde en veertiende dienstjaar en ook vroeg hij lotsverbetering voor het lagere personeel, want wel bracht de regeling van 1905 verbetering, maar zij is niet volmaakt. Spreker oordeelde, dat de arbeid van het hoofdbestuur van posterijen en telegrafie boven allen lof verheven is. Toch is er een wanverhouding tusschen het hoofd bestuur en het departement. Een afzonder lijk departement van posterijen en telegrafie is noodzakelijk om het hoofdbestuur meer los te maken van het centraal gezag en meer zelfstandigheid toe te kennen. Spreker wenschte, dat er voor dezen be langrijken tak van Staatsdienst, een andere bestuursformatie zou worden ingesteld. Er moet komen een driehoofdige directie, ge vormd door mannen van eer, karakter en bekwaamheid. Ieder lid der directie kan dan zijn dienstvak behartigen en door ge meenschappelijk overleg kan het algemeen belang worden gediend. In afwachting van een inrichting van dusdanige bestuursfor matie moet een raad van advies worden in gesteld. Spreker bepleitte voorts een andere meer practische organisatie van de categorie der lagere ambtenaren. De heer Helsdingen verklaarde, dat hij ongaarne zou zien, dat de zelfstan digheid van den Directeur-Generaal onbe perkt zou worden gemaakt. De verantwoor delijkheid des Ministers mag niet verminde ren. Spreker betoogde voorts, dat de ver houdingen van verschillende categoriën van het personeel o.a. de telegrambestellers veel te wenschen overlaat. De heer Roessingh bepleitte de in richting van gemeenschappelijke hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoren. Hij betoog de, dat het landsbelang daardoor gebaat zou zijn en dat 't onbillijk is dat kleine ge meenten, zooals thans het geval is, de kos ten moeten dragen. De heer Van Vliet, ook bespreken de de positie van den direeteur-generaal betoogde, dat deze hoofdambtenaar rechts- streeks aan den Minister verantwoordelijk moet zijn en er tusschen deze beide perso nen geen schakel moet worden gelegd. De heer van Dedem klaagt er over, dat de bestelling op het platteland zoo veel t-3 wenschen overlaat en dringt aan op trac- tementsverhooging voor de brievengaarders ook de brievengaarders verkeeren in een heel ongelukkige positie, die onzeker is. Daarom dient ze vaster te worden geregeld. De heer Hubrecht becijferde uit voerig, dat, waar in het buitenland de uit komsten der post, telegrafie en telephonie zeer goed zijn, hier de resultaten dier be drijven zeer onbevredigend zijn. Spreker achtte in dit verband noodzakelijk een ra- tioneele exploitatie en een zuiniger kapi taalbesteding en betoogde verder de nood zakelijkheid van een minder weelderige bouw en inrichting der post- en telegraaf- gebouwen en haalde verschillende voorbeel den aan van gemis aan commercieel beleid, bijv. bij het in gebruik geven van eigen lijnen ,enz. Spreker wees op het gemis van een degelijke telefoon-politiek, waarvan o.a. de af te keuren tariefsongelijkheid het ge volg is. In zijn verder betoog drong spre-, ker nog aan op het laten loopen van nacht- posftreinen in het verkeer met het noorden en klaagde hij over vertraging met Je in voering van den postcheque- en girodienst Spreker drong er bij den minister op aan, om deze hoogst nuttige zaak zooveel moge lijk te bespoedigen, want spr. voorzag an ders, dat wij in de lijst der staten, waar deze dienst ingevoerd is, nog komen te staan onder Venezuela. De heer Ketelaar drong er op aan om zoo spaarzaam mogelijk gebruik te ma ken van het boetestelsel voor het personeel der posterijen en telegrafie en bepleitte de spoedige indiening van een wetsontwerp tot betere regeling der positie van directeuren en commiezen. 's Avonds werd het debat over de afdee ling posterijen voortgezet. De heer Bos sloot zich in menig opzicht aan bij het betoog van den heer Bogaardt, ten aanzien van de organisatie van den postdienst. Wel zegt de minister, dat er geen wanverhoudingen bestaan tusschen het departement van Waterstaat en den direc teur-generaal, maar dagblad artikelen doen toch vermoeden, dat er iets hapert. En van vruchtbare samenwerking geven die. artike len nu juist geen blijk. De heer De Klerk wees op de vele ongelijkheden in de positie van ambtenaren en beambten, die hetzelfde werk verrichten Uniform voor assistenten achtte hij vol maakt onnoodig. Voorts drong hij o.a. aan op -lotsverbetering voor brievenbestellers postboden. De heer N o 1 t i n g bepleitte eveneens lotsverbetering, en verzocht den minister de toelage ad f 50 in compensatie van de Nieuwjaarsfooien, weer aan de bestellers toe te staan. Ook bepleitte spreker de belan gen van de conducteurs der brievenmalen o.a. wenschte hij beter salaris en beter nachtlogies. Ten slotte vroeg spreker, of de minister wil zorgen, dat het personeel voor de bus lichtingen, dat met ontslag wordt bedreigd, door een pachter van het A. G. V., niet worde ontslagen bij ,de nieuwe verpach ting. De heer Smeenge bepleitte lotsver betering voor bureelambtenaren en conduc teurs der brievenmalen en beteren post dienst ten plattenlande en met het noorden, en drong aan op meer loketten in verschil lende hulppostkantoron te Amsterdam. Hierna kwam de Minister aan het woord. Volkomen deelde hij het gevoelen, dat een groote mate van zelfstandigheid van den directeur-generaal noodig is. Van de centralisatie heeft de minister zich altijd een voorstander betoond. De minister herhaalde, dat er geen wan verhouding bestaat tusschen het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie en het de partement. Vermoedelijk wordt die afgeleid uit artikelen in ,,De Telegraaf", waarvan de minister niets meer zeggen zal. Kende hij den schrijver, dan zou hij hem tot ont slag hebben voorgedragen. De minister had vruchteloos getracht, den schrijver te ont dekken, en hoopte, dat herhaling van een dergelijke schending van ambtsgeheim niet meer zal voorkomen. Voorts merkte de minister op, dat we ring van alle ontevredenheid uit een per soneel van .ruim 12.000 man een niet te be reiken ideaal is. Foóien vragen mag niet, maar de minister was niet van i plan verande ring te brengen in bet Nieuwjaarwen- schen. De minister zou met belangstelling ken nis nemen van de wenken van den heer Hubrecht. De minister ontkent echter dat geen zuinigheid werd betracht. In het Kerstreces hoopte de minister het wetsontwerp, betreffende de directeuren en commiezen in te dienen; vermoedelijk zal aan deze nieuwe regeling terugwerkende kracht worden gegeven tot daarbij te bepa len tijdstip. Snellere periodieke verhooging voor de lagere beambten zou te veel kos ten evenals samenbrenging van post-, tele graaf- en telefoonkantoren. Evenmin kan gratis schoeisel worden gegeven. De bezol diging dei* bestellers ;is voldoende en den laatsten tijd verbeterd. Ook de regeling, ten aanzien van de bureelambtenaren voldoet aan billijke eischen, en de minister is niet genegen, daarin verandering te brengen. Ook meende 'hij, dat de ervaring leert, dat 40 centen voor nachtlogies voor de conduc teurs der brievenmalen voldoende is. (Ver schillende stemmen: „Och kom"). De minister hield het vol, doch zal dit punt wel eens nader overwegen. Hij achtte ook de tegenwoordige regeling voor de brie vengaarders goed. Verhooging voor de hulp bestellers zal worden overwogen. Van het boetenstelsel wordt zoo vfeiuig mogelijk ge bruik gemaakt. Bij de afdeeling „Postvervoer" betoog den de heeren Lobman en Plate dat bij aan bouw van de nieuwe booten der Mij. „Zee land", welke thans in Engeland zal plaats hebben, door de Maatschappij correct was gehandeld en alle pogingen waren aange wend om den bouw aan Nederlandsche wer ven te gunnen, hetgeen door den minister werd bevestigd, waartegenover de heeren Van Vliet en de Klerk opmerkten, dat het een onmogelijke eisch der Maatschappij was dat ,de drie booten op één werf moesten worden gebouwd. De lieer de Klerk djende een amende ment in om aan de bestellers gratis schoei sel te .verstrekken, welk amendement de mi nister met het oog op de enorme kosten en het precedent dat andere categoriën van beambten zouden kunnen doen gelden ern stig ontraadde. Het amendement werd door den insteller veranderd in een motie welke later zal worden behandeld. Nadat de mi nister nog gezegd had niet aan den wensch te kunnen voldoen om de rijkstelefonisten hooger salaris te geven omdat dit voldoende is voor de niet te zware eischen, werd de Waterstaatsbegrooting om 10 mi nuten over half een 's .nachts, in tegenwoor digheid van zes leden aangenomen. Dinsdag 10 uur landbouw. Berichten. De Staatscourant vun Dinsdag 22 De cember bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot vice-president van het ge rechtshof te Arnhem jhr. mr. J. J. Gockin- ga, president der rechtbank ie Leeuwarden tijdelijk benoemd tot technisch ambtenaar bij den Centralen Gezondheidsraad C. J. H. van Eek te Utrecht en W. P. Smit, techno loog benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau P. A. H. van Rossem, predikant bij do Nederl. Herv. gemeente te Roermond benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw luitenant-generaal R. P. Verspyck, lid van het Hoog Militair Ge rechtskof eervol ontheven van het commando in het 33e landweer-district de kapitein H. J. Won- ninck van het 10e regiment infanterie benoemd bij het 7e regiment infanterie tot kapitein de le luitenant D. van Dijk van de grenadiers en jagers; tot landweer-districts commandant in het 33e district de kapitein A. T. Groote van .iet 7e rog. infanterie; eervol ontslagen uit den militairen dienst en gepensioneerd de le luitenant G. graaf van Limburg Stirum van do infanterie en de le luitenant-kwartiermeester P. C. Bos van de militaire administratie. op z\jn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over bet huis van bewaring te Almelo, aan mr. J. G. Gratama, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten benoemd tot lid van het college van regenton over het huis van bewaring te Almelo, mr. H. J Ladénius, kantonrechter aldaar, wonende te Ambt-Almelo benoemd tot burgemeester der gemeente Zuid-Beijer- land, A. Zonneveld, secretaris dier gemeente; tot burgemeester dor gemeenten Asperen en Heukelum, E. F. J. Hoolboom. secretaris van laatstgenoemde gemeen te tot burgemeester der gemeente Heer-Hugo- waard. P. "Wonder Azn.. secretaris dier ge meente tot burgemeester der gemeente Diemen, jhr. E. W. E Bicker, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Noordwelle. M. Hoogenbooin, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Renesse, F. I). A. baron vn Boetzelaer, seacretaris er ge meente tot burgemeester der gemeente Sohore, J. G. van Nieuwenhuyzen tot burgemeester der gemeente Ylagtwedde, C. Eledderus Boelken, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Dalen, C. W. J. Bouwmeester, secietria dier gemeente. H. M de Koningin heeft met ingang van 1 Januari 1909 (op welken datum het eervol ontslag op verzoek van mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck ingaat), benoemd tot ceremoniemeester den kamerheer i. b. d. G. Ch. baron Snouckaert van Schauburg, onder bepaling dat deze in zijne betrekking van thesaurier gehandhaafd blijft. H. M. de Koningin-Moeder ontving j.l. Zaterdagnamiddag clen minister vau Marine in audiëntie. De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 24 en die van den minister van justitie Maandag 28 dezer, niet plaats hebben. Naderland en Venezuela. Aan de Tweede Kamer zal weldra wor den rondgedeeld een Oranjeboek, bevatten de de schriftelijke gedachten wisseling in zake de verwikkelingen met Venezula. Reuter steint uit Keulen, d.d. 21 De cember Een telegram uit Berlijn aan de „Köln. Ztg." bespreekt Castro's aanwezigheid te Berlijn, waarvan men van verschillende kan ten gebruik heeft gemaakt om Duitschland's houding verdacht te maken en het te doen schijnen alsof Duitschland zich met den pre sident der Venezuelaansche Republiek zou hebben ingelaten om een intrigen-spel met hem te kunnen spelen dat nu eens tegen Nederland, dan weer tegen andere Staten zou zijn gericht. Castro, .zegt het telegram, is president van een Staat waarmede ook wij op zijn tijd onaangename geschillen gehad hebben, doch waarmede wij thans in normale betrekking rtaan. Er is dus voor ons geen aanleiding hem anders te behandelen, dan de Pruisische hoffelijkheid voorschrijft. Over 's presidents politieke plannen is hier niets bekendsmen weet slechts dat hij tot herstel van gezondheid hierheen is geko men. Uit Berlijn seint Reuter d.d. 22 De cember: Het bericht uit de „Berl. Zeit. am Mittag" over Castro's waarschijnlijke vloot- plannen, mist, naar de Voss. Ztg. uit aller beste bron verneemt, allen grond. Reuter seint uit New-York, d.d. 21 dezer Het oorlogsschip „Maine is met verze gelde orders van Hamptonroads zuidwaarts vertrokken, vermoedelijk met bestemming voor de Venezolaansche wateren. Reuter seint uit Port of Spain, d.d. 21 dezer Gomez, vice-president vtfn Venezuela, verving het geheele kabinet door mannen, die de verschillende partijen vertegenwoor digen welke in de politieke geschiedenis van het land eene voorname plaats innemen. Heimelijke berichten uit Caracas, waar een strenge censuur heerscht, wijzen er op, dat geheel Venezuela in gisting verkeert sinds Castro's vertrek. De crisis bereikte weinige dagen geleden haar toppunt toen Gomez genoodzaakt was den beslissenden stap te doen om uit het kabinet al die leden te ver wijderen, die nauw verbonden zijn met Castro. De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail meldt, dat Castro zich in de kliniek aan een strengen leefregel moet on derwerpen. Zijn Zondagsmaal bestond uit doorgewreven erwten, wit vleesch van een kip, aardappelmoes en pruimen, met mine- rael-water besproeid. Een berichtgever van den Matin" heeft in Den Haag een onderhoud gehad met een Nederlandsch diplomaat, die hem verzocht zijn naam niet te noemen, en dien hij noemt un diplomate des plus renseignés. Hieron der volgt, wat hij den „Matin "-man mede deelde „Venezuela heeft Nederland in 't geheel niet den oorlog verklaard. Vast staat, dat de Nederlandsche Regeering op dat punt geen enkele verklaring heeft ontvangen en de ministers hebben dit nieuws in de och tendbladen gelezenma. wat ik u wel verzekeren kan is dat het met Castro's be wind gedaan is. Dat is een tijding, die ik u in alle vertrouwen mededeel, wetende, dat binnen enkele dagen deze waarheid der gansche wereld bekend .zal zijn. Donderdag reeds kregen wij het bericht, dat de ver dwijning van het Castro-regime slechts een quaestie van enkele dagen was. Nederland heeft van alle mogendheden bewijzen van sympathie ontvangen; slechts enkele Duitsche bladen hebben de maatre gelen, die wij moesten nemen, durven criti- seeren en nemen Castro in bescherming." Wat hierop volgt is een gewone uiteen zetting van het Nederlardsch-Venozolaan- he geschil. Ten slotte zeide de diplomaat: „Dat Nederland door zijn optreden het volkenrecht geschonden zou hebben is een beschuldiging waarop de N -derlandsche re geering zal weten te antwoorden. Nederr land heeft zich eenvoudig 'ot „représailles" bepaald. Het achtte blokkade nutteloos in de meening dat verschillende mogendheden dan wel eens tusschenbeide zouden kunnen komen, wat slechts overbod'ge verwikkeling v ai de quaestie ten gevolge gehad zou heb ben. Wat het feit betreft dat Castro gast vrij in Duiischland ontvangen is, dat zal nooit aanleidirtg geven tot een protest van Nederlandsche zijde." President Castro. Reuter meldt uit Berlijn De Berliner Zeitung am Mittag schrijft Wij vernemen dat Castro in onderhande ling staat met Duitsche scheepsbouwwer- ven om eenige oorlogsschepen voor Vene zuela te bestellen. Voorloopig sprak Castro tot zijn vertrouwelingen van zes kruisers. Verder heeft Castro het voornemen artil lerie-materiaal in Duitschland aan te koo- pen. Castro gaf de Duitsche regeering reeds te verstaan, dat hij den wensch koestert om Duitsche instructeurs te engageeren, ten oinde het Venezolaansche leger te reorgani- seeren. Buitendien deed Castro het verzoek dat men hem Duitsche marine-officieren voor Venezuela zou zenden. Het blad merkt op: „Wij hopen dat de firma's, welke voor Castro's leger- en vlootplannen in aanmer king komen zoo voorzichtig zullen zijn voor de kruisers vooraf geld te doen deponee- ren." Reuter meldt uit Berlijn De Reichsanzeiger publiceert een landelij- de politieverordening betreffende het veeart- senijkundige onderzoek der uit Nederland tot in- of doorvoer bestemde eenhoevige dieren voor het district Dusseldorp, teneinde in 't hijzonder de insluiping der rotziekte te voor komen, welke in Nederland in eene dreigen de mate heerscht. De heer Van der Zwaag woonde gis terenavond, hersteld van zijne ziekte, voor liet eerst weer de vergadering van de Tweede Kamer bij. In activiteit herplaatst de le luite nant op non-activiteit P. J. F. Ophof, bij het 2e regiment infanterie. Henri Teixeira de Mat- l o s f. Te 's Gravenhage, waar hij woonde, is Zaterdag de beeldhouwer J. Henri Teixei ra de Mattos plotseling overleden. Teixeira werkte eerst te Amsterdam, waar hij gebo ren was, later te Londen. Daar heeft hij o.a. een aantal diergroepen gemaakt; men zal zioh zijn groote groep, een zittende leeu win met een jong in den bek, herinneren, ook een paar loopende panters. Een bekende groep van zijn hand vertoont een grooten neger, tegen wien een tijgerin hare welpen verdedigtdeze staat in marmer in de Zoological Gardens te Londen, waar zij een zeer goed effect maakt. Teixeira boetseerde ook de busten van een paar zijner kunst broeders, Bisschop en Van de Sande Bak- huyzen. Vóór den brand stond in den Stads schouwburg een marmeren buste van zijn hand van mevr. KleineGartman. In de laatste jaren had Teixeira zich ook op het schilderen toegelegd en niet zonder succes. Teixeira is slechts 52 jaar oud geworden. In den ouderdom van 84 jaren is in „Bronovo", het Diaconessenhuis te 's Gra venhage, waar zij nu gedurende vijf jaren werd verpleegd, overleden freule J. J. Quarles van Ufford, die in 1865 met me vrouw de Bronovo en nog vijf andere dames het Diaconessenhuis voornoemd heeft opge richt. Zij was de eenig overgebleven op richtster. In 1905, bij het veertigjarig be staan van het gesticht, toen hij reeds lij dende en in de inrichting verpleegd werd, werd haar het ridderkruis van de Oranje- Nassau-orde verleend en heeft H. M. de Koningin persoonlijk haar dat onderschei- dingsteeken op de borst gehecht. Freule Quarles wijdde bijna baar ge heele leven aan den Diaconessenarbeid en heeft onder het pseudoniem „Pryfofa" vele belangrijke boekwerkjes op Christelijk ge bied geschreven en daarin blijken gegeven van hooge begaafdheid. De t w i s t i n de S. D. A. P. De secretaris van de sociaal-democratische ar- derspartij deelt in Het Volk mede, dat in de Zaterdagavond gehouden vergadering, waarin alle leden aanwezig waren, het Par tijbestuur naar aanleiding en als gevolg van een nader ingekomen verklaring van de re dacteuren der Tribune besloot, dat er geen termen aanwezig waren een buitengewoon congres bijeen te roepen of verdere maat regelen tegen deze partijgenooten te nemen. Van Helsdingen en Schaper is bericht ont vangen, dat zij, naar aanleiding van boven staande beslissing als leden van het Partij bestuur hun ontslag nemen. Door de uitgevers van „De Militaire Gids", orgaan voor weermacht en Natie", zijnde de erven F. Bohn te Haarlem, is bij de verschijning van de 12e aflevering der jaargang 1908 aan de abonnó's medegedeeld dat de uitgaaf met deze aflevering zal wor den gestaakt. De jaargang 1908 was de zeven-en-twin- tigste jaargang van dit tijdschrift. Werkeloosheid te Am sterdam en Rotterdam. Te Amsterdam is tot dusver voor de werkloo- zen ingekomen 63.677.50. Het aantal werkloozen te Rotterdam is bij telling gebleken te zijn 574 vakarbei ders, 835 havenarbeiders en 17 zeelieden. School- en Kerknieuw*. VG ravenhage, 19 December. Examens Middelbaar Onderwijs. Boekhouden (K XII). Opgeroepen en opge komen 13. cand. Geslaagd de dames: B. P. H. Robbers, Amsterdam (sehoolakte)1'. J. Hessen, Haarlem (idem)A. M. Reyere, Apeldoorn (ihuis- akte); M. M. Koopman, Zwolle (sohoolakte). Fransch, akte A. Geëx. 2 vr. en 2 mann. can<l. Geslaagd mej. H, S. Leef lang, Amster dam, en de lieer P. G. Groenhuysen, Dordrecht. Geschiedenis (K VIII). Geëx. en toegelaten mej J. E. Wennekes, 's-Gravenhage. Staathuishoudkunde (K X). Geëx. en af gewezen één candidaat. Staatsinrichting (K XI). Geëx. 4 cand. Ge slaagd de heeren: J. Kostelijk, Vefeen, en H. J. Roelof», Njjmogen. Hoogere Wiskunde (K V). Opgeroepen, op gekomen en afgewezen 1 cand.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2