M*. 18®. Eerste Blad. 7" Jnsryaag. Donderdag 24 December 1908. Het eerstvolgende nummer verschijnt Maandag 28 dezer. BUITENLAND. KOLONIËN. OORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. Advertentilnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat t. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. lene oirculairebevattende de voorwaarden, wordt ep aanvraag toegezonden. Aan hen, die met 1 Januari a. sop dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand December nog zullen -verschijnenkos teloos toegezonden. Politiek Overzicht De Balkancrisis. De Russische regeering heeft in den loop van de vorigo week haar antwoord op de Oostenrijksche nota over de zaken aan den Balkan naar Weenen gezonden. Zij heeft zich niet zeer gehaast om de andere mogendheden in te lichten over haar stand punt in deze zaak en om aan het publiek mede te deelen, wat zij daarover wil los laten. Het eerste is, volgens eene mede- deeling van het Petersburgsche telegraaf- agentschap, gisteren geschieden ook het publiek kan thans oordeelen over het Rus sische standpunt. Onder de telegrammen vindt men de inhoud van deze nota ver meld. In den vorm geeft Rusland toe aan de door Oostenrijk uitgedrukte wenschen over de behandeling van de zaken, die op de Balkancrisis betrekking hebben. Maar in het wezen der zaak blijft Rusland zijne bezwaren handhaven. Het Journal des Débats meent goede re denen te hebben voor de opvatting, dat de stand van de Oostersche crisis op dit oogen- blik aldus is Baron Aehrenthal heeft den heer Iswolski voorgesteld, dat de staten, die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben, voorloo- pig afzien van het bijeenkomen van eene conferentie en afzonderlijk met het kabinet te Weenen het vraagstuk der inlijving van Bosnië en Herzegowina behandelen. Hij heeft den wensch uitgedrukt, dat allereerst met hen afzonderlijke overeenkomsten zul len worden geslotendaarna zou de confe rentie geroepen worden daarvan kennis te nemen. Het Paiijsché blad laat een woord van protest hoor en tegen deze abnormale wijze van doen. Even we.ag en natuurlijk het is, dat ernstige besprekingen aan de conferentie voorafgaan, even verkeerd is het de gemachtigden te plaatsen tegenover afzonderlijke, reeds onderteekende akten. De aldus geregistreerde besluiten zouden volstrekt geen gezag hebben tegenover de staten, die het Berlijnsche verdrag niet hebben onderteekend, maar over wier lot het juist gaat. Zij zouden meer kans heb ben den oorlog te doen uitbreken dan hem te voorkomen. De diplomaten moeten zich geen illusie meer maken over de innerlijke waarde van hunne protokollen. Die wegen juist zooveel als bladen papier, als zij geen billijke voorwaarden bepalen. Indien de crisis vreedzaam zal worden opgelost, dan moei hare oplossing aanvaard, niet opge legd wórden. Maar het komt aan het Jour nal des Débats niet voor, dat dit het doel is waarnaar baron Aehrenthal streefthet blad schrijft ,,De verantwoordelijke bewerker van de beroering aan den Balkan houdt zich in de eerste plaats er mee onledig, den boycot van de Oostenrijksche goederen in Turkije te doen ophouden. Van die nachtmerrie ver lost, denkt hij verder vrij gemakkelijk de bezwaren van de groote mogendheden uit den weg te ruimen. Wat de kleine staten betreft, het lot, dat hun is voorbehouden, komt duidelijk te voorschijn in de verkla ring van een hooggeplaatst man in de poli tieke wereld te Weenen aan een dagblad schrijver: ,,Wat er ook moge gebeuren, het is nagenoeg zeker dat, als Oostenrijk ver plicht is Servië den oorlog aan te doen, de strijd gelocaliseerd zal blijven". Het locali- seeren van den strijd met Servië, ziedaar in derdaad het laatste woord van de stout moedige politiek, door baron Aehrenthal be gonnen. Maar dat localiseeren is niet zoo zeker als men het zich aan den Bnllplatz verbeeldt. In weerwil van de combinatiën der diplomaten, zouden vijandelijkheden te gen het geïsoleerde 8ervië niet in gebreke blijven in de Slavische wereld, inzonder heid in Rusland, zulk eene ontroering te weeg te brengen, dat de vreedzaamste re- geerigen voor den druk uit het volk zouden moeten wijken. ,,De houding van het Turksche volk is een les voor de regeeringen. De Jong-Turken hebben zonder moeite de plannen van Wee nen doorboord. Zij hebben ten stelligste ge weigerd aan den boycot een einde te maken, zoolang hun land geen voldoening zou heb ben gekregen. De Porie heeft alle noodige instructiën gegeven, opdat de overheid in geen enkelen vorm zal deelnemen aan deze represailles. Maar al wilde zij 't, zij zou aan den wil der bevolking geen geweld kunnen aandoen. Markies Pallavicini, die er niet meer van spreekt de oevers van den Bosporus te verlaten, heeft dus de algemeenheden moe ten ter zijde laten om de ernstige vragen aan te pakken. Hij erkent in beginsel het recht van Turkije op eene geldelijke schadever goeding voor het verlies voor goed van twee zijner provinciën. Men begint over cijfers te spreken. Men zegt, dat Kiamil Pacha eerst 125, later slechts 75 millioen heeft ge vraagd. Al weigert het eenig deel van de Turksche schuld voor zijne rekening te nemen, Oostenrijk verklaart zich toch be reid een offer van eenige tientallen mll- lioeneu te brengen. Als het gaat om een netto-bedrag, dan kan de gedachtenwisse- ling met vrucht voortgaan. Moesten er ver goedingen worden afgetrokken voor de kos ten, veroorzaakt door Bosnische vluchtingen na 1876 en door de aan den Oostenrijksch- Hongaarschen handel tengevolge van den boycot toegebrachte schade, dan zouden de onderhandelingen slechts een lokaas zijn, bestemd opi de Porie zoet te houden tijdens de zitting van het Turksche pqrlenient". België. Brussel, 23 Dec. De Senaat heeft besloten het voorstel betreffende de instel* ling van den persoonlijken dienstplicht in oorlogstijd in overweging te nemen, ondanks de bedenkingen van den minister van oorlog. Frankrijk. P a r ij s 2 3 D e c. De Kamer heeft het wetsontwerp tot vermeerdering van de ar tillerie aangenomen. De effectieve sterkte is bepaald op 11 regimenten vesting-artillerie en 64 regimenten veld-artillerie, alsmede 7 zelfstandige formatiën in Algerië. Voor de organisatie is een tijd van twee jaren be paald. P a r ij s, 2 3 Dec. De Kamer heeft een voorstel aangenomen tot wijziging van de voorwaarden voor de verkiezing der gemach tigden voor de Senaatsverkiezingen. Argelies lichtte een voorstel toe om am nestie te verleenen ter zake van de feiten, gepleegd bij de ongeregeldheden te Vigneux, Draveil en Villeneuve. Minister-president Clemenceau zeide, dat eene amnestie moet uitgaan van de regeeringhij bestreed de urgentie van liet voorstel, die inet 269 tegen 234 stemmen werd verworpen. Nog kwamen op de agenda voor de inter pellatiën over Marokko en de behandeling der kredieten voor Marokko. De minister j van buitenlandsche zaken 'Pichon gaf er le voorkeur aan, dat belangrijk debat uit te stellen tot de nieuwe zittingen in Januari. De minister zeide: ,,De mogendheden zijn eenparig bereid Moeley Hafid te erkennen. Wij zullen met hem onderhandelingen begin nen in den geest van wederkeerig vertrou wen en vriendschap. Met 296 tegen 250 stemmen besloot de Kamer de behandeling van deze interpella- tiën uit te stellen. 2 4 Dec. In eene nachtzitting heeft de Kamer de begrooting, zooals zij door den Senaat was aangenomen, met 447 tegen 52 stemmen aangenomen. De begrooting sluit in totaal met een bedrag van 4,005,445,469 francs, waarbij 56 millioen aan leeningen, stemmen aangenomen. In het rapport, dat in de Kamer is uit gebracht over de suppletoire credieten, die de operatiën in Marokko hebben noodig ge- j maakt, worden de volgende opgaven gedaan over de thans in Marokko staande strijd krachten. In Zuid-Oran is een klein leger geweest van 9500 man met 1830 paarden en lcameelen. Dit was in December terugge bracht tot 2300 man en 630 dieren. Aan de noordelijke grens, bij Oedjda, hebben de Fransche troepen 7000 man geteld met 1600 dieren; zij zijn nu 3500 man en 1000 dieren. Te Casablanca zijn 13,500 man en 4000 die ren geweest; nu zijn er 9000 man met 3400 dieren. Het aantal schepen in de wateren van Marokko is ook zeer verminderd. Zij vormen eene divisie onder bevel van schout bij nacht Berryer. Met bet vlaggeschip, de Kleber, vormen een pantserkruiser en drie kruisers de divisie, die in bewaking van de kust voorziet, De vijftig soldaten van het vreemden legioen, die te Ain el Hadschar de desertie onder de bekende omstandigheden hebben uitgevoerd, zullen te Oran voor den krijgs raad terecht staan. De militaire autoriteit beeft verklaard, dat invloeden van buiten niet hebben meegewerkt tot het ondernemen van dezen dwazen couphet plan is ontstaan in het brein van de lieden, die het hebben uitgevoerd. Engeland. Volgens een bericht van de Neue Freio Presse uit Berlijn, wordt de reis van het Engelsche Koningspaar naar Berlijn als op gegeven beschouwd. De oorzaak zou niet ge legen zijn in den gezondheidstoestand van Koning Eduard, maar in Berlijnsche toestan den. In strijd hiermee verzekert de Berlijnsche correspondent van de Temps, dat er niets 8 bekend geworden wat wijst op eene verande ring van voornemens betreffende het bezoek van de Engelsche koninklijke familie in het begin van het volgende jaar, waarschijnlijk in Februari. Het plan daartoe werd, zooals bekend is, dezen zomer opgevat te Cronberg. De staatscommissie, die is ingesteld tot bestudeering van het kiesrecht-vraagstuk, :s aldus samengesteld Lord Richard Frederick Cavendish, voor zitter, unionistisch parlementslidlord Lochee of Gowrie, die tot April 1.1. secre taris van de admiraliteit is geweest; Hon. Edwin S. Montagu, liberaal parlementslid en secretaris van AsquithSir Francis Hop- wood, vast secretaris aan het ministerie van koloniënSir Courtenay Ilbert, Clerk van het Lagerhuis; Sir CharlesNorton Eliot, oud-commissaris van Britsch Oost-Afrika; Hon. William Pember Reeves, hooge com missaris en gewezen minister van Nieuw Zeeland; John Waller Hills, unionistisch parlementslid. De commissie zal de in het buitenland eb in de koloniën bestaande regelingen in stu- dje uiopteq nemen en voorts de vragen van meervoudig kiesrecht, evenredige vertegen woordiging van mannen- en vrouwenkies recht. Zweden. Stockholm, 23 Dec. De gezond heidstoestand van de Koningin van Zweden is niet bevredigend sedert hare terugkomst uit het buitenland. H. M. ligt meestal te bed. Oostenrijk-Hongarije. üit eene officieele mededeeling, die aan de dagbladpers is gedaan, blijkt, dat de sedert vele jaren van Hongaarsche zijde ge voerde strijd om voor hunne wenschen be treffende de inrichting van het leger gehoor te krijgen, eene gunstige oplossing tegemoet gaat. De mededeeling houdt het volgende in „De nationale wenschen van de Honga ren in militair opzicht zijn aan de toonge vende kringen sedert nagenoeg twee jaren welbekend en werden daar van het mili tair standpunt bekeken beschouwd als vatbaar voor vervulling, omdat aan de ge meenschappelijkheid en eenheid van het leger door hunne vervulling niet wordt ge tornd, Dat deze wenschen nog altijd niet konden worden verwezenlijkt, ligt in de omstandig heid, dat de verzekeringen, dat aan de mili taire eischen op grond van de vervulling van de genoemde wenschen eene zuiver objec tieve, van nationale gravamina vrije beoor deeling zou verzekerd zijn, tot dusver nog niet door eene reëele garantie konden wor den gewaarborgd, Tn deze kwestie is de toestand niet veran derd. De geruchten over nationale conces- siën als hulpmiddel om oogenblikkelijke ver legenheid uit den weg te ruimen, missen eiken feitelijken grondslag. Bijgevolg kon den ook aan de Oostenrijksche regeering tot dusver geene mededeelingen gedaan worden over henaald voorgenomen besluiten in dit opzicht, hetgeen in ieder geval zooals ook reeds te zijner tijd in de delegatiën werd aangekondigd te rechter tijd zou gebeu ren. Daarmee zal echter ontkend worden, dat met het oog op den politieken toestand naar binnen en naar buiten het oogenblik der beslissing van deze kwestie binnen zeer korten tijd zal kunnen intreden". Servië. Belgrado, 23 Dec. De minister van oorlog heeft bij skoepschtina een wets ontwerp ingediend betreffende een tweede suppletoir crediet van 7 millioen dinar. Op voorstel van de regeering werd eene wet aangenomen tot verlenging van de be grooting van 1908 totdat de begrooting van 1909 door het parlement zal zijn goedge keurd. De Baikancrisis. De juistheid van het bericht, dat Oosten rijk-Hongarije aan Turkije 100 millioen schadevergoeding zou nebben aangeboden, wordt door het departement van buitenland sche zaken te Weenen r- *t nadruk botw'st onder opmerking, dat er volstrekt nog niet is onderhandeld over eenig bedrag De dek king van de schadevergoeding zal, naar ge meld wordt, door eene leening ten laste van Bosnië verkregen worden, die niet moet worden toegestaan door het in geldzaken moeielijke parlement, maar door de delega tiën Over de Russische nota, die nu in handen van baron Aehrenthal is; wordt aan de Frankf. Ztg. uit Weenen bericht, dat zij met een nat en met een blij oog gelezen is. Verblijdend is, dat Rusland de wijze van behandeling, die Oostenrijk-Hongarije voor stelt, goedkeurt, met name het afdoen van do Bosnische zaken vóór de conferentie door middel van onderhandelingen tusschen de kabinetten, Minder verblijdend is de groote koelte, waarmee het conferenfcievraagstuk be ha- deld wordt. Maar de nota levert do mo gelijkheid tot verdere onderhandelingen, die zeker tot het doel zullen le'den. De berichten over gevechten van Servi sche bendon met Oostenrijksch-Hongaarsche tr>opon worden aan de Drinagrens te Wee nen gekenschetst a'.-s verzinsels van het persbureau te Belgrado en zijne vrienden in het buitenland. De Boschnisch-Servische en Bosnisch-Montenegrijnsche grens zijn sedert weken reeds door een cordon van machine-geweren zoodanig beschermd, dat in Servie wel niemand meer aan zulk een dolzinnig avontuur denkt, dat gelijk zou staan met volledige vernietiging. 60,000 man Oostenrijksch-Hongaarsche troepen staan dicht aan de Drinagrens, 40,000 man staan in Bosnië in centrale stellingen en 20,000 man staan in Zuid-Dalmatie. De Ser- visch-Bosnische bevolking is volkomen rustig en volstrekt niet gezind met benden, die mochten binnen sluipen, gemeente zaak te Petersburg, 23 Dec. Het aan de Russische veitegenwoordigers bij de mogend heden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend, gezonden gelijkluidende tele gram omtrent de inlijving van Bosnië, en de proclamatie van Bulgarije tot koninkrijk, vestigt er de aandacht op, dat de mogend heden, die deel hebben genomen aan de conferentie te Londen van 1871, plechtig hebben erkend, dat geen enkele mogendheid da toen vastgestelde bepalingen mocht wij zigen dan onder goedkeuring der andere mogendheden. Rusland heeft dit beginsel ook ten aanzien van het verdiag van Berlijn in acht genomen. Elke af wij lang van dit beginsel zou de grondslagen van het staat kundige evenwicht ernstig verstoren en den wereldvrede in gevaar brengen. Het door Turkije geopperde denkbeeld tot het houden eener conferentie leidde tot een vertrouwelijke gedachtenwisseling onder de mogendheden, een definitieve overeenstem ming is echter nog niet bereikt. Het hoofd bezwaar lag tot dusver i.. het verschil van meening tusschen Oostenrijk en Rusland omtrent de bevoegdheid der conferentie. Oostenrijk knoopte onderhandelingen aan om zich met Turkije rechtstreeks te ver staan. en stond er op dat de conferentie eenvoudig kennis zou nemen van deze over eenkomst. Rusland kon zich met deze op vatting niet vereenigen. Oostenrijk kreeg bij het verdrag van Berlijn het recht Bosnië te bezetten; het is dus klaarblijkelijk, dat dit recht niet gewijzigd kan worden zonder toe stemming van alle mogendheden. Een directe overeenkomst tusschen Oos tenrijk en Turkije zou weliswaar de zaak kunnen bevorderen, maar kan niet vooruit beslissen over de vraag de goedkeuring der mogendheden of de vrije bespreking van de zaak in haren geheelen omvang verhin deren. Rusland was verder van meening, dat de conferentie zich niet kon bepalen tot een voudige opheffing van art. 25 van het ver drag van Berlijn, maar dimoest vervangen door een nieuw artikel, dat den nieuwen toestand van Bosnië duidelijk omschrijft. Oostenrijk volhardt thans niet meer bij zijn eisch, dat de quaestie der inlijving door de mogendheden niet zal worden besproken en stelt een nieuwe wijze van behandeling voor, waartegen naar Rusland's opvatting weliswaar gewichtige bezwaren zijn, maar die toch geschikt is om het gevaar voor al te scherpe meeningsverschulen op de conferen tie uit den weg te ruimen, an bovendien vol doende beschermt het door Rusland steeds voorgestane beginsel, dat idle vragen slechts met toestemming van alle staten, die het verdrag hebben onderteekend, definitief kunnen worden opgelost. Rusland is daar om geneigd geen bezwaren in te brengen tegen deze wijze van handelen. Wanneer de andere mogendheden daarir toestemmen, dan zal Rusland tijdens de daarop volgende onderhandelingen zijne meening uitspreken over de punten van het uonferentieprogram- ma, die voor Rusland van bijzondere betee- kenis zijn. P a r ij s, 2 3 Dec. Uit Rome wordt aan de Temps geseindDe regeering van Montenegro zond opnieuw aan de gezan ten van Rusland, Engeland, Italië en Frankrijk een memorandum, waarin ver klaard wordt, dat indien Oostenrijk de in lijving van Bosnië en Herzegowina blijft handhaven, Montenegro de intrekking van art. 29 van het Verdrag van Berlijn zou eischen en tevens Spizzo zou bezetten. Sofia, 23 Doe. De Bulgaarsche re geering heeft aan de vertegenwoordigers der mogendheden eene vertrouwelijke nota over handigd, waarin zij hare vreedzame en ver- zoenlijke houding tegenover Turkije sedert de uitroeping van de onafhankelijkheid uit eenzet. Zij zegt verder, dat zij met het oog op de vijandige houding en de aanhoudende toebereidselen van Turkije tot versterking van zijn leger in de Europeesche provin ciën, de toekomst slechts met bezorgdheid kan aanzien. Zij vestigt de aandacht van de mogendheden op do dreigende stelling van Turkije. De regeering meent, dat zij haar plicht niet zou doen, als zij niet de maatregelen nam, die het best beantwoorden aan de be scherming van de belangen van de veilig heid van het land. Alvorens intusschen iets te ondernemen, meent de regeering, den wensch van de mo gendheden kennende, dat de vrede in de Balkanlanden zal worden gehandhaafd, luis terende naar hunne raadgevingen in dit op zicht en zich grondende op hunne welwil lende belangstelling jegens Bulgarije, dat het haar plicht is de regeeringen der mo gendheden te verzoeken, met spoed de st&p- pen te doen, die het kritieke oogenblik vor dert, om zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan een toestand, die onvoorziene en gevaarlijke gevolgen voor den vrede kan hebben, gevolgen waarvoor de Bulgaarsche regeering niet verantwoordelijk kan worden gesteld, omdat zij eene correcte en uiterst vreedzame houding tegenover Turkije heeft in acht genomen. Turkije. Konstanlinopel, 23 Dec. De Kamer koos de drie volgende candidaten voor het presidentschap Achmed Riza met 205 stemmen, Azmi bey met 148 en Ernrul- lah effendi met. 134. Constantinopel, 23 Dec. Een dépêche uit Novibazar meldt dat een op stand is uitgebarsten i«p verschillende plaat sen in Herzegowina Er heerscht jroote op winding in Bosnië. Britsch-Indië. De Standard verneemt uit Calcutta, dat alle standen in Engelsch-Indië en vele In dische leiders voortgaan met zich gunstig uit te laten over de hervormingsplannen van de Indische regeering. Men verneemt, dat ook Lord Minto en de regeering voldaan zijn over de wijze, waarop hun voorstellen ontvangen zijn. De ontevredenheid schijnt te verminderen. Perzlë- Uit Teheran wordt bericht, dat de betoo gingen ten gunste van de grondwet weder een grooten omvang aannemen. Naar oud gebruik, worden de vreemde gezantschappen door de Perzen opgezocht, die daarmee aan hun protest tegen de regeering kracht willen bijzetten. Op het Turksche gezantschap zijn 800, op het Oostenrijksch-Hongaarsche 60 van zulke vluchtelingen. Het Turksche ge zantschap wordt door gendarmes bewaakt. De sjah is vertoornd en stribbelt tegen; aan de KÖln. Ztg. wordt intusschen uit Teheran bericht, dat hij zal moeten wijken voor het gemeenschappelijke optreden van het volk en van de gezantschappen. VarMitlgda Staten. Naar aanleiding van de veelbesproken zin snede in de laatste boodschap van president Roosevelt over toezicht op congresleden door ambtenaren van de geheime politie, merkt de Köln. Ztg. op, dat men in Amerika algemeen spreekt van baatzuchtige handelingen, die een aantal senatoren en afgevaardigden bij zaken in land, hout en mineralen ten na- deele van den staat moeten hebben bedreven. Men beschouwt het als doelmatig, dat daar naar onderzoek zal worden ingesteld. Ver keerd wordt het alleen gevonden, dat presi dent Roosevelt de beide huizen in hun go- heel heeft aangevallen. Maar reeds in de verkiezingscampagne hebben de onthullin gen, die de New-Yorksche dagbladuitgever Hearst heeft gedaan, de algemeene aandacht getrokken, en men neemt aan, dat de door hem aangewezen gevallen niet de eenigen zijn, waarin senatoren en afgevaardigden in dienst van de maatschappijen stonden. Het congres heeft vacantie genomen tot 4 Januari, zonder dat de beide huizen posit'e hebben genomen tot de in de boodschap van den president gelaakte uitdrukkingen, zooals eerst de bedoeling was. Washington, 23 Dec. Sam Gom- pers, president van de Amerikaansche^ Fe deration of Labour, is bij verstek veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, Mitchell, de vice-president, tot 9 maanden en Mor rison, de secretaris, tot 6 maanden ter zake van de quaestie van de Bucks Stove Range maatschappij, welker producten geboycot waren, tengevolge van de inschrijving van den naam der maatschappij op de „Zwarte lijst", medegedeeld in het blad van de Fe deration of Labour. Toen er bevel gegeven was om den naam van de maatschappij niet te publiceeren, werd dat niet opgevolgd. De drie veroordeelden gaan van dit von nis in hooger beroep bij het Hooggerechts hof der Vereenigde Staten. Pittsburg, 23 Dec. Zeven loden van den stedelijken raad en twee bankiers zijn in hechtenis genomen, in verband met een aanklacht over omkooperij. Zes raads leden zijn verdwenen. Naar wordt mede gedeeld. hadden 60 raadsleden 45,000 dol lars ontvangen als omkoopsom in verband met sommige stedelijke contracten. Slechts zes raadsleden staan geheel buiten deze zaak. OOST -IN DIE. Do correspondent te Batavia van het Hbld. seint: Hot gerucht loopt, dat de gouverneur van Atjeh, Swart, wenscht dat hem vrijheid worde gelaten in zake zijn beleid in Atjeh, met verwerping van het systeem-Van Daa- len., of dat hem anders ontheffing uit zijna betrekking worde verleend.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1