BINNENLAND. - Een bedenkelijk verschijnsel. Onder dit opschrift schrijft de Javabode: Zooals men zich zal herinneren werd on geveer een jaar geleden door den legercom mandant een geheime circulaire rondgezon den aan alle officieren, waarin werden aan gegeven de vrschillende knoeierijen, die bij het menage-beheer kunnen plaats heb ben, zoomede de middelen om die knoeie rijen tegen tc gaan. Hoowel de goede bedoe- lin~ erkennende en ook gaarne aannemende dat dit stuk resultaten ten goede zou af werpen, waren wij echter van oordeel, dat dit middel (een paardenmiddel zou men het kunnéu noemenons niet verstandig voor kwam, dat noodeloos een groot aantal eer lijke mannen voor het hoofd zouden worden gestooten en dat het niet zou nalaten, haat en wantrouwen tusschen meerderen en min deren te zauicn. Eonigen tijd geleden werd wederom zoq'n stuk uitgegeven, handelende over knoeierijen in het leger in algemeenen zin, waarin de onderofficieren categorisch werden gerang schikt en besproken. Dit geheime stuk waarvan de inkt ternauwernood droog was stond in zijn geheel afgedrukt in het Nieuws van den Dag en wekte terecht groote verontwaardiging. Het was oen klap in het gezicht '-an den onderofficiersstand in het volle publiekdes te harder aankomende, waar die stand in den laatsten tijd niets na liet om zich in de hoogte te werken en waar dit met krachtigen steun van het legerbe stuur reeds heel aardig gelukt was. Uit do laatste nummers van het onderofficiers maandblad, dat een zéér sympathieken in druk maakt, blijkt wel degelijk dat het streven gericht is op zelfkennis en op „hand in eigen boezem steken." Reeds schreef men ons hieromtrent uit Magelang da» dc onderofficieren het voor nemen hadden, zich in Nederland recht- streekst tot H. M de Koningin te wenden teneindo zich te beklagen over dit „naar beneden halen" door hun hoogsten chef. Thans bereikt ons een gerucht omtrent het voornemen tot het nemen van een re presaillemaatregel van de zijde der mindere militairen, welk voornemen wij hier onder alle voorbehoud mededeelen, maar dat komt het tot uitvoering van zeer beden- kelijken aar l moet genomed worden. Er zou nl. in de maak zijn een brochure, getiteld: „Hoe behoeden wij ons tegen onze chefs?" verdeeld in hoofdstukken: Knoeie rijen van Legercommandanten, chefs van wapens en diensten, afdeelings-commandan- ten. korps- en plaatselijke commandanten, compagnies-commandanten, kwartiermees ters, geneesheeren, genie- en andere subal terne officieien. Evenals in de gewraakte circulaire zouden ook hier onregelmatighe den, die kunnen voorkomen, behandeld worden, ook al datearen zij- uit vroegere tij den. Als werkelijk een dergelijk geschrift het licht zou zien, waarvan men aan alle offi cieren een exemplaar zal toezenden, dan staan wij voor een geval, dat zijn weerga in de geschiedenis nog niet gevonden heefteen uiting van een gisting in de lagere rangen, die wij hoogst bedenkelijk moeten noemen Kameroverzicht. Tweede Kaïner. Na goodkeuring van eenige kleine wets ontwerpen werd Woensdag het debat over de Landbouwbegrooting voortgezet. De heer Van Vliet bepleitte bespoe diging van de oplossing van het vraagstuk der Ouderdomspensionneering. De heor Schaper betoogde dat deze oplossing 't spoedigst en op do meest af doende wijze te bereiken is door directe af- zonderltjko invoering van Staatspensionnee- ring, bv. op 60-jarigen leeftijd, waarvoor z. i. geld genoog is. Om tot bezuiniging te geraken wenschte Spr. voorts spoodige reorgansiat-ie vaq de Rijksverzekeringsbank, terwijl hij overigens betoogde, dat de herziening van de Onge vallenwet moet gezoent worden in de rich ting van het breken met het stelsel van risico overdracht. Do lieer De Klerk, wenschte, dat do minister nog eens een onderzoek zou instel len in landen, waar het systeem van Staats- pensionnoering wordt gevolgd. De heer Trenb hoopte dat aan de Ka mer spoedig zou worden voorgelegd een con creet voorstel tot oplossing van het vraag stuk van ouderdomsverzekering. De heer F e r f oordeelde dat de ouder domsverzekering slechts een leuze was, wan- neor zo niet word Stoatspensionneeriug. De heor Visser wenschte spoedige in voering van een ontwerp tot verplichte ouderdomsverzekering. De Minister van Landbouw, N ij verheid on Handel, (de heer Tal ma) zegt, dat de regeering niet kan deel nemen aan een d©bat van zuiver propagan distische strekking. De minister wil echter wel zijn standpunt uiteenzetten. Hij onder scheidt verzekering tegen invaliditeit en ziekte en verzorging van ouden van dagen. Dc ervaring heeft geleerd, dat vóór alles een goode organisatie noodig is. Aan die begeerto is bij de ongevallenwet de vorm op geofferd, vandaar de gebreken dezer wet. Dit moet thans voorkomen worden. Eerst een goede organisatie en eerst dan kan de ouder domsverzekering worden ingevoerd. Ziekte verzekering moet voorafgaan als onderdeel van invaliditeit»- en ouderdomsverzekering. Wat nu de ongevallen-vol betreft, de mi nister blijft er bij, dat het practisch is par- tieele herzioningen tot stand te brengen. Een algomeon technische herziening zal heel veel tijd kosten. Ook de risico-overdracht zal ter hand moeten worden genomen. Do wetgever rekende oorspronkelijk niet op dit instituut. Op art. 158 heeft de lieer Treub een amendement voorgesteld, strekkende om vooralsnog niet over te gaan tot benoeming van oen inspecteur-controleur der agenten van de Rijksverzekeringsbank. De heer Ilugenholtz maakt enkele opmerkingen over het personeel verbondon aan de Rijksverzekeringsbank. Hij critiseort «le daarvoor ingestelde examens. Vereenvou diging van tie administratie der Rijksverze keringsbank is zeer noodig. Hij bepleit ook de belangen der schrijvers aan die bank, die men veel te dikwijls passeert als er klerken moeten worden aangesteld De Minister van Landbouw beantwoordt de sprekers. Indien hij het exa men van de Rijksverzekeringsbank kon af schaffen, zou hij het doen, maar het gaat niet. 8pr. wijst er op, dat liet personeel van de bank altijd klaagt. Er gaat geen'audiën tie voorbij, of er komen bij spr ambtena ren over alles en nog wat klagen. De be- nooming van oen inspecteur-controleur wordt door den minister verdedigd. Het is zeer noodig voor de controleer zijn erger lijke dingen gebeurd door sommige agenten, daarom mag het niet zoo blijven Meer con trole is dringend noodig. Het amendement-Treub (geen inspecteur controleur) wordt met 04 tegen 16 stemmen verworpen. De begrooting van Landbouw is vervol gens na eenige discussie zonder stemming aangenomen. Aan de orde komt het wetsontwerp in zako het heffen van 10 opcenten op de bodrijfs- en vermogensbelasting. jJeze opcenten wor den met 62 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen de heeron Van Doorn, Schaper, Van Kol, Hugenholtz, Van Idsmga, Hels- dingen en Ter Laan De wet op de middelen wordt zonder de bat of stemming aangenomen. Aan de orde komt het wetsontwerp tot uitbreiding der algemeene landsdrukkerijen. De heer P n t ij n oppen bezwaar tegen de groote uitgaaf van 8 a 9 ton, waarvoor men krijgt 3 leelijke geoouwen, die niets waard zijn, zoodat overblijft de grond ad f 100 per vierkante meter. Koopt men den tuin, aangelegen achter de landsdrukkerij, dan krijgt men een dubbele terreinopper vlakte voor ongetwijfeld veel minder geld. Waar die tuin 5000 vceikante meter is, krijgt men meer terrein dan men noodig heeft, al wilde men de landsdrukkerij nog tweemaal grooter maken dan het plan is. Koopt men dus den tuin aan, dan is men uit voor de helft van de kosten en verkrijgt de dubbele oppervlakte grond. De Minister (de beer Bevers) be toogt verder, dat de Regeering in zake deze uitbreidingsplannen zoo correct mogelijk heeft gehandeld en dat de koopsom der per- ceelen, welke zij voor de uitbreiding wil be stemmen. volstrekt niet te duur genoemd kan worden. De heer Lobman zegt eveneens door het betoog van den minister volstrekt niet te zijn overtuigd dat diens plannen noodzake lijk zijn. Gisterenavond werden de beraadslagingen hierover voortgezet. De heer Van Vuuren motiveerde zijn stem voor het ontwerp. Hij erkende dat de aankoop van de huizen duur is, maar da uitbreiding is noodzakelijk en spoed is ge- wenscht. Die uitbreiding zou ook noodig zijn zon der dat het analytisch verslag aan de Lands drukkerij werd gedrukt. Spreker merkte nog op dat de tuin van de familie Gebel oerst te krijgen is, als mevrouw de weduwe Gebel dood is. Er kunnen dus nog jaren verloopen eer de Staat dien tuin kan koopen, aange zien onteigening nog valt te betwijfelen De heer Van Citiers verdedigde eveneens het ontwerp. De heer Dolk prees ook 's ministers houding en betoogde dat men thans niet weet of de tuin te koop is. De heer Ter L a a-n achtte de zaak niet in orde en verklaarde zich wegens de duurte tegen het ontwerp. De Minister vanRinnenland- sche Zaken verdedigde het ontwerp. Hij stelde in 't licht dat indien men thans niet overgaat tot aankoop der beide porcee- len de uitgave van het analytisch verslag wel niet zal behoeven te worden gestaakt, maar men in het begin van het volgend jaar toch in ongologonheid zal komen, en cle mentie zal inoefen verzoeken bij het bestuur der Loge. Onmogelijk is het niet dat men de beschikking over de beide perceelen nog eenigen tijd kan houden. Zeker is dit echter niet. Intusschen wordt dit ontwerp afge stemd, dan zal de dienst der Landsdrukkerij toch wel verzekerd kunnen worden, want er zijn nu nieuwe lokalen bijgekomen. Echter door de afstemming maakt men de uitbreiding van de Landsdrukkerij on zeker. Wie dus uitbreiding wenscht moet het ontworp accepteeren. Uit een schrijven van 5 Dec. blijkt dat men niet genegen is tot verkoop van den meergenoemden tuin van de familie Gebel. Na replieken en nadat de Min. van Binnen 1. Zaken nog had verklaard dat de directeur der Landsdrukkerij zeer veel prijs stelt op de aanneming van het ontwerp, word tot stemming overgegaan en werd het ontwerp verworpen met 40 tegen 26 stemmen. Nog is aangenomen het wetsontwerp be treffende de soldij-herziening, nadat de heer Lohman mede namens anderen zich bereid had verklaard de bespreking over dit voor stel tot later aan te houden. Besloten werd hedenochtend het wetsont werp tot wijziging der ongevallenwet te be handelen. De heer Lohman had zijn voorstel om dit wetsontwerp niet te behandelen na eenige discussie ingetrokken. Daarna kwam in behandeling de supple- toire begrooting Binnenl. Z.iken betreffende stichting van een nieuw rijks-krankzinnigen gesticht, met het daarop door den heer van Asch van Wijck voorgestelde amendement om het artikel voor dat gesticht met f 35000 te verminderen. De heor Van Kol ovrdeelde de voorge stelde voorziening te kostbaar en ondoelma tig en betoogde dat de regcering geen nieuw gesticht moest vestigen te Driebergen maar in een rustiger streek, waar kolonieverple- giug mogoliik^is. De heer Van Asch van W ij c k op perde eenige bedenkingen. Zijn hoofdbe zwaar was gericht tegen de keuze van het terrein te Driebergen. Daarom had hij zijn amendement ingediend om de aangevraagde f 135,000 te verminderen tot 1 ton, waar door het terrein te Driebergen niet te koo pen is. Spreker achtte de bezwaren van die gemeente juist. Driebergen heeft niet do mooie omstreken, oen druk zomerverkeor en men vreest voor afneming daarvan wanneer in de omgeving oen gesticht komt met ge vaarlijke krankzinnigen. Bovendien zijn er veel goedkoopere terreinen aangeboden, te harderwijk een voor f o8,000. Het amende ment is een sympathiek amendement, wordt het aangenomen, niets belet dat de Kamer zal moeten beslissen over een ander terrein. De Regeering is niet vrij in hare keuze. Mocht de Minister dat meenen, dan zou spr. moeten voorstellen het artikel met f 134,000 te verminderen. De heer Van Heemstra had ook bezwaar tegen het terrein te Driebergen. De heer Blookcr verklaarde zich voor het amendement. Wel was spr. voor den bouw van een nieuw gesticht, doch wenschte dat de Minister een ander terrein aan de Kamer zal voorstellen. Hij achtte het niet goed de gestichten overal in het land te ver spreiden. De heer De Stuers wilde ook wel een nieuw gesticht toestaan, maar niet te Drie bergen. De heer Goeman Borgesius er kende dat er behoefte is aan een nieuw ge sticht, maar bétoogde dat dit thans nog geen reden is om thans een zoo duur ge sticht te gaan bouwen. Spreker meende dat de Kamer niet verder gaan kan in principe tot een nieuw gesticht te oesluiten. De Minister merkte op aanvankelijk geneigd te zijn geweest tot intrekking van het ontwerp, maar bij verbouwing van Me- demblik zal het aantal plaatsen aldaar ver minderen. De Minister had geen voorkeur voor eenig terrein, maar de bezwaren tegen Drie bergen achtte hij niet zoo overwegend. Na nog eenige discussie werd het amende ment zonder stemming aangenomen en het wetsontwerp eveneens aangenomen. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 24 December bevat o. m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot assistent aan de Rijks Iioo- gere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen W. F. L. L. Heidema aldaar; tot assistent bij den dienst der Rijksland- bouw proefstations C. J. Kole, om werk zaam te zijn aun het Rijksproefstation voor zaadcontróle te Wageningen. Z. K. H Prins Hendrik heeft dezer dagen graaf Ehrensvard, gezant van Zwe den, te "s Gravenhage in audiëntie ontvan gen. Z. K. H. de Prins, hierbij vertegen woordigende H. M. de Koningin, ontving gister tot het aanbieden van dankbetuiging of om te worden voorgesteld ten 4 uur op per-, hoofd- eu verdere officieren van leger en vloot en het Indische leger en ten 4A uur particulieren (heeren). H. M. de Koningin in blijde verwachting. Omtrent de te verwach ten blijde gebeurtenis vernam de Haagsche redacteur van het Hbld. van een hoogge plaatst persoon, dat zij vermoedelijk in de eerste helft van Apri. zal plaats hebben. De Regeering heeft bij brieven aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal en aan de hooge Staatslichamen mededeeling gedaan van de heugelijke tijding betreffende de blijde verwachting van de Koningin. Ter. koninklijke paleize in het inschrij- vingsboek hebben geteekend als bewijs van belangstelling en tot gelukwensching de pre sident en een groot aantal leden der Twee de Kamer van rechterzijde en liberale- en vr ij zi n nig-d t mocratisc he partij en De Belgische gezant teekende als waarn deken voor het corps diplomatique. Naar aanleiding van de verklaring van den heer Troelstra in de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag, dat hij zich geroepen achtte, nu eenige malen gesproken is van een demonstratie namens de gansche Kamer, te verklaren, dat er leden waren, d'o zich niet voor eenige demonstratie ver antwoordelijk stellen, wordt de opmerking gemaakt, dat de voorzitter der Kamer gelijk uit de verslagen vau diens woorden blijkt en ook uit de Handelingen zal kunnen blijken tweemaal gesproken heeft niet van „de gaascbe Kamer", maar van „de Kamer"."' Nederland en Venezuela. Men meldt uit ^s Gravenhage Gister is vanwege de betrokken departe menten (marine en koloniën) aan de com mandanten der oorlogsschepen in de Vene- zolaansche wateren de telegrafische order gegeven de vlootdemonstraties te doen op houden. Naar men verneemt is in een tele gram van den gouverneur van Curasao aan de regeering bevestigd de opheffing, door Venezuela, van de belemmeringen van den handel van Curasao. Men meldt uit 's Gravenhage Met het oog op den veranderden toestand in Venezuela en in onze verhouding tot dat land, zal 't, aldus verneemt men, niet lang meer duren of van hier zullen bevelen uit gaan in zake den terugkeer van één of meer oorlogschepen, thans in de West-Indische wateren bijeen, naar Nederland. Het is hier reeds uit den loop van het geheele geschil mot Venezuela bekend, dat de heer Paul, die als minister van buitenlandsche zaken 'deel uitmaakte van Castro's kabinet, dat thans gevallen is, steeds den indruk heeft gelaten, dat hij onze zaak steeds goedgezind is geweest. Zijne benoeming dadelijk na zijn aftreden door het nieuw opgetreden bewind tot gezant, belast met een verzoenings ge zinde zending naar buitenlandsche gouver nementen, wordt beschouwd, als tevens in te sluiten de opdracht om met de Nederland sche regeering onderhandelingen aan te knoopen over de oplossing van het geschil tusschen beide landen. Men wist reeds he den tc zeggen, dat de heer Paul binnen kor ter of langer tijd daartoe in den Haag zal komen. Reuter meldt uit Berlijn De Süddeutsche Reichskorrespondcnz le vert een commentaar op de in de Duitsche pers overgenomen uitingen der Hollandsche bladen én zegt ten besluite: „Zoolang onze Hollandsche vrienden liet verkeer tusschen de Duitsche regeeriug en den president van Venezuela uit het gezichtspunt der Neder- landsche belangen beoordeelen, zullen zij geen aanleiding tot ontevredenheid vinden. Vreemde brillen echter, welke men hen mocht willen opzetten, kunnen ze met ge latenheid van de hand wijzen. Van alle hei melijke plannen, welke vooral de Engelsche bladen aan de Duitsche politiek met betrek king tot Castro toeschrijven is geen woord waar; evenmin kwamen aan het departe ment van buitenlandsche zaken politieke wensehen, voorstellen of gedachten van Castro ter kennis. Reuter meldt uit Berlijn Een kabeltelegram uit Caracas, .d.d. 23 dezer meldtDe Venezolaansche regeering beweert het geschil met Holland op vreed zame wijze té willen oplossen. Tot dit doel heeft zij de bevoegde regeeringsorganen instructies gegeven, welke daartoe strekken dat het decreet van 8 April worde opgeheven. Door deze tegemoetkoming jegens Holland hoopt de Venezolaansche regeering Honand te bewegen van verdere actie zijner in de Venezolaansche wateren vertoevende oorlogs vloot af te zien. Reuter meldt uit Caracas De minister van binnenlandsche zaken, heeft een proclamatie gezonden tot de pro vinciale gouverneurs, waarin het volk wordt uitgenoodigd de regeering bij te staan om den toestand des lands te verbeteren en be- loo'l wordt eene hervorming van het bin nenlandsche bestuur en van de betrekkingen met. andere naties. De proclamatie zegt, dat de regeering hare bijzondere aandacht zal schenken aan het crediet van Venezuela. De nieuwe president heeft, blijkens een telegram uit Caracas van 21 December, de volgende proclamatie uitgevaardigd Aan mijne medeburgers Ik heb het presidentschap van Venezuela overeenkomstig de Grondwet aanvaard. Ik heb dit ambt zonder persoonlijke eerzucht op mij genomen. Mij dadelijk rekenschap gevende van de verlangens van het volk en van mijn hooge verplichtingen, heb ik, in overeenstemming met onze nationale instel lingen, een regeering gevormd, die al de persoonlijke waarborgen voor de vrijheid der burgers erkende. Ongelukkig hebben mijn goede bedoelingen een onbegrijpelijk verzet bij eenige personen, die zich de ver trouwde vrienden van Castro noemen, ont moet. Niet alleen hebben zij mij gehinderd in de uitoefening van mijn wettelijke plich ten, maar zij hebben ook een samenzwering en een duivelsch complot tegen mijn leven gesmeed. Deze samenspanning heb ik gis teren verpletterd door persoonlijk onder de oogen van de samenzweerders te treden en hen gevangen te némen. Door aldus te han delen, heb ik meer gedaan dan mijn eigen leven reddenik heb het aanzien van den eerstén magistraat der republiek gehand haafd, wiens plaats ik van plan ben in te nemen, wat een bron van zegen voor heel Venezuela zal zijn. Ik heb een ministerie gevormd, dat de openbare meening vertegenwoordigt, en met zijn medewerking zal ik de grondwettelijke waarborgen in werking stellen, de autono mie van de verschillende Staten van de re publiek eerbiedigen, de plaatselijke nijver heid tegen hatelijke machinaties beschermen, een waardige en vredelievende regeling voor onze internationale geschillen vinden, in vrede en goede verstandhouding naar binnen en buiten toe leven en alleen aan de wet een onbetwistbare souvereiniteit over het ge- héelé gebied van de republiek toekennen. Uit Willemstad seint Reuter, d.d. 23 December De Duitsche consul heeft instructies ge kregen van den Venezuelaanschen minister van buitenlandsche zaken voor het uitklaren van schepen met passagiers voor Venezuela en voor het toestaan van overscheping van goederen. Dit staat in verband met de in trekking van het schadelijke decreet. De instructie zegt dat dit verlof voorloo- pig is, hangende de verdere onderhandelin gen. Uit Washington wordt door Reuter ge seind, d.d. 23 December: Een officieele mededeeling ontvangen aan bet departement van Buitenlandsche Zaken door bemiddeling van den gezant van Bra zilië te Caracas, geeft den wens'ch te ken nen van Gomez om alle internationale ge schillen tusschen Venezuela en de Vereenig- de Staten op bevredigende wijze te regelen. Mede wenscht hij de aanwezigheid van een Amerikaansch oorlogsschip voor La Guayra. Buchanan, oud gezant der Vereenigde Sta ten te Panama, is aangewezen als buiten gewoon gevolmachtigde om de Vereenigde Staten te vertegenwoordigen bij alle onder handelingen. Hij bevindt zich op het oogen- blik aan boord van den kruiser North Caro lina, welke op weg is naar Venezuela. De minister van Buitenlandsche Zaken Root legde een verklaring af betreffende Venezuela en zeide dat Buchanan de meest vriendschappelijke instructies had meege kregen. Teneinde de mogelijkheid, dat aan een vloot-demonstratie gedacht wordt, te vermij den, is een officieel communiqué uitgevaar digd, waarbij wordt medegedeeld De Dolphin komt heden of morgen te La Guayra aan, waar de Venezuelanen een Amerikaansch oorlogsschip wensehen. De Desmoines zal te Curajao blijven en gemeenschap met de Venezu'elaansche kust onderhouden door radiotelegrafie, waarvoor op dit schip, evenals op de Dolphin, toestel len aanwezig zijn. De North Carolina keert naar huis terug, zoodra Buchanan, die daar aan boord is, op de Maine of de Dolphin is overgegaan. De Maine komt Zaterdag voor La Guayra. Reuter seint uit Londen, d.d. 23 Dec. De consul-generaal van Columbia heeft een telegram van zijn regeering ontvangen, volgens hetwelk Venezuela de haven van Zulia weer voor den handel met Columbia heeft opengesteld. De sluiting van die haven is langen tijd eon punt van strijd tusschen de beide repu blieken geweest. Reuter seint uit Brussel De Etoile Beige gelooft, dat de vreemde lingen zich kunnen verheugen over Castro's val, des te meer waar de eerste daad van zijn opvolger was, belangrijke voldoening te geven aan de rechtvaardige eischen van Nederland. De Indépendance Beige meent, dat men Gomez sleclits kan prijzen, omdat hij Vene zuela heeft bevrijd van den staatsman met- zijn hoogdravende fantasie, die het ongeluk kige land zou hebben onderdrukt. Het bloei voegt er bij, dat de houding van het nieuwe bewind in Venezuela stellig ge schikt is om de hangende quaeeties in zeer korten tijd te regelen, immers in het zoo juist door het Kabinet te 's Gravenhage openbaar gemaakte Oranjeboek wordt verze kerd dat men genegen blijft tot het aan- knoopen van ernstig-bedrelde onderhande lingen, indien Venezuela het decreet van 14 Mei intrekt. Nu dit decreet ingetrokken is, kunnen er dus nieuwe onderhandel'i.gen worden aan geknoopt. Reuter seint uit Parijs, d.d. 23 Decem ber De Temps verneemt uit Berlijn, dat geheel Venezuela zich tegen Castro ver klaarde. Dc Temps wenscht Venezuela geluk met zijn bevrijding, die zoolang op zich heeft laten wachten en welke het hoopt dat blij vend zal zijh- Het Journal des Débats -constateert, dat Castro thaps op zijn juiste waarde wordt geschat. De Venezuelanen hebben hem in het particuliere leven teruggezonden, laten wij hopen voor altijd. De Petite RepubliqueMen mag thans voor de toekomst der verhouding met Ve nezuela hopen, dat de gebeurtenissen met Castro niet, zooals meer gebeurd is, eene corned e vormen, door Gomez in overeen komst met Castro gespeeld en dat de sinistra dictator niet meer den bodem van zijn vaderland zal betreden. De Rappel schrijftWij mogen het ver blijf van Castro ten onzent, hoe kort het ook geweest zij, betreuren, wij wensehen ons geluk met zijn val. Frankrijk was de latdj-n- sche republieken in Amerika steeds gun stig gezind. De verdrijving van Castro zal ons gemakkelijk in staat stellen de betrek kingen met Venezuela te herstellen. De Figaro zegtDe regeering door Go mez benoemd, nam aanstonds twee belang rijke maatregelen, waarin de mogendheden met voldoening kenteekenen van goeden wil zullen erkennenallereerst de voldoe ning aan de Nederlandsche regeering ge- peveii, die energiek tegen de onbeschaamd heden van Castro was opgetreden. Vervol gens wordt het vertrek aangekondigd van een gevolmachtigd afgezant naar Europa, die zal komen onderhandelen over de her vatting der diplomatieke betrekkingen. De publieke opinie in Europa wenscht dat Venezuela in dit verstandige optreden zal volharden. Reu tor seint uit Londen: De Financial News bericht, dat in ver band met de instorting van Castro's macht gisteren in allerijl eene niet-officieele bij eenkomst in de City is gehouden. Als resul taat daarvan zal eene poging worden gedaan om Castro in Duitschland gevangen te doen nemen op eene beschuldiging, overeenko mende met de Engelsche aanklacht wegens verduistering en knevelarij. Het denkbeeld is, dat, daar Castro nu een gewoon burger is, hij staat onder de voor allen geldende wet. Onder deze omstandigheden meent men dat het mogelijk zal zijn voor de Duitsche aandeelhouders in de door Castro geplun derde maatschappijen, zich te wenden- tot de Duitsche rechtbanken op de gewone wijze om zijne vervolging te verkrijgen. De Times zegt in eene bespreking over den toestand van Venezuela, dat Nederland den dank van de beschaafde wereld ver dient omdat het den stoot gegeven heeft, die het gebouw van Castro's macht heeft doen instorten. Prof. Westlake, lid van het Haagsche hof van arbitrage, heeft in een brief aan de Times de vraag ter sprake gebracht of de Haagsche regeering inbreuk gemaakt heeft op de door de Haagsche conferentie gevoteerde bepaling tegen het beginnen van vijandelijkheden zonder waarschuwing. Hij doet uitkomen, dat eene andere praktijk van werken eveneens voor uitvoering vat baar is, namelijk die van interpretatie van de nieuwe wet als maatregel van vergelding. Hij onderstelt, dat de Nederlanders deze praktijk volgen. Hij haalt autoriteiten aan om het bestaan te bewijzen van de praktijk der wedervergelding, die de Haagsche con ferentie evenmin geacht kan worden te hebben afgeschaft als zij zulks deed met de praktijk der blokkade. Hij doet uitkomen, dat de nieuwe wet kan worden ondermijnd op zoodanige wijze, dat geen enkele natie ooit van onwettigheid kan worden beticht, door vijandelijkheden te beginnen zonder oorlogs verklaring. Staatscommissie voor den Middenstand. Te's Gravenhage vergaderde Woensdag -de Staatscommissie voor den Middenstand. Nadat de heer mr. Knoppius was geinstaleerd igeworden, werd door de heeren Meuwsen en Nouwens mon deling rapport uitgebracht in zake hun stu diereis in Oostonrijk-Hongarije. Zij deelden mede, op hun reis bij zon deren steun te heb ben ontvangen zoowel van de Nederlandsche als de Oostenrijk-Hongaarsche autoriteiten. De heer Nouwens zette uiteen de verschil lende vormen der Middenstandsorganisatie daar te lande, toegelicht met enkele voor beelden van hun practische werking. De heer Meuwsen gaf een overzicht van de schoenmakerscoöperatie en 'n geweermakers coöperatie. Daarna besprak hij de inkoops coöperatie van koloniale waren en verbruiks- artikelen, om ton slotte er op te wijzen van hoe groot belang het voor de organisatie is om niet alleen in gedrukte rapporten, doch

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2