Uit den omtrek. STADSNIEUWS.^ ook door mondelinge voordrachten, voor zoo ver mogelijk opgehelderd door lichtbeelden bij de Middenstanders de zoo noodzakelijke bennis aangaande hunne belangen te verbrei den. Naar aanleiding dier besprekingen besloot de Staatscommissie de regeering te verzoe ken het houden van dergelijke voordrachten zooveel mogelijk te bevorderen. D r. A. Kuype r. De Minister van Staat, dr. A. Kuyper, lid van de Tweede Kamer, kwam gisterenavond per Staatsspoor uit Berlijn in de residentie terug. Vereeniging van dagblad- directeuren. Onder leiding van den heer A. G. Boissevain werd Maandagmiddag jl. in het Bible-hotel te Amsterdam een ver gadering gehouden van dagblad-uitgevers, saamgeroepen door zeven directeuren van Amsterdamsche dagbladen, met het doel te geraken tot oprichting van een vereeniging. Er waren 37 uitgevers opgekomen en van vijf waren betuigingen van instemming ont vangen. Met algemeene stemmen is tot oprichting der vereeniging besloten en tevens bepaald, dat zij zich niet verder zal uitstrekken dan tot de uitgevers van bladen, die minstens zesmaal per week verschijnen. Voorts werd aan een commissie, bestaande uit de heeren Boissevain (Alg. Handelsblad), Peereboom (Haarl. Dagbl.), Van de Rivière (Prov. Gron. Crt.), Schöttelndreier (Utr. Dagbl.) en Wier dels (Tijd en Morgenpost), opgedra gen statuten te ontwerpen. D e t w i s t i n d e S. D. A. P. In Het Volk van Maandagavond zetten de be stuursleden van de S. D. A. P., Schaper en Helsrfingeu, de redenen uiteen die hen heb ben geleid tot het nemen van het ontslag. Zij zien in de oppositie van de Tribune- redacteuren ,,den duidelijken toeleg van deze thans nog kleine minderheid om, voor een oogenblik retireerend, na de geringste aanleidjng weer met hun onzalig werk te be ginnen en in elk geval voort te agiteeren tot zij sterk genoeg zullen zijn om de partij naar hun hand te zetten". Daar een krachtige en eensgezinde leiding der partij dezen toeleg kan voorkomen en deze volgens hen in het huidig partijbestuur ontbreekt, meenen zij hun functie niet lan ger met vrucht te kunnen waarnemen. Neder 1. Zionistenbond. De Zionistenbond heeft Zondag te Am sterdam zijn negende jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer S. Seelig- mann, vau Amsterdam. Aanwezig bleken circa 80 afgevaardigden, vertegenwoordi gend de afdeelingen Amersfoort, Amster dam, Arnhem, Coevorden, Deventer, Graaf schap, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Hilversum, Leiden, Meppel, Noord-Bra bant, Rotterdam, Sneek, Twente en Utrecht. Voorts bevonden zich onder de aan wezigen de heeren mr. Franzie Berenstein uit 's Gravenhage, vertegenwoordiger van den Bon din het leidend comité der wereld organisatie, en J. H. —ann uit 's Graven hage, een der drie leden van het uitvoeren de comité der organisatie. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een terugblik op de lotgevallen der Zionis tische beweging in het agefloopen jaar en zette hij uiteen het standpunt door hem als voorzitter van den Bond en als lid van het leidend^, comité der groote organisatie ten aanzien, der voorname kwesties, die zich hadden voorgedaan, ingenomen. Na goedkeuring van geloofsbrieven en notulen, werden aan de orde gesteld de te voren gepubliceerde jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, benevens dat van den commissaris voor Nederland van liet. Joodsche Nationale Fonds. In zijn jaarverslag staat de secretaris al lereerst stil bij de voornaamste gebeurte nissen, die uit het leven der wereldbewe ging in het afgeloopen jaar te vermelden vallen. In het bijzonder wordt nadruk ge legd op de gunstige vooruitzichten, dié de nieuwe toestanden in Turkije voor de verwe zenlijking der Zionistische plannen openen. Overgaande tot de bespreking der Neder landsche Zionistische zaken, zet het verslag allereerst uiteen, hoezeer het noodig is, wil men een juist oordeel over den gang en den stand van zaken vellen, rekening te houden met invloeden, die niet \cor onmiddellijke waarneming en voor vastlegging in cijfers vatbaar zijn. Het. ledental vertoont een vrij aanzienlijke stijging en bedraagt thans 938. Vervolgens wordt melding gemaak4 van het Algemeen Zionistencongres, in 1907 te 's Gravenhage gehouden en van den invloed daarvan op. de Nederlandsche Jodenvan den strijd, dien de Zionisten te voeren heb ben om hun denkbeelden te doen door dringen en van de daarbij bereikte resulta ten. Het blijkt, dat steeds meer de Joodsche jeugd voor de, Zionistische gedachte toegan kelijk wordt. Ten slotte wordt aangemaand tot gematigd n volhardend optreden en wordt een overzicht van tien nog *e verrich- t >n arbeid gegeven. Uit het verslag can den commissaris voor het Nationale Fonds blijkt een sterke voor uitgang .van de jaarlijksche inkomsten. In 1907/8 bedroegen deze f 2797. Aan de verslagen knoopten zich zeer uit voerige discussies vast, die 't grootste deel van den dag in beslag namen en die ein digden met de aanneming van een motie, waarin afkeuring u't gesproken werd over de houding van een'ige bestuurdercn van af zonderlijke instituten der Zionistische orga nisatie, terwijl er op aangedrongen werd, dat het uitvoerend comi;ó de organisatie het- volgend congres in staat zal stellen over - doze houding met volle kennis van zaken, te oordeelen. Na eenige discussie over de politiek der Nedorlandsche organisatie, werden de ver slagen goedgekeurd en werd aan het aftre dende bestuur décharge verleend. Daarna werd overgegaan tot aanwijzing van een nieuw bondsbestuur. Daarin wer den gekozen ah voorz«tt.er de lieer mr. S. Franzie Berenstein te 's Gravenhage. als se cretaris de heer D. Cohen te Deventer, als hoofdredacteur van het bondsorgaan de heer A. 8. Kleerekooper te Amsterdam, en als le den de heeren J HerUberger, S. Hoofiën, dv. L. 8. Ornstein en G. c. Polak, terwijl als candidaat voor de functie van vertegen woordiger van den band ir. het leidend co mité der wereldorganisatie gekozen werd de heer E. Pool. Als plaats van bijeenkomst voor de vol gende jaarlijksche algemeene vergadering werd Utrecht aangewezen De Tweede Kamerverga dering op rijm. De Overzichtschrijver van de „Tel." nam de vorige week de veel- praterij en districts-voorsprekerij van de Ka merleden bij de Waterstaats-begrooting in 't ootje met een vers, waarvan de aanhef luidt als volgt: Hosannah, 't was alweer de dag. Dat ieder lid eens praten mag, En zijn geluid doen hooren, Dat stroomen van welsprekendheid, Tot hooge zeeën uitgedijd, Het parlement doorboren. Hosannah, laat nu gaan wat gaat, Heil, heil het hoofdstuk Waterstaat, Wanneer de sprekers komen, Om vol van geestdrift en van vreugd, Doorstraald van eeuwi'g-frissche jeugd, Hun droomen uit te droomen. Hun ziele leeft, hun harte tikt, Voor 't over-dierbare district, Dat op hun tong blijft bonwen. Dat naar hun redevoering smacht, Dat op hun groote gaven wacht En daarop blijft vertrouwen. En 't slot Grijpt, dierbaar, zalig vaderland, Met grage handen naar de krant Gij zult het sidd'rend lezen. Er is gesproken, duur en trouw, De tongen zagen bont en blauw, De longen moesten zweeten. Wien Neêrlands bloed door d' aadren vloeit, Wie voor zijn land van liefde gloeit, Die moet dit alles weten. Maan eindig nu, m'n pen op tijd! Want anders komt ge licht in strijd, Met 't... reglement van orde. Heil, Smeenge, Schokking, Duymaer, Ferf, Uw naam prijz' ieder boeren erf Gijzult... herkozenwor-denl Overmatige arbeidsduur. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Tijd Als een bewijs, hoe overmatig de arbeid is, welke nu sinds weken wordt gevorderd van allen, die bij het begrootingswerk dei- Tweede Kamer betrokken zijn, kan het vol gende dienen Aan de Algemeene Landsdrukkerij wordt bijna dagelijks tot diep in den nacht over gewerkt. De menschen, die beweren een der gelijke overspanning dag in dag uit niet te kunnen volhouden, zonden een deputatie naar de commissie voor de stenografie in de Tweede Kamer. De heer Lobman, voorzit ter dier commissie, kon de menschen niet anders troosten dan met den niageren troost, dat de Kamer ook geen medelijden had met andere arbeiders, b.v. de steno- en tachy- grafen. Als die het volhielden, dan moesten de drukkers, zetters en anderen het ook maar volhouden. De heer Lobman had ook de Kamerboden en -knechts en de pers nog kunnen noemen. De familie Blankenha gen contra de Gelderlander. Men meldt uit Arnhem Het gerechthof alhier deed gisteren uit spraak in de civiele zaak van de echtelieden Blankenhagen, te Groesbeek, tegen het dag blad „de Gelderlander". Deze procedure is een gevolg van de in dertijd zooveel geruchtmakende zaak der be weerde kindermishandeling, waaraan het echtpaar BI. zich ten opzichte van hun 12- jarig dochter zouden hebben schuldig ge maakt. „De Gelderlander' schreef toen over die vermeende mishandeling eenige artikel tjes, die wel wat al te kras waren en die dan ook later door het blad gedeeltelijk zijn herroepen. Bij vonnis der Arnhemsche rechtbank werd „de Gelderlander" 31 Jan. 1907 ver oordeeld tot betaling van f 100 aan de be- leedigde partij. Op tal van gronden, uitvoerig in het ar rest van het Hof omschreven, werd dit von nis heden bevestigd. De moordenaar. In het arron dissement Roermond kwamen in 't jaar 1907 de volgende moordaanslagen voor: 1 Janu ari, Roermond; 14 Januari, Weert; 17 Ja nuari, Venlo 30 Januari, Swalmen18 Fe bruari, Melick24 April, Nederweert; 29 Mei, Melick15 Augustus, Venlo27 Aug. Weert28 Augustus, Kessel4 September Roermond7 October, Roermond 9 Octo ber, Baarlo16 October, Blerik 5 Novem ber, Roermond5 November, St. Odiliën- burg. Dat zijn 16 aanslagen tegen liet leven, die alle te wijten waren aan den drank. Wie is de feitelijke moordenaar, en hoe is hij ge straft"! Reeds 5 van de 8. Thans heb ben in Nederland 6 volksst emmi nge n plaats gehad inzake het alcohol-verbod. De geza menlijke uitslag van die stemmingen is, dat van de 16.479 uitgebrachte geldige stemmen zich 10,363 hebben verklaard voor geheel verbod, dat is 5 van de 8. School- en Kerknieuw». 's-G ravenhage, 22 Decern ber Examens Middelbaar Onderwijs. Fransch, akte A. Geëx. 2 mann. en 2 vr. cand. Geslaagd de heer C. Wijma, te Amster dam; akte B geex. en toegelaten 1 niann^cand. do heer W. L. van Beekoni, van Hilversum. Staatsinrichting (K XI). Opgeroepen 4 cand.; niet opgekomen 1; geëx. 3; geslaagd de dames: A. A. G. van Linden van den Heuvell, Den Haag, en H. W. Bolle, Rotterdam. Geschiedenis (K VIII). Geëx. 2 cand.beide afgewezen. Hoogere Wiskunde (K II). Opgeroepen en opgekomen 2 candafgewezen 1Geslaagd de hoer J. A. Monod de Froideville, uit Leiden. Boekhouden (K XII). Opgeroepen en opge komen 14 cand. Geslaagd niemand. rGisterenmiddag werd in het Geb. v. Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een buitengewoon algemeene vergadering, onder leiding van den heer A. Willemse gehouden, van d e vereeniging tot stichting ?n exploi tatie van een Herstellingsoord voor spoor wegpersoneel. De vergadering was buiten gewoon druk bezochtde groote bovenzaal was geheel bezet. De notulen van de laatste algemeene vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd, onder dank aan den secretaris. De voorzitter deelt mede, dat er een uitste kende vooruitgang is in de vereeniging en dat er een zeer opgewekt leven is De aan dacht wordt gevestigd op een brochuretje, dat in de bovenzaal te verk 'ijgen isWen ken aan ouders en opvoeders van de Neder- landsche centrale vereeniging *ot bestrijding van tuberculoseook zijn gratis plakkaten van deze vereeniging te bekomen, om deze in werkplaatsec enz. op te plakken. Aan de orde kwam nu verkiezing van een bestuurslid wegens het bedanken van het pms verkozen lid de heer Van Cleeff. Candi- daten daarvoor zijn de 1 'i F. H. 17". Ni- vard, klerk-telegrafist .ie Rotterdam en J. F. Robbemond, ambteaaa- N. B. D. S. te Gennep. Door de vergaderden worden nog enkele andere candidaten genoemd. De h.li. de Winter, ïrijdam en Heinsius werden tot leden van het stembureau benoemd. Er wer den uitgebracht 150 geldige stemihen, waar van de heer Nivard 76 stemmen verkreeg, die dus verkozen was en de benoeming aan nam. De begrooting over 1908 werd nu aan de vergaderden voorgesteld. Aan de ontwerp- begrooting ontleenen wij dat donatiën wor den bepaald op f 500, de contr'butiën op f 9000 en de verpleeggelden op f 1800, samen op f 11,300, en de uitgaven eveneens op deze som met f 1620 -oor algemeene ver- eenigingskosten, f 1000 vc uitzending naar particuliere inrichtingen c f 8680 voor eigen exploitatie, waaronder i 1500 voor huur en f 905 als onvoorziene uitgaven. Dit ontwerp werd door den voorzitter nader toegelicht. Dank bracht hij aan den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, wier herstellings oord te Lunteren hij eenige dagen aaneen bezocht heeft en die het bestuur met allen raad heeft bijgestaan. Er wordt op gewezen, dat het bestuur, al is liet met het plan van het stichten van een herstellingsoord nog zeer onervaren, zoo voorzichtig mogelijk is met de vaststelling van de begrooting. Voor f 1500 kan het landgoed „Villandry" bij Nijmegen gehuurd worden voor 20 men schen, met een groot wandelterrein en welk gebouw aan de strengste hygiënische eischen voldoet, ook volgens het cordeel van zeer be kwame, onpartijdige deskundigen. Het is 1 eerlijk gelegen, heeft een prachtig pano rama, bezit pl.m. 12 H.A. tuinen en bos- schen, eigen electrische verlichting en lift, waterleiding en centrale - erwavming. De „Villandry" zal 15 Maarts a.js. vermoede lijk ingericht kunnen zijn. Het bestuur meen de dus te moeten afzien van het bouwen van een eigen stichting, doch een bestaand gebouw te huren. Aan het debat over de bestuursvoorstellen werd eerst deelgenomen 'cor den heer Ko ning. Deze meende, dat met den finanoiee- len toestand van de vereeniging geen enkel lid gratis behandeling zal krijgen, daar de kosten volgens spr. veel grooter zijn dan het bestuur meent en de inkomrten geringer. Hij meent de bestuursvoorstellen dus te moeten bestrijden en waarschuwt er voor voorloopig er op in te gaaneerst moet er een dege lijker grondslag zijn. Een motie in dien geest stelt spr. voor, daarin den wensch te kennen gevende, voorsh-mds van een stich ting af te zien en nog te blijven sparen. De voorzitter bestreed de denkbeelden van den heer Koning en wees er vooral op, dat - de vereeniging in uitstekenden toestand ver keert en de gestelde voorwaarden buitenge woon gnnstig zijn. Grooten dank is men ver- soliuldigd aan den eigenaar, die een zeer la gen huur vraagt. Hij bestrijdt tenfïterkste dc motie-Koning, die door den heer K. nog maals verdedigd wordt. De voorzitter wijst er op, dat het niet waar is, dat geen enkel lid kosteloos kan verpleegd wordeninte gendeel, er is gerekend op een gratis be handeling gedurende 3 weken. Van een ge noemde „waaghalzerij" mag niet gesproken worden. De heer "Hoogman zegt, dat de bestuurs voorstellen zijn volle instemming hebben, doch wenscht, dat alle leden er over zul len kunnen oordeelen en er een referendum uitgeschreven wordt. Het bestuur ontraadt dit referendum te houden, op grond van den langdurigen tijd dien dit kost en de zaak zelf een zeer delicate is. De heer Belger verzet z;ch 'egen het be stuursvoorstel, vooral omdat er te karige loonen aan de beambten \m het voorgestel de gebouw zouclen uitgekeerd wordenook vraagt hij, waarom een -rtbouw, dat wel f 4000 aan huur moet waard zijn, voor een geringe som van f 1500 verhuurd wordt. De heer Bnitenhuis vreesl zeer, dat als de motie-Koning aangenomen wordt, de le den ontevreden zullen worden er er geen nieuwe bij komen. Een der commissarissen verklaarde namens zijn mede-commissarissen, zich sterk voor de bestuursvoorstellen, in het 'bijzonder uit een financieel oogpunt. Nadat de bestuursvoo-stellen nogmaals djor den voorz. verdedigd zijn worden enkele nog gedane vragen, betredende de exploita tie, den eventueelen aankoop van het gebouw beantwoord. Met opstaan en zitten werd uitgemaakt, dat de motie-Koning werd verworpen, en het bestuursvoorstel met groote meerderheid aangenomen. (Daverend applaus). De voorz. wenschte de vergaderden van harte geluk met het gevallen besluit; hij voegde er bij, dat een uitslag in een ar.deren geest ten gevolge zou gehad hebben, dat het bestuur niet verder had kunnen werken. De penningmeester lichtte nu nader de ontwerp-begrooting toe. Deze is gebaseerd op een kostelooze verpleging van 3 weken, terwijl na dien termijn eciuge vergoeding zal moeten worden betaald en bovendien op een gemiddelde toename van 215 leden per maand. Enkele leden maakten opmerkingen over enkele pósten der begrooting De begrooting werd met algemeene stem men goedgekeurd. De directrice en de machinist zullen aan gesteld worden door het bestuur, met recht van beroep op de algemeene vergadering; het mindere personeel dan de directrice, met recht van beroep op het bestuur. Er werd meegedeeld, dat het bestuur tot directrice heeft benoemd mej. De Ruiter, die aan de vergaderden werd voorgesteld en met een hartelijk woord cbor den voorzitter werd geluk gewenscht, .velk woord door een krachtig applaus van de vereenigden werd bekrachtigd. Op een doek werden nu door een projectie, lantaarn gezichten gebracht van het herstel lingsoord en zijn omgeving, hetgeen een zeer aangename afwisseling w°s. De voorz. deelde nu mede, dat de Maat schappij van de Expl. der S.S. aan de ver eniging tegen 3 geld leent, om daaruit het roerend goed aan te koopen, met welker afkorting men over 5 jarr denkt te begin nen. De N B. D. 8. geeft een zeker bedrag ten geschenke, om daarvoor een meubelstuk te koopen. Aan de maatschappijen zal na mens de vereeniging dank gezegd worden. Door het bestuur zal een reglement voor de directrice samengesteld worden Voor de verzorging van kinderen der le den heeft de vereeniging zich aapgesloten bij het Centraal Bureau voor Kinder-ge- zondlieids- en herstelling oorden, daar liet opnemen van kinderen tot een gering mi nimum in het Herstellingsoord moet beperkt blijven. Voor lijders aan 'uberculose zal aan uitzending bij particuliere gestichten ge dacht worden zij worden dus niet vergeten. Deze wijzigingen werden o. a. in het reglement opgenomen. Over het ontwerp- huishoudelijk reglement werden nu door de aanwezigen enkele opmerkingen gemaakt, welke door den voorzitter ten genoegen wer den beantwoord. Het reglement werd nu goedgekeurd. De heer M. C. H. Cramerus, onderwijzer te Breda, leidde nu in: „Het ontstaan van het Herstellingsoord te Lunteren" Voordat de voorz. hem het woord gaf, verzocht hij den heer Cramerus den hartelijken dank over te brengen aan de commissie van beheer van het Herstellingsoord te Lunteren, en het Bestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers voor den gegeven steun en ad viezen. De rede van den heer Cramerus werd on der groote belangstelling rangehoord en lui de toegejuicht. rDinsdag werd in een hotel te Utrecht een der logeergasten bewusteloos te bed gevondenvermoedelijk had deze bij het terusten gaan de gaskraan van de lamp niet behoorlijk afgedraaid, want bij het vinden van het slachtoffer was de geheele kamer gevuld met gaslucht. Id allerijl werd een geneeskundige ontboden, die na lang durige pogingen er in slaagde de levensgees ten weder op te wekken. Onmiddellijke over brenging naar het Ziekenhuis werd nood zakelijk geachtdaar verergerde de toe stand gisternacht evenwel in die mate, dat de lijder tegen den ochtend overleed. Het was de heer J. E. Tehupeiory, Indisch arts, dezer dagen in Nederland gepromo veerd, terwijl hij binnenkort in het huwelijk zou treden met een dame te dezer stede als doctores gevestigd. De overledene was hoofdredacteur van de Bandera Wolanda." rOmtrent den zoo noodlottig overledene wordt n'ader gemeld De jonge nog zoo veelbelovende man hij werd slechts 26 jaar oud was een In diër van zeer groote verdienste. Opgeleid aan de z.g. Dokter-djawaschool te Weltevreden, waar hij steeds no. 1 van zijn studieklasse was, trad hij reeds op zeer jeugdigen leeftijd als journalist op en wel als redacteur van de Soerat Chabar Solda- doe, later herdoopt in Bandera Wolanda. Niettegenstaande dezen redactioneelen ar beid, verliet hij in 1902 als no. 1 de In- landsche Artsenschool. Zijn broeder W. Te hupeiory, ook j.l. Vrijdag geslaagd, en an derhalf jaar jonger, was no. 2. De jonge Dokter djawa kreeg als stand plaats Meester Cornelis, waar hij zich spoe dig in een groote practijk ook bij Euro- peesche familie's mocht verheugen. Zijn jongere broeder werd te Medan (Deli) ge plaatst. In 1903 kreeg de nu overledene een zeer eervolle opdracht. De Indische regeering voegde hem als medicus toe aan eene expeditie onder con troleur van Walcheren dwars door Borneo naar de Boven Mahakam. Hieraan is te dan ken zijn vlot geschreven boek: „Onder de Dajaks", dat door niemand minder als de bekende Borneo-vorscher prof. dr. Nieuwen- huis ten zeerste geprezen werd. Na terugkomst op Java in 1904 redigeer de Tehupeiory de Indische bijlagen van het. Maleische periodiek Bintang Hindia, om in 1907 samen met zijn broeder en eene zuster naar Nederland te reizen, waar zij alle drie in Amsterdam studeerden, beide broeders voor het Hollandsche Artsexamen, de laatste voor apothekeres. De Bintang Hindia was intusschen weder dit Maleische tijdschrift. Goed opmerker als hij was verzamelde Tehupeiory gegevens voor een werk: „Hol land en de Hollanders door een Indiër". Zeer jammer ook, dat dit nu ook niet ver schijnen zal. De sympathieke Amboinees was te Am sterdam bij zijn korpsbroeders, de studen ten, zéér gezien en werd zelfs in verschil lende besturen gekozen. Op het laatste Nederl. Taal- en Letter kundige congres te Leiden sprak Tehupeiory nog over de Inlanders en het Algemeene Nederlandsche Verbond en oogstte zeer veel bijval door zijn met gloeiende geestdrift en Oosterschen gloed uitgesproken rede (sedert in druk verschenen), waarin Tehupeiory den weg wees als het ware naar het hart van do inlanders. Nog zeer onlangs trad Tehupeiory op als spreker voor het Koloniaal Museum te Haar lem, waar hij zijn auditorium boeide met een levendige schildering van zijn Borneoreis en de Belgische Tak van het Algemeen Neder - landsch Verbond had hem uitgenoodigd om in Januari a.s. in verschillende plaatsen als Brussel, Antwerpen, Gent, Brugge enz. le zingen te houden. De jonge man had zich reeds de illusie gevormd om, volgende het voorbeeld van collega Mas Asmaoen, als officier van ge zondheid in dienst te treden, toen de dood als wreed spelbreker optrad en dit zoo hoop volle loven onverwachts afsneed. Barnevcld. Onder den naam „Een dracht maakt macht" is alhier een tweede schietvereeniging opgericht, aanvankelijk met 25 leden. Spoorwegongeval. Op de lijn NunspeetHattem bleef héden morgen ttramtrein 203 staan, door het breken van een drijfstang der machine. Een uit Elburg ontboden hülpmachinè is daarop met den stilstaanden in botsing gekomen, waardoor een locomotief en een rijtuig ontspoorden. Het materieel beliep groote schade. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Putten. In de buurtschap Koudhoorn doen zich enkele gevallen van besmettelijke keelziekte voor. Met het oog op de uitbrei ding der ziekte is de Kerstvacantie der openbare school aldaar vervroegd. Ds. G. W. C. Vunderink alhier heeft een beroep ontvangen bij de Nederl. Herv. gemeente te Vlaardingen. De aartsbisschop van Utrecht heeft •den eerw. heer C. van Dijk, kapelaan bij de parochie van den H. Franciscua Xave- rius, aangewezen als adviseur van de ver eeniging „Geloof en Wetenschap". Het bestuur van die vereeniging heeft zijne functiën als volgt gewijzigd: P. J. Hamers, voorzitter; H. C. A. de Jong, vice- voorzitter, B. Brom, secretaris, A. M. Ja cobs, penningmeester en Th. C. V. ter Maat bibliothecaris. De afdeeling Utrecht van den Volks bond tegen drankmisbruik stelt zich voor, in 1909 wederom eene tentoonstelling van huis vlijt te organiseeren, ditmaal zich echter niet alleen tot de stad Utrecht bepalend, maar alle ingezetenen van stad en provincie tot medewerking daaraan uitnoodigend Wij willen hier, tot een helder inzicht in de zaak, in het kort nog eens uiteenzetten, wat men onder huisvlijt verstaat. Onder „.huisvlijt" valt •alle arbeid, thuis in vrijen tijd verricht, tot ontspanning en genoegen. Ieder, die' na volbrachte dagtaak zijn tijd wijdt aan knutselen, snijden, teekenen, enz. enz., hetzij in het eigen vak 'hetzij daarbui ten en iets tot stand brengt, groot of klein, ingewikkeld of eenvoudig van samenstelling, kan derhalve voor deze tentoonstelling de vruchten van zijn arbeid inzenden. Alles is welkomalles heeft als huisvlijt waarde Wij stellen ons voor, dat inzendingen uit de zoo verscheidene deelen onzer provincie een aardig beeld zouden kunnen geven van het verschil in leven in de stad, in den pol der, in de hei-streek en in de kustplaatsen. Zendt dus zooveel mogelijk werk in, aan uw streek of omgeving bijzonder herinnerend. De wijze en het tijdstip van inzending en andere bijzonderheden zullen later in alle in de stad en de provincie verschijnende bla den worden bekend gemaakt. Nü is het al leen ons doel, ieder op te wekken mee te werken tot het slagen dezer tentoonstelling. Ieder, die de opgewekthe;d in zich voelt eens te laten zien, wat hij in snipperuurtjes vermag te maken, zonde een briefkaart of kaartje met zijn naam vóór 1 Maart a.s. aan het Comité der Tentoonstelling voor Huis vlijt te Utrecht. (Correspondentie-adres voor loopig Voorstraat 85). Ddt is niet strikt noodzakelijk, maar wel wensckelijk. Hier volgt 'eéh lijst van sooKén van werk, 't welk men zou kunnen inzenden. Hieruit volgt evenwel niet, dat iets, wat buiten deze lijst valt, niet evengoed geschikt zou kun nen zijn. Voorwerpen vervaardigd uit hout; voor werpen gesneden, gebrand of ingelegd voorwerpen gesneden in leer of linoleum voorwerpen gesneden in been of ivoorge brand glas; vlechtwerk en knoopwerktee- keningen (ook lijnteekenen), schilderwerk; boetseerwerkfotografieënnuttige hand werken fraaie handwerkenvoorwerpen vervaardigd u:t waardelooze grondstoffen plakwerk (als vliegers enz.), kartonwerk; graveerwerksmeedwerk', drijfwerk. Voor deze tentoonstelling worden uitge loofd medailles, diploma's en geldprijzen. Wie met zijne inzending niet naar prijzen wil mededingen, doch iets ter opluistering wil zeilden, is ook zeer welkom. Voorwerpen, die reeds eenmaal op de vo rige Huisvlijt-tentoonstelling le Utrecht wa ren ingezonden, worden beslist geweigerd. De ingezonden voorwerpen kunnen te koop gesteld worden tegen een door den inzender te bepalen prijs. Het plan bestaat, tijdens de tentoonstel ling eeneverlotingte houden, waar voor bij voorkeur zullen worden aangekocht de inzendingen van hen, die in den verkoop prijs eene vergoeding trachten te vinden voor de onkosten van grondstoffen en gereed schappen. De inzendingen zullen worden verdeeld als volgt I. Inzendingen voor mededinging. A. van personen van 1216 jaar. B. Van personen boven 16 jaar. 1. Niet-vaklieden. 2. Vaklieden. II. Inzendingen, buiten mededinging, ter opluistering. Om misverstand te voorkomen wijzen wij er op, dat een vakman, die iets inzendt het welk budien zijn vak ligt, tot de „niet-vak lieden" wordt gerekend. Aan de tentoonstelling zullen wedstrij- d e n in 't vervaardigen van bepaalde voor werpen worden verbonden, waaromtrent de bijzonderheden later zullen worden gemeld. De Commissie is voornemens drie zittin gen te houden, om inlichtingen te verstrek ken. Tijd en plaats dier zittningen zullen in alle in de stad en de provincie verschijnende bladen worden bekend gemaakt. Nadere inlichtingen worden buitendien verstrekt door Dr J. Ph. Staal, to Utrecht, Voorstraat 85. ^an Kollewijn's Vadorlandsche- en Algemeene Geschiedenis zal een nieuwe, buitengewoon goedkoope geïllusteerde uit gave verschijnen in 100 afleveringen a 10 cents. Het boek zal ook te krijgen zijn in 8 deelen bij Gebrs. Cohen te Amsterdam. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op het ingezonden stuk van den lieer A. B.. van der Klein.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3