BINNENLAND. voorrechten zijn in de laatste twee maanden belangrijk achteruit gegaan. Eeën aanzienlijk i/urksch staatsman ver zekerde dezen correspondent: ,,Als de on derhandelingen mot. Aehrenthal niet spoe dig tot een gunstig resultaat leiden, dan is er haast geen hoop meer om ook met Bul garije tot eene schikking te komen."' Op de Portc en ook in de kringen van het parle ment is men te zeer geneigd, de positie van Oostenrijk-Hongarije uit het gezichtspunt van zwakte te beoordeelen en Oostenrijk- Hongarije te vernederen. Dezer opvatting moet leiden tot een désastre, als zij niet spoedig wordt prijsgegeven. Turkije. K o n s t a 11 t i n o p e 1 4 Jan. 1)'' minister van politie spreekt het bericht tegen over den aanslag tegen den kroonprins. K o n s t a n t i n o p e 1 3 J an. De ge zant van Oostenrijk-Hongarije heeft gisteren bij den minister van buitenlandsche zaken een stap van groote beteekenis gedaan. Hij vestigde de aandacht van den minister op de daden van geweld, verwekt door uitzinnige en onwettige manifestation, waartegen de autoriteiten volstrekt geen maatregelen nemen. Hij deed uitkomen, dat Oostenrijk tot heden eene groote lankmoedigheid aan den dag heeft gelegd, maar als die gevallen terugkeeren, dan zou dat tot ernstige ver wikkelingen kunnen leiden. Konstantinopel, 3 Jan. De Bulgaarse he zaakgelastigde heeft bezwaren bij den grootvizier ingebracht over t.et boy cotten van de Bulgaarsche goederen. Konstantinopel, 3 Jan. Ara bieren, die ontevreden waren over het ont slag van den patriarch Damanos, hebben een aanval gedaan op het klooster Iiemleh bij Jaffa. Y.raenlgde Staten. New-York, 4Jan. Het hooggerechts hof van de Vereenigde Staten heeft het ver zoek afgewezen van de bondsregeering om in cassatie te komen van het arrest van het hof van beroep te Chicago in Augustus 1907, waarbij de veroordeeling van de Standard Oil Company tot 92 milliocn dollars boeto vernietigd werd. Allerlei. De aardbeving in Zuid-ltalië. T u r ij n, 3 J a n. In een onderhoud met een correspondent van de Stampa zeide minister-president Giolitti, dat hij hoopt, dat de in Calabria en in Sicilië geïmprovi seerde nooddiensten volledig zullen kunnen werken binnen 2 a 3 dagen. De regeering zal nog vier groote goederenbooten meer re- kwireeren voor de overbrenging van de vluchtelingen. Wat de door de regeering genomen maat regelen betreft, zeide minister Giolitti, dat het noodig is rekening te houden met twee omstandigheden de vertraging waarmoe het bericht van de ramp werd vernomen door de regeering en de moeielijkheid om 'alle diensten nieuw te scheppen iii de verwoeste streek. Het was onmogelijk een ramp, die zonder voorbeeld was, te voorzieneene re geling om hulp te brengen bestond niet en kon niet bestaan. Het was dus noodig haar volledig te scheppen. Dit werd gedaan met dc grootst mogelijke vlugheid. De minister bevestigde, dut de ramp on metelijk was. Volgens de berichten van den minister Orlando is do helft van de bevol king omgekomen. Het gevaar vau epide mieën tep gevolge van de ontbinding (lei- lijken is greoter dan op een slagveld. Van den directeur-generaal van den gezondheids dienst worden voorstellen ingewacht, die de grondslag zullen zijn van de besluiten om trent de te nemen maatregelen. II ome, 4 Jan. De Messagero bericht, dat 200 plunderaars, die in Messina gevan- gon genomen zijn, zullen worden gebracht voor een krijgsraad. Het dorp Galtina is in een puinhoop her schapen. Catanie, 4 Jan. Do aardschokken houden aan in Messina en veroorzaken daar groote ontsteltenis. Rome, 4 Jan. Minister Mirabello heeft verklaard, dat de Koningin werd ge wond doordat een vrouw haar met het hoofd tegen do borst stiet, toen zij deze trachtte te beletten zich van kant te maken. Het bloed kwam de Koningin op de lippen, maar zij wilde zich niet laten verplegen. R o m e, 4 J a n. De Staatscourant bevat bet volgende besluit, gedagteekeud 3 Jan. Overwegende, dat do aardbev'ng van 28 en 31 December in sommige stroken van Sicilië en Calabrië een toestand heeft doen ontstaan, overeenkomende met dien in oen land in staat van oorlog, is de staat van beleg afgekondigd voor de gomeenten in do arrondissementen Messina on Reggio. Luitenant-generaal Mazza is onder toe kenning van volledige volmachten tot bui- ongewoon commissaris benoemd. Rome, 4 Jan. De minister-president heeft eene nota verspreid, waarin hij met het oog op do opneming van brieven in de dagbladen, die verzonnen verhalen geven over het gebeurde, en niet bestaande regee- ringsmaatregclen vermelden en onjuiste be richten van allerlei aard bevatten, een be roep doet op do vaderlandsliefde van alle dagbladdirectiea, om geen brieven te plaat sen, die niet van ernstige menschen afkom stig zijn en waarvan de herkomst en dc be trouwbaarheid niet kunnen worden gewaar borgd. Rome, 4 Jan. Heden namiddag zijn talrijke overlevenden en gewonden uit Ca labrië en Sicilië hier aangekomen. Zij wer den overgebracht naar het hospitaal Santa Martha in hot Vaticaan. Kardinaal Merry del Val bezocht hen daar. Terwijl de kardi naal er was, kwam ook de burgemeester van Rome, de heer Nathan. De kardinaal en do burgemeester wisselden eenige beleefde woorden. Reggio, 4 Jan. Heden werden nog eenige personen levend te voorschijn ge haald, hetgeen tot ontroerende tooneelen aan leiding gaf. M o n te Carlo, 4 J an. De vorst van Monaco hoeft bopaald, dat de totale ont vangsten van den eersten cvclus van zijne tetralogie bestemd zullen zijn voor de slacht offers in Italië. Washington, 4 J au. De be;de hui zen van het Congres hebben een bedrag van 500,000 dollars gevoteerd voor de slachtof fers van de aardbeving, overeenkomstig het voorstel, door president Roosevelt in eene bijzondere boodschap gel-van. Het totale bedrag van de schenking van het congres ten behoove van de slachtoffers der aardbeving is 800,000 doll., want de waarde van de ondersteur.i ïgen in natura, die met de stoomschepen ..Celtic" en „Cul- goa" naar Messina zijn <'ozonden, is 300,000 dollars. N e w-Y o r k, 4 Jan. Het Amerikaansche genootschap van het Roode Kruis heeft per telegraaf 390,000 dollars overgemaakt naar het Amerikaansche comité te Rome, om een stoomschip in dienst te nemen voor het brengen van levensmiddelen en het vervoe ren van vluchtelingen Londen, 4 Jan. Kouter'; agentschap verneemt, dat ook de Briteche regeering denkt over het toestaan van eene bijdrage in geld. v Het ltaliaansche Koningspaar heeft eergisteren liet aardbevingsgebied verlaten. Zij landden in Gaeta en reden per automo biel naar Rome terug. Een paleisbediende uit de omgeving van den Koning geeft over de indrukken, die de monarch in Sicilië ont vangen heeft, het volgende:. De Koning was in het diepste, innigste van zijn hart geroerd over het vreeselijke ongeluk. Toen hij na zijne eerste landing aan boord van de „Regina Elena" terug keerde, zeide hij met betraand oog tot de Koningin ,,Dit ongeluk is niet meer goed te maken," wegens de ontzaggelijke hoe veelheid menschenoffers en wegens den on dergang van onschatbare kunstige en histo rische kostbaarheden, die men voor alle rijk dom der wereld niet meer terug kan krijgen. Tegenover deze katastrophe is al onze men- schelijke kracht onmachtig. Persoonlijk heeft de Koning energiek aangedrongen op zending van schepen, soldaten, geneeshee- ren en geneesmiddelen. Hoe gaarne zou hij gewild hebben; dat al zijn bevelen in den koristen tijd werden ten uitvoer gebracht. Ware heldendaden heb ben onze dappere zeelieden met de Russen en Engelschen verricht, die dagen en nach ten onder de vreeselijkste gevaren hebben gewerkt. Deze woorden, welke de Koning tot de Koningin richtte, hebben haar hare krachtep teruggegeven. Op den tweeden dag heeft de Koning persoonlijk de leiding van den reddingsdienst overgenomenmaar toch ging alles niet zoo, zooals het gaan moest. Scharen gewonden, smeekenden en bedelen den drongen zich om de dokters en de ver- deelers van levensmiddelen en scheepsbillet- ten, en de aanvraag was zoo reuzengroot, dat de orde niet viel te herstellen. Het aanvankelijk gedane voorstel om de stad plat te schieten, is onmiddelijk in den raad van generalen en minis*ers afgewezen. Men dacht aan de aardbeving van Casamic- ciola, waar het zelfde voorstel werd gedaan en afgeslagen, en men acht dagen na de katastrophe nog duizend levend begraven menschen redde. Overigens is het vuur veel meer hygiënisch, maar zoolang men dage lijks nog levende menschen uit het puin haalt, zijn dergelijke maatregelen niet uit voerbaar. Nieuwe heftige stooten, die onder de ver twijfelde overgebleven bevolking andermaal paniek en ontzetting veroorzaken, worden uit talrijke streken van het katastrophe- gebied gemeld. In Messina zijn in den nacht van 2 op 3 Januari talrijke bevingen gevoeld, waaron der een zeer sterke. In Reggio werden in dien zelfden nacht 9 nieuwe, ten deele zeer sterke aardstooten waargenomen, die een reusachtige paniek veroorzaakten. Ook Caltagirone ondervond een heftigen aardstoot. De toren van de kathedraal sloeg om en verpletterde twee menschen. Vele andere gebouwen werden beschadigd. Van tallooze kleine dorpen ontbreekt elk bericht en men 's niet in staat ze te berei ken. In Santa Eufemia verpesten honderden lijken de lucht en tuaschen de lijken zoeken tal van halfnaakte en verhongerde menschen naar verwanten. Honden en roofvogels, die zich op de lijken werpen, voltooien het too- neel van verschrikking. Uit Messina wordt gemeld, dat omgeko men zijn het heele 83ste regiment met uit zondering van den soldaat Fucao, de 1ste, 2de, 3de, 4de, 9de, 10de en 11de compagnie van het 22ste regiment, het 89ste regiment op 5 onderofficieren na, alle karabimers, alle tolwachters, alle stedelijke ambtenaren en alle leden van den gemeenteraad. De aardbevering in Zuid-ltalië heeft op het oogenblik vier-en-twintig steden en dor pen nagenoeg volkomen verwoest. De brand in Messina is nu tot staan ge komen. De regen van de laatste dagen heeft de straten overstroomd en onbegaanbaar ge maakt. De groote electrische zoeklichten van de oorlogsschepen verlichten de duistere plaatsen bij nacht. Van tijd tot tijd hoort men schoten knallen, door de politie en sol daten gelost op honden, die, wild van den honger, ronddolen. Met de Illyria zal de Hamburg-Amerika- lijn voor de noodlijdenden op Sicilië een voorraad levensmiddelen meegeven, voldoen de om 1000 menschen een week lang te spij zigen. Het noodigo eetgerei wordt er bij gedaan. Verscheidene berichtgevers zeggen, dat Messina niet weder op dezelfde plaats zal opgebouwd worden. De overlevenden, die nog eenige middelen gered hebben, zouden zich in de buurt van Catania willen vesti gen en daar een voorstad bouwen, die Mes sina zou heeten De Staatscourant van Dinsdag 5 Ja nuari bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd" tot burgemeester van 't Zandt L. Cooleman benoemd bij de algemeene landsdrukkerij tot hoofdcommies R. J. van Belle, adjunct commies, corrector; tot commies D. Mee ter en P. Popma, corrector, tot adjunct-com mies R. Steenemeijer, beambte; tot rijkskeurmeester van voor uitvoer be stemd vleesch benoemd te Steenwij k, Har- lingen en Assendelft, de veeartsen P. Boon stra tè Steenwijk S. Kingma te Menaldum* en Dr. J. Swierstra te Zaandam. met ingang van 1 Februari 1909 be noemd tot inspecteur der registratie en domei non van de derde klasse in de 12e divisie (Delft), C. Jde Lussanet de la Sablouière, thans ontVanger der registratie en domeinen te Meppel tot inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 37e divisie (Win schoten), L. Offerhaus, thans ontvanger der registratie en domeinen te Steenwijk F. P. J. A. Appelboom, surnumerair dei- directe belastingen, invoerrechten en accijn zen uit de directie Middelburg, met ingang van een nader te bepalen tijdstip, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der genoemde midde len te Enschedé en is J. A. baron van Itter- sum, surnumerair der d:recte belastingen, invoerrechten en accijnzen uit de directie Rotterdam, met ingang van 1 Februari 1909, tijdelijk belast met de waarneming der be trekking van adjunct-inspecteur der genoem de middelen te Valkenburg; op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1909, eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster aan P. van Dijk, te Hoorn, benoemd tot burgemeester der gemeenten Nootdorp en Pijnacker, jhr. J. K. Hesselt van Dinter, secre taris dier gemeen ten tot burgemeester der gemeente Nieuwer-Am- stel, H. P. C. W. H. J. B. van Son, secretaris dier gemeen te tot burgemeester der gemeente Kerkwerve,. C. J. Boogerd, secretaris dier gemeente; tot burgemeester den- gemeente Dokkum, D. de Vries tot burgemeester der gemeente Kampen, ror, J. D. -E. van Biommestein.; tot burgemeester der gemeente Ezimge, L. W ridervanck de Bléoourt, secretaris dier ge meente tot burgemeeste rder gemeente Ottersum, M. F. van Gr uneven, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Helden, J. W. J. Janssen tot burgemeester der gemeenite 't Zandt), L. Cool ma n verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur in de Kroonorde, liem door Z. M. den Koning van Italië geschon ken, aan A. A. Bek aar, inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat in de 1ste inspectie te 's-Gravenhage verlof verleend tot liet aannemen van het ordleteeken van ridder 4de klasse in de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Duit- sollen Keizer, Koning van Prnissen, geschonken, aan H. R. Krapels, stationschef 1ste klasse bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Amsterdam; verlof verleend tot liet aannemen van de on- deracheidirugstee'kenen achter hunne namen ver meld, aan n a te noemen personen mr. J. J. K. de Wit, commissionair in effec ten, wonende te 's-Gravenhage, Officier dl'Aca démie, liem door den Minister van openbaar onderwijs en sohoone kunsten der Fransche Re publiek geschonkeni C. Bosman van Oudkarspel, oud-oontroleur der gemeente financiën te 's-Gravenhage, mede directeur der naamlooze vennootschap Veenen- daalsche Sajet- en V ijfsehaohtfabriek, Wed. van Schappen en Zoon te Veenendaal, wonende te 's-Gravenhage, Officier de 1'Instruction Publi- qne, hem door den Minister van openbaar on derwijs en schoone kunsten der Fransche Repu bliek geschonken: J. F. Th. Beerling, keldermeester bij H. M. de Koningin, wonende te 's-Gravenihage, zilve ren medaille der ordte van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, en zilveren bruis van verdiensten der Leopoldsorde, hem door Z. D. H. den Vorst van Lippe geschonken W. B. van Steevering, hoffourier bij H. M. de Koningin, wonende te 's-Gravenhage, kruis van het Algemeen Eereteeken, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, en zilveren kruis van verdiensten der Leopoldsorde, hem door Z. D. H. den Vorst van Lippe ge schonken J. Jehée, lakei bij H. M. de Koningin, wo nende te 's-Gravenhage, gouden medaille dier Kroonorde, hem door Z M. den Duitschen Kei zei', Koning van Pruissen, en bronzen medaille van verdiensten dor Leopoldsorde, hem door Z. D. H. den Vorst van Lippe geschonken; D. Bos, lakei bij H. M, de Koningin, wonende te 's-Gravenhage, gouden medaille der Kroon orde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, en broneen medaille van. verdiensten der Leopoldsorde, liem dloor Z. D. H. den Vorst van Lippe geschonken; F. Meyrink, lakei bij H. M. de Koningin, wo nende te 's-Gravenhage, zilveren medaille der orde van don lloodèn Adelaar, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Konig van Pruissen, en bronzen medaille van verdiensten der Leopolds orde, hem door Z. D. H. den Vorst van Lippe geschonken benoemd, voor den tijd van 2 Jan. tot en met 31 Dec. 1909, tot Rqkskeurineester voor het on derzoek van voor uitvoer bestemd vleesch, de plaatsvervangend distriets-veearts dr. D. G. Üb- bels, te Reden. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin gaat bijna dagelijks in den mid dag een korte wandeling doen, en het schijnt werkelijk of het publiek nu begint in te zien, dat de opdringerige nieuwsgie righeid jegens H. M. zeer ongepast is. Zelfs op de dagen van felle, vinnige koude, die gepasseerd zijn, kon men onze Koningin om ongeveer twee uur uit het paleis zien komen, om naar dat van Haar Moeder te gaan of een wandeling van een half uur of drie kwartier te ondernemen, slechts van een holdame vergezeld. De Hagenaars, voor al zij, die in den omtrek van het Noord einde, Parks'raat eu Oranjestraat wonen, zijn er reeds aan gewend dagelijks de een voudige, innemende verschijning van onze Koningin te zien, maar voor vreemdelingen is dat heel anders. Het gebeurt vaak, dat iemand van buiten Den Haag plotseling te genover Hare Majesteit staat en in vele ge vallen is Haar onderdaan dan zóó verrast, dal hij van pure zenuwachtigheid bijna ver geet to groeten. Andere keeren merkt men echter roods van op 'n afstand, dat H. M. er aankomt. Een militair maakt b.v. plot seling voor een dame halt on front, salueei't eerbiedig, dan weet men daar komt de Ko ningin. En altijd krijgt men een vriende lijke nijging van H. M. terug, niemand, die Haar groet, vergeet Zij terug te groeten. We waren eenige dagen geleden nog ge tuige van 'n aardig voorval, 't Gebeurde in de tram, die juist door de Parkstraat reed. Een paar buitenlui, man en vrouw, zaten druk te redeneeren over de Koningin. Plot seling vroeg de conducteur aan hen: ,,Wilt u de Koningin zien? Daar komt ze juist aan..." Ongeloovig lachen natuurlijk. „Gauw dan", riep de conducteur... daar wandelt Ze." En de nog ongeloovige bui- tenmenschen zagen een dame, met 'n zwart pluche mantel, dicht langs den huizenkant loopend. Ieder groette eerbiedig en militai ren vlogen in de houding.... Toen geloof den de buitenlui het. Maar nog lang waren ze te verrast, om veel te kunnen zeggen. (Tel.) H. M. de Koningin-Moeder ontving den Minister van Justitie na zijn terugkeer uit het buitenland in audiëntie. Het Nieuwjaarsgal a-b a 1 ten Hove, dat gisterenavond ten 9 uur ongeveer een 1000-tal genoodigden uit de hof-, diplomatieke, burgerlijke en militaire kringen in de prachtig verlichte en met levende witte seringen versierde zalen van het Koninklijk Paleis te 's Gravenhage ver eenigde, verschilde ditmaal met dergelijke hoffeesten van de laatst vorige jaren in dit opzicht, dat daaraan de luister der tegen woordigheid van H. M. de Koningin niet kon worden bijgezet. Hare Majesteit werd echter in de taak tegenover de gasten ver vangen door H. M. de Koningin-Moeder eu Z. K. H. Prins Hendrik, die te zamen de honneurs waarnamen Kort na negen uur begaven de leden der Koninklijke Familie zich te midden van den kring van vreemde diplomaten, ministers, hooge staatsambtenaren, die zich voor het cercle in de groote balzaal met hunne dames bevonden. Na afloop van deze begroeting nam het bal een aanvang, dat opgeluisterd werd dooi de dansmuziek van de Kon. Mil Kapel, ge dirigeerd door den directeur luit. Bouw man. In de kleine danszaal speelde een orkest onder leiding van den kapelmeester der voor malige schutterij, den heer Bolten, en aan gezien van de dansgelegenheid aldaar weinig of geen gebruik werd gemaakt, zoo wisselde de muziek er de dansnummers af met het spelen van eenige marschen van oud-Hol- landsche toonzetting compositiën uit het verleden, die op speciaal verzoek van den Prins dezen avond werden uitgevoerd. Koningin-Mpeder en Prins bezochten de verschillende salons, die de groote balzaal omgeven, lieten zich vele dames en heeren voorstellen of traden naar andere feestge noot-en toe met- wie zij zich belangstellend onderhielden. In twee zalen waren buffetten geopend waar ook souper werd gediend. Bij den aan vang was er in een ander salon een thee buffet. Tot -de aanwezigen behoorden ook de thans in de residentie met verlof aanwezige gezan ten van H. M. bij buitenlandsche Hoven, o. a. die te Weenen en te Athene. Tegen middernacht was het feest afgeloo- pen. Castro. Reuter seint uit Berlijn, d.d. 4 Januari Castro werd hedenochtend door pi-of. Is raël geopereerd. Het was een uiterst ge vaarlijke operatie, die drie-en-een-half uur duurde, daar tegelijkertijd aan darm en blaas geopereerd moest worden. Nadat de operatie was afgeloopen, ver klaarde Castro, dat het hem genoegen had gedaan, dat hij geopereerd had moeten wor den, daar de geheele wereld daaruit zou zien, dat hij niet naar Europa gekomen was om zich aan verantwoordelijkheden te onttrekken. Bij den Raad van State, aid. voor de geschillen van bestuur, werden in 1908 ter overweging aanhangig gemaakt 375 zaken, tegen 387 in 1907. Hr. Ms. pantserschip „de Ruyter" is 2 Januari te Curasao aangekomen. Belast met het bevel over het pantser schip „de Ruyter" de kapitein ter zee Snethlage, over de „Heemskerk" de kap. ter zee Tydeman, over de „Utrecht" de kap. ter zee Van Hecking Ooienbrander, over de „Gelderland" de kapitein ter zee Olivier, thans respectievelijk commandanten van de „Heemskerk", „de Ruyter", de „Gelderland" en de „Utrecht". Men seint ons uit Arnhem Baron Mollerus van Westkerke, Commis saris der Koningin in de provincie Gelder land, is plotseling overleden in den ouder dom van 68 jaar. Voor zijn benoeming tot Commissaris der Koningin was baron Mollerus burgemeester der gemeente Baarn en lid der Provinciale Staten van Utrecht. Dr. J. C. d e M a n. f Dr. Jan Cornells de Man, de nestor der Zeeuwsche geneeskundigen, die, Zaterdagavond te Mid delburg is overleden, werd den 20en Sept. 1818 te Middelburg geboren. Hij studeerde aan de academie te Leiden in de geneeskunde en promoveerde daar in Juni 1841 op eene dissertatie „De aconito". Na te Weenen en Parijs zijne studiën te hebben voortgezet, vestigde hij zich in het laatst van 1842 te Middelburg, waar hij weldra een drukke praktijk kreeg. In 1854 nam hij het onder wijs in de ontleedkunde aan de geneeskun dige school op zich en bleef daaraan werk zaam tot de instelling in 1866, na het tot stand komen der nieuwe geneeskundige wet ten, ophield te bestaan. Hij schreef verschillende werken, die al spoedig de aandacht op hem vestigden. Daar door werden liem onderscheiden ambten aangeboden, o. a. van referendaris en twee malen die van geneeskundig insepeteur. Dr. De Man was lid van den Geneeskun- digren Raad en hoofdbestuurder van de Maatschappij tot bevordering der geneeskun de. Verder was hij lid van het bestuur der godshuizen, van de plaatselijke schoolcom missie, voorzitter van de gezondheidscommis sie en bestuurslid van het Zeeuwsche Ge nootschap der Wetenschappen. Voor laatst genoemd genootschap bracht hij bijeen wat Zeeland merkwaardigs op praehistorisch, autoquarisch en zoölogisch gebied oplevert en den verdienstelijken man werd op zijn zeven tigsten jaardag de gouden medaille van het genootschap vereerd. Toen hij zijn 40-jarige praktijk herdacht, ontving hij van zijn vele patiënten en vrien den tal van bewijzen van waardeering en be langstelling. Tot op zeer gevorderden leef tijd bleef hij de praktijk uitoefenen en toen hij daarvan rust nam bleef hij nog steeds werkzaam, getuigen verschillende werkjes, die nog in den laatsten tijd van zijne hand verschenen. Mr. J. H. de 8 t o p p e 1 a a r. Den 31en December overleed te 's Graven hage in den ouderdom van 82 jaren de heer mr. J. H. de Stoppelaar, die gedurende tal van jaren, den Hollandschen naam in den vreemde heeft hooggehouden. Den 29sten November 1826 te Middelburg uit een oud Zeeuwsch geslacht geboren, werd hij, na zijn studiën aan de Leidsche Academie voltooid te hebben, reeds op jeugdigen leeftijd benoemd tot president van de Arrondissements-Rechtbank aldaar. Bij de oprichting in 1874 der gemengde rechtbanken in Egypte, werd deze bekwame rechtsgeleerde door onze Regeering uit velen gekozen, om in dat college zitting te nemen. In deze Rechtbank, waarin alle Europeesche Rijken vertegenwoordigd zijn, werd de heer mr. J. H. de Stoppelaar door zijne ambt- genooten reeds dadelijk lot hun voorzitter aangewezen. Aan de organisatie van dit Rechtscbllege heeft hij een belangrijk aan deel gehad. Door zijn ontwikkeld rechtsge voel, zijn kunde op wetenschappelijk gebied en zijn rechtschapenheid, werd hij herhaal delijk geroepen om internationale geschil len op te lossen en steeds werd zijne mee ning geëerbiedigd. Door vreemdeling en landgenoot hoog vereerd, keerde de heer De Stoppelaar in 1899 naar het vaderland terug. Reeds te voren had de Nèderlandsche Regeering zijn verdiensten beloond door zijne benoeming tot ridder in de órde van den Nederland- schen Leeuwde Egyptische Regeering er kende zijn arbeid ten behoeve van dien Staat door eene buitengewone onderschei ding. Wijlen de heer mr. De Stoppelaar is ook bekend door de bewerking van de Zelandia Illustrata en als schrijver van vele werken in het bijzonder handelende over de geschie denis van de provincie Zeeland. Het laat ste geschrift van zijne hand was „Balthazar de Moucheron" - een bladzijde uit de Ne- derlandsche Handelsgeschiedenis tijdens den 80-jarigen oorlog. Met den trein van 12 uur kwam gisteren middag te Middelburg het stoffelijk over schot aan. Van het station werd dadelijk naar de algemeene begraafplaats gereden en de overledene daar bijgezet in den familie grafkelder. Kamer van Koop handelt© Rotterdam. De eerste zitting der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rot terdam werd door den voorzitter geopend, met eene rede, waarin hij in de eerste plaats met vreugde herinnerde aan het bezoek door H. M, de Koningin aan Rotterdam gebracht, met de uitgesproken bedoeling, om kennis te nemen van de uitbreiding der handelsinrich tingen. Het jaar 1908 mag zeker niet minder dan zijn voorganger, aanspraak maken op de kwalificatie van zeer bijzonder, al is het in geheel tegenovergestelde beteekenis van 1907. De geldmarkt die zich in 1907 kenmerkte •door groote duurte, was gedurende 1908 ruim voorzien. De scheepvaartbeweging die in 1907 een belangrijke toename vertoond had, gaf in 1908 geheel tegenovergestelde cijfers te zien. Wel maakten de laatste maanden een gedeelte van het verlorene goed, maar ip totaal bleven we toch 10 achter. Hét eindigen van de periode van bloei, waardoor 1907 zich kenmerkte, samen val lend met het dure geld en het afnemen der handelstransacties, deed zijn invloed op de scheepvaartbeweging gevoelen De positie, welke de Rotterdamsche haven in het wereldverkeer inneemt, deden haar de gevolgen daarvan onmiddellijk gevoelen. Vandaar dan ook geen ongerustheid bij de ingewijden, al scheen de achteruitgang hier heviger dan elders. Zorg voor rivier of haven behoefde er immers niet te bestaan. Staats- en stadsbestuur werkten niet min der dan voorheen mede, om tegemoet te ko men aan de wenschen van den handel. De minder gunstige toestand, waarin de scheepvaart verkeerde, viel uit den aard der zaak samen met de plaats gehad hebbende belangrijke uitbreiding der scheepsruimte gedurende het tijdperk van bloei en drukte, op die wijze dubbel. Wat den exporthandel betreft, verwacht spreker dat de toon der verslagen verre van opgewekt zal zijn. De algemeene goederenhandel schijnt niet zoozeer in de malaise gedeeld te hebben. Met ingenomenheid ziet Spr. ten slotte terug op het handel- en scheepvaartfeest, dat Rot'er- dam aan zijn buitenlandsche connecties Ir» den afgeloopen zomer heeft aangeboden en waarvan de gunstige gevolgen niet kunnen uitblijven. Derampinltalië. In het cen traal comité, dat zich gevormd heeft tot steunverleening aan de slachtoffers van de ramp in Italië, hebben thans alle commis sarissen der .Koningin, behalve die in Utrecht en Friesland, zitting genomen. Naar het Hbld. verneemt, is op de lijsten, die ter beurze te Amsterdam ter teekening liggen, tot gisterenmiddag voor een totaal bedrag van circa f 43.000 ingeschreven, ten behoeve van de slachtoffers der aardbeving. Onder bescherming van een eerecomité met Prins Hendrik als voorzitter, zal 21 Ja nuari door de Koninklijke Zangvereeniging Cecilia met medewerking van Pulchri Studio in het Gebouw te 's Gravenhage een soirée gegeven worden ten bate van de Italiaan- sch> noodlijdenden. Bruidstocht per schaats. Op den Oudejaarsdag van 1908 ging een bruidspaar van Purmerland op schaatsen naar Ilpendam, om het huwelijk te laten vol trekken. In 1846 trouwde de grootmoeder dezer bruid ook op den laatsten dag des jaars

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2