BINNENLAND. Uit den omtrek. Fransche vice-consulaat te Messina, waar het lijk van den consul en zijne kinderen is nog niet weergevonden Rome, 5 Jan. De Kamér is tegen 8 1 dezer in buitengewone zitting bijeengeroe- pen. De advocaat Calapai te Messina beeft met bovenmenschelijke inspanning zich los gewerkt uit de puinhoopen. Daarna redde hij zijn zoon, zijne dochter, zijne echtge- noote, twee dienstboden en nog drie andere pc:" ..en. M e s s i n a,- 5 J a n. Bij besluit van den koninklijken commissaris, is het provinciaal bestuur van Messina ontbonden. R e g g o (Galabrie), 5 Jan. De mi nister van openbare werken Bertolini is hier aangekomen en heeft geconfereerd met den militairen commandant, generaal Duchau- raud. Er is besloten voorloopige barakken jj te bouwen op den weg van Reggio naar Campi óp plaatsen, die u t hygiënisch oog punt gunstig gelegen zijn,* ver van de mid delpunten van besmetting. De koninklijke commissaris geeft leiding aan de organen van den gemeentelijken dienst. Het reddingswerk wordt met ijver voortgezet. Talrijke lijken in staat van Ontbinding worden thans te voor schijn gehaald. Er bestaat op het platteland geen enkele boerenwoning meer. Napels, 5 J a n. Het dagblad Roma bericht, datr'5957 overlevenden en gewonden zich gisterenavond in Napels en omstreken bevonden. Heden kwamen nog duizend uit Reggio en Messina eiï ongeveer- duizend uit Calabrie. 6Ö0 bleven in Napels; de overigen vertrokken naar Rome. Velen zijn gevlucht naar Palermo, 600 naar Capri. Rome, 5 J. a n. Een telegram van den minister van openbare' wei-ken aan minister president öiolitti houdt het volgende in Ik heb de.noordelijke, kust van Calabrie, Reggio- en -de steden San Giovanni en Bag- nara bezocht. De dienst is daar op bevredi gende wijzè georganiseerd. Te Scylla ont breekt eenregeling. Ik heb den kruiser Lombardia, verzocht zich vooral met Scylla te bemoeien. 1_ heb de kust bij Taro bezocht, waar de dienst voldoende geregeld is. De bevelking begint tot rust te komen. Er zijn ontsmettingsmiddelen aangekomen. De afkondiging van den staat van beleg heeft een goede uitwerking op, den openbaren dienst. De torpedojager Granatiere is heden avond naar Palermo vertrokken met de kas van de Bank van Italië-te Messina. R o me,-5 J an. Twee telegraafkabels in de straattvan Messina zijn hersteld, hetgeen de telegrafische gemeenschapvan Rome met Messina zal vergemakkelijken. Heden moi-gen wérd' te Messina een man nog levend uit de puitih'oopen te voorschijn gehaald.'. R o m e, 5 Ja n. De zending van het Oosten rij ksche Roode Kruis is hier aan gekomen; Budap'est,5 J a n. Hier is eene com missie gevormd tot het verleenen van hulp aan de slachtoffers van de ramp in Zuid- Italid onder de hooge bescherming van kar dinaal Vaszazy, den minister-president en den minister van handel. Dp Staatscourant TT Woensdag 6 Ja nuari bevat ov m. de volgende koninklijke besluiten1: bevorderd tot gezantschapssecretaris 2e klasse bij het gezantschap te Rome jhr. inr. J. R. ;JClifford Cocq van Br engel, gezant- schaps-ajttaché in algemeenen dienst overgeplaatst van het gezantschap te Ber lijn naftr 'dat te Londen de gezantschaps- raad jhr. mr. A. v. d. Goes; overgeplaatst, van lijst gezantschap te Wee- nen naar dat te Berlijn de gezantschaps secretaris le klasse jhr. dr. C. G. W. F. van Vrèdenbureh, mè't *bevo"r dering tot ge- zantschapsraad.; eervol ontheven van het geven van onder wijs aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwscliool te Wageningen P. A. de Jong, registratie-inspecteur te Gorinchem; benoemd tot directeur van- het postkantoor Le Haarlêin. E. W. L. Wuppermann, thans te Breda; eervol ontslagen met pensioen de kapitein ter zee J. C. Cramer; bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein- luitenant ter zee G. Witsen Elias; tot kapi tein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse W. H. C. Hoog, tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse J. H. Tours. benoemd- tot; president der rechtbank te Leeuwarden mr. D. Z. van Duyl, thans vice-president, vergunning verleend tot het aannemen der ondersofieidóngsteekenen achter hunne namen vernield, aan de na te noemen personen jhr. mr. I). AW. van Tets van Goudriaan, kamerheer in buitengewone!! dienst van H. M. de Koningin, oud-Mi uister van. Buiteh'lanidsolie Zaken, de 3die graad van de eerste klasse der orde van <len Dubbelen Draak van Ghana; jhr. mr. H. C. J. Testa, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van H. M. de Ko ningin d'cr Neder landen, te Madrid, riddier-igroot- kruis der militaire orde van. de Heilige Maagd of dér Ontvangenis van Villa Vi^osa van Portu gal; den heer J. P. Crommelioiridder der orde van -het Legioen van Eer van Frankrijk - vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder 2de klasse in de orde van de Rijzende Zon, hem geschonken door Z. M. den Keizer van Japan, aan den gepens-. vicc-admiraal W. Romer; vergunning verleend tot het aannemen, van de vérsierselen van officier in de ordie van de Kroon van Siam, hem door Z. M. den Koning van. Siam geschonken, aan den referendaris ter algemeene secretarie van Ned.-Indiië J. E. Dam- hrinlk. -Z. K. H. de Prins heeft gisteren de algemeene vergadering van den Raad van State bijgewoond. Wij vernemen, dat Z. K, H. Prins Hendrik, beschermheer van de vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken", voorne- mens is dë aanstaande jaarvergadering van d?e vereeniging, op 13 Januari a.s,, te Amsterdam bij te wonen. Hbld. Het Hofbal werd bijgewoond door tal van 'gepensionneerde en met verlof zijnde generaals van het Indische leger. De Prins droeg de uniform van luitenant-generaal bij dat leger. De Koningin-Moeder droeg een parel grijze balrobe" met sleep. De Italiaansclie gezant had zijn afwezig heid doen verontschuldigen wegens de ramp, welke zijn land getroffen heeft. Tot de Indische generaals op het Nieuw jaar sbal ten Hove tegenwoordig, behoorde ook de generaal-majoor van Daalen, oud gouverneur van Atjeh. Huldeblijk aan de Koningin. Onder presidium, van mevrouw Van LeeuwenWaller, de echtgenoote van den burgemeester van Amsterdam, heeft zich daar ter stede een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de medewerking te verwerven van de Amsterdamsche vrouwen en meis jes tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin, ter. gelegenheid van de heuglijke komende gebeurtenis. Ook te 's Gravenhage wordt een dames comité gevormd tot aanbieding van een ge schenk aan de Koningin bij de te. verwach ten heuglijke gebeurtenis. In Den Haag bestond aanvankelijk het plan te trachten tot een nationale hulde te bomen, doch toen daarvoor medewerking werd verzocht te Amsterdam, bleek dat men daar reeds voor een stedelijk geschenk aan het werk was. De drie groote steden -de derde stad is Rotterdam gaan dus nu elk haar eigen weg. In Den Haag is het natuurlijk mevrouw Sweerts, die het initiatief neemt; zij heeft met een vijftal andere dames een voorloop ig klein comité gevormd, dat Vrijdag een bij eenkomst zal houden, waarin over uitbrei ding van dat comité zal worden beslist. (Hbld.) Ka Maandag de vergadering van den ministerraad, welke één dag vervroegd was,- te hebben bijgewoond, is de minister van Binnenlandsch zaken, mr. Heemskerk, den- zelfden avond naar Engeland vertrokken, tot het doorbrengen van een 10-daagsch ver lof. De audiëntie /an den minister van buitenlandsche zaken zal op Vrijdag 8 Ja nuari a. s. en die van Linnenlandsche zaken op Zaterdag 9 Januari niet plaats hebben. Minister Bevers, f Mr. J. G. S. Bevers, Minister van Wa terstaat, is gisterenavond te 's Gravenhage plotseling overleden, 't Droevige feit, het schokkend-onverwachte daarvan en de om standigheden waaronder 't voorviel, wekten groote ontsteltenis en deelneming. Nadat de minister 't departement, na afloop der ge wone werkzaamheden gisterenmiddag, had verlaten, deed hij eene wandeling door het Bosch in de richting zijner woning. De heer Bevers was vergezeld van mevrouw Van W., Mauritskade, met wier echtgenoot, het vroe gere Kamerlid, de thans ontslapene in nau we vriendschapsbetrekking stond. Op het wandelpad langs den Koekamp gekomen, gevoelde de heer Bevers zich plotseling on wel; hij zeeg ineen en werd bewusteloos. De voerman van een met een paard bespan nen wagen stelde dezen ter beschikking om den lijder naar diens woning in de Daendels straat over te brengen.. Men kan zich de consternatie in zijn huis voorstellen. Ondanks den geweldigen schok die haar zoo onvoorziens trof, had mevr. Bevers de geestkracht en de zelfbeheersching, om zelve voor onmiddellijke geneeskundige hulp te zorgen. Liefderijke en deskundige bijstand mochten evenwel, ongelukkig, niet meer ba ten. Na een kwartier uurs tijd gaf de heer Bèvers den geest. Hem had een beroerte ge troffen, die aan zijn werkzaam leven op 't onverwachtst een einde maakte, zijn eervol le loopbaan op eenmaal afsneed, hem aan den dienst van Koningin en vaderland ont trok. Het leven van nu wijlen mr. Bevers is nog pas kort geleden geschetst, toen hij, nauwelijks een jaar geleden, (11 Februari 1908) als raadsman der Kroon optrad in het ministerie-Heemskerk, waarin hem de por tefeuille van Waterstaat werd toevertrouwd. De keuze was op hem voor dat departement gevallen, omdat hij in de residentie het be heer der publieke werken als wethouder gedurende verscheidene jaren had geleid, toen hij, als advocaat in Den Haag zich ge vestigd hebbende, eenigen tijd te voren als lid van den gemeenteraad was opgetreden. Zijne juridische werkzaamheden werden er kend, toen hij als lid der commissie van voorbereiding voor de faillissemtnswet werd aangewezen. De heer Bevers had zich toen reeds in het staatkundig leven bewogen; korten tijd was hij nl. lid van de Tweede Kamer voor Doe- tinchem, en in de jongste ontbinding van de Eerste Kamer, nam hij in dat hooge wet gevend college zitting. Het ministerschap van den lieer Bevers had nog te kort ge duurd, om hem gelegenheid te geven, al zijn krachten in deze betrekking te ontwik kelen. Toch werd onder zijn bestuur reeds menige belangrijke maatregel van wetge ving voorbereid. De lieer Bevers was een beminnelijk man. Is voor zijn naasten familiekring zijn plot seling verscheiden een zware slag, niet min der onder zijne collega's, zijne vroegere ambtsbroeders in de balie, die hem inder tijd in den raad van toezicht en discipline voor de orde van advocaten kozenin de chariteitskringen vooral, waarin de nu ont slapene zich met voorliefde bewoog, zal zijn heengaan een sm artelij ken indruk maken. Onder zijne geloofsverwanten was Bevers ook een man van beteekenis, van gezag en van invloed. Gedurende een reeks van 25 jaren maakte hij deel uit van het Regenten- college van het R.-K. weeshuis. Het voor zitterschap van den Hoof draad der Vincen- tius da Paulo-vereeniging werd door den heer Bevers bekleed, en toen hij verleden jaar iii den Raad der Koningin werd geroe pen, werd hem het eere-voorzitterschap op gedragen als erkenning zijner groote ver diensten en zijner toewijding aan dit groote liefdadigheidswerk. In liet kerkbestuur der parochie van den H. Anthonius en Lode- wijk, had hij als kerkmeester zitting. Naast eene pauselijke orde, sierde het ridderkruis van den Nederlandsehen Leeuw de borst van dezen nobelen man. Op betrekkelijk weinig gevorderden leef tijd is mr. Bevers zijn gezin, het vaderland, zijn vele vrienden, de kerk ontvallen. Op 56-jarigen leeftijd is hij gestorven. Hij was den 23en September 1852 te Roermond ge boren. De staat zijner gezondheid deed geenszins dezen slag verwachten. Nog Maan dagavond bevond hij zich onder de genoo- digden ten Hove. Zijn gewone opgewekt heid -deed allerminst een zoo spoedig einde .voorzien. Toch had de nu ontslapene mis schien zich weinig ontzien. Zijn vrienden wisten, dat hij nu en dan aan benauwdhe den leed, die wellicht grooter zorg hadden vereisoht, dan de volijverige man zich gun de. Zijn nagedachtenis zal in zeer ruimen kring in eere blijven. N ederlandsche adel. De mi nister van Justitie brengt - in herinnering, dat zij die tot den Nederlandschen adel be- hooren, gehóuden zijn aan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven akten. Nederland en Venezuela. In verband met den veranderden staat van zaken in Venezuela heeft de Heemskerck order ontvangen naar Nederland terug te keeren De Utrecht vertrekt uiterlijk 12 dezer naar West-Indië, ter aflossing van de Gel derland. Reuter seint uit Londen Aan de Times wordt d.d. 5 dezer uit Washington gemeld, dat daar officieel ver nomen wordt, dat Buchanan, speciale agent der Vereenigde Staten, welke naar Caracas is gegaan, ten einde een hervatting der di plomatieke betrekkingen tusschen de twee rijken tot stand te brengen, een bevredigen den vooruitgang meldit der onderhandelin gen met de nieuwe Venezolaansche regee ring. Castro. Reuter seint uit Parijs, d.d. giste ren Uit Berlijn wordt aan de Liberté gemeld, dat, hoewel de operatie, welke dr. Israël Castro heeft doen ondergaan, gelukt schijnt te zijn, heden verzekerd wordt, dat de toestand van den gewezen president zooda nig verergerd is, dat er gevaar voor zijn leven bestaat. De Temps heeft een gelijkluidend tele gram. Reuter seint uit Berlijn: De Lokal-Anzeiger maakt zich tot tolk van het gerucht, volgens hetwelk Castro tenge volge van de ondergane operatie in doodsge vaar zou verkeer en. De Vossische Zeitung en het Berliner Tageblatt logenstraffen dit gerucht. De gezondheid van Castro zeg gen zij is zoo bevredigend als ze na een dergelijke operatie maar zijn kan. De correspondent van de Matin te Ber lijn heeft met Castro een onderhoud gehad. Castro zei.de, de berichten aangaande zijn val en het verraad van Gomez nog altijd niet te kunnen gelooven. Hij, Castro, had altijd zijn plicht gedaan. Nooit was Venezuela zoo voor spoedig geweest als onder hem, nooit waren binnen- en buitenlandsche zaken zoo goed bestuurd als door hem. Verder liet Castro zich boos uit over Ne derland, dat zich als een zeeroover gedragen had. Op de vraag of hij bericht van Gomez had, zeide Castro, dat hij enkele dagen geleden nog een brief van Gomez gekregen had, waar in deze hem zeide, dat alles opperbest ging alleen vermaakten de Nederlanders zich met het opvisschen van eenige Venezolaan sche bootjes." Op non-activiteit gesteld de eervol ontheven chef van 'an marinestaf en van de afdeeling defensie aan het departement van marine, schout-bij-n'-cht- A. H. Hoek water. M r. N. G. Pier son. Naar de N. R. Ct. verneemt is de toestand van mr. N. G. Pierson eenigszins vooruitgaande. M r. J. H. M. baron M o 11 e r u s van West kerke, f Omtrent den over leden Commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland schrijft de Arnh. Ct. Hoe hoog men dezen hoogsten ambtenaar in het gewest schatte, daarvan mocht de heer Mollerus de doorslaande bewijzen ontvangen op 1 Juni 1905. toen het 25 jaren geleden was, dat hij, bij kon. besluit van 25 April 1880 benoemd cot Commissaris der Ko ningin in Gelderland, dien hoogen post aan vaardde. In de 25 jaren, dat baron Mollerus aan het hoofd van onze provincie stond, zijn zeer veel belangrijke onderwerpen in de Staten behandeld, vele besluiten van groot gewicht voor Gelderland genomen. En bij de behan deling van al die onderwerpen bewees de voorzitter der Statenvergadering, dat hij zich volkomen op de hoogte had gesteld van de vaak moeilijke zaken. Daarbij moest de strikte onpartijdigheid van den leider der vergadering ten zeerste geroemd worden. Maar ook buiten die openbare vergaderin gen deed baron Mollerus zich kennen als een man, bij uitnemendheid geschikt voor zijn invloedrijke taak. Hij was Steeds ge neigd een ieder te woord te staan en toonde daarbij een beminnelijke welwillendheid, ter wijl hij toch, als dat noodig was, ook krach tig kon optreden. Wie met hem werkten en in den goeden zin samenwerkten, konden verzekerd zijn van zijn belangstelling ook in hun particuliere aangelegenheden. Baron Mollerus heeft ook steeds getoond, kunsten en wetenschappen gaarne te willen bevorderen en steunen. Dat zijn liefdadig heidszin groot was, daarvan zullen vele in stellingen kunnen getuigen, Zijn gastvrijheid werd mede steeds ge roemd kortom Gelderland verliest in hem een terecht zeer betreurd hoofd en Arnhem een stadgenoot, wiens naam in eere zal wór den gehouden. Mr. Johan Hendrik Mello baron Mollerus van Westkerke was, vóór hij tot de hooge functie van commissaris der Koningin in Gelderland werd geroepen, burgemeester van de gemeenten Baarn en Eemnes en tevens lid van de Provinciale Staten van Utrecht. Tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen, bedankte hij voor die benoeming. De overledene was in het- bezit van ver schillende binnen- en buitenlandsche ridder orden. Bond van Vrije Liberalen. Naar de ,,N. Ct." leidt is. in het district Beverwijk een afdeeling van den Bond van Vrije Liberalen opgericht. De twist in d e S. D. A. P. In Het Volk van Maandagavond is de cir culaire opgenomen, die het partijbestuur der S. D. A. P. (Vliegen, Van Kuijkhof, Men- dels, Spiekman en Wiebaut) aan de partij- genooten heeft toegezonden in zake liet refe rendum over de vraag, of de partij een bui tengewoon congres wil zien bijeengeroepen. Nadat de circulaire de loop der gebeurte nissen in de partij heeft nagegaan sedert het congres te Utrecht in 1906, toen een resolu tie werd aangenomen, waarbij de twee stroo mingen in de partij als gelijkwaardig werden beschouwd en als eisch werd uitgesproken, dat beide elementen in goede harmonie zou den samenwerken, wordt het optreden van Schaper en Helsdingen aan critiek onder worpen en van hen gezegd, dat zij door hun ontslag als bestuursleden de partij willen pressen tot het bijeenroepen van een buiten gewoon congres en dat congres dan voor de keus stellenIciest tusschen de Tribune- redacteuren en ons. Hiertegen komt het partijbestuur op. En het verklaart, dat het de partij niet langer wenscht- te besturen, indien zij meent dat in deze zaak Schaper en Helsdingen- terecht de verantwoordelijkheid van het gebeurde- af wezen, indien de partij dus meent dat liet tegenwoordig bestuur in de zaak der Tri bune-redacteuren onverantwoordelijk gehan deld heeft. Overigens blijft het bestuur bij zijn mee ning, dat een buitengewoon congres niet noo dig is. in een ander stuk in Het Volk door ,het partijbestuur" onderteekend, wordt mr. Troelstra de les gelezen, die- zich geroepen acht buiten het partijbestuur als leider op te treden", door over den toestand in de par tij een brochure te gaan schrijven. Ook het partijbestuur acht het van het grootste belang, dat de vragen die den grond slag der partij raken, gesteld en beantwoord worden. Doch dat kan zelcer niet op een inderhaast bijeengeroepen buitengewoon con gres, en ook niet op het aanstaande Paaëch- congres, al dan niet ingeleid door een brochure van Troelstra. Nogmaals stelt het .bestuur daarom de quaestie aldus „Er zijn een paar partijge- nooten, die naar de meening van het partij bestuur de grenzen der congresresoluties heb ben overschredenhet partijbestuur is op getreden het partijbestuur heeft een ver klaring aanvaard; het partijbestuur heeft nu af te wachten, of zij die de verklaring heb ben gegeven, zich er aan zullen houden, al vorens verder op te treden. Deze zaak heeft het partijbestuur tot een oplossing gebracht. Er is dus naar het oordeel van het partij bestuur voor een buitengewoon congres niets te doen". Van oen j.l. Zondag te Amsterdam gehou den vergadering van „Marxisten", deelt het. Hbld. het volgende mede De vergadering, uitgeschi even door de Tribune-redactie, de heeren Wijnkoop, dr. Van Ravensteijn en Ceton, had plaats in De Kroon, werd door een zestigtal „Marxis ten" uit verschillende plaatsen in ons land bijgewoond, en door den heer D. J. Wijnkoop gepresideerd. De quaestie van n dag werd zeer breed voerig in deze vergadering, welke van één tot zes uur heeft geduurd, besproken. De mogelijkheid werd daarbij onder de oogen gezien van een a. s. sclimring in de S. D. A. P., welke zeer waarschijnlijk wordt ge acht, indien de partij tot het houden van een buitengewoon congres besluit. De hou ding werd besproken, die thans (dus niet na eventueele scheuring) moet worden gevolgd en besloten pogingen in he werk te stellen een buitengewoon congres te voorkomen. De Tribune-redacteuron legden verant woording af van hun houding tegenover het Partijbestuur. Na breedvoerige discussie gingen alle aanwezigen met- deze houding mee. In tegenstelling met het advies van het Partijbestuur wordt in een hoofdartikel van Het" Volk van gisterenavond .betoogd,, dat éen buitengewoon congres van de .8. D. A. P. thans wel noodig is. De redactie geeft aan de partijgenooten den raad om bij het referendum vóór een buitengewoon congres te stemmen teneinde zoo spoedig mogelijk „aan de verwarring in de partij een einde te maken." De redactie verzikert, dat er „een ernsti ge, diepgaande beroering" in de partij aan wezig is. Die verzekering -al.men wel moe ten aanvaarden, waar uit den aanvang van bedoeld artikel blijkt, dat ook de collectieve redactie niet eenstemmig denkt over de vraag, of een buitengewoon congres moet worden gehouden. Het wordt nl. noodig ge acht te verklaren, dat de opmerkingen in het artikel niet de meening van alle vijf de redacteuren vertolken. Huidigi ngvaneen redder. Gisterenmiddag werd ten stadliuize van Rotterdam ontboden de brandspuitmeester J. J. Verhoeven, die Woensdag 11. bij een brand in de Lombardstraat met levensgevaar een vrouw en drie kinderen redde. In de ver gadering van B. en W. werd hem wegens zijn moedig gedrag hulde gebracht en een gouden medaille met inscriptie toegezegd als blijvend souvenir aan den door hem betoon den moed. De Vereeniging Nationale Blinden zorg te 's Gravenhage (beschermheer Z. K. H. Prins Hendrik der Nedei-landen) schonk van hare netto totaalontvangst f 1175 aan het fonds tot stichting en instandhouding van een Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheezenf 1175 aan de Blindenstichting en f 100 aan de met de Blindenstichting ver bonden voorschotkas. De ramp in Italië. Op de Am sterdamsche beurs is gisterenmiddag nog voor een bedrag van f 10,000 geteekend voor de slachtoffers in Zuid-Italië. Met de beide vorige opgaven maakt dit een totaal van 53,000. Het bestuur van de Opera-Vereeniging heeft besloten het batig saldo van de voor stellingen van Figaro's Hochzeit (Amster dam) 13 dezer, Den Haag 15 dezer en Rot terdam 16 dezer) ten goede te doen komen aan de slachtoffers van de ramp in Zuid- Italië. De werkloosheid te Am- ster d a m'. De Amsterd&msche Bestuur- dersbond heeft een schrijven gericht tot de werkloosheid-commissie uit de burgerij, waarin gewezen wordt op de omstandigheid, dat de centrale besturen der arbeidersorgar nisair es geheel buiten de stichting, organi satie en leiding dier commissie gehouden zijn, wat tot ongewenschte gevolgen leidt in de werkwijze dier commissie en in het bij zonder bij de georganiseerde arbeiders te genzin wekt tegen het geheele werk der com missie. De werkloosheid te 'sGra- venhag e. Bij het Algemeen Comité te 's Gravenhage zijn op het oogenblik 2155 werkloozen ingeschreven Politiehonden. In den nacht van Zondag op Maandag surveilleerde op het Bezuidenhout te 's Gravenhage een agent van de politiehondenbrigade met zijn hond. Het dier snuffelde in donkere hoeken, en gaten, bleef eensklaps staan en waarschuw de zijn meester .met het voorgeschreven kort geblaf, dat er onraad was. De agent ter plaatse komende, zag een man in bewuste- loozen toestand met een bloedende hoofd- wonde op den grond liggen. Naar het. naast- bijgelegen politieposthuis gebracht, bleek dat de bewustelooze kennelijk in staat van dron kenschap was neergevallen. Door de waakzaamheid van den hond is liet voorkomen, dat de man den géheelén nacht onder den bloot.en hemel is blijven liggen, want voor de surveilleerehde „agen- ten zou hij onopgemerkt gebleven zijn. Eenige nachten te voren sneed een der andere politiehonden een paar stroopers op den Raamweg den pas af, toen zij op nader ring van den begeleidenden agënt het hazen- .pad kozen. E e ti. z a, a k a 1 a D u.i t s c h e Greet. Gisternamiddag werd door de rechtbank te Maastricht behandeld de zaak c. a. A. M.. Kansel, huisvr. Bongers alhier, die. be klaagd werd een rendez-voushuis te hebben gehouden, waarin zij gelegenheid gaf aan mannen zich met minderjarige 'meisjes af te geven. Verschillende getuigen, behoorende tot de meest geachte inwoners der stad, zoo als de directeur der telefoon, een tweetal gemeenteraadsleden, een luitenant ter. zee enz., waren als getuigen gedagvaard. De eisch luidde een jaar en zes msianden" gevangenisstraf. RI y i e r b e r i c h t: e n. 5 Januari 1909. Keulen, drijfijs. Lobith, eenig drijfijs. Nijmegen, blank water. St. Andries (Waal), drijfijs over 1/10 der rivierbreedte. r-Arnhem, eenig drijfijs. Vreeswijk, ijs vast. Westervoort, idem. Kampen, idem. Grave, blank water. St. An- dries (Maas), ijs vast. Hedel, idem. Laagwater. Gorinchem, vol drijfijs. Krimpen, idem. Dordrecht, ijs vast. Moerdijk, drijfijs óver 1/5 der rivierbreed- 1 te. Hellevoetsluis, vol drijfijs. rIn alle r.-k. kerken in het aartsbis dom 'van Utrecht, is een schrijven voorge lezen, waarin op last van mgr. van de We tering, aartsbisschop van Utrecht, werd be paald, dat zoolang de heuglijke gebourse- nis van H. M. de Koningin nog niet zal zijn vervuld, op alle Zón- en christelijke feestdagen voor of na elke godsdienstoefe ning voor het Vorstelijke Huis zal gebeden worden. aDe 36e algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik, zal, in 1909 worden gehouden te Utrecht. Bussum, Te Bussum is ingebroken in de tijdelijk onbewoonde villa „Vree burg" aan de Parklaan van den heer Van Waalwijk, die gedurende de wintermaan den te Amsterdam woont. Toen nu gisteren het dienstmeisje eens kwam kijken, vond ze alles overhoop ge haald. Vermist worden verschillende gouden en zilveren sieraden, o.a. een gouden horloge en ketting, gouden armbanden, enz. Daar het moeilijk te zeggen valt, wan neer de diefstal gepleegd werd men weet alleen, dat- hij in den loop der laatste da gen ié geschied is het opsporen der die ven zeer lastig. Een uitgebreid onderzoek wordt evenwel ingesteld. H a v d e r w ij k. Wegens gebrek aan plaatsruimte te Nijmegen, is het vertrek vari heit Koloniaal werfdepot van hier nog een jaar uitgesteld. Het gebeurde te Eïburg. Uit Elburg meldt men aan de Zw. Ct. het volgende De toedracht van de oproerige beweging, welke alhier voorviel op Vrijdag, Nieuw jaarsavond, en niet Zaterdag, zooals werd gemeld, komt hierop neer: Niet altijd is vroeger met klem de hand gehouden aan het toezicht op de naleving van wetten ^en ver- ordeningen. Hierin kwam een einde, toen de tegenwoordige burgemeester aan het be stuur kwam en door het overlijden van een der veldwachters en de ontslagneming van den anderen veldwachter twee nieuwe titu larissen werden aangesteld. In den beginne ging dit goed, hoewel sommigen hun bij hun solliciteeren al een pak slaag hadden beloofd, doch toen ook ingevolge aanschrijvingen vën hooger hand, een 37-tal overtredingen en een 7-tal processen-verbaal werden opge maakt, kreeg de politie de schuld. Door eenige heethoofden werd besloten dit plicht- vervullen betaald te zetten. Daartoe werd Nieuwjaarsavond uitgekozen. Nadat op dien dag met gulle hand door een persoon des middags om niet jenever was

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2