Bericht aan de Abonnds. I". 194. f' Jaargang. Donderdag 7 Januari 1909. „DE KONINGIN DER MODEBLADEN". BUITENLAND. BINNENLAND^ AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.90. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiflnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVÏRTENTIÈN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer -0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 95 «ents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voovdeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren m dit Blad, by abonnement, Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Naar aanleiding van meermalen uit gesproken wenschen, om de Dames- Abonnés in de gelegenheid te stellen een goed on goedkoop Modeblad te be- zorgen, berichten de Uitgevers van dit Blad dat zij daarin geslaagd zijn en kunnen zij, te beginnen met Januari 1909 een gebeel nieuw Modetijdschrift aan bieden onder den titel van Wat dit fraai uitgevoerd Blad beoogt, wordt aan de Abonnés door middel van een prospectus bekend gemaakt, terwijl het voor belangstellenden steeds aan ons Bureau verkrijgbaar zal zijn. Het is ons plan voor de Abonnés de gelegenheid open te stellen, op dit M0d8- Album in te teekenen tegen den lagen prijs van 60 Cts. per 3 maanden, en tevens maandelijks, bij de verschijning, een bon in de Oourant af te drukken, waarop het den Abonnés ook mogelijk zal zijn zioh enkele Nummers aan te schaffen, die buiten Abonnement voor den'prijs van 221 /2 Cts. kunnen afgehaald worden. Abonnés buiten da stad kunnen zich het Album bij 3'maandelUksch-abonnement ais druk werk per post laten toezenden; tegen ver hoogden prijs van 21/a CtS. per Nummer voor de verzending. Kennisgeving. Burgemeester em "Wethouders der gemeente Amersfoort bremgen' ter algemeene kennis, daft bij h'iini besluit van lieden), ingevolge artikel 8 der Hinderwet, aan. de naamilooze vennooteoliap Amersfoortsohe Rijwiel»-, Automobielen»- en Ma- ahimefabrieUc, voorheen D. H. Eysinik eaii hare rechtverkrijgenden; alhier, vergunning is ver leent! tot het oprichten van: a. eene zuiggasmotor vaan 42 P.K., dienende tot het drijven van 12 draad- en fraisbaniken, 5 boormachines, 2 zaagmachines, 1 slijpsteen, 5 slijpmachines, 1 wan, 1 ventilator, 4 smidsvuren en» 2 proefbaniken b. drie dynamo's tot liet leveren van elec- tr isoh licht, urn het- perceel, Annlheonsche weg 33, kadastraal sectie B, no. 2176, onder voorwaarde: 1. de fuudeerimg voor den gasmotor wordt aangelegd op een met water aangeleiden zand bodem en samengesteld van metselwerk of stam- betoudeze fundoering wordlt 2.80 M. lang, 2.70 M. breed1 en 1.80 M. hoog; 2. de te plaatsen gasmotor wordt met stevige ankers op de furedeering bevestigd'; 3. die te plaatsen gasmotor heeft eene afvoer pijp, van voldoendte wjjdlte zonder 'korte boclir ten, welke geleid wordt door een 'bnalpot van zoodanige afmeting, dat de ontsnapping van verbrande gassen zonder hinderlijk geraas plaats heeft; 4. de uitntonding van de in sub 3 genoemde afvoerpijp heeft ten minste een twee Meter lioogere ligging dlan het punt, waarop de pijp het dak van de stelplaats, tevens het dak boven do motorka mer», verlaat. Amersfoort, 5 Januari 1909. Burgemeester en. Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFIuRT KROESE. WÜIJTIER8. Politiek Overzicht Oostenrijk en Servië. De Serv'sche minister van buitenlandsche zaken Mi'owanowitsoh heeft, om Oosten- rijk's gevoeligheid, die was opgewekt door de in de Skoepschtina door hem gehouden rede, te bezweren, eene zinsnede, die bij zonder aanstoot had gogovan, teruggenomen. Het wordt aan eene fout, bij de vertaling begaan, geweten, dat het naar Weenen geseinde verslag van 's ministers rede hem in den mond werd gelegd dat Bosnië in een toestand van slavernij is, terwijl hij bedoeld heeft te zeggen, dat de lialkan-zen- diïg van Oostenrijk-Hongarije heeft geleid tot een toestand van onderwerping van twee door Serven bewoonde prov nciën. Uit Weenen wordt bencm», dat men 't daar als waarschijnlijk beschouwt,, dat de zaak geheel zal worden geschikt. Indien dat zoo is, dan ziet men van Servië heel wat door de vingers, want het was niet slechts eene en kele zinsnede waaraan men aanstoot kon nemen, maar de geheelo rede Die rede toch bevatte het betoog, dat Oostenrijk moet op houden een Balkanstaat te zijn, dat Bosnië en Herzegowina eene volledige souvereini- teit moeten krijgen of althans eene halve souvereiniteit onder toezicht van Europa en dat de grens tusschen Oostenrijk-Hongarije .en de Balkanlanden van rechtswege moeten zijn de Save en de Donau. De Skoepschtina heeft z;ch hierbij geheel aangesloten. Aan het einde van een twee- daagsch debat, waaraan ve icheidene gehei me zittingen waren voorafgegaan, heeft» zij hare meening uitgedrukt- in een besluit, dat een dringend beroep doet op Rusland en de westersche mogendheden om zakelijken steun te verleenen tot bevrediging van Ser- vie's wenschen. Dit besluit spreekt uit, dab Servie en Montenegro evenmin politiek als economisch volledige onafhankelijkheid be zitten en dat zij deze slechts kunnen be reiken, als Bosnië en Hirzegowma een zelf standige Turksche vazalstaat worden onder garantie van de groote mogendheden. Het Slavische broederschapsgevoel van Rusland, de deelneming van Engeland, Frankrijk en Italië en ten slotte de eerzucht van Turkije worden opgeroepen om deze rijken te bewe gen op de conferentie, die eerlang zal moe ten samenkomen, voor de vervulling van de Servische wenschen op 't komen. De Noue Freie Presse teekent hierbij aan ,,Het besluit zelf spreekt er met van, dat, als deze wenschen niet worden vervuld, Ser- vie oorlog wil voeren. Minister Milowano- vdtsch zeide echter in zijne rede, dat men Servie niet tot den vanl.oopsstrijd moet drijven, en de leider van de progressisten Stojan Nowakowitsch verklaarde, dat het Servische volk met de wapenen in de hand aan Europa moet zeggen wat het noodig heeft om te kunnen leven. Ook dit zijn, zooals men ziet, geene aankondigingen van bepaalde besluiten, maar onbestemde drei gementen en sabelkletterende aanduidingen. Servie plaatst zich echter op oratischen oor logsvoet tegen Oostenrij k- Hongarij e Beteekenis hecht de Neue Freie Presse niet aan deze manifestatién. Zij zegt onom wonden, dat het besluit van de skoepschtina niet geheel ernstig moet worden opgevat. ,,De rede van Milovanowitseh en het be sluit van de skoepschtina kunnen beteekenis voor de Servische partijpolitiek hebben. Op den internationalen toestand zullen zij slechts in zóó ver invloed uitoefenen, dat zij aan ieder duidelijk toonen, wat het Servische be roep op de openbare meening van de gansche wereld eigenlijk wil zeggen. Wij in Oosten rijk hebben slechts één antwoord op deze manifestatiënDe handen weg van 't geen ons toebehoort". Wanneer er reden bestaat om op die wijze de zaak op te vatten, dan is het te verkla ren, dat men te Weenen genoegen neemt met de halve verontschuldiging, die in Belgrado is gemaakt. Intusschen er is ook eene an dere opvatting, waaraan de Temps op deze wijze uiting geeft: ,,De rede is misschien slechts een voelhoren, die is uitgestoken in de Europeesclie verwarring. Maar zij is in ieder geval eene bijdrage tot de beroering in het Balkangebied. Wanneer men wil be denken, dat de Koning van Bulgarije, steeds meer geprikkeld over den valschen toestand waarin men hem laat blijven, iederen dag een beetje Verliest van zijn vredebewarend gezag over zijne onderdanendat Oosten rijk, aan den vooravond van nieuwe moeie- lijkheden met Hongarije, in verzoeking kan worden gebracht door de beslissende stap pendat Turkije thans meer dan 250,000 man in Europa heeft, dan zal men begrij pen, dat de opgewondenheid van de Serven en de Montenegrijnen een gevaar voegt bij vele anderen. Het officieele optimisme zal zeker geërgerd zijn door de volharding, waarmee wij ze aanwijzenwij verwijzen het naar de les van den Russisch-Japanschen oorlog, waaraan het geweigerd heeft te ge- looven, totdat de eerste kanonschoten vie len". Duitschland. De officieuse Nordd. Allgem. Zeitung ver dedigt den rijkskanselier met kracht tegen aantijgingen van een reeks clericale bladen te Berlijn en te Weenen, die de Balkan- staatkunde aangrijpen als middel om den rijkskanselier verdacht te maken. Hem wordt in die bladen verweten, dat de Duit- sche politiek niet meer als vroeger zich nauw aansluit bij de Oostenrijksche en als reden daarvoor wordt dan opgegeven, dat de keizer zich niet meer actief met de politiek bezig houdt en de Duitsehe groot-industrie en de groote financiers, die met het bloc I kunnen doen wat zjj willen, in de Duitsehe staatkunde den toon aangeven. Deze bladen i dringen er voortdurend op aan, dat Duitsch land een bemiddelende' rol zal spelen in de Balkan-politiek, wat de Nordd. Allg. Ztg. echter kenschetst als een poging om den rijkskanselier te verleiden tot een stap, die in Oostenrijk als ontijdig zou worden opge vat. Het Fremdenblatt, het orgaan van liet Oostenrijksche departement van buitenland sche zaken, zegt van de tegen Biilow ge richte verwijten, dat die geheel en nl onge rechtvaardigd zijn. De Duitsehe politiek heeft van den beginne af aan Oostenrijk-Hon garije de volledigste diplomatieke ondersteu ning verleend. En dat ondanks de ophitsin gen en moeilijkheden de algeraeene toestand in Europa gunstiger is geworden en men thans spreken kan van een détente, is te dan- ken aan de samenwerking tusscheu beide staten. Prmnkrtlk Naar aanleiding van zinspelingen, die door sommige bladen waren gedaan op geschillen tusschen eenige ministers, waarvan in den eergisteren gehouden ministerraad zou zijn gebleken, verzekert de Temps, dat er geen enkele moeielijkheid is ontstaan. Dat woord is zeker te sterk. Wel schijnt er eenig ver schil van meening te zijn tusschen de minis ters Bviand, Viviani en Doumergue eener zij ds en de overige ministers anderzijds over het lot van de 32 ter dood veroordéelde mis dadigers, die thans in de gevangenissen op eene beslissing wachten. De Kamer heeft zich uitgesproken voor handhaving van de dood straf de meerderheid van de ministers be schouwt daarom eene begenadiging in massa als ontoelaatbaar. De ministerraad heeft nog geen besluit genomen. Wanneer de Kamer in de volgende week bijeenkomst, zal een wetsontwerp wor den aangeboden om amnestie te verleenen aan de personen, die moeten terechtstaan wegens deelneming aan de onlusten te Dra- veil. In de laatste zitting van de Kamer voor de vacantie was de urgentverklaring van een voorstel om deze amnestie te verleenen met eene geringe meerderheid geweigerd. In afwachting van de beslissing over dat wets ontwerp zal de behandeling van het proces worden verdaagd Portugal. Lissabon, 6 Jan. De gefondheids- toestand van Koningin Maria Pia van Por tugal blijft zeer slecht. RMiaad. P a r ij s, 6 Jan. Aan de Temps wordt uit Petersburg gemeld, dat volgens een daar loopend gerucht, graaf v. Osten-Sacken, ambassadeur van Ruslaid te Berlijn, op 15 Januari zal aftreden en vervangen zal wor den door den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken lswolsky. StnU. Uit Belgrado wordt aan de Vossische Ztg. bericlit, dat men daar in de diplomatieke kringen geen bijzondere beteekenis hecht aan het door de skoepschtina in hare laat ste zitting genomen besluit, omdat men uit ondervinding weet, dat men in Servië gaar ne veel spreekt, maar weinig doet. Daaren tegen gelooft men, dat de hevige uitvallen in de skoepschtina tegen Oostenrijk-Hon garije, die noch van de regeering noch van den voorzitter eene terechtwijzing ondervon den, niet zonder gevolgen zullen blijven. Eene scherpe vermaning uit Italië ont vangt Servië van de Popoio Romano, die op merkt, dat de toestemming van Engeland tot de door Oostenrijk-Hongarije voorge stelde wijzo van behandeling der Balkan geschillen een belangrijken stap tot de oplos sing van die geschillen beteekent. Daar ook de toostemmiug van Duitschland, Italië en Frankrijk buiten twijfel is, kan men rede lijkerwijs de groote moeielijkheid om tot eene vreedzame bij legging van de Oosfcer- sche kwestie te komen als overwonnen be schouwen. Het is pijnlijk, zegt de Popoio Romano verder, dat men juist op dit oogen- blik uit Belgrado en Montenegro berichten tracht te verspreiden, die wijzen op die be doeling van de Servische stammen om in het voorjaar den oorlog uit te lokken, als de conferentie hunne wenschen naar territoriale compenaatiën niet mocht bevredigen. „Wij moeten deze volken toewenschen, dat zij zich niet door onverstandig ongeduld laten meêsleepen tot handelingen, die hen de sym pathie van de mogendheden zouden doen verliezen en hen in een gevaarlijk isolement zouden kunnen brengen." Turkije. De boycotbeweging in Turkije neemt steeds scherpere vormen aan. Het boycotoomité heeft aan de belastingambtenaren last gege ven slechts zoodanige goederen te laten ont schepen, welker origineele facturen het visum van het comité dragen. Dit visum wordt echter slechts verleend aan de kooplieden, die behooren tot het boycotsyndicaat. De schade, die de Oostenrijksche Lloyd lijdt door de boycotbeweging, wordt op 500,000 kronen per maand geschat. Het Oostenrijksche gezantschap heeft ver schillende krasse gevallen, waarbij geweld is aangewend, ter kennis van de Porte ge bracht. Ook het Bulgaarsche politieke agent schap heeft bij den grootvizier bezwaren in gebracht over den boycot tegen goederen van Bulgaarschen oorsprong. Wat de toepassing van den boycot togen dc Grieksche handel en scheepvaart betreft, waarmee is gedreigd, zijn de handelskringen iu Konstantinopel, volgens de Neue Freie Presse, eenstemmig van meening, dat dit bijna onuitvoerbaar zal zijn, omdat het Turk sche economische leven nauw verbonden is met den handel en de scheepvaart van Grie kenland. Mocht deze boycot toegepast wor den, dan zou dit de allerslechtste gevolgen voor de Turken zelf hebben. Konstantinopel, 6 Jan. Een telegram aan het Jong-Turksche comité uit Medina bericht, dat de opgestane Arabieren in onderwerping gekomen zijn. Marokko. P a r ij s, 6 Jan. Uit Tanger wordt aan de Te»mps geseindDe gezant van Portugal alhier stelde gisteren aan den vertegenwoor diger van den Sultan de nota der mogend heden ter hand, waarbij Moeley Hafid offi cieel als Sultan wordt erkend. Perziê- Teheran, 6 J a n. Prins Firma heeft 'bevel ontvangen zich naar Ispahan te be geven als gouverneur. China. Het ontslag van Joeansjikai, die sedert den dood van Lioengtsjang algemeen gere kend werd de staatsman van de meeste be teekenis in China te zijn, is geheel onver wacht gekomen. Men meent, dat dit ontslag tö wijten is aan intriges van de reactionaire Mandsjoe-elementen. De benoeming van de Mandsjoe Natoeng tot lid van den grooten raad heeft tot gevolg, dat er nog slechts twee Chiueezen in dat lichaam blijven, die beiden tot de oude school behooren. Alleen de Ja- pausche gezant schijnt er een wenk van ge kregen te hebben, dat deze stap werd be raamd; de overige gezanten kregen alleen kennis van het voldongen feit. Aan de Koln. Ztg. wordt uit Berlijn ge schreven, dat de plotselinge ongenade van Joeansjikai in China eene groots beroeru g heeft verwekt. De vertegenwoordigers der vreemde staten hebben terstond met elkaar van gedachten gewisseld over het voorgeval lene. Door alle bewoners van China werd de overgang van de regeering uit de handen van de oude Keizerin op een nieuwen regent als een zeer kritiek tijdstip beschouwd, dat men met bezorgdheid tegemoet zag. Wanneer alles in volkomen rust is geschied en wan neer het Chineesche rijk voor de gevreesde zware schokken bewaard blijft, dan is de verdienste daarvan in de eerste plaats aan het even krachtdadige als omzichtige gedrag van Joeansjikai toe te schrijven. Des te on aangenamer indruk moet zijn plotseling ont slag uit den dienst maken, dat blijkbaar is te' wijten aan intriges van de Mandsjoepaf- tij. Het gevaar dreigt, dat de rustverstorin gen, die bij den dood van de Keizerin ver meden werden, nu weer zullen uitbreken, en het is daarom ten volle verklaarbaar, dat .He vertegenwoordigers van de mogendheden zich met den volsten ernst, met den gegeven toe- stand bezig houden. Het schijnt, dat alle mogendheden overeenstemmen in leedwezen over de handelwijze van den regent, en het is aan te nemen, dat het corps diplomatique den regent met allen nadruk zal wijzen de nadeelige gevolgen, die daaruit "oor China kunnen ontstaan. Een groot deel van het vertrouwen, dat gesteld werd in de rus tige en voorspoedige ontwikkeling van Chi na, berust op den persoon van Joeansjikai. Juist met het oog daarop waren de vreemde staten tot het besluit gekomen, hunne nog in China aanwezige troepen terug te laten gaan en daarmee tegemoet te komen aan een wensch, die dikwijls van Chineesche zijde kenbaar gemaakt was. Of de te dien aanzien genomen besluiten na de verwijdering van Joeansjikai kunnen worden gehandhaafd, staat zeer te bezien. Het is niet waarschijn lijk, dat de meerderheid van de vreemde sta ten zal besluiten tot een prijsgeven van materieele waarborgen voor de veiligheid van hunne gezanten en hunne landslieden, wan neer de moreele waarborg vervalt, die ge boden werd door de.positie van Joeansjikai en het vertrouwen, dat deze staatsman ge noot. VtTMnlffde Staten» President Roosevelt heeft aan het Con gres eene boodschap doen toekomen, waar in hij- verklaart de bedoeling niet gehad te hebben de léden van het congres te beleed i- gen en de woorden van eene vorige bood schap, die tot die opvatting aanleiding had den gegeven, intrekt. Allerlei. De aardbeving in Zuid Italië. Rome,6 Jan. De minister van marine vaardigde een besluit uit, strekkende tot wederinstelling der stoombootdiensten naar de straat van Messina. Palermo, 6 Jan. De aardschokken duren voort. Te Messina hadden gisteren tegen den middag twee sterke aardschokken plaats, die een paniek veroorzaakten. Rome, 6 Jan. Door journalisten on dervraagd verklaarde Odone, hoogloeraar in de seismologie, dat hij te Messina de micro- seismograaf en het registratie-instrument van het observatorium heeft teruggevonden. Volgens het diagram moet de beweging in de aardschors begonnen zijn met een lichte beving, welke gedurende 10 seconden erger werd en verminderde gedurende 10 andere seconden. Na een kalmte van 10 minuten volgde een veel hevigere tweede aardschok met sterk onderaardsche rommelingen. Deze schok veroorzaakte de ramp. Tal van andere schokken volgden. De aardgolvingen had den een buiiengewone lengte. De verwoestin gen door den vloedgolf veroorzaakt, zouden overdreven zijn en de al arm eer en de tijdin gen betreffende Palermo worden gelogen straft. Rome, 6 Jan. Eene officieuse nota deelt mede, dat het do wensch van den Koning en de Koningin is, dat van alle plannen tot betoogingen voor het Quirinaal op den verjaardag van d* Koningin zal wor den afgezien, omdat alle krachten uitslui tend behooren te worden gewijd aan ver zachting van hei lot dor slachtoffers. Rome, 6 Jan. Men is thans in Mes sina druk bezig met het opdelven en begra ven van lijken. Tot dusverre zijn 2300 per sonen levend te voorschijn gebracht en on geveer 2000 lijken begraven. Heden en voorafgaande dagen werd aan de publieke bureaux en de kredietinstellin gen hulp verleend bij het opgraven van waarden. De waarden van de bank van Ita lië, van de Handelsbank, van de Algemeens Scheepvaartmaatschappij en van de maat schappij Deloce werden te voorschijn ge bracht. De staatsarchieven, de archieven der hy potheken en de notarieele archieven worden bewaakt. Honderdtachtig personen, die in hechte nis zijn genomen wegens misdrijven, begaan vóór de afkondiging van den staat van be leg, zijn naar Palermo gezonden. De verbindingen per spoor met Palermo en over zee met Napels zijn hersteld. De ge zondheidstoestand der troepen is goed. Rome, 6 Jan. Een nieuwe aardschok heeft de verwoesting van de begraafplaats van M&ssina, een der schoonsten van Italië, voltooid. Heden is de krijgsraad met den arbeid Volgens de bladen blijven in Messina slechts eenige honderden o/erl even den. De hier teruggekeerde dagbladschrijvers dragen de kenmerken van de uitgestane ontberingen op het gelaat. Zij zeggen dat Messina een onbewoonbaar knekelhuis Is. Het is onmo gelijk er, zelfs tegen betaling, een stuk brood te krijgen zonder een door de mili taire overhe'd onderteekend bevel. Dertien nonnen van het Institut francais te Messina zijn overleden, maar alle wee zen, die er verpleegd werden, zijn gered. De Corriere d'Italia brandmerkt de laaghartige daad van een grappenma ker in Napels, die om twee uur 's nachts riep, dat er een aardbeving was voorgekomen. Jlr.rrdoor ontetond eene paniek, die zich voortplantte over ver schillende wijken. De ontstelde bewoners vluchtten in allerijl, ter nauwernood gekleed met de kostbaarste stukken van hunne have; zij bleven tot zonsopgang bu'ten. R e g g i o, 6 Jan. De staat van beleg is gisterenavond afgekondig d in alle gemeen ten van de provincie. Milazzo, 6 Ja- Een bericht uit Castoreale spreekt tegen, dat de stad is verwoest. Rome, 6 Jan. De hertog win Orleans zond den Koning oen telegram van deelne ming wegens de ramp .n Sicilië; de Koning antwoordde in de meest willende termen. Op bevel van den hertog rond de bestuur der van zijne goederen in S'cilië hulp voor de bevolking. Messina, 6 Jan. Op initiatief van eenige afgevaardigden, kwamen heden op de puinhoopen van Messina, in tegenwoordig heid van de overlevenden, bijeen de senator Durante en de afgevaardigden Pantana, Faranda, Defelice, Micbelsi, Salvatore Or lando, Gasciani en Buccelli. Zij stelden eene motie vast, waardoor zij eenstemmig uit spreken, dat het eene historische en natio nale behoefte is Messina te doen herrijzen, het vertrouwen uitdrukken, dat het parle ment in dier voege het nationale gemoed en de wenschen der beschaafde wereld zal in terpreteeren, en de hoop uitspreken, dat men door afdoende maatregelen Messina tot een nieuw leven zal kunnen opwekken. Feodosia, 6 Jan. De Russische gooderenstoomboot Swjatostaw, die hier werd verwacht, is Zondagnacht tusschen Ne- weressysk en Tuapse tcngevolgo van eene aanvaring door de Grieksche stoomboot Po seidon gezonken. Vier personen zijn gored, 34 verdronken. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag 6 Januari, des avonds ten 9 uur. Voorzitter de heer J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oye. Aanwezig zijn alle ministers, behalve de minister van Oorlog, die door ongesteldheid en de minister van Binnenlandsche zaken die door uitstedigheid verhinderd waren. Als de V o o r z i 11 o r de vorgadering opent met de mededeeling: „Ik geef het woord aan den minister van Financiën, die het mij gevraagd heeft, staan do ministers en de leden der Kamer van hunne zitplaat sen op. De Minister van Financiën, de heer Kolkman, houdt daarna, merkbaar

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1