onder den indruk van het droeve sterfgeval, de volgende rede Mijnheer de Voorzitter! ..Met diepen weemoed moet ik de droe vige taak vervullen aan de Kamer raededee- ling te doen van het overlijden van den Minister van Waterstaat, den heer Bevers. j Na gisteren nog met zijne gewone opge- wekthc-id den ministerraad, wiens volijverige en accurate secretaris hij was, te hebben bij- j gewoond, werd hij plotseling door den dood J getroffen. Aan de persoonlijke gevoelens, die mij ten opzichte van den betreurden overledene bezielen, leg ik te dezer plaatse het zwijgen op. Alleen mag ik zeggen dat door dit af sterven een trouwe vriendschap werd ver broken, die van onze oer6te jeugd ons ver bond, die door geene omstandigheden van ons leven werd verzwakt, en hecht bleef tot aan den laatsten stond. Trouw en ijverig, eerlijk en zich zelf ge heel gevend, heeft <le heer Bevers in zijn openbare leven, in elk ambt, waarin hij werd geplaatst, den eerbied afgedwongen van al len die met hem in aanraking kwamen, en daarbij de liefde en genegenheid van hen, die zijne onderhoorigen waren. In zijn pri vaat leven was het zijn grootste roem te wer ken tot heil der minderbedeelden en voor hen die leden. Door zijn heengaan verliest H. M. een trouw onderdaan, het Vaderland een zijner nobele zonen en wij, zijn ambtgenoote», een hoog gewaardeerden medewerker en vriend, wiens naam, zoolang ons het leven zal zijn gegund, met eere door ons zal worden ge noemd. Moge God hem de eeuwige rust verleenen eu zijne treurende weduwe steunen door Zijn troost". I)e Voorzitter antwoordt met de volgende rede ..Namens de Kamer heb ik de eer de Re geering dank te betuigen voor de mededee- ling, die zij wel heeft willen doen, een diep droevige mededeeling. die wij met weemoed hebben vernomen. Toen de heer Bevers het hooge ambt van Minister van Waterstaat aanvaardde, was hij geen vreemdeling voor ons. Ruim een vijf tal jaren was hij lid van deze Kamer. Zijne groote kennis op administratief gebied, zijne heldere adviezen, zijn aangename omgang worden zeer door ons op prijs gesteld en noode zagen wij hem heengaan Nog in de kracht des levens, met groote werkkracht begaafd, had hij nog veel kun nen doen voor liet Vaderland God heeft het niet gewild. Maar het weinige dat hij in dien korten tijd, die hem gegund werd, reeds heeft gedaan, weel ik niet beter te kenschetsen dan door te herinneren aan de woorden, hier juist acht dagen geleden tot hem gericht, een hulde uit den mond van een levende, dio dubbele waarde heeft, n.l. dat hij was een practisch Minister, bij uit stek commercieel. Aan de practische beteekenis van die woorden zal ik niet» afdoen, maar het heeft mij toch getroffen dat de laatste woorden, die de heer Bevers van een geacht lid dezer vergadering heeft mogen hooren, was een onwedersproken loftuiting. Ik stel voor door de Kamer een brief van rouwbeklag te doen zenden aan de in diepen rouw gedompelde weduwe. Daartoe wordt besloten. Do Ministers verlaten hierna de vergade ring. Mededeeling wordt gedaan van onder scheidene ingekomen missives, verslagen enz. De Voorzitter deelt mede, dat de Centrale commissie besloten heeft morgen en volgende dagen in de afdeelingen te doen onderzoeken do verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1909 en eenige andere wetsontwerpen. De Kamer wordt daarna verdaagd tot na dere bijeenroeping. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 7 Januari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Roermond mr. J. C. H. Coene- gracht, advocaat aldaar bevorderd tot telegraaf-commies le klasse E. Harmsen, thans idem 2c klasse; op non-activiteit gesteld de luitenant-ko lonel M. J. van Hille van het 3e regiment infanterie en de kapitein L. A. Ort van het zelfde regiment, wegens tijdelijke onge schiktheid benoemd bij het 3e regiment infanterie tot majoor de kapitein W H. van Wierin- gen Borski, van do gronadiers en jagers; bij het 8e regiment tot kapitein de le luite nant B. A. James, adjudant bij het 10e regi ment tijdelijk benoemd lot adjunct-mij noninge nieur J. M. F. E. Wintgens; benoemd tot ridder der Oranje-Nassau- orde J. Asscher, lid der firma Asschcr te Amsterdam, wonende te Parijs, en II Koe, diamantslijper bij die firma te Amsterdam eervol ontslagen mr. E. J. Dommering, laatstelijk griffier bij den Raad van Justi tie te Soerabaya. benoemd, mot u-gang van 1 Jan. i.l., bij bet reaerve-personeel der landmacht, ia hun tegen woordig district b(j de mfanteiie dor laiuiwoer, tot rifiervtv le-luitenaut, de reaorve-2e-luitenants P. Hoy nek van I'apendrecht, van hot 44ste, J. P. Louwers© van liet 38»t®, J. C. van Aken van hot 19de, H. C. Dok van. het 38ste, M. van Ondèeuadwn van hot 33ste. G. H. Ehennan van hot 23ste, P. van «lor Linden van hot 17de, W. Kloin- smiedo van het 29sto, T. Ttdana en H. W. F. Hormans, boklen van het 18de, J. W. AJborda van het 2d», C. W. de Jong ran bet '21ste, G. W. van Westering van hot 'Jüste en H. K. Vb- sell or \-an bot 90»te district bij hot personeel «kir militaire administratie van de landweer, tot reserve-lo-luitenaaut-kwar tier moes ter, «le r««erv«v2o-luit.kwartiormeoetor» J. C. van Raniwyk van hot 31ste on F. W. Mos- tert van hot 19«ié district vergunning verkond tot het aannemen van de versierselen van officier in <k ordo van Cam bodja. hem <k»r tien Prosxient dor Fransche Republiek geschonken, aan raden boy Soena Adiningrat, gepensaonroortl wedana van Tjbwi (Prsanger Regentschappen), woneode te Koeuin- gan (nwklemi© Cheribon). Eon middagwandeling van H. M. de Koningin. Do Haag- acho correspondent van de Tel. schrijft: Dinsdagmiddag, even vóór twee uur... De portier van het Hotel des Indes", vóór den ingang staande, kijkt eens naar boven en knikt, tevreden over het mooie weer, op zeer genadige wijzo tegen den koet sier van 'n aapje, die hunkerend naar 'n „vrachie", met de argus-oogen, zijn ras eigen, speurt of er niets te veroveren valt. De boomen in het Voorhout staan kaal en leeg, maar er tintelt glinsterend zonlicht door hun takken en in den mooi-blauwen hemel glanst, zou men haast zeggen, al iets van voorjaarsweeldeVoor 't paleis van de Koningin-Moeder staan 'n paar menschen een juffrouw met een kinderwagen drentelt op en neer. Twee schildwachten, links on rechts van het paleis, staan rustig, geweer bij den voet, plaats rust. Een politie-agent wandelt met regelmatigen tred liet groote, door palen afgebakende, vierkant langs Een dame nadert 'm „Agent", vraagt zc. „kunt u me ook zeg gen, of de Koningin binnen is de jonge Koningin? „Die is binnen", antwoordt de agent, en monstert de vraagster met speur-blik Maar de dame weet genoeg zij zal wach ten Agent begint weer te vierkanten. Een „geheime", van de recherche, staat rond te spieden Daar vliegen de paleis-deuren open. De in de nabijheid wandelende menschen schieten wat naderbij Schildwachten trek ken voet bij, presenteeren 't geweer, staan onbeweeglijk en stroef. De agent staakt z'n vierkantloop, salueert De Koningin komt naar buiten Zij is gekleed in paars mantelkostuum, draagt een hoed van gelijke kleur, met groote veer, een zwart-grijze mof en bont. Een hofdame treedt naast Haar, een lakei er achter, en nog 'n tiental meters verder twee rechercheurs. Zóó wandelt H. M op den zonnigen wintermiddag, 't Voorhout in en den Vijverberg op. De toegeschoten men schen groeten beleefd, al naar hun aard, met 'n diep, lang hoed-afnemen, of 'n even oplichten van de pet, of 'n min of meer geslaagde buiging«le meesten maken front naar de Koningin. En deze groet iedereeu zonder uitzondering terug met 'n diepen hoofdknik. En onderwijl loopt Zij gezellig, lachend te praten met Haar hofdame en van tijd tot tijd kijkt Zij eens om. Het publiek blijft, voor zoover het even meeloopt ('t zijn er weinigen, die dat doen) op een eerbiedi gen afstandwordt ieman«l al te nieuwsgie rig, dan is dat door 'n tikje op z'n schou der door één der rechercheurs wel spoedig genezen Aardig zoo'n wandeling Al die verraste gezichtendaar is de Koningin! En dan eerbiedig groeten. En 'n vrieudelijken groet terug, waar de meesten zéér trotsch op zijn. En die contrasten! Op den stillen Vijverberg, waar de Koningin langs het smalle klinkerpaadje wandelt, 'n Kamerlid. Hij blijft staan, den hoed in de hand, buigt eerbiedigde Koningin groet terug. Dan 'n officierhalt en front, saluut, roerloos de Koningin groet terug. Een burger-juffrouw... gut, waar kijken die men schen zoo naardaar staat ze tegenover H. M 'n nerveuse, onbeholpen bui gingde Koningin groet diep terug. En. waarlijk, 'n paar straatjochies, zwart van 't spelen in 't zand van den opge broken Vijverberg, met gehavende klee- ren. Ze lichten, vrijmoedig kijkend, de petten op en krijgen «n groet terug. Een bekend «taatsman, man van veel naam en gezag, blijkbaar verstrooid, Vijverbergde H. M. haast voorbij; op het laatste nipper tje ziet hij Haar en haastig, met 'n bree- den zwaai, gaat de liooge hoek van den ka len schedel. Een rij aapjes-koetsiers postee- ren zich naast hun instrumenten), ambts- hooge-doppen in de „and Dames maken sierlijko buigingen. Trams h->udon, zoodra de Koningin in do nabijheid komt, stil, wach ten tot Zij verdwonon is. Toch...... sommige voorbijgangers passeeren Haar rakelings, en zien niets. Eén zagen we, die, toon Zij reeds gepasseerd was, hemerkte, dat daar de Koningin ging. Beteuterd, zenuwachtig, ontbloot hij, tien motor achter Hare Majes teit, toch nog 't hoofd. Straatmakèrs op den Vijverberg zijn druk met hun arbeid bezig. De Koningin gaat vlak langs hen heen, maar zij zien Haar niet, hameren voort op hun steonen. Kneuterdijk Hier direct veel meer menschen. 't Is er druk. Allen groeten eerbiedig. De trams houden stil, wachten, R> de Koningin de straat is overgestoken. Rijtuigen stoppen. Officieren vliegen in de houding. Iedereen blijft Zij zeer vriendelijk roeten: grooten en kleinen, werklieden in blauw boezeroen, en van deftigheid glanzende heer en, een voudige vrouwtjes en statige dames. En on derwijl loopt Zij lachend te praten met Haar hofdame, 't Heulstraatjo door naar het Noordeinde. Daar s ei. vol, vooral bij het paleis. En tusschen «lichte rijen eer biedig buigende menschen door treedt Zij op Haar woning aan. Zóó schrijdt Zij door 't groote stadsleven, dat even staakt, even toeft, éven aarzelt, om Haar te laten pas seeren... En wie Haar ■•eed dikwijls gezien heeft. Hij wil Haar tóch gaarne nóg eens zien En daar zijn er nder die een specia- len koninklijken groet wil.en hebben, die 'n eindje vooruitloopen en zich op den hoek van een straat stellen... dan... diep groe ten ja... Zij groet terug. Zij heeft hem alleen terug gegroetDaar wordt dan 't avonds thuis mee gegeurd, nietwaar? Dat overkomt je niet iederen dag 't Paleis 't Geweer-presenteerende schildwachten. Zacht-openwiekende glasdeuren. Goud-gega lonneerde, diep-buigende lakeien.. De Ko ningin gaat langzaam de treden op en ver dwijnt in Haar huis. Bij de installatie van Z. K. H. Prins Hendrik als voorzitter van de Veroeniging „Het Ned. Roode Kruis" heeft de onder voorzitter van het hoofdcomité, jhr. mr. 8. Laman Trip, de volgende rade gehouden „Het is de leden van het Hoofdcomité bekend dat reeds vroeger het donkbeeld ter sprako kwam of het mogelijk zoude zijn, Zijne Koninklijke Hooghoid den Prins der Nederlandon aan de zaak en de werkzaam heden van het ïtoode Kruis :n Nederland te verbinden, en toen door het heengaan van onzen hooggeachten en geëerden voor zitter baron Van Havienbroek de voortit- terszetel in het Hoofdcomité openviel, was het de eenparige wensch van ons leden van dat Hoofdcomité dat Z. K II. bereid mocht worden gevonden als voorzitter op te treden en onze werkzaamheden te leiden. Het was ons dan ook een groote voldoe ning en eene hooge eer, dat Uwe Koninkl. Hoogheid daartoe bereid is geweest, en wij zijn H. M„ onze geliefde en geëerbiedigde Koningin dankbaar dat li Haar behaagd heeft U tot onzen voorzitter te benoemen. Van Uw optreden en Uw werk verwach ten wij veel goeds voor onze Vereeniging, ook om meerdere belangsttll ng op te wekken voor haar streven in tijd van vrede. Want al hebben wij steeds ondervonden dat in moeilijke dagen, in tijden van oorlog en onrust, het Nederlandsehe volk ons op onze roepstem ter zijde slonJ en in alle op zichten ons werk steunde hielp het is bezwaarlijk het besef te doen doordringen, dat ook in rustigen vredestijd de arbeid noo- dig is, om de noodige oorbcreiding te ver krijgen, en gereed -e zijn als de oorlog komen mocht. Die voorbereiding is l! ans in wording. Wij hopen dat het Uwe Kon. Hoogheid gegeven zal zijn die tot stand te brengen. Het is eene groote teleurstelling dat wij thans onzen ijverigen en zeer gewaardeer den secretaris missen, de rechterhand van onzen vroegeren voorzitter wiens voorlichting ons juist nu, waar belangrijke zaken aan de orde komen, zoozeer noodig zoude zijn. Hij is helaas nog aan zijn ziekbed gekluis terd, maar wij hebben de hoop dat hij spoe dig weer de plaats in ons midden zal kun nen innemen. Het zal wel overbodig zijn Uwe Kon. Hoogheid de verzekering te geven, dat wij, leden van het hoofdcomité, u gaarne zooveel in ons vermogen, zullen steunen in de taak die u als voorzitter wacht, en dat het ons eene eer zal zijn onder Uwe leiding in het belang van het Roode Kruis werkzaam te zijn. En hiermede verklaar ik Uwe Kon. Hoog heid, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg geïnstalleerd als voorzitter van liet hoofdcomité der Vereeniging „Het Ned. Roode Kruis", en verzoek u de leiding der vergadering op u te willen nemen." De Prins antwoordde op deze rede Mijne Heeren „De hartelijke woorden door den onder voorzitter van het Nederlandsehe Roode Kruis, namens u tot mij gesproken en waar aan u allen uwe instemming hebt willén ge ven, hebben mij diep getroffen en mij zeer dankbaar gestemd. Zooals ik u reeds mocht verzekeren, heeft het mij zooveel genoegen gedaan, dat Hare Majesteit de Koningin mij benoemd heeft tot Voorzitter van het Nederlandsehe Roode Kruis, te meer omdat ik weet, dat in dezen voor mij geheel nieuwen werkkring zooveel nuttige arbeid is te vinden en nog zooveel tot stand gebracht moet worden. Of het mij gegeven zal zijn, te kunnen vol doen aan de verwachtingen, die men wellicht van mij als voorzitter koestert, zal de toe komst moeten leeren. Wel kan ik u de ver zekering geven, dat ik mij met mijne beste krachten geheel zal wijden aan de belangen van het Nederlandsehe Roode Kruis, ho pende dat ik steeds zal mogen rekenen op uw aller krachtige en goede medewerking." De installatie had plaats in een bijna vol tallige vergadering van het hoofdcomité. Tot de afwezige leden behoorde, gelijk hier- voren reeds bleek, de secretaris van het II C„ de heer Vervloet, die sedert kort ongesteld is. Prins Hendrik en de Eer ste Hulp bij Ongelukken. On langs heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het beschermheerschap aan vaard van de vereeniging „Eersite Hulp bij Ongelukken" en den wensch daarbij te ken nen gegeven den arbeid dezer zoo nuttige vereeniging van nabij te zien. De volgende week Woensdag, 13 Januari, zal Z. K. H. te Amsterdam komen, om eene vergadering der vereeniging bij te wonen. Deze vergadering wordt gehouden in de Aula der Universiteit en wordt te twee uur geopend door den voorzitter der vereeniging dr. C. B. Tilanus Jr., die eene rede hou den zal. Daarna zal den hoogen Beschermheer een oorkonde worden aangeboden Om Prins Hendrik het werk der vereeni ging goed te leeren kennen, zullen verschil lende oefeningen gehouden worden. Voor verschillende gevallen, die door de leden der afdeelingen voorgesteld zullen worden, zal den beschermheer getoond worden hoe 't snelst de eerste hulp kan verleend worden. Te vier uur zal Z. K. H. Amsterdam weer verlaten. Z. K. H. de Prins heeft gister voor middag een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij mevr. Bevers ten huize van haar over leden echtgenoot. Do Prins betuigde ook namens de Ko ningin deelneming in het smartelijk verlies. H. M. de Koningin heeft een bedrag van 100 en Z. K. H. de Prins 25 doen toekomen aan het bestuur der Kon. Nat. Zangschool ten behoeve van de Vereeniging „Het Kinderziekenhuis te 's Gravenhagc, ten bate waarvan de zangschool Donderdag 7 Januari een concert geeft in het Gebouw voor K. en W. aMen meldt uit goede bron dat het bericht omtrent mej. Reeling Brouwer's be noeming tot verpleegster van H M. de Koningin, bij de te verwachten blijde ge beurtenis, onjuist is. Z. M. de Koning van Portugal heeft naar aanleiding van het tot stand komen van het Timor-tractaat benoemd tot groot kruis in de orde van Jezus Christus mr. Th. Heemskerk, tijdelijk voorzitter van den ministerraad en minister van Binnenlandsche zaken, en tot ridder dier orde jhr. mr. G. W. van Tets, adjunct-commies bij het depar tement van Buitenlandsche zaken. Castro. Reuter meldt uit Berlijn: De toestand van Castro ia naar omstandig heden bevredigend. De dag van Dinsdag en de afgeloopen nacht verliepen gunstig. Het verloop der ziekte geeft 'ot dusver geen aanleiding tot bezorgdheid. Reuter seint uit Berlijn, d.d. 6 Jan. Volgens een mededeeling van prof. Israël maakt Castro het buitengewoon goed. Het eerste, aan de operatie verbonden gevaar, kan als geweken beschouwd worden. Reuter seint uit Parijs, d.d. 6 Jan. Uit Berlijn wordt aan de „Temps" ge seind, dat Castro's gezondheidstoestand er niet op vooruit gaat. Minister Bevers, f Omtrent de omstandigheden waaron der de heer Bevers overleed, verneemt men nog het volgende. De heer Bevers had ten 5 ure opgewekt en wel de ver gadering van den ministerraad verlaten, waarin hij nog aan de beraadslaging deel nam. Door de groote Boschlaan huiswaarts keerende, ontmoette de heer Bevers daar mevr. Van Wyk, eene vriendin des huizes. Nauwelijks had hij eenige woorden met die dame gesproken of hij viel, onder het stame len van enkele woorden, op den grond. Mevr. v. W. riep luidkeels om hulp en op de reeds gemelde wijze werd toen het lichaam op een wagen naar huis vervoerd. Mevr. v. W. had haar bonten kraag gegeven om als hoofdkus sen te dienen. Toen haar echtgenoot werd binnengebracht kwam mevr. Bevers van be zoeken thuis. Vermoedelijk was de dood reeds ingetreden ter plaatse van den val. Gisteren ochtend is een buitengewone mi nisterraad gehouden in verband met het plotseling overlijden van den minister van Waterstaat. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot is bepaald op a.s. Zaterdag, op de r.-k. begraafplaats. Ten 11 ure precies zal de begrafenisstoet hel sterfhuis verlaten. Het zal een eenvoudige begrafenis zijn, daar de familie niet wenscht gebruik te ma ken van het voor ministers voorgeschreven ceremonieel. Minister Kolkman heeft zijn ambtge noot Heemskerk, thans in Engeland vertoe vende, langs telegraphischen weg in kennis gesteld van het plotseling overlijden van mi nis ter Bevers. Begraf enisdr. J. C. deMan. Onder groote belangstelling werd gisteren middag te Middelburg het stoffelijke over schot van wijlen dr. J. C. de Man ter aarde besteld. Op den doodenakker waren verschil lende deputaties en belangstellenden tegen woordig, o.a. was de geneeskundige raad in Zeeland vertegenwoordigd; verder het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door dr. W. Mees uit Rotterdam namens het hoofdbestuur van de Maatschappij tot bev. der geneeskunst, die wees op het verlies dat Middelburg en Zee land en de geneeskunde in geheel Nederland heeft geleden. Dr. De Man werd hoog ge acht om zijn buitengewone bekwaamheden. Meermalen werd hem het hoogleeraarschap aangeboden, doch hij meende als genees kundige werkzaam te moeten blijven. In ge voelvolle bewoordingen eindigde dr. Mees met de verzekering te geven, dat bij de ge neeskundigen in Nederland de naam van De Man in hooge eere zal blijven. Vervolgens sprak dr. Kindermann namens de afdeeling Walcheren van de Mij. tot bev. der goneeskunst. Mr. R. Fruin, voorzitter van he, Zeeuwsche genootschap der Weten schappen, wees op het groote verlies dat dit Genootschap door het overlijden van zijn oudste lid heeft geleden. Het zal den over ledene in dankbare herinnering houden als van de eerste mannen der wetenschap in Zeeland. Ten slotte sprak dr. Plugge uit Souburg een zeer waardeerend woord als een der wei nige overgebleven oud-leerlingen van de ge neeskundige school te Middelburg, waar van de overledene destijds lector was. De zoon van den overledene dankte na mens de familie voor de betoonde belang stelling. Een 102-jarige. f Te Cro- ningen is in den ouderdom van 102 jaar overleden de weduwe Geerte de Brander, geb. Sluiter. Naar men verneemt zullen dit jaar dj veldoefeningen gehouden worden in de Betuwe, voornamelijk in de omstreken van Tiel. De twist der S. D. A. P. Het Volk bevat weder eenige bijdragen over „de" quaestie. Het Kamerlid Schaper pleit vóór een buitengewoon congresmr. Troelstra beantwoordt het stuk van het par tijbestuur, dat tegen hem gericht was en een aantal Amsterdamsche partijgenooten heeft „een manifest" verspreid, waarin wordt ge waarschuwd tegen de bijeenroeping van een buitengewoon congres, dat tot scheuring in de partij zal leiden. De ramp in Italië. Het ter beurze te Amsterdam goteekend bedrag voor de noodlijdenden in Italië is tot onge veer f 56,000 gestegen. Door de heeren Hope i Co, is bereids 100,000 lire aan het comité te Rome overgemaakt. Op de lijsten door het Rotterdamsche co mité gisteren ter beurze te Rotterdam ter teekening gelegd, is voor ongeveer f 3500 geteekend. Eene bijeenkomst is gehouden van het voorloopig comité tot hulpverleening aan de Italiaansche noodlijdenden. Na am pele bespreking is afgezien van de vorming van een centraal of nationaal comité en be sloten dat op betere wijze een beroep op de offervaardigheid der natie kan worden ge daan, indien zich de Nederlandsehe pers op zoo ruim mogelijke wijze met die taak wil belasten. Daartoe zullen de bladen wor den uitgenoodigd. Drielingen. Het gezin van den heer Teekens, graanhandelaar te Reouwijk, werd dezer dagen vermeerderd mot de ge boorte van drie dochters, dio allen zeer w« 1- varend zijn. Ook het vorige jaar werd te Reeuwijk een drieling geloren. Consei-veeringsmidde- 1 e n in z.g. alkoholvrije dran- k e n. De Commissie uit den Volksbond te gen Drankmisbruik, welke de opdracht heeft aanvaard het onderzoek voort te zet ten naar de „conserveeringsmiddelen in zoo genaamde alkoholvrije dranken", is samen gesteld als volgt Dr. Ch. H. Ali Cohen, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, Utrechtdr. J. Blanksma, eerste scheikundige bij het La boratorium van het Dep. van Financiën, Amsterdam; dr. J. D. Fil:ppo, directeur van den gemeent. keuringsdienst van voe dingsmiddelen, Den Haag, secretaris; dr. F. H. van der Laan, directeur van den gemeent. keuringsdienst voor voedingsm., Groningen; dr. A. Lam, directeur-schei kundige van den gemeentel, keuringsdienst voor voedingsm., Rotterdam; prof. dr. N. Sehoorl, hoogleeraar, Utrecht; L. P. Wal burg Schmidt, arts, Hasselt (O.) Vd van het hoofdbestuur van den Volksbond, voor zitter. Landverhuizers. Gedurende het jaar 1908 passeerden Oldenzaal per ex tra- of per gewone treinen slechts 4554 landverhuizers tegen circa 30,000 in 1907. Van dezen waren er 3807 voor rekening der Holl. Amerika-linie bestemd voor Ca nada, 383 voor 't Anglo Continent. Reise- bureau voor de Engelsche lijnen en Londen en 354 voor de Kon. Holl. Lloyd naar Zuid-Amerika. Deze behoorden tot de vol gende nationaliteiten Russen, Polen, Zwe den, Hongaren en Duitschers., Van Amerika zijn circa 40,000 personen (in 1907 pl.m. 25,000) over Oldenzaal te ruggekeerd met bestemming voor Rusland en Oostenrijk. (Dat het aantal terugkeeren den zoo groot is in vergelijking van hen, die over Oldenzaal naar Amerika en el ders verhuizen, vindt zijn verklaring hierin, dat nog geen vierde gedeelte van laatst genoemden over Oldenzaal reizen, terwijl de terugkeerenden nagenoeg allen per extra treinen langs die plaats worden vervoerd.) Het aantal landverhuizers, dat van Ame rika repatrieerde, was veel grooter dan ooit te voren. Thans schijnt hierin weder ver andering te komen, zoodat de toestand in 1909 waarschijnlijk gunstiger zal worden. Op alle lijnen zijn tengevolge van dien on- gunstigen toestand de passagiersprijzen ge middeld met f 24 verhoogd. Electrise he trams. Sedert ruim een jaar wordt op de electrische tram tusschen Hamburg en Altona een beveili gingstoestel toegepast, dat uitgevonden is door den chef der exploitatie, den heer Richter en dat blijkbaar voldoet, want het werd reeds aan 51 wagens aangebracht. De bedoeling van het toestel is, menschen, die vóór de tram vallen, op te scheppen op een zoodanige wijze, dat ze zoo min mogelijk worden gedeerd, en dat doel schijnt vrijwel bereikt. Vóór de wielen heeft men een ijze ren balk aangebracht, waaraan vier platte eu ter verstijving onderling verbonden sta len veeren zijn «"«klonken, die naar voren uitstekend en met zeildoek bekleed een soort schepnet vormen. Aan den voorkant van het net bevindt zich een eigenaardige franje (on derwerp van het patent), welke dienen moet om den vermijdelijken schok te breken. Die franje bestaat uit 50 vingervormige staafjes, opgebouwd uit ijzer draad met een looden omhulsel, waaromheen elastische breiwol is gewonden. Voordeelen van deze constructie zijn, dat de franje zwaar, buigzaam en roest vrij is. De praktijk leert, dat de persoon die die door het net wordt gegrepen, een zachte behandeling geniet. Een voelhoorn, die voor de tram uitsteekt, brengt het toestel automatisch in werking zoodra hij contact krijgt, maar ook de wagenbestuurder kan met een enkele hand beweging het net tegen den grond krijgen. Een veerinrichting drukt de franje tegen de straat en men heeft waargenomen, dat zelfs de meest blootgestelde liehaamsdeelen, zoo als de handen, onbeschadigd bleven. Zoolang het net op de straat sleept, klingelt een elec trische schel, die aldus den bestuurder waarschuwt. Voor een commissie uit den Hamburgschen Senaat en vanwege de Pruisische spoorwegen zijn 31 proeven genomen, waarbij de meest verschillende mogelijkheden werden gesimu leerd bij de exploitatie zijn bovendien nog 15 reddingen gebeurd, zoodat in 46 geval len het systeem een succes bleek. De con structie is eenvoudig en kan door elk werk tuigkundige worden geleverd voor pl.m. 80, in welk bedrag dan begrepen is liet seintoestel en de kosten voor de bevestiging aan de wagens. (Gemeentebelangen) 1908 voor de diamant industrie. H(enri) P(olak) schrijft ia het jongst verschenen nummer van het or gaan van den Alg. Ned. Diamantbewerkers- bond „Dat het jaar 1908 het ergste was, dat het huidige geslacht van diamantbewerkers ooit heeft gekend „dat de Bond en zijne zuster-organisaties hunne leden maanden lang hebben kunnen steunen „dat wij de crisis schitterend hebben doorstaan „dat wij in staat zijn geweest uit den chaotischen toestand geheel alleen een be hoorlijke loonregeling te scheppen, die den werklieden een redelijke verdienste verze kert „dat de leden door alles heen prachtige blijken van zelfbeheersching, van disciplu ne, van trouw aan hunne organisatie heb ben gegeven Voor 1909 durft hij zich niet aan voor spellingen te wagen. De werkloozen-statistiek van den A. N. D. B. geeft aan, dat er deze week 851 leden werkloos waren, tegen 558 in de vorige. Uit de diamantindustrie. Gisterenmorgen is te Amsterdam door het bestuur van den A. N. D. B. de staking ge proclameerd voor de firma Gebr. Stern. De oorzaak ligt in de weigering der firma den werklieden hun vroeger loon te garandeeren. De huidige loonsvermindering is te wijten aan het ter bewerking geven van slechte grondstoffen. De staking omvat ongeveer 40 werklieden.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2