KOLONIËN. BINNENLAND. *tige weuding in de onderhandelingen van Oostenrijk-Hongarije met Turkije. Konstantinopel. 8 J ai. In de Turksche politieke kringen koestert men den wedsch, naar aanleiding van de rede van Milovanowitseh, dat de houding van Servië meer gereserveerd zal zijn. Turkije. De Pol. Korr bericht uit Konstantino pel, dat de positie van Kiamil Pacha in de laatste dagen weer verbeterd is, naar het schijnt tengevolge van de houding der open bare meening van Engeland, die zich be slist verklaarde tegen de pogingen om Kia mil ten val te brengen. In vele Engelsclie kringen moet men onomwonden hebben ver klaard, dat Turkije, als de strijd tegen Kia mil werd voortgezet, de kans zou verliezen eene leening in Engeland of Frankrijk ge plaatst te krijgen Konstantinopel, 8 Jan. Het doel van de beleggers van de volksvergade ring van morgen om te protesteeren tegen de vereeniging van Kreta met Griekenland, schijnt bovenal te zijn een aanval te doen op de politiek van den grootvizier en dezen te doen vallen. De Grieksche gezant heeft zich naar den grootvizier begeven om hem te verzoeken, dat de meeting zich er van onthoude Grie kenland aan te vallen en zelfs er onaange name zinspelingen op te doen. Uit Saloniki wordt bericht, dat daar liet Turksehe stoomschep Selanik reeds tweemaal uit Konstantinopel is aangekomen en nu met eene nieuwe lading wordt verwacht, be staande uit munitie, voertuigen, kanonnen en eene groote hoeveelheid Henry Martini geweren. bestemd voor de Albaneesche vrij willigers. Het ministerie van oorlog heeft den bevelhebber van het derde korps bevolen de verzending van dat materieel volstrekt niet te vertragen. Een gedeelte gaat naar Opper-Albanie en het sandjak Novibazar het andere gedeelte wordt naar de Bulgaar- schc grens gebracht. Er zijn bevelen uitge vaardigd eenige troepenverplaatsingen te verrichten in de richting van de grens, maar dezo maatregelen bepalen zich tot kleine af- deelingen en versterking van de bezetting van eenige blokhuizen. Ook werd bevolen de oefeningen met de nieuwe snelvurende kanonnen terstond aan te vatten De aan de Albaneezen voor hunne vrijwilligers beloof de 65,OCX) geweren gaan naar Uskub en van daar verder naar liet sandjak Omstreeks 30,000 stuks met bijbehoorende munitie zijn reeds in de vorige week verzonden. De laatste ambtelijke berichten van de Montenegrijnsche grens luidden niet gun stig men heeft bewegingen waargenomen, die niet met vreedzame bedoelingen van deze buren zijn overeen te brengen. Marokko. De tekst van de door den deken van het corps diplomatique in Tanger aan den ver tegenwoordiger van den sii.tnn overhandigde nota luidt aldus De regeeringon, die Je akte van Algeciraa hebben ondorteckend, hebben het schrijven, dat Moeley H&fid hun door tusschenkomst van don deken van het co-qps diplomatique tot beantwoording van het communiqué vau 18 November heeft toegezonden ontvangen. Do regeoringen van de -i Marokko vertegen woordigde landen hebben met voldoening van dit antwoord kennis j nomen, omdat zij dit als een bewijs beschouwen, dat de in houd van de nota van 18 .November in het belang der betrekkingen van vriendschap en vertrouwen, die zij met het souvereino gezag van het sjerifische rijk wmschen te onder houden, met de inzichten van Moeley Hafid overeenkomt. Dientengevolge besloten de staten, die do akte van Algeciras hebben onderteekend, Z. M. Moeley Hafit4 als den rechtmatigen sultan van Marokko te erken nen en droegen den deken van he. corps diplomatique te Tanger op deza erkenning ter kennis te brengen van den vertegen woordiger van Z M m c' stad. De Köln. Ztg. bericht uit Berlijn, dat men volgens uit Tanger ontvangen tijdin gen, niAg aannemen', dat er geen bijzonder gewicht is te hechten aan het militaire op treden van de Franschen in het Chaujage- bied. Men heeft hier blijkbaar te doen met verkenningstochten, die zonder verder rei kende bedoelingen en althans niet op bevel van de Parijsche regeering zijn ondernomen en die ook geëindigd zijn met het weer terug gaan van de troepen. De Köln. Ztg. ver- Het glanspunt van do kermis vormden met de draaimolens de kijkspellen; dat was een genot! Oom en tante gingen er met ons in. Eerst genoten wij buiten van tie tableaux op de vierkante doeken boven de tent, moorden en veldslagen, schipbreuken en ge vechten.mot leeuwen en tijgers, maar daar- binnon, die mechaniek 1 O, het hinderde niet, of van den vroegen morgen tot den la ten avond op het slagveld van Sadowa die arme Oostenrijker zijn hoofd krampachtig op en neertrok onder de degonstooten van dien leelijken Pruis; het hinderde niet, dat Traupmann den ganschen dag door geguilo- tineerd werd het was mooi, prachtig mooi O, heerlijke tijd van bewonderen zonder cri- tiek 1 Wat lieten zij ons veel zien en genieten, die oom en tante én op die kermis én daarna geheel den tijd van hun huwelijk door. Neen, onze papieren waren niet gedaald, toen oom zijn Aal trouwde, integendeelhij betoonde ons niet minder hartelijkheid, het was een gelukkige lijd, totdat drie jaar later op 11 November, Sint Maartenadag, mijn beste oom Kees werd weggenomen. Sinter Maarten. Hoe prettig hadden wij I dien vroeger altijd gevierd met onze smeer- I kaarsen, achter roodekoolsbladeren tegen het uitgaan beschut, of met moeders beste lan taren en de kleine broertjes en zusjes, onder geleide van de kindermeid, met veelkleurige lampions. Waarom we dan eigenlijk op die wijze uit gemonsterd door Zaandam's straten rond doolden 1 Wij wisten het niet, en het kon ons ook niet schelen, dat het een oud hei- densch gebruik was de goden met fakkel optochten te vereerenevenmin vorschten a-ij naar den oorsprong van 't liedje, dat wij ineldt dit mei te grooter voldoening, omdat juist thans uit Parijs berichl wordt over on- j derhandelingen, die de geleidelijke ontrui- ming van bet Chaujagebied moeten voor bereiden. China. Peking, 8 Januari. Tangsliaoy, thans in Washington in speciale missie van China, is teruggeroepen. Hij moet onmid dellijk via Europa terugkeeren. De Ame rikaansche en de Briteche gezant hebben hun plan opgegeven de verschillende mo gendheden zich te doen vereenagen in een protest tegen het verontrustende afstand doen van de tot dusver gevoerde Chineesche politiek, hetgeen naar men gelooft is inge leid door het ontslag van Joean Sjikai. Te Amoy zijn officieele berichten ontvan gen over eene muiterij onder de Chineesche troepen in Mandsjoerije, in de nabijheid van Moekden. Verleden Zondag heeft een gevecht plaats gehad tusschen opgestane soldaten en regoeringsgezinde troepen, waarbij de op roerlingen verslagen zijn. Geruchten, die in kringen van de inboorlingen rondloopen, honden in, dat de regeeringstroepen geslagen zijn en 60 man verloren hebben, zoodat er om versterkingen is gevraagd De opstan delingen bevinden zich, naar gezegd wordt, in eene onneembare stelling. In Amoy wor den manschappen voor hen aangeworven voor iederen man wordt een dollar per dag geboden. Varecnigd* Statan. Washington, 8J an Het Huis van Afgevaardigden was heden druk bezet met hei oog op de bespreking van de zinsnede in de jaarlijksche boodschap van den presi dent, waarin werd geïnsinueerd, dat het con gres het krediet voor den geheimen dienst had besnoeid, omdat de leden bevreesd wa ren, dat de agenten van den geheimen dienst hunne aandacht aan hen zouden wijden. Het Huis had het verlangen te kennen ge geven, dat president Roosevelt zijne verkla ring zou staven en deze had Maandag jl. eene bijzondere boodschap gezonden, waarin hij tot zijne rechtvaardiging redevoeringen aanhaalde van enkele leden van het Huis. De commissie, in welker handen de zaak was gesteld, diende een ontwerp-besluit in, ver klarende dat Roosevelt's insinuatie onge rechtvaardigd en ongegrond is en dat het Huis weigert elke mededeeling in overwe ging te nemen, die naar zijn oordeel oneer biedig is, voorts dat de boodschap van Maan dag geen antwoord is op de vraag van het Huis en inbreuk maakt op zijne rechten, door zich bezig te houden met de motieven, die de leden hebben geleid bij de uitoefening van hunne constitutioneele functie, en dat daar om het Huis weigent die boodschap in over weging te nemen. Het huis nam met 212 tegen 35 stemmen een beelnit, waarbij het weigert het ge deelte van de boodschap van den president, dat betrekking heeft op den geheimen dienst, in overweging te nemen. President Roosevelt heeft bijzonderheden medegedeeld uit het onderzoek van agenten van den geheimen dienst naar de betrekkin gen van den senator Tillman met land ver - koopen in Oregon, waaraan een luchtje is. Tillm&n heeft toegezegd Maandag in den senaat te zullen antwoorden. Londen, 8 Jan. De Times bericht uit New-York, dat heden overleden is de heer Samuel Thayn, van 1889 tot 1893 gezant van de Vereenigde Staten in Nederland, waar hij vele vrienden had. Allerlei. De aardbeving in Zuid-ltalië. Rome, 8 Jan. Bij de opening van de zitting der Kamer waren heden de tribunes overvolalle ministers en parlementaire notabiliteiten waren aanwezig. De voorzit ter, omgeven door het geheele bureau, sprak staande een rede uit, die door de afgevaar digden eveneens staande werd aangehoord. Vele afgevaardigden weenden onder de rede van den president, die onder toejui chingen hulde bracht aan den Koning en de Koningin, aan de eskaders, de matrozen en soldaten en de vreemde natiën, die ge deeld hadden in den rouw van Italië. De toejuichingen herhaalden zich, toen de voorzitter zeide, dat Messina en Reggio uit hunne bouwvallen zullen herrijzen. De minister-president Giolitti, wiens rede herhaaldelijk werd afgebroken door toejui chingen, verklaarde eveneens, dat de twee op dien avond zongen. Wij hadden ,,ket", de uitdrukking voor ons grootste pleizier, wanneer we huis aan huis aanbelden en de deuren geopend werden, en wij het: Sinter, sinter Maarten, De kalvren dragen staarten. De koeien dragen horens, De klokken dragen torens. De torens dragen klokken, De meisjes dragen rokken, De jongens dragen broeken. Oude wijven. Die kunnen kijven, Dragen schor teldoeken. liefst met Zaansch accent, door de geopende deur het huis inzongen of liever brulden ket, wanneer een grommige dienstmeid even om het hoekje keek, om daarna met een ver woed gezicht de deur dicht te slaan, ,,je zoudt er ook ,,loove biene" van kraigen' van dat eeuwige loopen naar die traiterige bel" ket, wanneer een goedhartige, met de handen op haar welgedane heupen, naar ons lied stond te luisteren, en soms zelf» meneer of mevrouwket, wanneer men, ons met minder bedeelde feestvierenden verwarrend, eenige centen in de hand stopte, en we die onder de laasten verdeelden, terwijl wij dan zongen Hier woont een rijk man. Die veel geven kan. God zal hem loonen Met honderdduizend kronen. Met honderdduizend rokkie9 an, Daar komt Sinter Maarten an. Oom vertelde mij meer dan eens, dat, toen steden weder zullen opstaan hij bracht een groet aan alle vreemde staten en diende voorstellen in ten bate van de geteisterde streken De voorzitter constateerde, dat de ramp in omvang alle rampen overtreft, waarvan de geschiedenis gewaagt. Geen woorden ver mogen onze grenzelooze smart uit te druk ken Verder bracht de voorzitter hulde aan de nagedachtenis der 4 afgevaardigden', wier wreede dood thans zeker is. Hij verklaarde verder, dat ten spoedigste moet worden voorzien in de behoefte van het oogenblik mot het krachtigste vertrou wen in de toekomst van het vaderland, welks majesteit nieuwen luister ontleent aan de algemeene deelneming, die het onder vindt en het vertroosting brengt. R o m e, 8 J a n. Het in de Kamer rond gedeelde wetsontwerp strekt tot machtiging van de regeering om 30 millioen van het batig saldo der loopende begrooting te be steden ter voorziening in de dringendste be hoeften en tot herstelling der gebouwen, en tot het heffen van een bijslag van een twin tigste op de directe belastingen. De voorzitter benoemde eene commissie, die morgen haar rapport zal uitbrengen over de ontwerpen der regeering. Daarna werd de zitting gesloten. Rome, 8 Jan. Bij koninklijk besluit is de staat van beleg afgekondigd in het ge heele arrondissement Messina. Messina, 8 Jan. Generaal Mazza seinde aan minister-president Giolitti, dat de gelden en papieren van de openbare bu reaux van Reggio gered zullen worden. De gemeenschap per spoor tusschen Reg gio en Napels zal over drie dagen hersteld zijn. Rome, 8 J an. Er werden hedennacht weder schokken gevoeld te Reggio, Branca- leor Monteleone en Palmi. Verscheidene schepen werden weder beschadigdpersoon lijke ongelukken vielen niet voor. Konstantinopel, 8 Jan. De mi nisterraad stelde een minimum vast van 200,000 frs. voor de nationale inschrijving ten bate van de slachtoffers in Italië. Rome, 8 Jan. Het Fransche eskader heeft den 6en dezer de Italiaansche kusten verlaten, nadat zijne voorraden uitgeput wa ren. Het heeft 65,000 maaltijden verschaft, 50 tenten opgeslagen, 2000 dekens verstrekt en 10,000 frs. uitgedeeld. Rome, 8 Jan. Volgens de Corriere (l'ltalia heeft de krijgsraad omstreeks 200 peisonen veroordeeld, die hebben gewroet in •lo puinhoopen van Messina. Volgens de Tribuna zijn 42 millioen in de puinhoopen gevonden. vAan hulpbetoon ontbreekt het den overlevenden van den ramp waarlijk niet. De Italiaansche ambassade ontving Donder dag 42.142.75 fr., waaronder een gift van 10.000 fr. van de Compagnie des chemins de fer de l'Est en 5000 fr. van de Compagnie du Midi. De departementale commissie te Marseille heeft besloten 10.000 fr. te sturen. De New York Herald heeft gisteren het bericht, dat in de Vereenigde Staten reeds over de 2,000,000 is bijeengebracht voor de slachtoffers van de ramp in Zuid-Italië. New-York droeg tot dat totaal bij voor een bedrag van 8 350,000. Onder de contribuanten zijn J. D. Rocke feller met 8 10,000 en W. K. Vanderbilt met 8 5000. Bij de New York Herald, die een inschrij ving had geopend, kwam tot dusver 8 24,500 binnen. In Rusland heeft zich onder presidium van prinses Troubetzkoï een comité gevormd voor inzameling van gelden, die de Kpningin ter hand zullen worden gesteld. Het fede rale kabinet van Australië zal 150.000 aan de slachtoffers van de aardbeving zen den, de gemeenteraad van Berlijn staat 50 000 mark toe, de Koning van Italië schonk nog een millioen lires, en eene uit acht pantserschepen, vijftien kruisers en torpedojagers bestaande Amerikaansche vloot zal, onder bevel van admiraal Evans, het reddingswerk in de straat van Messina ko men bijstaan Het Deensche oorlogsschip Heimdal, dat in Grieksche wateren was, kreeg bevel met spoed naar de straat van Messina te steve nen om er hulp te bieden. Woensdagochtend is het schip er aangekomen. Te Messina werd geen hulp van den zeekant meer noodig ge- liij zoo jong was, er op dien dag een alge meene uitdeeltng onder de armen plaats had, een daad geheel in den geest van genoemde heilige, die, toen Christus hem in de gedaan te van een arm, schamel gekleed kind ver scheen, de helft van zijn mantel afsneed en Hem dien ter bedekking gaf. Van daar die verzekering, in ons liedje uitgedrukt, dat allen er warmpjes en wel inzaten. Ook ver telde hij ons, dat de rijke lui bij die gelegen heid een koe lieten slachten en die onder hun1 knechts en buren verdeelden, ,,maar het spreekwoord „doe wel en zie niet om", dat spreekwoord, mijn jongen, kwam toen al even goed van pas als tegenwoordig, want het gebeurde wel eens, dat het vleesch niet lekker genoeg was naar den zin van de be deelden en dan klonk het liedje: Sinter Maarten had een koe, Die moest naar den slager toe, Was ie vet of was ie mager, Hij moest naar den slager toe. Dit spotliedje lieten we altijd, onbewust van deszelfs hatelijkheid, op de dankzegging aan den centengever volgen. Een prettige avond was het altijd geweest, doch toen zoo droevig, zoo diep droevig. Als ik :n later jaren aan dat toen terug dacht, was het mij ^aak, of de ronddolende Sïnter-Maartenlichtjes naar iets gezocht had den, naar mijn besten oom Kees, die was heengegaan. EINDE.. acht; inaar aan de Calabrisehe kust kon de Heimdal veel goed doen. De senatoren en afgevaardigden van Mes sina, die de katastrophe overleefd hebben, vergaderden Donderdag te Messina om te bespreken, of het al dan niet wenschelijk zou zijn, de stad weder uit haar puinen op to bouwen. Eene dagorde is aangenomen met alge meene stemmen, waarbij de vergaderden be vestigden. dat de wederopbouw van Messina eene zoowel historische als nationale nood zakelijkheid is en waarbij ze hun vertrouwen uitspraken over het parlement, hetwelk on getwijfeld de vereischte maatregelen zal ne men, om Messina een nieuw leven te verzeke ren, overeenkomstig de wensc.hen van de na tionale ziel en van de geheele heschaafde wereld De heer Giolitti legde in de buitengewone, Donderdag gehouden zitting van de Kamer der afgevaardigden, tal van wetsontwerpen voor. Hij heeft voorgesteld Messina te herbou wen op een ander punt. Dat gaat niet, want 1 in de straat aan de Siciliaansche kust is er geen andere haven, en van de straat verwij derd gelegen, zou de stad geen haven krij gen. Er zij hierbij opgemerkt, dat de haven van Messina, zelfs zonder stad, onontbeer lijk voor de scheepvaart is. Waar dan een handelshaven is, moet noodzakelijkerwijze wel een stad verrijzen. Bij Reggio is dat anders, want deze stad heeft, juist genomen, geen haven. Zijn na tuurlijke haven was San Giovanni. Men wil, zooals wordt beweerd, bij de herbouwing een nieuw architectonisch type invoeren; niets dan lage huizen naar Ja- pansch model. Reggio zal er bij de herbouwing beter voor staan. Een deel van de stad is gered. Het grootste deel van de buizen was klein, zoo dat de reconstructie gemakkelijk zal kunnen geschieden. Het gouvernement heeft tenten en barak ken in zoo groot mogelijk aantal laten op slaan, opdat de overlevenden, zoo zij dit wenscheu, in hun land kunnen blijven. Men is bezig een aquaduct te maken, om het benoodigde drinkwater te kunnen toe voeren. Binnen drie of vier dagen zal dit werk klaar zijn. Meel en hout worden gedurig aangevoerd en verzonden naar de streken, waar er de meeste behoefte aan is. Met gebruikmaking van de spoorlijnen van Palermo naar Mes sina en van Syracuse naar Messina via 'Catania is men druk bezig levensmiddelen en andere levensbehoeften te vervoeren. Het regenachtige weder heeft opgehou den. Bij de ontruiming van het puin is het nog mogen gelukken twee personen levend op te graven. De stad Milaan heeft de Koningin Helena de medaille van moed om haar bewonderens waardig gedrag te Messina, toegekend. Het voorbeeld van Milaan zal door Na pels, Rome, Palermo, Florence, Turijn, Ge nua enz. gevolgd worden Tot slot nog eene wonderbaarlijke redding. Ouder het puin van een huis te Messina, 'waarvan alleen de tweede verdieping nog stond, waren een jongen van 8 jaar, een meisje van een jaar of 6 eu hun moeder be dolven. Zeven dagen lang hadden de ong»- lukkigen reeds in de kamer van het gedeel telijk vernielde huis vertoefd. Door een toe val waren ze ontdekt. Alle drie op den rug liggende, gedeeltelijk bedolven onder het puin, hadden ze vier dagen lang vergeefs om hulp geroepen. Niemand hoorde hen. Toen gaven zij het op. De knaap had echter een arm vrij, waarmee hij om zich heen kon bewegen. Hij zag naar iets, om het naar buiten te werpen, ten einde de aandacht te trekken. Er was niets anders in zijn bereik dan een hengelstok en na heel veel moeite slaagde hij er in dien buiten het raam te ste ken. Zoo,dra hij nu voorbijgangers hoorde op straat, maakte hij beweging met den stok. Ten slotte werd het door twee matrozen op gemerkt. Eerst dachten zij, dat de stok door den wind heen en weer werd bewogen, maar daar waren de bewegingen toch bij nadere overweging te regelmatig voor. Zij gingen er dus op af en slaagden er in de vrouw met hare twee kinderen te redden. Ze waren in volkomen uitgeputten toestand, maar had den slechts onbeteekenende wonden. vTe Zermatt werd Dinsdag een korte, sterke aardschok waargenomen. De richting was van 't zuidoosten naar 't noordwesten. Te St. Niklaus, ook gelegen in 't district Visp van het kanton Walliserland, is de aardbeving vrij hevig geweest. Lissabon, 8 Jan. Héden, in den morgen en des avonds, werden lichte aard schokken gevoeld in Evora. N e w-Y o r k, 8 J a n. 1 rie branden zijn gisterenavond gelijktijdig voorgekomen in de handelswijk en hebben eene schade aange richt, bedragende IJ mulioen dollars. WEST-INDIE. Het opbrengen der Venezolaaneche vaartuigen. De Wekker van 19 December (te Wil lemstad verschijnende) schrijft: Zoowel Zondag- als Dinsdagmorgen za gen de kadien aan beide zijden der haven en andere plaatsen, die hierop uitzicht heb ben, zwart van de talrijke nieuwsgierigen en belangstellenden, die er naar toege stroomd waren, om, op dien Zondag, het Venezolaansche kustwachtertje, het barkje Alix, en Dinsdag het dito kustwachtschoe- nertje 23 de Mayo het eerste door de Gelderland en het tweede dioor door de Heemskerck opgebracht te zien. Eerst- gemeld vaartuigje werd buiten Venezuela's territoriale wateren voor Tucacas en het tweede desgelijke voor Cumana genomen. Naar wij vernemen, waren er aan boord van de Alix zes Mausergeweren met 148 patro nen, zoo men zegt voorzien van dumdum- kogels. Geweren en patronen zijn medege nomen en gedeponeerd in het militaire ma gazijn alhier. De bemanning verkoos in Ve nezuela te blijven, en men liet haar met de sloep van net schip aan wal gaan. Aan de bemanning van het schoenertje werd ver gund, haar geweren eu patronen mede te nemen. Botsingen tusschen Venezolanen en CuragaonaSrs. Bovengenoemd blad schrijft nog het vol gende Generaal Gomez, de met het president schap van Venezuela belaste eerBte-vice-pre- 8ident, heeft een decreet d.d. 13 dezer uit gevaardigd, waarbij hij naar aanleiding van het opt'-eden onzer oorlogsschepen „in territoriale wateren van Venezuela en het binnenloopen van eenige zijner havens (van Venezuela) enz., van het aanhouden van den kustwachter Alexis op 12 dezer, ,,oan de punt van Tucacas" en ten laatste, „over wegende, dat die handelingen van wezen lijken inval in 't grondgebied en van aan val op de regeering der republiek een ern stige beleediging tegen de nationale souve- reiniteit en een bedreiging met gevaar van de integriteit van het grondgebied en van de eer en waardigheid van 't vaderland vor men" verklaart, dat de natde in de nood zakelijkheid verkeert, om zich te verdedigen en dat de Federale Uitvoerende Macht de uitoefening op zich neemt vqji de buitenge wone bevoegdheden" (de dictatoriale!), wel ke haar verleend worden door het achtste lid van artikel 80 der Constitutie." Waarschijnlijk als gevolg van dit decreet en van andere daaruit voortvloeiende offi cieele bescheiden waarbij het volk aange spoord wordt om het vaderland te verdedi gen, hebben te Pto. Cabello botsingen plaats gehad tusschen Venezuelanen en aldaar wo nende Cura^aonaars, waarbij enkelen dezer het moesten ontgelden. Ook in Maracaibo zijn betoogingen geweest tegen de Curapao- naars. De Staatscourant van Zaterdag 9 Januari bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten. benoemd tot rechter in de rechtbank te Leeuwarden mr. C. W. Stheeman, thans hoofdcommies ter provinciale griffie te Gro ningen, plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep voor de Ongevallenver zekering te Groningen en advocaat aldaar benoemd bij de infanterie van het Indische leger tot 2e luitenant de cadet W. F. H. van Zutphen van de Academie; bepaald dat de navolgende arabtearen bij den Rijks Waterstaat zullen dienst doen als volgt ingenieur le klasse J. P. Wijtenhorst, thans te 's Hertogenbosch te Arxjhem de ingenieur 2e klasse J. F. van Vlissin- gen, thans te Goes te 's HertogenboscH de ingenieur 3e klasse A. E. Kempees, thans toegevoegd aan den hoofdingenieur directeur to 's Gravenhage, te Goes. H. M. de Koningin heeft gister door den ordonnans officipr van dienst namens H. M. ten huize van mevr. Bevers een bloemkrans laten nederleggen op de lijkbaar 'van den minister. H. M. de Koningin-Moeder wordt bij ide begrafenis van minister Bevers vertegen woordigd door Graaf van Limburg Stirum, •kamerheer. H. M. de Koningin-Moeder heeft een krans naar Arnhem gezonden, ter neerleg ging op het graf van baron Mollerus van Westkerke, Commissaris der Koningin in •Gelderland. Gebed voor de Koningin. Bij Deputaten der Geref. Kerken in Neder land voor de correspondentie met de Hooge Overheid is, naar „De Bazuin'' meldt, op Oudejaarsavond ingekomen het volgende schrijven van den Raad van Ministers, ge- teekend door den tijdelijken voorzitter, mr. Th. Heemskerk. „De Raad van Ministers houdt zich over tuigd, dat de heuglijke tijding, welke op 22 dezer ter kennis van het Nederlanüsche Volk is gebracht, in alle oorden des lands stof tot diepgevoelde erkentelijkheid zal hebben ge geven. Het spreekt van zelf, dat velen en ook vele kerken behoefte zullen gevoelen, Hare M-ajesteit de Koningin, met het oog öp Hare blijde en ernstige verwachtingen, in hunne gebeden te gedenken. Zij zullen daartoe gedrongen worden reeds door de groote liefde, welke zij der Koningin en Harer Majesteit's Huis toedragen. Van deze zijde bezien, zou er voor de Regeering geen aanleiding tot bemoeiing daarmede bestaan. Daar nochtans de hoog ste Staatsbelangen zoowel met het behoud van Harer Majesteit's leven en gezondheid, als met de geboorte van een troonopvolger gemoeid zijn, acht de Raad van Ministers het plichtmatig, met 't oog daarop de voorbeden der kerken te vragen, ^van Gods zegen is alles gelegen en de Raad van Ministers zal dan ook de voorbeden der kerken op den hoogsten prijs stellencüt te meer, waar hij overtuigd is, dat de innerlijke drang daar toe toch reeds bestand en aanvankelijk tot uiting is gekomen. Het moge den Raad van Ministers ver gund zijn, daartoe uwe medewerking te ver zoeken. HuldeblijkaanH. M. de Ko ningin. Blijkens eene door het „Comité van Amsterdamsch© Vrouwen tot het aan bieden van een Huldeblijk aan H. M. de Koningin" verspreide circulaire stelt men zich voor een fraai bewerkte kamerwieg, naar een ontwerp van den architect K. P. C. de Bazel, te Amsterdam, te doen vervaardigen met kunstnaaldwerk, uit te voeren door de Rijksschool voor Kunstnijverheid, de Indus trieschool voor Vrouwelijke Jeugd en de Am- sterdamsche afdeelingen van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereenigingen ,,Tee- selschade" en „Arbeid Adelt". Het dagelij ksch bestuur van het comité be staat uit de damesmevr. Van Leeuwen Waller, presidente; mevr. Van Loon— Egidius, vice-presidentemevr. Six van Hil- legomBosch Reitz, seeret&resmevr. Dé Marez OyensReijnvaan, 1ste penningmeea- teresmevr. Baart de la FiLilleKrayen- hoff, 2de penningmeesteree. HuldeblijkaanH. M. deK n i n g i n. Op initiatief van de echtgenoot© van den burgemeester Van Starkenborgh zijn sedert eenige dagen te Groningen plannen in

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2