Uit den omtrek. STADSNIEUWS. voorbereiding om ook de Groningsche vrou wen een huldeblijk te doen geven bij gelegen heid der vreugdevolle gebeurtenis in de Ko ninklijke familie. Z. K. H. de Prins der Nederlanden Hertog van Mecklenburg, heeft als voor zitter van de Nederl. Landbouwvereeniging aanvaard het eerevoorzitterschap van het eerecomité van de groote landbouwtentoon stelling, die door den Limburgschen Land- bouwbond, op 15, 16 en 17 Juni a.s. te Roermond zal gehouden worden. Ten huize van wijlen minister Bevers werd gisterenochtend een kranS afgegeven namensde Broederschap van de commie zen der telegrafiede Broederschap van de commiezen der posterijen en de Vereeniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie. De Oostenrijksche gezant bij ons Hof is gisterenavond per Staatsspoor uit het bui tenland in de Residentie aangekomen. De luit.-generaal A. Looi, comman dant van het veldleger, zal, naar de Avond post verneemt, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Bij Kon. besluit is aan H. A. van IJsselsteyn, inspecteur van den arbeid, met den persoonlijken titel van directeur-gene raal van den arbeid, te 's Gravenhage, ver lof verleend tot het aannemen van het orde- teeken van commandeur tweede klasse in de VVasa-orde, hem door Z. M. den Koning van Zweden geschonken. Directie Rijkspostspaar- b a n k. Men schrijft aan de N. R. Ct. Uit goede bron vernemen wij, dat de directeur der Rijkspostspaarbank, de heer A. P. T. Sassen, om redenen van gezond heid zijn functie met 1 Februari zal neer leggen. Den ln Juli 1881 trad hij op als leid r en organisateur van genoemde instelling, die onder zijn leiding en beheer een zoo groote vlucht heeft genomen. De heer mr. G. H. M. Delrpat, lid van den raad van toezicht op de Rijkspost aar- bank en directeur van do Rotterdamsche spaarbank, wordt genoemd als de opvolger van den heer Sassen en de heer P. J. F. du Bois, onderdirecteur der instelling, ais secretaris-generaal Het Hbld. heeft, wat het eerste gedeelte van dit bericht betreft, gisterenavond nog bevestiging kunnen krijgen. Het heengaan van den heer Armand Sassen als directeur der Rijkspostspaarbank is zeker. Helaas noopt hem een zeer ongunstige gezondheids toestand, in zijn 65e levensjaar zijn belang rijke betrekking neer te leggen, welke hij sinds 1882 (in 1881 is mr. Kerdijk directaur geweest) met bijzondere toewijding heeft, vervuld. Alleen de laatste jaren werd h;j door een ernstige zenuwziekte meermalen in zijn arbeid gestoord, en omstreeks 1905 is de heer Sassen zelfs een jaar lang in een inrichting onder Nijmegen verpleegd. Meer in de laatste maanden kon men het hem aa.i- zien, hoe zeer zijn gezondheid geschokt en zijn arbeidsvermogen verminderd waren. De patiënt moet thans het bed houden. Onder directie van den heer Sassen heeft de Rijkspostspaarbank een groote vlucht genomen. 31 December 1881 telde de in stelling 22,831 inleggers met een saldo te goed van ruim 8£ tonthans zijn er on geveer 1,350,000 inleggers met een tegoed van f 147,000,000. In 1902 werd het fraaie monumentale gebouw aan de Van Baerle- straat te Amsterdam betrokken. Wat zijn opvolging als directeur betreft, en eventueele andere mutaties, vernam het Hbld., van welingelichte zijde, dat daar omtrent nog niets vaststaat. Wel hebben voorloopige besprekingen plaats. De ramp in I a 1 i Op de lijsten, die ter beurze van Amsterdam ter teokening zijn gelegd, was tot gisteren voor ongeveer f 60,000 geteekend. Het bedrag, waarvoor geteekend is op de lijsten, door het Rotterdamsche comité ter beurze te Rotterdam ter teekening gelegd, is gestegen tot f 7255. Het Nederlandsche Roode Kruis beef» twaalf duizend lire aan den gezant van Italië bij ons Hof aangeboden, met verzoek die aan het Italiaansche Roode Kruis over te brengen ter bestemming ten behoeve der noodlijdenden op Zuid-Italië. N ederlandsche red d r s bij de ramp in Italië. Men schrijft uit Rome aan „Het Vaderland": Het zal allen Hollanders zeker goed doen te vernemen, dat ook onze landgenooten zich hebben onderscheiden bij de ramp van Mus sina. Ik ontleen het bericht aan de „Azione" van Catania, van 4 Januari, zooeven 'n Rome ontvangen. In een artikel, getiteld ,,£ere aan de helden", wordt eerst en met recht Jof toegezwaaid aan de Russische en Engelsche matrozen, en dan schrijft -Ie redactie verder: „eere ook aan de waardige zonen van Holland. In de haven van Mes sina lag een Hollandsch zeilschip. Dadelijk na de ramp ging de kapitein met zijn jongens aan wal om te helpen. Met groote vermetel heid en vlug als eekhorentjes wierpen de Hol landers zich op de gevaarlijkste punten, helpend zooveel ze maar konden. Eén ma troos, een jongen van nauwelijks 20 jaar, redde alleen zestien menschen. Moedig klom hij tot op de vierde verdieping van paleizen, die op instorten stonden. Het doet ons leed, dat wij deai naam van dezen jongen held niet kennen." Het nieuwe gebouw der Rijksverzekeringsbank. Het hulpkantoorgebouw voor de Rijksvei zeke- ringsbank te Amsterdam, achter het Rijks museum, is tot op kapshoogte gevorderd. Als naar gewoonte woei gisteren van den eersten dakspant de vlag. Het werk, dat half November is aangevangen, moet in vijf maanden gereed zijn en zal dus 15 April moeten worden opgeleverd. De Vereeniging van Nederlandsche Baksteenfabrikanten is een actie begonnen tegen de bezwarende bepalingen bij aanbe stedingen, met betrekking tot de keur van steenen. Naar zij meent komt het te vaak voor, dat waar de keurder die de aanbeste- der aanwijst in hoogste ressort beslist en geen beroep mogelijk is, c' leverancier scha de lijdt De Vereeniging streeft er naar in de bestekken bepalingen te doen opnemen, die arbitrage mogelijk maken Tegen colportage. Te Maas tricht is op verschillende plaatsen der stad de volgende waarschuwing aangeplakt „De burgemeester van Maastricht, over wegende, dat het venten met gedrukte stuk ken op de openbare straat aanleiding heeft gegeven tot volksoploopen, waarschuwt naar aanleiding van die ongeregeldheden met toe passing van art. 32 der verordening op de straatpolitie, luidende Wanneer het venten met gedrukte stuk ken op straat of langs de huizen aanleiding geeft tot volksoploopen of overlast voor de ingezetenen, zijn de venters verplicht, op de eerste aanmaning van wege de politie het venten te staken." Voor den Hoogen Itaad is gepleit over de vraag of een benoeming van execu teur-testamentaire, bij testament gedaan, kan worden herroepen bij eondicil, een vraag door de rechtbank te Rotterdam ontkennend, door het Hof te 's Gravenhage bevestigend beantwoordhet betreft de uitlegging aan de artt. 1039 en 982 B.W. te geven. Wij zullen niet vermelden al de argumenten door de pleiters voor de een of de andere mee ning gegevenmr. H. de Ranitz, voor den eischer in cassatie optredend, was van oor deel dat zoodanige benoeming ook bij testa ment moest worden opgehevenmr. E. S. Hollander, adv. te Rotterdam, was van de tegenovergestelde opinie, meende dat die herroeping bij eondicil kon geschieden. Proc.-gen. Noyon zal over 14 dagen con clusie nemen. Verduistering door een p o 1 i t i e-b e a m b t e. Voor het gerechts hof te Arnhem heeft terecht gestaan een ge wezen brigadier van politie te Enschedé, door de rechtbank te Almelo wegens ver duistering veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. De beklaagde had op 3 September jl. te Enschedé een dronken man, zekeren Bosch, gearresteerd. Deze werd opgesloten in het politie-wachthuis, na gefouilleerd te zijn, waarbij bekl. hem o.a. zijn portemonnaie afnam. Later telde beklaagde met een col lega den inhoud van die portemonnaie na er was toen pl. m. 33 in. De collega ver trok en werd vervangen door een anderen agent, aan wien de arrestant, die niet zoo bijzonder dronken was, meedeelde, dat zijn portemonnaie ook een bankbiljet van 100 mark inhield. Deze bewering hield de man ook den volgenden dag vol en deelde toen tevens mede, dat hij ook een 20-markstuk miste. Gebleken is, dat bekl. een 20 mark stuk ter wisseling heeft gegeven aan een vrouw, zeggende dat het voor een ander was, en dat zij er iets aan kon verdienen. Het biljet van 100 mark wisselde bekl. enkele dagen later in een winkel. Beklaagde beweert echter, dat hij het bil jet van 100 mark ter wisseling ontving van een handelsagent. Hij had juist 57 in zijn kastje liggen, welk bedrag hij aan een ma joor-agent voor den Politiebond moest ter hand stellen. Zoo wisselde hij en behield de 100 mark. Het 20 markstuk was volgens zijn zeggen gespaard geld. Bekl. moest echter toegeven, dat hij aan verschillende personen geld schuldig was. De advocaat-generaal, mr. Van Lulofs Umbgrove, noemde deze zaak treurig en be treurenswaardig, omdat hier een politiedie naar zich aan een ernstig misdrijf had schul dig gemaakt, een man, die juist in eerlijk heid en goede trouw moest uitmunten. Ook uit een algemeen oogpunt was de zaak be treurenswaardig uit een oogpunt van pres tige en van gezag. De fout van een enke ling kon op de politie geen blaam werpen, maar het groote publiek oordeelt anders en is 'geneigd om te oordeelen met maten, zoo als hier aan het licht zijn gekomen. Z.E.G.A. was overtuigd van bekl.'s schuld. Bovendien is het aan twijfel onderhevig, of er voldoende redenen waren voor bekl. om B., die kreupel is, te arresteeren, terwijl mogelijk is dat bekl. dien man opzettelijk arresteerde, om hem van zijn geld te be- rooven. Advocaat-generaal oordeelde een strenge re straf noodig dan door de rechtbank te Almelo opgelegd was en eischte, overigens met bevestiging van het vonnis, bekl.'s ver oordeeling tot 2b jaar gevangenisstraf. De gefopte kwartjesvin der. Een der abonné's schrijft aan de „O. H. Ct.": Het bericht uit Den Haag, onder het hoofd ,,De bedrieger bedrogen" door u over genomen uit „De N. Ct." verdient eenige aanvulling, of, beter gezegd, eene rectifi catie. Het burgerheertje, type kantoorlooper, en de straatjongen zijn beiden handlangers van den kwartjesvinder. Het geven van een bijna onzichtbaar tee- ken in ruitenboer is een der vele trucs, welke worde i toegepast om argeloozen te vangen. De gentleman-schaatsenrijder heeft óf den truc gesnapt óf stond te hoog om zich ver der met den bedrieger in te laten. Wan neer hij „lef" had gehad, honderd gulden te zetten, hij zou ze verloren hebben. De kaarten worden dan met goochelaarshan digheid omgewisseld; op één daarvan komt ook 't bijna onzichtbare kneepje voor, maarniet op ruitenboer. Ik geef u het verhaal, zooals ik het uit den mond van iemand, die er op deze wijze ingeloopen is, heb opgevangen. De Woningwet of van de wol ii n de sloot. Te Dinxperlo werd het vorige jaar het echtpaar A. op advies der gezondheidscommissie uit zijn woning gezet De menschen gingen toen, bij gemis aan een woning, huizen in een diepen kuil, door eenige planken beschut. De gezond heidscommissie, inziende dat deze wijze van wonen nog ongezonder js, heeft thans de hulp van het gemeentebestuur ingeroepen om een betere woning te verschaffen. D e d r a ii k. Men meldt uit Ede aan de „N. A. Ct.0: W. A., een gepensionneerd O.-I. militair, kwam» uit Arnhem, waar hij wegens dron kenschap gevangen had gezeten, door ons dorp, om zich naar zijn kosthuis in de Does- burgerbuurt te begeven, maar kocht eerst een voorraad jenever. Het gevolg was, dat hij op een zijweg afgedwaald, op den grond viel, waar hij later bewusteloos dooreen postbode gevonden werd. Toen de politie door dezen gewaarschuwd, aankwam, was de ongelukkige reeds overleden. Door een electrise lie schok. Toen gisteren de tijdelijke werk meester S. der Twentsche Electrische Tram wegmaatschappij te Enschedé in de remise op een tramwagen met montage bezig was, kwam hij in aanraking met de stroomgelei- ding, tengevolge waarvan hij van den wagen viel en een arm brak, alsmede eenige hoofd wonden bekwam. Zijn opneming in een zie kenhuis bleek noodzakelijk, waarheen hij onmiddellijk per tram vervoerd werd. Te water geraakt. Donder dagavond geraakte te Amsterdam een oude man in het water van de Prinsengracht en werd daaruit zonder teekenen van leven op gehaald. Een geneesheer kon slechts den dood constateerenHet lijk werd naar de oude Westerbegraafplaats overgebracht. Telefoon-storing door sneeuw. De gisterenmiddag gevallen sneeuw was oorzaak dat de intercommunale telefoonverbindingen van Rotterdam en 's Gravenhage, en wellicht ook van andere steden met het Noorden e.« Zuiden van ons land zoo goed als geheel gestoord waren. Een verbinding kwam niet dan met groote vertraging tot stand. Stormweer. Van den vuurtoren te Scheveningen hangt de stormbal af. Gis terennacht heeft 't krachtig uit het Westen gewaaid en hadden ie zestig vaartuigen, welke in de binnenhaven gemeerd liggen, nog al last van de deining een paar bom men zijn van hare touwen afgeslagen. Een zestal loggervaartuigen worden in de haven voor de trawlvisscherij klaar gemaakt in 't geheel zijn tot dusver door den water schout te Scheveningen 20 bemanningen voor de trawlvisscherij aangemonsterd. fiivie --richten. 8 Januari 1909. Keulen, blank water. Arnhem, eenig drijfijs. Vreeswijk, ijs vast. Wester voort, drijfijs over 5 der rivierbreedte. Kampen, ijs vast. St. Andries (Maas), eenig drijfijs Laagwater. Schoonhoven, vol Krimpen, drijfijs over der rivierbreedte. Dordrecht, vol drijfijs. Hedel, ijs vast. Moerdijk, drijfijs over der rivierbreedte. Hellevoetsluis, eenig drijfijs. School- en KerkniemM. In tegenwoordiigheid van vertegenwoor digers van liet Gemeentebestuur, het Ooilege van Curatoren», professoren, studenten en vele andere belangstellenden is heden in de aula van net Universiteitsgebouw de dies natalis der Am- sterdiainsohe Universiteit 'herdacht, bij welke ge legenheid de rector-magnificus, prof. dr. H. T. Karaten, eene rede heeft gehouden over ,,De Godsdienst der Romeinen." Gedenkdag Technische H o o- geschool. Voor een talrijk gehoor, waar onder curatoren, hoogleeraren, lectoren, assis tenten, studenten en ambtenaren der Technische Hoogesohool, werd gisteremnamiddag in het kerk gebouw der Remoustrantsohe gemeente te Delft de gedenkdag der Technische Hoogesohool her dacht. Door den rector-magndficua, prof. S. G. Everts, C. I., werd de plechtigheid geopend door liet uitbrengen vaneen verslag over de lot gevallen der Hoogesohool gedurende den cursus 1907—1908. Uit de opvolgende gememoreerde feiten zij aangestipt, dat 14 studenten een ryksbeurs ont vingen van f 4-50, met vrijdom van collegegeld; 3 genoten een beurs uit het Baehrfonds van f (ióO, terwijl een werktuigkundig ingenieur een beurs van f 1000 ontving uit het 's Jaoob-fonds en aan een drietal een toelage van f 120 werd verstrekt uit het Lipkens-fonds. Het reisstipendiium van den heer A. E. Klee- wer, te Deventer, werd toegewezen aan dien hoer H. H. Ekrensburg, wiens verslag, dat voor „Vraag en Aanbod" bestemd is, binnen kort kan worden verwacht. Ten opzichte van de gebouwen werd dankbaar erkend, wat geschiedt, maar betreurd), dat op de Staatsbegrooting voor 1909 geen posten zijn uitgetrokken voor uitbreiding van het labora torium voor microbiologie en voor een nieuwe localiteit voor de bibliotheek. Nadat liet jaarverslag was uitgebracht, werd aan dr. R. D. M. Verbeek het doctoraat honoris causa verleend, als erkenning van diens ver diensten in zake het geologisch onderzoek der Molukken. Prof. dr. G. A. J. Molengraaff trad daarbij als promotor op. Ten slotte deekle prof. W. K. Berens, voor zitter der afdeeling voor weg- en waterbouw kunde, den uitslag der beoordeeling mede, van de antwoorden, ingekomen op de prijsvragen, door genoemde afdeeling iu Juni 1907 uitge schreven. Op de prijsvraag naar een rapport omtrent „kustverdediging door landhoofden" waren twee antwoorden ingekomen. Aan dat van dem heer J. W. Thierry, civiel-ingenieur te 's-Gravenihage, aas de gouden eeiepenuiing toegekend. Op de prijsvraag voor een „ontwerp stads plan'", was één antwoord ingekomen, dat voor eene bekroning niet in aanmerking kon worden gebracht. Ds. A. Buijsing Darnsté, pred. bjj de Ned. Herv. gemeente te Oosterbout (N.-Br.) heeft na bijna 50-jarige Evangeliebedieningmet ingang van 1 Februari a. s. eervol emeritaat aange vraagd Door liet Prov. Kerkbestuur van Zeeland is aan ds. P. J. Roseam Abbing, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg, na ruim 40-jarige Evangeliebediening, tegen 1 ApTÜ a.s. eervol emeritaat verleend. Ds. Roseam Abbing is ridder in de orde van Oranje-Nassau Gereformeerde Kerken. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, Ka merlid*, heeft zijne benoeming als primus voor Deputant van de Correspondentie met de Hooge Overheid niet aangenomen. Zijn zoon, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, lid van den Hoogen Raad, heeft eveneens de benoeming als secun- dlus-Deputamt niet aanvaard'. Tlians zijn benoemd ds. Brummelkamplid der Tweede Kamer, aangewezen als voorzitter, terwijl ah secretaris optreedt prof. M. Noordtzij te Kampen. rWoensdagmiddag vergaderden in Irene te Utrecht enkele leden der Chr. Hist. Unie. Aan het verslag dezer vergadering in de Standaard (de pers had geen toegang) ontleenen wij het volgende Ongeveer afgevaardigden waren tegen woordig. Nadat prof. van Veen de verga dering had geopend met gebed, deed de heer Koetsveld, van Driebergen, enkele mede- deelingen. In de provincie Utrecht zijn thans 9 kiesvereenigingen aan de Unie aan gesloten Daar het wenechelijk was dat er meer dere aansloten, werd er een commissie be noemd, die zich in verbinding zou stellen met eenige personen in verschillende plaat sen, om al zoo te komen tot de oprichting van een kiesvereeniging. Ook werd de op richting besproken van een blad, dat oen of tweemaal per week zou verschijnen en bepaaldelijk bestemd zou zijn voor de pro vincie Utrecht. Voor de oprichting en uit gave van dat blad werd een commissie be noemd. Toen kwam aan de orde de bespreking der komende Kamerverkiezing. Daar de coalitie nog bestond, golden dus nog de beginselen en afspraken, in 1905 go- maakt. Waar dus een lid der coalitie af trad, mocht geen andere candidaat worden gesteld, zoo bijv. in de districten Amers foort, Breukelen, Wijk bij Duurstede. En kele personen kwamen hiertegen op, doch hun gevoelen werd dadelijk bestreden. Met algemeene stemmen werd daarop besloten de candidaten der coalitie te steunen. Voorts werd besloten in een der districten Utrecht met een eigen candidaat uit te komen. Aan de kiesvereeniging te Utrecht werd overgelaten te bepalen,' welk district dit zal zijn. Het andere district werd aan de anti-rev. partij overgelaten. rMen schrijft uit Utrecht aan het Nbl. van den Boekh. Door een boekhandelaar hier ter stede is, ter besparing van hooge bedrijfskosten, een nieuw middel ontdekt, dat collega's mis schien wel kennen willen om de toepassing er van na te volgen. Het middel bestaat daarin, dat bij het bezorgen van pakjes aan de cliënteele het pakpapier wordt terug gevraagd. Hilversum. Heden nacht tegen den morgen heeft te Hilversum een ernstige brand gewoed. Ongeveer 4 uur werden de bewoners van perceel 5 aan de Torenlaan. waarin de eerste vibratie-massage-inrich ting door electro-therapie van den lieer W. Sclirey ,door de buren gewekt wijl door de zen in dat huis brand ontdekt was. In al lerijl en voorzien van de allernoodigste klee- dingstukken moest de familie vluchten en had het vuur reeds zulk een voortgang ge maakt, dat de oudste dochter, die boven sliep, redding moest zoeken door uit een raam op de serre te springen, waarvan zij door toegesnelde personen werd geholpen. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte met 4 stralen op de waterleiding het vuur aan, hetgeen echter niet verhinderde dat het huis zoo goed als geheel uitbrand de en de vele electrische apparaten een prooi der vlammen werden. Tegen 7 uur eerst was de brandweer het vuur meester. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Barneveld. In het jaar 1908 zijn alhier aan de markt gebracht 7b millioen eieren. De houtveilingen op de V e 1 u w e zijn in vollen gang. Op den grooten boschdag van het Edesche Bosch en Kernhem werden de volgende prijzen be steed Eikenboomen f ±2 tot f 30 per Ms, enkele boomen golden f 50 tot f 75 per stuk. Zware dennenboomen f 6 tot f 8; fijne dennen f 7 tot f 8 per M3. Eiken schilhout f 30 tot f 33 of f 40 per voer schors op stam. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden a. Op de kennisgeving van den Burge meester betreffende miliciens als verzor gers bij den Rijkspostduivendienst b. op de kennisgeving van B. en W. be treffende de miliciens van de lichting 1909, die wenschen te worden ingelijfd bij de zee militie c. idem in zake herijk van maten en ge wichten. xiet Vad. meldt dat onze oud-stad genoot, kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, thans commandant van het 11e regiment infanterie te Nijmegen, den iluit.-gen. Campbell zal opvolgen als in specteur der infanterie. Men schrijft ons Dat het jubileum van den heer L. van den Biezenbos, chef ter drukkerij van den heer Slothouwer, Donderdag j.l. niet onop gemerkt is voorbijgegaan, blijkt uit het vol gende Het personeel was reeds vroeg in feeste lijke stemming. Geen wonder! De aanblik op de met vlaggen en groen versierde zet terij, moest indruk op hen maken. De patroon liet zich in deze ook niet onbe tuigd. Na eene hartelijke toespraak, waarin ZEd. verschillende feiten en gebeurtenissen in herinnering bracht, overhandigde hij den jubilaris een enveloppe met geldelijken inhoud. Onder eenige woorden van dank werd deze gift door den jubilaris aanvaard. Namens het personeel overhandigde de oudste zetter, de heer Singewald, onder eenige waardeerende woorden, den jubilaris vier prachtige schilderijen, (voorstellende de vier jaargetijden) met hijpassenden spiegel en een wekker. Ook dit werd door den jubilaris in dank aanvaard. Hierna werd het personeel door den heer Slothouwer onthaald, daarbij de mededeeling ontvangend, dat er 's middags niet behoefde te worden gewerkt. Vervolgens werd een kiek -genomen van den patroon en het per soneel, staande op de versierde -zetterij. Na dit alles verzocht de jubilaris het per soneel des avonds ten zijnen huize, om dit heugelijke feit feestelijk te herdenken, waar aan allen natuurlijk gaarne gehoor gaven. Vele waren nog de bewijzen van belang stelling die de jubilaris van verschillende zijden heeft ontvangen. In het lokaal ,,de Zaaier" hield gis terenavond de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hare jaarvergade ring. Nadat door den voorzitter, ds. Donner, de vergadering met gebed geopend was, werd door den secretaris-penningmeester het jaarverslag uitgebracht waaruit bleek dat de uitgaven ruim f 2.00 de ontvangsten overtroffen. Bij monde van den heer Goosaena werd door de commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording rapport uitgebracht en verklaard dat alles in de beste orde was bevonden. Vervolgens werden, bij periodiek aftre den, de heeren H. van Haselen, E. van Ruller en G. Kuyper als bestuursleden her kozen. De twee eerstgenoemden namen de benoeming aan terwijl den heer Kuyper, die niet ter vergadering aanwezig was, be richt zal worden, gezonden. Het woord werd nu gegeven aan jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer voor Amersfoort, die tot onderwerp had gekozen „De Politieke toe stand". Spr. ging breedvoerig na in welke om standigheden het huidige kabinet aan het bewind kwam en hoe moeielijk het voor ministers Heemskerk was de verschillende portefeuilles geplaatst te krijgen. Wanaieer men spr. nu vraagt, heeft het huidige Ministerie veel gedaan, dan moet hij ontkennend antwoorden. De reden hier van is dat het kabinet inziet met geen so ciale wetten te kunnen aankomen, welke uitvloeisels van beslist principieele begin selen zijn omdat de reohtsche minderheid in de Kamer dergelijke wetten niet er door kan krijgen. Spr. is echter in het volste vertrouwen op den uitslag van de verkiezingen van dit jaar, waardoor dan, met een rechtsche Ka mermeerderheid, een rechtsch Ministerie zakelijk zal kunnen werken. Op de aan spreker gestelde vragen wer den door hem de volgende antwoorden ge geven lo. Dr. Kuyper wordt nog steeds het volste vertrouwen bij de anti-revolutionai re partij geschonken en met nadruk zegt spr. dat de geheele rechtsche coalitie met vreugde zijn intrede in de Tweede Kamer heeft begroet. Omstandigheden kunnen zich echter in de debatten voordoen, waar bij men zelfstandig moet oordeelen en men geen gelegenheid vindt om eerst een ad vies bij den voorzitter der centralen in te winnen. 2o. Spr. had het niet tactisch gevonden om bij den aanvang van deze ministerieele regeermg een Kamerontbinding uit te lok ken, omdat het toen nog lang niet zeker was dat eene rechtsche Kamermeerderheid zou worden behaald. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren afgehandeld en de voorzitter den ge- achten spr. dank gezegd had voor zijn nut tige en leerzamen avond, werd de goed be zette vergadering met gebed gesloten. De Hagespelera. Het bestuur van Amicitia heeft met den heer Eduard Verkade een bijzondere overeenkomst aangegaan, waarbij is be paald dat de „Hagespelers" op 25 Januari a.s. alhier „Hamlet" zullen opvoeren. Wanneer men in aanmerking neemt het groot aantal personen, die hierbij zullen medewerken, en weet dat een geheele wagon noodig is voor vervoer van decoratief enz. dan kan men nagaan dat aan deze voorstel ling groote kosten zullen verbonden zijn. Aan den voet van de programma's bij de voorstelling op Donderdag j.l. werd dan ook door het societeitsbestuur een beroep gedaan op den steun van het publiek. Wij hopen gaarne dat deze onderneming iu alle opzichten slagen zal. Naar wij vernemen, bestaan er plan nen tot oprichting van een Utr. Provincia len Korfbaibond. Sportterrein Dirk hoven. De plannen tot stichting van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van Feest-, Sport- en Tentoonstellingsterreinen „Birk- hoven" zullen weldra worden verwezen- lijkt. t Het «maatschappelijk kapitaal is bepaald op f 25.000. verdeeld in aandeelen aan Toonder van f 100. Voorloopig worden 150 .aandeelen uitgegeven. Elk deelnemer inf deze eerste uitgifte krijgt voor elk aandeel een heerenkaart en twee dameskaarten, gel dig voor alle feesten, rennen, tentoonstel lingen enz. direct uitgaande van de Maat schappij, waarin alleen de vergadering van aandeelhouders verandering kan brengen. Reeds dadelijk is* een bedrag van f 6000 ge plaatst zoodat terstond met de werkzaam heden kan worden begonnen. Het sportterrein beslaat een oppervlakte van ongeveer 10 H. A. Op het terrein wordt een ren- en draversbaan aangelegd, tevens geschikt voor concours hippique, Gymkhana races, Tallyho's, Voetbalwed strijden enz. De baan krijgt een lengte van 800 nieter bij een breedte van 20 meter, zoodat het buitenste kan worden gebruikt voor trai nen. Aan de z. zijde komen de tribunes met buffetten, rechterstoel en verdere gebou wen. Schuin hierachter, in het groen ver scholen, komen de (zeer rustig gelegen) stallen, welke een «voornaam deel der exploi tatie zullen uitmaken. De raad van beheer voor liet eerste jaar wordt gevormd door de heerenA. M. Tromp van Holst, voorzitter; luit. kol. Pie pers, voorz. van de Mil. Sportvereeniging, A P. Schroder, notaris, J. W. Middel burg, penningmeester en H. Meursing, secretaris. Een circulaire met plattengrond van het sportterrein en een inschrijvingsbiljet wordt op ruime schaal verspreid. Wij twijfelen er niet aan of de 150 aandeelen zullen spoedig geplaatst zijn.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3