BINNENLAND. Koning en de Koningin van Engeland in de tweede helft van Februari in Konstantinopel tullen komen en er eene week zullen vertoe- Ten. Konstantinopel, 9 Jan. Door eenige diplomaten ondervraagd, verklaarde de grootvizier, dat hem niets bekend was van eene reis van Koning Eduard naar Kon stantinopel. Konstantinopel, 10 Jan. De ministerraad heeft besloten, dat eerst in de vergadering van Donderdag het exposé van dc algemeene politiek zal worden gegeven. Par ij s, 9 Jan. Uit Triest wordt aan de Liberté geseind40 stoomschepen, die hunne lading in Turksche havens niet kon den lossen, zijn naar de vrijhaven terugge keerd. De directie van de algemeene maga zijnen moest de poorten van de entrepots sluiten en weigeren nog meer waren op te slaan De spoorwegdirectiën hebben even eens het goederenvervoer naar Triëst ge staakt. Constantinopel, 9 Januari. De Pernsche kolonie nam de leiding van het Perzische consulaat te Constantinopel op zich en benoemde den nieuwen consul in overeenstemming met de Perzische revolu tionairen. Perzlê» Het Petersburgsche telegraafagentschap bericht uit Tabris, dat Sattar Khan de in beslagneming van de den sjah behoorende bezittingen in Aserbeidsjan heeft bevolen. China. Het ontslag van Joeansjikai krijgt door de laatste berichten van de Tildes uit Peking een ©enigszins ander aanzien. De gezant schappen zijn 't niet eens kunnen worden over een gemeenschappelijk optreden, dat dus achterwego blijft. Japan en Rusland hebben zich verzet tegen het denkbeeld, dat er bezwaren tegen dit ontslag zouden worden ingebracht. Inzonderheid heeft Japan daar tegen geopponeerd, dat groot voordeel zal trekken uit de verwijdering van Joeansjikai, omdat doze de sterkste tegenstander van de Mandsjoorijsche politiek der Japanners was. Het is bokond, dat de Japansche mili taire vertegenwoordiger nauw bevriend is met den minister van oorlog Tichliang, den leider van de intrige tegen Joeansjikai, en dat hot Japansche gezantschap invlood uit oefent op Natoeng, die thans aan het hoofd staat van het Waiwoopoe. De val van Joeansjikai werd veroorzaakt door vrouwelijke intriges, want de echtge- noote van den regent en van den minister van oorlog Tiotsiang zijn na verwant. Het is te verwachten, dat de kloof tusschen Chi- neezen en Mandsjoes wijder zal worden door de gebeurtenissen. Vananlgda Stat»» Washington. 10 J 11 Tenge- volge van de gevoeligheid, veroorzaakt door de zinspelingen van den president in zijne jaarlij ksclio boodschap betreffende den ge heimen dienst der politie in verband met de gedragingen van hot congres, kondigt de se nator Dopew aan, dat voortaan het congres een onderzoek zal doen naar de geschiktheid van de personen, door Roosevelt aangewezen voor den publieken dienst. Dit wordt be schouwd als een afdoend wapen tegen presi dent Roosevelt. De financieele commissie uit den Ameri- kaanschcn Senaat heeft een gunstig ver slag uitgebracht over het wetsontwerp, strekkende om de bezoldiging van den pre sident van de Vereenigde Staten van 50.000 op 100.000 en die van den vice- president en van den voorzitter van het Hui5 van Volksvertegenwoordigers van §12.000 op 20.000 te brengen. Indien de benoemde president Taft bij de vèrhooging gebaat zal worden, dan moet het wetsontwerp voor 4 Maart aangeno- #men zijn, want de Amerikaanscho grond wet verbiedt om gedurende den ambtstijd van <len President wijziging in zijne bezol diging te brengen. De aardbeving in Zuid-I«alië. R o m e, 9 J a n. De Kamer heeft de be handeling hervat van hot wetsontwerp, hou- de maatregelen tot ondersteuning van do slachtoffers van de ramp. Er waren 400 af gevaardigden opgekomen. De minister-president Giolitti verklaarde, dat do voorgestelde maatregelen een uit vloeisel van de noodzakelijkheid zijn en de eerste stap tot het vestigen van do verbin tenis van de zijde van regeering en parle ment om Messina en Reggio weder op te bouwen. Hij voegde er bij, dat de afkon diging van den staat van beleg eono smar telijke noodzakelijkheid was maar zoo kort mogelijk zal duren. Rome, 10J an. Generaal Mazza sein de aan minister-president Giolitti, dat nog zes overlevenden uit de puinhoopen zijn ge haald. De begraving van de lijken duurt voort. Behoudens eenige arrestatiën voor diefstallen, hecrscht er orde in de stad en hare omstreken. Messina, 10 Jan. Uit de puinhoo pen is te voorschijn gehaald de slager Benzaja, die 14 dagen zonder voedsel is blijven leven. R o m o, 9 J a n. In het rapport over de wetsontwerpen betreffendo de maatregelen naar aanleiding van do ramp wordt gezegd, dat bij de onmetelijkheid van deze ramp Italië trotsch kan zijn op de solidariteit -in de smart van do goheolo beschaafde wereld. Dc rapporteur verdedigt het wetsontwerp, welks bepalingen noodig en nuttig zijn voor het herstel van hot burgerlijk leven in de vei woeste streken; hij noodigt de Kamer uit het ontwerp aan te nemen als eene uiting van nationale solidariteit. Minister-president Giolitti verklaart het voorstel van do commissie te aanvaarden, dai strekt om de regeering uit te noodigen oon wetsontwerp in te dienen, waarbij de in de beschadigde steden gevonden waarden, die aan den staat zullen vervallen ten gevolge vu d^ onmogelijkheid om de eigenaars of hunne rechtverkrijgenden terug te vinden, worden toegokond aan een liefdadigheids fonds voor de slachtoffers van de aardbeving. Dit vcorstel wordt aangenomen. De verschillende artikelen van het wetsont werp, waaromtrent overeenstemming ver- kngcn is tusschen de regeering en de com missie, werden aangenomen. Het ontwerp beva' de reeds vermelde bepalingenalleen wordt, in plaats van een nieuwe belasting, ingesteld een bijslag op de bestaande belas tingen van een twintigste voor twee jaren en oen vijftigste voor vijf jaren. De bekendma king van de eindstemming werd met alge meene teekenen van instemming begroot. De Kamer zal den I6en Februari weder bijeenkomen in plaats van den 3en. P a r ij s, 9 J a n. Uit Rome wordt aan de Liberté berichtHet gerucht loopt, dat alle weezen uit Sicilië, wier identiteit niet kan worden vastgesteld, tot kinderen van den staat zullen worden verklaard en onder houden zullen worden tot aan hunne meer derjarigheid. Lissabon, 9 Jan. Te Azaruja in Arrayollos, bij Evora, zijn schokken van eene aardbeving gevoeld. De verschrikte be volking verliet de huizen. Er werd geen schade aangericht. S i o n (Valais), 1 0 J a n. Een deel van het gewelf van eene oude kerk te Nax, oen dorp in het district Herons, is om 10 uur voormiddags ingestort, terwijl er godsdienst oefening gehouden werd. De laatste berich ten spreken van 40 dooden en 60 gewonden. Tweede telegram. Er zijn bij de ze ramp 28 dooden, afgrijselijk verminkt, en 30 gewonden. Genua, 10 Jan. Op den weg van Celle naar Albisch heeft eene inzakking plaats gehad, waardoor tien Zigeuners wer den meegesleurd. Zes zijn gedood, vier ge wond. N e w-Y o r k, 1 1 J a n. Er zijn gisteren 25 personen gedood bij de ontploffing in eene kolenmijn bij Zoigmer (Illinois). vAan de Morning Post wordt gemeld, dat de hongersnood in Klein-Azië een on- ïustbarenden omvang krijgt. Het brood doet 1 franc het kilogram. De Staatscourant van Zondag 11 en Maandag 12 Januari bevat o.m. de volgen de Kon. besluiten: erkend en toegelaten als consul van Ja pan te Batavia S. Someya benoemd tot vice-consul te Colon J. J. Eeker Sr. aan den officier-machinist der le klasse bij den marine-stoomvaartdienst C. Wakerlin, is op zijn verzoek met den len Februari 1909 wegens langdurigen dienst eervol uitslag uit den dienst bij de zeemacht verleend, onder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen ingevolge de artikelen 2 onder lo, 3, 17 en 26 der ..Pensioenwet voor dc' zeemacht 1§02" bepaald op 2275 's jaars de kapitein ter zee S. Woldringh is mei 16 Januari a.s. eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. wachtschip te Willems oord, en dit bevel alsdan opgedragen aan den benoemden kapitein ter zee G. Witsen Fllias. Voorbede voor de Ko ningin. Naar aanleiding van het schrij ve». van den Raad der Ministers aan Depu- taten der Geref. Kerken voor de correspon dentie met de Hooge Overheid is ons geble ken, dat het verzoek om voorbede voor H. M. de Koningin ook gericht is tot andere kerkgenootschappen, zooals blijkt uit een mededeeling van de algemeene synodale com missie der Nederlandsche Hervormde Kerk ia dc Kerkelijke Courant". Deze bevat een opwekking van de commissie tot de predi kanten ,,mede naar het haar gedaan verzoek '•en den Raad van Ministers" om bij de open bare godsdienstoefeningen Hare Majesteit in deze zoo beteekenisvolle dagen, aan God in den gebed'j op te dragen. Wij hebben ook eens nageslagen, hoe de regeering te dezen aanzien vroeger handelde. Voor de geboorte van onze Koningin ver scheen den 31sten Maart 1880 in de bladen ei volgende mededeeling Vanwege het ministerie van justitie (waar toe de zaken betreffende de eerediensten be- h'-oren) zijn de geestelijken der onderschei oen gezindten uitgenoodigd, in hunne gobe- den indachtig te zijn aan den gezegenden staat van H. M. de Koningin. Minister van justitie was toenmaals mr. A. E. J. Modderman. Eenige dagen later ontvingen de besturen dor kerkgenootschappen eene missive van den directeur van het kabineC des Konings, met •!.- kennisgeving ,,dat H. D. beminde ge malin, onze geliefde en geëerbiedigde Ko ningin, zich in een gezegenden staat bevindt, cn dat Z. M. vertrouwt, dat de onderschei dene gezindten, op de gebruikelijke wijze, in iiare godsdienstoefeningen deze heuglijko ge beurtenis Zouden willen gedenken, door ge beden voor den voortdurenden welstand van IC. M. de Koningin, en voor H. D. voor spoedige bevalling Deze laatste aanschrijving kon thans, om redenen van kieschheid, van zelve niet uit gaan van het Koninklijk Kabinet Hbld. H u 1 d e b 1 ij k a a n H. M. d e K o- n i ng in. Op initiatief van de echtgeuoote van den burgemeester van Apeldoorn, me vrouw Tutein NoltheniusVan Haeften, zal aldaar ook een comité van huldeblijk aan H. M. de Koningin worden gevormd. Door mevrouw Zimmerman, de echtge- noote van den burgemeester van Leeuwarden, is de samenstelling van een damescomité voorbereid, beoogende om aan H. M. de Koningin bij de te verwachten heuglijke ge beurtenis in April a. s., een svmpathiebewijs van Friesland's vrouwen aan te bieden. Vice-admaraal jhr. RÖell, vertrok gisterochtend naar Londen, ter bijwoning van de Internationale Conferentie betreffen de het Zeerecht, als lid !er Nederlandsche delegatie ter conferentie. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Bordeaux Do heer Paul vertrok te 11 uur heden morgen met den sneltrein en arriveerde te 6 u. 15 's avonds te Parijs, vergezeld van den Venezolaanschen gezant te Parijs, een geneesheer en drie andere personen. De con sul te Bordeaux kwam hem aan het station begroeten. Zaterdag zaten nog eenige afdeelingen van de Eerste Kamer voor het ondereoek der Staatsbegrooting. De Koning der Belgen heeft het bur gerlijk eereteeken der le klasse verleend aan den heer D. Harmens, consul van Bel gië te Leeuwarden. Begrafenis van minister Bevers. Men meldt uit 's Gravenhage Onder buitengewoon veel blijken van deelneming werd het stoffelijke overschot van den minister van waterstaat, mr. J. G. S. Bevers, Zaterdagochtend 11 uur ter aarde besteld, terwijl de klokken luidden van de H. Antonius- on Lodewijkkerk. Een talrijke menigte was aanwezig bij het woonhuis van den ontslapene om den rouwstoet te zien voorbijtrekken, waarin zich in hofrijtuigen als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin de Prins in gene- raals-uniform bovond met zijn adjudant, en de vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin-Moeder graaf van Limburg Stirum. De rouwwagen was slechts door één krans gedekt, die van de Koningin en was voor afgegaan door 20 weesjongetjes van het R.-K. weeshuis, terwijl boden van 't depar tement als slippendragers ter zijde van den lijkwagen gingen. In de vele volgrij- tuigen hadden onder meer de ministers van buitenland8clie zaken, marine, justitie, fi nanciën, landbouw en koloniën plaats ge nomen. De stoet trok over het Binnenhof, waar van alle departementen de gordijnen waren nedergelaten, voorbij de Hoofdkerk in de Parkstraat naar de R.-K. begraaf plaats, waar eene onafzienbare menigte ver zameld was, uit alle kringen der Residen tie. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de voorzitters, het bureau en een aantal leden van beide Kamers, de Commissaris der Koningin en de leden van Gedeputeer de Staten, de burgemeester, wethouders en de meeste leden van den Raad, leden van den Raad van State, de hofhouding, een aantal militaire autoriteiten, vele geestelij ken met den deken-pastoor mgr. Wijten- burg, de adjudant van den minister van oorlog als vertegenwoordiger van dien nog steeds ongestelden bewindsman, de inter nuncio, mgr. Giovannini, vertegenwoordi gers der spoorwegmaatschappijen enz. Het spreekt van zelf dat vooral de amb tenaarskringen sterk vertegenwoordigd wa ren, o.m. .waren aanwezig onderscheidene secretarissen-generaal en de directeur-ge- raal der posterijen en telegrafie; alsmede de voorzitter en leden van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Ook verschillende leden van het corps di plomatique woonden de begrafenis bij. Nadat de lijkdienst in de kapel van de begraafplaats was verricht door pastoor 8choonbeek, werd de kist in de groeve ne dergelaten en wierpen de Prins en de mi nisters schoppen aarde in het graf. Na het verrichten dezer droeve plechtig heid nam de oudste broeder van dén over ledene het woord om in de eerste plaats den Prins te bedanken voor de belangstel ling door de Koningin betoond en de groo te eer, den ontslapene bewezen, door als Haar vertegenwoordiger Z. K. H. aan te wijzen. Vervolgens dankte hij den Prins zelf en den vertegenwoordiger van de Ko ningin-Moeder voor de betoonde deelne ming, verzocht dezen, zijn diepgevoelden dank aan H. M. over te brengen en dankte ten slotte allen, die door hun aanwezigheid blijk hadden gegeven van belangstelling en deelneming. Ter weerszijden van het pas gesloten graf waren de zeer vele kransen, als het ware tot een berg opgestapeld, die als zoovele bewijzen van sympathie uit de ambtelijke vereenigings- en vriendenkringen, mr. Be vers waren gewijd. Daaronder waren er van B. en W. (de secretaris der gemeente be hoorde tot het aanwezige college), en van den gemeenteraad, als hulde aan den voor- maligen wethoudervan de afdeeling apen bare werken der gemeente, door mr. R*- vers zoo vele jaren bestuurdvan de R. K. kiesvereenigingvan de ambtenaren van het ministerie van waterstaat en de onder deden posterijen en telegrafie en anderen. Begrafenis F. J. Haver D r o e z e. Zaterdag is te Dordrecht op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld hei stoffelijk overschot van den aldaar over leden, pas benoemden buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister te Peking, den heer F. J. Haver Droeze. Onder de talrijke belangstellenden bevond zich de referendaris aan het ministerie van buitenlandsche zaken, jhr. Van Panhuys, die namens den minister van buitenlandsche zaken aan de groeve het woord voerde. De heer v. Panhuys legde een krans op het graf,, waarna hij in gevoel volle woorden hulde bracht aan den over ledene, wiens schitterende carrière hij schet ste en aan wiens bekwaamheid, moed en plichtsbesef spreker recht deed wedervaren. Prof. v. d. Sande Bakhuyzen riep uit naam van zijn zoon, thans tijdelijk consul-generaal te Hongkong, de laatste standplaats van den heer Haver Droeze. een laatst vaarwel toe ..aan hem, die voor zijn zoon was een vader lijk vriend". De heer v. Gesseler Verschuur herinner de aan zijn samenwerking met den heer Haver Droeze in de Tobalanden en huldigde zijn militaire bekwaamheden. Dr. J. J. Haver Droeze dankte voor de betoonde belangstelling en verzocht jhr. Van Panhuys dien dank aan den minister van buitenlandsche zaken over te brengen. De Min. van Buitenlandsche Zaken Met zich Zaterdag bij de teraardebestelling van den heer Haver Droeze, benoemd gezant ti. Peking, vertegenwoordigen door jhr. Van Panhuijs, referendaris, chef der afdeeling Handelspolitiek en Consulaire Zaken aan het departement, die zich tevens kweet van 's ministers opdracht om namens Z. Exc. een bloemkrans op het graf van den overleden staatsdienaar te leggen. Begrafenis baron Modems van Westkerke. Men meldt uit Arnhem, d.d. 9 Jan. Hedennamiddag had de plechtige teraar debestelling plaats van den heer mr. J. H M. baron Mollerus van Westkerke, in leven Commissaris van de Koningin in Gelderland. To twaalf uur had vooraf in het sterfhuis, aan de Groote Markt, die voor een deel was afgezet ten behoeve van den stoet, een lijk dienst plaats, geleid door de predikanten ds. Roosemeijer en Hoekstra. De vertegenwoor diger van II. M. de Koningin, namens wien reeds vroeger een groote bloemkrans aan het lijkkleed was gehecht, mr. A. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde, kamer heer i. b. d. van H. M., was onder de aan wezigen. Ook door H. M. de Koningin-Moe der was een krans gezonden. Omstreeks één uur zette de stoet zich in beweging. Ter zijde van den lijkwagen gin gen de boden en knechten van het gouver nement. Er waren met het Hofrij tuig veer tien volgkoetsen. Op Moscowa kwam de stoet tegen twee uur aan. Op den weg daarheen hadden vele bewoners alles gesloten. Op de begraaf plats Moscowa was het zwart van de menschen. Aanwezig waren o. a. baron Mackay, mi nister van Staat, de staatsraad De Neree de Babberich, Commissarissen der Koningin uit andere 'provincies, de leden der Staten met den griffier, de ambtenaren van de grif fie en van den Waterstaat, burgemeester en wethouders van Arnhem, een deputatie uit het garnizoen, leden der rechterlijke macht, de directeur-generaal der S S., de directie der Nederlandsche bank enz. Het woord werd gevoerd door baron Van der Borch, die een krans neerlegde, door den heer Dommer van Poklersveldt namens do Staten, door baron Van Voorst namens de Commissarissen uit andere provincies, door den heer Brands namens de ambtenaren, door jhr. Röell namens B. en W. van Arn hem, door baron Van Heemstra namens de vrienden, door graaf Van Limburg Stirum namens de Nicolai-broederschap. De lieer Van Reigersberg Versluys be dankte voor de betoonde deelneming. L. J. van der Toorn. Men meldt uit 's Gravenhage Na een langdurig lijden is alhier overle den de heer L. J. v. d. Toorn, lid van den gemeenteraad voor district III en van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voortgekomen uit de Scheveningsche volksklasse, wijdde de heer v. d. Toorn bijna het grootste gedeelte van zijn welbe steed leven aan de belangen van het onder wijs, zoowel hier te lande als in Ned. Oost- Indië. Opgeleid aan de openbare lagere school in de Badhuisstraat te Scheveningen, zag de heer v. d. Toorn zich aan die school eerst als kweekeling, later als hulponderwijzer werkzaam gesteld. In dien tijd valt, tijdens een zomervacan- tie, zijn vertrek met het Roode Kruis naar de slagvelden in den Fransch-Duitschen oor log, waar hij met groote toewijding en vol ijver werkzaam was als secretaris van de uitgezonden Nederlandsche ambulance. Twee jaren later, in 1872, begaf de heer van der Toorn, die inmiddels de hoofdacte had verworven, zich als onderwijzer naar Indië. Met vrucht was hij daar werkzaam bij het inlandsche onderwijs, en, dank zij zijne bekwaamheden, bracht hij het tot di recteur van de kweekschool van inlandsche onderwijzers te Fort de Koek. In 1890 kwam hij met verlof naar Neder land, keerde vervolgens naar de koloniën terug, doch repatrieerde weder spoedig naar het Moederland. Tijdens zijn verlof begon hij aan de samensttxung van een woorden boek van de Menang-Kiabausche taal en voltooide dit na zijn terugkeer hier te lande. Met dit verdienstelijke werk, waarvoor hij in een der vergaderingen van het Indische Genootschap, tot welks leden hij behoorde, openlijk werd gehuldigd, hield verband zijne benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In 1900 tot lid van den. Gemeenteraad ge kozen, bleek ook daar hoe warm het ha<rt van v. d. Toorn was blijven kloppen voor het onderwijs in het algemeen en voor het openbaar onderwijs in het bijzonder. Een zijner eerste handelingen als raads lid, was het bestrijden van verplicht school geld op de scholen voor on- en minvermo genden. Hoewel het hem niet gelukte dit doel te bereiken, liet hij geen gelegenheid voorbijgaan daarvoor te ijveren. Een stap in de door hem gewenschte richting werd ecliter, dank zij zijn volhardend optreden, gezet, in zoover uit de verordening verdween de bepaling, dat bij wanbetaling van het schoolgeld door de ouders, de kinderen van de school werden verwijderd. Verder kenmerkte zijn raadslidmaatschap zich door zijn voorstellen tot verbetering der salarissen van het onderwijspersoneel, waar toe zijn brochure over het lot der onderwij zers veel heeft bijgedragen. De nieuwe voor stellen tot salarisverbetering, thans nog aan hangig, geven in hoofdzaak zijn gedachten weer. Geen wonder dat v. d. Toorn in on derwijszaken de vraagbaak was van de meeste raadsleden en zijn adviezen in de commissie van Bijstand in het gemeenteon derwijs hoogelijk werden gewaardeerd en meestal opgevolgd. Scheveningen, de wijk zijner geboorte en woonplaats, had in hem een trouw wachter zijner belangen. Met warmte streed hij in den Raad voor do belangen van Scheveningen als haven- en badplaats. De heer Van der Toom toonde als staten lid groote belangstelling voor de ontwikke ling en bevordering van het vak-, am- baclïts- en bewaarschoolonderwijs. Rechtschapen man, met edel karakter, doordrongen van rechtvaardigheidsbegrip- pc-n, veel gevoelende voor de verbetering der sociale nooden, bewoog de heer v. d. Toorn zich ook gaarne op philantropisch gebied. Om al zijn goede hoedanigheden, zijn ga ven van hoofd en hart zal zijn heengaan, niet het minst te Scheveningen, ten zeerste worden betreurd en diep worden gevoeld. Centraal Genootschap voor Kinder- Herstellings- en Vakantiekolonies. Kort verslag over de ver pleging 1 9 0 8. In de verschillende ko loniehuizen van het Centraal Geno nschap werden in het afgeloopen seizoen verpleegd 861 kinderen, d. i. 311 meer dan in 1907. De 3 zee-tehuizen herbergden 653 kinde ren of 279 meer dan in 1907. De beide bosch-tehuizen toonden eene vermeerdering van 32 kinderen bij °en to taal van 208. 't Koloniehuis „Kerdijk" blijft uitne mend voldoen. In den afgeloopen winter zijn verschillende verbeteringen aangebracht ten koste van tamelijk groote finantieele offers. Te Egmontl aan Zee kon het dagelijksch bestuur, na herhaaldelijk elders te zijn te leurgesteld, een voor het doel geschikt huis huren, om den voortdurend wassenden stroom van kinderen naar behooren onder dak te brengen. Zonder al te groote onkos ten, al was daar een som van ruim 3000 gulden mee gemoeid, werd dit pand, ge naamd „Kurhaus-Bar", tot koloniehuis in gericht en gemeubeld. Het villatje te Egmond a. d. Hoef werd ook weder betrokken, nu voor het 3e jaar. Te Nunspeet voldeed het wederom gehuur de pavilloen van de Weezenkas zeer goed. Het koloniehuis „Zonneheuvel" te Ha ren (N.-Br.) van de Goudsche Vereeniging voor Gezondheidskolonies kon, evenals beide vorige jaren, 2 maanden worden gehuurd. De koloniehuizen uitgenomen het laat ste herbergden allen 5 verschillende groe pen, elk gedurende 27 dagen. Wanneer alleen gewichtstoeneming een juiste maatstaf was om de zegenrijke gevol gen der gezondheidskolonies na te gaan, dan zouden op grond van de wegingen de resul taten dit jaar reeds schitterend zijn te noemen. Eén kind verkreeg in 27 dagen een gewichtsvermeerdering van nagenoeg 10 pond, verscheidenen bereikten een verhoo ging van 9 pond, een groot aantal van 7 en 8 pond, terwijl de meesten 3, 4 en 5 pond aankwamen. Slechts weinigen bleven onder de 2 pond en heel enkelen verminderden. Deze waren steeds kinderen, die öf ziek ge weest waren tijdens het verblijf öf tolken, die met de bedoeling om te verminderen, naar zee waren gezonden. Zwak en stumperig komen de kleinen aan, te moe om te spelen, te zwak soms om te eten. Slechts enkele dagen zijn noodig om hun genoegen in 't spel en om hun eetlust te geven. Dan gaan ze ziendeweg vooruit en na 4 weken zijn uit de vroolijke groepjes kinderen met gebruinde gezichtjes, de bleek neusjes van vroeger ndet meer te herkennen. Uit de afdeelingen kwamen weder vele hoopvolle berichten over teruggekeerde ver pleegden, welke allen overeenstemden waar het betrof het zeer verhoogd weerstandsver mogen der kinderen. Bij de directrices kwa men tallooze briefjes in van dankbare ouders. Evenals verleden jaar kreeg elke kolonie een feestje. Die te Egmond werden steeds door de 3 tehuizen samen gevierd in ,,Ker- dijk". De kinderen hebben uitermate geno ten van het kersenfeest, den wedstrijd in forten, den vliegerwedstrijd en van de uit voering van „Asschepoester" en Klein Jantje- in Modderstad". De kinderen op Zonneheuvel" maakten o. m. een rijtoer naar het Liesbosch. Te Nunspeet werden zeer geanimeerde huiselijke pretjes gevierd. Dergelijke feestdagen, alsmede de voorko mende geboortedagen der kleinen, zijn een beproefd middel om de herinnering aan een geregelde levenswijze in gezonde omgeving en zedelijk reinen kring bij de kinderen le vendig te houdenalleen de oude klacht ze kosten betrekkelijk veel geld, omdat het er pl.m. 25 per jaar moeten zijn! In de verschillende tehuizen werden we derom de kinderen in groepjes verdeeld. Elke geleidster had steeds een groep van 710 kinderen, een enkele maal van 12. Nog strenger dan verleden jaar werd er ge waakt tegen samensmelting der clubjes. Dit systeem voldoet in de praktijk werkelijk uit stekend. Het komt ons voor, dat ingeval elke groep een eigen zitkamer of afgeschoten deel van een serre bezat, alle nadeel »n van het gestichtsleven in een groot huis onder vangen konden worden, terwijl tevens de economische voordeelen van een groote in richting, alsmede die van beter toezicht eu geringer kosten per kind van huisvesting behouden bleven. Alles tezamen genomen, zou er voor het Centraal Genootschap reden zijn tot bijzon dere dankbaarheid, indien niet een donkere wolk, een zeer dreigende wolk, de horizon der jeudige vereeniging verduisterde. Verblijdend is zeker de gestadige vooruit gang van het aantal afdeelingen. Reeds nu wijzen allerlei teekenen er op, dat het op richten van nieuwe afdeelingen nog vlugger zal gaan dan.-vorige jaren en dat deze groeie nog wel enkele jaren zal aanhouden. Meer hoopvol is, dat niet alleen het aantal afdee lingen vooruitgaat, maar ook de innerlijke groei van bijna elke plaatselijke vereeniging in 't bijzonder steeds toeneemt en dat niet alleen het aantal verpleegden vermeerdert, maar ook de toeneming ,per jaar steeds groo- ter wordt. Een heerlijke belofte op de toekomst is, dat de belangstelling in het lot van het zwakke kind zich steeds meer op allerlei wijze begint te uiten en niet het minst bij onderwijzers en geneesheeren. Zelfs de spoor wegmaatschappijen worden milder -,n hare bepalingen voor het vervoer. Maar nu de duistere wolk. Het Centraal Genootschap dreigt uit zijn kracht te groeien. Het zal bij de meest matige berekening .in 1909 300 kinderen meer moeten plaatsen dan in 1908 en in 1910 600 kinderen meer. Ten spoedigste zal dus een tweede eigen te huis moeten gesticht worden. En wanneer -dat tehuis dan niet voor een deel ook als winterverblijf kan worden inge richt, moet onderdrukt worden het steed sterker wordend streven, hoe mooi dit ook zij, van vele afdeelingen naar langduriger verpleegtijd voor zwakke kinderen. De plannen zijn kant en klaar. Zoodra de gelden bijeen zijn, kunnen ze worden uitge voerd. Moge de noodkreet gehoord worden dnor het gansche land. Het geldt hier het belang, het leven van het zwakke kind. Laat dan pasmunt en groot geld toestroo- men bij den penningmeester, Th. M. Kete laar, Ceintuurbaan 286, Amsterdam (op aai.- geteekende brieven te vermelden: bijkaitjir Van der Heistraat. Directe hulp is dubbele hulp. Het hoofdbestuur van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- cn Vu- cantiekolonies is samengesteld als volgt

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2