BINNENLAND. de", de Vakschool voor Meisjes en de In dustrieschool voor Meisjes, alle te 's Graven- li age. Ook te Groningen en Middelburg zijn co- mité's voor een huldeblijk gevormd Gisteren namen als gasten deel aan de tafel van H. M. de Koningin-Moeder: de Belgische gezant en mevrouw de Rumeen- sche gezant en mevrouw; de Perzische ge zant de president van de Tweede Kamer, jhr. Röellde oud-minister van Buitenland- sche zaken jhr. Van Tets van Goudriaan en mevrouw, benevens enkele leden van het civiele en militaire Huis. Bij het vorige diner ten paleize Voorhout zat jhr. Dp Sturler, gezant te Athene, tevens met mevr. De SturW, zijne echtgenoote, aan. TJitnoodiging aan Prins Hendrik. De correspondent te Batavia van de N. C. seint: De Indische groep van hot Nederlandsch Verbond organiseert een monsterpetitie om Prins Hendrik uit te noodigen een bezoek aan Indië te brengen. Woensdag heeft bij den Roemeenschen gezant, de heer Mavrocordato een groot diner plaats gehad, waaraan werd deelge nomen door verschillende hooggeplaatste personen en leden van het corps-diplomati que met hunne dames. Baron Van Heeckeren, Nederlandsch gezant voor Denemarken, Zweden en Noor wegen, is in Den Haag plotseling ernstig ziek geworden. dere geestelijken. Op het lijkkleed over de katafalk waren steek en degen van het ambtscostuum en de ordeteekenen des ont slapene geplaatst. Te midden der rouwdra- perie een schild met het opschrift: „Re- quiescat in pace". Om de katafalk zilveren eandelabres met brendende kaarsen. De plechtige uitvaartmis werd opgedragen door pastoor Schoonbeek, bijgestaan door pa ters Gielisse en Koevoet. Pater Kruitwagen was ceremoniemeester. Het koor zong het Requiem van Petosi. Bij de familie te Nijmegen is bericht ontvangen, dat dr. H. P. Kuijper, afdee- lingschef aan het departement van land bouw, te Buitenzorg, is overleden. Vervroegde winkelslui ting. Te 's Gravenhage vergaderde het voorloopige comité voor de landelijke actie in zake wettelijke regeling der winkelslui ting. Een ontwerp-reglement werd goedgekeurd en zal aan de aangesloten vereenigingen wor den verzonden, waarna binnenkort in Am sterdam eene vergadering zal woeden belegd ter vaststelling van dit reglemeni en ter ver kiezing van een definitief bestuur. Tegelij kertijd zal een program var actie aan de vergaderipg ter goedkeuring worden voor- gelegd. R e c 1 a m e-b i 1 j e t. De vereeni- ging Gouda Vooruit heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een reclamebiljet in een sluitétdket. Voor de beste ontwerpen worden prijzen uitgeloofd van f 100 en f25. De inzending der antwoorden sluit 31 Maart. Sftnrte. W e e n e n 14 Jan. Het gerucht der abdicatie van Koning Peter wordt hier als een verzinsel beschouwd. Belgrado, 14 J au. Volgens de ge ruchten, had gisteren de kroonprins een aanval tegen den Oostenrijkschen gezant, graaf Forbach, in den zin. Het hofbal van gisterenavond ging echter rustig voorbij. De prins groette graaf Forbach niet, ofschoon hij een lang gesprek had met de gravin, waarbij hij druk gesticuleerde. Belgrado, 13 Jan. De chef van de technische artillerie afdeeling in het mi nisterie van oorlog, kolonel Wlajich, en de directeur van de kruitfabriek te Obilicavo, luitenant-kolonel Stanojewitsch, zijn bij ko ninklijk besluit op non-activiteit gesteld. De Stampa had ernstige beschuldigingen tegen deze beide officieren ingebracht wegens knoeierijen bij de vervaardiging van kruit en geweerpatronen voor het Servische leger. Belgrado, 14 Jan. De minister Mi- lowanowitsch maakt bekend, dat het bericht van de Berlijnsche Tag over de bijeenroe ping van een buitengewonen ministerraad geheel onjuist is, en eveneens het in vreem- do bladen opgenomen bericht over stormach tige tooneelen, die zouden zijn voorgekomen in de laatste zitting van den ministerraad. Heden vergadert de ministerraad niet. Turkije. Konstantinopel, 13 Jan. In het vervolg van zijn exposé zeide de groot vizier Kiamil Pacha Rekening'houdende met den keer, dien de toestand van het land zou nemen in de wanorde van een oorlog, wanneer wij ons in den strijd begaven na de politieke veran dering en voordat de constitutioneele régee- ring ton volle gevestigd was, wendden wij ons tot de mogendheden Op hun raad werd beslotén de rechten van Bulgarije vreedzaam te bepalen door compensation. In de plaats van do wapenen neer te leggen, deed Bul garije buitengewone bewegingen. Wij meen den ook dezelfde toebereidselen te moeten maken, maar in overweging nemende de af metingen, die een oorlog zou hebben, ver zochten wij de mogendheden aan de Bul- gaarsche regeering den dringenden raad te geven tot eene vreedzame regeling. De mo gendheden stelden zioh terstond in betrek king met de Bulgaarsche regeeringde Bulgaarsche regeering werd naar huis ge zonden en wij ontbonden onze redif-batail- lons. In de besprekingen met Liaptschew, den gemachtigde van de Bulgaarsche regoering, beweerde deze, dat de zaak kon worden be ëindigd, met inbegrip van hetgeen betrek king heeft op den Orientspoorweg en an dere reclames, met een bedrag van onge veer 82 millioen pond. Met het oog op het groote verschil tusschen de opvattingen van do beide partijen werden de onderhandelin gen gestaakt en werd de regeling van de zaak aan de conferentie overgelaten. Het feit, dat de uitroeping van de onaf hankelijkheid van Bulgarije en liet besluit van Oostenrijk-Hongarije gelijktijdig voor- kwamen, wijst op eene politieke samenstel ling. Het was waarschijnlijk, dat er een geheim bondgenootschap bestond. De Turk- sche regeering handelde daarom met groote omzichtigheid. Hare stappen worden met succes bekroond. Met betrekking tot de inlijving drukte de bevolking van Bosniu en Herzegowina den wensch uit om, even als de andere volken van Turkije, te genieten van de voordeelen van eene constitutioneele regeering. De Oos- tenrijkschè regeering, in plaats van een einde te maken aan de voorloopige bezetting en zich terug te trokken uit Bosnië en Herze gowina, ontruimde alleen het sandjak Novi- bazar. Deze daad maakte een pijnlijken in druk. De bevolking protesteerde en de Ser- ven en Montenegrijnen, die overwogen dat do schending van den status quo in de toe komst hunne rechten in gevaar zou bren gen, begonnen terstond oorlogstoebereidselen te maken en gingen zelfs bijna tot bet ver klaren van den oorlog aan Oostenrijk over. Wij lieten hun weten, dat het noodig was de door de conferentie genomen beslissing af te wachten. De beide regeeringen lieten hun plan varen om den oorlog togen Oostenrijk te openen. Intusschen werden als resultaat van de stappen van de Porte onderhande lingen aangeknoopt met Oostenrijk. De aarzeling van Oostenrijk om den dooi de keizerlijke regeering gestelden grondslag aan te nemen, en hare vastheid waren oor zaak, dat de onderhandelingen langer duur den. De langzaamheid van de onderhande lingen komt daardoor, doordat wij nuttige uitkomsten verwachtten van de vreedzame houding, die wij aan den dag legden en van ons steunen op de openbare meening van Europa Dank zij deze gedragslijn, stemde Oostenrijk er in toe de door de keizerlijke regeering gestelde basis aan te nemen, door die ten halve te wijzigen. Ik hoop dat door schadeloosstelling en de rechten der regee ring, waarborg voor de toekomst en eerbie diging van de godsdienstige en burgerlijke rechten van Bosnië en Herzegowina deze zaak weldra beëindigd zal zijn. Het is ook zeer te hopen, dat de kwestie met Bulgarije, waarmee de onderhandelingen niet zijn afgebroken, tot een goed einde zal worden gobraoht. Do hulp en steun, door de grooto mogend heden verleend, verdienen waarlijk erken telijkheid. Het is onnoodig te zeggen, dat do sinds eenigen tijd door de Porte ingeslagen verkeerden weg Engeland ergerde. Thans ts, dank zij d© door de keizerlijke regeering gevolgde gedragslijn, onze vriendschap met Engeland hersteld. Deze mogendheid onder steunt, gelijk vroeger, de belangen van Tur kije. De overige mogendheden zijn eveneens tevreden over ons constitutioneel bestuur en weigeren niet hunne hulp aan de keizer lijke regeering. Onder de politieke kwestiën, die onver wachts zijn opgekomen, behoort het Kreta- vraagstuk. De christelijke Kretensers kon digden de inlijving bij Griekenland af en deelden dit mede aan de mogendheden, die weigerden. Griekenland verklaarde geheel buiten de handeling van Kreta te staan. Na briefwisseling met Engeland, Frankrijk, Rusland en Italië zullen zij onderzoeken welke beslissing behoort te worden genomen over den vorm van het bestuur van het eiland in de toekomst en tot bevestiging en bescherming van onze rechten. De grootvizier eindigde dit deel van zijn exposé met te verklaren, dat hij hoopt de op lossing van de vragen van buitenlandsche politiek tot een goed einde te brengen Overgaande tot de binnenlandsche poli tiek bracht Kiamil Pacha de ontevredenheid in herinnering, die bestond tegen de vorige kabinetten vóór het herstel van de grondwet. Hij duidde aan in welke omstandigheden de vorming van zijn eigen kabinet plaat-s had van de verkiezingen voor en het bijeenko men van de Kamer. Hij beschreef vervolgens den toestand van het land op het tijdstip, waarop hij het bewind aanvaard-de. Hij somt de maatregelen op, die genomen zijn om de orde te verzekeren, inzonderheid in Hedjas. Hij herinnert aan de stakings beweging en kondigt de indiening aan van een wetsontwerp, dat daarop betrekking heeft. Hij kondigt voorts de invoering aan van den krijgsdienst voor de christenen en de gelijkheid van alle Turksclie onderdanen, wat de toelating tot de scholen van den staat betreft. Hij kondigt de herziening van de grondwet en de reorganisatie van de politie en de gendarmerie aan. Overgaande tot de financieele kwestiën schetst de grootvizier den slechten toestand, waarin hij de financiën vond. Hij wijst op de noodzakelijkheid voor den staat om zijne toevlucht te nemen tot voorloopige voor schotten van Fransche en Duitsche banken, waarbij ook Engelsche banken zich aanslo ten. Men moet zich ernstig bezig houden met de gezondmaking van de fiuanciën, zoe ken naar nieuwe inkomsten en daartoe Euro- peesche kapitalen te baat nemende groot vizier hoopt, dat de mogendheden hem daar in hunne medewerking zullen verleenen. Vervolgens wordt behandeld de hervor ming van de posterijen, die de vreemde post kantoren onnoodig moet maken. Aangekon digd wordt eene reorganisatie van het korps bevelvoerende officieren en de volledige uit rusting van de drie Europeesclie legerkorp sen. Het ontwerp van eene militaire wet. Ook zullen maatregelen genomen worden tot het weder opbouwen van de vloot. Grootvizier Kiamil Pacha was in het par lement, terwijl zijn exposé werd voorgele zen, hetgeen door zijn secretaris geschiedde, door alle ministers omringd. Het exposé werd met geestdriftvollen bijval opgenomen. De interpollant Hussein Djahid verklaarde, dat hij niets had te antwoorden. Hierna werd bij acclamatie het vertrouwen in het kabinet uitgesproken. Bij 't verlaten van het parlementsgebouw brachten de afgevaar digden het grijze hoofd der regeering nieuwe huldigingen. De Osmanische Lloyd vermeldt in een ar tikel onder het hoofd„De vrede bezegeld" met groote voldoening de aanneming van het Oo8tenrijksch-Hongaarsche aanbod en gaat dan voort: Nu moet de boycot eindi gen, die, aanvankelijk door eenige heethoof den begonnen, ten slotte ook Duitsche en andere goederen heeft getroffen. Oostenrijk- Hongarije heeft geringe schade geleden; daarentegen zijn de inkomsten van de Turk sche invoerrechten zeer uchteruit gegaan. Door hooge Turksche belastingambtenaren wordt het verlies op 600,000 pond geschat. Ook de Turquie bespreekt het aanbod van Oostenrijk-Hongarije en zegt, dat de her vatting van normale betrekkingen tusschen Turkije en Oostenrijk-Hongarije eene kwes tie van weinige dagen is. Het blad haalt uit spraken van afgevaardigden aan, dat het tijd is zich met elkaar te verstaan, en dat het gevaarlijk zou zijn eeno onverzoenlijke houding te bewaren. Konstantinopel, 14 Jan. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde, dat het onderzoek, dat is ingesteld naar den aanslag op den kroonprins, de on schuld van den in hechtenis genomen fuse lier aan het licht heeft gebracht. Verder ontkende de minister, dat er in Anatolië hongersnood hecrscht. Aan landbouwers is daar een voorschot van 100,000 T. p. ver strekt. Als het noodig is, zal de regeering nieuwe kredieten aailvragen. Nadat verscheidene leden hadden be toogd, dat de verleende ondersteuning on voldoende was, deelde de minister mede, dat hij een wetsontwerp zal indienen tot teruggave aan de gemeentebesturen van de opbrengst van enkele belastingen, die ten onrechte door den Staat zijn geheven. Hij deeldé verder mede, dat er troepen gezon den zullen worden om een einde te maken aan liet rooversbedrijf in het vilajet Aidin. De Kamer nam genoegen met de afgeleg de verklaringen zij verweirp voorstellen om te interpelleeren- over de zuivering van het leger en over het registreeren van de vlot tende schuld en verzond naar een commissie de vraag om eene nationale inschrijving te openen voor den bouw van twee kruisers. Naar aanleiding van het door het par lement uitgebrachte votum van vertrou wen, schonk de sultan aan Kiamil Pacha de Medjidji-orde met brillanten. Londen, 15 Jan. De Chronicle be richt uit Washington van den 14en, dat het marine-departement het verzoek van de Turksche regeering heeft toegestaan om aan tien officieren van de Turksche marine, waaronder een zoon van den sultan, te ver gunnen met de Amerikaansche oorlogsvloot, die nu in de wateren der Middellandsche zee is, zich naar Amerika te begeven. Deze officieren komen hier om de Ameri kaansche n\arinezaken te bestudeeren, met het doel de verkregen kennis aan to wenden tot verbetering van de Turksche vloot. Konstantinopel, 14 Jan. Vol gens de bladen worden er nog steeds perso nen in hechtenis genomen. Het gerucht loopt, dat ook een officier, toegevoegd aan den Moetessarif, gearresteerd is. De lezingen over het doel der beweging zijn nog steeds tegenstrijdig. Constantinopel, 14 Jan. De dagbladen maken meld'ng van een stakings beweging welke gisteren is ontstaan onder de post en telegraafbeambten en vertra ging der telegrammen veroorzaakt. Perzlë- Uit Teheran wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat eergisteren aan alle gezant schappen een telegram uit Ispahan, is ont vangen, meldende dat de bevolking aldaar, in overeenstemming met de grondwet, een landdag heeft gekozen, die thans bijeen is. Om den steun van de gezantschappen wordt verzocht. De toestand van den sjah wordt steeds ernstiger. De gelden blijven nu over al achterwege. Opstanden in andere provin ciën worden verwacht. Zwakke troepen-af- deelingen worden naar Ispahan gezonden. AllerleL Oe aardbeving in Zuid-ltalië. Rome, 14 Jan. De hospitaaltrein van de Maltezer orde is hier aangekomen met- 70 gewonden. 80 andere overlevenden zijn te Napels achtergelaten. Messina, 14 Jan. Sedert Dinsdag valt een hevige regen. Gisteren was er een nieuwe schok. De nacht was rustig. De tel ling van de overlevenden is bijna voltooid. Messina, 1 4 J a n. De minister van •oorlog is hier aangekomen en bezocht een aantal plaatsen. Madrid, 14 Jan. De senaat heeft het door de Kamer reeds gevoteerde crediet ten behoeve van de slachtoffers der aard beving in Italië goedgekeurd. De Kamer van Koophandel van Madrid heeft alle Spaansche Kamers uitgenoodigd inschrijvingen te openen. De bisschop vau Cadix heeft eene inschrijving geopend. Par ij s, 1 4 J an, De tweede trein met goederen tot het verleenen van hulp aan de slachtoffers van de ramp in Italië, door het Roode Kruis bijeen gebracht met de door de pers bijeengebrachte gelden, heeft heden avond Parijs verlaten. vUit Rome wordt gemeld, dat een door generaal Mazza getroffen maatregel, om de in Messina achtergebleven ingezetenen tot heengaan te dwingen, door hun de noodige levensmiddelen te onthouden, is ingetrok ken. Veleringezetenen wilden liever den hon gerdood onder de oogen zien, dan de ruïnes hunner huizen en de graven hunner gelief den te verlaten. Het orgaan der socialisten, de Avanti, sloeg in een hoofdartikel "voor, om de van het buitenland ingekomen giften van parti culieren te voegen bij die der Italiaansche burgers en het aldus verkregen bedrag ge zamenlijk te besteden voor het verleenen van hulp. Uit de giften van de vreemde staten zoxi dan een fonds behooren te worden op gericht voor weduwen, weezen en grijsaards, welk fonds ook voor dergelijke rampen als die in Calabrië in de toekomst zou moeten dienen Wat de uit het buitenland ingekomen gif ten betreft spant Amerika de kroon. Met een schip, dat gisteren naar Frank rijk zou vertrekkenwordt een bedrag van 2£ millioen dollars, bestemd voor de slacht offers der aardbeving in Italië, in goud over gebracht, terwijl aan de Petit Bleu nog wordt medegedeeld, dat eerstdaags een nieuwe zending van 3 millioen dollars te wachten staat. Een merkwaardige inzameling werd door de Spaansche Heralduo op touw gezet. Het blad beloofde, dat de bekende beeldhouwer Benlliure kosteloos het borstbeeld zou ver vaardigen van een Jer, door het lot aan te wijzen schenkers. Woont deze niet te Ma drid, dan betaalt de Heraldo alle hotelkos ten, een loge in het theater en de 'wagen huur gedurende het verblijf te Madrid, zoo lang de betrokkene in het atelier van Benlliure moet poseeren 1 P a r ij s 14 Jan. De kruiser Admi raal Aubé kwam te Gribraltar aan, na vruch teloos naar de Neustria gezocht te hebben tusschen de Bermudes en Madera. Budapest, 1 4 J a n. In de mijn Ajak heeft heden eene hevige ontploffing plaats gehad, waarop een brand volgde. Tot dusver zijn zes dooden gevonden, maar men vreest, dat er nog talrijke werklieden in de mijn zijn. Tweede telegram. Om half twee 's namiddags slaagde men er in den brand in de mijn tot staan te brengen en de toegangs wegen te openen. Tot dusver zijn van 240 arbeiders, die in de mijn waren gegaan, 16 levend en 45 dood te voorschijn gehaald. Men hoopt de overige mijnwerkers levend terug te vinden. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Door de echtgenoote van den burgemeester van Maassluis, mevrouw Dommisse-Guillaume, is tegen 15 dezer een vergadering uitgeschreven tot het bespre ken van plannen, betreffende het aanbie den van een geschenk aan H. M. de Kó ningin bij de te verwachten blijde gebeurte nis. Ook zijn plannen in wording om voor ditzelfde doel aansluiting te zoeken met de omliggende plaatsen in het Westland, als ■Maasland, Schipluiden, Naaldwijk, Mon ster, de Lier en 's Gravezande. Op initiatief van mevrouw baronesse Van Heemstra-Roodenburg, echtgenoote van den burgemeester, is te Deventer een commissie tot stand gekomen, ten einde aan H. M de Koningin, bij gelegenheid van de aan staande gelukkige gebeurtenis een bewijs van belangstelling aan te bieden. Te Zwolle heeft zich een dames-comilé gevormd voor een geschenk aan .le Ko ningin. Het comité bestaat uit 17 .lames. Eere-presidente is mevrouw Lycklama a NijeholtDe Kok. Gisterenmiddag vergaderde te 's Graven hage onder leiding van de echtgenoote van den burgemeester, baronesse Sweerts de Landas Wyborgh, voor de eerste maal het comité, dat zich ten doel stelt, namens de inwoners van 's Gravenhage en andere ge meenten in Zuid-Holland aan de Koningin een geschenk aan te bieden. Het aan te bieden geschenk zal bestaan in een kamerwieg. De vervaardiging dezer wieg is opgedragen aan de firma II. P. Mutters en Zoon de vervaardiging der kani aan de Noderlandsclie Kantwerkschoolter wijl de vervaardiging van de lakens, sloopen en verderen inhoud der wieg zal worden ver deeld onder „Arbeid Adelt", „Tesselscha- Rotterdamsche gemeen teraad. In de gisterennamiddag gehou den gemeenteraadszitting hield de burge meester, de heer Zimmerman, de gebruike lijke Nieuwjaarsrede. De Burgemeester memoreerde allereerst de blijde boodschap van H. M. de Koningin tot het Nederlandsche volk, in welke vreug de Rotterdam ook zeker niet weinig deel neemt. Het afgeloopen jaar bracht voor de stad Rotterdam een minder opwekkend beeld. Ook zonder cijfers weten we, dat na de steeds onafgebroken stijging gedurende een lange reeks van jaren het bedrijf, dat de voornaamste factor onzer stad is, in 1908 een ernstigen terugslag leed. De teruggang in het scheepsbezoek heeft in wijden kring in vloed gehad, niet weinig ook op de krach ten der arbeiders. Gelukkig deelde de nijverheid in deze ge meente niet in de verflauwing van het ver keer. De scheepswerven toonden goeden vooruitgang, er valt te constateeren een bloei in den Nederlandschen scheepsbouw, en de cijfers in het bouwbedrijf zijn gunstiger dan in vorige jaren. Met den gunstigen toestand in het bouwvak hield de verkoop door de ge meente van bouwterrein verband, en bereik te de verkoopsom het buitengewoon hooge bedrag van 1.076.459. De tegenstand in het havenbedrijf moet niet overschat wor den, maar komt alléén meer uit tegen het allervoorspoedigst jaar 1907. Het ligt voor namelijk in de malaise in de Duitsche ijzer- industrie, die door hare behoeften aan erts en kolen in hooge mate tot het verkeer in onze wateren pleegt bij te dragen. De ge ringere levendigheid in de scheepvaart deed ook op liet bevolkingscijfer haar invloe'l "el- den. Hoewel de toename ook in 1908 zeer sterk was, bleef zij terug bij die van de laatste jaren. Geen ernstige besmettelijke ziekten zijn te vermelden, noch ernstige ar beiders-conflicten. De burgemeester wijdt een dankbare lierinnnering aan het bezoek van Koningin en Prins aan onze haven. De werkzaamheid van het gemeentebestuur was niet zonder vrucht. Bijzonder vermeld moet worden de hervorming van het Uitgebreid Lager Onderwijs en het M. U. L. O., de regeling der jaarwedden van het personeel van lager onderwijs en secretarie, de afschaf fing der kermis, de oplossing der waterlei- dingquaestie, de verhooging van de tarieven der handelsinrichtingen en het verleenen van een voorschot voor den bouw van kleine woningen. Met de gebruikelijke nieuwjaars- wenschen voor den voorspoed van Rotterdam en het vruchtbaar samenwerken van den ge meenteraad, eindigt de burgemeester zijn speech. Van 25 Januari tot en met 14 Fe bruari zal aan den eersten cursus voor op leiding van officieren van wapening aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, worden deelgenomen door aan staande luitenants: A. van Wely, van het regiment grenadiers en jagers; P. C. Geus, van het i}e, R. Boomsma van het 4e, P. N. van Bavél van het 5e, C. P. Zaaijer van het 6e,W. van Steensel van de Aa, van het 7e, W. Dacff van het 8e, P. J. Gaillard van hét 9e, P. Kog van het 10e en M. C. E. van Gameren van het 11e regiment in fanterie. Benoemd tot tijdelijk officier van ge zondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts Th. G. F. I. Mollinger. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië voor civiel gezaghebber M. Wijzenbeek. Journalistiek. Het redactie-lid van de N. Ct. de heer Jan Bruna, die de plaats van den heer Koch in de Duitsche hoofdstad gedurende het grootste gedeelte van het afgeloopen jaar vervulde, gaat als correspondent van het blad naar Berlijn. Een plechtige uitvaartdienst voor de zielerust van wijlen den minister Bevers werd gister in de parochiekerk van den H. Anthonius en Lodewijk te 's Gravenhage ge vierd. Het hoofdaltaar was in rouw gehuld. Onder de autoriteiten, die in de nabijheid daarvan hadden plaats genomen, waren de ministers Heemskerk, Nelissen, Wentholt en Kolkmanmgr. Giovannini, zaakgelastigde van den H. Stoel; de Rumeensche gezant; de oud-minister Krausde heer Salverda de Grave, secretaris-generaal van het depart, van Waterstaat; eenige leden der Tweede Kamer, o. a. de heeren Loeff, v. d. Berch v. Heemstede, Aalberse, Duynstee, Van Vuu- ren en Van Nispen tot Sovenaer (Rheden) de heer De Ras, lid der Rekenkamerde rector prof. Wageraats en verscheidene an Examen voor horlogema- kersbediende. Door den Ned. Bond van Horlogemakers wordt in den loop van dit jaar een examen afgenomen tot bet ver krijgen van een diploma van horlogemakers- bediende. Tot examinatoren zijn benoemd de heeren F. C. Addicks en H. C. Faddegon te Am sterdam, J. Deggeller te 's Gravenhage, C. ten Boom te Haarlem en J. H. Baumer te Deventer. Ook een kampioenschap. In Den Haag zal Zondag 21 Februari een wedstrijd worden gehouden om 't kampioen schap van Nederland in 't harmonicaspelen. Een belangrijk arbeidsgeschil beslist. rDe firma Muller Co. te Rotterdam, de bekende reeders- en cargadoorsfirma, had met het oog op de strubbelingen met de ele- vatorsquaestie, waaruit telkenmale parttieele stakingen voortvloeiden, jaar ge leden, haar arbeiders die tot dusver z.g. in los-vasten dienst waren, als voste arbeiders op een schriftelijk contract in dienst geno men, met een minimum garantieloon van 15 per week. Daar echter het loon bere kend wordt naar stuk- of lastwerk, zou het boven die 15 als minimum-verdiende per drie maanden worden afgerekend. Bij lit contract waren de arbeiders gebonden alle werkzaamheden, hun door de firma gelast, t* verrichten, ook al was dit door andere ar beiders neergelegd of geweigerd. Ter richtige nakoming der contractueele verplichtingen was bepaald, dat elk dezer arbeiders gehou den was in handen der firma een waarborg som van 50 te storten. Omtrent de wijze, waarop deze storting zou geschieden, be paalde het contract dat deze plaats zou heb ben door inhouding van het boven de 15 oververdiende loon bij de eerste 3-maande lijksche afrekening of bij verdere 3-maan delijksche verrekeningen, indien het eerste bedrag nog niet voldoende was geweest. Vóór dat echter de eerste 3 maandelijk- sche verrekening had plaats gehad (de ar beiders waren toen 2 maanden in dienst der firma) brak de staking der graanwerkers in de Rotterdamsche haven uit, weigerden de vaste arbeiders (van Muller) daartoe aan gewezen dit werk over te nemen en werden op grond van het contract ontslagen. Zij vor derden toen van de firma de bedragen aan oververdiend loon, dat deze op dat oogen- blik onder hare berusting had, voor alle ontslagenen te zamen beloopende eenige dui zenden guldens. De firma weigerde deze uit- keering op grond dat zij de bedragen be schouwden als gedeeltelijke storting op de verplichte waarborgsom van 50. De sedert opgerichte nieuwe bond van havenarbeiders droeg de behandeling dezer zaak op aan mr. M. Mendels, advocaat te Utrecht, terwijl de firma hare belangen opdroeg aan mr. B. J. Loder, advocaat te Rotterdam, sedert be noemd tot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. Na langdurige onderhandelin gen kwamen partijen overeen de zaak ter beslissing aan een scheidsgerecht op te dra gen, bestaande uit mr. J. C. de Vries, deken der advocaten te Amsterdam (voor de firma) mr. Ed. Philips, advocaat te Amsterdam (voor de arbeiders), met als derde de heer A. Plate, lid der Tweede Kamer, te Rotter dam, welk scheidsgerecht te oordeelen had niet als vroede mannen, doch naar de regelen des rechts. Tevoren was door beide partijen als vaststaande aangenomen de be dragen waarover de quaestie liep, de rechts geldigheid van het contract, de daad der dienstweigering en de rechtmatigheid van het ontslag. Dus wat overbleef was de vraag Of nu er nog geen 3-maandelijksche afreke ning had plaats gehad er van het bestaan der waarborgsom of van een verplichting tot storting daarvan sprake kon zijn, en mitsdien de firma al dan niet gerechtigd was het vóór de eerste 3-maandelijksche overver diende loon als gedeeltelijke storting op die waarborgsom te beschouwen en ter zake van contractbreuk verbeurd te verklaren. De vorige week werden de sustenuen der beide parten door de hierboven genoemde advocaten, mr. Mendels voor de arbeiders, mr. Loder voor de firma Muller voor het scheidsgerecht te Amsterdam ontwikkeld, hetwelk naar wij vernamen deze week uit spraak deed door met eenparigheid van stemmen den eisch der arbeiders toe te wijzen. Samenscholingen ver boden. Met het oog op het conflict op de fabriek van den heer Klep, heeft de bur- gemeest - van Breda alle samenscholingen van meer dan vijf personen verboden en

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2