Een naklank der Hotter- damsc he kermis. In den gemeente raad van Rotterdam lokte. Donderdag nogal veel debat uit het voorstel van de heeren De Klerk c. s om B. en W. uit te noodi- geu aan de kramers, ingezetenen der ge meente, die het vorige jaar en vorige ja ren, in de maand Augustus, met hun kra men aan den openbaren weg op gemeente grond hun bedrijf mochten uitoefenen (geen vermakelijkheden) dezelfde gunstige bepa lingen toe te staan als aan J. W. Koolsber- gen c. s. zijn verleend. Zooals men weet werd te Rotterdam de kermis afgeschaft. Later werd .echter aan den poffertjesbakker Koolsbergon toege staan in de maand Augustus een kraam op te slaan En thans meenen ook de overige Rotterdamsche kramers recht te hebben op zulk een vergunning. Bij het debat in den raad nu achtte de een dit laatste billijk, terwijl daarentegen anderen de aanneming der motie beschouw den als een achter inhalen der kermis, die men er voor had uitgejaagd. Het slot van dit breed opgezet debat, waarbij de wethouder Muller, als tegen stander der motie, zelfs de portefeuille kwestie stelde, wat de voorzitter, die veel voor de billijkheid der motie gevoelde, vol strekt niet noodig vond was, dat de motie ten slotte verworpen werd met 19 tegen 18 stemmen. Bevolking van 's Grave n- h a g e. Eene voorloopige opgave omtrent de bevolking der gemeente 's Gravenhage vermeldt het volgende Aantal zielen op 31 December 1907 254504vestiging gedgurende 1908 19379 vertrek gedurende 190818619vermeer dering 760 geboorten gedurende 1908 7238overlijden gedurende 19083493 vermeerdering 3749aantal zielen op 31 De cember 1908259009. Naar de N. R. Ct verneemt, zal de luitenant ter zee der 2e klasse C. H. De Goeje, don zeedienst verlaten om, als ad junct-inspecteur van scheepvaart, in Indi- schen burgerlijken dienst over te gaan. De heer De Goeje heeft zich als deelnemer der wetenschappelijke expedities in Suriname in 1903, 1904 en 1907 bij de laatste expedi tie was hij leider een goeden naam ver worven. Do luit.-kolonel van den generalen staf W. H. van Terwisga, die de jongste ma noeuvres in Frankrijk bijwoonde, is benoemd tot officier der orde van het Legioen van Eer In 1909 worden opengesteld a in het geheel 45 plaAtsen voor toela ting tot het 1ste studiejaar van don cursus bij het wapen der infanterie, en b. bij eiken cursus 1 plaats voor recht- strceksche toolating tot het 2de studiejaar, mei dien verstande nochtans, dat de bij eenigen cursus voor het tweede studiejaar on vervuld gobleven plaats, eventueel ten goede kan komen aan adspiranten bij een andoren cursus, of zoo dezo er niet zijn, ten goede van adspiranten voor het eerste studiejaar. Volgens een in de Staatscourant van 1 dezer opgenomen bericht, zal op Vrijdag 22 Januari a.s., des middags ten 12 ure op het exercitieterrein nabij de cavaleriekazer- no to Zutphen, de plechtige uitreiking plaats hebben van het ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde aan den hier te lande teruggekeerden fuselier van het leger in Nederlandsch-Indië D. de Vries, thans re convalescent bij de koloniale reverve, ter bijwoning waarvan alle te Zutphen aanwe zige reders der Militaire Willemsorde wor den uitgenoodigd. Tal van actief dienende en gopens. officieren van onderscheiden rangen en ver schillende diensttakken bij de marine, onder wie de hoofdinspecteur van administratie en de uil Nieuwediep aangekomen inspecteur van den stoomvaartdienst, kapitein-luitenant Gyzen, woonden gister de teraardbestelling o.j van het stoffelijk overschot van den heer Jacob Smit, gepens. inspecteur van laatst genoemden dienst. Een groot aantal kransen dekten het lijkkleed, onder welke een van de Marine-machinistenclub. O.a. de officier machinist Fauel bracht aan de groeve hulde aan de energie en de wilskracht van zijn thans ontslapen vroegeren chef, die steeds de belangen van het personeel van zijn corps met groote belangstelling behartigde. C. M. baron Brantsen van Wielbergen. f Donderdagavond is op den huize Rhederoord, in de Steeg, in den ouderdom van 74 jaar, overleden de heer C. M. baron Brantsen van Wielbergen, oud-lid vau de Provinciale Staten van Gelderland voor het district Doesburg, oud-lid van Ge- dep. Staten van dat gewest en oud-burge meester van Angorlo. De overledene, die tot de anti-rev. partij behoorde, was ridder van den Ncdorl. Leeuw. D s. J. v. Dijk Mzn., directeur van de bekende Doetinchemsche stichtingen, in den ouderdom van bijna 79 jaren te Doe- tinchem overleden, was in vele kringen een bekende persoonlijkheid, vooral in Her vormde, waar hij door zijn streven om in den predikantennood der Herv. kerk te voor zien, veler sympathie won. Do overledene werd in April 1830 te Trum geboren en genoot daar zijn opvoeding. Hij kon het echter, op rijperen leeftijd gekomen, niet met den leeraar, die toentertijd te Trum stond, over de prediking vinden en kerkte daarom te Franeker in de Chr. Geref. kerk, tot welke kerk hij later overging. In 1862 kwam ds. v. Dijk te Doetinchem en trad daar op als voorganger der Chr. Geref. gomeente; 5 jaren was hij onafge broken in deze gemeente, en ook in ver schillende in den omtrek, werkzaam. In 1867 scheidde hij zich weder van de Chr. Geref kerk af en richtte de Ned. Herv. Zendingsgemeente op. Uit deze zen dingsgemeente zijn eigenlijk al do Doetin chemsche gestichten voortgekomenDe ..Vereeniging tot bevordering van Inwendige Zending" tot dool hebbende de opleiding van jongelieden voor het predikantenambt in de Herv. kerk de „Lukasstichting", die jonge mannen opleidt voor geneesheeren en de Vereeniging van voorloopige opleiding". Eerst in Juni van liet jaar 1874 ging de overledene zelf geheel tot de Herv kerk over. Op verschillend terrein, ook op dat van 't Chr. Onderwijs, was ds v. Dijk overigens werkzaam. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau. Notaris Pollones. f Een zeer bekende figuur in de wereld der nota rissen, voorzitter van de Broederschap der Notarissen, J. C. G. Pollones, is gisteren ochtend in den ouderdom van bijna 71 jaar te Amsterdam overleden, Reeds geruimen tijd leed de heer Pollones aan een nierziek te, waarbij zich gedurende de laatste maan den voegden de verschijnselen van een ver ouderde suikerziekte, die ten slotte den lij der ton grave sleepte. Behalve voorzitter van de Broederschap, was de overledone ook lid van de kamer van toezicht op het notarisambt, terwijl ver schillende lichamen en vereenigingen hem tot bestuurslid kozen, zoo de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst, het Instituut voor Doofstommen te 's Gravenhage, en de Nederlandsche Trust-M aatschappij Het vorige jaar vierde de heer Pollones zijn zeventigsten verjaardag en bij die ge legenheid bleek, hoezeer hij in allerlei krin gen geëerd en bemind was. Op 16 April 1870 is de heer Pollones tot notaris te Amsterdam benoemd. De regeering erkende zijn verwensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis heeft Maandag a. s. 12 uur van het sterfhuis Heerengracht 543, vol gens verlangen, vóór zijn overlijden door den heer Pollones uitgesproken, in allen eenvoud plaats op de begraafplaats „Zorg vliet." Midden standsten to on- stolling Het uitvoerend comité der Middenstandstentoonstelling, die, zooals men weet, dezen zomer te Amsterdam, in de za len en speciaal in te bouwen expositieloka len, in den tuin van het Paleis voor Volks vlijt zal worden gehouden, vergaderde ter installatie der diverse afdeelings-commissiën. Geïnstalleerd werden als leden der afd.- commissie voor de tentoonstelling de heeren F. C. Stahle, voor*., G Muller, K. Citroen Rzn.. Paul C. Kaiser, J. Kaufmann en J. F. Verster. Aan deze afd.-commissie werd in de allereerste plaats opgedragenhet uit- noodigen tot deelneming, daaronder begre pen het nemen van al die maatregelen, wel ke die deelneming kunnen bevorderen. Tot leden der afdeeling C., voor de be zoeken, congressen, vergadering, inlichtin gen, toelagen enz., werden geinstalleerd de heeren G. Muller, voorzitter; J. Kauf mann, K. Citroen Rzn., Paul Kaiser en J. F Verster. Aan deze afd.-commissie werd opgedragen thans in de allereerste plaats hare aandacht te wijden aan het aansporen tot het hou den van congressen voor bepaalde vakken, of van jaarvergaderingen, of vereenigingen van industrieelen, handeldrijvenden of am- bachtsnijveren, tijdens den duur der ten toonstelling. Op voorstel van het dagelijksch bestuur benoemde het uitvoerend comité tot accoun tant der tentoonstelling: Mr. E. J. Kort hals Altes; tot 2e accountant, den heer S. Hoofiën. In verband daarmede werd de afdeelings- coramissie voor de financiën als volgt samen gesteld J. M van Meegeren, voorzitter, Mr E. J. Korthals Altes, le secretaris, S. Hoofiën, 2e secretaris, Paul C. Kaiser, J. Das Dzn. (Utrecht) en Thijs Plet (Nijme gen). Aan de afd.-commissie voor vakorganisa tie en statistiek, waarin zitting hebben de heeren J. S. Meuwsen, M. van Hout, W. Nieuwenhuizen, J. Das Dzn., A. A. Collen- teur, Crebas, C. M. M. van den Berg, firma Keuleman, H. Hermens, W. H. Nederhoed, Thijs Plet, E. G. Schürmann en mr. Frik kers, werd een sub-commissie toegevoegd, bestaande uit de volgenden heeren J. F. Verster, voorzitter; A. P. Pasteuning, W. F. Steenken, K. van Eden, J. Prinsen en G F. Bartelsman Tot leden der pers-commissie benoemde het uitvoerend comité uit zijn midden de heeren J. 8. Meuwsen en Mr C. Frikkers Deze commissie kon evenwel nog niet wor den geconstitueerd, daar de vereeniging „De Amsterdamsche Pers" nog geen vertegen woordigers heeft aangewezen. Zoodra dit is geschied, zal ook deze commissie, die te zor gen heeft voor de communiqués en andere modedeelingen aan de pers, worden geinstal- leerd. De leden der afdeel ing C voor de finan cien en voor onderwijs zullen eveneens zoo spoedig mogelijk worden geïnstalleerd. De commissaris der tentoonstelling werd benoemd tot secretaris der afdeelings-com- missies voor de congressen, voor vakorga nisatie en statistiek en voor de pers, en als zoodanig tevens geïnstalleerd. In de vergadering kon door het dage- lijksche bestuur mededeeling worden ge daan, dat van regeeringswege officieele deel neming aan de tentoonstelling is toegezegd in den vorm eener uitgebreide inzending der afdeeling Handel. Tevens werd medegedeeld, dat door den commissaris reeds onderscheidene belang rijke plaatsruimten zijn verhuurd, en dat reeds zekerheid verkregen is betreffende verschillende zeer interessante inzendingen van bedrijven in werking enz., waarvan de inrichting geschiedt in overleg met den heer Jacot, den architect der tentoonstel ling. Op deze wijze zal dus voor alles worden zorg gedragen, dat de tentoonstelling, ook architectonisch, en wat de versiering dor „Stands" betreft, een goed geheel zal vor men. Met het oog op de vele werkzaamheden aan de uitgebreide correspondentie en de vele schriftelijke aanvragen om expositie enz. verbonden, zal het spreekuur van den commissaris worden gewijzigd. In afwijking van hetgeen vroeger is ge meld, verzoekt men thans mede te deelen, dat de commissaris der tentoonstelling da gelijks in het Paleis voor Volksvlijt te spre ken zal zijn, doch uitsluitend des middags van 2 tot 4 uur. 6e Middenstandscongres De voorloopige lijst van sprekers, die op het in Juli a.s. te Amsterdam te houden 6e congres van den Ned. Bond van Veree nigingen van den Handeldrijvenden en In dustrieelen Middenstand het woord zullen voeren, bevat de volgende namen en onder werpen M H. G. Th. Fiedeldy Dop, Amster dam: Middenstandsoi-ganisatie Coöpe ratie. Credietwezen. Dr. Voerman, LeidenOnderzoek van Handelswaren. W. Nieuwenhuizen, NijmegenMidden- standscredietbanken J. S. Meuwsen, Amsterdam: Vakorgani satie. Algemeene Middenstandsorganisa tie J. S. Meuwsen, Amsterdam en dr. .J. Nouwens, Heeswijk: De Gewerbeför Jerung in Oostenrijk-Hongarije met lichtbeelden De Ned. Vereen, tot Af schaffing van Alcoholhou dende Dranken kan met voldoe ning op de gevoerde propaganda in het af- geloopen jaar terugzien Zij mag zich in een steeds toenemenden bloei verheugen. Het aantal leden op 1 Januari 1908 6300 bedragende, bedroeg op 1 Januari 1909 on geveer 7650. Het ledental is dus in 1908 gestegen met 1300 of met ruim 20%. Het afgeloopen jaar bracht slechts 100 leden minder aan dan^Öe jaren 1905 (350) 1906 (700) en 1907 (350) te zamen. Het aantal afdeelingen nam in 1908 met 27 toe. Tegenover die aanwinst staat slechts het verlies van één afdeeling. Het aantal afdeelingen 1 Jan. 1908, 146 bedragende, is nu gestegen tot 172. Van het orgaan „De Blaauwe Vaan", dat alle weken gratis aan de leden wordt ge zonden, zijn in het afgeloopen jaar voor do colportage afgeleverd 180000 exemplaren. De totaal oplaag leden, abonné's etc. steeg daardoor in 1908 tot 576700 exem plaren De oplaag van „De Goede Raadgever", almanak van de Nederlandsche Vereeniging bedragende 13000 exemplaren, was in een paar weken uitverkocht. De algemeene vergadering van de Veree niging zal dit jaar gehouden worden t.e Leeuwarden. Te IJmuiden is een afdeeling met een 50-tal leden opgericht van den Volks bond tegen drankmisbruik. In het Rembrandt-theater te Amster dam zal eerstdaags debuteeren in de opera „de Regimentsdochter", mej. Louise Magda, een Parijsche van geboorte, een reeds goed in de muziekwereld aangeschreven staande concertzangeres onder den naam van Lucie Vernay. Een zeldzame geooorte- aangifte. Te Oosterbeek woont de heer Henri Jean Edouard de Bourbon, kleinzoon van Naundorff-Lodewijk XVII. Hij is ge- pensionneerd officier van het Nederlandsche leger, dus Nederlander, en maakt aanspraak op den titel: Koninklijke Hoogheid. Op 28 December 1.1. wenschte hij aan gifte te doen, dat hem uit zijn huwelijk met mejuffrouw C. A. van Kervel een zoon ge boren was en verzocht in te schrijven, dat geboren was Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Louis Jean Henri Charles Adelberth de Bourbon. De ambtenaar weigerde de woorden: „Z. K. H. Prins" in te vullen, waarop de heer de Bourbon, en op zijn ver zoek ook de getuigen, weigerden het betref fende stuk te teekenen. Van dit feit werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl de heer d© Bourbon later zijn verhoor door den burge meester van Renkum teekei.de met H. J. E. de Bourbon, prince de France. Wij vernemen, dat zich met bedoelden heer indertijd eenzelfde geval te Valken burg heeft voorgedaan. Toen heeft de justi tie geen vervolging ingesteld wegens het- niet voldoen aan een wettige aangifte van geboorte. (N. R. Ct.) De ramp. in Italië. De firma A. F. Smulders (werf Gusto), te Schiedam, heeft f 5000 overgemaakt voor de noodlijden den in Italië. De Zeevaartschool ie V 1 i s s i n g e n. Naar de Midd. Ct. ver- neeini, bestaat het plan, de school op den Boulevard Bankert 23 Maart a.s. in ge in gebruik te nemen. Dan is het juist twee jaar geleden, dot Prins Hendrik van het gebouw den eersten steen legde. Koninklijke Holland- sche Lloyd. Zaterdag 23 dezer zal, in tegenwoordigheid van directie en commis sarissen van den „Koninklijke Hollandsche Lloyd", van de werf van de firma Alex. Stephen en Sons, Limited te Glasgow, wor den te water gelaten het dubbelschroef-stoom- schip „Hollandia", als eerste der voor den „Koninklijke Hollandsche Lloyd", stoom vaartdienst op Zuid-Amerika, 'n aanbouw zijnde groote passagiersstoomers. Het stoomschip wordt 435 voet lang, 54 voet breed, 29£ voet hol, met ruim 7000 ton bruto inhoud en een waterverplaatsing van 11.500 ton. Hei wordt ingericht voor 80 eerste, 120 tweede en 1260 derde klasse pas sagiers en zal bovendien ruimte bieden voor het vervoer van ruim 6000 ton lading en steenkolen. Het wordt voorzien van de modernste in richtingen op het gebied van passagiersver voer, Marconi's draadiooze telegraphie Stone Lloyd's systeem voor automatische ge- lij ki ij digo sluiting van af de commandobrug der waterdichte deuren, Clayton's apparaat voor desinfectie en het blusschen van brand, onderwater kloksignalen, vrieslokalen voor het vervoer van vruchten en andere bederfe- lijke waren en zal behalve aan die van Lloyd's, o.a. aan alle eischen, door den En- gelschen Board of Trade voor passagiers- schepen gesteld, voldoen, j De inrichting voor eet-, rook- en oonver- satiezalon gesch'edt door de firma H. P. Mutters en Zoon, te 's Gravenhage. Een tweede stoomboot van gelijko afmetin gen en inrichtingen is bij de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen in aanbouw. Het derde klasse passagiersvervoer met de door de Maatschappij bij hare oprichting overgenomen schepen heeft intusschen reeds belangrijke proportiën aangenomen. Met het in de vaart brengen der nieuwe schepen echter zal zij eerst kunnen beginnen zich op het passagiersvervoer op zoodanige wijze toe te leggen als bij hare oprichting in de be doeling heeft gelegen. De „kracht" van den boy cot. De Havenarbeider, na gewezen te heb ben op hetgeen in het buitenland door boycot wordt verkregen, schrijft over Nederland: „Hoe geheel anders is 't bij de arbeiders het geval. De mond is altijd vol met boycot en nog eens boycot, maar hem streng door te voeren, daarvan hebben zij geen besef. „Door ons zelf is de koekbakker Jamin, de winkelier Simon de Wit, De Courant, De Telegraaf, Het Rotterdamsch Nieuwsblad, enz. geboycot, maar wij zullen nog net zoo lang boycotten, totdat wij zelf geboycot zijn, alleen door de lamlendigheid der arbeiders". Staking. Aan de houtdraaierij en spoelenfabriek der firma Merkelbach en Co., te Lieshout, hebben de werklieden, een veer tigtal, den arbeid gestaakt wegens verschil op eenige punten van het arbeidscon'vnct. Ook zeggen de werklieden dat hun het con tract te korten t ijd ter inzage is verstrekt. De stakers trachten in verschillende ge meenten te collecteeren. Te Eindhoven is de toestemming tot een collecte geweigerd. Te Amsterdam is gisterenmorgen aan de melkinrichting De Nijverheid een werksta king uitgebroken. Volgens mededeeling der directie was deze gewaarschuwd, dat som mige karrijders water bij de melk trachtten te doen. Toen Woensdagmorgen een der con troleurs ten dien einde een onderzoek in de melkbus van een der karrijders wilde instel len, wilde deze zich niet aan die controle on derwerpen en zei, dat indien hij niet werd vertrouwd, hij zijn ontslag nam. De direc teur hield hem aan zijn woord, met inacht neming van een opzegtermijn van 8 dagen. Daarop legden 24 van de 31 karrijders het werk neer. Op raad van de commissarissen der onderneming werd de man weer in dienst genomen en de arbeid hervat. Toen echter gisterenmorgen de karrijders ieder een man medekregen ter controle, weigerden zij aan den arbeid te gaan, omdat zij meenden, dat deze maatregel was getroffen om, indien die man hun wijk kende, deze zou worden aan gesteld om hen te vervangen. Twee en twin tig karrijders legden den arbeid neer, terwijl 7 karrijders en het fabriekspersoneel aan den arbeid bleven. De directie heeft de plaatsen der stakers door anderen doen innemen. De stakende karrijders bewerken de afne- Relletjes te Breda. Te Breda zijn de laatste dagen relletjes voorgekomen bij het uitgaan van de ijzerfabriek De Etna, in verband met een staking of uitsluiting. Het „Dagbi. v. Nbr." meldt: Woensdagavond was de menigte zeer sterk aangegroeid. Men bepaalde zich nu niet meer tot het volgen van één vormer, men volgde er zes. Doel is blijkbaar deze werk willigen zoo zéér te bemoeilijken, dat zij het werk neerleggen. Intusschen zorgt de politie voor voldoende bescherming, maar Woensdag is het tot handelend optreden gekomen. Het volk drong op, de commissaris werd met een steen geworpen. De commissaris heeft eerst gewaarschuwd, dat hij driemaal zou sommee- ren en dat degene, die dan niet achteruit zou gaan, strafschuldig zou zijn. De sommatie volgden. En de klappen daar na. Twee personen drongen nog vooruit, zij zijn gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Dat gebeurde op het plein voor de gasfa briek. En op weg naar de huizen der werk willigen bleven er menschen opdringen, zoo dat herhaaldelijk weer van den wapenstok gebruik werd gemaakt. De burgemeester was op het terrein met de ambtsketen om. Tengevolge dezer gebeurtenissen is Don derdag het verbod van samenscholingen af gekondigd. Derelletjes te Breda. On danks het verbod van samenscholing was de belangstelling Donderdagavond bij het uit gaan der fabriek der firma Klep nog grooter dan andere dagen. De politie trad dadelijk flink op en chargeerde een paar malen door de Middellaan; verscheidene personen lie pen klappen op; een oud vrouwtje werd ge wond vier processen-verbaal werden opge maakt wegens overtreding van art. 183 W. v. S. Voor Vrijdagavond zou de politie versterkt worden met maréchaussée te paard. Het soc. raadslid en gewezen priester Van den Brink heeft een interpellatie in den raad aangekon digd. Hij bevond zich Donderdagavond on der het protesteeren de publiek. Door den voorzitter van den Ned. Metaal bewerkersbond, den heer Dekkers, is aan den burgemeester een schrijven gericht, waarin namens het uitgesloten personeel der ijzer gieterij De Etna aan den burgemeester om bemiddeling wordt verzocht. De burgemeester heeft dit verzoek om be middeling, uitgaande van den Metaalbewer- kersbond, niet willen aanvaarden. Echter heeft hij zich tot bemiddeling be reid verklaard, indien drie niet-werkende ar beiders van De Etna hem hun grieven ko men voorleggen en de directie van De Etna hem als bemiddelaar aanvaard. De colportage te Maas tricht. Gisterenavond hadden te Maas tricht wederom heftige manifestaties plaats. De socialisten ventten met „De Voorvech ter" en katholieken verspreidden circulai res. Er kwamen kleine incidenten voor. De gemeentepolitie was met rijkspolitie ver sterkt. Zware mishandeling. Voor de rechtbank te Tiel heeft terechtgestaan J. D., een 20-jarige boerenknecht te Neerij nen, die op 14 December j.l. te Est zonder beduidende aanleiding W. v. W. te Mete ren een steek in de linkerzijde van den buik gegeven heeft, waardoor de ingewanden naar buiten kwamen, en daarna nog een snede over het gezicht. De zeer ernstig getroffene heeft voor eenige dagen het St. Andreasge- stdcht te Tiel hersteld verlaten. Tegen den bekl. werd 2 jaar gev. str. geëischt. L ij k h e 1 i n g. Voor de rechtbank te Tiel heeft terechtgestaan M. M., 26 jaar, dienstbode te Leerdam, beschuldigd het meisje, waarvan zij op of omstreeks 15 No vember j.l. is bevallen, door worging opzet telijk van het leven te hebben beroofd, en daarna het lijkje in een bed te hebben ver borgen. Het openbaar ministerie heeft tegen bekl. 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis geëischt wegens lijkheling. De brandstichtingen te H o n t e n i s s e. De 25-jarige P. G. V., polderwerker, geboren en wonende te Honte- nisse, die deze week naar Middelburg werd gebracht als verdacht van opzettelijke brand stichting, is naar de openbare terechtzitting der rechtbank te Middelburg verwezen. Men meent in dezen persoon een der da ders gevonden te hebben van de vele in de gemeente Hontenisse voorgekomen brand stichtingen. Een prettige logé. De heer S. in de Piet Heinstraat to Groningen had gedurende enkele dagen gastvrijheid verleend aan den 23-jarigen A. V., muzikant te Am sterdam, een kennis van hem. Opeens is toen het jongemensch verdwenen, met mede neming van een zilveren dameshorloge, ge stoken in een foudraal, waarop de naam van Anna Josephina Gesquierre. Het foudraal wierp hij weg. Na onderzoek bleek, dat V. zich eveneens had schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel, dat was neergezet in een gang naast het café Brouwer, achter het Akkerhof. Met hfet rijwiel ging hij naar Winschoten, waar hij het verkocht. Daarna keerde hij naar Groningen terug en stond juist op het punt te vertrekken, toen hij werd gevat. N. Gr. Ct. Inbraak met geweldple ging. De heer J. H. de Vries, wonende aan den Heerenweg te Groningen, zat Don derdagavond met zijne echtgenoote een bo terham te eten in de achterkamer, welke op den tuin uitziet, toen er eensklaps een har de slag toe, gevolgd door een tweeden. Ver schrikt sprong De Vries op, om te zien, wat er gebeurd was. Nauwelijks had hij de ka merdeur geopend, of hij kreeg een hevigen slag van een persoon, dien hij niet kon her kennen, doordien er geen licht in de gang brandde. Er volgde eene worsteling, beiden rolden in de gang op den grond, De Vries, veel ouder blijkbaar dan zijn aanrander, geraakte onder. Deze sloeg den ouden man herhaaldelijk met een hard voorwerp op het hoofd, zoodat het vreeselijk bloedde. Niette min bleef De Vries zich verzetten en het gelukte hem, al worstelende de voordeur te bereiken en op straat te komen» Intusschen was ook de echtgenoote van den heer De Vries verschrikt in de gang gestormd, en op haar vraag: „Is er vreemd volk in huis?" was het antwoord een geduchte slag op het hoofd, haar toegebracht door den inbreker, die daarop de vlucht nam, door een ruit in de glazen tuindeur te verbrijzelen. Intusschen had de heer De Vries het ge beurde verteld aan een buurman. Toen deze kwam op de plaats der aanranding, zag men enkel bloedsporen. Er werd een dokter ge haald, die de wonden van den heer De Vries en van diens echtgenoote verbond. Later in den avond zagen de buren, dat er weer iemand over de tuinschutting achter het huis van De Vries klom, die echter dade lijk verdween, toen hij onraad hoorde. Nu kwam de politie, die den tuin doorzocht en een pet en een stok vond, welke beide voor werpen wellicht tot de ontdekking van den onverlaat kunnen leiden. Door de politie zijn twee verdachte per sonen, broeders, aangehouden. Zij wonen in de buurt van den heer De Vries en d'e ge vonden stok is afkomstig van den keienklop- perij, waar een der verdachten werkzaam is. De ontsporing der West- landsche stoomtram. Gisteren na middag is de trambaan van de Westland- sche stoomtram op den Loosduinschen weg, waar Woensdagavond de ontsporing plaats vond, weder vrijgekomen. De geregelde dienst van de tram is hersteld. Ongeluk bij den arbeid. Den 51-jarigen smid C. P. Blom overkwam gistermorgen in de machinefabriek der fir ma Arends aan den Kattensingel te Gouda een ernstig ongeluk. Door het springen van een amarilsteen, waaraan hij stond te slij pen, kreeg hij een groot stuk steen tegen het voorhoofd, zoodat een zijner oogen werd vernield en de hersens beleedigd werden. In hopeloozen toestand werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Geen misdaad. Donderdagavond stelde het parket uit Haarlem te Halfweg een onderzoek in naar het vermiste dienst meisje uit Haarlem, dat Maandagavond een bijeenkomst zou hebben met iemand uit Am sterdam. Intusschen is voldoende gebleken, dat aan een misdaad niet moet worden ge dacht. Waarschijnlijk is het meisje de trambrug- gen geloopen en daarop in de snelstroomen- de kom van het stoomgemaal gevallen. Rivierbe richten. 15 Jan. 1909. Vreeswijk, eenig drijfijs. Kampen, ijs vast Laagwater. Schoonhoven, drijfijs over der rivierbreedlc. School- en Kerknieuw». Leeraren aan gemeentelijke H. B. S. Blijkens een missive van den minis ter van Binneniandsche Zaken, is ihet wensohe- lijk gebleken, meer eenheid, te brengen in de regeli ng en de pensioengrondslagen der leeraren enz., bedoeld in artt. 24 der wet van 5 Juni 1905 (Stbl. nr. 154). Worden de jaarwedden van deze ambtenaren berekend naar het huni opge dragen aantal lesuren, dan is het niet altijd even duidelijk, wat is te verstaan onder de wedde of bekxxning, bedoeld in art. 10 der Burgerlijke Pensioenwet. Zoowel toch, wanneer voor een be paald (maximum) aantal lesuren eene vaste jaar- weddo wordt genoten en voor meer uren' do wedde naar oen bepaalden maatstaf wordt ver hoogd, als wanneer de wedde uitsluitend: naar het getal lesuren wordt borekendi, is deze aan rijzing en daling onderhevig. Het komt den minister daarom aanbevelens waardig voor, dat voor de leeraren aan gemeen^

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2