BINNENLAND. vertegenwoordigende een dagelijksch© uit gave van 200,000 francs. Professov Albanese zond zijn getuigen naar generaal Mazzn. welke tijdens do druk te der ontscheping van overlevenden hem den rug toekeerde, zeggende: ..Ik heb met U geen tijd te vermorsen''. Drindisi, 21 Jan. Gisterenavond om 9 uur werd hier een gevoelige aardschok waargenomen De bevolking bracht deu nacht onder deu blooten hemel door. Ver liezen werden niet geleden. Konstantiuopel. 21 Jan. De vali van Smyrna bericht, dat de aardbeving in Phocea 697 huizen heeft verwoest. De bevolking vlucht naar het gebergte. Hei verlies aan menschenlevens is onbekend De minister van binnenlandsche zaken gaf bevel hulp te zenden. De Staatscourant van Vrijdag 22 Jan. bevat o.m. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot directrice der tuchtschool voor meisjes, vooralsnog gevestigd te Zeist, die nader over te brengen is naar Montfoort C. J. van Heemskerck, hoofdonderwijzeres aan genoemd gesticht; bepaald dat de notarisplaats te Sas van Gent opengevallen door de verplaatsing naar elders van II. W. Vollenhoven van Daalen, niet zal worden vervuld overgeplaatst in rang bij de grenadiers en jagers de kapitein F. JBacker van Het 3e regiment infanterie; benoemd tot kapitein bij het 3e regiment infanterie de le luitenant A. IJ. Gouwe, commandant van de 2e compagnie hospitaal soldaten de luitenant ter zee eerste klasse E. H. Friedrichs, geplaatst bij de marine-direc tie te Willemsoord als adjunct-chef bij de zeemacht in de stelling den Helder wordt met 1 Maart eervol ontheven en op non activiteit gesteld en vervangen door den lui tenant ter zeo le klasse M. H. Halewijn erkend en toegelaten als consul, met den persoonlijken titel van consul-generaal, van Denemarken, te Rotterdam, de heer H. H. M. Borregaard erkend en toegelaten als vice-consul van liet Duitsche Rijk te Groningen de heer ïnr. G W. H. baron van Imhoff. Het ressori van het vice-consulaat strekt zich uit over de provincie Groningen op zijn verzoek een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van kantonrech- ter-plaatsvervanger in het kanton Heeren veen, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten, aan C. A. Ab- bing; op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1909, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend griffier bij don Raad van beroep (ongevallenverzeke ring) te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, aan ïnr. J. van den Hoek; verlof verleend tot het aannemen der on derscheiding zijner benoeming tot Officier do l'Instruction Publique, hem verleend door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der Fransche Republiek, aan mr. W. D. Caudri, hoofdcommies bij het departement van Justitie; benoemd tot burgemeester der gemeente Helvoirt A. F. van Rijswijk, secretaris dier gemeente benoemd tot burgemeester der gemeenten Alem, Maren en Kessel J. Koopmans. Een verzoek van H. M. de Koningin. Wij ontvingen de navolgende-mede- deeling van den particulier secretaris van H. M. de Kor.ingin: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij gemachtigd bekend te maken dat H. M. ten zeerste is getroffen door de blijken van liefde en verknochtheid, welke H. D. van alle zijden des lands ge worden in verband met de verwachte heug lijke gebeurtenis en dat H. M. de aan bieding der geschenken van de verschillen de, zich daartoe gevormd hebbende comité's ten hoogste waardeert; dat H. M. het echter zoude betreuren, indien onder de gegeven omstandigheden, waarin zulke dringende eischen worden ge steld aan de particuliero liefdadigheid, be langrijke bedragen voor deze geschenken werden besteed; waar toch voor H. M. de vriendelijke bedoeling der gevers hoofd zaak is dat het H. M. daarom veel genoegen zou de doen, indien het mogelijk ware, een ge deelte der gelden, ingezameld voor dit doel, eene bestemming te geveu ten behoeve van liefdadige instellingen." Geschenk aan H. M. de Koningin. Het Twentsche comité heeft zich thans definitief geconstitueerd, en be sloten bijdragen te vragen van een dubbeltje per persoon om de deelneming zoo algemeen mogelijk te doen zijn. Het geschenk zal bestaan uit een kleine zilveren waschkom en kan, welk geschenk, zooals hot comité te bevoegder plaatse ge- informeerd heeft, welkom zal zijn. Hetgeen meer mocht bijeenkomen dan voor 't ge schenk noodig is, zal worden afgedragen aan een Nationaal of Provinciaal comité, indien dit alsnog mocht tot stand komen en anders voor een nuttige instelling in Twente Met het oog op dit nevendoel zullen op afzon derlijke lijsten grootere bijdragen worden aangenomen. De deelneming is alleen open gesteld voor vTouwen en meisjes in Twente. Het comité bestaat uit een 30-tal dames, waarvan mew. D. W Stork als presidente, mevr. mr. N. A. Tonckena als secretaresse te Hengelo en mevr. Ludwig#van Heek te Enschede als penningmeesteresse zullen op treden. Op initiatief van mevr. Martens - Huy- gens, echtgenoot© van den burgemeester en lid van het hoofdcomité, za! ook te Gouda een plaatselijk comité worden opgericht voor de aanbieding van een huldeblijk aan de Ko ningin. Te dien einde had gistermiddag een bespreking plaats met verschillende dames. Te Maastricht heeft zich een damescomité gevormd. Eere-voorzitster is inevr Ruys de Beerenbrouck, echtgenoot© van den Com- mi-siu'is der Koningin; voorzitster utevr. Bouduin—-Van Halen, echtgeuooto van den buigt meester. H. M. de Koningin heeft gisteroch tend te tien uren mr. Kegout beeedigd als minister van waterstaat. Korten tijd daarna heeft Z Exe het be heer over het departement van minister Tal- ma overgenomen. - - Koninklijke gift. De Ko ningin heeft 1500 francs (lires) doen toeko men aan het comité voor de Weldadigheids- soirée op hedenavond te 's Gravenhoge, ten bate van de slachtoffers van de aardbeving inl talie. Z. K. H. de Prins kwam gisteravond ten 6 uur van het Loo in de Residentie te rug *- Hertogin Albany is gisterenochtend via Ylissingen per Holl. Spoor in de Resi dentie aangekomen om eenige dagen bij Hare Zuster, Koningin Emma, door te brengen. Deze verwelkomde Haar op het perron van het station, alwaar ook aanwe zig waren de leden der Britsche legatie, de burgemeester en de gouverneur der Resi dentie. Het gevolg dat H. K. II. de Hertogin van Albany vergezelt bij Haar verblijf in de Residentie bestaat uit kapitein E. Seymour, intendant van Hare hofhouding en mevrouw Seymour, die in hei hotel des Indes intrek hebben genomen. Weldadigheidsavond voordeslachtoffers der aard beving. Men meldt uit 's Gravenhage Een welgeslaagde weldadigheidsavond ten behoeve van de slachtoffers bij de aardbe ving in Calabrië en op Cicilië werd gisteren avond in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen gegeven onder bescherming van het vroeger vermelde eere-comité saamge- steld uit de hoogste autoriteiten van land en stad, in samenwerking met verschillende hoofden van vreemde zendingen. De voornaamste kunstgezelschappen der residentie de Koninklijke Zangvereeniging Cecilia en Pulchri Studio en de Kon. Mil. Kapel,, benevens verschillende solisten werk ten voor het goede doel mede. De groote zaal van het Gebouw was vol. In de met Perzische tapijten versierde ves tibule herinnerde de in volle breedte ont plooide Iialiaansche driekleur aan het doel van dezen liefdadigheidsavond. Dames en heeren versierd met de Iialiaan sche kleuren verkochten programma's met een voorstelling op de voorzijde, die de vreeselijke ramp verzinnebeeldde. Tn de loge van het eere-comité van dames en heeren had de Minister van Buitenland- sche Zaken plaatsgenomen. De gezant van het zoo zwaar beproefde Italiaanschc Rijk zou zeker gekomen zijn, ware 't niet dat ziekte in zijn gezin hem verhinderde tegenwooi'dig te zijn. Na de uitvoering van de eerste nummers met medewerking van mej- Van Dijk, so praan, Bolle, cellist en het succesvol op treden van Cecilia, verscheen het Koninklijk bezoek in de Hofloge, eerst H. M. de Ko ningin-Moeder met Haar zuster H. K. H. de Hertogin van Albany, kort daarna *de Prins, Z K. H. tevens als eere-voorzitter van het comifé voor dit feest. De Vorstelijke personen werden ontvan gen door Cecilia's president, jhr mr. W. Röell, de heeren Ter Meulen, president van Pulchri, Roelofs, samensteller der tableaux en jhr. E. van Loon, lid van het eere-comi té, die de Koninklijke familie naar de loge begeleidde, alwaar het publiek haar ver schijnen eerbiedig begroette. De langdurige pauze schonk gelegenheid om de -buffetten in de Ceciliazaal, waar het vertoef opgeluisterd werd door Amsterdam's mandoline gezelschap, gaarne aangeboden door den heer Max van Gelder en op de bovenfoyer, alwaar de muziek der jagers en van het strijkorkest de wandeling langs de rijk versierde, door dames en heeren uit de eerste standen bediende buffetten, veraan genaamde. De Prins verwijlde in het ververschings- salon, waar Z. K. H. 'voor het goede doel offerde. Ook de Minister van Buiten- landsche Zaken, de Commisaris der Konin gin en de Burgemeester behoorden tot de bezoekers dezer soiree. Op sommige oogen- blikken was er op de wandelgangen schier geen doorkomen. Te midden van die menigte boven en be neden, waren de dames en heeren druk in de weer met den verkoop van champagne, limo nades, gebakjes uit de verschillende bars, die prachtig in licht, bloemen en zilveren tafelstukken schitterden. Vat het artistiek programma werden de orkestnummers voortreffelijk uitgevoerd on der de bekwame leiding van Bouwman. Het orchest der Kon. Militaire Kapel speel de ook het Wilhelmus en ter eere van Italië de „Marcia Reale". t Was een mooie avond die, wat de resul taten betreft, het comité zeker tot tevreden heid zal stemmen. De minister van Water staat. De minister van Waterstaat, mr. L. II W Regout. brengt in de Staatscou rant ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken Woensdag, te beginnen met 27 Januari aanstaande, des namiddags te 1 uur 30 in.het departement van Waterstaat aan het Binnenhof allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn departement wen- schen te spreken. (I Nederland en Venezuela. Men meldt uit 's Gravenhage Naar aanleiding van het telegram uit Washington aan de Journal des Débats, vol gens hetwelk het tusschen Castro en Gomez afgesproken werk zou zijn en Castro naar Venezuela zou terugkeeren als dr. Paul zijn zending zou hebben volbracht, verklaarde dr. Paul, om inlichtingen hieromtrent ge vraagd, met de meeste beslistheid dit be richt te kunnen tegenspreken. Aan deze tegenspraak werd door hem toegevoegd, dat het om de absurditeit van het bericht aan te toonen voldoende is, aioh rekenschap te geven van de feiten, welke hebben plaats gehad nadat generaal Gomez de regeering van Venezuela heeft aanvaard en een nieuw kabinet heeft benoemd. Omtrent de quaestie der.heffing -— welke Engeland voor zijne koloniën wenschte inge- trokkeu te zien van 30 pet additioneel© rechten op producten uit de Antillen, ver klaarde dr. Paul, dat deze quaestie los van de huidige besprekingen oen© langdu rige behandeling noodig wenacht. Doch de heffing berust op een wet, bijna 30 jaar be staande, van Venezuela, zoodat -voor de wij ziging daarvan de goedkeuring van het Ve- nezolaansche Congres vereischt wordt. Ne derland, Frankrijk en Engeland hebben, in commercieel opzicht, overigens geen belang bij deze wetswijziging. De invoerhandel van de groote handelshuizen in Venezuela zou door de afschaffing der 30 pet. zeer lijden en de smokkelarij zou er door toenemen, wanneer men gemakkelijk rechtstreeks uit de Antillen koopwaren kon betrekken. De fiscale belangen van Venezuela zouden door een en antler zeer geschaad worden. Gistermiddag ten 4 uur ging de bijzondere afgezant van Venezuela, dr. Paul, zijn op wachting maken aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken, die den vertegenwoordi ger in zijn kabinet aan het departement op het Buitenhof ontving Zijn wij goed ingelicht, dan droeg deze eerste samenkomst het karakter van eene wederzijdsche kennismaking en was zij niet meer dan een inleiding tot de conferentiën die ongetwijfeld nog zullen volgen. Het onderhoud t'i.t dr. Paul, de Vene- zolaansche afgezant, gisterenmiddag met den minister van buitenlandsche zaken, den heer De Marees van Swinderen, aan diens depar tement had, duurde ongeveer één uur. Naar men verneemt, is na de eerste ken nismaking het onderhoud op zoo bevredigen de wijze voortgezet dat rai i het spoediger dan verwacht werd over de hoofdzaken is kunnen eens worden, zoodat zal kunnen wor den overgegaan tot de voorbereiding van tie definitieve vaststelling van het protocol waardoor de diplomatieke betrekkingen met Venezuela officieel hersteld .worden. Dr Paul verklaarde, dat de opvattingen van den minister omtrent den aard der te treffen regeling bleken overeen te stemmen met die der Venezolaansche regeering. In den loop der volgende week zal ver moedelijk het protocol jereed zijn. Dr. Paul, uit Venezuela, .wordt in zijn diplomatieke zending te 's Gravenhage bijgestaan door den heer Escalante, voor malig consul van Venezuela te Hamburg. Ook deze heer logeert in het hotel des Indes. Het comité voor Vrede en Oorlog met Venezuela heeft aan dr. Paul, bij zijn komst hier te lande, een fraai bloemstuk aangeboden, versierd met linten in de Ne- derlandsche en Venezolaansche kleuren, aan het einde tot eene kokarde dooreengestren. geld. Op het eene lint prijkt de naam van het comité, terwijl het andere als opschrift diaagt: vriendschappelijk aangeboden aan Zijne Excellentie dr. Paul. Jhr. mr. Van Weede, onze gezant te Weenen, is gisteren namiddag naar zijn post '■eruggekeerd. De Nederlandse he con sul te Messina. Blijkens ontvangen bericht is de Nederlandsche consul te Mes sina, J. Scaccianoce, bij de groote ramp aldaar gespaard met echtgenoot© en 4 kin deren. De jongste zoon van den consul is bij de ramp omgekomen. Naar de N. Ct. verneemt, is de be noeming van den burgemeester der Resi dentie, baron Sweerts de Landas Wyborgh, tot commissaris der Koningin in Gelderland, zij het niet binnen korten tijd, zoo goed als zeker te verwachten. De Kamerverkiezingen. Men meldt Hot bericht, dat bij de a,s. verkiezingen geen samenwerking is te verwachten tus schen de Liberale Unie en den Vrijzinnig- Democrat-ischen Bond, is niet geheel juist. Is het wellicht mogelijk dat geen samen werking zal worden gezocht tusschen de hoofdbesturen en deze twee vrijzinnige groe pen, dan wil dit daarom nog niet zeggen, dat aan de vrijz.-dem. kiesvereenigingen wanneer dit noodig mocht blijken geen vrijheid zal worden gelaten aftredende Li berale Unie-leden ook reeds bij eerste stem ming te steunen. Centrale Werkgevers R i s i c o-b ank. Met ingang van 1 Febr. 1909 is aan mr. J. C. L. Vlaanderen, in verband met zijn benoeming tot secretaris der directie van de Amsterdamsche Maat schappij van Levensverzekering, eervol ont slag verleend als secretaris der Centrale Werkgevers Risico-bank. D r. M e z g e r. Betreffende de ziek te van den heer dr. J. G. Mezger wordt ver nomen, dat de patient voor de tweede maal een operatie heeft ondergaan, en dat geen beterschap meer te verwachten is. Begrafenis Armand Sas- s n. De begrafenis van wijlenden heer Armand Sassen zal Zaterdagmiddag kwart over twaalf plaats hebben op de Nieuwe Oos terbegraafplaats te Watergraafsmeer. Te kwart voor elf vertrekt de stoet van het sterfhuis, Ruysdaelkade 17. Amsterdamsche Raad. On der de ingekomen stukken bevond zich Woensdag een adres van den ontslagen ge meente-ambtenaar Gulden, houdende ver zoek op hem van toepassing te verklaren art. 7 der Pensioenverordening, en hem derhalve het recht te geven in het fonds te blijven storten ten bate zijner vrouw en kinderen. De heer Vliegen beriep zich op de inder tijd door B. en W. in den Raad afgelegde verklaring, dat het ontslag „niet oneervol" was verleend. Door den heer Van den Bergh werd dit toen nader verklaard als een tus- schending tusschen „eervol" en „niet-eer- vol". Aan een dergolijke uitlegging is even wel, volgens den hoer Vliegen, bij het samenstellen van hot pensioenreglement niet gedacht. Spreker kwam op tegen een opeen stapeling van straffen tegen Gulden en ver zocht B. en W. geen onbillijkheid te begaan De meerderheid der commissie voor de pen sioenverordening, welker woordvoerders wa ren de heeren Wijnmalen en Harmsen, had zicli tegen inwilliging van het verzoek verklaard. Dt lieer Nolting, ook lid van die commissie, behoorde echter tot de minder heid. De wethouder Delprat herinnerde er aan, dat de financieele schade, door den heer Gul den geleden, niet zoo groot is, omdat de gemeente-ambtenaren slechts voor een klein gedeelte in hun pensioen bijdragen; verre weg het voornaamste deel komt van de ge meente. De heer Vliegen deed hiertegenover op merken, dat de 'heer Gulden gedurende zijn 12-jarigen dienst gestort heeft f 571, ten bate zijner weduwe en weezen. I)e burgemeester was van oordeel, dat in williging van het verzoek van den heer Gul den onmogelijk was. Wilde het verzoek voor inwilliging vatbaar zijn, dan zou het ontslag moeten zijn verleend „eervol". Wat het ove rigens is, doet er niet toe. doch „eervol" is dit ontslag niet verleend. Voor hetgeen door hem werd gestort, was de heer Gulden voor zijn weduwen en weo- zen verzekerd zoolang hij in gemeentedienst- was. Een voorstel-Vliegen om het verzoek in te willigen werd verworpen-met 33 tegen 7 stemmen (die van de soc.-dem. en de vrijz.- dem Ketelaar en Nolting). Aangenomen werd een voordracht van B. en W. tot afschaffing van de „ambulante" onderwijzeressen De heer Nolting zag hierin een zwaren slag, dien men nu eens aan het openbaar onderwijs wilde toebrengen door afschaffing van de voorbereidende klasse. De heer Ketelaar was dit echter met zijn partijgenoot in het geheel niet eens, hij bleek een voorstander te zijn van het ver dwijnen der „ambulante" onderwijzeres, die hij niet alleen overbodig, doch wier aanwe zigheid in de school hij in zeker opzicht zelfs schadelijk achtte. De bedoeling van B. en W. is het aantal ambulante onderwij zeressen geleidelijk te verminderen door bij het ontstaan van een vacature daarin niet te voorzien. Het praeadvies, door 'B. en W. uitge bracht op het adres van de Vereeniging van Amsterdamsche gemeentegeneeslcundi- gen, tot wijziging van de regeling van het pensioen van de gemeenteartsen en hun even tueel na te laten weduwen en kinderen, luid de afwijzend. Dit praeadvies werd bestreden door de heeren Worst en Harmsen. Deze vinden 't onbillijk, dat een gemeente-arts slechts voor 5 jaar benoemd wordt en toch verplicht is bij te dragen in het pensioenfonds. Het standpunt van B. en W. is, dat de ge meente-arts verzekerd is zoolang hij is in dienst der gemeente Maar, zeide de heer Harmsen, dan betaalt hij te veel, want in zijn pensioenbijdrage, die gelijk is aan die voor andere ambtenaren, is ook begrepen de verzekering voor de toekomst. De lieer Worst kwam nog wijzen op de moeilijkheid, waarin bijvoorbeeld een ge meente-arts wordt geplaatst, wanneer hij, na dertig jaren de gemeente te hebben ge diend, de kans loopt om niet te worden hei*- benoemd De burgemeester stelde in het licht, dat er een belangrijk verschil bestaat tusschen de positie tot de gemeente van den ge meente-arts en van de overige ambtenaren. Immers de gemeente-arts is bevoegd parti culiere praktijk uit te oefenen. Dit is een groot voordeel, waartegenover staat een ge ring nadeel. Het praeadvies werd zonder stemming goedgekeurd Zeer langdurig werd gediscusieerd over al lerlei onderdeelen van een voordracht van B. en W., om hen te machtigen aan de Arn- sterdTaxameter-automobiel-Maatschappij standplaatsen vot>r automobielen op den openbaren weg te verleenen tot 1 Januari 1919 De burgemeester bleek hierbij van mee ning, dat het gebruik dezer vervoermidde len zoo min mogelijk moet worden bemoei lijkt; het standpunt van B. en W. is daar om hoe minder er wordt gereglementeerd, hoe beter. Anders zullen B. en W. toch weer zeer spoedig bij den Raad moeten komen om wijziging van de tarieven, standplaatsen enz. Daarom is het beter als de Raad de door hem verleende machtiging aan B. en W. tot het regelen van den dienst der sta- tioneerende rijtuigen van kracht laat. Een zeer langdurig principieel debat ont spon zich tusschen de juristen over de clau sule, welke regelt de aansprakelijkheid voor eventueel aan derden toe te brengen schade. De heer Van Gigch 9telde zioh op het standpunt, dat de gemeenteraad niet heeft aan te vullen de privaatrechtelijke verhou dingen, die bij artt. 1401 en volgende van ons Burg. Wetboek zijn geregeld. Een door hem in dien geest voorgesteld amendement werd evenwel afgestemd door den Raad, die voor deze juridische debatten geen ooren had. De voordracht werd ten slotte aangeno men. Door den Kon. Onderofficiers Scherm- bond zal op 25 Januari a s. in „Plancius" te Amsterdam het achtste jaarfeest worden gehouden, welk feest vier dagen zal duren. Dit feest belooft niet minder luisterrijk te zijn dan het 7e, dat in het vorige jaar in Tivoli te Utrecht werd gehouden, getuige het aantal deelnemers, dat steeds toeneemt. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1909 368, benevens 88 kunstlievende leden. Voor het aanstaande wapenfeest zijn vele en fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waar onder ook door de leden van het Vorstelijke Huis. Er zullen korpswedstrijden worden gehou den op geweer, sportsabel en floret en even zoo personeele wedstrijden op geweer, sa bel, floret en dueldegen. Verder zal worden geschermd om den wis- selprijs op het geweer in den korpswed strijd, welke in het jaar 1908 werd gewon nen door het le regiment infanterie en om den wisselprijs op sabel, welke in 1908 ge wonnen werd door het 3e regiment huzaren. Voor deze wedstrijden zijn bijzondere be palingen voorgeschreven. Louis Bou w m oester naar I n d i el Wij lezen in de Tel Reeds in deu aanvang van het seizoen doken allerlei geruchten op, dat Bouwmees ter plan had, te derden male naar Indië to vertrekken. Toen wij hem destijds daar omtrent ondervroegen, zeide ïuuis ..Na tuurlijk. ga ik weer naar Indië hier houd ik het op den duur toch niet uit." Nu men op het oogenblik echter formeel beweert, dat het plan vasten vorm heeft aangenomen, achtten wij ons verplicht," dit tegen te spreken Bouwmeester zelf had in dertijd verzocht „er toch asjeblieft niets van in de krant te zetten, anders begon dal gezanik weer van voren af aan." En daarom meenden wij er over te moeten zwij gen. Nu men van andere zijde toch er ov?r begonnen is, hebben wij even geinformeer hoe "t er mee staat. Bouwmeester heeft er wel over gedacht Tropisch Nederland' weer met een be- z ek te vereereri Eerlijk gezegd is de cam pagne bij het Graud-Théairo hen nir? mee gevallen. Veel nieuws krijgt hij niet to spelen, terwijl de splitsing van de goede krachten hem ook allesbehalve aanstaat. zon dan in Mei of Juni vertrekken Echter, tot dusver is 't alleen bij de gedach te gebleven. Met geen enkel artiest zijn on derhandelingen aangeknoopt, terwijl voor het huren van schouwburgen nog geen stap pen zijn gedaan. Een bericht over Bouw- meester's derde Indische reis is dus minst genomen voorbarig Naar gemeld wordt heeft het bestuur van de onlangs opgerichte vereeniging „Het Boek" zijn ontslag genomen. Voor de werkloozen. Een te Leiden gehouden inzameling voor de werkloozen door het werkloozen-eomité heeft opgebracht 2437, 'waarvan 1310 op lijs ten en 1087 als opbrengst der collecte langs de huizen.' De „staking van werkloo zen te Amsterdam. Gisterenmorgen op het door de commissie uit de burgerij ge stelde tijdstip hebben zich aan het werk aan den Overtoom bij de Kostverlorenvaart weel bij na 100 werkloozen aangemeld, om weder aan den arbeid te gaan op de oude voor waarden. Onder hen bevindt zich verreweg •het grootste gedeelte van de personen, die reeds aldaar gewerkt hebben Dezen zijn dan ook aan het werk gegaan. Ongeregeld heden kwamen niet voor, sléchts een paar personen wilden den arbeid niet hervatten. De commissie is van plan nog een aantal werkloozen, die zich destijds voor dit werk hebben aangemeld, op te roepen, en moch ten er later bij uitbreiding der werkzaamhe den meer menschen goplaatst kunnen wor den, dan zal allicht een nieuwe inschrijving volgen De 77 man, die nu aan den arbeid gin gen, bestonden slechts voor een gering per centage uit grondwerkei's. Men vond er ook wevklooze tuinders, bakkers, kleermakers en bootwerkers onder, die dan voornamelijk voor het aanrijden van het zand uit de in de Kostverlorenvaart liggende bakken worden gebezigd. De stakers, die van liet- werkterrein ver wijderd werden, liepen den Overtoom af, de brug over naar den overkant der Kostver lorenvaart, waar zij zich vlak tegenover het werk opstelden en de noodige scheldwoorden en bedreigingen tegenover de thans arbei dende werkloozen loslieten Men kon hier niet aanstonds optreden, omdat de overkant Slotenscli grondgebied is. Een half uur later echter werden de stakers door bereden Am sterdamsche politie verjaagd, nadat een tele- phoniseh gesprek met den burgemeester van Sloten was gevoerd. De toestand van de kwestie is thans zoo, dat het bestuur van „Helpt Elkander" zich handhaaft op het standpunt, dat in het be lang van het standaardloon, alleen gewerkt mag worden tegen een uurloon van 25 cent. De uitvoering van het werk kan geschieden in twee ploegen, die ela vijf uur werken, waarbij, zegt het bestuur, de kosten niet grooter zullen zijn, dan wanneer het werk met de gewone hulpmiddelen, elevators, enz. wordt uitgevoerd. De staking van werkloo zen. Uit Amsterdam meldt men: Het staat te vreezen dat de actie der „sta kende" werkloozen op den duur de werkwil ligen zal intimideeren. Gisterenmiddag al thans zijn er, bij het naar huis gaan, zulke opstootjes verwekt met behulp ook van honderden schoolkinderen, die, tuk op een relletje, kwamen toegesneld dat velen wel weer zullen zijn afgeschrikt. Trouwens, ook gisterenmorgen heeft, naar gemeld is, slechts de kleinste helft den arbeid durven opvatten. Intusschen denkt de werkloozencommissie uit de burgerij, naar haar voorzitter, dr Jitta, ons gisterenmiddag nog verzekerde, er niet aan om de eischen der grondwer- kersvereeniging in te willigenen ^po zal dan wel naar wij meenen te mogen con- cludeeren het slot van de geschiedenis zijn (ten minste als de vakorganisatie haar agitatie voortzet) dat de commissie niet meer laat werken, maar zich eenvoudig bepaalt tot bedeelen. De gemeente heeft het terrein vooreerst niet noodigen de ophooging was dan ook all eon ondernomen, om werk te ge ven niet voor de zuinigheid, want door dat er vóór alles getracht was, zooveel mo gelijk sollicitanten te plaatsen, waren de uitvoeringskosten hoog opgevoerd. Dit sur plus in de duizenden loopende zou door de commissie betaald worden de ge meente kan natuurlijk niet meer dan een normalen prijs betalen. Ons werd meegedeeld, dat de commissie zéér teleurgesteld was over het mislukken van haar goedbedoelde poging. N. R. Ct. Vr ij gesproken. De Haagsche rechtbank heeft G. J. J„ politoerder te 's Gravenhage, die terechtstond wegens po ging tot moord op zijne vrouw, door eene hoeveelheid zuringzout in koffie te mengen, van welke hij wist dat door haar gedronken zou worden, vrijgesproken. Moord op z ij n e e c li t g e- noote .De rechtbank te Zwolle veroor deelde G. Karsing uit Hattem wegens moord op zijne eohtgenoote, te Bochum gepleegd, tot 7 jaar gevangenisstraf.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2