BINNENLAND. eerste nota wordt gezegd, dat verleden Zondag de bevolking te Tripoli, in den loop van boycot-rnanifeetatiën de monarchie heeft beleedigd, door te spuwen op het wapenschild van de monarchie. Op verzoek van den con sul heeft de vaii de schuldigen in hechtenis doen nemen, maar hij liet ze terstond weer vrij op verlangen van de menigte. De tweede nota houdt in, dat de vice-con sul te Alexandrette, toen hij onlangs te Mer- sina kwam, werd aangerand bij hei aan land stappen uit eene boot van de Lloyd met de Oostenrijksche vlag. De door het consulaat te Mersina gedane s appen tot bestraffing van de schuldigen slaagden niet. Het gezantschap vestigt de aandacht van de Porte op deze klaarblijkelijke schending van het internationale recht; het hoopt, dal de Porte terstond bevelen zal geven voor eene voorbeeldige bestraffing en opdat vol doening zal worden gegeven door den v&li aan het consulaat. Konstantino pc 1, 23 J an. Mi nister Aehrenthal heeft het protocol onder teekend en verzonden. Markies Pallavicini zal het heden den erootvizier ter hand stel len. W e e n e n, 2 3 Jan. De Politische Korrespondenz verklaart, dat de Oosten- rijksch-Turksche overeenkomst niet zal stui ten op ernstige bedenkingen. Het antwoord zal waarschijnlijk tegen het einde der vol gende week worden verzonden. Konstantinopel, 2 4 Jan. De verklaringen van minister Tomanowitsch in de skoepsehtina van Montenegro worden eenstemmig afgekeurd in de Turksche re geringskringen en in d© diplomatieke krin gen. Turkije. De ongunstige berichten over de gezond heid van den sultan blijken onjuist te zijn geweest. Niet voor den sultan zijn de genees- heeren in allerijl ontboden naar Yildiiz kiosk, maar voor zijn derde gemalin, de moeder van zijn Iievelingszoon, prins Bur- haneddin, die plotseling ongesteld wos ge worden en na weinige uren overleed. Bij de begrafenis waren de ministers en verschillen de hooge staatsdienaren, en ook een aantal afgevaardigden tegenwoordig. De sultan is zeer getroffen door dit verlies, maar zijne gezondheid laat niets te wonschen over en hij bemoeit zich als gewoonlijk met de staatszaken. Achttien officieren van het Turksche leger zullen, tot voltooiing van hunne opleiding, op staatskosten naar Duitschl&nd gezonden worden gedurende twee jaren. Andere offi cieren kunnen mot hetzelfde doel zich vrij willig daarheen begeven, wanneer zij het be drag van de kosten voor twee jaren bij eene bank deponeeren. Konstantinopel, 23 Jan. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de oprich ting van eene nationale Turksche bank ver zekerd is met medewerking van een groep Engelsche financiers. Marokko. Casablanca, 23 Jan Generaal d'Amade heeft vergunning gekregen naar Frankrijk terug te keeren. Waarschijnlijk zal hij den 20en Februari van hier vertrek ken. Japan. Londen, 23 J an. Een officieel tele gram uit Tokio meldt dat op 21 Januari de begrooting in den Rijksdag is aangeboden. Markies Katsoera hield een redevoering en verklaarde datde financieel© en economi sche toestand van Japan, dat altijd leed on der een handolsdepressie, het afgeloopen jaar aanmerkelijk is verbeterd. Allerlei. Par ij s, 23 Jan. In een urinoir op de Boulevard de Magenta vond een voorbij ganger een bedrag van 234,000 frs. aan ef fecten. Men meent, dat deze effecten afkom stig zijn van een belangrijken diefstal, die onlangs in Amsterdam heeft plaats gehad. Londen, 23 Jan. Een buitengewone gebeurtenis had heden morgen in Tottenham plaats in het Zuiden van Londen, waarin twee Italianen een overwegende rol zouden hebben gespeeld. De lezingen verschillen veel, maar men verzekert dat deze menschen klaarblijkelijk krankzinnig waren. Zij los ten schoten in alle richtingen, doodende en verwondende ongeveer 22 personen, waarbij een agent van politie. Beiden hebben daar na zelfmoord gepleegd. Tweede tolegram Het gebeurde in Tottenham speelde zich als volgt afTwee vreemdelingen, waarvan de nationaliteit on bekend is, deden een automobiel stil hou den, waarin twee kantoorbedienden gezeten waren van een caoutchoucfabriek, die naar de fabriek geld vervoerden, om de werklie den uit te betalen. De aanvallers verwondden de twee kantoorbedienden met revolvers, maakten zich meester van het geld, gingen onmiddellijk een tramwagen binnen, dwon gen den conducteur, terwijl ze hem een revolver voorhielden, met alle snelheid weg to rijden. Verzekerd wordt, dat ze verschil lende schoten losten, waardoor de conduc teur en de passagiers werden verwond. De aanranders vluchtten vervolgens. Tal van agenten in automobielen en op rijwielen vervolgden de aanranders, welke na nog ver scheidene schoten gelost to hebben zelfmoord ploegden. Londen, 24 Jan, De gewonde moor denaar in de Tottenliam-zaak weigert zijn naam op te geven. Hij zegt. dat hij twee jaren geleden uit Riga is gekomen. De officieele lijst van de verliezen ver meldt twee dooden en 15 gewonden, van wie 5 in het hospitaal zijn gebleven. Reggio di Calabria, 23 Jan. Te 2 uur heden namiddag werd een merk bare stoot waargenomen en te 4 uur 25 een hevige stoot, gepaard gaande met onder- nardsch gerommel. Tweede telegram. Te 7 uur 20 werd hier een lichte schok gevoeld en te 7 uur 24 een zeer hevige, maar gelukkig slechts kort en van dezelfde kracht als die van 28 December. Een aantal reeds ge scheurde muren stortten in. De bevolking is door een ernstige paniek bevangen. Reggio, 23 Jan Een zeer sterke schok werd gevoeld te Palmi; Bagnara, Scyl- la. Villa en San Giovani. De bevolking is verontrust. Er zijn geen slachtoffers. Messina, 2 3 J a n. Gedurende den nacht werden weder een aantal schokken, waaronder twee duidelijk merkbare, waarge nomen. Tweede telegram. Een zeer krachtig golvende en van gedruisch verge zelde aardschok, die 8 seconden aanhield, word hier hedenavond te 7 uur 30 gevoeld. De bevolking was zeer ontsteldde barak ken werden been en weer geschud. Ook aan boord van de schepen werd de schok ge voeld. Rome, 24 J an. Generaal Mezza seint uit Messina van gisteren: De gemeenteraad werd ontbonden en de burgemeester aan de militaire autoriteiten overgegeven, omdat ernstige onregelmatigheden zijn geconsta teerd. Het onderzoek van de puinhoopen en het oprichten van barakken worden voortge- ze:. Brandweermannen uit Palermo zijn Ig bezig om de branden te blusschen, die op eenige punten van de stad zijn uitge broken 24 J an. Generaal Tarditi seint van den 23en uit PalmiEen lichte aard schok werd gevoeld om 2.40, een tweede sterkere om 7.40 namiddags. Een mijninge nieur heeft een sjdeet onderzocht, waaruit zwavelachtige dampen opstegen. Hij consta teerde, dat dit volstrekt niet in verband stond met de tellurische beweging eu dat er volstrekt geen gevaar is. Milazzo, 24 Jan. Heden avond was er een hevige aardschok, van gerom mel vergezeld. De paniek was groot. Er was geen schade. Messina, 24J an. Om 5 en om 7 uur namiddags kwamen korte schokken voor, van gerommel vergezeld. Brussel, 23 Jan Het observato rium te Uccle registreerde om 2.56 heden morgefi een sterke aardschok, die ongeveer 20 minuten duurde, en geschat werd op een afstand vau 4000 Kilometer. De maxi mum sterkte werd waargenomen om 3 uur. Siena, 23 Jan. Hedenmorgen om 3.55 werd een schok gevoeld met eene gol vende beweging van den eersten graad van verwijderden oorsprong. Weenen, 23 Jan. De seismographi- sche toestellen registreerden hedenochtend te 4 uur 5 min. oen hevigen schok in een rayon van 3500 K.M. Sofia, 23 Jan. De seismograaf wees hedenochtend om 4 uur 53 een aardbeving aan op verren afstand, van nog ernstiger aard dan die te Messina. Bukarest, 23 Jan. Hedenochtend te 4 uur 54 werd een licht aardschok ge voeld. Rome, 23 Jan. Het meteorologisch- geodynamische bureau deelt mede, dat de instrumenten van alle observatoria in het koninkrijk te 3 uur 55 min. hedenochtend een aardschok op grooten afstand registreer den. Boston, 23 J an. De transatlantische stoomboot ..Republic" van de White Star lijn is hedenmorgen in volle zee aan gevaren nabij het eiland Nantucket door een onbekend stoomschip. De „Republic" had 220 eerste klasse-pas sagiers aan boord. Door middel van de draadlooze telegrafie is nan- het arsenaal te Charlestown geseind dat men in angst en vreeze verkeert dat het schip snel zal zinken. Londen, 23 Jan. Volgens een tele gram aan de bladen is de machinekamer door het water overstroomd. De „Baltic" eveneens van de „White-Star-line" is ver trokken om de „Republic" hulp te verlee- ncn. De „Republic'' was naar de Middel- landsche Zee vertrokken met toeristen. Boston, 23 Jan. De „Republic" was vertrokken met bestemming naar de kusten der Middellandsche Zee. De Baltic, gaan de naar Liverpool, zich in de omgeving be vindende, telegrafeerde met spoed per mar- conigraaf en vertrok onmiddellijk om hulp te verleenen. De kustwachter „Achusnet" komende van Woodseole en de Fransche mailstoomer „Lorraine" van Havre naar Now-York, zijn oveneens vertrokken om hulp te bieden. Boston, 23 J an. Een wachtschip en oen kotter bevinden zich nu langszij de „Republic". De aanvaring is een gevolg geweest van den mist. New- York, 23 Jan Aan boord van de Republic bevonden zich 250 eerste- klasse-passagiers, 211 tusscliendenks-passa- giersde bemanning telde ongeveer 300 koppen. Boston, 23 Jan. De Kamer van koophandel heeft bericlit ontvangen, dat de Italiaansche stoomboot Florida, komende van Napels, de passagiers en de bemanning van de Republic heeft opgenomen. New-York, 24 Jan. De kapitein van de Baltic bericht per draadlooze tele grafie van 10 uur heden voormiddags, dat de Republic in goeden toestand is om te worden gesleept. De Baltic staat de Repu blic bij. N e w-Y ork, 24 Jan. De Florida, die met de Republic in botsing kwam, werd zelf ernstig beschadigd. De stoomboot Bal- van de White b.ar-lijn, nam de passa giers en de bemanning'van de Republic aan boord. Do passagiers van de Florida gingen met het schip zelf naar New-York. Vier passagiers van de Republic werden gedood; het schip is verlaten. N e w-Y ork, 24 Jan. Blijkens be richt, per draadlooze telegrafie ontvangen, is de Republic gezonken, terwijl zij naar New-York terug gesleept werd. Er was nie mand aan boord toen het schip zonkde bemanning was veilig overgebracht naar de sleepboot Gresham. N e w-Y ork, 24 Jan. Er werden slechts twee passagiers gedood en twee ge-, wond aan boord van de Republic, allen salonpassagiers. Vier passagiers van mindere klasse werdon gedood aan boord van do Florida. N e w-Y ork, 2 4 Jan. Uit Willemstad wordt bericht, dat vier gevallen van buboni- sche pest zijn voorgekomen te Caracas. De Staatscourant van Zondag 24 en Maandag 25 Januari bevat o.m. de volgen de Koninklijke besluiten op verzoek op non-activiteit gestold de majoor Th. L. Baron Quarles de Quarles van de genie benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw C. J. K. van Aalst, president-commissaris der Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam. H. M. de Koningin ontving ten Ha ren Paleize een bezoek van H. K. H. de Hertogin van Albany. De Koningin-Moeder is de laatste dagen bij Haar rijtoer naar Scheventngen, vergezeld van de Hertogin van Albany. Geschenken aan H. M. de Koningin. Een hoofdcomité, bestaande uit de echtgenooten van alle generaals van het leger, zal de giften inzamelen van de echtgenooten der officieren van de land macht voor een huldeblijk aan de Koningin, bij gelegenheid van de blijde gebeurtenis, die H. M. tegemoet ziet. H. M. heeft zich bereid verklaard het huldeblijk te aanvaar den. Eere-presidente van het hoofdcomité is mevrouw Sabronpresidente mevr. Kool penningmeesteresse mevr. De Meester en secretaresse mevr. Snijders. Op initiatief van mevrouw van Suchte- len van de HaereDeu Beer Poortugaal, echtgenoote van den burgemeester van Urk, is aldaar een comité gevormd. Een twaalftal dames hebben zich belast met de inzameling van gelden bij alle inge zetenen. De keuze zal waarschijnlijk vallen op een tweetal poppen, te kleoden in de volks- edgene dracht van Urk, een Urker jongen en meisje voorstellende, met de daarbij behoo- rende gouden en zilveren sieraden in minia tuur. Door het Zwoleche dames-comité voor het huldeblijk aan de Koningin is, na rugge spraak met iemand uit de omgeving van H. M., besloten een kamerschut aan te bie den. Het zal ontworpen worden door de Zwol- sche schilderes Jo Koster en onder haar toezicht worden uitgevoerd. Het kunstnaald werk zal door mej. De Jong en eenige leer lingen van de Industrie- en Huishoudschool gemaakt worden Het scherm zal uit vier bladen bestaan, het houtwerk wit gelakt; oranjeappelen en groen zullen de motieven voor de versiering vormen. Het saldo zal voor een liefdadig doel strekken. Het comité van vrouwen te Groningen heeft besloten de vrouwen der burgemees ters in de provincie Groningen uit te noodi- gen gelden te verzamelen voor een liefdadig doel, in overeenstemming met de wenschen der Koningin. Te Veenhuizen is door mevr. Spengler, echtgenoote van den hoofddirecteur der Rijkswerkinrichtingen aldaar, een dames comité gevormd, in samenwerking met het comité te Assen De kinderwagen, welke door het Zeeuw- sche comité aan H. M. de Koningin wordt aangeboden, zal van ivoor vervaar digd worden. Het wagenkleed zal worden afgezet met kant, welke speciaal voor dit doel te Sluis wordt gemaakt. Het Leeuwarder damescomité tot aanbie ding van een sjmpatliiebewijs aan H. M. de Koningin heeft besloten eene Friesche gebeeldhouwde kast tot berging van kinder goed der Koningin aan te bieden, nadat het zich verzekerd had, dat de keuze aan Hare Majesteit welgevallig zou zijn. Genoemd comité behoudt zich voor, om bij genoegzame deelneming daaraan toe te voegen een gedreven zilveren etui, bevat tende een album voor aanteekeningen, be trekking hebbende op de ontwikkeling van het kind (een zobgenaamd baby-journaal.) Audiëntie De nrnister van Landbouw verleent Woensdag 27 Januari geen audiëntie Donderdag 28 Januari verleent de Minister van oorlog geen audiëntie. Staatscommissie red dingwezen. De Staatscommissie voor het Reddingwezen op de Nederiandsche kust zal heden onder voorzitterschap van Z. K. H den Prins der Nederlanden eene alge- meone vergadering houden ten Paleize te 's Gravenhage. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Maandag 1 Februari, avonds 8i uur. Comité tot beperking der V i v i s e c t i e. In de plaats van mr. J. H. M- baron Mollerus van Westkerke, in leven Commissaris der Koningin in Gelder land, is toegetreden als lid van het Comité tot beperking der Vivisectie mr. P. Rink, oud-minister van binnen landsche zaken. De crisis in den Haag- schen Raad. Vrijdagavond hield de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging te 's Gravenhage een zeer druk bezochte leden vergadering, ter bespreking van het conflict tusschen de heeren Treub en van der Kemp en den gemeenteraad. Er had een breedvoe rige gedachtenwisseling plaats, waarbij de beide raadsleden hun houding verdedigden. Vooral de heer Treub hield een felle rede, waarin hij de houding van de wethouders Lcly en Van Sandick en van de meerderheid van den gemeenteraad scherp critiseerde. Hij zeide, geen lid te willen zijn van een Raad, die voor eenige personen kroop, en achtte zich te goed, in den Haagschen Raad te blijven. De vergadering nam echter een motie aan, waarin de houding van de wethouders, spe ciaal ook die van den vrijzinnig-democrati- schen heer Van Sandick, en van de raads- meerderheid scherp werd afgekeurd, en den heeren Treub en Van der Kemp werd ver zocht, ter wille van do partijbelangen, op hun voornemen om uf te treden terug te komen. Daarop verklaarden beide heeren voor het besluit der vereeniging te zwichten. Zij zul len n i et bedanken en a. s. Maandag weer in den Raad verschijnen. Deze verklaring werd met daverend applaus begroet. Vermelding verdient nog, dat de wethou der Van Sandick, die lid der kiesvereeniging is, niet aanwezig was om zijn houding te verdedigen. Ook dat werd fel afgekeurd en één der bestuursleden meende zelfs, dat men Jen heer Van Sandick zoo spoedig mogelijk „uit den Raad moest gooien", zooals hij het uitdrukte. De raadsleden-crisis is dus hiermede ge ëindigd. De burgemeester van Leeuwarden en depolitie. Naar de L. C. verneemt, heeft de heer G. W. Koopmans, lid van den gemeenteraad, bij H. M. de Koningin vernietiging gevraagd van het raadsbesluit, waarbij aan den bur gemeester dier gemeente de macht is gege ven om de jaarwedden der politie te regelen. Redders gehuldigd. Op Terschelling had Donderdagavond de uitrei king plaats van 19 zilveren medailles met getuigschriften van de N.- en Z.-Holland sche Reddingmaatschappij aan de moedige bemanning van de Terschellinger-redding boot, die bij de scheepsramp op 24 Novem ber, toen het Italiaansche schip Fernanda in de buitengronden gestrand was, de uiter ste pogingen deed om de opvarenden te red den, hetgeen gedeeltelijk gelukte, doch waar bij een grondzee de reddingboot over den kop gooide, tengevolge waarvan drie der roeiers hun graf in de golven hebben ge vonden. Bij de uitreiking hield de voorzitter van het plaatselijk bestuur, de heer J. Wilkens, een hartelijke toespraak, welke eindigde mei, een driewerf hoeravoor Prins Hendrik, als beschermheer van het reddingswezen, op den bloei van de Reddingmaatschappij en op het welzijn hunner hoofdbestuurderen. Een 1 2-jarige. Gisteren vierde de oudste inwoonster van Rotterdam, Catha rine Faillie, weduwe van Jannis du Mez, haren 102den jaardag. Uitvaart Armand Sassen. Zaterdagochtend te circa 12 uur had op de Nieuwe Oosterbegraafplaats, onder de gemeente Watergraatsmeer, de plechtige ter aaruebesteiling plaats van den beer Ar mand P. X. Sasseu, in leven directeur van de Rijkspostspaarbank. Als vertegenwoor diger van den minister van waterstaat was aan de groeve aanwezig de directeur-gene raal der posterijen en telegrafie, de heer C. J. C. A. Pop; verder de voorzitter van den raad van toericht op de rijkspostspaar bank, de heer J. W. O. Teilegen, en de leden van dien raad, prof. mr. G. A. van Hamel, mr. C. H. van Tienhoven, G. A. M. Deiprat en mr. G. M. den Tex, terwijl ook de oud-voorzitter van den raad van toe zicht, mr. F. S. van Nierop, zich bij dit college had aangesloten. Voorts werden op gemerkt de heeren jhr. B. W. T. van Riems dijk, directeur van het Rijksmuseum, de heer Hartkamp, bestuurslid vau de Mij. van Nijverheid, de heer P. Nolting, lid van de Prov. Staten, het raadslid Swart en vele andere autoriteiten, benevens een zeer groot deel van het personeel der Rijks postspaarbank, waaronder een aantal dames. Het eerst weid aan- de groeve gesproken door den heer Teilegen, als voorzitter van den raad van toezicht. Hij zeide, dat men het heengaan van den leider niet meer be hoeft te betreuren, omdat voor hem, die langen tijd patiënt was, de tijd van rust ge komen isdeze waarheid is droevig, doch spreker en zijn medeleden van den raad van toezicht zijn er getuige van geweest, hoe de krachten van Armand Sassen in den Laatsten tijd niet meer berekend waren voor zijn taak. Doch ook heeft men den overle dene gekend in den tijd van grooten studie- lust en werkkracht, toen hij ieders eerbied afdwong. Sassen was geen kind van de weel de. Hij heeft zich opgewerkt door eigen wilskracht, hij was 'n self made man. Een academische opvoeding was niet zijn deel, toch wist hij meer dan vele anderen. Reeds in den tijd, dat hij bij de registratie arbeid de, vond hij tijd, het radicaal te verkrijgen voor het M. O., dat voor candidaat-nota- ris, en voor commies van staat. Bij de rijks postspaarbank werd hij de opvolger van Kerdijk. Daar vond hij een gemakkelijker werkkring en mocht Sassen zich een Zon dagskind noemen, omdat hij den weg door zijn talentVollen voorganger Kerdijk ge baand zag. Toch dient vermeld, dat onder Sassen's beleid de Rijkspostspaarbank voortdurend in bloei toenam, terwijl ook uit dezen tijd verschillende belangrijke bij dragen aan tijdschriften van Sassen's hand dateeren. De samenwerking tusschen Sassen en den raad van toezicht is steeds van den meest aangenamen aard geweest, zoodat zoo besloot spreker het met onvermeng de gevoelens van dankbaarheid en droef heid is, dat we aan deze groeve staan. Dc heer P. J. F. Dubois, onder-directeur van de bank, voerde daarna het woord na mens het personeel. Deze maakte zich tot tolk van allen, die met Sassen samen ge werkt hebben, door diens nagedachtenis te huldigen als die van een veelzijdig ont wikkeld selfmade-man. Hij was het, die de spaargewoonte wist te populariseerenSas sen was geen bureaucraat, zijn zuidelijke natuur maakte hem tot een enthousiast ver dediger van en een aangenaam causeur over de stichting, aan welker hoofd hij stond. Treurig was het te zien, hoe in den laatsten tijd allengs zijn krachten afnamen, en tra gisch hoe de dood ten slotte over hem kwam Naast dien van Kerdijk zal Sassen's naam onvergankelijk aan de Rijkspostspaarbank verbonden zijn. Prof. Nelemans, uit Delft, sprak ten slot te nog als oud-Ieorling van den overledene en schetste hem als leeraar in de staat huishoudkunde aan de H. B. S. te Breda en te Tilburg zijn heldere betoogtrant, zijn aangename wijze van doceeren en zijn aan gename persoonlijkheid zijn bij zijn leer lingen in dierbare herinnering gebleven. Een broeder van den overledene dankte den aanwezigen. De groeve werd gedekt dioor twee kransen van het personeel. Na het verlaten van het sterfhuis reed de stoet het gebouw der Rijkspostspaarbank voorbij, waar ten teeken van rouw alle gor dijnen waren neergelaten. Naar men verneemt zal de Holland- sche Maatschappij van Landbouw in het be gin van Maart e.k. te Amsterdam een buiten gewone algemeene vergadering houden ter voorziening in de vacature van secretaris- penningmeester van het hoofdbestuur, ont staan door heit bedanken van den heer A. Korteweg, te 's Gravenhage voor die betrek king *-Luch.Vaar t. /Door het huis Er- nest lrroy Co. te Reims, is een prijs van 1000 ter b.-sclv.k'fcitfg gesteld van de Ne deriandsche ver<*| jjiging voor Luchtvaart, voor den eer Stén. Noderl^uider die met oen vliegmachine onder nedere^ .door de com missie over sportzaken van ganoeonle vr- eeniging te regelen voorwaarden zekere proeven van bekwaamheid zal afleggen. Die proeven zullen te Scheveningen moe ten worden gehouden. aBij resolutie van den Minister van Financiën wordt medegedeeld, dat de Alge meene Nederiandsche Wielrijdersbond, Toe ristenbond voor Nederland, gevestigd te Utrecht, zijne bevoegdheid tot afgifte van identiteitskaarten heeft overgedragen aan de Vereeniging „West Deutscher Radfahres- Verband" te Aken. DeAmsterdamscheBeurs. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft er Woensdagmiddag een besloten vergadering plaats gevonden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam, met den heer Berlage, in de groote Gehoorzaal van de Beurs, die sedert de vorige week betim merd is met eene lambrizeering ter dubbele manshoogte, en voor het gebruik gemeubeld en aangekleed. Doel was, wederom te onder zoekeu, of de accoustiek der zaal, door het aanbrengen van de hiervoor genoemde ver nieuwingen, verbeterd was. Het bleek, dat de algemeene indruk gun stiger was dan bij vorige gelegenheden eu werkelijk eenige vooruitgang te constatee- ren, maar bruikbaar is de zaal nog niet. De heer Berlage zei daarom zijne proefnemin gen voort en de Kamer van Koophandel blijft voorloopig vergaderen in de Raads zaal ten stadhuize. In verband met de betimmering van de muren der Gehoorzaal, zullen de ontworpen muurschilderingen van Derkinderen niet kunnen worden uitgevoerd, althans niet in haar oorspronkelijken vorm. De ramp in Italië. Tot heden is te Rotterdam voor de slachtoffers van de ramp in Italië f 26,000 bijeengebracht. Mond- en klauwzeer. In de stallen van den veehouder A. Zeeuw, te Schiedam, is onder het vee mond- en klauw zeer uitgebioken. De-onvlinder. Bij het rooien der dennenboomen in de bosschen te Beet- sterzwaag heeR men larven van den zoo ge- vreesden nr vlinder ontdekt. Werkloosheid in Scheve ningen. Van de 3000 Scheveningsche visschers zijn er 250 ter trawlvisscherijde overige zijn werkloos. Nu door allerlei oorzaken de versche- visohvangst achteruit is gegaan, waardoor een groot deel van de Scheveningsche vis- schersbevolking na afloop van de oaring visscherij werkloos rondloopt, heeft het ge meenteraadslid M. de Mos Jzn. een poging gedaan, om de vangst van versche visch met den trawl te verlevendigen. Hij heeft daartoe in Engeland een bootje aangekocht, dat door een petroleummotor wordt voortbewogen en dat dagelijks of om den anderen dag versche visch in de haven zal aanbrengen. Slaagt de proef dan zal uitbreiding of in richting op grooter schaal worden overwo gen. Ontslag bij „V an den Bergh's Limited." Aan de fabriek van de firma Van den Bergh's Limited, te Rotterdam, is in verband met een verande ring van werkwijze, aan ongeveer 50 werk lieden ontslag aangezegd. Het eerst kwamen voor ontslag in aanmerking de ongetrouw de werklieden, daarna zij, die het minst lang in dienst zijn geweest. Geëindigde staking. De staking bij de Cliemigr. Kunstinrichting „Polygraph" te Haarlem is opgeheven na een correspondentie, waarin de Ghemigra- fenbond erkende dat hij door de aanvaar ding van het arbeidscontract bij de firma Van Leer en Co. gedurende een jaar niet in staat zou zijn een collectief contract aan te bieden. Op verzoek van den Bond ver klaarde zijnerzijds „Polygraph" zich bereid bij vacatures georganiseerde arbeiders aan te stellen, tenzij zich onder dezen geen ge schikt persoon bevindt. De stakers worden niet weder bij „Polygraph" in het werk ge nomen. Eenigen hunner zijn inmiddels el ders geplaatst. (Hbld.) Omtrent den moord onder Teteringen bij Breda, wordt nader gemeld Donderdag nacht heeft aan den Lovendijk, onder Teteringen, een gruwelijke moord plaats gehad. Met algesneden hals werd Vrijdag morgen door een onbezoldigd veld wachter het lijk eener onbekende vrouw ge vonden, liggende in de sloot. Vermoedelijk heeft eerst een worsteling plaats gehad, daar op vijf meter afstand der sloot vpetsporen daarop wijzenvervolgens is het lijk naar den slootkant gesleept en daar to water ge- stooten. In de nabijheid van do plek der worsteling werden haarkammen gevonden en een groot mes, waarmede waarschijnlijk de moord is gepleegd. Omtrent de ver moorde vrouw is niets anders bekend, dan dat zij een paar dagen te voren als koop vrouw door 't dorp heeft gebedeld. De moord moet ongeveer in het begin van den nacht hebben plaats gevonden. Het lijk is ter schouwing naar Breda overgebracht. De rijkspolitie stelt een onderzoek inom trent den dader geen spoor. Omtrent den afschuwelijken moord meldt het „D. v. N.-Br." nog het volgen de

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2