I So Easy p-nez GEOPEND SPORTING-OFFICE. A. USZLAHD, Witte Rokken met kant en met geborduurde strooken. Lakens en Sloopen met b jour randen. C. H. DE JONG Lumay's Maagbitter. Lezing. Utrecht. s-: Oudegracht. üuime keuze in Tafelgoederen Schoeisel, Uit den omtrek. ST ADSi JlLUWS. ADVERTENT! ËN. A. G. ENGÊLBERTS en Co. Zit Voor onderwyzer(es) en Slaapkamer aangeboden, Kost en inwoning aangeboden W F. A GROENHUIZEN, in Café van C. J. BAAS, Dagelijks gelegenheid tot het nemen van tickets voor alle binnen- en buitenlandsche courses. P, AUDRETSCH en J. A. F. TEN HERKEL, ONTVANGEN nieuwe zendingen in: NACHT- EN DAGHEMDEN, PANTALONS, ONDERTAILLES. fsr ZIE DE ETALAGES. ~3pf fijnste kruidenbitter, overtr ft alle andere soort gelijke bitteren in smaak en fijnheid. Waarschijnlijk is de moord gisterennacht of laat in den vorigen avond geschied. Het lijk van de vermoorde vrouw vertoont nog geen spoor van ontbinding, maar is ver schrikkelijk aan den hals toegetakeld. De hals is aan den linkerkant van den strot tot aan den halswervel niet opengesneden, maar opengekerfd. Want er zit niet een snee in den hals', maar een gat, waar men heel de band m zou kunnen leggen. Het kakebeen ligt bloot, alle vleeseh is daar De slachterij is gepleegd op de wei. Het gras is door een plas bloed roodgekleurd en ,ook daar is het mes gevonden, waarmee de misdaad is gepleegd. Een klein knip- rnesje, ongeveer als de bekende soldaten messen. Men kan eenigszins de afschuwe lijkheid dezer misdaad begrijpen, als men weet,, dat' het mes totaal ,,omgesneden" is, d.w.z. de scherpe kant was geheel omge bogen, zóó heeft het op de beenderen van het slachtoffer gewerkt. Het slachtoffer is een vrouw van tus- schen de 30 en 40 jaar naar schatting. Het is moeilijk, den ouderdom van een zoo toe getakeld lijk te schatten, maar degenen, die de vrouw ïneenen te herkennen als een zekere J. J., gewoond hebbende op de Haagdijk te Breda, thans woonplaats voor- loopig onbekend, schatten haar zoo oud. Zij is schamel gekleed, armoedig zelfs, heeft een donkeren rok <nan, een dito jak en everlasting pantoffels aan de. voeten. Een lichtbruinen omslagdoek, (latef op de wei gevonden), heeft ze om de schouders ge slagen gehad. Nadat de moordenaar zijn afschuwelijk misdrijf gepleegd had, moet hij zijn slacht offer naar de sloot hebben gesleept. Het is een smal slootje, ongeveer een meter breed, en er staat niet meer dan een voet water in. Van de slachtplaats af loopt een streep bloed over het gras naar de sloot, die slechts een meter of drie verder ligt. De sloot is omzoomd door wilgen en het is nu de tijd, om de dunne takjes, de ,,tee- nen," zooals men ze noemt, te snijden. Vrijdag mórgen om tien uur was daar een jonge man mee bezig, toen hij in de sloot het lijk van de vrouw ontdekte. Het lag op den rug, de armen over de borst gekruist, de glazig-blauwt, oogen openge sperd. de schrik van den vreeselijken doods strijd er in verstard... Nader wordt gemeldDe vermoede lijke moordenaar is gevat. Vrijdag werd namelijk F. van Vlijmen, kostganger van de vermoorde vrouw, gearresteerd. Het par ket nam hem Vrijdagavond nog een streng verhoor af. Zaterdag had de schouwing plaats. De verdachte is 26 jaar oud. Vaak moet er twist plaats gevonden hebben tus- schen de vermoorde en haar man, waarbij Van Vlijmen dikwijls tusschenbeiden kwam. De vermoorde is een 53-jarige vrouw. De voortvluchtige wis- s e 1 1 oo p e r. De uit Rotterdam voortvluch tige wissellooper is Zaterdag te 's Gnaven- hage geconfronteerd met ©enige personen, die eenigen tijd geleiden valse he bankbiljet ten van 40 ontvingen, dezelfde seriecijfers dragen-cle aJs het bij hem .in beslag geno men©. Hij werd echter door hen niet her kend. Zaterdagmiddag is de aangehoudene naar Rotterdam overgebracht, om ter beschik king van de politie aldaar te worden ge steld. IJ s. Van Urk wordt gemeld Zoover het oog van hier reikt is de zee weer vol licht drijfijs, dat door den wind in de richting der Hollandsche kust gedreven wordt. In de haven ligt een groot deel der visschersvloot vastgevroreneen kleiner deel is bijtijds naar de Noordzee vertrokken. Voor de postboot was de buitenhaven nog toegankelijk. Tengevolge van de strenge vorst is de scheepvaart op de Drentsche Hoofdvaart alweer gestremd. De boot van Assen op Zwolle kon Zaterdagochtend dientengevolge niet vertrekken. Schooi- en Kerknieuws. Bakihuis-Roozeboomfonds. In liet klein auditorium te Amsterdam werd. heden, door de oommissie voor het Bakhuis-Roozeboom- foinda, het door mejuffrouw Kuipers geschilder de portret van wijlen prof. Bakhuis Roozeboom aan den Senaat aangeboden. De voorzitter der commissie, prof. dir. F. A. H. Sdhreinemakers, uit loeiden, hield diaarbij eene korte rede. K olie wijn verboden. Op de openbare lagere scholen, te Winschoten was sedert eenigen tijd de vereenvoudigde of Kolle- wijnsche spelling ingevoerd. Thans echter is aan de hoofden der scholen namens B. en W. diier gemeen,te de volgende circulaire toegezonden „Wij hebben de eer U te berichten, dat bij Koninklijk besluit van 5 Januari j.l., no. 11, is vernietigd ons besluit van 9 Maart 1908, no. 34, waarbij goedkeur mg is verleend aan de voorge stelde wijziging in het leerplan uwer school, be- oogende do invoering van de zoogenaamde ver eenvoudigde spelling. Wij merken U op, dat onze goedkeuring nu ontbreekt en het' onderwijs in die spelling moet worden gestaakt." Gereformeerde Kerken. Het aantal vacatures bij de Gereformeerde Kerken in Nederland bedroeg 1 Jan. j.l. 163, tegen 156 in het begin van het voorgaande jaar. Zaterdagmiddag ruim half drie vond op de algemeene begraalplaats te Utrecht de plechtige teraardebestelling plaats van den Woensdag 1.1. daar ter stede plotseling over leden pastoor Barend Smits der Oud-Katho lieke Kerk en kanunnik van het aartsbis schoppelijk kapittel aldaar. Des ochtends had in de MariaJkerk een door tal van ge meenteleden bijgewoonde uitvaartdienst voor den overledene plaats gehad. Bij de begrafenis was o. a. aanwezig Mgr. Gul, aartsbisschop van Utrecht. Aan de groeve werden do verdiensten van den overleden, beminden geestelijke ge schetst door de heeren F. B. W. van den Berg, secretaris van het kerkbestuur der Ma- ïriakerk, J. P. C. van den Berg, president van de Armenkamer der Utrechtsche Oud- Katiholieke Gemeente, en T. van Santen, lid van het Oud-Katholiek aartsbisschoppelijk kapittel. Door den heer F. B. W. van den Berg werd namens de familie voor. de groote be langstelling bedankt. rHet Leger des Heils heeft zijn mu ziekkorps beschikbaar gesteld om gratis, h.v. des Zondags, Christelijke liederen te spelen voor de gevangenen, gedetineerd in j de strafgevangenis te Utrecht. Van dat aanbod kon echter door den direc- j teur geen gebruik worden gemaakt, omdat het geven van muziekuitvoeringen in gevan genissen in strijd is met de beginselen van het huidig stiafstelsel. Daarop werd door hot Leger des Heils het volgend schrijven gericht tot den Minis ter van Justitie. Txeellentie ,,Wij waren zoo vrij tot den heer direc teur der strafgevangenis alhier, het verzoek te richten ten behoeve der gedetineerden eenige Christelijke liederen te mogen spelen, waartoe ons muziekkorps zich gaarne, zon der eenige vergoeding, beschikbaar zou wil len stellen. Bij het doen van dit verzoek gingen wij niet uit van de oppervlakkige gedachte dat het wel eens aardig zou zijn de gevangenen met wat muziek op te vroolijken, doch van de ernstige overtuiging dat het spelen op 'n Zondagmiddag b.v. van algemeen be kende Christelijke melodieën, op het geeste lijk ietfen der gevangenen van gunstigen in vloed moet zijn, omdat1 zij gevoelige snaren in het gemoed aanraken en de jaren der jeugd en de.' onschuld weder in de herinne ring terugr_-pen. Eene korte beschouwing van ons spelen op Oudejaarsavond, voorkomende in het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dag blad van 2 Januari j.l., dat wij uitknipten en zoo vrij zijn uwe Excellentie hierbij ter kennisneming toe te zenden, geeft eene on gezochte bevestiging van onze overtuiging Er blijkt uit dat dergelijke muziek een ver- teederende uitwerking op de hoorders heeft, hen tot zich zelf doet inkeeran en de goede factoren die in het hart sluimeren aan het woord brengt In antwoord op ons schrijven, waarin wij bovenbedoeld verzoek deden, ontvingen wij van den heer directeur voornoemd, den in afshrift mede hierbij gevoegden brief. Wij richten bij dezen tot uwe Excellentie het eerbiedig verzoek om, nu blijkt dat de beginselen van het gevangeniswezen, mu ziekspel als dcor ons bedoeld, niet toelaten, in overweging te willen nemen of het niet wenschelijk zo" zijn, die beginselen zooda nig te wijzigen dat de mogelijkheid daartoe niet langer buitengesloten blijve". In antwoord op dezen brief ontving het Leger des Heils onderstaand antwoord ,,Naar aanleiding van uw nevenaange- haald schrijven heb ik de eer u mede te deelen, dat ik, erkennende dat het door u opgeworpen denkbeeld veel aantrekkelijks heeft, evenwel van meening ben, dat tegen de verwezenlijking daarvan vooralsnog over wegende bezwaren bestaan. De Minister van Justitie, w. Nelissen. Naar men bericht zal thans gevraagd worden of het zangkoor van het Leger des Heils Christelijke liederen in de gevangenis mag zingen. B u s s u m. Van een groepje „spelende" 'kinderen, die als speeltuig een hakblok had den gekozen, hakte een knaapje, met een scherpe bijl, aan een meisje van,6 jaar twee vingertjes af. Gelukkig was geneeskundige hulp spoedig aanwezig. Eenig toezicht ware, dunkt ons, bij het spelletje niet overbodig geweest. Ede Alhier is opgericht een afdeeling van den Volksbond tegen Drankmisbruik, met een 65-tal leden. Hét bestuur bestaat uit de heeren G. B. Hooijer, voorzitter; C. A. H. Weijer, onder-voorzitter; H. B. van den Oudendijk Pieterse, A. Kool en D. baron Mackay, secretaris-penningmeester. De hei-stemming voor twee leden voor de Kamer van Koophandel wordt morgen gehouden ten gemeentehuize, van 10 uur v.m. tot 1 uur nam. Naar wij vernemen, zal er in Februari op muzikaal gebied hier nog al wat te genie ten vallen, wanneer ten minste de loopende onderhandelingen tot een goed einde voeren. Zeker is, dat het 4e (laatste) abonne- ments-concert op 20 Februari plaats heeft en dat dus ten onrechte elders is gemeld, dat het laatste concert «r reeds zou geweest zijn. Den 16en Febr. geeft de Mannenzangver- eeniging haar uitvoering, terwijl de bekende impressario Janmart plan heeft op den 23en de operette „Walzertraum" of „Dollar Prin- zessin" te doen opvoeren. En dan komt misschien ook nogme vrouw NoordewierReddmgius. Het terrein van U. D. werd gisteren afgekeurd, zoodat Quick I dus niet naar Deventer ging. Het tweede elftal won hier van Z. V. V. uit Zeist met 41. De Amersfoortsche kolfbalclub A. V. O. G. speelde gisteren aan de Oldenbarneveld- laau tegen O. N. I. uit Utrecht en verloor met 37, tegen de oudere tegenstanders. Op initiatief van eenige verspreide leden van den Ned. Chr. Bond van Han delsreizigers en kantoorbedienden werd Za terdagavond in het locaal „de Zaaier' eene vergadering belegd om te trachten alhier eene afdeeling op te richten. De vergade ring, die matig bezocht was later werd meaegedeel dat de Zaterdagavond voor de handelsreizigers een ongeschikte avond is werd gepresideerd door den heer T. Dorre- paal, die, na opening met gebed en het zin gen van psalm 103, het woord gaf aan den heer L. Baas, van Zaandam, lid van het hoofdbestuur van den Bond. Spr. merkt op, dat de zaken in de wereld vaak anders loopen dan men zou verwach ten. Zoo gaat het ook hier, daar men nooit van Amersfoort zou gedacht hebben dat daar met een actie zou worden begonnen. Spr. behandelt de vraag „Waarom plaatse lijk georganiseerd?" en gaat dan na de wordingsgeschiedenis van den Ned. Bond. Lang bleef spr. stilstaan bij de z.g. neutra liteit bij de neutrale vereenigingenwaar door men inzag dat men beslist christelijke vereenigingen moet hebben. Vervolgens schetst spr. het doel van de chr. vereeni gingen, die beoogen, o.m. Zondagsrust, ziekte- en invaliditeitsverzekering, pensioem, en gemeentesteun bij werkloosheid, volgens het Gentsche stelsel. Voorts salarisregeling, Zomerverlof met behoud van salaris, af schaffing van volontairs en de invoering van leerlingstelsel. Om nu dit program te ver krijgen, moet men in grooten getale zich bij den Bond aansluiten, want „Eendracht maakt Macht". Zuiver plaatselijke verbete ringen te verkrijgen is de taak van de af deeling zelf. Eveneens is haar taak te zor gen voor vakopleiding der jongere leden, daarom spoort spr. de Amersfoortsche han delsreizigers en kantoorbedienden aan zich in eene afdeeling aan te sluiten. Het verdere van den avond werd in be slag genomen om met den inleider van ge dachten te wisselen. Er werd gewezen op het groote verschil van belangen voor de handelsreizigers en dat voor kantoorbedienden, ja, dat zelfs de kantoorbediende den handelsreiziger in de vereeniging in den weg staat. Een ander betoogt dat de kantoorbediende meer tijd en gelegenheid heeft dan de handelsreiziger om aan het verenigingsleven deel te nemen. Bovendien heeft de handelsreiziger meer vakkennis en de kantoorbediende meerdere schoolkennis noodig.' De inleider beantwoordt de verschillende heeren en toont aan (aan de hand van het program van actie) dat vele belangen gemeen zijn, bovendien heeft de bond een afzon derlijke groep van handelsreizigers opge richt. Dat de kantoorbediende den handels reiziger in den weg staat, ontkent spr., daar in de laatste jaren de bond speciaal de belangen voor elke groep behandelt, o.m. het bestaande ondersteuningsfonds dat in 2 vaksgroepen i s verdeeld. Wat betreft de mindere gelegenheid van den handelsreizi ger om aan de actie deel te nemen, kan spr. niet toegeven dat deze nu absoluut geen tijd zal hebben, aan zijne sociale belangen ook een wednig tijd te kunnen besteden. Ten slotte wil de inleider vooral wijzen op het groote belang in de spoorwegzaken, speciaal voor de handelsreizigers, en doet de vraag welke heeren zich in comité wil len vereenigen, die voor de verdere regeling van de afdeeling zullen zorg dragen. Gevraagd wordt hot bedrag der contribu tie, waarop door den inleider wordt mede gedeeld, dat dit varieert van f4 tot f 10 s jaars en dat jongere leden maar f 2 be talen. In dit bedrag is eveneens begrepen de contributie van het ondersteuningsfonds. Hieruit wordt aan de erfgenamen bij over lijden f 250 betaaldbovendien wordt daar uit, bij ziekte als anderzins ondersteuning verleend. Eene afdeeling werd opgericht, waartoe zich negen leden opgaven, die voor de ver dere regeling zullen zorg dragen. Een twee de vergadering zal worden belegd, gehou den met de handelsreizigers en waarop hot definitief bestuur zal gekozen worden. Door welwillende medewerking van de regenten van het St. Pieters- en Blok- 1 andsgasthuis, die vergunning gaven een kanaaltje van ongeveer 300 M. lengte door het terrein van de Stichting, achter het buitengoed Randenbroek, te graven, is het den heer P. van Achterbergh gelukt vol doenden toevoer van water voor de Bad- en Zweminrichting te krijgen. Het kanaaltje zal overkluisd worden. Hedenochtend is naar Utrecht over gebracht zekere Joh. B., verdacht van dief stal te hebben gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. Hoewel B. den diefstal niet bekende, heeft de commissaris toch gemeend hem aan den officier van jus titie te moeten overgeven, in verband met gestolen voorwerpen, die op hem werden ge vonden. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn te- rug te bekomen een paar militaire hand schoenen, een enkele handschoen en een leerboek. Amsterdam. Amersfoort. Dagelijks telefonische verbinding niet tie Amsterdainsehe Beurs. Procuratiehouder met Algemeene Volmacht te Amersfoort: i. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telephonn 188 Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a ia Hausse en a ia Baisse. Financiëele adviezen en Belegging op grond van langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. De ondergeteekenden ge- neesheeren en apothekers te Amersfoort, zijn oveieenge- komen, dat door hen voorloopig, na 1 Februari 1909, aan inwonend dienstpersoneel genees- en artsenijkundige hulp zal worden verleend, voor rekening der werkgevers, tegen een tarief, berekend naar de financieele draagkracht dier werkgevers. Inwonend dienstpersoneel, lid van een zieken fonds, zal na 1 Februari 19()9 bij ziekte niet eerder aanspraak kunnen maken op genees- en artsenijkundige hulp voor rekening van een ziekenfonds, dan 6 weken na het begin der ziekte. dr. A. JL C. van DRIEL. arts J. C. ROLANDUS HAGEDOORN. dr. H. W. SCHREÜDER. arts J. W. JORISsEN. arts H. H. E. MORREN, dr. F. A. F. GRO NEMAN, arts M. KAMERLING, arts B. J. van ENST. Amersfoort, 21 Januari 1909. C. M M. VERMOLEN. Th. C. V. ter MAAT. D. H. G. ITTMANN. J. J. P. van WISSE- LINGH. W. A. van den BOVENKAMP. De lezing over de lijkve-bran- H ng opgehelderd door lichtbeelden door den Heer POEL, uit Hilversum zal gehouden worden Woensdag 27 Januari, 's avonds 8 uur, in het Loge- gehouw. Introductie* vo«r «leze lezing zijn lot, een beperkt aantal te verkrysen bij den Heer BOMMEL, Scliimtnel- peuniuckstraat 38. Zeer billijke pensionprijs. Utrechtsche weg-101. Tegen kleine vergoeding aan een Juffrouw P. G., h. b. b. h. h. (Onder wijzeres of iets dergelijks)tevens dienende Voor gezelschap van de vrouw des huizes. Br. fr. lett. E. bureau van dit blad. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Repaialiën aan brillen en p-nez. Jansveld No. 27, Utrecht. Telefoon 799. Zitting van ll'/j I12 uur. HOOFDBUREAU AMSTERDAM. - IN ALLE STIJLEN. LEVERT OP MAAT alle soorten van ook gevoerd met vilt, Imitatie of natuurvacht. Extra ingericht mil schoei sel op maat te leveren voor abnormale voeten. Reparation spoedig en billijk. Aanbevelendals boven. Export over de geheele wereld. Eenig fabrikant M. F. GOOSSENS, Uenlo. Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin. Verkrijgbaar in alle Café's en Restaurants eerste Rang en bij de voornaamste Firma's. In Amersfoort DE (.REEF, VAN ENEN. bij: J. A. SC1IOTEKMAN (en ^roa); Café „De Arend''; Café-Restaurant

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3