BINNENLAND. Duitsche, de Oostenrijksch-Hongaarsche, Franache, Eugelsche en Italiaansche regee ringen een gelijkluidend telegram heeft ge zonden, waarin wordt voorgesteld op grond van gemeenschappelijk overleg, vertoogen in den volgenden geest te richten tot de regee- ringen te Konstantinopel en SofiaDe mili taire maatregelen aan de Turksch-Bulgaar- sche grens kunnen slechts tot nadeel van de belangen der beide landen belemmeringen in den weg leggen aan het sLagen van de pogin gen der mogendheden, om vriendschappe lijke overeenstemming te verkrijgen tusschen Turkije en Bulgarije De mogendheden zul len met sympathie kennis nemen van alle combinatiën, die tot bovengenoemd doel kunnen leiden Zij zijn echter van meening, dat de gedachte van een grensverandering ten voordeele van een der partijen niet ter sprake kan komen, daar het opwerpen van deze vraag de verstandhouding tusschen Turkije en Bulgarije slechter zou maken en dientengevolge van ongunstigen invloed zou kunnen zijn op den algemeenen toestan l. Verder is het noodig voor den gunstigen afloop der onderhandelingen, dat zoowel Bulgarije als Turkije zich onthouden van alle maatregelen, die als eene bedreiging of eene uitdaging opgevat zouden kunnen wor den. Sofia, 28 Jan. De Turksche zaak gelastigde heeft heden op last van den groot vizier aan minister-president Malinow ver klaard, dat de Port* nooit het plan heeft gevormd tot geweld-over t« gaan om eene grensverbetering te krijgen. Men verlangt intusschen zulk eene verbetering en dan zou de door Bulgarijte betalen schadevergoe ding verminderd worden. Turkije wenscht, dat het geschil door eene Europeesche con ferentie zal worden beslistMalinow ant woordde, dat de Bulgaarsehe regeering geen besprekingen inet Turkije zal kunnen aan- knoopen, zoolang Turkije denkt aan eene schadevergoeding in gebied. Sofia, 28 Jan. Ofschoon de uitnoo- diging tot hervatting van de onderhandelin gen gisteren werd afgewezen door den minis ter-president, wordt eene zekere verbetering van den toestand geconstateerd. De minis ter van buitenlandsche zaken Paprikow deed aan eenige diplomaten zeer optimistische verklaringen over den toestand en de waar schijnlijkheid van- overeenstemming. In de diplomatieke kringen is men van meening, dat mén binnen kort de oplossing van de crisis mag verwachten. Marokko. T anger, 28 Jan. Een telegram uit Mazagan van 24 dezer meldt, dat to Rek- kas een Franschman en een Duitscher, ko mende van Marakesch, zijn aangehouden en geplunderd door de Ouled Frist. China. Londen, 29 J a n. De Times verneemt uit Peking, dat officieel wordt verklaard, dat de gezondheid van den Keizer geen reden tot ongerustheid geeft. Abessynië. Djibouti, 28 J an. Menelik is ern stig ziek. Hot gerucht loopt dat hij dood is, doch het wordt niet bevestigd. Canada. Het vraagstuk van de Japansche emi gratie beeft ook het lagerhuis van de Domi nion van Canada bezig gehouden. De eerste minister Sir Wilfrid Laurier verklaarde in den loop van het debat, dat het cardin&le punt van de kwestie der landverhuizing van Aziaten was het streven van Culumbia te behouden voor eene blanke bevolking. Tegen dit streven heeft de regeering niets in te brengen, maar wel tegen de met dat doel toegepaste middelen. De regeering heeft be proefd, langs diplomatic-keu weg tot eene overoenkomst te komen. Het verzet van Co lumbia tegen de Aziaten komt niet voort uit ras-vooroordeel, maar uit den economi- schen toestand. De buren in het Westen zijn Aziaten, die jaren lang in slaap gelegen hebben, maar nu de middelen van eene wes- tersche beschaving in toepassing brengen. Na de tentoonstelling van Tokio in Canada overstroomd met verzoekschriften van een handelsverdrag met Japan. Op de ondertee- kening van dit verdrag is een stroom van Japanners gevolgd. De minister Lemieux is daarop naar Japan gezonden en heeft daar de verzekering gekregen, dat de land verhuizing zou worden beperkt. Persoonlijk was de eerste minister vau meening, d&t men er in zou slagen zich met elkaar te \erstaan. Maar als dat uiet gelukte, dan bleef als laatste middel Canada het recht over het verdrag ongeldig te verklaren. De oud-minister van financiën Forster verklaardeWij staan nu aan de kust van de Paoific, terwijl de sleutel van onze deur zich in handen bevindt van eene vreemde regeering, die de deur kau open doen zoodra 't haar goed dunkt. Allerlei. Messina, 2 8 J a n. Te 3.40 had een vrij hevige aardschok plaats van korten duur, die vergezeld ging van onderaardsch gerommel Malaga, 28 Jan. Eene lichte aar.i- beving heeft plaats gehad in het dorp Tota- lan. De bewoners ontstelden zeer. Londen, 2 9 J a n. l)e Chronicle be richt uit Napels, dat in Messina de burge meester, de secretaris en twaalf aanzionlijko burgers in hechtenis genomen zijn onder be schuldiging van verduistering van bezendin- gen kleeren en andere goederen, bestemd voor de van onderdak oeroofde slachtoffers van de aardbeving. Zij zullen terecht staan voor een krijgsraad. N e w-Y o r k, 2 8 Jan. Namens de Oceanic Steam Navigation Company", eigenares van de Republic is een eisch in gesteld tegen de eigenaars van de Florida tot betaling van een millioen dollars voor de schade aan het schip toegebracht, en van een half millioen voor de lading. New-York, 2 8 J a n. De maatschap pij „Lloyd Italiano". eigenares van de Florida, heeft bij dezelfde rechtbank eene vordering ingesteld tegen de Republic. Een ambtenaar van de rechtbank heeft be slag gelegd op de Florida. De Staatscourant van Vrijdag 29 Jan bevat o m. de volgende Kon. besluiten op verzoek eervol ontslagen rar. E R E. Brants, rechter in de rechtbank te Den Haag op verzoek eervol ontslagen wegens vol brachten diensttijd met toekenning van den titulairen rang \a:i luitenant-kolonel wi pen sioen de bij de Koloniale Reserve ingedeel de majoor der genie van het Indische leger JC CPeereboom op verzoek eervol ontslagen wegens ziekte den als officier van gezondheid tevens apo theker bij het invalidenhuis te Bronbeek ge pensioneerde dirigeerende officier van ge zondheid le kl bij het Ned. Indische leger dr. A. E. F. Grippeling op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse C'. H. do Goeije. benoemd is niet ingang van 1 Maart 1909, tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Maastricht. F. W. J. Ligtenberg. inspecteur derzelfde middelen te Rotterdam (biutengemeeniten) zijn. met ingang van 1 Mei 1909. opgeheven de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Oss; ingesteld eene inspectie der directe belastin- gen. invoerrechten en accijnzen te 's-Hortogen- bosch, '2de afdeeling. voor de kantoren thans beboerende tot de inspectie Oss; is, met ingang van laatstgemcklen datum be paald dat de thans bestaande inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te 's Her- togen-boech voortaan zal aangeduid worden on der den naam van inspectie 's-Hertogenbosch, lste afdeeling; dat de inspectie der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen ie Aardenburg voort aan zal worden aangeduid ouder den naam van inspectie Oost burg; zijn, met ingang van 1 Mei 1909, benoemd: lot inspecteur der invoerrechten en accynzen te Rotterdam, A Volkmaars, inspecteur der directe belastingen te Amsterdam (lste kan toor): tot inspecteur der directe belastingen te Am sterdam (lste kantoor). J. C. van der Meer, in specteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amersfoort tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Amersfoort, C. M. Cro mer, inspecteur derzelfde middelen te den Hel der tot inspecteur der directe lielastingen, invoer rechten en accijnzen te de>n Helder. H. L. J. N. Dufour, inspecteur derzelfde middelen te Har- lingen tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te HarHngen. P. van der Meulen, inspecteur derzelfde middelen te Tiel tot inspecteur der directe belastingen., invoer rechten en accijnzen te Tiel, J. C. A. Cazius, in specteur derzelfde middelen te Oss; tot inspecteur der directe lielastingen, invoer rechten en accijnzen te 's-Hertogenbosoh, 2de afdeeling. M. J. 0. P. A. Arnoldts, inspecteur derzelfde middelen te 's-Hertogenbosch tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten on accijnzen te 's-Hertogenbosch, lste afdeeling, L de Vries, inspecteur derzelfde mid delen te Ter Neuzen tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten on accijnzen te Rotterdam (buitenge meenten), jlvr. H. A Wttewaall van Stoetwegen, inspecteur der zelfde middelen te Aarden burg tot inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Oost burg, J. A. van Ben- degomadjunct-inspecteur derzelfde middelen te Ft recht, lste nfdeelingy benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Tiel, L. van Everduigen, thans ont vanger der registratie en domeinen te Werken dam. H. K. H. de Hertogin van Albany bezocht met H. M. de Koningin-Moeder het museum Mesdag te 's Gravenhage Maandag 8 Februari a s. zal ten Hove hot jaarlijksche diner aan burgerlijke autoriteiten plaats hebben. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. liet comité van een huldeblijk aan H. M. de Koningin in Gelderland, voor de samenstelling waarvan het initiatief is genomen door de echtgenooten van de bur gemeesters van Arnhem, Nijmegen en Zut- phen, zal, na vernomen te hebben dat dit geschenk de goedkeuring van H. M. weg draagt, een kleedtafel met zilveren montuur aanbieden. De overschietende gelden zullen worden bestemd voor een liefdadig doel in Gelderland, nader te bepalen door H. M. de Koningin. De Eerste Ka me r zetel van m r. Regoul Uit Limburg verneemt De Tijd, dat men den heer Jan Truyen, oud lid van de Tweede Kamer, heeft aangezocht voor de vervulling vau den zetel van mr. Rcgout, minister van Waterstaat, in de Eer ste Kamer. Kamerverkiezingen. Men meldt aan de O. H. Ct. dat de candidaat der S. D. A. P., afd. Haarlem voor de a.s. Kamerverkiezing zal wezen mr. P. J. Troel stra. Mr. Troelstra stond no. 1 op de groslijst van een vijftal candidaten, waarop ook voor kwamen de heeren Mendels, Gerhard, Duijs en Poppe. Bezwaar tegen een ge meenteraadsverkiezing. Te gen de geldigheid van de Woensdag gehou den gemeenteraadsverkiezingen in het Haag- schc district II is bezwaar ingebracht op grond o.a. dat bewoners van twee straten geen oproepingsbrief zouden hebben ontvan gen. De voorzitter van het hoofdstembureau heeft echter dit bezwaar ongegrond verklaard omdat niet kon aangetoond worden, dat de voorzitter van het onderstembureau ge vraagd zou 1. .-bben kiezers toe te laten die geen biljet hadden ontvangen. Lichting 190 9. Bij Kon. be sluit van 21 dezer is het aantal lotehngen der lichting 1909, dat in het tijdvak van 1 tot 15 Maart ter volledige oefening zal worden ingelijfd, bepaald op 6950 man. Bond van vrije liberalen. Naar de N. C. uit Leeuwarden verneemt, is een afdeeling Friesland van den Bond van vrije liboralen opgericht. De heeren mr. R A. Fockema, "voorzitter, jhr. F. E. P Sandberg, sec.-penn., L van der Wal en K. E Burger, bestuursleden, J. C. van den Berg, mr. H. Binnerts, mr. J. K. H. Enderleiu, L. C. baron van der Feltz, H. C. Fortanier, R C'. vau der Garden, 1). Harmens, dr. Ariëns Kappers, mr. W Kolft, dr. E E. Mogendorff. G. J. Ooi man. mr. C. J. Prakken, mr J. Sickenga, mr. Tj. Sleeswijk, mr. J L van Sloter- dijek. J H. van de Velde, dr II. D Ver dam. mr L D. W Losecaat Vermeer, mr. H IV van Ketwich Verschuur en A. L. de Wolf hebben daartoe het initiatief genomen en een circulaire verspreid Tegen Zaterdag* 6 Februari wordt te Leeu warden een partij vergadering gehou den, waar nu. H Tydeman, lid van de Tweede Kamer, als spreker zal optreden Ouder voorzitterschap van deu in specteur van den landbouw haid gisteren te 's Hertogenbosch eene bijeenkomst plaats van afgevaardigden der vereenigingen het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgische trek paard, het Limburgsche Paardenstamboek, het Nederl. Paardenstamboek en het Gel- dersche paardenstamboek, om te beraad slagen over het oprichten van een stamboek voor het Belgisch-Nederlandsche trekpaard voor geheel Nederland. De ontwerp-statuten werden in behande- ling genomen en op de hoofdpunten bleek voldoende eenstemmigheid te bestaan Aan eene commissie van 3 leden werd opgedragen met den voorzitter, de ontwerp statuten in overeenstemming te brengen met de gemaakte opmerkingen en bestaat het voornemen deze omgewerkte ontwerp statu ten opnieuw te behandelen in eene vergade ring van afgevaardigden der vier bovenge noemde vereenigingen. Bij acclamatie werd ten slotte besloten tot oprichting van een Nederlandsch Stam boek voor het Nederlandsch-Belgische trek paard Men meldt uit Den Haag aan 't Hbld. ..Wij vernomen, dat liet Rijk met de ge meente Amsterdam onderhandelingen voert over den bouw van een nieuwe Rijks-Aka- demie van Beeldende Kunsten". Het verlaagde briefport. Met ingang van 1 October is, naar bekend, een belangrijk verlaagd posttarief ingetre den. Het gewicht voor enkelvoudig port is verhoogd van 15 tot 20 gram, een plaatse lijk briefkaarttarief van 1£ cent werd inge voerd, de drukwerken kosten tot 500 grom 1 ct. per 50 gram. terwijl vroeger tot 100 gram 1 cent per 25 gram moest worden be taald, en ten slotte is het nieuwsbladen-port zeer veel verlaagd. Bij de behandeling der Postwetwijziging werd eene daling van de opbrengst gevreesd, en nu is het wel eigenaardig te constatee- ren, dat die vrees volstrekt ongegrond is ge bleken. In plaats van achteruitgang is er integendeel vooruitgang van inkomsten vast te stellen. Wel is de hoogere ontvangst niet zóó als in vorige jaren, maar dat is ook niet te vergen want de maatregel is nog jong en heeft nog niet geheel doorgewerkt. Zelfs al was er achteruitgang van inkom sten, dan zou hieruit nog geen eind-oordeel over het nieuwe tarief mogen getrokken worden Gedurende het laatste kwartaal nu van 1908, tevens hei eerste van het nieuwe ta rief, bedroeg de opbrengst van post en tele- graphie f 3,891,320, tegen f 3,860,102 in 1907, een vooruitgang dus van f 31,218, on danks de tariefsverlaging. Ons dunkt dit cijfer is zeer gunstig te noemen na dit eerste kwartaal ervaring met een zóó sterk verlaagd tarief. V. De ramp in Italië. De welda- digheidssoirée op Donderdag j 1. in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, ten bate der slachtoffers van de aardbevingen in Italië, heeft, behalve de gift van H. M. de Koningin ten bedrage van 1500 francs en van H. M. de Koningin- Moeder ten bedrage van f 500, na aftrek der kosten f 5002.45$ opgebracht, zoodat aan Z. E. den Italiaanschen gezant 12964.38 lires of f 6222.95^ afgedragen kon worden. Bestrijding van den non vlinder. Vanwege het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel is een rapport verschenen betreffende het optreden van den non-vlinder in Nederland en de maatregelen, die ter bestrijding van de non- vlinderplaag genomen kunnen worden. Het rapport is uitgebracht door een daartoe be noemde commissie, bestaande uit de heeren prof. J Ritzema Bos, directeur van het in stituut voor phytopathologie te Wagenin- genE. D. van Dissel, inspecteur der staatsbosschen en ontginningen; A. A. Nen- german, directeur der Nederlandsche Heide maatschappijJ. P van Lonkhuyzen, adj.- dir. der Ned. H. M en J. H Jager Ger- lings, houtvester bij het staatsboschbeheer. De ter bestrijding van den non-vlinder te nemen maatregelen moeten, volgens de com missie, o.a. de volgende zijn: I. Van wege de.regeering door; kennis ter verspreiding omtrent de leef wijze en de bestrijding van den nonvlinder bij de besturen der gemeenten, waarin veel maalhoutbosschen aanwezig zijn, er op aau te dringen, dat zij de hier onder II om schreven maatregelen nemen een bedrag van f 2500 beschikbaar te stellen, ten einde zoo noodig finaneieele hulp te kunnen verleenen in overleg met de Nederlandsch© Heide maatschappij en het Instituut voor Phytopa thologie technische hulp te verleenen bij de bestrijding de rijksveldwacht en de koninklijke maré chaussee te laten toezien, dat de bepalingen der gemeentelijke verordeningen ter bestrij ding van schadelijke insecten nauwgezet worden nagekomen zoodra mogelijk een wet te ontwerpen, houdende bepalingen ter bestrijding van schadelijke insecten, en ten spoedigste een nieuwe wet tot bescher ming van vogels in te dienen. II. Van wege de gemeenten door. voor zoover dit niet reeds is geschied, ver ordeningen in het leven te roepen ter bestrij ding van schadelijke insecten zorg te dragen, dat do aanwezigheid of oen sterke vermeerdering van nonvlinders ten spoedigste wordt ontdekt; bij ontdekking onverwijld bericht te zen den aan den inspecteur der staatsbosschen en ontginningen te Utrecht; gelden beschikbaar te stellen om het on derzoek naar het voorkomen van den non vlinder te bekostigen en, in geval van di recte bestrijding in de kosten daarvan door het geven van subsidie bij te dragen ingeval naar het oordeel van het staats boschbeheer of van de Nederlandsehe Heide maatschappij bestrijding van een non-vlin- derplaag gewenscht is. een commissie te be noemen nauwlettend toe te zien. dat de bepalin gen der verordening ter bestrijding van scha delijke insecten stipt worden nageleefd,, en de eigenaren van naaldhoutbosschen in dachtig te maken op de onder IV te noemen maatregelen III Vanwege de Nederlandsehe Heide maatschappij door kennis te verspreiden omtrent de leefwijze en bestrijding van den non-vlinder, en in overleg met het staatsboschbeheer en het instituut voor Phytopathologie techni sche hulp te verleenen. IV. Van wege particulieren door zich op de hoogte te stellen van cle leef wijze, het voorkomen en de bestrijding van den nón-vlinder hunne bosschen voortdurend scherp in het oog te houden bij de ontdekking van de aanwezigheid of van een sierke vermeerdering van den non vlinder onmiddellijk daarvan kennis te ge ven aan het betrokken gemeentebestuur de bepalingen der verordeningen ter be strijding \an schadelijke insecten stipt na te leven b:j het voorkomen van een non vlinder- plaag krachtig aan fle bestrijding deel te ne men en gelden daartoe beschikbaar te stel len in streken, waar beschadiging van non vlinders aanwezig of te verwachten is, het vellen of doen vellen van dennebosschen slechts te doen plaats hebben na overleg met het staatsboschbeheer of met de Nederland sehe Heidemaatschappij, en de door den non vlinder aangetaste bos schen doelmatig te zuiveren van doode of kwijnende boomen, door het leggen van vangboomen de vermeerdering van den den nenscheerder tegen te gaan, en verder tegen andere 6chorskevers, de kleine en groot© dennensnuittor de door de omstandigheden geboden maatregelen toe te passen. Aan het rapport is als bijlage toegevoegd een ontwerp-verordemng, ter voorkoming van schade door den dennenscheerder (vlieg- worm), de rupsen van den nonvlinder en andere schadelijke insecten Het rapport wordt op aanvrage aan de directie van den landbouw te 's Gravenhage gratis toegezonden Gevolgen van het vesti gingsverdrag. Bij het stukje uit de Avondpost onder het opschrift „Schande lijk" dat wij in ons blad mededeelden, tee kent de „Nieuwe Crt." het volgende aan „De Avp. heeft gelijk, dat deze vreemde geschiedenis gevolg van het vestigingsver drag is. Wat echter gebeurde er vroeger? Dan werd zoo iemand door de marechaus see over de Duitsche grens gezet en vaak nog denzelfden dag bezorgden de Duitsche „Behörden" hem weer aan Nederland te rug. Dat ging soms tijden lang heen en weer. En om aan dien onmogelijken toestand een eind te maken is het vestigingsverdrag gesloten, waarbij de overneming is gere geld en ook het vervoer naar aan Duitsch- land en niet aan Nederland grenzende lan den als Oostenrijk „Natuurlijk echter eischt nu Duitsch- land zekerheid, dat Oostenrijk den man in quaestie zal overnemenanders zit het met den man, gelijk Nederland nu met hem zit. Eu daarover wordt gecorrespondeerd. „De man, intusschen, zit in de Casuari- straat. Laat de justitie hem los, terwijl hij geheel zonder middelen van bestaan is, dan., breekt hij misschien in bij de Avondpost, in dien hij niet van gebrek en kou omkomt op straat. Er zit niet veel anders op dan hem te houden, totdat zijn land bereid is hem over te nemen en dit zooveel mogelijk te bespoedigen. Maar vier maanden is wel al een heelo tijd!" De stakende werkloozen. Te Amsterdam is Woensdagavond eene Be sloten vergadering gehouden van bij het plaatselijk Arbeids-secretariaat aangesloten en met de staking der grondwerkers sym- pathiseerende vakvereenigingen. Besloten werd de stakers zoowel moreel als financieel te steunen. Gisteren zou door de grondwerkersver- eeniging „Helpt Elkander" een manifest worden verspreid, gericht aan de burgerij en behelzend o.a. een door den secretaris der vereeniging geschreven verweerschrift, dat door het Algem. Handelsblad geweigerd werd en waarin eene uiteenzetting werd ge geven van de feiten die geleid hebben tot het conflict. Naar het verder in het mani fest neet, is de strijd bhanB in een zoodanig stadium gekomen, dat er van eene oplossing door overleg wel niets meer zal komen. Daarom moet hij tot het bittere einde wor den gestreden. Uit cle houding, ingenomen door een groot deel der pers, concludeert het bestuur, dat de publieke opinie op de hand der stakers is. Een moreele overwin ning is dus reeds behaald. Een groot aantal werkloozen, aan het werk gesteld door het Amsterdamsohe Werk- loozencomite, heeft protest aangeteekend te gen de handelwijze der stakers en dank be tuigd aan de commissie voor haar optreden ten bate der werkloozen. De burgerij wordt in dit stuk verzocht de commissie te steunen in haar moeilijke taak. Er zijn nu 146 lieden aan den arbeid. De aanvragen worden steeds grooter. In het door de grondwerkers-vereeniging „Helpt Elkander" te Amsterdam verspreide manifest aan de burgerij, waarvan hierboven sprake is-, wordt breedvoerig liet standpunt uiteen gezet, door de organisatie ingenomen tegenover de handelingen van de commissie tot steun der werkloozen aldaar, in zake de werkverschaffing aan de Kostverlorenvaart. Zij blijft protesteeren tegen het gedwongen werken daar onder het met moeite veroverde standaardloon en wijt ten slotte heel het conflict aan den onwil van de commissie, om met de daartoe aangewezen organisatie samen te werken of de door haar voorgesla gen tegeling in overweging te nemen. Want het door haar ingediende voorstel „om met twee ploegen te werken, waardoor hot ka rakter van werkverschaffing bleef gehand haafd,* is wèl uit te voeren. Er kan gewerkt worden van 7—12 en van 125 uur, waar door de dag niets langer is dan thans en bovendien de arbeiders gelegenheid hebben om ander werk te zoeken. Geenszins was het de bedoeling, zoonis het comité zegt, om alle niet-grondwerkers van het werk te verwij deren. Dat blijkt voldoende uit onze poging om het comité aan te toonen dat het werk zóó geregeld kan worden, dat ook een deel niet-v^kmannen voldoenden arbeid kan leve ren. loonend genoeg om daarvoor 25 cents per uur te mogen ontvangen." P e r s d e 1 i c t. Men meldt uit Rot terdam De rechtbank behandelde gisteren de zaak contra den directeur-uitgever van het Rot- terdnmseh Nieuwsblad. vegens plaatsing van artikelen waardoor mr. A. Slob, thans burgemeester van Haarlemmermeer, vroe ger advocaat te Rotterdam, zich beleedigd achtte. De eisch luidde veertien dagen. Een naspel van de Duit sche G r e e t-z a a k. Men meldt uit 's Gravenhage Blijkbaar heeft het parket bij het gerechts hof alhier, in afwijking van de meening van den officier van justitie bij de rechtbank, wel termen gevonden om een gerechtelijk onderzoek te openen tegen den heer De Vries te 's Gravenhage, schrijver der bekende Duitsche-Greet-brochure. die daarin schreef dat de zaakwaarnemer Burghout beschouwd werd als de persoon die als pseudo-hoofd- commissaris van politie ten huize van Duit sche Greet een bezoek aflegde. Gisteren althans is de heer De Vries door den recliter-commissans, belast met de in structie van strafzaken bij de Haagsche rechtbank te dezer zake in—verhoor geweest. Doodslag. De Haagsche recht bank T^roordeelde gister J. R werkman te Delft, wegens doodslag op een arbeider, in de glasfabriek te Vrijenban, tot acht jaren gevangenisstraf. Moord. Men meldt uit Maas tricht Gisteren oohtend had zich voor de rechtbank alhier te verantwoorden de 53-ja- rige muizenvallenmaker Mathias Burg, ge detineerd te Maastricht, die in den avond van 5 November 1908 te Kerkrade Willem Joseph Paffen, aan de deur zijner woning met een mes in de borst stak, door welken steek het hart getroffen werd, zoodat Paf fen eenige oogenblikken nadien den geest gaf De dagvaarding luidde moord subsidiair zware mishandeling 'en dood tengevolge hebbende. Vijftien getuigen a charge waren gedag vaard. Na het verhoor der getuigen eischte mr. Hoyer, substituut-officier van justitie, 12 jaren gevangenisstraf. Mr. Schous trad als toegevoegd verdedi ger op De uitspraak werd bepaald op 10 Febr. Verduistering. Voor de Haag sche rechtbank stond gisteren terecht mr. P. C. BI. v. T. P., verdacht van oplichting en verduistering die door hem zou zijn ge pleegd in zijn hoedanigheid van eenig direc teur der N. V. Prins en van Lindonks Bank. Bij het verhoor van den beklaagde bleek dat hij, opdracht hebbende van den heer Thomas om 500 shares Great Northern Spoorwegmataschappij te koopen, slechts 300 shares had gekocht. Van het voor dit doel door den heer Thomas gestorte bedrag van f 25000 had bekl. f 10.600 in de kas van zijn Bank gestort. De beklaagde erkende bovendien, zonder daartoe door den heer Thomas gemachtigd te zijn, de rekening van zijn lasthebber te hebben geliquideerd. Beklaagde ontkende bedrog te hebben ge pleegd door 300 in plaats van 500 stukken te koopen. Onder „financieren behoort het koopen a bon vouloir. De heer Thomas als getuige gehoord, ver klaarde, dat zijn bedoeling was geweest zijn geld op reëele wijze beleggen. Noch met den bekl., noch met een zeke ren heer De- Beaufort had hij gesproken over „marchandeeren" met de stukken. Daarentegen hield beKl. vol dat er wel degelijk gesproken was over voortdurend koo pen en verkoopen Nader melt men ons: In zake mr. P. C. Bl. v. T. P., verdacht van oplichting en verduistering als eenig directeur N. V. Prins en Van Lindonks Bank is door de Haagsche rechtbank een jaar zes maanden geëischt, met last tot onmid dellijke gevangenneming. De verdediger, mr. W. M. de Brauw, con cludeerde tot vrijspraak. Na re- en dupliek en nadat beklaagde nog persoonlijk zijn onschuld had betuigd, werd door de rechtbank de beslissing op het re quisitoir tot dadelijke gevangenneming be paald op Donderdag 11 Febr. a. s., te gelijk met de uitspraak in de zaak zelve. Zware mishan eling. Naar men verneemt is de milicien-pontonnier C. van D„ die zooals vroeger werd gemeld te Goidschalxoord, gemeente Heinenoord, een burgerpersoon met een bajonet een levens gevaarlijke wonde toebracht, door den krijgs raad te 's Gravenhage veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met vervallenverklaring van den militairen stand, u' zake van zware mishandeling. Aan beklaagde was op diens verzoek een raadsman toegevoegd a aarvoor in aanmer king werd gebracht mr. Hovy, advocaat en procureur en burgemeester der gemeent© Loosduinen. Beklaagde heeft van zijn vonnis appèl aan geteekend bij het Hoog Militair Gerechtshof. De moord te Breda. De ge arresteerde Van Vlijmen heeft bekend vrouw Damen in de Poeleweide bij Breda ver moord te hebben. Moordaanslag. Gisternacht is te Kamp onder Milwolde een moordaanslag gepleegd op Marten Knapper, 21 jaar oud, dienstknecht te Winschoten. Te Oostereinde werden minstens 4 schoten op den man ge lost, waarvan het tweede den rechter schou der trof De getroffene heef: den dader her-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2