BINNENLAND. Turkije voordeel iger, niet aan Turkije Je kouz" van de plaats en van het oogenblik over te laten. Sofia, 29 Ju. De Bulgaarsche re geering heeft aan de vertegenwoordigers van do groote mogendheden eene tweede nota overhandigd. Daarin wordt gezegd, dat uit de verklaringen van den Turkse hen zaakge lastigde voortvloeit, dat de Porte Bulgarije naar de groote mogendheden verwezen heeft wat betreft zijne erkenning als koninkrijk. De nota doet de groote liefde tot den vrede uitkomen, waarvan Bulgarije tot dusver blijk gaf, en roept de snelle tusschenkomst van de groote mogendheden in, want de gespannen toestand, die thans bestaat, is vol gevaren, waarvoor de regeering geen verant woordelijkheid op zich kon nemen. W e e n e u, 2 9 Jan. Uit Sofia wordt aan de Neue Freic Preeso bericht, dat de Bulgaarsche regeering de tusschenkomst der mogendheden heeft ingeroepen om Turkije over te halen tot aanneming der som, door Bulgarije aangeboden. Zij verklaarde daar bij uitdrukkelijk, dat zij vredelievende be doelingen heeft. Het te Sofia uitkomende regeeringsorgaan Preporetz schrijft: Wij willen geen oorlog. Maar als hij ons wordt opgedrongen, zal het Bulgoareche volk beau met bereidwilligheid begroetenhet gansche volk bereidt zich voor, bij de eerste oproeping naar de grens te gaan en aicdi als een granietrots op te stel len. Daarom moeten de Europeesche mogend heden, wanneer zij van liefde voor de vrede bezield zijn, snel en krachtig in Konstanti- nopel optreden, waar men zoo plotseling de vrede wilde storen. Wij bewezen dat de vrede ons dierbaar isvoor zijn behoud gaven wij gisteren nog de grootste offers. Gedurende de onderhandelingen te Konstaivtinopel toonden wij ons meer dan toegevend. Zal men inzien, voordat het te laat is, dat de tegenwoordige betrekkingen tusschen Tur kije en Bulgarije niet langer mogen duren, en zal men verstaan, dat nog nooit de vrede op den Balkan meer gevaar heeft geloopen dan thans? De oorrespondent van de N. Y. Herald te Konstantinopel bericht De minister van buitenlandsche zaken van Turkije heeft mij juist medegedeeld, dat de minister van oorlog, overeenkomstig het be sluit van het kabinet,bevel had gegeven, onmiddellijk stappen te nemen ter voorberei ding van een mogelijke mobilisatie van het 2e legerkorps, dat zijn hoofdkwartier te Adrianopel heeft. Tewfik pasja voegde erbij, dat het zuiver een maatregel van voorzorg is en in geen enkel opzicht een aanvallend karakter heeft. Twee regimenten van het garnizoen van Konstaniinopel gaan dat van Adrianopel versterken. Algemeen gelooft men hier, dai de mobilisatie in Bulgarije vertoon is, maar men keurt de beslissing van het kabinet goed. Uit Konstantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. berioht, dat de grootvizier bij de ont vangst van eenige vertegenwoordigers der groote mogendheden steeds de Bulgaarsche oorlogstoerustingen met groote kalmte be oordeelt. Kiam.il Pacha verzekerde ten stel ligste, dat Bulgarije geen aanval te vreezen had van Turkije en dat de Porte er op uit was de buitenlandsche belemmeringen zoo veel mogelijk op zijde te zetten, om zich ge heel aan de binnenlandsche aangelegenheden to kunnen wijden. Intusschen mag de Porte tegenover de permanente onrustigheid van Bulgarije niet in werkeloosheid blijven vol harden het moet zich tegen iedere verras sing beveiligen. In de politieke kringen worden de gebeur tenissen aan de grens en het wederzijdsche overbieden in militaire maatregelen als een permanent oorlogsgevaar beschouwd, on danks de vredelievendheid van de regeering. Naar verluidt, heeft Engeland de bemidde ling tuaechen Turkije en Bulgarije op zich genomen. Engeland, dat nog onlangs tegen over Frankrijk en Rusland het standpunt innam, dat Bulgarije minstens eene schade vergoeding van 140 millioen aan Turkije moest betalen, wil zich er voor inspannen Turkije te bewegen tot de aanneming van eene betaling van 100 millioen. Engeland zou hiermee het standpunt van Frankrijk tot het zijne maken, maar nog ver afblijven van het Russische, dat op de populaire stroo mingen in Bulgarije bedacht is en het stre-* ven ondersteunt, Bulgarije te bewegen tot betaling van een bedrag van 85 millioen frs. Turkije. Konstantinopo), 3 0 J a n. De muitende leerlingen van de militaire school te Pancaldi zijn gisterenavond in onderwer ping gekomen. Marokko. Madrid, 29J an. De tekst is bekend gemaakt van het antwoord van Moeley Hafid op de hem door den deken van het corps diplomatique te Tanger overhandigde nota om hem mede te doelen, dat de mogendhe den hem als sultan hebben erkend. Moeley Hafid bericht de ontvangst van de nota, die het besluit van de mogendheden bevat om zijne wettige souvereiniteit te erkennen. Hij zegt, dat de bedoeling van den sjerif van Marokko is de beste betrekkingen to onder houden en zijn plicht te vervullen, waaruit rust en vertrouwen voortvloeien. Zijn ver langen is, dat deze banden steeds zullen blijven bestaan. YarMalgd. Sta tan. Het verzet van president Roosevelt tegen de anti-Japansche wetsontwerpen, die in de wetgevende vergadering van California in behandeling zouden komen, heeft tot uit werking gehad, dat alle ontwerpen voorloo- pig zijn ingetrokken, naar het heet, om er, in overleg met de bondsregeering. wijzigin gen in aan te brengen. Vermoedelijk eohter een uitstel ad calendas graecas. Allerlei vMen heeft te Hamburg de werken be gonnen voor het boren van een tunnel onder de Elbe, een werk dat 6.500.000 zal kos ten, en dat in dertig maanden zal gereed zijn. vTe Keulen dreigt met 1 Februari een groote dokterestaking. De geneeeheereu daar, die aangesloten zijn bij het Leipzi- ger dokters verbond, weigeren van dien dag af fondspatiënten, zelfs tegen contante be taling, te behandelen. De Keulsc'he fondsen hebben nu 72 an dere dokters aan zich verbonden. Deze ge- peeeheer en hebben een- kennisgeving ver spreid, waarin zij aan de oude fondsdokters verwijten, dat zij met hun besluit menschen- 1»vens in gevaar brengen. Zij zeiven zullen alles doen wat in hun vermogen staat om de patiënten te bdh an delen, ook zonder con tango betaling. vDe readers van de Republic vervol gen de reeders van de Florida tot het be talen van 51 millioen frs. schadeloosstelling voor het verlies van lvet sehip en 2,200,00 frs. voor de lading. Zij verklaren dat de botsing veroorzaakt werd door de nalatig- krd op de Florida, welke van "-haren weg is geweken en op welke geen voldoende waakzaamheid was. Men heeft de sirene niet doen gaan en geen rekening gehouden met die van de Republic. De Florida voer daarenboven veel te snel, «en deed niet in tijds de machines achteruit werken. De reeders van de Florida hebben van hunnen kant eene klacht neergelegd, waar in zij beweren dat de aanvaring het gevolg is v an de nalatigheid van deRepublic. Zij vragen op hunne beurt eene schadeloosstel ling van 224,000 dollars. Na het neerleggen In twee eisëhen heeft het hof beslag gelegd r.de Florida v-Te Norwich stond voor eenige dagen een 19-jarigen vischventer terecht, die zijn meisje, met wie hij oneenigheid had, op een eenzamen weg met een nies had doodgesto- ken. Bij liet geding vroeg de rechter naar gewoonte of beklaagde zich schuldig of on schuldig achtte. Schuldig! was het ant woord. De rechter trachtte hem te belezen om „onschuldig" te zeggen; dan kon de advocaat zijn verdediging beginnen, maar de beklaagde bleef bij zijn „schuldig". Of hij wel wist wat hij aldus over zijn hoofd bracht? Volkomen. Toen werd hem gevraagd of hij iets kon aanvoeren, waarom de dood straf dan niet over hem uitgesproken zou worden. „Neen, mylord", was zijn ant woord. Toe.i zette de rechter den zwarten kap op", ten teeken dat de doodstraf zou worden uitgesproken, 'en veroordeelde den beschuldigde tot den dood (foor den strop De gevonnisde bleef onbewogen. Messina, 2 9 J an. Gisterenavond om 9.20 en hedenmorgen om 7.45 werden sterke schokken met onderaardsche rommelingen waargenomen. Londen, 30Janè De Central News bericht, dat eene sterke aardbeving is voor gekomen in het zuiden en zuidoosten van Spanje. Het gerucht spreekt van 100 doo- den. Barcelona zou door een vloedgolf on der water gezet zijn. Parijs, 3 0 Jan. Uit Madrid wordt aan het Journal geseind, dat er twee hevige aardschokken zijn voorgekomen in Totalan en in Olfas. De paniek was verschrikkelijk De bewoners vluchtten ongekleed in het veld. De huizen zijn gescheurd en dreigen in te storten. Door de toestellen van het instituut te Valencia is eene aardbeving opgeteekend. Het verschijnsel ging vergezeld van eene ver duistering van de zon door eene groote wolk en door het neervallen van eendikke rijp. Brancaleone, 29 Jan. Heden morgen om 4 uur 45 werd hier een gevoe lige schok waargenomen. Verliezen werden niet geleden. Ceuta, 29 Jan. Inlanders berichten, dat het dorp Romara door instorting van een berg is verwoest. Daarbij zijn honderd per sonen gedood of gewond. Konstantinopel, 29 Jan. In Cairo heerscht eene ernstige pokken-epide mie De meeste geneesheeren verbergen het bestaan van de ziekte. Maar toch weet men, dat zij in verscheidene wijken heerscht -en er inheemsch is. In een circulaire heeft de regeering, op verzoek van de consuls, strenge bevelen gegeven aan de bestuursorganen met het doel, de ziekte te beteugelen. vIn het kleine Westfaalsche plaatsje Ergste brak Dinsdagavond brand uit. Om 4 uur sloegen de vlammen uit het dak en in allerijl snelde de brandweer naar de plaats des onheilspardon, dat zou ge beuren als men een paard kon vinden. Maar het scheen, dat de paarden tot eene alge- meene staking hadden besloten. En het huis brandde steeds voort. Nadat men langen tijd had gediscussieerd, werd voor gesteld, dat de spuitgasten, geholpen door „vrijwilligers", zelf de spuit zouden trek ken. Doch helaas, de wielen schenen in lan gen tijd niet gesmeerd te zijn. Na inspan ning van alle krachten gelukte het toch ein delijk, de spuit te brengen voor het huis dat nog altijd voortbrandde, Dadelijk begon men den windketel met emmers water te vullen er was haast bij Het scheen ech ter, dat alle machten hadden samengespan nen tegen den eigenaar van het huis, want tot groote schrik der ijverige spuitgasten stroomde het water even snel onder uit den ketel als men 't er boven ingoot. En in tusschen stond het huis nog steeds in lichte laaie. De ketel werd gerepareerd, en het blusschingswerk begon, d. w. z. men begon te pompen doch het water spoot niet uit een opening in de slang, zooals het behoorde, maar uit wel tien, zoodat er, in plaats van één maohtige waterstraal, die het vuur in een oogenblik zou kunnen bedwingen, tien zwakke straaltjes ontstonden, die met elkaar niets konden uitrichten. En nog steeds brandde het huis. Da delijk begon men de slang te repareeren. Na eenigen tijd ijverig werken was de slang in orde en kon men beginnen te spuiten. En het huis brandde niet meer, alleen nog een enkele balk, die er van was overgeble ven. De spuit kon „onverriohterzake" terugkeeren vHet gaat er toch maar grootscheeps naar toe in het land der Dollarprinsessen. Toen dezer dagen miss Stotesbury te Phila delphia in het huwelijk trad met John Kearsley Mitchell, ontving het bruidje van haar vader diamanten en andere lijfsieradiën, tot een bedrag van één-en-een-kwart millioen gulden. De bankier deed er nog een cheque bij voor een bedrag van 2} millioen in geld. vDe blauwe glans is het nieuwste wat de mode thans weer heeft uitgevonden Blond, rood, bruin haai*, dat zijn allemaal kleuren, die een dame, welke naar de laat ste mode gekleed en geverfd is, in hei geheel niet meer dulden kan. Mevrouw Tif fany, de toonaangevende dame van een ze kere wijk te New-York, vertoonde zich op een partijtje bij haar vrienden in een geel toilet, waarbij de blauwe glans, die op haar zwarte haren lag, bijzonder goed afstak. Chemici en hoavkundigen waren dadelijk van meening, dat deze dame niet zooals de prinses met de blauwe haren van Couperus, door de natuur met deze eigenaardige kleur van haar begiftigd was, maai- dat de kunst er een werkzaam aandeel in gehad had Het spreekt van zelf, dat de coiffeurs nu be stormd worden door de dames, om haar het middel van mevrouw Tiffany te verschaffen. Maar zij weigert haar geheim mede te dee- len. En onderwijl nemen de andere dames maar een afwachtende houding aan en ver ven haar hoofdharen voorloopig pikzwart geduldig afwachtend tot eindelijk ook de blauwe glans verschijnen zal. De Staatscourant van Zaterdag 30 Januari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten bevorderd tot gezantschapssecretaris 2e klasse bij het gezantschap te Berlijn mr. F. M. Sohmolck, gezanitsohaps-attaché benoemd tot rechter in de rechtbank te Haarlem mr. P. J. G. van der Muelen, rechter in de rechtbank te Den Bosch op verzoek eervol ontslagen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Baarn H. Holtzschue; bevorderd bij de posterijen en telegrafie tot commies 2e klasse C. A. Otten, O. H. Schoemaker, J. H. Schouten, M. F. Schram de Jong, allen thans idem 3e klasse; tot idem 3e klasse P. H. Koolhaas, W. B. A. Stulen, W. A. Kloosterboer, H. Bakker, al len idem 4e klasse benoemd tot lid-secretaris der commissie voor het Rijks instituut voor zeeonderzoek de kapitein-luitenant ter zee W. Cornelis, te Amsterdam, ter vervanging van den ka pitein ter zee G. F. Tydeman, die op ver zoek als zoodanig eervol is ontslagen benoemd tot paardenarts 2e klasse de vee arts J. Eggink. benoemd tot reoh ter-plaatsvervanger in de arrond.-recthtbank te Bredia, mr P. C. E. van Wijmen, advocaat en prooureur aldaar; op verzoek van. den. benoemde, ingetrokken het Kon, besluit van 17 Dec. 1908, no. 6, voor zooveel daarbij C. Boorsma, leer aar aan de ge meentelijke thoogei e burgerschool te Brielle, is benoemd tot leer aar aan die Rijks-hoogere bur gerschool te den Helder; vergunning verleend om tot 1 Mei 1909 te Lochem te blijven wonen, aan C. Oneïdes, ont vanger der gemeente RuutJo tot wederopzegging benoemd, met ingang van 1 Febr. 1909, tot plaatsvervanger van den dis- triotsveearts wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, de veearts E. H. Berch Graven- horst, te Leerdam. Aan tafel van H. M. de Koningin- Moeder met H. K. H. de Hertogin van Al'bany, waren gisteren de Duitsche gezant, lord Action zaakgelastigde van Groot-Brititan- nië, de hier vertoevende buitengewone ka merheer graaf de Marclhant d'Anseanbourg en mevrouw, uit Limburg, en andere leden van het Civiele Huis '-an H. M. de Ko ningin. Het vertrek van de Hertogin van Albany uit 's Gravenhage is nader vastge steld op Maandagavond ten 8.17 per Holl. Spoor via Vlissingen. Het Haagse he uitbrei dingsplan. De Haagsche raadsleden Jurriaan Kok, Bik, Bourdrez, Van Pal- landt, Vegtel, Penn v. W. Borski, Deen en v. d. Burg hebben, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. in zake den ver keersweg Buitenhof-Plaats, voorgesteld het volgende raadsbesluit te nemenlo. aan te vragen de onteigening ten algemeenen nutte van de perceelen aan de noord-oost zijde van het Buitenhof en van het gebouw der sociëteit „de Place Royale"; 2o. na het verkrijgen dezer onteigening over te gaan tot het uitvoeren van Berlage's ontwerp A. Annexatieplannen der gemeente Leiden. Men meldt 28 Januari uit Zoeterwoude: Reeds geruimen tijd gingen er te Leiden en in omliggende gemeenten geruchten, dat Leiden pogingen aanwendde, om tot een be langrijke uitbreiding der gemeente te gera ken, ten koste der gemeenten Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Deze plannen hebben een vasten vorm aangenomen, zooals gisteren ter raadsverga dering dezer gemeente bleek, waar dit uit breidingsplan ter tafel kwam, met een ver zoek van het gemeentebestuur van Leiden, om zich over het plan uit te spreken. In dien er bezwaren mochten rijzen, dan zul len Gedep Staten, die in hoofdzaak met het plan instemmen, als bemiddelaars op treden. De Raad dezer gemeente besloot het ver zoek in handen van B. en W. te stellen ten fine van prae-advies. Tel. Verbod van venten. D >,tr den gemeenteraad van Maastricht is met 29 tegen 3 stemmen bekrachtigd het verbod tot venten, door den burgemeester uitgevaar digd Men heeft over deze quaestie zes uui lang gediscussieerd Ingevolge Koninklijk besluit van 28 dezer no 123 wordt Hr Ms logementschip Neptunus, liggende te Willemsoord, met 19 Februari a s. in dienst gesteld voor oefening van de zeemiliciens der lichting dezes jaars en het bevel over genoemden bodem opge dragen aan den kapitein ter zee S. Woldringh De officier van gezondheid der le klasse dr. J. H. A. T. Tresling, wordt met 1 Februari a. s. te Groningen in activiteit gesteld. I)> officier-machinist der 2e klasse II. C. But, uit Gost-Indie :n Nederland te ruggekeerd, wordt op non-act-iviteit gesteld. De „Heemakerck." Reuter meldt uit Ponta Delgada Her oorlogschip „Van Heemskerek" kwam alhier aan van Curasao. De wist in de S. D. A. P. Naar het Hbl. verneemt, zal cle Tribnne- g'oep nog voor het n.s. buitengewone con gres der fe 1) A. P. een bijeenkomst hou- uen ter bespreking van de door deze groep I aan te nemen houding bij een eventueel i'u nadeele van haar uitvallend votuni van de partij. Tevens wordt besproken, welke hou ding aangenomen zal worden tegenover den op dit congres te stellen eisch van opheffing der Tribune of het brengen van dit blad der Marxisten onder controle der partij. D e r u z i e n d e S. D. A. P. „Het Volk" meldt Nu de partij besloten heeft tot een buiten- I gewoon congres, heeft het partijbestuur be sloten een samenspreking te houden tusschen de leden van het partijbestuur, van de Ka merfractie, van de redacties van de „De Nieuwe Tij.d" (maandschrift) en van „Het Volk", de redacteuren van eenige provin ciale bladen en enkele partij genooten, wier meening in het bijzonder het partijbestuur in dezen tijd wensolvt te kennen. Deze bijeenkomst wordt gehouden Zondag a.s. te Amsterdam. De a b d ij van E g m o n d. De Tijd deelt mede, dat de aloude abdij van Egmond zal worden herbouwd. Onder den naam St. Adelbertstichting zal spoedig te Egmond-binnen een stichting worden ge vormd, die binnen een zeker aantal jaren de abdij in haar vollen luister zal doen her rijzen. „G ij zult m ij een genoe gen doenEen inwoner van den Haag heeft, naar de N. Ct. meldt, aan kie zers in district II aldaar, een gedrukte briefkaart gestuurd met den volgenden in houd „Gij zult mij een genoegen doen door op Woensdag 27 dezer, bij gelegenheid van de stemming voor den gemeenteraad in district II, uw stem te gaan uitbrengen op de hee- ren H. Koppel Jr. en J. C. Streng". De Hagenaar, die deze briefkaart met zijn naam onderteekend had, is, volgens het Haagsche blad het lid van den gemeen teraad S. Vas Dias. Op de Avicultura-tentoonstelling te 's Gravenhage werd de zilveren medaille, door H. M. de Koningin uitgeloofd voor de beste collectie watervogels toegekend aan den heer Joh, M. Hannik, te Rotterdam en de zilveren medaille, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins, voor de keste collectie post duiven in de vliegklasse aan den heer A. Rogmans, te Amsterdam. In een Donderdagavond in den R.-K. Volksbond gehouden vergadering van den Bond van arbeiders in de sigarenindustrie te Eindhoven werd zonder hoofdelijke stem ming besloten het door den patroonsbond aangeboden arbeidscontract te teekenen. Waterleiding in Z u i d-B e- v e 1 an d. Men meldt uit Zuid-Leveland Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen worden ernstige plannen beraamd om geheel Zuid-Beveland van een waterleiding te voor zien. Woenedrecbt zou het punt van uitgang vormen. Arbeidscontract. In de fa briek der firma Nico ter Kuile en Zonen, te Enschedé, is aangeplakt een waarschu wing aan de arbeiders, dat een staking van den arbeid bij genoemde firma, in verband met het arbeidscontract, een stopzetting van alle fabrieken der leden van de Fabrikanten vereniging za! ten gevolge hébben. De werkloozenstaking te Amsterdam. Gisterenmorgen vergader de te Amsterdam het werkloozen-agitatie- comité van het P. A, S en de stakende werklooze grond.werxers. Naar medegedeeld wordt, werd een voorstel aangenomen om alle leden van het burgerlijke comité., den eerevoorzitter, den burgemeester incluis, te posten. Er werd een commissie van 5 leden gekozen, bestaande uit drie werkloozen en twee grondwerkers, welke de leiding op zich zullen nemen. Ruim een 11-tal personen meldden zich vrijwillig bij deze commissie aan, en verklaarden zich bereid als posters op te treden. Zoo mogelijk zal vergoeding voor het posten worden verstrekt. 't Wordt me een comedie Een incident. Een dertigtal sta kende werkloozen te Amsterdam drongen Donderdagmorgen de vestibule binnen van 't gebouw aan het Rokin no. 101, waar de pri- vékantoren van den heer J. H. Schelitema, den penningmeester van de Werkloozen-com- missie zijn gevestigd. Zij vroegen hun uit- keeringskaarten terug, omdat de stakers (on geveer 50 in getal) geen uitkeering meer ont vangen De teruggave werd geweigerd en de vesti bule door politri ontruimd. Een brood dat juis. door een bakker was bezorgd, werd door de werkloozen weggenomen en opge geten. Stranding van de „Ever t- s e n" Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in hooger beroep van het vonnis der rechtbank te Alkmaar van 14 Maart j.l., inzake de hulp, verleend door de firma Zur Mühlen met haar vier booten en door de firma Van Eyk met haar sleep boot „Willem' bij de-bekende stranding te IJmuiden, toen de „Evertsen" haar roer verloren had. Men herinnert zich, dat de firma Zur Mühlen vorderde 120,000, de firma Van Eyk 20,000de Staat resp. 25,000 en 4000 had aangeboden en de Alkmaarsche rechtbank resp 32,000 en 800 schadevergoeding had toegekend. Het gerechtshof nu veroordeelde bij breed- gemotiveerde arresten, met vernietiging van het vonnis der rechtbank, den Staat tot ver goeding van 40,000 aan de firma Zur Mühlen en 10,000 aan de firma Van Eyk, beide bedragen verhoogd met de rènte ad 6 pCt. In zake het verweer tegen de firma Van Eyk overwoog het hof, dat het niet aan komt op do vraag welk aandeel zij in de hulp heeft gehad. l)e 'hulp werd aanvaard, dus kegeevenswaavdig geacht en is met goed gevolg bekroond. De „Willem" liep bij haar dienst gevaar tegen de „Evertsen" of een der booten te stooten en heeft dus schip en menschenlevens in de waagschaal gesteld In het arrest betreffende de firma Zur Mühlen overwoog het hof ten aanzien van de „Evertsen", dat, waar geen journaal ge houden werd, aan de scheepsverklaring be wijskracht moet worden ontzegd en dat de duur van de hulp wil zeggen den spoed, wel ke juist moet worden gewaardeerd, bij zoo stormachtig weer en hooge zee, waar gevaar was dat de Staat een zijner grootste oorlogs bodems zou verliezen. Het cassatieberoep, ingesteld door het bestuur der registratie tegen het vonnis der Utrechtsche rechtbank, waarbij was opge heven het beslag door het bestuur gelegd onder de aandeelhouders van de N. V. Leid- sche Rijn tot het afleggen van verklaring over hetgeen die aandeelhouders aan gezegd N. V. zouden moeten terugbetalen als van die N. V. ten onrechte ontvangen, daar de N. V. uit hare liquidatie den aandeelhou ders geen uitkeering had mogen doen, zoo lang haar schuld aan de registratie niet was betaald dit cassatieberoep dan achtte de H. R. bij haar gister gedane uitspraak niet ontvankelijk, omdat het bestuur alvorens in cassatie te komen in appel had moeten gaan. Het beroep van het bestuur op art. 64 W. van Frinsaire kon niet opgaan, daar dit art. alleen betreft de procesvoering over belastingplicht tusschen den daarvoor aan gesproken i en den fiscus, geenszins den hier aanhangigen reohtsstrijd tusschen fiscus en een niet belastingplichtig der^e over de vraag of gehleken is, dat deze derde iets aan den belastingschuldige toekomende onder zich heeft. Deze vraag is van zuiver burger- recfitelijken aard en dienovereenkomstig moei het geding ook worden gevoerd naai de regels der burgerlijke procesorde, die in dit ge\al voorschrijven hooger beroep vóór dat in cassatie- P e r s d e 1 i c t. Voor de rechtbank te Rotterdam werd Donderdag bebandeldl de zaak tvan mr. A. Slolb, thans burgemeester van Haarlemmermeer, vroeger advociaat en procureur te Rotterdam, contra den directeur uitgever van het „Rotterdamsch Nieuws blad", wegens het opnemen in dat blad van enkele artikelen en raadsoverzichten, waar door mr. Slob zich beleedigd achtte. Deze zaak was het gevolg daarvan, dat mr. Slob aan den verslaggever van het Rott. Nieuwsblad, in 1 et gerechtsgebouw twee gouden tientjes zou hebben aangeboden, indien hij in het Rott. Nbl. geen verslag maakte van de behandeling eener zaak te gen zekeren Q., uit Hekelingen, wegens melkvervalsching. Het O. M. eisch te tegen den directeur uitgever van het Rott. Nbl., omdat deze al eens meer wegens persdelict heeft terecht gestaan, 14 dagen hechtenis. De verdediging werd gevoerd door mr. S. J L. van Aalten Jr., die vrijspraak pleitte. Mr. Schürman, die zich civiele partij stel de voor mr. Slob, vroeg 150 schadever goeding. Persdelict. Nog een persdelict werd Donderdag voor de Rotterdamsche rechtbank behandeld. W, J. N., te 's Gravenhage, achtte zich beleedigd door een stuk, getiteld „De Haag sche Avonturier", geplaatst in „Oe Gemeen tewerkman," weekblad van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden, van 17 October j.l., waarin uitdrukkingen voorkwa men als dat hij was „een draaibol", „niet toerekenbaar" en „tot alles in staat". Hiervoor stond terecht de 41-jarige P. S. straalmaker te Rotterdam, als verantwoor delijk redacteur van genoemd blad. Het O. M achtte het geïncrimineerde stuk beleedigend, stelde bekl. daarvoor aan sprakelijk en einschte f 30 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Bekl. nam de volle verantwoordelijkheid op zich, doch ontkende de bedoeling om te beleedigen. Gehandeld was in het algemeen belang. N. toch had behoord tot eene orga nisatie, had zich daarvan afgescheiden en maakte er sedert zijn werk van, die organi satie tegen te werken en in den grond te bo ren. Persoonlijke beleediging was hier uit gesloten en werd dan ook op vrijspraak aan gedrongen De moord b ij Breda. Het D v. N. schrijft thans zekerheid omtrent de motieven van den moord te hebben. Tot een uitvoerige omschrijving leenen deze zich echter niet. Heel in 't kort zullen wij er iets van mededeelen. Tengevolge der betrekkingen, die tusschen Van Vlijmen en vrouw Daamen bestonden, ontving de vrouw geregeld geld van den schoenmaker, maar in den laatsten tijd wa ren er nog al eens woorden gevallen, dat „Frans" niet genoeg gaf. Vroeger schoof hij meer af. En de vrouw scheen adressen te weten, die haar meer geven. Jalousie is de drijfveer van den moord geweest. Van Vlijmen is des avonds thuis gekomen en heeft de vrouw niet aangetroffen. Hij is haar buiten gaan zoeken en heeft haar ge vonden. Toen heeft hij haar meegelokt naai de wei, waar hij zijn revolver getrokken heeft. Het schot ketste. Terwijl hij naar zijn mes greep, vloog zij met uitgestrekte armen op hem aan, roepende- „Frans, Frans, moet ik nu zoo sterven? Maar hij greep ze aan, wierp haar op den grond, zette de knie op haar borst, greep haar bij de haren, draaide het hoofd half om en volbracht het gruwelstuk. Daarna heeft hij het lijk in de sloot geworpen en de revol ver weggegooid. Men vraagt zich echter af, hoe het moge lijk is, dat Van Vlijmen, die met zooveel zorg de revolver heeft weggesmeten, het mes, waarmee de moord is geschied, op de plaats der misdaad heeft laten liggen. Dat heeft niet aan Van Vlijmen gelegen. Met lucifers heb ik nog naar het mes ge zocht, verklaarde hij. Toen ik de vrouw naai de schouwsloot sleepte, was ik het mes kwijt geraakt en om het terug te vinden, heb ik

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2