Uit den omtrek. STADSNIEUWS. moeite genoeg gedaan. Als men zoekt, zal men waarschijnlijk nog wel afgebrande luci fers vinden. Inderdaad, men vond ze Donderdag. Dood door schuld! Naar ver nomen wordt, is het lijkje van het Woens dag te Amsterdam zoo noodlottig om het leven gekomen knaapje de jongen ge raakte tusschen twee karren bekneld op last van de justitie in beslag genomen. Het is ter schouwing naar het schouwlókaal over gebracht. Daar er geen agent van politie aanwezig was, werd van het gebeurde on voldoend proces-verbaal opgemaakt, waarom de politie ooggetuigen en den betrokken karrijder tot het doen van verdere mededee- lingen oproept, ten einde uit te maken of hier inderdaad sprake kan zijn van dood door schuld. A a n !h o u d i n g. Donderdagnacht ontmoette een agent in de Sloetstraat te Arnhem een jongen, die eenige goederen bij zich had, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Meegenomen naar het bureau, bleek de nachtelijke wandelaar te „zijn de 16-jarige H Th J. B. en spoedig kwam uit, dat de goederen door hem gestolen waren uit het lakenmagazijn van de firma Oostveen in de Kerkstraat. Nader verhoord bekende het jongemensch, dat hij ook de dader was van de dezer dagen gepleegde in braken in het filiaal van ,,De Toko", in school 17 en bij den heer De Leeuw, op den Amsterdamschen weg. Eenige goederen, van die inbraken afkomstig, zijn in het ouder lijk huis van den arrestant in beslag geno men. Kind verbrand. Te Hengelo is Donderdag bij het vuurtjebranden een kind van den fabrieksarbeider H. in brand ge raakt. Het kind bekwam zulke zware brand wonden, dat het Vrijdag is ovei'leden. Verdronken. Woensdagavond is aan de machinefabriek Kinderdijk", te Kinderdijk, de werkman G. Ros, wonende te Oud-Alblas, door de gladheid en de duis ternis tusschen de bun van een in aanbouw zijnden baggermolen gevallen en verdron ken. IJsongelukken. Te Leek is de 10-jarige P. van Leuzen door het ijs gezakt en verdronken. Rivier berichten. Vreesw ij k. Een vierde der rivier breedte is bedekt met drijfijs, overtocht per roeiboot. I>e strijd tegen den alcohol. V ooruitgang. De Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken gaat flink vooruit. Op 1 Januari 1909 bedroeg het ledental 7650, dat is 1300 meer dan op 1 Januari 1908; een stijging van 20 In de laatste 20 jaren is 1908 wat den groei van 't ledental betreft, het gunstigst geweest. Het aantal afdeelingen -qam met 27 toe, waarvan 13 in Frieslandhet bedraagt thans 173. De almanak ,,de Goede Raadgever" ver scheen in een oplaag van 13000 en was eeni ge weken vóór 1 Januari reeds uitverkocht. Aan verschillende afdeelingen der Veree niging werden door 43 gemeenteraden sub sidies verleend. Inderdaad, een vereeniging, die zoo ge stadig groeit, mag zich verheugen in den arbeid, verricht ten bate van ons Nederland sche volk. Sterke drank en werk loosheid. ,,Te Wapen", propagandablad voor drank bestrijding op 't Bildt, schrijft: „We zijn van bevoegde zijde welwillend in de gele genheid gesteld, de juiste cijfers omtrent de ingeslagen en uitgevoerde hoeveelheden ge distilleerd over de jaren 19041907 in deze gemeente onder uwe aandacht te brengen". En dan berekent het uit de cijfers, die het laat volgen, dat jaarlijks in 't Bildt 45.000 k 50.000 gulden wordt uitgegeven alleen aan gedistilleerd, een som waarvan gedurende maand in den winter, ais men dat wild®, aan 800 werklooze gezinnen elk 6 gulden per week zou kunnen worden gegeven. Het zou zeker van belang wezen als eens eenig blad van al onze Friesche gemeenten de cijfers kon geven, als hier van bevoegde zijde aan de redactie van „Te Wapen" werden verschaft. De groote ver derver. In een bespreking van de misdadigheid der jeugd en alcoholisme, deelt mr. J. A. v. Hamel het een en ander mede over den invloed, dien 't drankgebruik heeft op het nakomelingschap. Zoo o. a. de onderzoekin gen van Demme, die een vergelijking maakte tusschen de kinderen gesproten uit 10 drin kersfamilies en die uit 10 matige gezinnen. De eerste hadden 57, de laatste 61 kinderen, Van deze werden 50 of 82 volkomen ge woon en gezond groot. Van de drinkers slechts 10 of 17.5 de overigen leden aan vallende ziekte, waren idioot of abnormaal. School- en Kerknieuw*. De theologische school te Kampen. - Curatoren eai professoren zeggen in hun advies, dat het niet wensdhelijik en niet doenlijk is, de theologische school te Kampen te verplaatsen maar Amsterdam.. aDe eerste gewone algemeene verga dering van den Ned. Tuinbouwraad, werd Donderdag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden. De heer H J. Lovink, opende te ruim elf uur de goed bezochte vergadering en wees erop hoe moeielijk het hem was ge weest om precies uit te maken wat hij zeg gen zou. Zal ik spreken over het feit dat reeds 47 vereenigingen met ongeveer 17000 leden zijn toegetreden, over zooveel meer dat voorviel gedurende het nog korte be staan Toch hebt gij, die van verre en nabij zijn hier gekomen recht op eenige mede- deelingen tn zoo wil ik beginnen met het ook voor ons zoo overblijdende nieuws, dat onze Koningin in blijde verwachting leeft en de Oranjestam niet verloren gaat. (Applaus.) Hij brengt hulde aan de mannen die het initiatief' tot deze vereeniging namen en dankt hen die mede hebben gewerkt tot het oprichten van den Ned. Tuinbouwraad. Hij gaf een overzicht van den tuinbouw in het afgeloopen jaar, die onder de heer- sehende malais1 zeer goed ging. Het verdient vermelding dat de uitvoer van boomen en kool zeer goed ging. 3 mil- lioen kilo kool werd ir meer uitgevoerd, niettegenstaande het Duitsche toltarief. De zaad teelt gaf reden tot tevredenheid, wat ook var appelen en pruimen kan gezegd worden. De Westlandsche kasdruiven waren laag in prijs. De teelt van de kruisbessen wordt be dreigt door een schimmelziekte, die zich hier en daar heeft vertoont. D>e bloemisterij heeft een goed jaar ge had, de handel in potbloemen en afgesne den bloemen was zeer goed. Ook de bloem- bollenhandel had een goed jaar41 mil- lioen kilo bollen werden uitgevoerd in 1908, iets minder dan in 1907. Mededeeling werd gedaan dat een 'ont werp zou worden aangeboden van de on gevallenwet, een stuk werk dat veel moeite en zorg gekost heeft, maar toch klaar is gekomen. Zeer kleine ongevallen worden buitengesloten omdat die aanleiding geven tot veel werk van administratieven aard. Er zijn 44 vereenigingen met 119 stem men vertegenwoordigd. De secretaris, de heer F. B. Bonthuis, wordt gelegenheid gegeven om zijn jaarver slag uit te brengen, waarin de wordings geschiedenis in beeld werd gebracht. Dit verslag zal gedrukt en aan de leden toegezonden worden opdat men kennis kan nemen van wat er gedaan wordt. Voorloo- pig wordt er nog geen eigen orgaan uitge geven. Aan de orde wordt gesteld punt 4 va.n de agenda, n.l. Het huishoudelijk reglement werd aangenomen, zoo ook het reglement van orde voor de algemeene vergadering. Voorgesteld werd om te beschikken over de helft der contributie over 1908. Overgegaan werd tot benoeming van het definitief Centraal Bestuur, waarbij een vacatüre n.l. van den heer P. A. Ottolan- den. De heer G. Baron de Grancy stelt voor het tegenwoordige bestuur bij accla matie te benoemen. Applaus. De heer Van Gelder te Boskoop stelt voor de heer P. M. Koster te Boskoop te benoemen tot lid van den Tuinbouwraad, wat bij acclamatie wordt aangenomen. Alsnu is aan de orde punt 7, bespreking der ontwerp-statuten tot het onderling dra gen van het Bedrijfsrisico en van het ont- werp-reglement in zake een onderlinge on gevallen-verzekering in den Tuinbouw. De heer Mr. II. P. L. C. de Kruijff be sprak dit ontwerp en daarnaast de onge vallenwet op de industrie. De kosten van deze laatste is ontzettend hoog en is ieder een tegengevallen. Er zijn reeds tal van werkgevers, die bij ongevallen, in de bres springen, maar wan neer de toestand lang duurt zal de werk gever beginnen te mopperen. Dat is dus een argument om nu reeds te beginnen met een vrijwillige organisatie voor de ongeval lenwet, opdat het groote publiek kan zien dat een vrijwillige heel wat goedkooper is. Er zijn nu 900 ambtenaren voor de on gevallen-wet voor de industrie. Het is aan de Rijksverzekeringsbank een verschrikke lijke paparassenboel. Is er een ambtenaars- corps geschapen, dan is die moeilijk weg te maken Het is toch duidelijk dat wanneer de tuinbouw zich heeft georganiseerd, de wet gever er wel rekening mede moet houden. Land- en Tuinbouw kan en mag zoo niet belast worden en zonder twijfel zal de wet gever er rekening mee houden. Waarvoor is het noodig? zal men vragen, er gebeuren zoo weinig ongelukken. Zoo redeneerde de industrie ook, maar toon de wet er was stond men perplex van het groo te aantal ongevallen. In vijf jaar 263.000 ongevallen. Waarom niet in relatie getreden met. een verzekeringsbank. Omdat men onderling het doen kan zooals men' wil. Men overziet de zaak spoedig. Wil men invloed uitoefenen op den wet gever, moet de uitkeering wezen zoo als dat voor de industrie het geval is, natuur lijk zonder de fouten over te nemen. Hoe is de positie van den werkman? De werkgever zegt dat verdient gij en zooveel keer ik bij een ongeval uit. Een arbeidscontract wordt opgemaakt en hij is verzekerd. De aandacht van deze zaak trekt door het geheele land de aandacht en is een prachtige daad van den Ned. Tuinbouw raad. Nergens in Europa is het ooit ge beurd dat een tak van volkswelvaart zoo'n besluit genomen heeft. Er is nu reeds voor een millioen -toege- zégd. Boskoop vraagt of er ook vaii statisti sche gegevens is gebruik gemaakt. De voorzitter zegt dat dit zeer moeilijk is, eerst wanneer men weet of er vele on gelukken gebeuren. Wel weet men dat er in den Tuinbouw weinig ongelukken ge beuren en zal dus de premie laag zijn. Bos koop geeft een lijstje van ongevallen te Boskoop vanaf 25 Augustus tot heden. Dit waren er vijf op 500 arbeiders. Deze zullen echter van het voorgestelde ontwerp niets trekken. Te Boskoop is een vereeniging ,,Zelf Help", ieder lid betaalt een dubbeltje cn krijgt daarvoor gedurende 16 weken zes gulden per week. Administratie worden er n'et gemaakt. De heer Van Gelder uit Boskoop geeft ook een staaltje, waarbij gebleken is dat op elke duizend guldeh arbeid, 20 cent premie voldoende is, wat heel wat minder is dan J van elke honderd gulden. Berlicum vertelt dat daar geen ongeval len voorkomen en acht de premie te hoog. De heer van der Eist te Pedems- vaart zegt dat wij vermoedelijk een potje" maken voor hen die nu de kat uit den boom kijken, en vraagt of wat nu te veel betaald wordt, later gerestitueerd wordt Mr. K r u v f antwoprclt de sprekers dat men niet móet generaliseeren. Men is door dat wij eene vrijwillige vereeniging hebben volkomen vrij en wanneer de premie te hoog blijkt, maken wij die lager. De voorzitter zegt dat er voorzich tigheid moet betracht wordenhij acht de premie niet te hoog, bo /endien de vergade ring besluit elk jaar wat met e veel ontvangen geld moet gebeuren. Westland denkt er ernstig over dat alle leden toetreden hij acht de premie niet te hoog, neen eerder laag. Hij raadt aan eenparig toe te treden. De heer Sweerts uit het Westland deelt mede dat daar in 7 jaar tijds aan ar beidsloon is uitbetaald 700.000, waaiwan aan ongevallen is uitbetaald vijftig gulden, zoodat ook daar weinig ongevallen voorko men. Boskoop raadt aan een groepsverzekering in bet leven te roepen. De voorzitter deelt nog mede dat het niet verplichtend L om toe te treden, maar wel moet men lid zijn van een aan- eengeslote vei*eeniging om lid te kunnen worden. Ook zoonvan kleine patroons vallen in de verzekering. De vraag wordt gedaan of ook de binderij, het maken van bouquetten enz. onder de on gevallenwet valt, waarop toestemend wordt g-antwoord. De volgende motie were, met algemeene stemmen aangenomen De algem. vergadering van den Ned, Tuin bouwraad, gehouden te Utrecht op 28 Jan. 1909, machtigt het centraal bestuura. de noodige stappen te doen tot het oprichten van eene vereeniging uit den Ned. Tuinbouwraad tot het onderling dragen van het bedrijfs risico; b. eene bedrijfsongevallenregeling in het leven te roepen, bedoeld in art. 2 sub A van de ontwerp-statuten. Baron de Grancy brengt hulde en dank aan het Centraal bestuur voor het nemen van dezen belangrijken stap, waarmede de vergadering onder hartelijk applaus instemt. De Voorzitter dankt voor die vriendelijke woorden. aDe Vereeniging tot stichting en ex ploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegpersoneel mag zich verheugen in een grooten bloei. Opgericht in Augustus 1907 mot eenige honderden leden, telt zij nu reeds ver over de 4000. Het aantal stijgt maandelijks nog steeds met 400 a 500, het geen vooral is toe te schrijven aan eene voortdurende en zeer intensieve propaganda. De vereeniging geeft een frisch geredigeerd maandblaadje uit in 8000 exemplaren, die langs het geheele Nederlandsche spoorweg net gretige lezers vinden. Andere propagan- da-middelen, als verkoop van prentbrief kaarten, aankondigingen in stations, werk plaatsen e. d., het geregeld bewerken der vakbladen cn wat dies meer zij, worden niet versmaad. In den laatsten tijd wordt met zeer gunstigen uitslag een nieuw propagan damiddel toegepast, t. w. vergaderingen met lichtbeelden. Een propagandist der vereeni ging zet het doel en streven der vereeniging in verschillende spoorwegcentra voor het personeel en hunne familie uiteen aan de hand*van eene keurige collectie lichtbeelden, die bij het gehoor zeer in den smaak vallen. De aantrekkelijkheid dezer vergaderingen wordt zeer verhoogd dooi' de welwillende medewerking van artisten en dilettanten op muzikaal gebied. De zeer gestadige groei der vereeniging veroorloofde haar met de exploitatie van een herstellingsoord een aanvang te maken. Met ingang van 15 Maart zal de vereeniging het kasteel „Villandry" aan den Groesbeek- sclien weg bij Nijmegen, dat als herstellings oord zal worden ingericht en plaats biedt aan minstens 20 patiënten, betrekken. Tot eene behoorlijke installatie stelde de directie der S.S. de Vereeniging in staat door het verstrekken van de daartoe benoo- digde gelden op alleszins gunstige voor waarden. Van 1 Januari af worden uit de kas der vereeniging Pok gelden beschikbaar gesteld voor het uitzenden van leden der vereeni ging of gezinsleden naar particuliere sana toria. Daarvan wordt reeds gebruik gemaakt. Dat alles is heel mooi, doch niet afdoende. De huur van de „Villandry" loopt slechts over eenige jaren. Na korten tijd zal de inrichting bovendien te klein zijn om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Dan zal de vereeniging zelf moeten bouwen of deze en andere inrichtingen moeten koopen. Om daartoe in staat te zijn, zal men moeten be schikken over een behoorlijk stichtingskapi- taal. Het geld dat de vereeniging aan contri buties en donaties ontvangt, is noodig om het Herstellingsoord behoorlijk -e exploitee- ren en patiënten naar particuliere inrichtin gen uit te zenden. Het stichtingskapitaal zal dus uit andere inkomsten moeten worden gevormd Te Breda en 's Hertogenbosch werden be reids kunstavonden gehouden, waarvan de •niet-onbelangrijke baten ,-oor het stichtings kapitaal konden worden afgedragen. De te Utrecht gevestigde baanvakcomrais- sarissen der vereeniging hebben nu ook te Utrecht een kunstavond ten bate van het stichtingskapitaal tegen Donderdag 18 Fe bruari georganiseerd Hun vertrouwen, dat ook te Utrecht, waar zooveel spoorwegpersoneel leeft en werkt, een kunstavond ten bate der He-rs tellings- oord-vereeniging voldoende belangstelling zal wekken, is zeker niet misplaatst, daar, geheel afgescheiden van het prijzenswaardig streven der vereeniging, een programma ge boden wordt, dat klinkt als een klok. Het Utrechtsche Stedelijke Orchest, on der leiding van den heer Wouter Hutsohen- ruyter, Coers' Liederkoor en de Mannen- zang-vereeniging Orpheus", beide onder leiding van den heer Galesloot, zullen hunne medewerking verleenen, terwijl de heer Jos. M. örelio liederen,ten gehoore zal brengen, daarbij begeleid door den heer Wouter Hut- schenruyter. rIn de gisteren, gehouden, openbare terecht zitting van het Hoog Militair Gereofytehof had den de pleidooien plaats in dy zaak tegen J. F. D., oud 19 jaar, gehore^ te Amsterdam, dienen de als milicien-soldaat in de 4e compagnie, 3e batadlilon, te regiment infanterie, in garnizoen ty Amsterdam, die in eerste instantie voor den krijgsraaad in het 4c Militair® arrondissement, standplaats Haarlem, heeft terechtgestaan, als beschuldigddat hij to Amsterdam, op 29 Mei 1908, loopendo door de Hbrndihorststraat yn dóór het. Vondelpark tot de Roemervisscherstraat, op zettelijk en wederrechtelijk uit een flesohje met inkt geworpen heeft op het lichtbruine (oud-rose) manteloostü urn van de mede door die straat en dtoor genoemd park loopende winkeljuffrouw Jeane van der K., door «elk inkt werpen, het aan genoemde juffrouw toebehoorende lichtbruin (oud-rose) mantelcostuum belangrijk is bescha digd. De volledige bekentenis van den bekl. en zijne opgave dat hy in liet jaar 1907 en in de eerste maanden van 1908 zeer vele malen, jonge vrouwen, in kleeding van lichte kleur gekleed, op de straat achtervolgd heeft met wellustige bedoeling en uit een. flesohje inkt op het eos- tuum geworpen heeft, «-elke handeling hij niet pleegde uit lust om te beschadigen, maar ge dwongen door een aandrang, waartegen hij zióh niet kan verzetten, leidde den. krijgsraad er toe de lieeren doctoren A. C. Kam, geneesheer aan liet bi' anlkzinnvi gengestioht te Meerenberg, en L. Coenen., arts, officier van gezondheid te Haar lem, als deskundigen te benoemen, ten einde te onderzoeken do toerekenbaarheid van den bekl. Die deskundigen kwamen, bij bu.n daaromtrent schriftelijk uitgebracht verslag tot de oonclusie, dat de bekl. is een intellectueel minderwaardige en neurasthen:icii8 en bovendien onderhevig aan dwangvoorstellingen, aan welke hij tengevolge van zijn minderwaardig intellect en labiel zenuw gestel geen weerstand weet te bieden, zoodat hij komt- tot het plegen van zijn dwanghandelingen diat bekl. mitsdien lijdt aan een ziekelijke stoor nis zijner geestvermogens en niet toerekenbaar is te achten voor de door hem onder abnormalen sexueelen dwang gepleegde hem ten laste ge legde handeling. De krijgsraad vereenigd'e zich met die conclusie, maakte die tot de zijne en verklaarde dat het ten laste gelegde feit wel wettig is bewezen, doch dat het den bekl. wegens ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens niet kan worden toegerekend, verklaarde hem niet strafbaar en sprak hem mitsdien vrij. De AdVooaat-Fiskaai voor Hr. Ms. Zee- en Landmacht, Jthr. Mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, kwam van deze uitspraak in hooger be roep bij het Hoog Militair Gerechtshof en had aan dit College eert nader psychiatrisch onder zoek van den bekl. verzocht, «'aartoe het Hof Professor Dr. BCedlbronnerHoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, benoemde. Deze deskundige heeft na een nauwgezet onderzoek, zoo door verhoor van den bekl. als van getuigen en bestudeering van de gereohtelijke stukken, een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin hij tot. het besluit komt. dat de strafbaarheid van den bekl. wegens de aan dezen ten laste gelegde en door dezen begane feiten, niet uitgeslo ten, doch wel beperkt is. Met dat ver slag goed gedocumenteerd als het iskan Z.H.E.G. zich vólkomen vereenigen, want dit rapport heeft al dadelijk dat voor op dat van de lieeren Kam en Coenen, dat het opgeeft, hoe het aan het materiaal is gekomen, waaruit het is samengesteld, tenvijl in het rapport van eer sten aanleg beroep wordt gedaan op feiten, die de samenstellers van dat verslag «el als vast staande hebben aangenomen, doch waaromtrent niet gebleken is, dat zij werkelijk ook onomstoo- telijk zijn. In zijn verslag stelt Prof, Heilbroni- ner voorop, dat ook hij overtuigd is van. het be staan der verkeerde neigingen bij bekl, en dat er tusschen die neigingen en hetgeen bekl. mis dreven heeft, verband bestaat. Zijn u-ijze van bevrediging zijner geslachtsdriften is abnormaal. Alle gronden, waarop 't eerste rapport berust, be- liooren te «*orden verworpen. Bekl. is niet dom, eer snugger en slim, volgens de militaire auto riteiten. Verschijnselen van neurastliemio zijn bij bekl. niet aanwezig en indien hij de feiten pleegde, gevoelde hij zelf, dat hij verkeerd han delde. Hij behoort tot de onamisten, en die val len niet buiten de strafwet. Bovendien heeft bekl. steeds getracht te voorkomen dat hij werd ontdekt., hetgeen niet gedaan wordt door perso nen, die uit een onweerstaanharen drang han delen. Sinds zijne aanhouding door de politie heeft hy van dien drang niets meer gevoelddus door het ingrijpen van de Justitie heeft hij zich gebeterd. Een gevoelige straf behoort daarom aan dezen bekl. te worden, opgelegd. Weshalve wordt geconcludeerd tot schuldigverklaring aan zaakbeschadiging en veroordeeling tot drie weken gevangenisstraf. Do ambtshalve toegevoegde verdediger van bek]., Mir. P. G. H. Dop, zal de laatste zijn die het eerste rapport in. bescherm in gneemt, terwijl het door Prof. Hedb.ronner uitgebrachte rapport boven zijn lof verheven is. Tooh is uit dit laat ste rapport op te maken dat bij bek], psychische verschijnselen aanwezig zijn, die zijn! vermogen tot wilsbepaling beperken en het Hof heeft dus te beslissen of de gepleegde feiten hieronder val len en bij bekl. eene ziekelijke storing heeft be staan. Het feit kan bekl. niet worden toegere kend en het vonnis van den krijgsraad behoort te «orden bevestigd. De door den Advocaat-Fis- kaal geëischte gevangenisstraf in bekl.'s be lang is niet noodig. Langdurig is befel. in het hospitaal opgenomen geweest, hetgeen men ate eene vrijheidsberooving kan beschouwen en als eene voldoende bestraffing is aan te mer ken. Ingeval liet Hof hem mocht veroondeelen, verzoekt Z.E.G. het opleggen eeneT geldboete. Na re- en dupliek werd de uitspraak dezer zaak op een nader vast te stellen rechtsdag be paald. Bloedvergiftiging. De heer A, L., onderwijzer aan de school met den Bijbel té Soest, die een paar dagen geleden een puistje op zijn neus openkrabde, is ten gevolge van bloedvergiftiging overleden. Barneveld. Alhiey ia brand ontstaan in de openbare school, vermoedelijk door te hard stoken. Door het flink optreden van liet onderwijzend personeel werden de vlam men spoedig gebluscht. Eenige meubelen zijn verbrand en ruiten gesprongen E 1 b u r g. Men meldt uit Kampen aan het Hbld. Hedenmorgen zijn de 18 vis- schers, 3 uit Elburg en 15 uit- Harderwijk, per spoor naar hun woonplaatsen vertrok ken. De gemeente heeft voor voedsel, nacht- logies en reisgeld gezorgd. Het is een uit gestrekt ijsveld geweest waarop zij 22 uur hadden doorgebracht. züj hadden vannacht allen lekker" geslapen. Een ongeluk komt zelden alleen. Men meldt uit Elburg De ongelukkige visschers, die thans te recht zijn en meer dan 24 uur zonder voed sel en zonder de noodige kleediug aan de koude zijn blootgesteld geweest, hebben tot overmaat van ramp ook nog de uitstaande netten verloren. Apeldoorn. Onder leerlingen van de Kweekschool alhier is de zoogenaamde vierde ziekte'! "voorgekomen, een soort in fluenza. In verband hiermede zijn de laagste drie klassen voor den tijd van 4 weken gesloten. De wachtmeester Duizendstra behaal de in den eerewedstrijd floret, bij de wed strijden van den Kon Ond off. Schermbond den eenigen prijs, zijnde de bronzen medail le van H. M. de Koningin-Moeder. Sergeant Dérogé behaalde gisteren bij de wedstrijden van den Kon. Ond erof f icier s- Schermbond ook nog een eersten prijs op duel-degen. Naar wij vernemen, zal de heer K. VV. Bouwensc.h, kapitein bij het 5e regiment infanterie, Woensdagavond in café ,,De Arend", voor de leden van de onderofficiers- vereeniging ,,Öns Belang", spreker over Weerbaarheidskorpsen De vereeiniging van 85 Dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het ver strekken van versterkende middelen aan on vermogende zieken en zwakken, verstrekte in het afgeloopen jaar aan gemiddeld 10 pa tiënten pev dag: 427 eieren en 6412 liter melk. Toonlinnst. 06e Uitvoering van «le afd. Amersfoort op Vrijdag 29 .fan.onder leiding van den heer M. W. Petri. ..Er is een Kin cl je .geboren in het strooi, 't Lag in een kribbetje, gedekt met hooi"... '„Toonkust" bracht ons ditmaal terug in de Kerststemming. In sohoone klanken werd ons de geboorte van den Ohristus vertolkt, trok aan ons geestesoog voorbij de stal van Bethlehem, waar het Kindeke Jezus in de kribbe lag, waar ,,d' Heylige drie Koon'ghen uyt soo verren landt" kwamen en waar ,,se offerden ootmoedelyck Mvrrh, Wieroock ende Goudt". Vóór wij in bijzonderheden treden willen we er even melding van maken, dat het pro gramma vóór de pauze eeniigszins eentonig was. Driemaal kwamen de heilige Konin gen met goud, myrrjhe en wierook aandragen. Daarbij werden de tempi, over het geheel, extra langzaam genomen, zoodat een zekere gerektheid niet- uit' Icon blijven. De feestavond werd geopend met twee Duitsche volksliederen voor a-capella-koor „Neujahrswimsch" en „Wiegenlied in der Weihnachtszeit" Over deze inleidende num mers niets dan goeds. Er waren eenheid en samenwerking in het koor te herkennen, die onder de suggeerende leiding van den heer Petri schoone resultaten afwierp. Dit koorgezang werd gevolgd door drie liederen voor bas, die de heer Joan Lulofs uit Apeldoorn ten gehoore braoht. Het was vooral in deze liederen, .dat het tempo bij zonder sleepend werd genomen, wat „Wonne der Wehmuth" tot iets bijzonder droevigs maakte. „Trocknet nicht, trocknet nicht, Tranen der.ewigen Liebe" werd cloor den heer Lulofs verbazend „getrokken", wat het lied, helaaseen zeer trocken cachet gaf. De heer Lulofs .heeft een ••krachtig, doch overigens een ons weinig sympathiek geluid. Nu werd de plaats van den bas ingenomen door de sopraanzangeres uit Amsterdam, mevrouw Geertruida Vogel-Van Vladerac- iken. Mevrouw Vogel heeft hier haar sporen reeds verdiend. De herinnering aan haar vo rig optreden kan ternauwernood verflauwd zijn. Deze vrouw doet haar naam eer aan men denkt bij zulk zingen aan een fladde rend vogeltje haar uiterlijk, haar stem, haar heele wezen 't is alles met elkaar in schoone harmonie. Onder haar gehoor komt men in de stem ming van een vroegen zomeravond, aLs daar de donkere, zwijgende dennen staan te droomen als de zilveren berken elkaar zoete sprookjes vertellen, en de nachte gaal wipt van tak tot tak, tot hij zich ein delijk neerzet en zingt... zingt... waarom? en >hoe?... hij weet het niet, hij zingt-, om dat hij zingen moet Mevrouw Vogel heeft ons veel te genieten gegeven, misschien wel het meest in het een voudige, oud-hollandsche lied: „Er is een teindetje geboren op d' aard". De tenor Jac. van Kempen, uit Bloemen- daal, boeide ons door zijn zang, niette genstaande zijn verkoudheid in het frag ment van R. Wagner's jeugdwerk „Gebet aus Rienzi". De heer van Kempen heeft een krachtig, vol geluid, dat na de eerste paar regels reeds tot zijn recht kwam. Als vierde solist trad dezen avond op de alt, mevrouw Van der BildtVernée uit- Utrecht. Deze .zangeres wist- ons, door haar voordracht, weinig te boeien. De stem is mollig van klank, doch zij mist de gave van uitdrukkign. Als laatste nummer vóór de pauze werd „Laudate Dominum" voor solo-sopraan, ge mengd koor en orkest voorgedragen. Bleek in het fortissimo de zaal te laag van verdieping, om het machtig geluid ten volle tot ontwikkeling te laten komen in de zachtste partijen daarentegen kwamen de goede hoedanigheden er van aan het licht. Menig oogenblik maakte diepen indruk op ons. Nog verdient vermelding, dat de solisten ferm gesteund werden door het knappe ac compagnement van mej. Holter, een goede bekende in Amersfoort. Na de pauze verscheen eerst de hoofd schotel van het muzikale menu in ver houding hiermee, hadden de eerste gerech ten slechts gediend, om den eetlust te prik kelen. Het werd een druk gedoe en beweeg op het podium violen werden gestemd, klei ne meisjes met nuffige strikken in het haar, scharreleden luidruchtig het trapje op en kleine jongens keken gewichtig op hun hor loge en voelden zich wonder wat. „Die Ge- burt Ghristi", kerk-oratorium van H. v. Herzogenberg, werd uitgevoerd. Het zou ons te ver voeren, als we dit knappe werk stuk voor stuk wilden behan delen. Daarom zullen we er slechts enkele grepen uit doen. Bijzonder mooi waven de koren in „O, Klares Licht" en in „Es ist ein Ross' ent- sprungen. DU laatste werd onberispelijk in gezet.. Het orkest kweet zich met toewijding van ■»ijn ondergeschikte taak. Waar het meer op den voorgrond toad, o. a. in het laatst ge noemde, was de schoone klank der violen opmerkelijk. In 't daarop volgend tussohen- spel was ook de cel verdienstelijk, maar bij het volgend duet van tenor en sopraan„O, gebenedeite Nacht!" had |de cel zich wat meer op den achtergrond behóoren te hon den.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3