BINNENLAND. Uit den omtrek. Allerlei. M e i s i n a 3 D J a ii. Hedennacht had den verscheidene aardschokkeu plaats, heden morgen om 6.15 een sterke schok met on deraardse h gerommel. Messina, 30 Jan. De aardschok van hedenmorgen was zeer hevig en veroor zaakte een paniek onder de bevolking, bene- vons de instorting van enkele muren. Messina, 3 1 J a n. Gisterenavond om 10 uur veroorzaakte een sterke aardschok, die eemge muren deed instorten, eene pa niek. .Nog meer schokken werden in den nacht gevoeld. Palmi, 30J an. Hedenmorgen was er een lichte schok, die door de bevolking wei nig werd gevoeld. Madrid, 30 Januari. De sensa- tioneeie verhalen in de Londensche avond bladen omireni eene aaraDevingsramp heb ben nier eene levendige verwondering ge- weai. Aiie verbindingen mot de zeeausien ïnzoiidurweia met .Barcelona zijn normaal. De geruciuen omtrent een ramp uuor een vioed- goii veroorzaaxt, zijn voiaomen ongegrond. Madrid, 30 Jan. 9.25 's morgens. Alle veroindingen met Zuid-öpanje en Bar celona zijn normaal. Het bericnt door en- keie jcmguisctie oagoiaaen gepuoiiceerd om trent eene aardbeving en vioeugoit, die zou den neooen plaats genad, zijn geneel onjuist. Lissabon, 3lJan. Ben lichte aard schok is voorgexomen in den omtrek van Yeja. Schade werd er met door aangericht. P a r ij s, 3 1 Jan. Ben telegram uit Madrid aan de Patne bevestigt., dat, of schoon het is tegengesproken, de spoorbaan, de kade en de naven va Barcelona zeer zijn beschadigd door eene aardbeving en een vloedgolf. Het aantal siach >iiers moet 300 zijn. Londen, 31 Jan. £en Amerikaan- sohe mailboot heeft per draadiooze telegraaf een boodschap naar ivew-ïork gezonden, dat 10U mijlen ten oosten van .Nantucket het roer is gebroken. Het schip vaart met een snelheid van 15 knoopen-de aankomst wordt heden avond verwacht. vAan boord van het uit Zuid-Amerika in de Hamburgsche haven binnengeloo- pen stoomscnip ,,1'ucuman zijn ratten ge vonden, die van pestzieKto worden verdacht; menseden zijn er niet ziek geworden. Het schip werd onder de noodige voorzorgsmaat regelen gezuiverd. vBuitengewone koude heerscht er sedert eenigo dagen in Zwitserland, in de Jura waren in den nacht van vrijdag jl. enkele plaatsen met 32 graden vorst. Ben groot aantal meren is reeds toegevroreu. Ook Spanje heeft onder een strengen winter bui tengewoon veel te lijden. In Madrid vriest het 9, in Burgos 12 en in Teruel 15 gra den onder nul. Wolven komen in grooien getale uit de Pyroneen opzetten. Naar tele grammen uit Barcelona meldden, werd in Alinacellas een geheele kudde schapen door hen verscheurd. Alle bergen tot in het Vaiencianeesche gebied zijn met een dikken laag sneeuw bedekt. In vele streken heerscht dientengevolge groot gebrek, bijvoorbeeld in Suoca, waar 2000 sinaasappelsverpakkers werkoloos zijn. De Staatscourant van Zondag 31 Ja nuari en Maandag 1 Februari bevat o. m. de volgende kon. besluiten: toegelaten als Ooatennjksch consul te Ba tavia B. H. Th. yuelhorat; op verzoek eervol ontslagen jihr. mr. P- van Foreost, te Heilo, als voorzitter van de commissie, bedoeld bij art. 11 van het reglement op de itijkslandbouwproefstations en P. B. J. Fert, te Haarlem, lid dier commissie, onder dankbetuiging voor do be wezen diensten, en benoemd tot voorzitter van die commissie prof. dr. P. van Ham burgh, te Utreoht, lid van de commissie; op verzoek eervol ontslagen de vrouwelijke 2e klerk bij de directie der Rijkspostspaar bank W C. J. van de Wall Duijster. met ingang van 1 Februari aan den kapi tein ter zee G. F. Tydeman, commandant van Hr. Ms. pantserschip .Jacob van Heemskerk" op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van curato ren van het Kon. Ned. Meterol. Instituut, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en in diens plaats benoemd de kapitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck, commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord; toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje-Isassauorde aan den werkman der artillerie-inrichtingen te Delft K. de Vries, voorzitter der verceniging ,,de Rijkswerk man" aldaar; benoemd tot kolonel-hoofdintendant de luitenant-kolonel-intendant J. F. do Mees ter bij de 2e divisie; tot kolonel-intendant bestemd voor de betrekking van intendant bij de Nieuwe Hollandsche Waterlinie de luitonant-kolonel-intendant C. F. Ouwerling, intendant bij de 3e divisie; tot luitenant kolonel-intendant de majoors-intendanten I. v. d. Werf, intendant bij de ie divisie, W. P. van Leeuwen, idem in de stelling Am sterdam tot majoor-intendant, resp. om te worden toegevoegd aan den hoofd-intendant en voor de betrekking van intendant bij de 3e divisie de kap. -intendanten A. W. ltuy- ter, hoofd der keunngs-commissio bij het Centraal Magazijn voor militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam; C. C. A. Hartzfeldt, toegevoegd aan den commandant der Nieuwe Holl. Waterlinie; tot schoolopziener benoomd in het arron dissement Amsterdam III J. Postmus, te Amsterdam herbenoemd als schoolopziener in het ar rondissement Onderdendam J. Heringa Gzn. te Groningen, en tot schoolopziener te Hoo- gezand J. Wedeven te Hoogezand. H. M. de Koningin-Moeder, verge zeld van H. K. H. de Hertogin van Albany reed Zaterdagmiddag stapvoets langs den straudboulevard, van waaruit de hooge zee met de schuimende golven een grootschen aanblik opleverde. -- Reuter seint dd. 31 Januari uit Berlijn Prins Hendrik der Nederlunden kwam he den te Berlijn aan. Z. K. II. nam intrek in oen hotel en denkt hier eenigen tijd te blij ven. De Prins gebruikte heden het ontbijt bij den Nederlandschen gezant. Prins Hendrik heef*, het bescherm heerschap aanvaard der Nederlandschc Ver- eeniging voor Luchtvaart. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Op initiatief van baronee Van Nagell, te Barneveld, echtgenoote van den burgemeester, heeft zich aldaar een dames comité gevormd, tot inzameling van geld voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Te Tiel zullen eenige jonge dames een collecte houden, teneinde ieder in de ge legenheid te stellen deel te nemen aan het geschenk, dat H. M. de Koningin uit naam van de Geldersche vrouwen zal worden aan geboden Het Roermondsche comité voor het hulde blijk aan H. M. do Koningin bij de te ver wachten heuglijke gebeurtenis, besloot in zijn jongste vergadering medewerking te verleenen aan het plan tot het geven van een provinciaal geschenk. Ingevolge den wensch van H. M heeft het comité tevens besloten, dat een gedeelte van de ingezamel de geldon aan H. M. de Koningin zullen wonlen ier hand gesteld voor liefdadige doeleinden. Na de bekendmaking van den wensch van Hare Majesteit, een gedeelte der gelden voor de aan te bieden geschenken bijeen gebracht, te geven ten behoeve van liefda dige instellingen, worden door de meeste be staande plaatselijke en provinciale comité's ook giften voor dit doel ingezameld. De ver- eenigingen „Arbeid Adelt" en „Tesselsdha- de" meenen daarom af te moeten zien van hun voornemen om gelden bijeen te brengen voor een liefdadig doelzij vreezen onder deze omstandigheden slechts versnippering en verdeeldheid te brengen, nu de taak toch, die zij op zich hadden willen nemen, reeds op andere wijze wordt vervuld. Een groot aantal afgevaardigden van kunst-, vak- en andere vereenigingen hield Vrijdagavond te 's Gravenhage eene bijeen komst, ten einde overleg te plegen omtrent eene feestviering ter gelegenheid der te ver wachten blijde gebeurtenis. Zij werd bijge woond door den heer Van der Horst uit Am sterdam in verband met de door dezen aan gewende pogingen om een algemeene natio nale feestviering tot stand te brengen door samenwerking van vereenigingen en corpo- ratiën uit alle deelen des lands. Na uitvoe rige besprekingen bleek uit een gehouden stemming, dat de voorkeur gegeven werd aan een meer plaatselijk feest der residen tie, waaraan de heer Van 't Kruijs, de be kende componist, zijne muzikale medewer king toezegde. Nederland en Venezuela. Aangaande den stand der tegenwoordige onderhandelingen, den represaillemaatregel en het incident met de vereeniging Hou en Trouw schrijft de minister van Buitenland- sche Zaken het volgende in de Memorie van Antwoord nopens zijn begrooting aan de Eerste Kamer „Met erkentelijkheid, vernam de ondergetee- kende dat zijn beleid in zake de moeilijkheden met Venezuela wordt goedgekeurd. De Re geering is thans in onderhande ling met den in de Residentie rertoevenden gevolmachtigde dier Republiek, om enkele nog hangende punten van geeöhil te beëindigen en voor de goede betrekkingen tuaschen beide lan den in de toekomst een duurzamen waarborg tot stand te brengen. Zij zal daarbij zooveel doen lijk spoed betrachten, maar zidh toch inde eer ste plaats doen leiden door do overweging dat een radicale regeling, die alle wonde plekken, waaruit de periodieke moeilijkheden voortspro ten. wegneemt, een gebiedende noodzakelijkheid is; mocht daarmede wellicht eenige meerdere tijd gemoeid gaan, dan is de Regeering van oor deel, dat zulks toch verkieslijk is boven een slechts ten halve voldoende regeling, die met een oogenbltkkelijk herstel dor diplomatieke verte genwoordiging gepaard gaat. Tot den ter sprake gebrachten represail lemaatregel is niet besloten dan na rijp overleg ook met ter zake bij uitstek kundigen. Di- voorzichtigheid, welke door enkele leden bij het uitoefenen van maatregelen als de hier ge sprokene, geraden wordt geacht, is inde uitersto mate betracht geworden. De instructies ter zake aan den commandant dor scheepsmacht ver strekt, droegen daarvan het stempelde maat regelen zelf bleven in haar omvang evenredig aan het kwaad waarvoor zij vergelding vormden, en de Regeering ging tot haar toepassing over niet enkel omdat zij wettelijk veroorloofd waren, maar omdat zij voor beëindiging van de geschil len de meest gewenschte gevolgen in uitzicht stelden. De wenschelijkhcid dat de toepassing van dit recht door een" volgende Vredesconferen tie worde geregeld, wordt door ondergeteekende niet ontkend. Ondergeteekende is de toezegging nagekomen, dat door hem in de Tweede Kamer gedaan om, indien "hem do noodige waarborgen werden ver strekt togen herhaling oener nalatigheid als do gebeurde, zich tegenover ..Hou' en Trouw" tot een nadere regeling bereid te toonen. De naar aanleiding daarvan gevoerde onderhandelingen hebben er toe geleid dat onze vertegenwoordi gers in don vreemde, op wier medewerking in dertijd een beroep werd gedaan, aangeschreven zijn thans weer op dezelfde wijze die medewer king te verleenen. waartegenover liet bestuur van ..Hou' en Trouw" zich verbonden heeft geen inlichtingen, door die medewerking verkregen, te pubkoeeren zonder uitdrukkelijke machtiging van den chef der Tweede Afdeeling van het de partement van lïuitenlandsche Zaken." Men meldt uit 's Gravenhage, d.d. 31 Januari D© Venezolaansche gezant dr. Paul, is hedenochtend met den sneltrein van 9 16 naar Brussel vertrokken, vanwaar hij heden avond zijn reis naar Parijs denkt voor te zetten. De datum van zijn terugkomst hier te lan de is nog niot vastgesteld, daaf deze samen hangt met de ontvangst van de nadere in- structiën cn volmacht, welke dr. Paul bij zijne regeering heeft aangevraagd. Reuter seint uit Brussel, d.d. 31 Jan. De „Chronique" had een interview met dl* Paul, die verklaarde zeer voldaan te zijn over zijn reis naar Holland. Men is op den goeden weg om tot overeenstemming te geraken. De Hollandsch-Venezoloansche geschillen zijn geheel uit den weg geruimd; in principe heeft Venezuela aan Holland voldoening gegeven waf aangaat den toe gang van Nederlandsche schepen tot de Ve nezolaansche rivieren. DiPaul verklaarde, iat een terugkeer van Castro naar Venezuela, eerlang, onmo gelijk zal zijn. Het gebeurde in de wateren van Caracas is bijna opgelostwij zijn be reid bewijs te geven van de grootst moge lijke verzoeningsgezindheid. Dr. Paul ein digde met te zeggenWij willen de oude regeering doen vergeten en wij willen in vrede leven met de geheele wereld. Het antwoord op de nota Van Heeckeren. Handelende over de vereenigbaarheid van het lidmaatschap der Staten-Generaal en diplomatieke betrekking in de memorie van antwoord nopens de begrooting van buiten- landsche zaken aan de Eerste Kamer, schrijft de Min. dat hij het onnoodig acht de voor de hand liggende bezwaren tegen die veree niging aan te wijzen, te meer nu de nota van baron Van Heeckeren hem deze taak op ongezochte wijze uit handen neemt. De minister laat hierop volgen Hij laat met vertrouwen aan de Kamer zelf over zich rekenschap te geven van den indruk welken die Nota, waarin een gezant in actieven dienst zijn chef vragen stelt aan gaande een overeenkomst in welker totstand koming hij zelf aandeel heeft gehad, moet maken in het buitenland, met name in de hoofdsteden waar de steller geaccrediteerd is. Wat den inhoud der nota betreft, zij ten overvloede geantwoord, dat ondergeteekende niet voornemens is de daarin bedoelde vraag tot de kabinetten van Berlijn of Londen te richten en dat hij aan zich wenscht te hou den het oordeel, welke inlichtingen over de door zijn departement behandelde aangele genheden aan de Volksvertegenwoordiging kunnen worden verstrekt. Het diner,hetwelk de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hunnen voorzitter J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken aanbieden, zal op Woensdag 3 Februari a.s. in het restau- rant-Royal te 's Gravenhage plaats hebben. Naar men verneemt, zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 16 Februari worden bijeengeroepen. Raadhuis te N ij m e g e n. Bij den gemeenteraad van Nijmegen is een voorstel van acht raadsleden ingekomen, om B. en W. uit te noodigen het bouwen van een raadhuis in overweging te nemen. De „Heemskcrck". Reuter seint uit Ponta del Gada, d.d. 30 Jan. Het pantserschip Jacob van Heemskerck is heden naar Nederland vertrokken. Met het stoomschip Rindjani der Rotterdamsche Lloyd vertrokken Zaterdag naar Padang een detachement suppletietroe pen, sterk 3 onderofficieren en 50 minde ren. Hot commando was opgedragen aan den kapitein der artillerie H. M. E. Brodhaag, terwijl tot medegeleiders werden aangewezen de 2e luitenant der infanterie P. R. A. van. Vlodorp en de 2e luit. der genie G. S. Ree man. Den 17en Februari a.s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de tegenwoordige raadadviseur aan het departement van Oor log, de heer F. L. E. A. Abel, in militairen dienst trad, welke hij in den rang van kapi tein der infanterie yerliet, om bij het mi nisterie van Oorlog te worden werkzaam ge steld. Gedurende 35 jaren vervult hij deze bur- geidijke betrekking, laatstelijk als hoofd der buitengewoon drukke Vile afdeeling (Mili tie). Als afdeelingschef heeft de heer Abel een belangrijk aandeel gehad in de voorberei ding, bewerking en uitvoering der militie- en landweerwetten van de laatst verloopen 10 jaren, een arbeid, die veel van zijn krach ten heeft gevorderd, maar waarvan hij zich na eenigen tijd rust te hebben genomen, weer geheel heeft hersteld, zoodat deze hoog gewaardeerde hoofdambtenaar sedert weder met zijn gewone toewijding en opgewektheid zijn ambtsbezigheden op Oorlog vervult. Naar men verneemt is de heer H. J. de Groot, inspecteur van het middelbaar on derwijs te 's Gravenhage,benoemd tot.ridder 2o klasse in de Kroonorde van Pruisen. Medegedeeld wordt dat de bekende Bataksche onderwijzer R. Soetan Casajangan Soripada, die thans to Leiden studeert, is toegetreden tot de redactie van de Bandera Wolanda, het politieke orgaan voor de loy ale Jong-Indiërs en Jong-Chineezen. Het buitengewoon con gres d e S. D. A. P. Het buitengewoon congies der S. D. A. P. zal 13 en 14 Febr. te Deventer worden gehouden. De ramp in Italië. Hoewel de opbrengst der voorstellingen van „Figa ro's Hochzeit", van wege de Opera-vereeni- ging te Amsterdam, Rotterdam en 's Gra venhage gegeven, niet voldoende is geweest pm de onkosten te dekken, heeft het be stuur besloten, het batig saldo van den pro gramma-verkoop, ongeveer .500, te voegen bij de gelden, die te Amsterdam worden bijeengebracht ten bate van de overlevende slachtoffers van de aardbeving in Zuid- I talie. Waarschuwing aan reizi gers naar Frankrijk. De Fran- sche legatie verzoekt het volgende onder de algemeene aandacht te brengen Bij besluit van den Franschen minister van Financiën van 16 December 1908 is vastgesteld, dat, van den 1. Mei 1909 af, reizigers, die Frankrijk binnenkomen, 't zij per spoor, 't zij per boot, slechts 10 sigaren of 20 sigaretten of ongeveer 'n half ons rooktabak bij zich mogen hebben voor ge bruik op reis. Vrouwen en kinderen zijn van deze gunstige bepaling uitgesloten. Men zij er aan herinnerd, dat bovenstaan de hoeveelheden sigaren, sigaretten of tabak moeten worden aangegeven, doch dat daar geen rechten voor geheven worden Het posten van de leden der werkloo- zeneommissie is Zaterdag nog niet aange vangen. Naar gemeld wordt, zal daarmee eerst heden worden begonnen. De grondwerkersvereeniging „.Helpt el kander" deelt inmiddels mede, dat het be sluit tot posten zonder hare medewerking genomen is. Arbeidscontract. Het ar beidscontract is bij de firma Nico ter Kuile te Enschedé niet goteekend. Vrijdagavond vergaderden de arbeiders met de hoofdbe sturen van „De«Eendracht" en „Unitas" ter bespreking van de aan te nemen houding in verband met de aan hen gerichte mede- deeling van de Fabrikantenvereniging, Vrijdagavond door aanplakking in de fabriek der genoemde firma bekend gemaakt. Be handeld werden de volgende voorstellen, respectievelijk van „Unitas" en „De Een dracht". 1. Het contract met fabrieksreglement worde morgen, Zaterdag, geteekend, ter wijl daarbij collectief ontslag uit den dienst wordt genomen met ingang van 15 Februari a.s. 2. Er worde niot geteekend, waardoor de dienstbetrekking op Maandag 1 Febr. a.s. ophoudt. Na uitvoerige discussie werd het laatste voorstel in stemming gebracht en aangeno men met 186 tegen 149 stemmen, benevens 16 stemmen blanco en 2 van onwaarde. Heden zijn dns ongeveer 500 arbeiders niet in de fabriek toegelaten. De sigarenmakers van de firma Onderstal te Wageningen hebben hun ontslag gekre gen, omdat zij weigerden de loonlijst te tee kenen, die hun ingevolge het Arbeidscon- tracht werd aangeboden. Daar de 150 arbeiders van de firma Becht en Dyserinck, fabrikanten van bronswerken en ornamenten aan de Stadhouderskade te Amsterdam hebben geweigerd het hun aan geboden fabrieksreglement te teekenen, zijn allen Zaterdagavond ontslagen. De directie is bereid alsnog met het ontslagen personeel besprekingen te houden over het reglement. Door de arbeiders der Kon. Weefgoede- renfabrrek, voorheen C. T. Stork <fc Co., te Hengelo, is besloten, gezien'het groot aantal ongeorganiseerden op de fabriek, het hun aangeboden Arbeidscontract, geheel zonder hun medewerking tot stand gekomen en zon der één enkele door hen gewenschte veran dering, onder protest te feeekenen, onder voorbehoud, daarop te gelegener tijd terug te komen. Het conflict bij Electra. Naar het Hbl. verneemt, heeft de justitie te Amsterdam aanleiding gevonden in de ver schillende mededeelingen in de bladen, naar aanleiding van het ongeluk in October 1907 gebeurd aan het kabel'huisje van Electra op het Singel aldaar, om een nader onderzoek in te stellen. De ingenieur Bunningh heeft voor den commissaris in de betrokken sectie een verhoor ondergaan. Inbraak. Zaterdagmorgen is in gebroken bij den winkelier Meye.r aan den Einmerikschen weg te Zutphen door drie jon gens, ontvlucht uit het gesticht De Kruis berg bij Doetinohem. Twee jongens zijn reeds ingerekend. Zij hebben bekend. Te Hengelo is Vrijdag de voerman van den heer Polak, uit Almelo, onder zijn eigen vrachtwagen geraakt, waar hij naast liep, doordat de leidsels om zijn been ge raakten. Hij werd dood opgenomen. Noodlottige val. Zaterdag middag kwam de 74-jarige arbeider aan de gemunte-gasfabriek te Bergen-op-Zoom W. van Broekhuizen, van een zolder te vallen. Hij kwam niet het hoofd op den grond te recht; en was terstond een lijk. Een dezer dagen van een steiger te Ber gen-op-Zoom gevallen werkman is Donder dagavond aan de gevolgen overleden. Branden. Vrijdagnacht heeft een lievige brand plaats gehad in den bloomen- winkel van den heer Bor, te Bloomendaal. Het perceel is geheel uitgebrand, de bewo ner moest over het dak vluchten en het ge vaar voor de omwonenden was zeer groot. Alen wist den brand evenwel tot het per ceel zelf te beperken. Zaterdagavond ontstond door een onbe kende oorzaak een felle uitslaande brand in de cartonnage- en kantoorboekenfabriek „Hollandia" aan het Utrechtsohe veer te Leiden, van de heeren Rutgers en Van Rie ten. In een oogwenk sloegen de vlammen, die door de groote hoeveelheden karton en papier ruim voedsel vonden, het dak uit en boden hardnekkigen tegenstand aan de stroomen water, die de brandweer er in goot. Om tien uur bleek het dat men den brand tot een perceel kon beperken, waarvan het bovengedeelte reeds geheel was uitgebrand Verzekering dekt de schade. Zondagochtend omstreeks half vijf zijn te Pernis nabij Charlois drie boerenwonin gen en een wagenhuis, allen met rieten da ken gedekt, door brand geheel vernield. DestoompontdienstEnk- huize n8 t a v o r e n, uitgenomen voor het reizigersverkeer, is heden hervat. Ernstig ij s o n g e v a 1. Bij de Zaterdag gehouden hardrijderij op schaat sen te Tyntje (Fr.) heeft zidh een zeer ern stig ongeluk voorgedaan. De hardrijder B. van der Zee, van Leeuwarden, die ook mee aan den wedstrijd deelnam, vloog met een vaart tegen een der juffers, waarmede de baan was afgebakend, zoodat deze paal af brak. De ongelukkige werd met gebroken ribben opgenomen, per slede naar Akkrum vervoerd en van daar per spoortrein naar Leeuwarden gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Twee kinderen van den molenaar A. Rijkenberg te Nes, zijn door het ijs gezakt en verdronken. Rivierbe rich ten. 30 Januari. Keulen, drijfijs. Lobitli, idem over een-derde der rivierbreodte. Nijmegen, eenig drijfijs. St. Andries (Waal), drijf ijs over een-vierde der rivierbreedte. Arnhem, idem over een-derde idem. Vreeswijk, idem over een-zesde idem. Westervoort, idem over vier-vijf de idem. Kampen, ijs vast. Maastricht (brug), drijfijs over een-twintigste der rivier breedte. Venlo, eenig drijfijs.. Grave, drijfijs over een-vierde der rivierbreedte. St. Andries (Maas), idem over een-vijfde idem. Hoogwater. Gorinchem, drijfijs over een-derde der rivierbreedle. Schoon hoven, idem over een-achtste idem. Krimpen, vol drijfijs. - Dordrecht, idem. Hedel, drijfijs over een-tiende der ri vierbreedte. Moerdijk, idom over drie vijfde idem. Hellevoetsluis, blank water. (8t.-Ct.) rNaar men verneemt zal van wege de vrouwen uit de provincie en de gemeente Utrecht aan de Koningin, met reeds ver kregen instemming van Hare Majesteit wor den aangeboden een kinder-kleedtafel met zilveren waschbenoodigdheden. rNaar men verneemt heeft .de heer H. B. VerLoren van Themaat te Utrecht, zijn ontslag genomen als bestuurslid van de Noord-Nederlandsche Opera, alsmede als be stuurder Vereeniging voor Vocale en Dra matische kunst, idireotrice mej. Cat. Esser. rNaar het Handelsblad ver neemt zijn de eischen van toelating tot'de middelbare technische school van den Neder landschen Aannemersbond vermoedelijk te Utrecht te vestigen, aldus vastgesteld 1. De candidaat moet aantoonen zooveel practische vaardigheid in het timnieren te hebben verkregen, als de gemiddelde leer ling na het afloopen eener Ambachtsschool met driejarigen cursus zich heeft eigen ge maakt. 2. Hij moet eene behoorlijke geoefend heid in het handteekenen bezitten, wat blij ken moet uit het schetsen naar gemakkelijk vlakornament en naar eenvoudige lichamen uit het dagelijksch leven. 3. Hij moet bedreven zijn in het lijn- teekenen en het rondschrift. 4. Hij moet op schaal in teekening kun nen brengenplattegrond, opstand, zijaan zicht en gemakkelijke doorsneden van de voornaamste timmerwerken, alskozijnen, deuren, ramen, blinden, luiken, jaloezieën, vloeren, houten balklagen, standvinken, go ten, kroonlijsten, houten kapspanten, trap pen, enz. en de onderdeelen daarvan. 5. Hij moet in staat zijn in het Neder- landsch een eenvoudig opstel te maken over een onderwerp uit het timmervak. 6. Hij moet blijk geven eenvoudig Ne- derlandsch proza goed te lezen en te ver staan 7. Hij moet vlot kunnen cijferen met geheele getallen, gewone en tiendeelige breu ken en den 2en- en 3en-machtswortel kun nen trekken uit geheele en gebroken getallen, en hij moet het metrieke stelsel van maten, Nederlandsche munten en gewichten kennen. 8. Van algebra moet hij kennen de hoofdbewerkingen met geheele, gebroken en wortelvormenmerkwaardige producten en quotiënten, ontbinden in factoren, grootsten gemeenen deeler, kleinste gemeene veelvoud, vergelijkingen van den lsten graad met één en meer onbekenden en van den 2den graad met één onbekende. 9. Van de meetkunde moet hij kennen de eenvoudigste eigenschappen van den drie hoek, den veelhoek en den cirkelde bere kening van het oppervlak van vlakke figu ren, door rechte lijnen en cirkelbogen be grensd, en van het oppervlak en den inhoud van eenvoudige lichamen. 10. Voor natuurkunde wordt geëischt eenige bekendheid met eetrvoudige natuur kundige verschijnselen, en 11. Eindelijk moet de candidaat blijk geven een eenvoudig stuk Fransch, Engelsch en Duitsch proza te kunnen lezen en ver talen met behulp van een woordenboek. Ten aanzien van de bovenvermelde eischen van toelating is bij de plannen van oprich ting der school uitgegaan van de gedachte 1. dat zonder den eisch te stellen, dat de leerling in het bezit moet zijn van een eind-diploma eener H. B. S. met driejarigen cursus of andere daarmede geheel overeen komende inrichting van onderwijs hij toch in voldoende mate algemeen ontwikkelend onderwijs moet hebben genoten, en 2. dat het Middelbaar Technisch Onder wijs niet onmiddellijk mag volgen op het algemeen ontwikkelend onderwijs, doch, ten einde de noodige practische kennis op te doen, moet worden voorafgegaan door: a. een verblijf gedurende één of twee jaar in de werkplaats, desnoods aangevuld met tee- ken- of rekenonderwijs aan eene Burger avondschool of soortgelijke inrichting of b. het volgen van een cursus aan een Am bachtsschool. Het doel van het onderwijs is door den Aannemersbond als volgt omschreven „Het onderwijs, aan de Middelbare Tech nische School te geven, zal strekken om de gelijke opleiding te verschaffen in het al gemeen aan hen, die zich ten doel stellen de uitvoering van werken van bouwkundigen aard (Onder bouwkunde hier te verstaan zoowel de burgerlijke als de waterbouwkun de). De bedoeling van de school zal dus zijn door algemeene en technische ontwik keling beschaafde mannen te kweeken, die, hetzij als verantwoordelijk leider van bouw werken aannemer, opzichter e. d. ge roepen worden uitvoering te geven aan de plannen van den boven hen staanden *n- genieur, hetzij als patroon in het bouwvak zelfstandig plannen van kleineren omvang 'e ontworpen en uit te voeren". In eene Zaterdag te Utrecht gehou den openbare vergadering van de Vereeni ging voor de belangen der Utrechtsche Noord-Hollandsche Vechtstreek hield de voorloopige voorzitter, de heer A. L. H. Obreen uit 's Graveland, eene openingsrede, waarin hij het vraagstuk besprak, welks op lossing doel der Vereeniging is en dat uit twee deelen bestaat: regeling van wisselen de waterstanden op de Vecht, en droogma-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2