VEILING, BAARN, So Easy p-nez Lumay's Maagbitter. ROOMBOTER Melasse voeder. Prima Beldersche ROOKWORST v|h. Spakleren Tetterode, Met LISSONE. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. A. G. ENGELBERTS en Go. vd VEEN HORSMAN Jr c.s„ ongem. étage of Kamers, W. F. A. GROENHUIZEN, (van de firma A. HUN1NK, Deventer) J. VAN GENDEREN, ZINGENDE VOGELS fijnste kruidenbitter, overtreft alle andere soort gelijke bitteren in smaak en fijnheid. „DE VOORPOST". Huishoudgoederen. - Uitzetten. „HET HUIS TER A A 5 5 Fijne Likeuren en Zeer Oude Genever ERVEN LUCAS BOLS Vraagt uwen winkelier K O HI I N G's Daalders Cacao. Controle Rijkslandbouwproofstations. Vraag prijzen en brochures aan de Suikerraffinaderij king van ongeveer 5000 hectaren uitge- veen le plassen beoosten de Vecht. Wat het eerste punt betreft, is de tegen woordige toestand deze, dat de noordweste lijke kant van de provincie Utrecht een moe ras is, omdat het water niet vrijelijk kan afloopen langs den Leidschen Rijn naar de Noordzee, en kunstmatig gedwongen wordt af te stroomen langs de Vecht in de Zuider zee, wat soms onmogelijk is door hoogen stand van het buitenwater:- Spr. wil, dat de provincie Utrecht haar stem verheffe om dit onrecht te niet gedaan te krijgen. Zij heeft het onvervreemdbaar recht om te eischen, dat de waterafvoer niet door de lagerwonenden wordt versperd en voor afloop van het water is zij naar zijne meening geen cent schuldig. Ten aanzien van de droogmaking der plas sen noemde spr. als baten, voldoende tot goedmaking van de kosten, de opbrengst van den openbaren verkoop der nieuw ge wonnen terreinen en de op het Grootboek staande slikgelden. De droogmaking moest volgens hem wegens de groote economische en hygiënische belangen, die er aan verbon den zijn, geschieden, zoo spoedig mogelijk anders handelen ware plichtsverzuim. De provinciën Utrecht en Noord-Holland moes ten die taak op zich nemen, of, als zij daar tegen opzien, moesten de Staten van beide provinciën den wensch uitspreken, dat de 8taat de droogmaking der plassen ter hand neme. Droogmaking der plassen zou. volgens spr. een aanvankelijke uitgave van 4 millioen gulden vorderen, en het zou 4 jaren kunnen duren eer dal geld weer binnenkomt door verkoop van den drooggemaakten grond. Re geling van de waterstanden van de Vecht zou in een haii" jaar kunnen worden tot stand gebracht door den bouw van een pomp te Muiden, welke niet meer dan een paar ton zou kosten. Spr. zou willen dat de Staat een leening sloot om plassen droog te maken. Dat c.e plassen noodig zijn voor 's lands ver dediging, zooals men gezegd heeft, betwistte hij. Spr. eindigde met een aandrang om lid te worden en de vereeniging financieel te steu nen. Dr. S. Wartena, die daarna het woord voerde, wees er op, dat de Vechtstreek in den winter eenvoudig niet te bereiken is door den ontzettenden modderboel, die slecht werkt op de hygiëne der streek. Daarbij komt dan ook nog herhaaldelijk voor, dat ondeugdelijk water wordt gedronken. Speci aal e Nederhorst den Berg is de toestand te dien opzichte onhoudbaar. Daar is de tu berculose stijgend. Dat dit iets tegen de plas sen bewijst, gelooft spr. niet. De tuberculose mag dus niet op naam van de plassen wor den geschreven, doch door de aanwezigheid der plassen is de strijd tegen tuberculose zeer moeilijk. Verbetering is mogelijk door drinkwatervoorziening en beter verkeer. Ook dient opgemerkt, dat malaria sterk in deze streken voorkomt. Al wil spr. niet pertinent zeggen, dat ook deza^ziekte op rekening der plassen moet worden gesteld, de Vechtstreek is voor malaria beslist gepraedisponeerd en wordt de malaria hier wijder geïmporteerd, dan zal zij hier een zeer gemakkelijk terrein vinden. Da derde spreker, de h«er A. Heineke van Loosdrecht, noemde den toestand, zooals-die nu is, een schande voor provincie en rijk. De ondergrond is zoo, dat de droog making loonend zou zijn. De tijd zal komen, dat bij een hevigen storm bij Loosdrecht, Nederhorst en Nigtevecht de dijken zullen worden weggeslagen. Defensie- belangen noch kosten wettigen een langer uit9tel der droogmaking. De verschillende sprekers werden levendig toegejuicht. De heer Obreen deelde nog mede dat hij persoonlijk rondom de plassen in den grond boringen heeft laten doen en daar uitmun tenden grond heeft gevonden. Onder "de plas sen zal die dus zeker niet minder zijn. Op een ijsschots wegge dreven. Omtrent het wegdrijven op een ijsschots van Harderwijker en Elburger vis- schers, hunne redding door het stoomschip „Havelaar" en hunne behouden thuiskomst, dat reeds in 't kort door ons blad vermeld werd, vernam het Hbld. uit den mond van een der Harderwijker lotgenooten het vol gende „Woensdagmorgen ongeveer 11 uur waren we met sleden van Harderwijk vertrokken om spiering te vangen en bevonden ons op de Zuiderzee in de streek tusschen do Nap per en de punten van het Kamperzatfd. Wij waren ongeveer drie kwartier gaans van den wal en hadden een duizend spieringen per slede, toen de zon onderging. Nog gingen, we met de vangst voort, toen we tot onzen schrik bemerkten dat het ijs ging afzetten. Wij liepen haastig in de richting van den wal, doch kwamen voor een breede opening in het ijs. Toen in zuidelijke richting gaan de, ontmoetten we drie Elburger visschers die evenals wij een weg naar den wal zoch ten. Deze was nergens meer te vindenwij bevonden ons op een ijsschots midden in het water. Daar deze vrij groot was, kwamen we op het denkbeeld hiervan een stuk af te hakken en daarmee als op een vlot terug te varen. Maar ons vlot brak af en we moesten haastig op de groote ijsstrook terugkeeren. Inmiddels was het 6 uur in den namiddag gewordon, een dikke mist kwam opzetten, zoodat wij nagenoeg niets meer konden on derscheiden. Wij wisten geen raad meer en stonden werkeloos tegenover elkaarMaar de koude dwong ons tot beweging. Van het zevental sleden bouwden wij eene beschutting voor den inmiddels sterker wordenden wind en daarin sliepen zelfs een paar der allerver- moeidsten eenige uren. De anderen trachtten zich loopende en dravende warm te houden, steeds hopende dat de schots verbinding zou krijgen met het ijs in den Ketelmond. Toen de morgen grauwde, liepen we op nieuw in alle richtingen langs de kanten van onze schots, maar konden niets anders ont dekken dan het zeewater. Wij deelden het laatste stukje brood met elkaar en maakten juist het plan een slede stuk te hakken om daarvan een vuur te maken, toen we het ge fluit der Nunspeetsche melkfabriek hoorden. We liepen dien kant op, we riepen, schreeuw den en zwaaiden uit alle macht, tever- geefsch De nevel, die weer was neergestreken, ont nam ons alle uitzicht, onttrok ons aan ieders oog. Langzaam kropen de uren van den morgen voorbij. Tegen kwr. over een kre gen we in westelijke richting een boot in 't gezicht. Opnieuw aan 't roepen, schreeu wen en zwaaienvan de boot scheen men er geen acht op te slaan. ,,Het is zeker de stoomboot naar Amsterdam", zei er een, ,,die zich niet kan of mag ophouden". Maar wij bleven doorschreeuwen en gillen, eindelijk... daar draaide de boot en kwam recht naai' ons toe. Op dat oogenblik waren we sprake loos, maar de tranen stroomden ons over de wangen. Liefderijk werden we opgenomen en ver kwikt met warme koffie en heerlijk brood. We waren ruim 22 uren op het ijs geweeBt en het smaakte ons als nooit te voren. Den braven kapitein van de „Havelaar" onzen hartgrondigen dank voor zijn loffelijk ge drag. Tegen 4 uur landden wij op Urk, waar wij menschlievend ontvangen en onthaald werden. Om 5 uur gingen we met de „Havelaar'" naar Kampen, waar we om half acht aan kwamen. Ook daar liet men zich niet on betuigd, schonk ons een heerlijk nachtver blijf en -s morgens een stevig ontbijt met- de reiskosten om naar onze woonplaats terug te keeren. Aan al de goede menschen die tot onze redding hebben bijgedragen en waar voor, zooals wij later hoorden, de burge meester van Elburg in 't bijzonder zich zeer veel moeite heeft gegeven, onzen allerbesten dank. Baarn. Onder vele blijken van belang stelling vierde Mr. Pen alhier zijn 25-jarig jubileum als notaris. Hilversum. De veerdienst per mo torschuit, over 's Graveland op Weesp, was Zaterdag middag weer geopend. Apeldoorn. In het hotel „Keizers kroon", nabij Het Loo, is 's middags brand ontstaan in een plafond, waardoor een ka chelpijp was gebracht. Men meende het vuur gebluscht te hebben, doch blijkbaar is er iets blijven smeulenalthans des nachts braken de vlammen onverwacht op nieuw uit met dit gevolg, dat het gebouw totaal uitbrandde en ongeveer niets van den inboedel kon worden gered. Het bijgebouw en de schuren wist men (o behouden. KamerTan Koophandel. Zaterdag avond 8 uur vergaderde de K. v. K. en Fabr. op het gemeentehuis. Afwezig met kennisgeving de heer H Meersing. Voorzitter de lieer J. G. Kleber. Een schrijven werd voorgelezen van B. en W. waarin werd kennis gegeven van de benoeming van de heeren S. van Vollenho- •ven en A. Eijsink. De heer J Sinnige en H van Haseleu worden aangewezen om de geloofsbrieven na te zien, welke in orde worden bevon den. De nieuw gekozenen worden vervolgeiio b.nnengeleid en nemen ide hun aangewezen plaats in. De voorzitter filiciteert beiden met huD- ue benoeming. De heer Sinnige merkt op, dat de ver kiezing een uitslag heeft gehad welke hem deze wijze van benoeming doet betreuren, •laar hiervoor een 2e stemming noodig was Dat is voor spr. een bewijs dat er te Amers foort nog weinig belang voor den handel is. Spr. wil echter hopen dat beide heeren 1 un volle krachten zullen aanwenden in het btlang van den handel en de industrie. Vervolgens werden de notulen van de 148e vergadering voorgelezen en goedge keurd. Ingekomen zijn de volgende stukken lo Handelsinlichtingen en maandschrift van verschillende statistieken en verslagen Kamers van Arbeid. 2o. Verslag van de werkzaamheden van de Rijksverzekeringbank van 1 Februari 1903 tot 31 December 1907. Worden rondgezonden bij de leden. 3o. Een missive van den directeur-gene raal der Posterijen betreffende de telefoon geschiedenis, waarin wordt gezegd, dat van die zijde niet aan de aandacht ontgaan is dat er dikwijls vertraging ontstaat in de gesprekken Tot verbetering is reeds een lijn van Amersfoort naar Amsterdam inge legd. Om alle bezwaren weg te nemen gaat niet zoo spoedig, doch maatregelen worden getroffen. Kennis genomen. 4o. Een missive van den Minister van Handel en Nijverheid van 8 Januari 1909 Een nieuwe maatregel volgens art. 4 van de arbeidswet, hetwelk in ruime mate zal worden verspreid en die voor den prijs van 10 centen te bekomen is. Wordt ter inzage gelegd bij den secret taris. Voorts worden de heeren Meur sing, van Vollenhoven en Eijsink in commissie be noemd om een praeadvies uit te brengen. Door de benoeming van de nieuwe leden der K v. K. wordt voor het uit te bren gen advies omtrent de Middenstandskamem de heer Vollenhoven als commissielid voor den heer van Duinen benoemd en inzake de octrooiwet de heeren Eijsink en Sinnige ter vervanging van de heeren van Dam en van Duinen. 5o. Een missive van den Minister van Waterstaat, waarin wordt bepaald dat voortaan voorgestelde wijzigingen in de dienstregeling van de Spoorwegen moeten worden ingebracht in de maanden Mei en November bij de Provinciale Commissie van advies, die op haar beurt met een prae advies het verzoek ter kennis van de be trokken Spoorweg Mij. brengt en eveneens aan den Minister van Waterstaat. De medewerking van de leden wordt door den voorzitter ingeroepen De heer Sinnige zou gaarne een vroegere toezending van de noodige dienstwijziging zien opdat met de bezwaren voldoende re kening kan worden gehouden De heer van Haselen brengt een woord van dank aan den Minister voor den geno men maatregel. Spr. wijst er op dat vroe ger een reclame altijd te laat kwam, terwijl nu de gelegenhéid bestaat om voorgestelde wijzigingen te onderzoeken. De secretaris-penningmeester brengt vei volgens verslag uit van het geldelijk be heer. De heer van Haselen en Vollenhoven worden verzocht de rekening en verant woording na te willen zien, die door hun in orde worden bevonden. Bij de rondvraag spreekt de heer Eijsink de wenschelijkheid uit om aan het station een douane-kantoor te verkrijgen. De Voorzitter deelt mede, dat een derge lijk verzoek reeds is afgestuit bij de spoor wegen op grond van te weinig vervoer naar het buitenland. De heer Sinnige. Vroeger hebben wt> reeds een opgave gevraagd "wie daar var wel gebruik wenschten te maken, doch wj konden toen geen behoorlijke opgave van de in te klaren goederen krijgen. Ja zelf a zij, die er het meest <toe hadden aangedron gen, bleven het antwoord schuldig. De secretaris slaat nu de notulen van 17 Mei 1902 op. Hierin staat dat een zelfde zaak ook in behandeling was, doch dat de H. IJ. S. geschreven had dat het goederen vervoer naar het buitenland van te weinig omvang is om Amersfoort tot een douane plaats te maken. Voorzitter. Heeft geen bezwaar om nogmaals stappen te doen om een douane station te hebben, daar zeer waarschijnlijk het vervoer is toegenomendoch we dienen cijfers te kunnen toonen De heer Eijsink zou het betreuren dat- men misschien niet gaarne de cijfers zou willen blootleggen, doch hiermede krijgen wij geen douanekantoor. Spr. steh zich dis ponibel om eenige ingezetenen te polsen, die bij de zaak belang kunnen hebben en zal de gegevens verzamelen en aan de Ka- *mer voorleggen De voorzitter kan zich met dit voorstel vereenigen, waarna de Kamer in een gehei me zitting overgaat. In ons verslag betreffende de zang uitvoering van „Toonkunst" in het num mer van Zaterdag wordt hulde gebracht aan het accompagnement van mejuffrouw Hol- ter. De aandachtige lezer zal begrepen heb ben dat bedoeld is mej. Wolter. De sneeuw maakte gisteren de ter reinen voor voetbal ongeschikt; het Quick- veld werd dan ook afgekeurd. Men verzoekt ons te melden dat de Vereeniging tot opvoeding van halfver weesde-, verwaarloosde- of verlaten kinde ren in het Huisgezin, afdeeling Amersfoort, een algemeene vergadering van leden en be gunstigers zal houden op Vrijdag 5 Febr. 's avonds 8 uur, in het gebouw „Ons Huis", op de Kortegracht no. 1, te Amersfoort. Punten van behandeling 1. Jaarverslag; 2. Voorziening in de va cature van één lid in het Afdeelingsbestuur bij periodieke aftreding; 3. Eventueele voorstellen aan het Hoofdbestuur; 4. Re kening en verantwoording; 5. Vaststellen der Begrooting; 6. Benoeming van afge vaardigden en hunne plaatsvervangers voor de Algemeene Vergadering der Vereeni ging7. Rondvraag, daarna sluiting. De vergadering is toegankelijk ook voor n iet-led en- belangstellenden Als candidate», bedoeld onder 2, worden voorgesteld prof. Kenninck en de heer J. W. Middelburg. De agent van politie W. H. van Amerongen heeft Zaterdag middag met zeer veel moeite een zeven-jarigen knaap van onder het ijs uit de Beek gehaald, waartoe hij zich gekleed te water begaf. Op het politie-bureau werden de levens geesten van het kind, dat reeds bewuste loos was, door den heer Seeuwen, adj.-in specteur, weer opgewekt. Ook werd nog geneeskundige hulp ver leend. Failliet verklaard: 27 Jan. J. Ruwers, wonende te Hilversum aan de Havenstraat no. 109. Jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford rechter-comm., curator mr. V. H. Rutgers D. Bartels, zonder beroep, wonende te Hilversum Huygeasstraat 87. Jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford rechter-comm., cu rator mr. D. H. A. van Voorst Vader. Opgeheven het faillissement van A. van den Berg, reiziger in landbouwartikelen, vroeger te De Bilt thans te Utrecht. Amsterdam. Amersfoort. Daieiyka telefonische Terbinding met de Amsterdamsclie Beurs. Procuratiehouder met Algemeene Volmaoht te Amersfoort J. CATTIE Plantsoen 10. Interc. Telepboon 188, Effecten, Coupons, Incasseeringen. Speculatieve Beurstransactiën a Ia Hausse en a la Baisse. Flnanciëele adviezen en Belegging op grond van langdurige ervaring. Bewaring en Administratie van Fondsen. van de Ruitenplaats „HEUVEL- OÖRD'% met Overtuin en aan- hoorigheden, groot 3 H A., 43 Aren, 70 c.A., ten overstaan van de Notarissen A. BEETS, te Baarn, VAN TRAA en WEVE, te Rotterdam, op Woensdag 17 Fe bruari 1909 bij opbod en afslag, en op Woensdag 24 Febr. d a. v. in combinatiën telkens des avonds te 7l/t uur, in Hotel Zei ler, op het Stationsplein te Baarn. In dertien Perceelen, breeder bij biljetten omschreven en waar van veilingboekjes in tijds ver krijgbaar zullen zijn. Te be zichtigen Dinsdag en Donderdag en op de Verkoopdagen van 1—4 nnr, mits voorzien van een Toe gangsbewijs, te verkrijgen bij de Heeren Notarissen en Ma- kelaars KAKELAARS. Eene Dame wenscht tegen Mei met gelegenheid tot koken. Ook genegen met Dame samen Ie wonen. Br. met opg. van prijs onder lett. Z. bureau van dit blad. alleen de echte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker. Langstr. 42. Reparatièn aan brillen en p-nez. 6 Febr. naar St. Moritz, bijwoning Carnaval op het ijs. 13 Febr. n/h. vermaarde Carnaval te Nice. 22 Febr. Prachtige reis naar Algiers on Tunis 40 dagen. Vraag Progr.. A 10 ets por stuk, LISSONE «fc ZOON, Singel 155, Amsterdam. Alleenreizenden gebruikt onze uitstekende hotelcoupons. Voor privéreizen bekwame gidsen beschikbaar. Vraag per 'I, K.G. f 0.55. Aanbevelend. Teleph. 104. Ar ii hem solifs» ra at 35. met J. F. KIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaien voeder25 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkietenvoeder10 Voeder voor Ind. Vogels10 Zoet Zomerraapzaad12 Lyster- en Leeuwerikenvoeder, per lU kilo18 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per V» kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Riem—Vis' Krachtochtend- voeder voor Hoenders, bevordert het eierlcggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lette daarop. 2l/t 5 25 50 kilo. f 0.45 f 0.9Ö f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar by J. VAN GENDE REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-V1S. Zaadhandel, N. Molstr. 12, Den Haag. Export over de gebeele wereld. Eenig fabrikant M. F. GOOSSENS, Venlo. Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin. Verkrijgbaar in alle Café's en Restaurants eerste Rang en bij de voornaamste Firma's. In Amersfoort bij: J. A. SCHOTEBHA(en gros): DE OREEF, Café „De Arend": Café-Restaurant VAN UNEN. S-..J0OKXXXXXXXXXXXX) Filiaal te;UTR£CJIÏj_OIJDKERKHOF 42. ondergoederen voor Dames. Heeren enjKinderen de eenvoudigste tot de,fijnste soorten. De winkel^ is thans geopend van 9|tot 7 uur. goedkoopste in gebruik is de Znlvere GERECHTIGD tot het voeren van het RIJKSBOTERMERK. (Nederlandsch Wapen met Bijschriften) A t 1.— per pakje van V» Kilo van de N. V. De Model Boerderij te DOORWERTH b[j ARNHEM- Verzending per post voor rek. des ontvangers. Aan onbekenden tegen rembours. word.u wtl nagmuakt M al.t (tlnowd. AMSTERDAM. Gegarandeerd zuiver. Onder Controle van Dr. VAN HAMEL ROOS en HARMENS. Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3