BINNENLAND. 2*n geleverd te hebben van goeden wil en j van den oprechten wensch en niet alleen tot overeenstemming met Turkije te komen, 1 maar ook eene nieuwe politiek te beginnen, die door de wederzijdsche belangen is opge legd en aan de beide staten eene vrije, 1 vreedzame ontwikkeling zou hebben verze- j kerd." Hierop wordt aan Turkije het ver- 1 wijt gedaan, dat het de onderhandelingen gerekt heeft en door zijn optreden, inzon- j derheid door den boycott, de Bulgaarsche openbare meening heeft geprikkeld. Dan gaat do nota voort: Nadat het beginsel der vergoeding van do werkelijk benadeel de materieele belangen werd aangenomen en hunne waarde royaal met 82 millioen francs berekend werd, steeds onder de voorwaar de, dat de Turksche regeering niel zal ver zuimen Bulgarije's onafhankelijkheid te er kennen, meent de Bulgaarsche regeering, na een zoo langdurig uitstel van de oplossing der kwestie en na de groote nadeel en die den Bulgaarschen handel zijn toegebracht, dat zij het boven vermelde beginsel niet meer kan handhaven, behalve voor de schadeloos stelling voor de Orientspoorwegèn. Ondanks alles echter en om nog een bewijs van hare oprechte bedoelingen tegenover Turkije to geven, verklaart de Bulgaarsche regeering zich bereid de door haar bepaaldo schadever goeding te betalen, wanneer de Turksche re geering er toe genegen is binnen een korten termijn de Bulgaarsche onafhankelijkheid ie erkennen. In het tegenovergestelde geval en als de onafhankelijkheidskwestie, onder welk voorwendsel ook, steeds verder wordt uitgesteld, zal de Bulgaarsche regeering zich bevrijd rekenen van eene verplichting, die zij vrijwillig op zich nam. De Bulgaarsche regeering is van meening, dat zij, na al het mogelijke te hebben gedaan voor eene onbe krompen oplossing van de kwestie en voor de handhaving van den vrede, niet zou kunnen worden gelaakt, als de noodzakelijkheid haar mocht dwingen de meest geschikte middelen te zoeken en de belangen van het land te verzekeren. De nota eindigt mot het verzoek aan de mogendheden, de Bulgaarsche regeering te helpen, opdat de erkenning van de onafhan kelijkheid worde bereikt. Daarmee zouden alle eventualiteiten, die den Balkanvrede konden storen, uit den weg geruimd zijn. In tegenstelling tot de in het buitenland verspreide opvatting, dat Turkije officieel geen grensverbetering heeft verlangd, werd in Sofia gewezen op den inhoud van een tele gram van den grootvizier, waarin gezegd wordt: ,,De Turksche regeering beoogt bij 't verlangen van eene grens verbetering niet eene vergrooting van haar gebied, want dat heeft zij niet noodig, maar deze verbetering is noodig om gemakkelijker verkeersverbin- dingen voor de bevolking van het district Kirdjali te verkrijgen." Verder wordt ge zegd „De grootvizier heeft bij de uitnoodi- ging van den Bulgaarschen gemachtigde naar Konstantinopel de bedoeling hem op de kaart de noodzakelijkheid van zulk eene ver betering te toonen en bij deze gelegenheid de vraag te stellen, terwijl de eisdh van eene geldelijko compensatie een weinig wordt ver minderd." Aan de Vossische Ztg. wordt uit Berlijn bericht, dat de mogendneden, die het Ber- lijnscho verdrag hebben ondertoekend. zoo wel in Sofia als in Konstantinopel vriend- schappelijke^ raad zullen geven. In Sofia zullen zij er op aandringen de mobilisatie van het leger niet voort te zetten Aan de Porto zullen zij raden af te zien van het opwerpen van de vraag van afstand van grondgebied of grensverbotering. Bij wederzijdache ge neigdheid daartoe zullen de mogendheden dan er naar streven, dat de rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Konstantinopel en Sofia over de kwestie van de geldelijke schadevergoeding weder worden opgenomen Men verheelt zich intusschen niet in de Europeesche kabinetten, dat mogelijk de be zwaren te groot zijn om tot hervatting van de rechtstreekseho Turksch-Bulgaarsche on derhandelingen te komen In Sofia inzon derheid volhardt men bij het standpunt, dat Turkijo Bulgarije moet uitnoodigen tot her vatting van de directe onderhandelingen. Daarom zijn de mogendheden overeengeko men, eventueel zelf het bedrag vast te stellen van de schadevergoeding, die Bulgarije aan Turkijo moet betalen. Turkije. Konstantinopel, 31 Jan. De sta tuten van de nationale bank in Turkije zijn Vrijdag definitief goedgekeurd. Konstantinopel, 1 F ebr. De leider van het comité-Fidakiaran en alle voor eenigon tijd in heentenis genomen leden zijn weder in vrijheid gesteld. De lieden die hen hadden aangegeven en, op grond van valsche stukken, oorzaak waren van hunne gevangenneming, zijn in preventieve hech tenis gohouden. Varacnlgd* Staten. Panama, 1 Febr. De ingenieurs, die den aanstaanden president Taft vergezellen, hebben den dam van Gat jen onderzocht. Zij hebben geen gebrekon gevonden in de fundeering of in den bouw. Men denkt, dat hun rapport de plannen voor den aanleg van het kanaal volledig zal goedkeuren, Londen, 1 Febr. Mor 1, de secretaris van de Congo Reform Association in Enge land, heeft Zaterdag een telegram van den Congo Reform Association in Amerika ont vangen, luidende, dj»4 do icgeering van do Vereenigde Staten weigert de inlijving van den Congostaat to erkennen, behalve als die geschiedt onder gunstiger omstandigheden, en dat de houding van de staatssecretaris en den nieuwen minister van oorlog overeen komt mot dio van don Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Sacramento, 1 Febr. De gouver neur heeft den laatsten brief bekend go- maakt, dien hij van president Roosevelt heeft ontvangen. Daarin wordt gezegd, dat hij geen bezwaar heeft tegen eene wet, dio verbiedt, dat vreemdelingen land bezitten, waarbij alle vreemden gelijk behandeld wor den. Maar om een strijd met de grondwet te voorkomen, moet dio wet uitdrukkelijk een bepaling bevatten, dio van hare werking uitsluit rechten, bij verdrag tusschen de Vereenigde Staten en vreemde natiën ver zekerd. Venezuela. X e w-Y o 1* k 2 Febr Uit Caracas is bericht ontvangen, dat het O. M. bevel heeft ontvangen eene instructie te openen tegen Castro, die beschuldigd wordt van aanspo ring tot eene poging om president Gomez ie vermoorden. Zuid-Afrik*. Kaapstad, 1 F e b r. Er is nu eenige waarschijnlijkheid, dat het tot een compromis zal komen in de vraag van de hoofdstad van het vereenigde Zuid-Afrika. Kaapstad zou de zetel zijn van de wetgevende macht, Pretoria do zetel van het bestuur, en Bloemfontein de zetel van de rechterlijke macht. Allerlei. vUit het departement de l'Indre wordt gemeld, dat de gravin de Lesseps, weduwe van den beroemden ingenieur Ferdinand de Lesseps, te Parijs in den leeftijd van 58 jaar is overleden. Par ij s, 1 Februari. De rechtbank heeft Henri Lemoine, den pseudo-fabrikant van diamanten, bij verstek tot 10 jaren ge vangenisstraf cn 3000 fres. boete veroor deeld N e w-\r ork, 1 Febr. Het Amerikaan- sche stoomschip St. Louis, welks roer gebro ken was, is heden namiddag hier behouden aangekomen Londen, 1 Febr. Op de reede van Yarmouth werden hedennamiddag bij het in de lucht springen van een gezon'ken vaartuig tengevolge van eene ontploffing, zes per sonen gedood en een gewond. Milaan, 1 Fe b r. Op de rivier de Adda bij Calolzio is een bark omgeslagen. Negentien personen verdronken, waaronder 17 arbeidsters in spinnerijen. C a n t o n, 1 F e b r. Een vloot van rivier booten is door brand vernield. Er zijn 170 verkoolde lijken te voorschijn gebrachtve len worden vermist. Melbourne, 1 Febr. De stoomboot Clanzanaldo met eene lading tarwe naar Adelaide en Durban bestemd, heeft schip breuk geleden bij Edith Burgh. Van de be manning zijn 46 personen verdronken, meest Aziaten. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Maandag 1 Februari. Geopend 's avonds 8^ ure. Ingekomen is het bericht van het over lijden van mr. J G. Bevers, in leven .Minister van Waterstaat, dat. reeds namens de Kamer met oen brief van rouwbeklag is beantwoord en voor kennisgeving wordt aan genomen. Nog is ingekomen een missive van den heer mr. Regout, houdende mededeeling dat hij tengevolge van zijne Denoeming tot minis ter van Waterstaat heeft opgehouden lid der Eerste Kamer te zijn. Aangenomen voor kennisgeving. Verder is ingekomen ocne dankbetuiging van den Italiaanschen gezant, namens Zijne Regeering, voor de door de Eerste Kamer betuigde gevoelens van deelneming in de ramp welke Italië getroffen heeft. Aangenomen voor kennisgeving. Mededeeling wordt gedaan van de ver schillende ingekomen bescheiden en boekwer ken, waarna besloten werd Dinsdag 11 uur aan te vangen met de behandeling der Staats- begrooting in openbare ziiving. Berichten. De Staatscourant van Dinsdag 2 Febr. bevat o.m. de volgende Koninklijke beslui ten benoemd bij de infanterie bij hun tegen woordig korps tot le luitenants P R. Kui per, van het 4e, J. Schoon van het 11e regi ment tot militie le luitenant de militie 2e luitenants H. V. B. Wijnmalen, J. J. Seis, N. P. Steinweg, A. Sprenger, H. J. Kerner, M. ten Broek, A. Visscher, C. J. A. van Lede, C. A. J. Dijkstra, J. A. M. Beukers, J. H. Krake, O. Iken, F. M. Kattenburg, E. Hübner, W. R. van Hulst en P. C. Ap pel, allen van de grenadiers en jagers, M. Knorringa, J. P. Servatius, J. Boerboom, C. Dijckmeester en H. G. J. Nijkamp, allen van het le regiment, H. R. Klinkenberg en H. M. J. E. A. Schoenmaeckers, beiden van het 2e regiment, C. de Bruijn van het 3e regiment, W. Simon Thomas, J. Donker, L. G. van Stein, G. W. de Vries en W. J. L. Verbeek, allen van het 4e regiment, J. C. A. de Kruijff en A. Mulder, beiden van het 5e regiment, W. H. Staring en B. H. van de Broek, beiden van het 6e regiment; W. C. de Jong, J. H. M. Besseling, J. L. Len- sing, C. W. Kunst, M. F. Covens, allen van het 7e regiment, A. P. Bruijn, A. P. Benjaminse, van het 8e regiment, J. Oosten, H. Meulenkamp, E. Wijk en P. Albarda, van het 9e regiment; G. Vierkant van het 10e regiment; benoemd tot reserve le luitenant de reser ve 2e luitenants J. M. F. E. Wiutgens en P. J. Hamelberg, beiden van het 2e regi ment H. Haspers, van het 4e regiment, H. Salomons, M. Hillenius en D. E. da Costa, allen van het 7e regiment infanterie; benoemd bij de landweer-infanterie tot le luitenant der 2e luitenant H. C. G. Schut jes van het 21e district tot reserve lc luitenant de reserve 2e lui tenants A. A. Kramer in het 19e district, L. de Hartog in het 41e, H. Reinders in het 30e, J. Woldendorp in het 10e, G. Ab- ma in het 2e, F. Gartzen in hot 35e, F. B. A H. van Apeldoorn in hot 16e, G. P. Piersma, in het 19e en J. Schoondorp in hot 11e landweerdistrict; benoemd tot notaris te Aalten J. H. W. Mensink, candidaat aldaar op verzoek eervol ontslagen W. N. Repe- lius en G. C. Terlaak, als notarissen te Am sterdam toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan M. Dijs, tuinbaas op den huize Grooneveld onder Baarn bevorderd tot le klerk bij het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie J. Th. F. Bruvn, thans 2e klerk; opnieuw benoemd voor één jaar tot admi nistrateur bij het militaire hospitaal te Pa ramaribo de gepensioneerde kapitein-kwar tiermeester van hot Indische leger J. v. d. Winkel toegekend de gouden medaille der Oranje- Nassau-orde aan den assistent bij de keurin gen in het koloniale etablissement te Am sterdam M. A. Bergman. benoemd to. officier in de orde van Oran- je-Nassau de luitenant ter zee le klasse A. Merkus eervol ontslag verleend uit den zeedienst met 16 Februari a.s. aan den officier van gezondheid uer zeemacht E. C. Lorentz, on der toekenning van pensioen, en het bedrag van het pensioen ingevolge de artikelen 2 sub 3", 19, 20, 24 en 26 der „Pensioenwet voor de zeemacht 1902" bepaald op 1352 's jaars bevorderd met ingang van 21 Febr. a.s. bij de zeemach. tot officier van gezondheid der 1ste klasse, de officier van gezondheid der 2e klasse A. G. Theunisse; opnieuw toegekend een pensioen van 47b 's jaars, voor den tijd van één jaar, te rekenen van 16 Dec. 1908, aan den tij delijk gepensionncerden luitenant ter zee der 2e klasse titulair G. L. Mulder, inge volge de artikelen 4 en 31 der „Pensioen wet 1902" in verband met de artikelen 24 en 19 der gewijzigde wet van 28 Aug. 1851, Stbl no. 127. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van H. K. H. de Hertogin van Albany, braclit gister voormiddag een bezoek aan de Israëls-tentoonstelling bij de firma Goupil en Cie. op de Plaats, te 's Gravenhage. II. M. de Koningin-Moeder deed gis terenavond aan het Hollandsche spoorsta tion te 's Gravenhage Haar Zuster, de Her togin van Albany, die, na bijna twee weken ten paleize van H. M. te hebben gelogeerd, via Vlissingen naar Engeland terugkeerde, uitgeleide. In het Kon. paviljoen, voor welks perron de trein wachtte, waren ter afscbeidsbegroe- ting aanwezig de Engelsche gezant bij ons hof met enkele leden der legatie, generaal De Meester, waarnemend gouverneur dei- Residentie en de burgemeester, baron Sweerts, met welke autoriteiten koningin Emma en de Hertogin zich eenige oogen- blikken onderhielden. Toen het oogenblik van vertrek was aan gebroken, namen de Koningin Moeder en Haar Zuster een hartelijk afscheid. Nadat de Hertogin in den salonwagen had plaats genomen, wisselden de Koninklijke Vrouwe en Haar vertrekkende logé nog eenige har telijke afscheidsgroeten. Daarop klonk het fluitje van den treinge- leider en precies op tijd, 8 uur 17 min. ver trok de trein. Na de Hertogin uitgeleide te hebben ge daan, bezocht H. M, de Koningin-Moeder de liefdadigheidsvoorstelling, in het Gebouw voor K en W. gegeven ten bate van het Koningin Emmafonds tot steun van hoogbe jaarde behoeftigen. De Prins wordt morgen uit Schwerin in Den Haag terugverwacht. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Te Winsc'hoten heeft Zaterdag avond de heer mr. H. I. SöhÖnfel'l, burge meester dier gemeente, eene vergadering ge houden met het bestuur der afdeeling Win schoten van de „Vereeniging voor gezond heids- en vacantiekoloniën", om eventueele maatregelen te bespreken voor het aanbie den van een huldeblijk aan H. M. de Ko ningin. Uit een schrijven van het dames-oomité te Veendam werd medegedeeld, dat de 6bad Groningen alleen een huldeblijk wil aanbie den. De overige gemeenten wil Veendam doen samengaan. Te Winschoten oordeelde men, zou er iets in het noorden worden bereikt, in den geest als door H. M. op 21 Jan. jl. te kennen werd gegeven, dat dan noch van een plaatselijk comité, noch van het bestuur bovenge noemd het initiatief moest uitgaan, maar dat het hoofdbestuur der genoemde vereeniging, die zaak behoorde aan te vatten en de bijeen te brengen gelden te bestemmen voor het fonds tot stichting van een koloniegebouw. De vergadering besloot zich tot dat hoofd bestuur te wenden, met het voorstel samen werking te bevorderen tusschen alle gemeen ten in de drie noordelijke provinciën, voor zoover deze nog niet tot een bepaalde keuze gekomen zijn. De vereeniging Oost en West heeft, naar „Het Vad." bericht, ook het initiatief geno men tot het aanbieden van een geschenk aan H. M. de Koningin. De vereeniging wil optreden als vertegen woordigster van allen, in Nederland geves tigd, die in Indië hebben geleefd, of die daarmede betrekkingen onderhouden. Het geschenk zal een zuiver Indisch karakter dragen. Mevrouw Van ZuijlenTromp, met wie hierover in overleg getreden is, heeft zich als presidente van Boeatan bereid ver klaard, de gewenschte medewerking te ver- leenen. De verjaardag van den Duitschen Keizer. Met grooten luister is Zondagavond in de prachtig ver sierde feestzaal van het Restaurant „de Twie Steden te 's Gravenhage, door de Duitsche Vloot vereeniging in Den Haag, het verjaars feest van Keizer Wilhelm gevierd. Behalve vele leden der Duitsche kolonie uit den Haag en enkelen uit Rotterdam za ten aan het feestmaal aan, de Duitsche ge zant bij ons Hof, de heer von Müller, met, de leden der legatie en de ambtenaren der Duitsche kanselarij, de predikant der Duitsch-Evangelische gemeente aldaar, ds Gravemann en onze landgenoot de lieer Noorduijn, consul van Duitschland te Nij megen. In afwijking van het in de laatste jaren gevolgde gebruik, dat de gezant de offi- cieelc tnfelrodevoeringen hield, was ditmaal die taak weggelegd eensdeels voor een be stuurslid der Vlootvereoniging zelve, ander deels voor den Duitschen predikant. De heer W. Atzroth, lid van het bestuur, bracht in hoogst sympathieke bewoordingen hulde aan H M. de Koningin, de Heer- scheres over het land, dat voor velen zijner landgonooten een tweede vaderland is ge worden en wns overtuigd de tolk te zijn van alle dischgenooten, waar hij uitsprak dat de Duitsche kolonie zich van harte gaarne aan sluit bij het Nederlandsche volk in zijn in- nigen wensch dat de vreugdevolle verwach ting, waarin H. M. verkeert, in vervu. .og moge komen. Er volgden donderende hoera's en spon taan werd het oude Wilhelmus gezongen. Ds. Gravemann hield eenige oogenblikk-»n later de feestrede op den Keizer schetsen de het onnoemlijk vele, dat Keizer Wilhelm tot' dusver ten beste van het vaderland en de gemeenschap tot stand heeft gebracht en hoeveel het vaderland aan Z. M. verschul digd is. De predikant stelde in het licht het hooge aanzien, dat de Duitsche Keizer in vorste lijke kringen geniet en waarvan hij, zeide spreker, nog onlangs het getuigenis mocht ortvangen van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden. Daarna den Keizer als Vredevorst schil derende, hield spreker zich overtuigd dat eenmaal de geschiedenis eerst recht het licht zal laten vallen op wat door den Duitschen souverein op dit gebied is bewerkt en dat als dan de dank daarvoor nog algemeener zal worden dan op het oogenblik reeds te con- stateeren valt. Ten slotte wees ds. Gravemann op de kolossale werkkracht van den Keizer, van wien met het volste recht getuigd kan wor den, dat niets wenschelijks hem vreemd is en die zijn beste krachten geeft aan al wat Hem naar beste weten toeschijnt, het belang van Zijn volk, dat hij lief heeft, te kunnen bevorderen. Mocht het Keizer Wilhelm, zoo e:ndigde spreker, gegeven zijn nog een on afzienbare reeks van jaren de steun van dat volk te blijven. Met groote geestdrift werd deze rede to - gejuicht en gevolgd door het „Heil Dir mi Siegeskranz". Later in den avond werd een telegram van gelukwensch en aanhankelijkheid lao den Keizer gezonden. De vroegere Duitsche gezant te 's Graven hage zond in den loop van het feest, van uit München, waar hij thans gezant is, een tele- grafischen groet aan de feestgenooten Het diner werd gevolgd door een v:- o- lijk commers, tijdens hetwelk nog verse ïl- lende redevoeringen werden gehouden, o. a. door den gezant den heer v. Müller, die verzekerde dat hij met voorliefde zijn ;t als vertegenwoordiger des Keizers- b,. 1 et Nederlandsche Hof vervult en dien post 1 g lang hoopt te behouden. Uit de woning van den Portugeeschen gezant te 's Gravenhage hing gister de vlag halfstok. Het was een jaar geleden dat de Koning en Kroonprins van Portugal werden vermoord. Het Casablanca-incident. De gezanten van Frankrijk en. Duitschland bij ons Hof deponeerden gister aan het bu reau van het Hof van Arbitrage, overeen komstig artikel 3 van het Compromis, de memoriën in zake het Casablanca-geschil be stemd voor de partijen, de arbiters en het Hof van Arbitrage. Hieruil blijkt dat var. uitstel van de be handeling van deze zaak, waarvan onlangs een gerucht ging, op dit oogenblik geen sprake is. Audiënties. De gewone audiën ties van de ministers, van waterstaat en van landbouw, handel en nijverheid zullen Woensdag, die van den minister van oorlig op Donderdag en die van de ministers van koloniën en marine op Vrijdag niet gehou den worden. Nederland en Venezuela. Over een bericht der Vossische Ztg., dat Castro naar Venezuela zou terugkeeren na dat de moeilijkheden met de mogendheden geregeld zijn, schrijft het Mémorial Diplo matique (dat in betrekking staat tot Vene- zolaansche revolutionairen): „Wij kunnen der Voss. Ztg. verzekeren, dat zij zeer slecht ingelicht is over Venezolaansche zaken. In dien de heer Castro voornemens was naar zijn land terug te keeren, om het bewind te hervatten, zou hij gearresteerd worden. Zon der te rekenen, dat de rechtmatige baat, door zijn wreedheden gewekt, waarschijnlijk de openbare gerechtigheid zou vooruitloo- pen. „Wij kunnen hier bijvoegen, dat het Ber- lijnsche blad geen flauw begrip heeft van de fantastische combinatie, welke geleid heeft tot de reis van den heer Castro naar Ber lijn", zegt het blad De Vossische Zeitung verneemt naar van uit Berlijn aan de N. C. geseind wordt van goed onderrichte zijde, dat Venezuela bereid is Nederland groote tegemoetkomend heid te toonen, maar zich niet wil verne deren voor Nederland, men gelooft daarop, te kunnen vertrouwen, dat Nederland niet sterk genoeg is om een succesvolle actie, vooral niet een succesvollen landveldtocht, te ondernemen. Ook gelooft men niet, dat de andere mogendheden een krachtig ingrij pen van Nederland tegenover Venezuela zul len gedoogen. Spoorwegdienstregelin gen. De minister van Waterstaat heeft aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken een schrijven gericht, waarin hij zegt, dat de ondervinding heeft geleerd, dat de tel kens na bekendmaking der ontworpen dienst regelingen der spoorwegen in grooten getale ter kennis van het departement van Water staat gebrachte wenschen en bezwaren niet volledig kunnen worden onderzocht wegens gebrek aan tijd. Hij veelt daarom aan wen schen of bezwaren ten aanzien van bestaan de dienstregelingen ter kennis te brengen van de leden der commissie van advies over spoorwegdienstregelingen in elke provincie, die de ingediende verzoeken kunnen beoor- deelen, in verband met de aan hen bekende omstandigheden van plaatselijken aard en zoo zij dat wenschelijk mochten achten, aan den minister van Waterstaat voorstellen kunnen doen om die onderwerpen te doen behandelen in de eerstvolgende vergadering van de commissie. Dit dient uiterlijk in den loop der maanden Mei, resp. November te geschieden. De verkrijgbaarstelling en toezending van de ontwerp-dienstregelingen blijven evenwel van belang om de betrokkenen in de gelegen heid te stellen omtrent in die ontwerpen op genomen nieuwe regelingen hun opmerkin gen op de thans gebruikelijke wijze ter ken nis te brengen. Eerst e-K a m e r-z e t e 1. Voor den vacanten Eerste-Kamerzetel in Limburg vacature mr. L. Regout schijnt dit maal een buitengewoon animo te bestaan. Verschillende namen van personen worden genoemd, die in aanmerking wenschen te komen voor lid van het Hoogerhuis. Op de eerste plaats Jan Truijen, „de boerenwo ning" wiens candidatuur in de pers bestre den en aanbevolen wordt. Verder graaf d'Ansembourg, burgemeester van Amstenra- degraaf De Geloes, uurgemeester te Eys- denen last no least, de heer mr. A. Savel- bergh, rechter in de arr.-rechtbank te Maas tricht. Zelden is het gebeurd merkt de Tijd op dat voor een Eerste-Kamerzetel zooveel liefhebbers blijken te zijn. De stem ming van 11 Februari wordt, met spanning te gemoet gezien. Negen leden der Pix>v. Staten van Lim burg bevelen voor de aanstaande verkiezing van eein lid van de Eerste Kamer, ter ver vanging van mr. L. H. W. Regout, thans minister van waterstaat aan, jhr. mr. Louis van der Maesen de Sombreff, kantonrechter te Heerlen, welke verklaard heeft eene even tueele benoeming aan te nemen. Kamerverkiezingen. Nu de heer Zijlma geen candidatuur meer wil aanvaarden in het district Zuidihorn, worden naar het Hbl. meldt genoemd als voor- loopige candidaten der vrijzinnigen de hee- ren mr. Th. de Meester, Frans Netscher en E. M. Feenstra, landbouwer. De M. en S.-bode deelt mede, dat het Kamerlid mr. Patijn te Sommelsdijk op Woensdag a.s. een redevoering zal houden over: „Vrijhandel of Bescherming" en dat het Statenlid Vegtel over dat onderwerp met hem in debat zal treden. Als ernstige candidaten voor de vacature van lid der Tweede Kamer voor het kies district 's-Hertogenbosch, die zal ontstaan door het zich niet meer verkiesbaar stellen van jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, komen in aanmerking de heerenA. J. M. Mutsaers, kapelaan van St. Pieter, en mr. I. A. Swane, advocaat-procureur en lid van den gemeenteraad, beiden aldaar. In Het Volk wordt medegedeeld, dat de ongesteldheid van het Kamerlid Van der Zwaag zich heeft herhaald en dat hij in het vervolg geen spreekbeurt meer mag ver vullen. Mr. Ruyssenaers, gevolmachtigde op do Londensche conferentie voor zeerecht, wordt dezé week eenige dagen verwacht in Den Haag. Daarna keert hij, ter bijwoning van de laatste zittingen naar Londen terug. De Min. van Marine heeft gister den luitenant ter zee le klasse A. Merkus, bij diens aftreden als adjudant en als chef van 's ministers kabinet, medegedeold dat het H. M de Koningin heeft behaagd Gem te be noemen tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Bij Kon. besluit is aan J. Verkerk, brigadier der rijksveldwacht te Vlissingen, verlof verleend tot het aannemen der zilve ren eeremedaille, verbonden aan de orde van den Rooden Adelaar, hem door Zijne Majesteit den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Men schrijft uit 's Gravenhage: Mr. H. Graaf van Hogendorp was gisteren 40 jaar bestuurslid der afdeeling 's Graven hage van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, in hert hoofdbestuur van welke Maatschappij hij ook vele jaren zitting heeft. Dit herinneringsfeest werd te zijnen huize ingeleid door het bekende Toonkunstkwar tet (de heeren Hack, Voerman, Verhallen en van Isterdaal), dat den jubilaris in den kring zijner huisgenooten en van enkele be langstellenden, onder wie de Commissaris der Koningin, mr. Patijn, een muzikale hulde bracht, na een hartelijke toespraak van den heer Verhallen. Het kwartet speel de heit adagio uit Opus 59, no. 2 van Beet hoven, waarna de jubilaris, blijkbaar ver rast, voor deze huldebetuiging <lankte en de hoop uitsprak, dat de goede samenwerking van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst met de artisten, waarvan hij ook de kwartetleden als vertegenwoordigers be schouwde, zou mogen blijven bestendigd, in het belang van de plaats, welke de toon kunst thans in onze samenleving inneemt. Nadat nog mr. Patijn het woord had ge voerd, aanvaardde de jubilaris als herin nering aan dezen dag een fraaie photogra- fische groep van het Toonkunstkwartet. Mr. H. graaf van Hogendorp te 's Gra-. venhage mocht gisteren nog verschil lende andere dan de reeds gemelde bewijzen van belangstelling met zijn 40-jarig be stuurslidmaatschap van Toonkunst ontvan gen. Bij monde van den voorzitter jhr. Von Fisenne, werd hem het honorair lidmaat schap aangeboden, terwijl de heer Gysberti Hodenpijl van Hodenpijl hem namens de zangvereeniging een bloemenhulde schonk, voor welke bewijzen van vereering de heer Van Hogendorp hartelijk dank zegde. Volgens te Domburg ontvangen be richt is in den ziektetoestand van dr. J. G. Mezger te Parijs eenige verandering ten goede gekomen. Het gevaar zou thans weer geweken zijn. Na eene kortstondige ongesteldheid is Zondag te 's Gravenliage op bijna 76-jari- gen leeftijd overleden de heer Ferdinand Ernst Lintz, kunstschilder, sedert 1851 wer kend lid van hel schilderkundig genootschap „Pulchri Studio". R. Basch. t Te Hannover, waar hij een fabriek van goochel apparaten had, is in 73-jarigen ouderdom overleden de heer R. Basch. Op de kermissen in ons land was de overledene heel wat jaren een goede be kende. Du itsch geld aan de gren zen. Door ruim 300 bewoners van Barger- Oosterveen is een adres gericht aan H. M. de Koningin, houdende verzoek het verbod tot het uitgeven \*an Duitsch geld voor de

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2