BINNENLAND. lingen mei Bulgarije to laten verdwijnen, zal, volgens den correspondent van do Fr&nkf. Zig. te Konstantinopel, door de Porte ont wijkend beantwoord worden Rij gewaagt er van, dat deze stap in de Turkse lie kringen den ongunstigsten indruk en groot verzot in 't leven moet roepon. De grootvizier mag on der gec-no omstandigheden den eisch der grensverbetering laten vallenzij is van meer gewicht dan de betaling van een bedrag als schadevergoeding, want daarvan hangt do beveiliging van Europeesch Turkije af. Turkije is beslofen de vraag der grensverbe tering aan de conferentie te onderwerpen, om zijne vreedzame bedoelingen kenbaar te maken. Het doorziet het spel van Bulgarije, dat door het lawaai van de laatste dagen 't «r op toelegt Turkije in het ongelijk te stel len. Maar dit lawaai zal het niet afbrengen van zijn vast besluit. Het verdrag van Ber lijn wijst Oost-Rumelie aan als eene Turk- ache provincie; zijne grenzen waren niet landsgrenzen, maar provinciale grenzen, waarbij geen strategische, maar enkel admi nistratieve overwegingen golden. Wordt Oost-Kumelio nu voor goed bij Bulgarije in gelijfd, dan moet er eene lundsgrens ge trokken worden en mag Turkije niet beroofd worden van de voor zijn bestaan vereischte mogelijkheid om de voor zijne verdediging onmisbare strategische stellingen te bezetten. Uit Sofia bericht de Vossische Ztg., dat men zich daar niet wil schikken in een on- rechtvaardigen druk en zich ook niet tot ver der uitstel wil laten bewegen, omdat de re geering niet het verwijt op zich kan laden, dat zij eene bloote fanfaronnade heeft ver richt in den vorm van militair machtsver toon. Met andere woorden: de regeering zal do toerustingen niet staken, als zij niet af doende waarborgen krijgt voor het eindelijk afdoen van de geschillen met Turkije en voor de erkenning van de onafhankelijkheid van Bulgarije. P a r ij s 2 F e b r. Pichon deed in den ministerraad mededeeling van den staat van zaken tusschen Turkije en Bulgarije en zette het voorstel uiteen van Rusland, strekkende om Tut wij e in naam van Bulgarije schade loos te stellen, door Turkije de schadeloos stelling te verschaffen, welke bij de regee- ring te Sofia is gevraagd. Pichan gaf aan de gezanten instructies om het voorstel te steunen. Er bestaat eene volledige overeenstemming tusschen Frank rijk, Engeland en Rusland. Egypte. Cairo, 2 F e b r. Op eene mooting van do „Egyptische algemeene vergadering" dienden oen aantal leden gedrukte nota's in waarin do instelling wordt gevraagd van een Kamer van Afgovaardigdeu als door den wet- ge ven den raad in .December verzocht. Japan. Tokio, 2 F e b r. De minister van buitenlandsche zaken Komoera hield in het parlement eene rede, waarin hij uitweidde over deu vredelievende» aard van de Japan - sclie buitenlandsche politiek. Het Engelsoh- Japansche verbond, verklaarde hij was voortdurend toegenomen in kracht. De be trekkingen i-et Rusland, Frankrijk en Duitscbland worden ook steeds boter en de verklaring van vorst Bnlow in den Duitserhen ^rijksdag heeft getoond, dat er volkomeu overeenstemming heerscht tusschen Japan en Duitschland. Ten aanzie:, van het Verre Oos ten blijft Jap»n het beginsel van de open deur in China huldigen. Wat de Vereenigde Staten en het landverhuizersvraagstuk be treft, is Japan overtuigd, dat de Vereenig de Staten geen maatregelen zullen nemen, die zouden kunnen leiden tot internationale verwikkelingen. Japan is voornemens, met inachtneming van den opzeggingstermijn van een jaar, in het volgende jaar aan de staten kennis te geven van den afloop der handels verdragen, en onderhandelingen aan te knoo- pen over nieuwe verdragen. V«rMnlgd« Staten, Bij de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van de jaarwedde van den president der Vereenigde Staten van 50,000 tot 100,000 dollars, zijn eenige me- dedeelingen gedaan over de kosten van het presidentschap. Deze kosten bedragen van het op 30 Juni 1909 eindigende dienstjaar 229,430 dollars. Van dit bedrag krijgt do president 50,000 dollars als traktement en bovendien 20,000 dollars als vergoeding voor reiskosten. De traktementen van de in het Witte huis te Washington aangestelde personen bedragen ongeveer 70,000 dollars. Het houden van paard en rijtuig voor het Witte huis vordert 35,000 dollars, de kolen- rekening bedraagt 6000 dollarsvoor druk kosten is ongeveer een derde van dit bedrag noodig. Voor persoonlijke uitgaven van den president staan 25,000 dollars tot zijne be schikking. Naast de verhöoging van het traktement van den president is ook in overweging die van do jaarwedden van den vice-president en van do leden van het hoogste gerechts hof en de andere bondsgerechtshoven. Zuld-Af rika* Londen, 2 Fobr. De bladen melden uit Kaapstad, dat de conventie besloot dat het bondsparlement te Kaapstad zal verga deren, doch dat Pretoria de administratieve hoofdstad zal worden. Kaapstad, 2 F e b r. De convtf&tie is op alle punten tot volkomen overeenstem ming gekomen; zij wordt morgen gesloten. Er bestaat aanleiding om te gelooven, dat de gisteren gemelde schikking is aangeno men. Tweede telegram. Het wordt be vestigd, dat de conventie met algemeene stemmen Kaapstad heeft aangewezen als zetel van de wetgevende macht en Pretoria als dien van het bestuur. Allerlei. vGraaf Zeppelin, de man die zooveel gedaan heeft, om den Engolschen den schrik voor een Duitschen inval aan te jagen, heeft van zijn persoonlijke vredelievende bedoe lingen blijk gogoven, door eene benoeming tot bestuurslid van het Eugolsch-Duitsche verzoeningscomité aan te nemen. vIn Londen zijn tot nu toe 36.108 ou derdomspensioenen toegekend. vIn de Tottenham-street te Londen brak Zondagnacht een brand uit, die de be woners van een huis midden in den diepsten slaap verraste en twee personen het leven heeft gekost. Daarenboven werden vijf per sonen zwaar gewond. Een moeder wierp haar zuigeling uit een venster der tweede verdie ping eenige brandweerlieden toe, aan wier handen het kind echter ontgleed en op de straatsteenen te pletter viel. vHet stoomschip „Clan Ranald" is op de Australische kust bij Edithburg op 200 mijlen afstand van Adelaide vergaan. Bij zeer zware zee kreog het schip slagzij, en verloor het zijn stuur, waarna het omsloeg en zonk. Van de opvaronden zijn 24 gered, veertig onder wie de kapitein en bijna alle officieren zijn verdronken. Het schip was met een lading graan op weg van Melbourne naar Adelaide en Durban. vEr moeten plannen bestaan om te Mes sina nog vóór de lente een hotel van 300 kamers te bouwen. Een en ander met het oog op den stroom van vreemdelingen, dien men verwacht, om het tooneel der jongste aardbeving te bezoeken. v Te Rome is Maandag een hospitaal- trein van de Maltezer ridders uit Napels aangekomen met 24 gewonden, die door de stoomboot Catalonia uit Messina naar Na pels waren gebracht. Er waren twee grijs aards bij, een van 105 en een van 101 jaren. vEr moet zich in de zeestraat van Mes sina een onderzeesche vulkaan bevinden. Ge loofwaardige personen vertellen, dat ze een week voor de aardbeving ter boogie van Santa Teresa di Riva het water in de zee tot eene aanmerkelijke hoogte stolpvormig hebben zien verheffen. Dit verschijnsel her haalde zich meermalen. Birmingham (Alabama), 2 F e b r. 17 personen zijn gedood en velen gewond door eene ontploffing, die is voorgekomen in de Shortcreekmijn, eigendom van de Bir mingham Coal and Iron Company. Kameroverzicht Eerste Kamer. Gisteren werd begonnen met de alge meene beschouwingen over de staatsbegroo- ting. De lieer Laan klaagde over de groote slachtigheid onzer wetgeving en uitte de hoop, dat bij de aanstaaude verkiezingen de geloofskwestie met de gehate scheiding des volks niet meer op den voorgrond zal wor den gebracht. De heer Stork weersprak ten stelligste de bewering in het voorloopige verslag, dat de Twentsche nijverheid bloeit ten gevolge van bescherming, en dat de metaal-nijver heid over 't algemeen in noodlijdenden toe stand verkeert Spreker was over 't algemeen in de gege ven omstandigheden tevreden met het tegen woordige kabinet. Spreker verdedigde uitvoerig de vrij-libe- rale partij tegen de beschuldiging van te voeren een conservatieve reactionnaaire bourgoispolitiek, om zoodoonde de rijken te bevoorrechten. Integendeel ook de vrij-libe- ralen willen alle leden der maatschappij op voeren tot hoog er peil. Met nadruk kwam spreker >-op tegen de voorstelling als zou de partij der vrij-liberalen een groep van egoïs ten zijn. De lieer Van Volzen bepleitte be spoediging van de ouderdomsverzekering. De heer W o 11 j e r, lettende op het standpunt, dat dezer dagen door den heer Treub, en ook zelfs door de sociaal-democra ten wordt ingenomen ten aanzien van religie en metaphysica, vroeg of dit soms verband hield met de aanstaande verkiezingen. Spreker betoogde, dat in de verhouding van het individu tot de gemeenschap het zwaartepunt gelegen behoort te zijn in de ordonnantiën Gods. Dit geldt zoowel voor het sociale als voor het politieke leven. De heer Van Leeuwen, tredende in uitvoerige financieele beschouwingen, was niet gerust omtrent onzen financieelen toe stand en verwachtte in de naaste toekomst ook geen belangrijke verbetering. Eene amortisatie van ruim 4 millïoen per jaar, bij een schuldenlast van ruim 1100 millioen, is onvoldoende. Spreker betoogde voorts het rijksbelang van spoedige voorziening in den geldelijken nood der gemeenten. Uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten is daartoe niet voldoende. De heer Godin de Beaufort wenschte eveneens versterking van de mid delen en drong aan op meer bezuiniging, vooral bij de uitvoering van bouwwerken. De heer Van Nierop oordeelde den financieelen toestand zorgeischend, maar niet zorgwekkend. Heden voortzetting. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 3 Februari bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten erkend en toegelaten als consul van Co lumbia te Rotterdam Ch. Hische Möller; benoemd tot directeur van het Centraal Magazijn voor militaire kleeding en uitrus ting de luitenant-kolonel-intendant W. A. H. Doorman, toegevoegd aan den hoofd intendant. aan den officier van administratie der 2e klasse J. Mager met 16 Februari a s. eer vol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van tijdelijk pensioen. H. M. de Koningin heeft Maandag mr. Telders, benoemd vice-president van den Hoogen Raad, als zoodanig ter beëediging ontvangen. De Prins kwam heden middag kort na twaalf uur in den Haag terug. De Hertogin van Albany bracht vóór Haar terugkeer naar Engeland een af scheidsbezoek aan H. M. de Koningin. Geschenk aan H. M. de Ko ningin. Het huldeblijk der eclitgenooten der officieren van het Nederlandsche leger aan Hare Majesteit de Koningin zal bestaan uit een zilveren presenteerblad met eene inscriptie. Het comité heeft zich vergewist, Jat dit geschenk Hare Majesteit welgevallig zal zijn. Het provinciaal huldeblijk in Limburg zal bestaan uit oen klok voor de kinderka mer. De overblijvende gelden zullen bestemd worden voor de kweekschool voor vroed vrouwen, te Maastricht op te richten. Voor gesteld wordt in het comité van dames zit ting te doen nemen de vrouwen van burge meesters uit de 13 voornaamste plaatsen der provincie. Men meldt uit 's Gravenliage lïij Koninklijk besluit is aan den minister van Oorlog, luitenant-generaal F. H. S a- b i o n, adjudant in buitengewonen dienst van H M. de Koningin, tot herstel van ge- z-ndheid verlof verleend ingaande 4 Febr en eindigende 4 Mei of zooveel vroeger als mogelijk zal blijken. De minister van marine is gedurende het l.p.l ïelde verlof belast met de waarneming van het beheer van het departement van oorlog. Nederland en Venezuela. ITot waren de Staatsraad Asser en de luit. ii-r zee le kl. Surie, adjunct-gedelegeerde ter Vredesconferentie 1907, thans toegevoegd aan de gevolmachtigden ter conferentie be treffende zeerecht te Londen, die door den Minister van buitenl. zaken werden geraad pleegd over den bekenden represaillemaat regel tegen Venezuela en welke bij uitstek ter znke kundigen werden aangeduid in het Regeeringsantwoord aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Kamerverkiezingen. In het district Hoogezand is door de liberale kiesvereeniging voorloopig candidaat ge steld mr. P Rink te 's Gravenliage. Jhr. mr. D. J. de Geer, lid der Tweede Kamer, zal Woensdagavond te Schiedam een redevoering houden overHet ministerie- Heemskerk. De anti-rev. kiesver. Nederland en Oranje te Haarlemmermeer c. a. besloot in begin sel de Candida tuur van den heer Passtoors als lid der Tweede Kamer te steunen. De anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje te Wildervank heeft tot voorloo pig candidaat voor dg Tweede Kamer in het kiesdistrict Assen gesteld den heer H. Bos Kzn., lid van de Prov. Staten voor Rotterdam. Vijftigjarig jubileum. De meesterknecht der pijpenfabriek P. Goe- dewaagen <fc Zoon te Gouda, de heer P. de Mol, herdacht gisteren den dag, waarop hij voor vijftig jaar in deze fabriek in dienst kwam. Hem werden verschillende geschenken aangeboden. Jozef Israels in Amster- u a m Jozef Israels is Zondagmiddag met zijn zoon, Izaak den schilder, zijn dochter en kinderen en juffrouw Keller in Amster dam gekomen, om bij Buffa eu Zonen zijne eigen schilderijen, vóór zij naar de eigenaars teruggaan, nog eens te zien. De heer Slag mulder haalde hem aan het Centraalstation met een verwarmde automobiel af. Op het perron kwam de hoofdconducteur van den Haagschen trein op hem af en zei ..M'nheer, u zoekt zeker m'nheer Israels, dat kleine heertje. Hij zit daar in de coupé, l.ij moet het wezen, want ik heb hem her kend aan het portret, dat in sommige kran ten stond". En zóó was het; lachend en blij kwam Israëls uit de coupé, ging met haastige pas sen mee naar de automobiel, door velen eerbiedig gegroetwant de uit de trein ko- m< nden stootten elkander aan en zeiden „Daat gaat Jozef Israëls!" Voor den kunsthandel van Buffa geko men, zei Israëls: „Ieder zorgt voor zijn .eigen lijfen wilde uitstappenmaar de jonge, sterke voerman van de automobiel nam in een wip Israëls zachthandig tusschen de armen en tilde hem er uit. Israëls, op vasten grond, keek lachend en verbaasd Mn en zei: „Je bent me een knaap!" In de kunstzaal was hij al leven en be weging. De jonge 85-jarige vertelde van zijn verjaardag en de hartelijkheden toen on dervonden, van de vele brieven, waaronder vai spoorweg-ambtenaren, en vooral vele van oude heeren van zijn leeftijd en nog ouder. Een 92-jarig jongeling schreef hem „M'nheer Israëls, ik ben 92 en ook nog sterk, gezond en vroolijk. Wij kunnen elkaar de hand reiken. Als u 92 is, hoop ik u te kunnen feliciteeren". Israëls ging van de eene schilderij naar de andere en maakte allerlei opmerkingen. Bij die, toebehoorende aan den heer Cro mer (een gezin om tafel aan het middag maal), zei hij„dat heeft me moeite gekost, daar heb ik wat aan gepeuterd. Die twee lichten (er zijn twee ramen in, tegenover elkaar) dat was me iets Jozef Israëls was ook nieuwsgierig naar de schilderijen van zijn zoon Izaak. Zij waren Zaterdag pas uit Parijs gekomen. Het zijn weer van die Fransche meisjes: staan de, zittende of in gang, door Izaak geschil derd, als men ze zoo op het moment ziet. Er is een groot doek bij, waar het eene meisje het andere het haar goed doet. Of men het leven ziet! Jozef Israëls was vol bewondering over het werk van zijn zoon, in het bijzonder over een klein meisjeskopje, dat hij klassiek van schildering vond. Een ander vond hij min eer goed, maar toch verbazend knap. Weldra ging het gezelschap maar den huize Van Laar, waar eenige kunstvrienden en eigenaars zijner werken met hem en zijne familie en den heer Slagmulder en vrouw het tweede ontbijt gebruikten. Israëls was daar de opgewekte van allen. Hij gevoel le zich gedrongen een woord te zeggen. En dat woord was vol dank voor de erkenning hem op zijn 85ste jaar bewezen. In eenvoudige woorden, zei hij zeer veel innigs, dankbaars en aandoenlijks, overgaande in het humoris tische. De aanwezenden waren zeer onder den indruk. Hoe de menschen het te weten waren ge komen is een raadsel, maar toen Jozef Israëls tegen 5 uur bij Van Laar uitkwam om in de automobiel te gaan, stond het er voor de deur zwart van de menschen, die zich ver drongen om den grooten, kleinen man te zien en te groeten. N. v. d. D. Door het hoofdbestuur van de „Libe rale Unie" is aan de afdeelingen het volgende schrijven gezonden Uit meerdere afdeelingen is tot ons de vraag gekomen, hoe het hoofdbestuur denkt over de houding met het oog op de a.s. ver kiezingen, meer bijzonder met betrekking tot de Vrijzinnig-democraten aan te nemen. Het spreekt vanzelf dat bij de beantwoor ding van deze vraag op den voorgrond moet staan dat onzerzijds alles moet worden ver meden. wat strijd kan uitlokken tusschen fracties die zoo dicht bij elkander staan. Deze strijd, die op den uitslag der verkie zingen in vrijzinnigen geest zeer nadeelig zou werken, zal o.i. alleen worden voorko men, door wederzijds elkanders districten te eerbiedigen. Wij geven daarom aan onze afdeelingen liet advies al het mogelijke te doen om de districten, waar thans de Unie-liberalen zit ting hebben, voor dezelfde richting te be houden en tot bereiking van dat doel voor strijd niet terug te deinzen, maar aan den anderen kant in de districten, thans door Vrijzinnig-democraten ingenomen, geen Unie-liberanl candidaat te stellen. De Vrije Liberalen. Naar het Hbld. verneemt, heeft de afdeeling Amster dam van den Bond van Vrije Liberalen be sloten een reeks leden-vergaderingen te be- leggen met introductie, waarin verschillende sprekers onderwerpen van actiieele politiek zullen behandelen. Centraal Comité van anti- rev. k i e s v e r e e n g i n g e n. Vrijdag 5 Februari komt het Centraal Comité van Anti-revolutionaire Kiesvereenigingen bijeen ter voorbereiding van 'e komende generale verkiezingen. (St.) De twist in d e S. D. A. P. Het Volk van Maandagavond bevat een mededee ling omtrent de „partij-conferentie", die Zondag den geheelen dag tot 's avonds 10 uur heeft geduurd en waarop de bedde stroo mingen in de partij door verschillende op den voorgrond tredende personen waren ver tegenwoordigd. Blijkens deze mededeeling werden de vol gende voorstellen besproken de partij waarborge aan de Marxistische richting volledige vrijheid van meenings- uiting binnen de grenzen der bestaande re soluties hiertoe geeft de partij bij Het Volk een weekblad onder een Marxistische, redactie J-3 redacteur maakt tevens deel uit van de collectieve redactie van Het Volk door de oprichting van bedoeld weekblad heeft de Tribune haar reden van bestaan verlóren en dient dus te worden opgeheven. Het slot der besprekingen was, dat het denkbeeld van de oprichting van het week blad met de daaruit voortvloeiende gevolgen van weerszijden zou worden overwogen. Dat in den loop van deze week aan het Partij bestuur zou worden meegedeeld, wat liet re sultaat dezer overwegingen zou zijn en dat daarna het Partijbestuur zou beslissen of het eti. voorstel in bovengenoemden zin zou in dienen voor het buitengewoon congres. Het Hbld. meldt: In ons avondblad van 29 Januari j.l. is medegedeeld, dat de Tribune-groep nog vóór het a.s. buitengewone congres der S. D. A. P. zou vergaderen, ten einde haar houding vast te stellen. Naar wij vernemen heeft deze vergadering j.l. Zondag te Amsterdam plaats gehad, op denzelfden dag dus als de „partij-conferen tie". Het resultaat der besprekingen was liet besluit om de Tribune, het orgaan der Marxisten, als zelfstandig blad te doen voort bestaan. Ondanks dit besluit, dat afwijkt van de ter „partij-conferentie" geuite wenschen in zake opheffing der Tribune als zelfstandig orgaan, acht men in beide kampen van Marxisten en revisionisten het vinden van een modus vivendi niet uitgesloten. In de Zaterdag gehouden vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. was o.a. blijkens „Het Volk" ingekomen een schrij ven van het bestuur van de Duitsche Partij iu antwoord op de klacht van het P. B. in zake het opnemen in de „Vorwörts' van een artikel over de crisis in de Hollandsche par- tij. „Het Duitsche Partijbestuur schrijft, dat het onze bezwaren over dat artikel aan de redactie heeft overgebracht. Verder: „Wij ontkennen volstrekt niet in welko moeilijke situatie de Hollandsche partij zich bevindt en betreuren het zeer, indien dat artikel in de „Vorw&rts" de op vereeniging aanstu rende pogingen van het Hollandsche partij bestuur zou hebben tegengewerkt." Vervolgens wijst het Duitsche P. B. er op, dat zij de pers niet kan verbieden kritische artikelen over buitenlandsche partijen te pu- blicecren, doch erkent dat dit met de noo- dige voorzichtigheid dient te gebeuren." Ned. Tooneelverbond. On der voorzitterschap van den heer Marcellus Eniants had Maandagmiddag een buitenge wone algemeene vergadering plaats van het „Ned. Tooneelverbond". Aan de orde was in de eerste plaats de benoeming van een redacteur van „Het Tooneel". De heer A. Reyding verdedigt namens de afd. Amsterdam de candidatuur-Vaillant, vooral op grond van zijn artikelen in het Handelsblad. De heer mr. dr. C. A. Vail- lant wordt hierop met algemeene stemmen verkozen. De voorzitter dankt den heer Mignon voor de tijdelijke waarneming van de redactie. Alsnu moesten worden verkozen twee le den van het Comité van Dames Patronessen. Aanbevolen werden mevrouw Gompertz Jitta en mevrouw EvertsPierson, die ook met algemeene stemmen werden verkozen. De voorzitter deelt mede, dat er juist weer een nieuwe vacature is ontstaan, door het bedanken van mevrouw Top van Rijn Naeff, in welke vacature dus op een vol gende vergadering zal moeten worden voor zien. De Noor d-N ederl. Opera. De 0. H. Ct. verneemt, dat de exploitai e der Opera van mej. Esser van dien aard is, dat einde Februari de voorstellingen zullan .rJcn gestaakt. Onze zeeofficieren in Cu- r a 9 a o. Het Vad. veraam, dat niet minder dan 8 Nederlandsohe zeeofficieren, dienende aan boord van onze oorlogsschepen, die tij dens het geschil met Venezuela, Willemstad (Curagao) aandeden, zich tijdens hun ver blijf aldaar verloofd hebben met Cura9ao- sclie meisjes. Neerbosch. Door wijlen mej. II. H. Wakker te Deventer, is aan de weos- inrichting te Neerbosch de som van 1000 vermaakt. Arbeidscontract. De stucadoorsknechten te Almelo staak ten Maandagmorgen den arbeid, in verband met hun weigering om het door de patroons ontworpen arbeidscontract te teekenen. 'i'e Leeuwarden had de organisatie van de stucadoorspatroons geweigerd in het con tract met de gezellen een bepaling op te ne men, waarbij den gezellen bij werk buiten de stad vergoeding voor kostgeld werd toe gekend, wat tot dusver steeds regel was. Toen nu Maandagmorgen van de gezellen, die insgelijks georganiseerd zijn, werd ge vorderd het aangeboden contract zonder die bepaling te teekenen, staakten allen het werk, meldt de L. C. In het geheel bedraagt het aantal stakers van deze categorie ver reweg het grootste deel van het geheele aan tal slechts twee bleven doorwerken. De loodgietersgezellen (20), vereenigd in een neutrale organisatie, staken eveneens, omdat de patroons wenschten uit het con tract uit te schakelen de voor de gezellen gunstige bepalingen van art. 1638 c en d. Nagenoeg alle schildersgezellen, metse laars en opperlieden te Zutphen hebben, naai de Z. Ct. meldt, tot Zaterdagavond gewei gerd het arbeidscontract te teekenendien tengevolge zijn ze Maandag door de patroons uitgesloten. Slechts enkele schilders en met selaars hebben geteekend en zijn aan 't werk geblevendie werden van en naar huis be geleid door politie, omdat tegen enkelen be dreigingen waren geuituitgeslotenen be proefden ook hen te bewegen niet aan 't werk te gaan. Er wordt druk gepost. In 't geheel zijn een 150 a 160 'man uitgeslotenzij worden door hun organisatie geldelijk gesteund. De fabrikantenvereeniging te Enschedé heeft den besturen der textielbonden medege deeld. dat bij voortduring van den tegen- woordigen toestand de arbeid aan die fabrie ken van al de aangesloten firma's over zes weken wordt opgezegd en veertien dagen daarna wordt gestopt. Up zes na zullen dan alle lexSelinr ich tingen gesloten worden. Slechts drie fabrikanten zijn niet aangeslo ten. De firma Becht en Dyserinck te Amster dam blijft bereid te confereeren met de ge delegeerden van haar personeel, doch iriet met de vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen. Dientengevolge hielden de besturen van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond, den Chr. Metaalbewerkersbond, het R. K. Me taalbewerkers-secretariaat, de afd. metaal bewerkers van den Chr. Werkmansbond Maarten Luther Maandagavond een bijeen komst in het gebouw van den R. K. Volks bond. Het resultaat der bijeenkomst was dat zal worden vastgehouden aan den eisch, dat de organisatie dooi de directie zal worden er kend. Voorts zal blijven gehandhaafd de eisch tot wijziging va nhet door de directie voorgelegde reglement, waardoor het con flict eigenlijk is ontstaan. Inmiddels is gistermorgen het geheele personeel weer aan den arbeid, gegaan. Deze voorloopige schikking duurt evenwel slechts tot a.s. Zaterdag. Tot zoolang heeft de directie gelegenheid gegeven het regle ment te teekenen. Zooals hier boven reeds werd gemeld, moeten de werklieden even wel niet voornemens zijn ook na het eindi gen van dien termijn van hun eischen af te zien. Dewerkverschaffingaan de Kostverloren vaart te Am sterdam. Nog dagelijks komen zich werkloozen aanmelden voor de werkzaam heden' aan de Kostverlorenvaart. Thans zijn er 160 personen aan het werk. De stakende werklooze grondwerkers hebben nog geen ge volg gegeven aan de bedreiging, om de le den van de commissie ten behoeve der werk loozen te posten. Broedertwist. Zondag mil- dag werd een droevig drama afgespeeld ten huize van de gebroeders D. aan de Oude Kraan te Arnhem. De twee gebroeders kre gen om een kleinigheid ruzie, waarvan het gevolg was, dat de een den ander met eao schoenmakersmes een steek in de rechter zijde toebracht. De getroffene zakte ineen, terwijl een straal bloed door zijn kleeding stroomde.. Dokter Koekoek werd in allerijl ontboden en verleende de eerste hulp, waar na de ongelukkige naar het stedelijk zie kenhuis werd vervoerd. De politie was wel dra ter plaatse, die het mes in beslag nam en den dader arresteerde. A. Ct. ♦-•Inbraak. Op het Hattemsche veld bij Apeldoorn is in den avond bij den heer van Z. ingebroken. De dief of dieven wisten een bedrag van ruim f 70 buit te maken. Door de politie werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, dcch tot op heden zonder resultaat. Brandstichting. Naar de N. R. Ct. meldt, wordt de oorzaak van den brand onder Pernis aan kwaadwilligheid ge weten. De politie heeft onverwijld een onder zoek ingesteldéén persoon werd gear resteerd. Eene poging tot brandstichting in bedoeld pand, vóór ongeveer jaar ge pleegd, werd voorkomen; de beklaagde werd toen tot drie jaren gevangenisstraf veroor deeld. De Limburgsche Frans Rosier. Hermanus Leenders, de beruch-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2