BINNENLAND. Berlijn, 9Pebr De Fransch Duit- sche overeenkomst betreffende Marokko is heden voormiddag in het departement van buitenlandsche zaken door staatssecretaris von Schoen ui gezant Cambon onderteekend. P a r ij 9 Febr. De minister van buiten landsche zaken Pichon heeft in den minister raad de tusschen de Duit6che en Fransche re geeringen gesloten overeenkomst ter tafel ge bracht. De tekst, goedgekeurd door de beide kanselarijen, is hedeu morgen te Berlijn onderteekend. De overeenkomst is door Frankrijk ter kennis gebracht van Spanje, Rusland en Engeland en door Duitschland medegedeeld aan Oostenrijk en Italië. Deze modedeeling is op de gunstigste wijze door de mogendhe den ontvangen Tweede telegram. In Parijs is met rechtmatige voldoening het groote nieuws ontvangen van de heden morgen om half elf tusschen Frankrijk en Duitschland gesloten regeling. Deze regeling is van Duitschland uitgegaan en het besluit van langdurige overleggingen, die in den loop van den zomer van 1907 te Tanger tusschen de gezantschappen van Frankrijk en Duifsch- land hebben plaats gehad en in de eerste da gen van Januari jl. te Berlijn hervat wer den. De verklaring, die onderteekend is door den rijkskanselier vorst Bülow en den ge zant Cambon, heeft groote overeenkomst met de artt. 2 en 4 van hei Fransch-Engel- sche accoord van 6 April 1904. Zij houdt de erkenning in van het steeds door Frankrijk voorgestane gezichtspunt, dat Duitschland in Marokko slechts economische belangen heeft; zij bekrachtigt de politieke belange loosheid van dezen staat, terwijl zij hem plechtig den vol9trekten en volledigen waar borg van zijne economische belangen verze kert. De verklaring werd aan de rijkskanselarij ingegeven door do behoefte aan eene over eenstemming, die aanhoudend aan den dag kwam, tusschen de groote mogendheden. Zij is oene aanwijzing van de begeerte van de rijksregeering en van den Duitschen Kei zer om inniger mede te kerken aan het werk van algemeene pacificatie, dat de taak is van Frankrijk, zijne bondgenooten en zijne vrienden. Men is er zeker van, dat het Fransch- Duitsche accoord betreffende Marokko goed zal worden opgenomen, zoowel in Petersburg en Madrid als in Londen. Engeland kan niet anders dan zeer voldaan er over zijn, dat het door Duitschland de beginselen ziet be krachtigd, waaraan het zijne toestemming verleende reeds van de maand April 1904 af. Men moet ook niet vergoten in Frank rijk, dat Engeland door de loyale medewer king van zijne diplomatie gedurende de laat ste jaren op gelukkige wijze heeft bijgedra gen tot de bevrediging, die heden tusschen Frankrijk en Duitschland, wat Marokao be treft, tot stand is gebracht. B e r 1 ij n, 9 F e b r. De Marokko-over- eenkomst heeft den volgenden inhoud De regeering der Fransche republiek, die on voorwaardelijk vasthoudt aan den waarborg der onschendbaarheid en onafhankelijkheid van het Sherifiaansche rijk, is besloten de economische rechtsgelijkheid in stand te houden en dientengevolge den Duitschen handel en nijverheidsbelangen ter plaatse niet tegen te werken. Anderzijds is de Duit- sche regeering, welke in Marokko uitslui tend economische belangen nastreeft en welke erkent da» de bijzondere politieke be langen van Frankrijk met den waarborg van orde en vrede daar ter plaatse enz. ver bonden zijn, beslist geneigd deze belangen niet te weerstreven. Beide regeeringen ver klaren dat zij-geen maatregelen te haattzul- len nemen, noch zullen aanmoedigen welkè geschikt zouden rijn te haren gunste of ten gunste van welke andere mogendheid .ook» voorrechten te scheppen en dat zij zullen trachten hun onderdanen, aan wie de vol voering van dit alles mocht worden opge dragen, gemeenschappelijk daaraan te doen deelnemen. P a r ij s, 9 Febr. Minister Pichon verklaarde aan een medewerker van de Temp, dat de indruk bij de mogendheden is, uat geen daad meer bevorderlijk kan zijn aan den algemeenen vrede aan de Fransch-Duitsche overeenkomst. Hij bracht hulde aan de vredelievende gevoelens van Duitschland. Pnus Radolin, Duitsch ambassadeur te Parijs, verklaarde, dat de goede verstand houding van duurzamen Aard zal zijn en zal tooncn, dat men met goeden wil alle geschillen kan oplossen. De Russische gezant Xelidow zeide, dat de overeenkomst door Rusland gunstig zal worden ontvangen, omdat zij strekt tot handhaving van den vrede. Graaf Khevenhuller, de Oostenrijksche gezant, gelooft dat ook Oostenrijk tevre den zal zijn, omdat liet steeds getracht heeft de overeenstemming te bevorderen omtrent Marokko tusschen zijn bondgenoot Duitschland en zijn vriend Frankrijk. P a r ij s, 9 Febr. In de wandelgangen der Kanier werd het bericht over het slui ten der overeenkomst met groote voldoe ning ontvangenalle partijen wenschen zich er geluk mee, dat de diplomatieke horizon helderder wordt Ook in den SenAat werd hef-aluiten der overeenkomst met algemeene voldoening vernomen. P a r ij s, 9 Febr. Minister-president Clenienceau drukte tegenover een modewer ker van de 8'ècle zijne voldoening uit over het Fransch-Duitsche accoord. Die voldoe ning moot kalm en waardig zijn en geenszins luidruchtig trionifeerend. Het accoord wijst op het einde van de politiek van speldeprik- ken, de politiek van het aan land gaan te Tanger. liet accoord is heden tot stand ge komen, dan zij de voortdurende loyauteit van onze houding in Marokko, ook bij de jongste gebeurtenissen in Marokko. Clemen- coau, die altijd aan elke verovering van Marokko vijandig was, verheugt zich, dat Duitschland eindelijk overtuigd is van de zuiverheid van Frankrijk's bedoelingen en het recht van bevoorechten staat erkent, dat wij in Marokko bezitten. Zonder nieuwe bemoeiingen te verlangen, is het onmisbaar, dat Europa op ons kan rekenen in het ge val van onlusten en lat wij op dat punt in overeenstemming zijn met alle staten. In antwoord op de vraag of er in het tegenwoordige aecoord eenige contra-praesta- tie is. verzekerde Clemenceau, dat Frank rijk voldoening heeft gekregen zonder eenige compensatie, zonder iets te beloven, zon der eenige uitgedrukt© t f geheime contra- praestatie. Perzlé- Teheran, 9 Febr. Er is een ernstig oproer uitgebroken te Rjescht. De gouver neur en verscheidene ambtenaren werden door de omwentelingsgezinden vermoord, I)e konak en de aangrenzende post- en tele graafkantoren werden door lien in brand gestoken Teheran, 9 Febr. Het Petersburg- sche telegraafagentschap bericht uit Rjescht De omwentelingsgezinden verbrandden en plunderden gisteren het huis van den gou verneur De gouverneur moet gevlucht zijn. De derwischen en kozakkeu, de khan van Talig, in 't geheel honderd man, zijn ge vlucht in het Russische consulaat. Uit Tabriz wordt bericht dat de omwen telingsgezinden eene zware nederlaag heb ben geleden. Bijna de geheele stad bevindt zich in handen van de eeringstroepen. Chili. Santiago de Chili, 9 Febr. De lijkopening van den kanselier van het Duit sche gezantschap bevestigt, dat hij het slachtoffer is geweest van moord, die diefstal tot drijfveer heeft gehad. De portier is ver dwenen de justitie zet haar onderzoek voort. De president der republiek had eene conferentie met den rechter van instructie, van wien hij eischte, dat de moord spoedig zou worden opgehelderd. Allerlei. vDe Mauretania is in 4 dagen 20 uur 27 minuten van New-York naar Queen- stown gevaren, d. i. voor de Oostwaartsch© reis de kortste tijd. Buenos A y r e s, 9 Febr. De sta kingsbeweging, die in de laatste dagen te Rosariö u orak ten gevolge van de verhoo ging der belastingen, neemt voelbaar in omvang toe. 33 bedrijfstakkeu zijn in sta- fcing gegaan. Handel en nijverheid zijn ver ia md P a r ij s, 10 Febr. Renard en Cour- tois, de beide beklaagden in den moord op den bankier Remy, zijn veroordeeld, de eer ste tot levenslangen, de tweede tot 20 jaren dwangarbeid. Bordeaux, 10 Febr Een kabel telegram bericht, dat Maandag eene ontplof fing is voorgekomen te Quays in Senegal, in het kantoor van een huis uit Bordeaux. Vier negers zijn gedood; Europeanen zijn niet gedeerd. Panama, 8 F e b r. De rivieren in het binnenland zijn buiten hare oevers getre den en hebben hoopen lava en doode vis- sohen achtergelaten. In de Cordillerastreek werden aardbevin gen en bijkomende verschijnselen gevoeld. Kameroverzicht. Eerste Kamer. De heer Van den Jliasea, Dinsdag zijne rede voortzettende, critiseerde de vaak onmogelijke eischen van het Amsterdamsche woningtoozicht, door het opsommen van vele staaltjes. Zoo moest in Amsterdam drassigen grond tot vasten bodem worden gemaakt. Bedsteden moesten van boven opengemaakt worden om lekker frisch te slapen. Vloeren moesten uitgebroken worden om de verdie pingen op de vereischte hoogte te bren gen. Ze gaan me waarachtig zoo ver dat ze een waschbakje met Sunlightzeep van een stankafsluiter willen gaan voorzien. Is dat nou toch niet al te gek 1 Die mede- deelingen omtrent huizen brengen mee, dat er geen koopeis meer voor te vinden zijn. Van Amsterdam gaat Spr. naar Rotter dam waar ze ook al de onmogelijkste eischen stellen. Do veranderingen aan de bedsteden in een hofje van 18 woningen kostte maar eens even 700. Ga d'r maar eens eens an beginnen. Op die manier gaat Spr. door. Spr. wijst vervolgens op de dalende prij zen der panden en verzoekt een staatje daarop betrekking hebbende, in de Hande lingen op te nemen, hetgeen wordt toege staan. Uit dat staatje kan blijken dat er vele panden in Amsterdam zijn, die sedert de in werking treding der Woningwet tot op de helft van dec koopprijs zijn gedaald. Van 643 huizen moesten er 310 worden verkocht in één jaar tijd, bij executie, omdat de hypo theekbanken geen geld meer wilden geven. En wat nou nog 't ergste is, den kleinen man wordt zijn kapitaaltje ontnomen dat hij in die huizen heeft gestoken. Waar moet dat heen op die manier f Wat drukt een derge lijke daling van de perceelen niet op de be lastingen. Uit angst worden de menschen gedwongen hun huizen te'verkoopenOp de O.-Z. Achterburgwal te Amsterdam is een heerenhuis van di 'e verdiepingen verkocht voor 3000. En in do arbeiderswijken is het nog veel erger. Wordt daar nou de werkloosheid niet in de hand gewerkt? Naar aanleiding daarvan betoogt hij dat alle bevelen door B. en W. in de laatste ja ren t© Amsterdam gegeven *en aanzien van de Woningwet onwettig waren. Dat heeft de heele Raad van Amsterdam unaniem uitge. maakt. Is het nou niet treurig dat zoo iets in Amsterdam gebeuren konDaar hadden ze me maar doodeenvoudig verzuimd de ge zondheidscommissie te hooren, hetgeen de wet toch voorschrijft Als dat nou nog in een kleine gemeente gebeurd was, maar ver beeld je, in Amsterdam. Waarom keuren ze daar de beurs nie* af? Die staat ook op in vallen. Er wordt vreeselijk geschermd met die huisjesmelkers, net als vroeger met de remplacentenbazen Wie zou niet graag die krotten opruimen 1 Maar men overdrijft op schrikbarende manier. Op de ergerlijkste wijze hebben uitzettingen palats. Hoe de menschen onder dak komen, 't kan ze niets schelen. Zoo werd in de Utrechtsche dwars straat te Amsterdam een zeventig jarig man uit zijn huisje ec zijn eigendom gezet. In die zelfde straat verschenen op een goeien dag, één inspecteur, tien agenten en drie kruiers om een ouu vrouwtje uit haar kel derwoning .e zetten. Nou vraag ik je, zoo'n politiemacht cm een oud vrouwtje uit haar keldeitje te zettenSpr. komt tot de con clusie en houdt vol, dat de werkloosheid, teweeggebracht door -het schrikbewind van de Woningwet, werkelijk zeer ernstig is. De menschen toch ziei. er tegen op om te bou wen bij al die eischen van de Woningwet. Laat al die oude burgerwoningen in de oude steden ongemoeid en bepaal u tot de krotten. Ruim die op, maar zorg dan eerst dat de menschen ergens anders onder dak kunnen kom©n. De manier waarop men nu te werk gaat, noemt Spr. het op slinksche wijze eigendom aan de burgerij ontfutselen. Dat is nooit de bedoeling der Woningwet ge weest. Weg met al die dwaze bepalingen in de binnensteden. Verleden jaar heeft Spr. gewezen op het mannelijk geslacht, dat in die bedsteden was groot geworden. Nu wil hij op de vrouwen wijzen. Kent gij de schil derij te Haailem van Kenau Simons Has selaar? vraagt Spr. Wat een reuzin van een vrouw. Als zij er niet geweest was, stonden de Spanjaarden nog voor Haarlem. (Ge lach). Kent ge Kaal Mossel, de Oranje- waschvrouw, die vrouwelijke Samson? Die reuzinnen zijn geboren en groot gebracht in bedsteden, waar ze met hun neus tegen de zoldering lagen. Ten slotte betoogt Spr. dat dergelijke dwangwetten. socialisten kweekt. Blijft men dergelijke dwangwetten handhaven dan zegt Spr. vaarwel mijn vaderland, gij plaagt mij al te zeer, ik ga naar vrijer strand, gij ziet mij nimmer weer. De heer Van der F - 1 t x pleit voor wet telijke regeling der levensverzekeringmaat schappijen. De heer Van der Does de Wille- b o i s komt terug op de quaestie der pen- sionneering der commissarissen van politie. Spr. refereert zich aan hetgeen hij bij Hoofdstuk Justitie daarover heeft gezegd. Waar de politie eigenlijk nog meer Hoofd stuk Binneul. Zakeu dan Justitie raakt daar veroorlooft Spr. zich de vrijheid de aan dacht van dezen minister cp deze zaak te vestigen Hij hoopt dat de regeling der Staatspensionneering van de commissarissen van politie niet zal verschoven worden tot de algemeene regeling der pensionueering van gemeente-ambtenaren. Het geldt slechts een corps van 72 personen, dus die regeling kan zoo moeielijk niet zijn. Door een eenvoudi- gen overgangsmaatregel ware deze zaak wel licht voor de commissarissen van politie in orde te maken. Nog een ander punt wenscht Spr. aan het oordeel van den minister te onderwerpen, nl. het handhaven der orde door den burge meester bij gemeenteraadsvergadering. In den laatsten tijd komt het veelvuldig voor dat de raadsleden de orde verstoren en be handeling van zaken onmogelijk maken. Wettelijk is daar thans niets aan te doen. Wettelijk zou Spr. de bevoegdheid willen geven om de vergadering te sluiten en onwil lige leden te verwijderen. De heer S i c k i n g a besprak de finan- oieele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten en de eenzijdigheid van sommige nota's daarover. Spr. noemde verschillend© maat regelen om die verhouding te verbeteren als betere controle onzer gebrekkige gemeente administratie, eene andere indeeling der ge meenten enz. De heer Waterschoot van der Gracht verdedigt he. goed reclit der Sa natoria tot bestrijding der tuberculose en hoopt dat de regeering deze zal blijven steu nen. De heer Van Basten Baten burg dringt mede aan op wettelijke rege ling der Levensverzekering-maatschappijen. De heer VanNierop betwist, dat de schrijvers der Nota's z'ch op een eenzijdig standpunt hebben geplaatst. Door den heer Sickinga werd de financieele nood toege schreven aan verkeerde regeling, maar dit is onjuist, want overal, ook in Duitsch land, wordt geklaagd over den financieelen ncod Q©r gemeenten Spreker voor zich verwacht goede re sultaten als de verruiming van het belas tinggebied ge&hiedt naar de voorstellen der Staatscommissie. De Minister van Binnen 1. Zaken zegt, dat de wettelijke regeling der Levensverzekering in behandeling is en dat er met den spoed, die mogelijk is, aan gewerkt is. Het nut der Sanatoria trekt de Min. niet in twijfel, maar op de Reg. rust de plicht de subsidiën te beperken, waar tegenwoor dig van alle zijden en voor alles daarop wordt aangedrongen. Tekorten van de sana toria wil de Minister niet bijpassen. Onder zocht wordt wat beter issanatoria of plaatselijke vereenigingen. Spoedige uitbe taling van liet subsidie voor de bijz. lagere scholen acht natuurlijk de Minister wen- schelijk. De Min. zou het een gelukkigen dag van zijn leven rekenen, wanneer hij aan de late betaling een eind kon maken. Met in stemming heeft de Minister gehoord, het geen de heer Van der Does de Willebois ge zegd heeft over liet van Rijkswege pension- neeren der commissarissen van politie. Hij vindt dat alleszins billijk. De Minister erkent dat het wensche- lijk is dat bij besluit van den gemeenteraad oen onbehoorlijk raadslid uit den Raad ver wijderd kan worden, maar vooralsnog hoopt hij dat een dergelijk besluit niet noodig is. Opzettelijke wijziging der Gemeentewet acht de Minister niet noodig. De minister wil niet tegenspreken, dat de gemeentewet op sommige pun ten herziening eischt. Een burgemeester bijvoorbeeld wordt door de Kroon benoemd, wordt bijgestaan door de wethouders en staat zoo ongeveer in dezelfde positie tegenover den Raad als een ministerie tegenover de Volksvertegenwoordiging. In verband daar mede betoogt de minister, dat het nog de vraag is of het wel wenschelijk is dat een wethouder uit den Raad benoemd wordt, ja of het zelfs niet wenschelijker ware de wet houders uit menschen buiten den Raad te benoemen. Vaststaat dat de gemeentewet wel eenige correctie eischt. Nu weer een anderen weg te kiezen voor tot regeling der ge- meentefinanciën over te gaan, zou slechte leiden tot uitstel. Thans komt de minister tot den heer Van den Biesen en diens betoog over de Woning wet. Dat betoog ging echter meer tegen den heer Teilegen, directeur van het woningtoe zicht te Amsterdam. Verschillende zaken, door den heer Van den Biesen aangehaald, hebben niets, abso luut niets met de Woningwet te maken. Met geen enkel bewijs is aangetoond of de aan schrijving tot verbetering van woningen al of niet gemotiveerd waren. Naar 's ministers meening moet de onbewoonbaarverklaring tot een minimum beperkt worden. Als werkelijk aan een aanschrijving verkeerde rechtsgevol gen zijn verbonden, dan is het te betreuren dat belanghebbenden niet in hooger beroep zijn gekomen. Waar de minister zelf erkent dat de Wo ningwet op enkele punten herziening eischt, verklaart de minister zich daartoe bereid. Het hoofdstuk Binnem. Zaken wordt aan genomen, evenals het wetsontwerp voor den aanbouw van oen nieuw krankzinnigenge sticht. Aan de orde is het Hoofdstuk Marine. De heer Staal betoogt dat de minister thans andere zedelijkheidsbeginselen ten aan zien van de schepelingen verkondigt dan verleden jaar en hoopt dat de Min. weer stand zal bieden aan aandrang als in de Tweede Kamer op hem uitgeoefend, om nog verder te gaan. Uitvoerig bestrijdt Spr. daarna de opvatting van den minister dat handhaving der neutraliteit hoofdzaak is voor onze zee- en landmacht. Hoofdzaak is de bewaring onzer eigen souvereiniteit, onze onafhankelijkheid. Wij moeten een vloot hebben, die eene landing kan beletten en eene insluiting kan voorkomen. Een vloot van klein materieel kan veel meer actie ontwikkelen, daar zij zich uit alle zeegaten naar buiten kan begeven, terwijl pantserschepen opgesloten in onze havens niet naar buiten kunnen komen. Als de minister er niet in slaagt de Kbrtenaars zoo te verwapenen dat zij op grooten afstand in actie kunnen komen, hebben wij zelfs aan die schepen niets. Woensdag 11 uur voortzetting. Berichten. D<> Staatscourant van Woensdag 10 Februari bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten J. Lion Cachet te Polchefstroom is be noemd tot officier (niet tot ridder) in de Oranje-Nassau-orde (herplaatsing wegens misstelling) bevorderd tot consul te Manchester A. J. S. Bles, vice-consul aldaar; tot consul te Glasgow A. Denham, vice-consul aldaar; benoemd tot vice-consul te Casablanca H. F. Butler, ter vervanging van F. baron van Heemstra, die op verzoek eervol it ontsla gen benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Vlissingen L. G. James te Sluis; benoemd voor 1 jaar tot onder-havenmees ter bij de visschershaven te IJmuiden J. Carst te Amsterdam wegens de krijgsverrichtingen op Celebes gedurende het eerste halfjaar 1908, begif tigd met de eeresabel de le luitenant der infanterie J. Engelbert van Bevervoorde en eervol vermeld de 2e luitenant J. Beren schot van het Indische leger; alsnog toegekend de gouden eere-medail- le der Oranje-Nassau-orde aan den onder luitenant der infanterie van het Indische leger J. B. de Kort, wegens de verrichtin gen gedurende de Celebes-expeditie 1905. aan de officieren van administratie der 1» klasse K. A. de Josselin de Jong en O. •I Grullemans met 16 Febr. a.s. eervol ont slag uit den dienst verleend onder toeken ning van pensioen met ingang van 16 dezer bevorderd tot officier van administratie der le klasse, de officier van administratie der 2e klasse J. R. J. de Raadt en T. Akkerman. vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van bet Militaire Kruis der lste klasse, hem door Z. M. den Ko ning der 1 lel gen geschonken, aan den majoor L. J H. Hahhenia van het regiment grenadiers en jagers verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken ran Officier d'Académie, hem door den Minister, van het Openbaar Onderwijs en der Schoone Kunsten der Fransch© Republiek ge schonken, aan A. \YWil ten, commies le klasse bij den stationsdienst der Holl. IJzeren Spoor wegmaatschappij te Utrecht. Men verneemt dat in den laatsten tijd maatregelen in voorbereiding zijn om, met het oog op de blijde verwachting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden tenge volge waarvan het hoofd van den Staat tijde lijk Haar regeertaak zou neerleggen om deze alsdan door een regentschap te laten waar nemen totdat H. M. weêr in staat zal zijn het bewind te aanvaarden. Z. K. TT. de Prins woonde gisteren weder de algemeene vergadering bij van den Raad van State. De Prins is voornemens zich a. s. Donderdag voor een paar dagen naar het Loo te begeven. Blijkens ontvangen mededeeling is het modemaken door Z. K. H. Prins Hendrik van een tocht met de stoomreddingsboofc „Prins Hendrik der Nederlanden", aan den Hoek van Holland, deze week, zooals werd aangekondigd, niet te verwachten. Kamerverkiezingen. ,,Land en Volk" zegt dat bij het hoofd bestuur van den Vrijzinnig-democratischen Bond niets bokend is van een manifest, waar in het omtrent de houding bij de aanstaande verkiezingen, vooral ten opzichte van de af- tredeude leden, advies zal geven. In een Maandagavond gehouden vergade ring van de Vrijzinnige Kiesvereeniging ,,'s Gravenhage", werd breedvoerig het ont- werp-program van de Liberale Unie be sproken. Ofschoon men zich vrij algemeen met de verschillende punten kon vereenigen, werd uit de vergadering de klacht vernomen, dat het program voor het openbaai' lager onder wijs niets bood. Een amendement, om alsnog een onder wijs-paragraaf in te voegen, werd echter met 3713 stemmen verworpen. Men meldt uit Hoerde aan de „Stand." Op de Vrijdagavond alhier gthouden al gemeene vergadering der antirevolutionaire kiesvereeniging Eendracht maakt Macht is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De antirevolutionaire kiesvereeniging Eendracht maakt Macht, te Heerde, samen gekomen met het oog op het stellen van voorloopigo candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, besluit zich van het stellen van candidaten te ithouden, doch de wenschelijkheid uit te spreken, dat het centraal comité zich in verbinding stelle met bet bestuur der Christelijk Historische Unie, ten einde (zoo mogelijk) vast te stellen of Kampen een antirevolutionair of een chris- telijk-historisch district behoort te worden, bij welke beslissing zij zich volgaarne zal neerleggen De vrije-l'beralen. In het hotel Amicitia te Leeuwarden werd Zaterdagmiddag een „partij-vergade ring" /gehouden, uitgeschreven door een on langs opgerichte afdeeling van den Bond van vrijo-liberalen, met het doel te komen tol uitbreiding der provinciale afdeeling Friesland van dien Bond. Aan de Leeuw. Ct. is het volgende over zicht dier vergadering ontleend Zij werd geleid door den heer mr. R. A. Fockema en bezocht door pl.m. 50 leden en belangstellenden. Als spreker trad op de heer mr. M. Tyde- uian Jr., Jid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Deze geeft, na geconstateerd te hebben, dat een politieke partij een kind is van haar tijd en dat dit in baar karakter uitkomt, een kort overzicht van de wijze, waarop de Vrij-Liberale Bond tot stand kwam. De aanleiding tot die oprichting was de splitsing der vrijzinnige groepen in de Tweede Kamer. In 1901 scheidden zich de de vrijzinnig-democraten af, omdat de Libe rale Unie weigerde algemeen kiesrecht te brengen op het program van actie voor de verkiezingen. De overige vrijzinnigen scheidden zich tusschen 1901 en 1905 nog meer, omdat men zich niet voelde als samen- hoorigen. Bovendien werd door een deel der liberalen in 1905 het blanco-artikel niet aan vaard. De vrijzinnig-democraten vormden met de Unie-liberalen een coalitie en voerden de verkiezingen op hetzelfde program. Toen achtte de derde groep den tijd geko men voor eigen organisatie, die in Juni 1906 te Utrecht tot stand kwam en in September 1907 is geconstitueerd. Zoo is de Bond der Yr'-e-Liberalen ontstaan. Spreker begint dan met de uiteenzetting van het program dier partij. De draad die door dit program loopt, is waardeering van de persoonlijke vrijheid in wetgeving en be stuur, een beginsel ook door andere par tijen" wel gehüldigd doch op andere motie ven. Dit wordt dan verder aangetoond, waar bij achtereenvolgens le beginselen der poli tieke partijen in ons land de revue passee- ren en aan critiek worden onderworpen. In art. 1 is dit beginsel van den Bond uitgedrukt met de woorden ,,De Staat heeft de persoonlijke vrijheid van allen te eerbie digen en te verzekeren" en ook in de artt. 2, 4 en nog andere komt dit duidelijk uit. In verband daarmee staat, dat de Bond is tegen protectie op een bepaald terrein van het maatschappelijk leven en ook, dat hij is voorstander van belasting naar draagkracht. Verder constateert spreker, dat het pro gram mede aangeeft de plaats tusschen de andere politieke partijen. Vooropstellende, dat de partijen gegroepeerd worden in die der rechter- en der linkerzijde, betoogt de heer Tydeman, dat de vrije liberalen be- hooren tot de linksche groepen. Althans wat het hoofdbeginsel betreft. Maar waar dit principe in de actueele po litiek niet steeds doorwerkt, is bet voor de bepaling van de plaats die de Bond bij de verkiezingen zal innemen, voor alles noodig te weten of de antithese meer door de kerke- 1 ij ken dan dqor de liberalen op den voor grond wordt geschoven. De spreker zet dan nader uiteen, hoezeer de laatste tien jaren wetgeving staan in het teeken der staatsbemoeiing. De Bond gaat in die richting niet mee, al wil hij geen ge heele onthouding, .zooals reeds meermalen is gebleken. Wat het kiesrecht betreft, wil de Bond zich tegen uitbreiding niet verzetten en is zelfs bereid om door Grondwetswijziging daartoe te komen. Do Bond is echter tegen het blanco-arti kel hij wil de kiesbevoegdheid in de wet vastgelegd zien. Verder zette spreker nog het standpunt uiteen door den Bond aangenomen betreffen de de bevoegdheid der Eerste Kamer. Er werd eenig debat gevoerd door de hee- re.i mr. C. J. Prakken en mr. W. J. van Weideren baron Hengers met den spreker, waarna de vergadering met dank aan spre- ker en debaters door den voorzitter werd ge sloten. De twist in de S. D. A. P. Blijkens „Het Volk" is in de jongste partij bestuursvergadering van de 8. D. A. P. be sproken het voorstel tot het uitgeven van een wetenschappelijk bijblad bij „Het Volk" onder Marxistische redactie. Naar aanleiding van de gevoerde bespre kingen zullen door het bestuur de volgende voorstellen aan het buitengewoon congres worden gedaan a. De partij geve een weekblad uit onder redactie van de partijgenooten Roland Holst en Wibaut. Dit weekblad zal als bijblad worden ver bonden aan „Het Volk7'. De redacteuren oefenen hun functie uit in geregeld overleg met de redactie van „Het Volk" en zij hebben daartoe, teneinde met „Het Volk" een goed geheel te vormen, ook recht van medespreken inzake den inhoud van het dagblad. b. Het Congres spreke als zijn besliste meening uit, dat het bovenstaande besluit tot gevolg behoort te hebben de opheffing vfcn de „Tribune". c. Indien de partij genoot en, die de „Tri bune" uitgeven, niet tot die opheffing be reid zijn, spreke het congres als zijn mee ning uit, dat deze partij genooten van het lidmaatschap der partij vervallen moeten worden verklaard.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2